Melk wordt maa cent duurder ndag va Geen volle melk meer met januari a.s. ZUID-BEVELAND Het nieuw gebouw der Grontmij te Goes VISSER-K00LE Standaardisatie op komst Vlissingen verleent lening voor 32 woningwetwoningen Lichtmast is vond raad te veel te duur, Vogelwaarde RUNNEN VREEMDELINGEN IN BRESKENS VERBODEN Schoondijke reorganiseert lager landbouwonderwijs LAATSTE NIEUWS Min DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 JUNI 1957 h I** TERNEUZEN SAS VAN GENT HULST AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG GOES MIDDELBURG VLISSINGEN Wim Sonneveld weer voor de radio Nu als „De SiSiliaan"! Onderwijsvoorstellen aangenomen Hoogwaterstanden De tournee van Kasporgo ZEEUWSCH- VLAANDEREN Opening en overdracht door burgemeester Raad wenst geen uitstel ontslag AGENDA Vandaag Morgen Acti u BLANi Oud-w Antwe Het waren geen opgewekte klanken, welke gistermiddag op de vergadering der Zeeuwse melkfederatie de organisatie der melkproducenten, verwerkers en slijters weerklonken. Ir. Dorst, de voorzitter uitte n.l. de vrees, dat tegen 1 januari a.s. het laatste volle melkgebied, dat Zeeland is, zal verdwijnen en dat onze tot nu toe verwende provinciegenoten het ook zullen moeten stellen met het ten dele van het kostelijk vet beroofde volksvoedsel. En dit niettegenstaande de gewone melk en alle melkprodukten a.s. maandag zes cent per liter duurder worden; voor de karnemelk en karnemelkprodukten zal dit twee cent zijn. Wat de standaardisatie aangaat: de minister heeft zich tot het produkt- schap van zuivel gewend met de vraag of doorvoering van de stan daardisatie voor Zeeland technisch mogelijk is en dit lichaam heeft he laas die vraag bevestigdend beant woord. Gelukkig is er nog geen sprake van onmiddellijke doorvoering. De secre taris. de heer Zee, gaf nog even een toelichting op de melkprijs-historie en op het ingewikkelde stelsel van betaling, heffing en toeslagen, dat de ambtenaren in Den Haag nog om slachtiger hebben gemaakt, dan het al was, wat dan ook wel de toeleg geweest zal zijn. De voorzitter zuchtte (Advertentie) 'M althans, dat alles nog veel ingewik kelder is geworden dan het al was. Pracht-puzzel Zo moet bijvoorbeeld de slijter, die de melk bij de veehouder haalt, eerst 29,5 cent betalen per liter later moet hij bij die veehouder weer 8,1 cent heffen en nog weer later ontvangt de veehouder, via toe- en bijslagen, weer een deel van de heffing terug op 0.8 cent na. Die 0.8 cent per liter wordt geblokkeerd en als er dan later eens een melk-emmer gekocht moet worden, kan hij, na veel papier ver morst te hebben, het geld voor die (mmer vrij krijgen! Slijters in de knel Op de bijeenkomst werd duidelijk gezegd, dat van de zes cent, welke de melk duurder wordt, de veehou der 5.4 eent krijgt. De winst van de slijter wordt niet verhoogd, zodat deze, wanneer de verkoop terugloopt, de dupe wordt der historie en daarom is begonnen met een actie om zijn winstmarge verhoogd te krijgen. Ook voor de veehouder-slijter ziet het er niet vrolijk uit. In 1961 treden zulke strenge bepalingen in werking ti» „Wie was Rembrandt" in IJzendijke Vanavond zal in het raadhuis de documentaire tentoonstelling ,,Wie was Rembrandt" officieel geopend worden. De expositie zal gehouden worden tot 30 juli. In Luxor draait deze week de bekende film „08 15" (C2), het verfilmde boek van Hans Kirst, waarin op grenzeloos satirische wijze het vooroorlogse Duitse sol datendom aan de kaak wordt ge steld. Er blijft geen spaan over van Pruisische begrippen als krijgsmanseer en dergelijke bral lende onzin waarmee men in het vroegere Duitse leger zo vlot was. Hoewel het onderwerp uiteraard beklemmend is, heeft men de film toch meer dan voldoende leven de humor kunnen geven om ook af en toe eens te kunnen lachen. In Concertgebouw „Bazooka's en whisky", (B), eveneens een film met soldaten, in Korea de ze keer. Een spannende geschie denis. Olympia vertoont „Te rose tat too" (Cl), de geschiedenis van een jonge weduwe die maar niet kan geloven dat haar msfti haar bedroog en die een heel stel avon turen beleeft alvorens in te zien dat haar aanbidder, met nèt zo'n keurige