In beginsel akkoord over vermindering bewapening wijze van klassieke STERREN OP WIMBLEDON Over vier jaar hebben V.S. kraakzindelijke waterstofbom De tijd van kritiek in China weer voor bij Kamer akkoord met Kweekscholenplan Leven in Frankrijk wordt duur Kritiek op organisatie van Westduitse strijdkrachten Te vroeg uit gevangenis.... Ruim 100.000 man staken in België Zorin wil wel nadere inlichtingen Elf gewonden bij botsing te Oldebroek Het was Crabb Water in Italië nog stijgende 6 DAGBLAD VOOR ZEELAND Radiogesprek Moskou-Londen- Washington WARMER Opmerkelijke rede Tsjoe en Lai Brand aan boord van Duits schip in Rotterdam Geen speciale zilling over Hongarije Mr. V. Marijnen Kernproeven moeten doorgaan Fatale indexcijfer nadert snel Amen clemen t ens tr ij d pachlwet nakende Algerijnse bewegingen in Frankrijk verboden o 97e JAARGANG No. 22488 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Konftitftti en VaitrXdni DONDERDAG 27 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie J 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)^ De stakingen in het bouwbe drijf en de metaalnijverheid in België duren voort, waarbij een uitbreiding in de laatste wordt geconstateerd. Officieel zouden één juli ongeveer 250.000 me taalbewerkers in staking gaan, maar men schat het aantal, dat thans reeds het werk heeft neer gelegd op 115 tot 125.000. Het gebied van Brussel en dat van Luik zijn het meest getroffen. Hedenavond om 22.15 uur Ne derlandse tijd wordt over de B.B.C. een gesprek uitgezonden, dat wordt gevoerd door radio commentators in Moskou, Lon den en Washington. Het initia tief is genomen door de B.B.C. Het gesprek gaat over het Rus sische voorstel tot staking van alle kernproeven. De uitzending wordt verzorgd door de „home service" van de B.B.C., op golf lengte 330 meter. NIGERIA zal door Engeland onaf hankelijkheid worden verleend, doch niet voordat deze grootste kolonie dei- Engelsen middels een nieuw federaal parlement, dat in 1960 wordt gevormd daarom heeft verzocht. DE CHINESE minister van voedsel voorziening, Tsjang Nai Tsji, aan wie verweten was, dat hij er anti-com munistische denkbeelden op na zou houden, heeft aangeboden ontslag te nemen. Hij is niet bereid zijn gedrag te wijzigen. TE SALZBURG is op het gemeente lijke kerkhof het monument onthuld, dat de beeldhouwer Ernst Kubiena uit Salzburg in opdracht van de Ned. Oorlogsgravenstichting ter nagedach tenis van de Nederlandse gevallenen heeft ontworpen. AUTOKEURINGEN in Den Haag. op basis van vrijwilligheid gehouden, ga ven een bedroevend resultaat te zien. Van de 248 wagens, die ter keuring werden aangeboden, vertoonden er 85 dat is 35 percent gebreken. In 62 gevallen betroffen deze gebreken stuur en/of remmen. EEN RUSSISCHE kruiser en drie tor- pedobootjagers zijn de Straat van Gi braltar in westelijke richting doorge varen. ZOLI'S BESLUIT om dc ontslagaan vrage van zijn minderheidskabinet van christen-democraten in te trekken houdt Italië bezig. Beide kamers van het parlement hebben besloten hier over een volledig debat te houden. OP DE HOLTERBERG bij Holten is het hotel ,,'t Losse Hoes" een prooi der vlammen geworden. IN SAN JOSé in Guatemala heeft dc politie een vuurgevecht geleverd met de inzittenden van zeven jeeps. Drie mannen, die het vuur op de politie hadden geopend, werden gedood, ne gen werden gevangen genomen. EEN CHINESE krijgsraad fNat. Chi na) heeft elf personen schuldig be vonden aan de anti-Amerikaanse on geregeldheden te Taipeh. Zij kregen vonnissen van een maand tot een jaar. 29 beklaagden werden vrijge sproken. i i Weersverwachting: van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt t gisteravond te 23.15 uur: Zonnige t perioden en op de meeste plaat- J sen droog weer. Zwakke tot ma- i tige wind uit zuidelijke richtingen. Warmer dan gisteren. Verwachting van het Belgisch i Weerkundig Instituut: J Lichte wind, vooral uit west tot J zuidwest. Bewolkt tot mooi weer. Des OChtenHs rim/olitf T.inhto st.ii- De sovjet-Unie en de vier Westelijke mogendheden heb ben op de ontwapeningsconferentie in Londen in beginsel overeenstemming bereikt over de wijze waarop de klassieke bewapening moet worden verminderd in liet eerste sta dium van het ontwapeniiigsplaii. De Amerikaan Stassen heeft voorgesteld, dat deze vermin dering geschiedt op basis van onderling goedgekeurde lijsten. Het oorlogsmateriaal dat op deze lijsten wordt geplaatst, komt in depots te berusten onder internationaal toezicht. Het blijft evenwel op het grondgebied van het bezittende land. Stassen heeft de Sovjet-Unie uitge nodigd een lijst op te stellen, waarop ongeveer 15 procent van het aanwe zige oorlogsmateriaal voorkomt. Amerika zal dan hetzelfde doen. Het moet modern materiaal zijn. De Rus Zorin zei, dat hij het Ame rikaanse voorstel in beginsel aan vaardde. Wel vroeg hij nog nadere in lichtingen. Frankrijk. Engeland en Canada wa ren het ook in principe met Stassen zijn tussen bewapening en troepen sterkte. De Sovjet-Unie en de V.S. hebben namelijk een overschot aan wapens. Eerste étappe Stassen zei dat zijn voorstel al leen voor de eerste ontwapenings etappe zou gelden en uitsluitend voor Amerika en de Sovjet-Unie. De landen die geen wapenover schot hebben, zouden hun lijsten op andere wijze kunnen invullen. Zorin vroeg nog, welke kwestie Stas sen op het oog had, toen hij dezer da gen zei, dat de overgang van het eer ste stadium naar de volgende afhan kelijk zou zijn van de oplossing van bepaalde politieke problemen. Stas sen wees er toen op, dat president Eisenhower en bondskanselier Ade nauer onlangs in Washington hebben afgesproken, dat een veelomvattende eens. Zij maakten echter het voorbe- ontwapeningsovereenkomst oen her- houd. dat er overeenstemming moet'eniging van Duitsland vooronderstelt. De Communistisch-Chinese Toeng, die vier maanden geleden een opmerkelijke rede hield, waarin hij premier en minister van buiten landse zaken, Tsjoe en Lai heeft te Peking, bij de opening van het nationale volkscongres, onder meer verklaard dat „het China mogelijk is een nieuwe interna tionale ontspanning teweeg te brengen en het imperialistische blok te dwingen het beginsel van een vreedzaam naast el kander leven van staten met af wijkende maatschappelijke in stellingen te aanvaarden, mits wij ons aansluiten bij alle inter nationale krachten, die op onze hand zijn en in de strijd vol harden". Overgaande op binnenlandse aan gelegenheden verklaarde hij: „Sommige rechtse elementen doen aanvallen op het grondbeginsel van de communistische staat, onder het voorwendsel dat zij de communisti sche partij willen helpen beter werk te leveren. Doch zij streven er hoofd zakelijk naar het socialistische land een kapitalistische koers op te drin gen. Wij kunnen dit niet toestaan". Commentaar Onder zijn gehoor bevonden zich tal van vooraanstaande communisti sche leiders, onder wie Mao Tse Tientallen brandweerlieden hebben met minstens veertig waterstralen en enkele nevelstralen een brand bestre den, die gisterenavond woedde aan boord van het 5279 brt, metende m.s. Tanga van een Hamburgse rederij, welk schip in de haven van Rotter- Zeven langszij liggende blus- dam gelegen was. boten assisteerden de brandweerlieden, van wie velen voorzien waren van een zuurstofmasker. De brand werd ontdekt op het moment, dat vijftig van de honderd ton salpeter geladen was; dat was tegen half zes. Urenlang heeft het blussingswerk geduurd. Men was op alle gebeurtelijkheden voor bereid, doch gevaar voor uitbreiding kon worden voorkomen. De oorzaak van de brand is niet bekend. i Des ochtends nevelig. Lichte stij t ging der temperatuur. Vandaag: zon onder 21.04 uur maan onder 20.27 uur. Morgen: i zon °P 4.22 uur, maan op 5.19 uur. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de 24 landen, die indertijd hebben voorgesteld door een commis sie een onderzoek naar de gebeurte nissen in Hongarije te laten instellen, samen met de vijf leden van de com missie besloten hebben de V.N.-assem- blee niet dadelijk in bijzondere ^zitting bijeen te roepen om het door de com missie uitgebrachte rapport te bespre ken, maar begin september bijeen te komen, kort voor het begin van de normale zitting. De vertegenwoordigers van Enge land, Australië en Nieuw-Zeeland, zo wordt voorts meegedeeld, waren voor een sneller optreden, maar zij konden de andere afgevaardigden niet voor hun standpunt winnen. Gisterenavond is op de Zuiderzee straatweg te Oldebroek een autobus je, waarin acht arbeiders gezeten wa ren, in volle vaart in botsing gekomen met een van tegenovergestelde rich ting komende personenauto. De arbei ders konden met moeite uit het ge heel verwrongen busje worden bevrijd en waren alle acht ernstig gewond. Ook de drie inzittenden van de per sonenauto liepen ernstige verwondin gen op. Alle gewonden werden, na voorlopig door ijlings ontboden artsen te zijn geholpen, met ziekenauto's naar ziekenhuizen in Zwolle vervoerd. De personenauto was deerlijk gehavend. Twee arbeiders verkeren in zorgwek kende toestand. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat vooraanstaande Amerikaan se geleerden hem hebben gezegd, dat zij een absoluut „schone" waterstofbom kunnen produceren, als zij nog vier of vijf jaar de gelegenheid hebben voor proefnemin- waarin de gelegenheid gaf kritiek te leveren op communistisch China. Die rede werd eerst onlangs bekend gemaakt. Waarnemers in Peking zijn thans de mening toegedaan, dat de tijd van kritiek al weer voorbij is. De rede van Tsjoe en Lai achten zij van grote betekenis en zij geloven, dat deze zich zal weerspiegelen in de komende ontwikkeling van de bin nenlandse Chinese politiek. Zoals gemeld is mr. V. G. M. Ma- rijnen te 's-Gravenhage benoemd tot algemeen secretaris van de al gemene katholieke werkgeversver eniging en het katholiek verbond van werkgeversvakverenigingen. Dit in de vacature, ontstaan door het vertrek van drs. J. Derksen. Hier boven een foto van de nieuwbe noemde. Een dergelijk wapen zou ech ter volkomen militair kunnen worden gebruikt op het slag veld. Doordat er geen radio-ac tieve neerslag zou zijn, zouden er geen burgers of andere on- schuldigen worden getroffen, mits zij zich op de vereiste af stand bevinden. Dit betekende evenwel niet, dat de V.S. nu hun voorstel om als onderdeel van een algemene eerste stap tot ontwapening de proeven met kernwapens te staken, zouden intrekken. De psychologische factoren en de vrees van de wereld voor een oorlog met kernwapens zijn van dien aard, dat de V.S. hun aanbod moeten hand haven. zo meende de president. Hij herhaalde, dat er in een volgende wereldoorlog geen overwinnende par tij zal zijn. Op een vraag over de mogelijkheid, dat dc Sovjet-Unie er wellicht niet in zal slagen, een schone" H-bom te vervaardigen, antwoordde Eisenho wer dat hij zich dit zelf ook had af gevraagd. Hij hoopte dat