Tito verrast Rusland Scherpe aanval op de Oostenropese landen Ook geschil in Polen en Tsjecho-Slowakije Voorstellen Stassen eindelijk officieel Kritiek op pachtwet Dood vonnis in Cai iro Franse belastingbetalers beslist niet te benijden j~ r Poolse e kening Tsjechische ruivering DAGBLAD VOOR ZEELAND Grisjin luisterde onbewogen toe Zonnige perioden I Twintig zieken I in ravijn Franse troepen van Tunesië naar Algerije Stakingen in België duren voort Proces tegen Nagy op komst Secretaris van kard. Mindszenly in arrest Een horloge is moeilijk te missen! Meer stroomlijn in divisies V.S. „Eventjes tanden op elkaar, zus" A VP legt feilen bloot en wenst minder vaagheid Bourgès Maunoury kreeg zijn zin Liefde in Napels Procureur-generaal van Hongarije maakt bezwaar tegen doodvonnissen 97e JAARGANG No. 22487 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beigerstr. If. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 JUNI 1^< ■Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, NoordstraatJ56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) President Tito heeft gisteren de landen van het commu nistische blok beschuldigd van „kwaadaardige" kritiek op de politiek van Zuid-Slavie. In een rede tot de 1.800 afge vaardigden op het congres van arbeidersraden verklaarde de president, dat de leiders van de landen van dit blok enerzijds pleiten voor samenwerking en vriendschap en anderzijds Zuid-Slavië beschuldigen van revisionisme, anarchisme en kapitalisme. Deze nieuwe aanval van Tito op de Oosteuropese landen kwam voor de buitenlandse waarnemers als een volslagen ver rassing, nadat het Zuidslavische staatshoofd een maand geleden had verklaard, dat een door de Sowjets geleide campagne tegen zijn land was geëindigd en dat de betrekkingen „steeds beter werden". Het congres, waar Tito het woord voerde, werd bijgewoond door verte genwoordigers van de vakbeweging in de Sowjet-Unie en 21 andere landen. Het is het eerste in deze soort, sinds in 1950 in Zuid-Slavië arbeidersraden zijn ingesteld. „Wij eisen, dat er geen vertekend beeld van onze situatie wordt gegeven en dat wat er aan goeds en positiefs in ons land is ook als zodanig wordt vermeld", aldus Tito. „Alleen op deze manier kunnen er met de landen van het socialisme en de volksdemocratie goede betrekkingen worden onder houden". Hij noemde niet eenmaal de Sow jet-Unie of andere communistische landen bij name, terwijl hij ook niet sprak over de Russische partijleider Kroestjef, die in april opnieuw heeft aangedrongen op verbetering van de relaties tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Aan de zijde van de Zuidslavi sche vertegenwoordigers werd de verklaring met gejuich begroet, maar de voorzitter van het be stuur der Sowjet-vakbeweging, Viktor Grisjin, hoord Tito's woor den onbewogen aan. IS iet opdringen „Als vandaag de verdedigers van het dogmatisme uiting geven aan hun twijfel ten aanzien van ons stelsel en DE I.L.O., de internationale arbeids organisatie heeft te Genève de tekst goedgekeurd van een nieuwe overeen- komst, waarin dwangarbeid wordt verboden. IN DE PODELTA is de toestand „sta tionair". De nooddijk, dwars over het eiland Ariano, dat voor de helft is overstroomd, heeft het tot dusver gehouden. ZOLI, de Italiaanse eerste minister, heeft het ontslag van zijn kabinet in getrokken. President Gronchi had eer der dit ontslag niet aanvaard. IN SAN JOSé, de havenstad van Gua temala. is, volgens de regering van dit land, een communistisch complot ontdekt. Een groep gewapende man nen had getracht de militaire basis van deze stad aan te vallen, doch zij werden