getatoeëerde roos op zijn borst als wijlen haar echtgenoot, de plaats van de na zijn dood in tussen ontmaskerde overledene best zou kunnen innemen. Ver der „De Hofnar" (A), het vro lijke verhaal met Danny Kaye als nar aan het hof van de nog erg bazige koning Roderick van 12e eeuws Engeland. In zijn on schuld wint hij met gemak van hele trossen degenvaardige rid ders die kwaad in de zin hebben. Een verhaal vol avontuur en ro mantiek. Want hij krijgt haar na tuurlijk. Tenslotte ..De ijzeren handschoen" (A), eveneens een oud avonturenverhaal: een ra zende Ier krijgt een karwei op te knappen dat hem talloze malen naar de degen doet grijpen, in half Europa. Bioscoopgebouw draait even als Centrum Axel, de film „Ben ik dan toch Anastasia" (A), niet te verwarren met de eerder over dit onderwerp uitgebrachte film. Hier is het een avontuurlijke ge schiedenis van een zwervende vrouw die door derden voor haar rol als de aan het bloedbad ont snapte grootvorstin Anastasia ge reed wordt gemaakt. Met het doel om de gigantische erfenis, op een Londense bank gedeponeerd, in de wacht te slepen. Merkwaardi- gerw 'ze gebeuren er dingen die er op wijzen dat de vrouw in derdaad wei eens Anastasia zou kunnen zijn. Op het moment dat dit algemeen erkend zal worden verdwijnt zij echter om haar eigen leven te gaan leiden. De rol van Anastasia wordt door Ingrid Bergman vertolkt. Een boeiende film. Verder .Abbott en Costello dansen de rock 'n roll" (A), een kolderiek verhaal rond de twee filmzotten die in een misdaad verzeild geraken. Een weeshuis en een kermis maken de zaak nog ingewikkelder, maar de twee ko men er natuurlijk tussenuit. Ze krijgen zelfs de buit. Evenals in Hulst draait in Cen trum „Ben ik dan toch Anasta- >ia" (Zie boven). Verder „Batal jon der gedoemden" (Cl), een film, die niet op bijzonder hoog peil staat, doch waarin hier en daar aantrekkelijk filmwerk wordt geleverd. Het is een film van harde strijd en stoere mannen, die door taai volhouden komen, waar ze komen willen. In Hofzicht Theater deze week „Die man is gevaarlijk", (Cl), een knappe detectivefilm naar een boek van Peter Cheyney. Veel spanning, een streek humor hier en daar en tenslotte een ver rassende ontknoping. Ledel Theater geeft „The des perate hours" (Cl), een reeds eerder besproken film, waarin een misdadigersbende voor een aanslag een huis bezet houdt en de daarin wonende enkele uren lang in dodelijke angst gevan gen houdt. Verder „De club van zessen klaar" (A), een klucht van Martin en Lewis. Grand Theater vertoont „Drei Madel vom Rhein" (A), waarin enige studenten overal enthou siast voor zijn behalve voor de studie. Zij lopen rond in een aar dig dorpje aan de Rijn, waar de herberg en de herbergiersdoch ters de voornaamste attracties vormen. Verder „Love me ten der" (B), waarin het rock and roll maniakje Elvis Presley de hoofdrol vertolkt. Hij komt in het jaar 1865 terug van de oorlog tussen de noordelijken en de zuidelijken en bemerkt, dat zijn meisje intussen met zijn broer getrouwd is. De oude lief de schijnt echter nog niet gestor ven te zijn en dat betekent, dat de jongere broer ten dode opge schreven is. Electro draait „Charlie's tan te" (C2), de Duitse filmversie van de klassieke toneelklucht, waarin Hans Rühmann 'n glans rol vertolkt. De produktie valt of staat met zijn spel. Hij is de vrolijke vrijgezel han delsman, die zich als de miljoe- nenerfgename uitdost om zijn broer uit de moeilijkheden te hel pen. Schouwburg vertoont „Ont spoorde vrouwen" (C2). Deze rol prent laat zien hoe het leven er aan de binnenzijde van een vrou wengevangenis in Amerika uit ziet, waar de directrice een on barmhartig regiem voert. Luxor Theater te Vlissingen draait „Jacht door Londen" (B) Een Amerikaanse detective gaat naar Engeland om te trachten 'n bende op te rollen, die er zich in specialiseer, geleerden te ont voeren en te misleiden. Omdat zijn identiteit geheim blijft komt de detective af en toe tussen 2 vu ren te zitten, doch een schone jon ge dame doet erg haar best hem hier uit te helpen. Is dan niet al le leed geleden? Alhambra geeft „Gitaren de liefde" (B), waarin het