de Russen er wel in zullen slagen een dergelijke bom te construeren. Het ging welis waar om speciale wapens, die echter niet in oncontroleerbare mate ver woestingen aanrichten. Als de wereld volledig profijt wil trekken van de atoomwetenschap ten behoeve van vreedzame doeleinden, moeten de proeven doorgaan, aldus verklaarde Eisenhower. voor moet waken, dat hierdoor niet het tegengestelde van wat men wenst wordt bereikt. Desgevraagd verklaarde hij, dat de eerste stap tot ontwapening waarvan een opschorting van de kernproeven deel zou uitmaken, o.a. een akkoord zal omvatten om de produktie van kernwapens te staken. Voorts zou het worden gekoppeld aan plannen voor luchtinspectie op kleinjs schaal en mogelijk een begin van een algemene vermindering van de bewapening. Daarnaast zou er natuur lijk een inspectiestelsel moeten zijn om er zeker van te zijn, dat ieder zich aan de afspraak houdt. Dinsdag werd op Wimbledon de eerste ronde van het dames-enkel- spel verspeeld, waarin de dames zich, zoals deze foto-combinatie loont, fel weerden. V.l.n.r. zien w>e hier in volle actie: de Australische mevrJennie Hoad, de Amerikaanse me)Karen Fage- ros en de Engelse Shirley Bloomer Een lijkschouwer heeft uitgemaakt dat het lijk van een kikvorsman, dat onlangs in de haven van Chichester is opgevist, dat van commander Lio nel Crabb is, die verdween tijdens een bezoek van Russische oorlogs schepen aan Engeland, een jaar ge leden. De doodsoorzaak heeft men niet kunnen vaststellen. Het hoofd en an dere lichaamsdelen ontbreken. Ontwapening In dit verband merkte hij op, dat men bij het aangaan van akkoorden om de proefnemingen te staken er Bijna alle partijen in de West- duitse Bondsdag hebben giste ren kritiek geleverd op de wijze waarop de nieuwe strijdkrachten worden georganiseerd. De aan leiding tot deze kritiek waren de twee ongelukken, welke zich de laatste tijd bij het leger hebben voorgedaan en die aan zestien militairen het leven hebben ge kost. De minister van defensie, Strauss, legde een verklaring af over het on geluk, dat op drie juni aan vijftien parachutisten het leven kostte, toen zij opdracht kregen de rivier de Iller in Beieren te doorwaden. De minister zei, dat alle onder vraagde militairen van dc bewuste groep hadden verklaard, dat zij volledig vertrouwen hadden in de onderofficier, die de opdracht had gegeven en dat zij het een „inte ressante order" hadden gevonden. De minister zag hierin een over blijfsel uit de periode van Hitier, toen alle bevelen zonder meer moes ten worden opgevolgd. In dc loop van het hieropvolgend de bat verweten vertegenwoordigers van de oppositie sociaal-democraten, vrije democraten en vluchtelingen- partij en de conservatieve partij de regering, dat zij bij de oprichting van de nieuwe strijdkrachten te hard van stapel is gelopen, waardoor er te wei nig en onvoldoende opgeleide onder officieren en officieren zouden zijn. Minister Strauss herinnerde er in dit verband aan. dat hij al opdracht had gegeven, de opbouw van de strijd krachten te vertragen teneinde de achterstand op het gebied van het kader in te halen. Hij zei, dat volgens de oorspron kelijke plannen de Westduitse strijd krachten eind 1956 ongeveer 96.000 militairen hadden moeten tellen en eind 1957 ongeveer 270.000. Deze aan tallen had hij echter omwille van dc mogelijkheid tot betere opleiding tot ongeveer de helft teruggebracht. In verband met de prijsstij gingen van de laatste tijd voor kolen, staal, metallurgische pro- dukten en bouwmaterialen zal, naar van bevoegde zijde ver nomen wordt vermoedelijk bin nenkort in Frankrijk een ver hoging van 