V.S. halen Westen over: tijdelijke stop kernproeven Concessies behandeling ministers pachtwet Promotie Miss Holland Scherpe Russische nota aan Bonn Een op achttien~Britten overlijdtI aan longkanker Nederlandse equipe startte prima in Tour de France Nieuwe richtlijnen voor toepassing woonruimtewet Nehroe tot inkeer Theorie en praktijk.... Belgische bouwstaking geëindigd Moskou noemt Norstad „kannibaal" Minister Zijlstra vraagt om prijsverlaging ABC-ploegen voor de BB DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk aarzelde het langst EXTRA BERICHT Droog en zonnig Russische basis op de Koerillen Medicioorzaak sigaretten roken V.S. willen rapport Hongarije in assemblee V.N. E gyp le laat Britse commissie toe Bombardement op oost-Algerije Frans- Tunesisch akkoord 97e JAARGANG No. 22489 Uitgev» N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstr. 18. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week Cuitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kemingtn tn Vadertand V R IJ DAG 28 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.S5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teL no.35y De reeds vele dagen durende staking in de Belgische bouw nijverheid is thans geëindigd. Gisteren zijn de werkgeversorgani saties en de algemene centrale van het ABW, welke vergaderden onder voorzitterschap van premier van Acker en in tegenwoordigheid van minister Audenhove van openbare werken en wederopbouw, tot een ak koord gekomen, zodat het werk op 1 juli zal worden hervat. Intussen leggen in de metaal industrie steeds meer arbeiders het werk neer. Men verwacht, dat in deze industrie maandag de staking totaal zal zijn. Blijkens een verklaring, die de pre mier in de Kamer heeft afgelegd, steunt de regering het standpunt van de werkgevers, dat de eisen van de arbeiders in strijd zijn met de wet van maart 1957. Radio-Moskou heeft onder de titel „Een kannibaal aan het hoofd van de NAVO" een commentaar van Alexei Leontief, deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, uitge zonden naar aanleiding van door ge neraal Norstad, de bevelhebber der NAVO, afgelegde verklaringen. „Norstad", aldus de commentator, „aanbidt de atoombom. Hij denkt aan niets anders dan aan de manier waarop hij er tientallen, honderdtal len op ons land zou kunnen loslaten. Maar de afstand van de Verenigde Staten naar de Sovjet-Unie is gelijk aan de afstand in omgekeerde rich ting.... Norstad zou zich rustig moe ten houden". PROF. MR. P.J. OUD, voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer is onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, ter gelegenheid van het feit, dat hij veer tig jaar geleden zijn intrede in het parlement deed. DE SOCIALISTISCHE Unie lijdt le denverlies. Nadat de heer C. Pronk (voorzitter) had bedankt, zijn ook mr. F. Böhtlingk en het bestuurslid mej. J. Vlaskamp uit de partij getreden. EEN VISSERSBOOT uit Amerika, de Keturah, is 17 km van New Orleans op een olieboorinstallatie gestoten en gezonken. Negen opvarenden worden vermist. HET 11.000ste schip is gisteren de haven van Rotterdam binnengelopen. Vorig jaar arriveerde het 11.000ste schip op 12 juli. IN ARGENTINIë heeft de regering- Aramburu besloten de staat van be leg op te heffen om een gunstig kli maat te scheppen voor de verkiezin gen die op 28 juli worden gehouden. De vier Westelijke landen op de Londense ontwapenings. conferentie zouden in beginsel overeenstemming hebben bereikt over een tijdelijke opschorting van kernproeven, zo is uit gewoonlijk betrouwbare bron in Londen verno. men. Deze vier, de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en Ca nada, zouden hieraan echter de voorwaarde verbinden, dat er overeenstemming bestaat om later ook de produktie van kernmateriaal voor militair ge bruik stop te zetten. De Franse delegatie zou het langst geaarzeld hebben hiermee in te stem men. Zij was van mening, dat elk ver- bod van kernwapens gepaard moet gaan met een gelijktijdig verbod om kernenergie voor militaire doeleinden te produceren. Anders zou Frankrijk, dat hoopt de vierde atoommogendheid te worden, in het nadeel komen. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland zouden immers, zolang de proeven verboden zijn, voort kunnen gaan met de vervaardiging van kernwapens die reeds beproefd zijn, zo luidde het Franse standpunt. Nu zouden de Fransen echter wel willen instemmen met een verbod van atoomproeven voor een jaar of twee. Frankrijk zou toch minstens twee jaar nodig hebben om eigen atoom- proeven voor te bereiden. Als het moratorium dus een mislukking zou blijken te zijn, zou Frankrijk na af loop van die periode met de eigen proeven kunnen beginnen. Men acht de bereikte overeenstem ming een aanzienlijk succes voor de Amerikaanse vertegenwoordiger op de Londense conferentie, Harold Stas- sen. Con trol e-systeem Stassen heeft voorgesteld, dat de ondertekenaars van een ontwape ningsovereenkomst eens per jaar bijeenkomen om de doeltreffendheid van de controlemaatregelen te be zien. i Er zou een soort controleraad van b.v. veertien leden moeten worden ge kozen, waarvan vier a zes permanent leden en de rest niet-permanent, zoals bij de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Het stemmen zou ook als in de Veiligheidsraad moeten ge beuren, d.w.z. dat er alleen beslis singen kunnen worden genomen als de permanente leden het onderling eens zijn. Denemarken is in beginsel bereid delen van Groenland te laten opne men in een mogelijke internationale inspectiezone, aldus heeft 'n woord voerder van het Deense ministerie van buitenlandse zaken verklaard. De Rus Zorin heeft meegedeeld, dat hij niet op het Amerikaanse voorstel zal reageren, voordat hij de hele reeks voorstellen van Amerika heeft gehoord. Hij heeft Stassen gevraagd hoeveel tijd hij nog nodig heeft om het gehele Amerikaanse standpunt uiteen te zetten. „Een aantal dagen" zei Stassen. (Advertentie) Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minister van Economische Zaken erop gericht blijft op een zo breed mogelijk vlak tot prijsverlaging te geraken. Daaraan gehoor gevend heeft RUTON besloten de prijzen van zijn wasmachines als volgt te verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsator- wasmachinc) f 258,wordt f 238. RUTON type ARS (ronde agitator wasmachine) f 328,- wordt f 298.-. RUTON type ASV (vierkante agita torwasmachine) f 420,- wordt f 398.-. RUTON geeft een goed voorbeeld, dat de Nederlandse huisvrouwen zeker met enthousiasme zullen be groeten 52-oo Weersverwachting: van het K.N. i M.I. in De Bilt, geldig tot van- J avond, opgemaakt gisteravond te 23.15 uur: Droog en overwegend zonnig t t weer. Matige en in het noorden van het land vrij krachtige zuid- J westelijke wind. Maximum tem- i peraturen van 22 graden in het I noordwesten tot 29 graden in zuid- J J Limburg. t Vandaag: zon onder 21.04 uur, i maan onder 21.12 uur. Morgen: zon op 4.23 uur, maan op 6.36 uur. (Vail onze parlementaire medewerker) Na het voorlopig antwoord van de ministers van Landbouw en van Justitie aan de Tweede Ka mer op de beschouwingen over de nieuwe pachtwet bestaat bij velen de indruk, dat er wel mu ziek zit in de parlementaire be handeling van dit wetsontwerp. De beide ministers hebben niet onbelangrijke concessies gedaan. Vanwege het grote aantal amen dementen is besloten de behan deling enige dagen te schorsen om te zien of er schifting mo gelijk is. Vandaag reeds zal daarover met de commissie van voorbereiding over leg worden gepleegd. De strijd wordt dan vermoedelijk eerst donderdag voortgezet. Minister Mansholt