beroem de orkest van Mantovani eer tournee dooi Italië maakt. Een berooide jongeling sluit zich bi de band aan om zo al trekken- aan de kost te komen. Katholieke filmkeuring A. Alle leeftijden; B. 14 jaa C. 18 jaar; C 1 18 jaar; C 2 lf jaar met enig voorbehoud; C 3 18 jaar met ernstig voorbehoud: D. Verboden. o.a. moet hij er dan een koel-ln- richting op na houden dat hem praktisch de pas wordt afgesneden; van de bestuurstafel werd gezegd: de keel afgesneden, om uit dien hoofde nog iets te verdienen. Waar het hier hoofdzakelijk kleine mensen betreft, komt zo'n slag hard aan. Bij invoering van de standaardisatie zullen trouwens de meeste van deze mensen al direct sneuvelen. (Advertentie) Een sinaasappelkoopman vol sappige humor. Dat is de nieuwe creatie, die Wim Sonneveld voor de radio brengt. Vanaf 7 juli 11 uur 's mor gens elke zondag voor Radio Luxem burg 208 meter. Si-Si Vruchtenlimo nade biedt U dit sprankelend pro gramma aan. Om van te waaaater- tande25-00 Een lening van f 555.000.welke de gemeenteraad beschikbaar stelde aan de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en Omliggende Gemeenten draagt er zorg voor, dat het aantal woningen te Vlissingen met 32 zal worden uitgebreid. De woningbouwvereniging heeft een plan van 32 woningwetwoningen 1 lbeneden- en 21 etagewoningen ontworpen aan de Kanaalstraat op het zgn. Eiland, zodat ook in dit stadsdeel de bebouwing weer toeneemt. De raad besloot eveneens de benodigde grond aan de woningbouwvereniging te verkopen. Voor de uitvoering van het plan „Nieuwe Markt" en de daarmee sa menhangende stadhuisbouw is het noodzakelijk, dat de gemeente panden in eigendom verkrijgt om dit plan op korte tijd te kunnen realiseren. Men kon in het bezit komen van de grond met opstallen aan de Paul Kruger- straat 9 en de raad verleende gewil lig het benodigde krediet van 13.500 gulden. In deze korte raadszitting werden tal van onderwijsvoorstellen aangenomen. Men besloot om aan het r.-k. Kerk- en Schoolbestuur Lichtpunten en voetpaadjes kun nen de raad van Vogelwaarde in be weging brengen. Zo bracht ook nu weer een lichtmast in een overigens saaie vergadering wat leven in de brouwerij. Die lichtmast was volgens de heer van Hove broodnodig aan het begin van de Groot Cambrondijk, maar B. en W. vonden de prijs van 800.die voor deze voorziening ge vraagd werd, veel te hoog. Temeer omdat er naar de mening van het college wel minstens tien plaatsen in de gemeente zijn, waar met even veel recht een lichtpunt gevraagd kan worden en dus de consequenties niet te overzien waren. De heer van Hove daarentegen was van mening, dat er qua verlich ting geen slechter plekje in de gehe le gemeente te vinden zou zijn. Het pad, dat fietser en voetganger langs de slijkmassa over de dijk moet voe ren, zou volgens spreker in het don ker totaal onvindbaar zijn. Uit de re acties van andere raadsleden bleek echter, dat het aantal onvindbare wegen en paadjes in nachtelijk Vogel waarde zo groot is, dat het een won der mag heten dat zo weinig slacht offers van de duisternis van het goe de pad afgeraken. Het debat spitste zich toe en hoewel de vroede vade ren van Vogelwaarde in de meeste gevallen na 'n soms verwarrend de bat eensgezind tot een oplossing ko men zonder hoofdelijke stemming, was het duidelijk, dat deze kwestie alleen in een stemming beslecht zou kunnen worden. De voorzitter voelde dit, als man van de praktijk, ook goed aan en toen bovendien bleek, dat de aandelen van B. en W. iets hoger genoteerd stonden, werd al spoedig het sein tot stemmen gege ven. De overwinning van B. en W. was nipt, zes tegen vijf, maar het zal er niettemin niet veel lichter op worden aan de Cambrondijk. Schuldvrtuig De Katholieke Zeeuwsch Vlaamse Woningbouwvereniging liet het niet over haar kant gaan, dat de raad in zijn vorige vergadering met deur waarders had gedreigd. In 'n uitvoe rig schrijven toonde deze vereniging aan, dat niet zij bij de gemeente, maar de gemeente bij haar in het krijt stond. De gemeente moest nog ruim 5000.aan voorschotten be talen, terwijl de schuld van de ver eniging aan de gemeente tot ruim 4000.beperkt bleef. Maar aange zien dit laatste bedrag al geruime tijd vervallen was, bleef de raad de woningbouwvereniging een denkfout verwijten met tot gevolg renteverlies voor dè gemeente. Het r.