verdreven. BOSBRANDEN in een gebied van meer dan 200.000 ha woeden momen teel in Alaska. Per uur gaan 400 ha in vlammen op. DE BOLIVIAANSE vice-president, de linkse socialist Nuflo Chavez Ortiz, is afgetreden, omdat hij het niet eens is met de politiek van president Siles. DE STONY POINT, vastgemaakt aan de sleepboot Thames, mag de haven van Falmouth niet binnenlopen. Het lek, waaruit nog enige olie stroomt, kan het gemakkelijkst in de haven worden gerepareerd, maar men mag de haven niet in, omdat het lek er nog is en er olie uitstroomt... MR. V.G.M. MARIJNEN in 1917 te Arnhem geboren is benoemd tot secretaris van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging. Hij volgt in deze functie drs. J.H. Derksen op. C. VAN WAERDEN, directeur van de arbeiderspers, is gistermiddag geïn stalleerd als lid van de Tweede Ka mer voor de P.v.d.A. De heer van Waerden neemt de plaats in van me vrouw Verwey-Jonker. die enige tijd geleden als lid bedankte. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond te 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog en tamelijk zonnig weer met weinig wind en hogere middagtempera- turen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot zwakke wind uit noordwest tot west. Zwaar bewolkt met breder wordende opklaringen. Nog enke le onweerachtige neerslagvlagen die echter minder talrijk zullen worden. Vandaag: zon onder 21.04 uur, maan onder 19.34 uur. Morgen: zon op 4.22 uur, maan op 4.11 uur. het anarchisme noemen, behoeven wij dit systeem niet te rechtvaardigen. Wij verwezenlijken socialistische betrekkingen in ons land. Wij zijn niet van plan ons stelsel aan iemand op te dringen, maar wij moeten het verdedigen tegen hen, die blind en doof zijn en die niet willen zien, wat er in ons land gebeurt", aldus de president. Hij las, zonder zijn stem te verhef fen, zijn van te voren opgestelde rede voor. Ook zei hij niet te willen spre ken over hen „wier stelsel beter en democratischer is, omdat duizenden arbeiders in alle landen dit kunnen beoordelen. Onze arbeidersklasse is tevreden en zij zal hetgeen zij ver worven heeft, met haar leven verde digen. Hij werd voor en tijdens zijn rede herhaaldelijk toegejuicht. Volgens hem heeft zich een nieuwe vorm van „ka meraadschappelijke kritiek" ontwik keld, „waarbij men eerst zegt, dat er SCHALK TITO: nieuwe verrassing in Zuid-Slavië enige kleinigheden goed zijn, en tenslotte verklaart, dat alles verkeerd is en dat er revisionis me en kapitalisme is1 Later sprak de Rus Grisjin, die een groot deel van zijn rede wijdde aan het beginsel van het „democratisch centralisme", dat in de Sowjet-Unie wordt gehuldigd en daar, volgens Gris jin, tot successen heeft geleid. Dit principe, dat door de Zuidslavische communisten herhaaldelijk is gekriti seerd, staat lijnrecht tegenover het in Zuid-Slavië gehuldigde beginsel van decentralisatie. Overigens eindigde de Rus zijn rede met „lang leve de eeuwige en onverwoestbare vriend schap tussen de volkeren van Zuid- Slavië en de Sowjet-Unie en tussen alle socialistische landen en hun vriendschap en eenheid". President Tito had de vergadering al verlaten, toen Grisjin het woord kreeg. Naar de „New York Times" meldt, heeft een rekening van driehonderd miljoen roebei, die de Poolse partij leider Gomulka vorige maand de Sovjet-regering pre enteerde voor „doortochtfaciliteiten sinds de tweede wereldoorlog", geleid tot een nieuw geschil tussen Kroestjef en de Poolse leiders. Gomulka bood de rekening aan op een conferentie in Golem. „Men zou de rekening nader bekijken", aldus het Russische antwoord. De Sovjet partijleider zei thans dat hij de