is begonnen met dr. Droesen (KVP) een eind tegemoet te komen door belangrijke stukken van zijn amendementen over te ne men, die betrekking hadden op de rechten van de grondkamers. Deze zullen nu veel minder vergaande be voegdheden krijgen om de bestaande bedrijven een pachtovereenkomst te weigeren, daar zij niet aan de eisen van doelmatigheid zouden voldoen (z.g. landbouwkundige toetsing). Op een voor hem essentiëel punt heeft de minister echter het been stijf gehouden. Hij is van mening dat, ongeacht hoe het bedrijf voor heen was, de grondkamers de be staande toestand moeten kunnen beoordelen. Dat betekent dat er in ieder geval nog een gevaar blijft bestaan, dat van de toetsingsmogelijkheden een te vergaand gebruik wordt gemaakt, daar alles nu afhangt van de vraag wie in de grondkamers de meeste in vloed hebben. Bij erflating Opmerkelijk was van de andere kant de tegemoetkomendheid van de mi nister bij overdracht van het pachtbe drijf aan de erven van een pachter. Als het bedrijf in zijn geheel over gaat. moet toetsing zonder meer ach terwege blijven. Wordt een deel van het land los overgedaan aan de er ven, dan hebben de grondkamers niets te maken met de grootte van het bedrijf en evenmin met de vraag, of het al dan niet voor neveninkomsten van de pachter dient. Zij kunnen dan alleen de indeling volgens de verka veling nog in acht nemen en daar hun doelmatigheidsoordeel op baseren. Ook minister Samkalden is tege moetgekomen terzake van de samen stelling van de centrale grondkamer. Deze bestaat op het ogenblik uit drie rechtsgeleerde raadsheren en twee deskundigen, die geen lid zijn van de rechterlijke macht. In het nieuwe ont werp was de verhouding precies om gekeerd. Zij zal echter, dank zij de toezeggingen van de minister, onver anderd blijven. Dit was in een amen dement van mr. van Rijckevorsel ge vraagd. Het betoog van de minister van Justitie heeft een zeer prettige indruk gemaakt. Hij stelde de rechten van de pachter naast die van de verpachter en heeft voor beiden veel oog. Hij stelde onder meer uitdrukkelijk vast, dat bij het aflopen van een pachtovereenkomst de eigenaar, wan neer deze zijn bestaan zou moeten vinden op het bedrijf, voorgaat, ook wanneer hij voor zijn zoon het be drijf wil overnemen en voorts ook. wanneer hij met een bedrijfsleider wil gaan werken. Minister Mansholt heeft in een lang betoog een uiteenzetting gegeven van de bedoelingen en de noodzaak van de landbouwkundige toetsing. Hij zei dat daarover reeds in de regerings verklaring van het vorig jaar is ge sproken en dat sanering van de land bouw niet in een aparte wet kan wor den geregeld. De pachtwet leent zich ervoor om dit thans reeds te con cretiseren. (Van onze speciale verslaggever) GRANVILLE, donderdag avond. De Nederlandse ploeg is de Tour niet slecht begon nen. In de kopgroep, waarin tal van kopstukken over de finish stoven, waren onze landgenoten vertegenwoor digd door Wim van Est, die vijfde werd, en Daan de Groot, die als achtste werd geklasseerd. Etappewinnaar werd de Frans na tionaal André Darrigade, die het staaltje om eerste winnaar te wor den al eens eerder uithaalde. Achter de groep van negen fi nishte het peloton in stukken en brokken. De slag op de openings dag was zo ongewoon heftig, dat er reeds drie uitvallers werden ge noteerd. De successen van de Nederlandse equipe werden nog opgepoetst door Piet de Jongh en Gerrit Voorting, die als 21ste en 22de eindigden en daarmee zorgden voor een derde plaats in het ploe- genklassement. Voor een uitgebreide reportage verwijzen wij naar onze speciale Tour-pagina. De Sowjet-Unie heeft de Duitse Bondsrepubliek in een nota verweten, dat zij tracht zekere voorwaarden te verbin den aan een akkoord over een internationale ontwapening. Daardoor plaatst zij zich als een