-k. ziekenhuis te Sluiskil kreeg voor het jaar 1957 een subsi die van 1.per verpleegdag, door inwoners van deze gemeente in het ziekenhuis doorgebracht. Vastgesteld werd een interim-rege ling ziektekosten ten behoeve van het gemeente-personeel. Ook een nieuwe instructie voor de gemeente geneesheren ging vlot onder de ha mer door. Hoewel de raad reeds de voorbe reidende stappen had gezet om te ko men tot onteigening van bouwgrond te Hengstdijk, kon de voorzitter thans mededelen, dat de betrokken eige naar alsnog genegen was te verko pen. Een exploitatie-opzet wees echter uit, dat deze grond bij verkoop aan particulieren 4,60 per m2 diende op te brengen. Alvorens definitief tot aankoop te besluiten, achtte men het wenselijk bij de gegadigden voor deze grond te informeren of zij bereid zijn deze grondprijs te betalen. Een stukje tuingrond te Hengstdijk werd verhuurd aan de heer L. van Bellen voor een huurprijs van 20.— per jaar. De voormalige veldwachterswo ning te Hengstdijk, werd verhuurd aan de heer A. van Trappen voor 4.65 per week. Op desbetreffende vragen van de heer de Poorter, ant woordde de voorzitter, dat deze huur prijs was vastgesteld overeenkomstig het advies van de huuradvieseom- missie en dat deze huur ook met 25 pet. zal verhoogd worden. De heer de Poorter achtte het dan ook wel billijk om de kosten die de huur der had gemaakt om de woning te verbeteren, voor rekening van de ge meente te nemen. Riolering Nu aan het Koekebakkerspad wo ningen worden gebouwd en deze weg binnenkort geheel zal vernieuwd wor den, was door de Centrale Dienst een plan opgemaakt om deze weg te rio- leren. In dit plan was tevens rio lering en vernieuwing van de Kerk- dreef opgenomen. De totale kosten werden begroot op ongeveer 32.000. B. en W. waren van mening, dat de Kerkdreef nog wel even wachten kan en dat voorlopig kan worden vol staan met het leggen van riolering in het Koekebakkerspad. De raad was het hiermee eens en besloten werd de riolering in 't Koekebakkers pad openbaar aan te besteden. Met het onbewoonbaar verklaren van een drietal woningen en het wij zigen van de gemeente-begroting was niet veel tijd gemoeid. Alleen de heer de Poorter maakte van de rondvraag gebruik om te in formeren of al iets bekend was omtrent de mogelijkheid tot bouwen te Ossenisse en langs de Bossestraat. De voorzitter kon hierop weinig nieuws laten horen, aangezien het gewijzigd uitbreidingsplan nog steeds, in Middelburg op goedkeuring wacht. alsnog medewerking te verlenen voor de bouw van twee lokalen ten behoeve van de r.-k. ulo-school, me dewerking voor de aanschaffing van meubilair, stoffering, leer- en hulp middelen voor de eerste inrichting van het eerste leerjaar van de per 1 september 1957 te openen r.-k. ulo school en medewerking voor de uit breiding van de rijwielbergplaats bij de St.-Paulusschool t.b.v. de aldaar te stichten school voor uitgebreid lager onderwijs. Aan het r.-k. Kerk en Schoolbestuur werd eveneens me dewerking verleend voor de aan schaffing van nieuwe kachels en leer middelen voor de St.-Anna Fröbel en Montessorischool aan het Bellamy- park. Benoemingen Tot lerares aan de openbare Frans Naereboutschool werd benoemd mej. H. M. E. Haccou te Vlissingen en tot lerares aan de openbare Vincent van Goghschool mej. A. E. Legemaate, eveneens te Vlissingen. Tot tijdelijk leraar in algemeen vormend onder wijs aan de Gemeentelijke lagere technische school werd benoemd de heer J. J. de Kam te Vlissingen en de heer G. van Brugge tot tijdelijk leraar in vaktekenen, vaktHborie en schetsen aan houtbewerkers aan de zelfde L.T.S. De wet van 20 december 1956 Algemene Toeslagwet voor Gepen sioneerden werd door de raad ook van toepassing verklaard op de pen sioenen, welke verleend worden aan gewezen ambtenaren en aan wedu wen/wezen van gewezen ambtenaren der gemeente Vlissingen. De kasgeld- limiet voor 1957 werd nader bepaald op twee miljoen en de kasgeldrente- limiet op 5,561. Een krediet van 4500 'gulden werd verleend als geldlening aan de r.