2 a 3 procent wor den toegestaan van de prijzen van bepaalde industrieproduk- ten. Wanneer dit geschiedt, zullen volgens de wettelijke bepalingen de lonen herzien moeten worden. Loonsverhogingen frank per uur en voor geschoolde ar beiders van 200 tot 220 frank per uur. Tot dusverre gingen loonsverhogingen voor de Parijse metaalbewerkers steeds vooraf aan 'n algemene loons verhoging in de Franse industrie. Dc vakbonden van spoorwegperso neel in Frankrijk hebben de regering met staking gedreigd als de commis sie. die opgericht is om de looneisen te onderzoeken niet voor 1 juli ver gadert. 300 miljard frank De Franse regering heeft gisteren een nieuwe overeenkomst goedge- Volgcns schattingen van deskundigen van het ministerie van financiën zou Deze verhoging, waarbij nog zullen de verhoging van het noodzakelijke komen de hogere posttarieven en de minimumloon, wanneer men rekening keurd met de Banque de France, verhoging van dc prijzen van oliepro- houdt met de te verwachten omstan- waarbij laatstgenoemde een bijzonder dukten, waartoe dc regering Bourgès- digheden. in het begin van de herfst voorschot aan de Franse schatkist zal Maunoury heeft besloten ter verbete- 5 procent kunnen bedragen en tegen verstrekken van 300 miljard frank ring van de financiële toestand van het einde van dit jaar 7 procent. en voorts aan de schatkist het recht Frankrijk, zou, naar men in genoem- n finn nnn mota£»iK0um^nW toekent te kunnen trekken op de goud- dc kringen liet doorschemeren, er bUU.UUU metaalbewerkers reserves van de Banque de France toe kunnen leiden, dat de lonen auto- in het gebied van Parijs hebben tot een bedrag van 100 miljard frank. bisteren een loonsverhnp'ino' van Deze ovei eenkomst moet echter nog gisiextn ten ïourisvernoging van door het parlemcnt worden goedge- 10 percent gekregen na onder- keurd. handelingen tussen werkgevers Het bedras van 100 miljard frank aan goud vertegenwoordigt ongeveer en werknemers, welke 20 uur 13 van de goudreserves der Banque hebben geduurd. de France. Dit goud zal worden overgeboekt naar het stabilisatiefonds Voor ongeschoolde arbeiders wordt teneinde een bijdrage te geven voor het loon verhoogd van 135 tot 146 het tekort aan deviezen. matisch zouden moeten worden ver hoogd. Aangezien echter de prijzen van landbouwprodukten in de zomer omlaag gaan, verwacht men niet, dat het algemene indexcijfer voor de prijzen vóór eind september de fatale grens van 149.1 (refe rentie-index) zal overschrijden. (Van onze parlementaire medewerker) Minister Cals heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van het Kweekscholenplan verklaard, dat dit plan slechts gezien moet worden als een richtlijn voor het te voeren be leid. De bewindsman heeft de Kamer in de beleidsvoorbereiding willen ken nen, maar de beslissingen blijven bij de minister. Mr. Cals stelde dit naar aanleiding van kritische opmerkingen uit de Kamer, waarbij de vrees was uitgesproken voor een samenvloeiing van wetgevende en uitvoerende macht. De minister erkende dat vele cij fers in het plan berusten op bereke ningen waarin nogal wat onzekerhe den meespelen; dit mag echter geen reden zijn om het opstellen van een plan voor het aantal kweekscholen, dat in de komende jaren nodig zal zijn. dan maar helemaal achterwege te laten. De bewindsman verweerde zich tegen opmerkingen van de heer Peters <KVP) die als zijn mening had geuit, dat de gewenste omvang der scholen in het plan te groot is gesteld. Volgens de minister is het niet vol te houden, dat er op een kleine school een beter contact mogelijk is tussen leraren en leerlingen. Dit kan in en kele