soort scheidsrechter boven de onderhandelende partijen, aldus de nota. Het Russische dokumenl is het ant woord op de Duitse nota van 23 mei, waarin de bondsregering weigerde on voorwaardelijk af te zien van tactische atoomwapens. De Sowjetregering zegt, dat zij wel degelijk bevoegd is van de bondsrege ring rekenschap te vragen in mili taire kwesties zolang er geen vredes verdrag is gesloten. In de scherp gestelde nota wordt verder gezegd, dat de Bondsrepu bliek de NAVO-belangen blijkbaar hoger acht dan het nationale be lang. Wie zich voor atoombewa pening uitsprak, liep het gevaar In het Duitse Baden-Baden is, zo als reeds gemeld, de negeyitienjarige Amsterdamse mannequin Corricn Rottschaefer, die b-oirt mei in Krasnapolsky te Amsterdam werd gekozen tot „Miss Holland 1957", verkozen tot „Miss Europa 1957". Deze te'efoto toont mej. Rottschae fer na de verkiezing zittend op haar troon, terwijl Margit Nuenke. de Duitse „Miss Europa 1956". hattr het lint van haar nieuwe waardigheid omhangt. De leiding van de Japanse inlich tingendienst heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie begonnen is met de aanleg, op een der zuidelijke Koe- rillen (eilandengroep ten noorden van Japan) van een militaire basis, die even belangrijk zou moeten worden als de Amerikaanse basis op Okina wa. De vroeger aan Japan toebehorende Koerillen vormen een twistpunt tussen de Sovjet-Unie en Japan. Japan heeft verleden jaar, tijdens de toen gevoer de Russisch-Japanse onderhandelin gen, om teruggave van de Koerillen verzocht. Rusland heeft dit verzoek echter afgewezen. De minister van Maatschap- leijk Werk heeft nieuwe richt lijnen vastgesteld voor de ver gunningverlening en de vorde ring van woonruimte. Een van de voornaamste wijzigingen houdt in, dat burgemeester en wethouders, in geval van wo- ningruil, aan een niet-ingezetene een vergunning niet zullen mo gen weigeren, indien het om een passende woonruimte gaat. De bedoeling van deze nieuwe be paling is, dat door B. en W. in be ginsel aan woningruil wordt medege werkt en dat zulks alleen in die ge vallen niet geschiedt, waar de doel matige verdeling van de woonruimte in het gedrang zal komen. Voorts is bepaald, dat indien geen gemeente bereid is aanspraken op woonruimte te erkennen. Gedeputeerde Staten een gemeente kunnen aanwijzen, welke volgens de geldende normen een ver gunning zal verlenen. In een verslag van de Britse raad voor wetenschappelijk geneeskundig onderzoek wordt verklaard, dat het meer roken van sigaretten de enige afdoende verklaring vormt voor het geconstateerde feit, dat het aantal sterfgevallen aan longkanker in Groot-Brit,- tannië in de afgelopen tien jaar is verdubbeld. In het rapport wordt vastgesteld dat een op de acht zware rokers die hun hele leven blijven roken, aan longkanker zal overlijden, tegen slechts een op de driehon derd niet-rokers. Er wordt in het rapport op gewe zen, dat weliswaar nog geen volle dige kennis bestaat van de oorzaken van het optreden van longkanker en dat ongetwijfeld ook vele andere factoren bijdragen tot het ontstaan van deze gevreesde ziekte. Zo is bekend, dat er tenminste vijf oor zaken zijn, die samenhangen met werken in bepaalde bedrijven. „Niettemin neemt het aantal gege vens, waaruit het verband tussen roken en het optreden van longkan ker blijkt, gestadig toe en de hier uit getrokken conclusies houden ook bij de meest kritische beschouwing onverzwakt stand", aldus de Britse raad voor wetenschappelijk genees kundig onderzoek. Conclusies De vijf hoofdconclusies, waartoe de raad in zijn rapport komt zijn: f In de afgelopen 25 jaar is het aantal sterfgevallen aan long- kanker in Groot-Brittannië en vele andere landen zeer sterk, toegenomen. 