-k. Woningbouwvereniging St.-Willibrord om tot aanschaf en plaatsing te kunnen overgaan van een aantal gasgeisers in de door haar geëxploiteerde woningen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 29 juni. de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.55 en 16.18 uur; te Ter- neuzen om 3.12 en 15.31 uur en te Vlissingen om 2.42 en 15.01 uur. GOE° Uit Saarbrücken en Nürnberg ont vingen wij berichten en krantenknip sels over het optreden van de folklo ristische groep van „Kasporgo", welke, zo men weet, een 10-daagse tournee maakt door Duitsland en Oostenrijk. Het optreden van de dames van Kasporgo in het Kolpingshuis te Saar brücken werd een overweldigend suc ces. De gehele avond wist men te vullen met volksdansen muziek en zang. Te Nürnberg was het al niet anders. De feestzaal in de Kaiser- stallung was volop bezet en als gast vrouw fungeerde de D.J K. Frauen- sportgruppe, waarvoor als woord voerster optrad mej. E. Winkel en namens de burgemeester trad dr. Aller als spreker op. De heer Ver- vest maakte zich tot tolk van Kaspor go en deelde mee. dat het optreden van de Zeeuwse dames tevens een uiting van dank was voor de hulp, welke Duitsland na de ramp aan Zee land verleende. In samenwerking met de D.J.K.- groep is een prachtig program vlot afgewerkt. Behalve de volksdansen was er zang van de dames v. Nispen en Magielse en accordeon-solospel van mej. Farla. Het optreden van Kasporgo is in Saarbrücken en Nürnberg zeer ge waardeerd en het voornaamste doel van de reis: de verbreiding der ver broederingsgedachte is zeker bereikt. Momenteel verblijft de Kasporgo- groep in Salzburg. Concert „Hosanna" Ter gelegenheid van de verjaar dag van prins Bernhard zal „Hosan na" morgenavond van 7 tot 9 uur een concert geven op de Gr. Markt. In samenwerking met het pijper korps „Excelsior" volgt om 11 uur nog een uitgebreide taptoe. s-Heerenhoek VROUW VERDRONKEN Toen gistermorgen de ongeveer 62- jarige mevr. G. per fiets naar Baar land reed om daar haar zoon te be zoeken, is zij bij de splitsing Nassau- weg-Werrielaan in een sloot gereden en verdronken. Pas tegen een uur werd het ongeval ontdekt en het ontzielde lichaam ge vonden. Baarland RAADSVACATURE De heer J. T. Jonker, lid van de gemeenteraad, heeft voor het raads lidmaatschap bedankt. Yerseke RAADSVERGADERING. Vanavond komt de raad om 8 uur in openbare zitting bijeen. O.m. zal behandeld worden de aankoop van een 5 tal woningen, nl. Damstraat 153, 155. en 157 en Polen 3 en 18. Vaststelling vermakelijkheidsbelas ting, aankoop grond gereformeerde gemeente en verkoop grond aan de „Kakeldans". BRANDJE. Voor een brand in een der woon barakken in de Burenpolder werd de brandweer gealarmeerd. Bij aan komst bleek de bewoner het vuur reeds zelf te hebben geblust, zodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De schade bleek tot een mini mum beperkt te zijn gebleven. SCHADE OESTERPUTTEN. Door een fout in de organisatie bleef de sluis, waardoor de oester put aan de haven van vers water wordt voorzien, geopend. Toen perso neel 's morgens op de put kwam stond deze geheel onder water. Ver schillende werkplaatsen liepen water schade op. vooral aan het daarin op geborgen materiaal. Toen de put bij eb droog kwam bleek dat een 2 tal muren de ongelijke druk van het op komende water niet hadden kunnen weerstaan en bezweken waren. Da schade beloopt enige duizenden gul dens. Rilland RAADSVERGADERING Vandaag komt de gemeenteraad des avonds in openbare vergadering bijeen. Voornaamste punten der agenda! Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de bouw van het dorps huis. Diverse wijzigingen van de gewone- en kapitaaldienst voor 1956 en gewo ne dienst 1957. In de raad van Breskens is tot tij delijk leidster aan de openbare kleu terschool mejuffrouw N. Boone uit Koudekerke benoemd. Er zal geen huurverhoging komen naar aanlei ding van verbeteringen aan de 226 noodwoningen in de Bloemenwijk. De verhoging van subsidie ten gunste van voetbalvereniging Breskens van f 250 naar f 400 werd tot de volgende vergadering aangehouden. De heer Seuss sprak zijn voldoening uit over de stappen die B. en W. hebben ge nomen ten aanzien van het uitbagge ren van het zwembassin, maar hij kon niet goedvinden dat douches ge maakt werden in de vismijn voor de haringwassers, temeer omdat hier voor een goede gelegenheid gaat ko men bij het gymnastieklokaal. De douche-inrichting zal in augustus ge reed komen. De vuilnisbelt, tot nu toe ten westen van Breskens, zal nu komen ten oosten op het terrein van de heer J. A. Lako. Door de heer v. d. Hooft werd voorgesteld in de schoonmaaktijd gelegenheid te geven om groot afval ook mee te geven. Desnoods kan hiervoor dan een extra rit door de vuilniswagen worden ge maakt. Ten aanzien van het runnen van vreemdelingen is de volgende politie verordening aangenomen, die onmid dellijk in werking zal treden: Het is verboden op of aan de open bare weg iemand aan te spreken, staande te houden of te volgen met het kennelijk doel hem een winkel, hotel, pension of andere slaapgele genheid in café, restaurant of derge lijke inrichting aan te bevelen, daar op zijn aandacht te vestigen en daar omtrent inlichtingen te verschaffen, hem daarheen te geleiden of te ver wijzen. De heer Vermeulen vroeg de spe ciale aandacht van B. en W. voor het geval er weer iets minder aange naams mocht voorvallen, want er zitten altijd mazen in een net. De heer Goethals vroeg of venters hier ook onder vallen. De voorzitter zei, dat hier nog een speciale aandacht aan zal worden besteed. In de rondvraag vroeg de heer Goethals of het gebied ..De lente" van waterleiding voorzien kon wor den. maar de voorzitter deelde mee, dat hierover eerst met de maat schappij moet worden gepraat. Philippine W egverbetering Was het begin van de weg Philip pine - Driekwart voor het snelver- I keer nogal gevaarlijk in verband met het slipgevaar, dit gevaar gaat nu verdwijnen. De bocht tegenover het pompstation is nu aan de ene kant verhoogd, Ook het verdere gedeelte van de weg wordt nog. eens „opge haald". Nog geen nieuwe stopplaats Enige tijd geleden bestond de ver wachting dat de bussen van de Z.V. TiM. een nieuwe stopplaats zouden krijgen, doch er komt maar niets van. Even voorbij het B.P. station had men reeds een goed wachthuisje ge plaatst, maar dit blijft nog steeds op zijn gasten wachten. Wat hiervan de oorzaak is weten wij niet. De plaats leek ons heel wat beter als stopplaats dan de plaats waar nu gestopt wordt. Zou het wachthuisje een zelfde lot beschoren zijn als het moderne zui veringsstation? Westdorpe MUZIEKVERENIGING EN ZANG KOOR NAAR OOSTENDE De muziekvereniging „Eikels wor den Bomen" zal samen met het da meskoor „Crescendo" deelnemen aan het bestendig festival, dat wordt ge organiseerd door het stadsbestuur van Oostende in België. De reis zal worden gemaakt op zondag 21 juli. Beide verenigingen zullen op een der kiosken een uitvoering geven. Het landbouwonderwijs te Schoon dijke krijgt een geheel nieuwe vorm. Voor de landbouwwinterscholen is de ze nog niet precies bepaald. Waar schijnlijk zal de opleiding aan deze school een driejarige worden, terwijl ook dc vooropleiding van U.L.O., 3- jarige HBS of lagere landbouwschool vereist zal worden. De veranderingen, de lagere land bouwschool betreffende, zijn wel be kend en worden nu op verschillen de scholen geleidelijk ingevoerd. Per 1 september a.s. zal op de lagere landbouwschool te Schoondijke ook met het nieuwe programma begon nen worden. Het onderwijs aan deze school was tot op heden vrijwel vakonderwijs, Ongeveer 10 jaar heeft de Grontmij te Goes in een barak gehuisd, die geen gerief bood en veel te klein was. Sinds enige tijd bezit deze ontgin ningsmij.. welke haar zetel te De Bilt heeft, een riant kantoor annex woon huis aan de Karei Doormanstraat, waar het elf man sterke personeel meer armslag heeft dan tot nu toe. Gistermiddag is het gebouw offi cieel geopend door burgemeester ten Korte, die het daarna, met zijn geluk wensen. overdroeg aan de Grontmij. De president-directeur, ir. J. Han- raets uit De Bilt, beantwoordde de speech en hoopte dat zijn mij. een vruchtbaar gebruik van het pand zou kunnen maken. Spreker