uitzonderlijke gevallen wel eens zo zijn. maar over het algemeen krijgt men bij een grotere school betere contact-mogelijkheden omdat men hier met vaste leerkrachten kan wer ken. De minister moest de heer Pe ters, die „rechtsherstel" gevraagd had voor de school te Sittard teleur- (Van onze parlementaire medewerker) Het debat over de nieuwe pachtwet is in de Tweede Kamer voortgezet met twee socialistische sprekers. Dr. Vredeling betoogde, dat de Grondka mers ook zouden dienen te waken voor het redelijk bestaan van de pachters, terwijl mejuffrouw mr. Zee- lenberg de landbouwkundige toetsing aanmerkte als een middel tot struc tuurverbetering van de bodem. Zo wel mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) als de heer Biesheuvel (A.R.) hebben nogmaals hun teleurstelling te kennen gegeven over het feit, dat aan het landbouwschap een zo ondergeschikte rol is toebedeeld. Mr. van Rijckevor sel zei. dat de minister niet verder was gekomen, dan het landbouwschap in te schakelen als een „adviesinstan tie van een adviesinstantie". Minister Samkaldcn zal vandaag met de verdediging van de wet be ginnen, waarna dc amendementen- strijd zal losbranden. Het gaat om niet minder dan 40 wijzigingen van zeer uiteenlopende aard en door al lerlei partijen ingediend. stellen: inwilliging van het verzoek zou betekenen, dat het subsidie voor de school te Heerlen wegvalt. Het Kweekscholenplan spreekt over eon gewenste concentratie en beper king van het aantal r.-k. meisjes kweekscholen in Limburg en Brabant. Desgevraagd verklaarde de bewinds man, dat men reeds begonnen is met pogingen om tot een begin van deze concentratie te komen. Het Kweek scholenplan werd tenslotte door de Kamer zonder stemming voor ken nisgeving aanvaard. De Franse regering heeft, ten einde de juridische vervolging van aanslagplegers in Frankrijk te vergemakkelijken, besloten, dat de Algerijnse nationalisti sche bewegingen „het nationale bevrijdingsfront" en „de Alge rijnse nationale beweging" als ontbonden moeten worden be schouwd. De elkaar beconcurrerende bewe gingen zeggen beiden aanhang te hebben onder de opstandelingen, die thans reeds dertig maanden in Alge rije tegen de Fransen vechten. Het besluit zal als officieel decreet worden gepubliceerd. Onder meer zal kunnen worden opgetreden tegen per sonen, die ontbonden organisaties, zo als de „beweging voor de overwin ning der democratische vrijheden" weer willen oprichten. In het gebied van Trente in Italië is de Adige opnieuw buiten haar oevers getreden. Enige hectaren van de streek van Ischia di Isera zijn onder gelopen. Te Cavarzere, 70 km van Venetië, is het peil van de rivier onrustbarend hoog. In de streek van Suse, waar het wa ter van de Dora het station van Ul- zio heeft overstroomd, is de toestand iets verbeterd. Over het eiland Ariano, in de Po- delta. waait sinds woensdagochtend een vrij sterke wind. Het water beukt de dijk van San Basilio naar Taglio di Po. In de omgeving van Mantua is het peil van de Po opnieuw gestegen. De Amerikaanse mevrouw Emi ly Mosinki sag tot haar verba zing haar negentienjarige soon die in juli jl. wegens het aan vallen van een ander tot an derhalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, gisteren reeds haar huis binnenstappen. „Je hebt toch anderhalf jaar gekregen?", vroeg zij. „Ja?" vroeg haar zoon. Joseph besloot de gevangenis op te bellen en kreeg toen in derdaad te horen, dat hij bij vergissing was ontslagen. Met instemming van zijn moe der ondernam hij daarop de weg terug. „Ik ben blij je weer te zien", luidde de begroeting van zijn bewaker.

de Stem | 1957 | | pagina 1