2 Een betrekkelijk gering aantal hiervan kan worden toegeschre ven aan het werken in bepaalde bedrijven. Een aantal gevallen van long- kanker wordt mogelijk veroor zaakt door besmetting van de atmosfeer. A Uit in vele landen vergaarde gegevens blijkt, dat het over grote deel van de toeneming in het aantal gevallen van long kanker een gevolg is van het roken van sigaretten. E Deze theorie wordt bovendien gestaafd .door het feit, dat in (abaksrook vele kanker verwek kende bestanddelen zijn aange troffen. Statistiek De raad vermeldt Britse statisti sche cijferswaaruit blijkt, dat in 1955 388 op elk miljoen Britten aan longkanker zijn overleden. In 1945 bedroeg dit getal 188 per elk miljoen. Een op achttien van de Britse mannen van alle leeftijden over lijdt thans aan longkanker. Voor de mannen tussen 45 en 64 jaar bedraagt dit getal een op negen. Op de 103 Britse vrouwen overlijdt er thans een aan longkanker, doch er zijn aanwijzingen, dat dit getal stijgende is", aldus het rapport, waarin ook wordt opgemerkt dat de toeneming van het aantal gevallen van longkanker buiten alle verhou dingen is gestegen in vergelijking met het voorkomen van andere ge vallen van kanker. De resultaten van onderzoekingen op grote schaal in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Duitsland, Nederland, Finland, Noorwe gen en Zwitserland wijzen uit, dat longkanker meer voorkomt onder rokers, dan onder niet-rokers. De meeste gevallen van longkan ker kwamen voor onder de sigaret tenrokers, daarna onder die van pijprokers, 't Laagste aantal geval len van longkanker werd onder de nietrokers aangetroffen. Omtrent atmosferische besmetting als mogelijke oorzaak voor het op treden van kanker wordt in het rap port verklaard, dat reeds sinds en kele jaren bekend was, dat zich meer kankergevallen voordoen in steden, dan op het platteland, doch een eventuele conclusie heeft men hieruit nog niet kunnen trekken. In het verslag wordt nog enige hoop in het vooruitzicht gesteld voor de rokers, die in het begin van de veertig het roken staken. Hierdoor bestaat namelijk de mogelijkheid, dat zij de kans. om longkanker te krijgen, met de helft verminderen. Schatkist De Britse schatkist verkrijgt jaar lijks 7.420.000.000 gulden inkomsten uit de tabaksaccijns. Van dit be drag is 6.360.000.000 gulden' afkom stig van de heffing op sigaretten. In Britse politieke kringen meent men dat, indien publikatie van dit rapport zou leiden tot een sterke da ling van de ontvangsten uit de ta baksbelasting. de regering dit ver lies wellicht goed kan maken door het invoeren van een belasting op de verkoop van (zoete) versnaperin gen. Op grond van dit artikel zijn in de toekomst dus ook de belangen van de „zwervende" woningzoe kenden, d.w.z. degenen, die om welke reden dan ook van de ene gemeente naar de andere worden verwezen, doch praktisch nergens erkenning kunnen krijgen, be schermd. doordat Gedeputeerde Staten (in geval van meer pro vincies de minister van Maat schappelijk Werk) als beroepsor gaan zijn ingeschakeld. Bij opvolging in functie zal worden bevorderd, dat de in het belang van de dienstuitoefening noodzakelijke woonruimte voor de betrokken amb tenaar onmiddellijk beschikbaar wordt gesteld. Ten opzichte van de geldende bepaling voor ambtenaren houdt het nieuwe voorschrift de be perking in, dat deze faciliteit slechts geldt in geval van opvolging in func tie en dat de gemeente ook andere woonruimte dan de verlaten woning ter beschikking kan stellen. Wel wordt duidelijk gesteld, dat het rijksbelang eist, dat de uitvoering van een rijks dienst niet verstoord mag worden, doordat de opvolger van de vertrek kende ambtenaar niet in de stand plaats zou kunnen wonen. De nieuwe richtlijnen treden op 1 juli in werking. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft een resolutie goedge keurd, waarin de regering verzocht wordt, pogingen in het werk te stellen om de algemene vergadering der V.N. zo spoedig mogelijk bijeen te doen komen ter bespreking van het rap port van een speciale commissie der V.N, over Hongarije. De Amerikaanse senaat heeft later dezelfde resolutie goedgekeurd. (Van onze redacteur) De B.B. m ons land zal op korte termijn beginnen met het oprichten van z.g. A.B.C.-diensten. Dit zijn af delingen van de B.B., die zich spe ciaal zullen toeleggen op het bestrij den van de gevolgen der atomische, bacteriologische cn chemische oor logsvoering. Binnenkort zal er, ter voorbereiding hiervan, in Noord-Bra bant een eerste stafoefening worden gehouden. „als doodgraver van de Duits» eenheid de geschiedenis in t« gaan". In een vroegere nota van 27 april heeft de Sowjet-Unie gedreigd, dat Duitsland in geval van oorlog een kerkhof zou worden als het niet voor altijd van atoomwapens afzag. „Ik ben van mening, dat Is raël het recht heeft van het Suezkanaal gebruik te maken". Dit heeft premier Nehroe van India naar uit welingelichte bron wordt vernomen, gisteren op de conferentie van premiers van het Gemenebest te Londen verklaard. Het standpunt van de Indische pre mier, zo meent men in conferentie kringen, betekent een aanzienlijke wijzigmg van zijn houding. Zoals be kend, stonden de Westelijke landen steeds op het standpunt, dat Israël recht van doorvaart in het Suezkanaal heeft. Nehroe kritiseerde het verdrag van Bagdad, dat volgen* hem dé oorzaak van de moeilijkheden in het Midden- Oosten is en daar ontbonden moet worden en de zg. leer van Eisenhower ten aanzien van het Midden-Oosten. De Egyptische regering heeft be kendgemaakt, te hebben besloten tot het toelaten van een Britse 'com missie in Egypte om een onderzoek in te stellen naar de kwestie van de Britse bezittingen in Egypte, waarop de Egyptische Tegering be slag heeft gelegd. Volgens het onafhankelijke Franse blad „France-Soir" hebben de Franse autoriteiten in oost-Alge- rië een bergachtig gebied van 4.000 vierkante km, dat reeds lang een bolwerk van de opstandelingen it, tot verboden gebied verklaard. De 300.000 mohammedaanse bewoners zijn geëvacueerd en nu wordt het gebied door de luchtmacht met bommen bestookt. De zuiveringsactie zou naar schat ting een half jaar duren. Het betrokken gebied omvat de dis tricten Taher, El Milia en Collo, ge legen in een kuststrook tussen Algiers en Philippeville. Hier hebben de op standelingen verscheidene malen hin derlagen gelegd en is er zelfs sprake van geweest, dat zij in dit gebied een Algerijnse republiek wilden vestigen. De Tunesische premier Boer- giba heeft in een radiouitzen ding verklaard, dat Frankrijken Tunesië tot overeenstemming zijn gekomen over een terug trekking van de Franse troepen binnen een half jaar. Alleen de bases Auine. Abes. Gafsa, Sfax en Remada zullen Frans blijven.' De premier getuigde, dat dit akkoord zal bijdragen tot een gezondere ver standhouding tussen Frankrijk en Tu nesië. Hij verklaarde voorts, dat men niet eerder over besprekingen m#t Frankrijk aangaande gemeenschappe lijke verdediging en een militair ver drag zou denken, voordat alle Franse troepen, „afgezien van bizerta", het Tunesische grondgebied zullen hebben verlaten. De auto, waarmee koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh op weg waren van het paleis Bucking ham naar het kasteel Windsor is te Staines in botsing geko men met een kleine Morris. De hofauto, die door de hertog werd bestuurd, werd licht be schadigd. Het was sinds 1948 het vierde ongeluk met een auto, waarin leden van de ko ninklijke familie zaten. Bij alle keren zat de hertog aan het stuur. Enige uren voor het ongeluk had prins Philip voor de ver eniging van automobilisten een rede gehouden over de veilig heid op de weg...

de Stem | 1957 | | pagina 1