memoreerde even het verleden en speciaal het rampjaar 1953. toen Goes zo krachtig de hulpverlening ter hand nam. Ook het personeel van de Grontmij was van de partij en daar is toen een nau wer contact met de gemeente Goes uit ontstaan. Dankbaar was spr. voor de gelegenheid, welke het gemeente bestuur de Grontmij bood en voor de medewerking bij de bouw ondervon den. Het kantoor noemde ir. Han- raets efficiënt en mooi, waarvoor hij nog lof toezwaaide aan de directeur van gemeentewerken. Spr, hoopte, dat de betere outillage het vlottere afwerken der plannen waarvan er nog heel wat in petto zijn ten goe de zou komen en dat dit „blijvend gebouw" het zinnebeeld wordt van een blijvende zetel te Goes. Daarna bezichtigden de genodigden gebouw en woning, alsmede de gevel steen. die met bulldozer en dragline een beeld geeft van het werk der Grontmij. Hierna werden verversin gen geserveerd. terwijl aan algemeen vormend onder wijs, in verband met het geringe aantal lesuren, weinig tijd besteed kon worden. De eerste klasse zal nu de gehele week op school zijn, de tweede klas se vier dagen en de derde klasse drie dagen. De vierde klasse komt te vervallen. Hierdoor zal ook een be tere aansluiting bij de landbouwwin terscholen bereikt worden. De 2e en 3e klasse is gedurende 2 resp. 3 dagen per week praktisch werkzaam op het bedrijf. Ook dat is zeer nuttig, immers wat op de lessen besproken wordt, moet in de praktijk bekeken worden en omge keerd. Algemene vorming De meerdere lesuren volgens het nieuwe programma zullen gebruikt worden voor een bredere algemene vorming der leerlingen, terwijl ook het eigenlijke vakonderwijs zal wor den uitgebreid. Bovendien zullen en kele lesuren besteed worden aan het verkrijgen van enige vaardigheid in timmeren en metselen. De bedoeling hiervan is dat de leerlingen leren om kleine karweitjes op het bedrijf zelf op te knappen. In de 2e en 3e klasse zal veel aandacht besteed wor den aan onderhoud en montage van machines en motoren. Wat de vreemde talen betreft zal onderwijs gegeven worden in Engels, voornamelijk in uitdrukkingen en vak termen ontleend aan de landbouw. foor de uitvoering van het pro gramma zijn meer leslokalen nodig en derhalve zal per 1 september een noodlokaal in gebruik genomen wor den. De plannen voot nieuwbouw zijn reeds ingestuurd Zodra de ruimte het toelaat zal aan deze school ook een voorberei dende klasse een z.g. brugklasse. verbonden worden. Om hiertoe toege laten te worden moeten de leerlin gen 12 'aar zijn en 6 klassen van de lagere school doorlopen hebben. Momenteel echter moet voor toela ting tot de le klasse de 7e klasse van de lagere school doorlopen ziin. dan wel een jaar onderwijs gevolgd aan een U.L.O. of H.B.S. (Advertentie) Wegens groot succes met de SERVICE-VERKOOP vanaf heden drastische prijs verlaging in ALLE AFDELINGEN U kunt trots zijn op de koop- les, die U bemachtigt bij AXEL. AXEL De raad der gemeente Axel heeft de beloning voor het schoonhouden van de gemeentegebouwen gebracht van 1956.— op 2758.92 en heeft zich garant gesteld voor de_aflossing van een geldlening, groot 500.900. nodig voor de bouw van een land- bouwhuishoudschool. De raad be sloot niet akkoord te gaan met een voorstel van B. en W., inhoudende het ontslag van de gemeentesecreta ris, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, aan te houden tot 1 september 1959. Het voorstel werd verworpen met alleen de stemmen van de heren W. de Fey- ter en P. van Bendegem voor. Naar aanleiding van een vraag van de heer Maas deelden B. en W. me de. dat de bewoners van de woning wetwoningen, die een pand vuil ach terlaten, hun waarborgsom van 25 verbeuren. De waarborgsom is vol gens B. en W. over het algemeen te laag gesteld om eventuele "xtra kosten van schoonmaak te vergoe den aan de nieuwe bewoners. Zuiddorpe E.H.B.O.-oefening De E.H.B.O.-afdelingen van Koe wacht, Westdorpe en Zuiddorpe heb ben onder leiding van dokter Mel- chers uit Koewacht een avondlijke oefening gehouden, die een bijzonder vlot verloop had. Van een aantal pun. ten, in en buiten de dorpskom, wer- voertuigen afgehaald, hetgeen heel wat drukte en belangstelling bracht. Dokter Melchers sprak zijn voldoe ning uit over het verloop van de oefe ning. St.-Jansteen MUZIEKVERENIGING HEEFT ANDERE DIRECTEUR, Wegens een geschil met het bestuur heeft de directeur van de r.-k. mu ziekvereniging, de heer P. de Pundert, ontslag genomen. Tot nieuwe directeur werd aange steld de heer H. de Gucht uit Hulst. INSTUIF AVONDEN. De Instuifclub organiseert ter ge legenheid van de kermis op zater dag en maandag in het r.-k. Jongens patronaat een dansavond waarbij het batig saldo voor liefdadigheid wordt bestemd. Koewacht FANFARE HEEFT NIEUWE VLAG. Onze plaatswlijke fanfare is voor zien van een nieuwe vlag. Hierop prijkt met grote letters „EMM Koe wacht". Deze vlag wordt tijdens el ke rondgang van de fanfare gedra gen door de vaandeldrager Jos Ha- merlinck. ZIEKENMIDDAG. Alhier werd een middag gehouden voor de zieken en ouden van dagen, welke begon met een lof met preek in de parochiekerk. IJierna werden zij gebracht naar Don Bosco waar door de kinderen der school reidan sen en voordrachten werden opge voerd. Aardenburg Spoed-raad De raad is in spoedeisende verga dering bijeengeroepen tegen heden avond. De reden hiervan is. dat moet worden overgegaan tot de benoeming vaa een hoofd der o.l. school. Markt. Als enige kandidaat staat op de voor dracht de heer J. van Amerongen, die thans werkzaam is aan de Prin ses Marijkeschool voor neutraal on derwijs te Wieringerwerf in de ge meente Wieringermeer. Tevens zal in deze raadsvergadering een krediet van de raad worden gevraagd voor de uitvoering van straat en riolerings werken, die dringend noodzakelijk zijn in het nieuwe uitbreidingsplan. GOES Grand: Drei Madel vom Rhein MIDDELBURG Electro: Charlies tante Schouwburg: Ontspoorde vrouwen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De hofnar TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15. VLISSINGEN AHiambra: Gitarren der Liebe. Luxor: Jacht door Londen. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Anastasia. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: De laatste man. GOES Grand: Drei Madel vom Rhein HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Abbot en Costello dansen de rock 'n roll. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Die man is gevaarlijk. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 4 u.: Kermisschieting. Rosa Everaard 3 uur: Kermisschieting staande wip. MIDDELBURG Electro: Charlies tante Schouwburg: Ontspoorde vrouwen, OOSTBURG Ledel 8 uur: The despe rate hours. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De hofnar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15. Concertgebouw 8 uur: Bazooka's en whiskey. VLISSINGEN Alhambra: Gitarren der Liebe. Luxor: Jacht door Londen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Faust. Het is niet Yerseke ha ken. Ook la maakt, al offers. De dijk krijgt niet d< de zogenaai Oosterscheid ing der Del sluitdam doi gen en dan Men moet zi hoogte van welke naar waarborg is Het verst de versterkil geving van f Regelmatig voort met d< de versleten een nieuwe De voegen den opgevulc de teerweger mengd met cie gaat voi vierkante m gezet en de k 36.per v De bekledin onder Weme bij de z.g. der gemaakt wassen met een gesloten bekomen, dai gen. Deze goedkoper, ir 10.per Intussen be zelf, want scl welke voorhe stond, komt meer voor. De dijkgra; uit Wemeldir momenteel n ken in deze en het bestui ring doet zij spoedig moge gen. Ged. Sti het er over zodat er vee ciële regelin voor de zwak gepast kan w Het meest gen bij Yersi en Yerseke-d zeer smal, m het dijklichai tuele doorbra waar 800 me lijk volstrome volgen zou k de oprit moet brede dijk ge moeten eers huisjes aan d den afgebroke Yerseke al h Gisteren de ken iets mee werk onder schelde-dijk, van 1953 eige Reeds kort het bestuur d begin gemaal een voorlopig hogen en vei melde zeedijl zien van een oktober van den aan de n Waterstaat ei Zeeland. Van de mi mededeling o die goeie ouwe heeft de sleu Na een verw< Antwerpen is H. door de dienst gearrest bestuurde aut< Nederlandse b oude boete te door de Neder douane reeds

de Stem | 1957 | | pagina 2