reke ning niet zou bekijken en dat Polen niet voort kon gaan, de Sovjet-Unie „uit te melken". Ironisch had hij reeds opgemerkt, dat Polen „maar elders naar hulp moest uitzien". Hierbij doelde hij kennelijk op het aanvaarden van economische hulp van Amerika door Polen. Stassen heeft gisteren op de Londense ontwapeningsconfe rentie zijn voorstellen bekend gemaakt. In onze editie van gis teren publiceerden wij reeds, dat dit zou gebeuren. En kortelings gaven wij ook de in houd weer van hetgeen deze plannen waarschijnlijk zouden bevatten. Het overleg tussen de Verenigde Staten en de overige Westelijke landen heeft aan de essentie dezer voorstellen wei nig veranderd. Stassen stelde gisteren n.l. voor de sterkte van de Amerikaanse en Russische strijdkrachten in een eerste stadium van ontwapening te stellen op 2.500.000 man, in een tweede stadium op 2.100.000 man en in een derde stadium op 1.700.000 man. De tweede en derde vermindering zouden afhangen van de voortgang bij de oplossing van de hangende po litieke problemen. De Franse afge vaardigde Moch juichte dit voorstel toe. Voor Frankrijk stelde hij in de drie stadia de sterkten 750.000, 700.000 en 650.000 voor. De Russische vertegenwoordiger Zo- rin behield zich een mening voor. Hij wil eerst weten welke politieke pro blemen Stassen bedoelt en hoe hij Twintig patiënten van een zieken huis in Bourg (Frankrijk) hadden toestemming gekregen dinsdagmid dag met een bus een tochtje door de Alpen te maken. In de buurt van Hauteville reden zij in een 30 meter diep ravijn. Zij werden alle 20 gewond, sommigen ernstig. denkt over een vermindering van de bewapening en de militaire uitgaven. Zorin zei het te betreuren, dat Stas sen niet heeft gereageerd op het Rus sische voorstel van 14 juni tot een schorsing van de kernproeven gedu rende twee of drie jaar. Commentaar Dulles Minister Dulles heeft op zijn persconferentie in antwoord op een vraag gezegd, dat Amerika er bij de Londense ontwapeningsbe sprekingen niet op zal staan, dat een schorsing van de kernproeven gelijktijdig geschiedt met het sta ken van de produktie van kern wapens. Dit laatste zou ook later kunnen ge beuren. Het apparaat voor 't uitoefe nen van toezicht zal voor de proefne mingen veel eenvoudiger kunnen zijn dan voor de produktie, zei hij. Dulles zei dat hij over het verloop van de onderhandelingen over de ontwape ning optimistisch noch pessimistisch is gestemd. (Advertentie) De Franse regering heeft be sloten, een divisie landstrijd krachten van 27.000 man uit Tu nesië naar Algerië over te bren gen om een einde te maken aan het verkeer van opstandelingen en wapens over de grens, aldus is uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs vernomen. Volgens inlichtingen, verstrekt dóór vakbondskringen, duurt de staking in het bouwbedrijf en in de ijzer- en staalnijverheid in België voort. Er wordt een lichte uitbreiding waargenomen. Ook de streek van Leuze en Ba se cies is nu door de staking in het bouwbedrijf getroffen. In de ijzer, en staalnijverheid ligt het werk vrijwel overal stil in de streek van Vilvoorde en in het Zen- nedal. Te Brussel zijn er in twee of drie werkplaatsen een duizendtal sta kers. Te St. Truiden legden 300 ar beiders in de gieterijen en de email- fabrieken het werk neer. Gisteroch tend was er een begin van staking in de Philipsfabriek. Te Verviers is de staking algemeen. Voor vandaag wordt een uitbreiding van het con flict verwacht in het Naamse. Volgens de Weense „Neuer Ku- rier" is de voormalige, door de Russen afgezette en gevangen ge nomen Hongaarse premier Imre Nagy van Roemenië naar een ge vangenis in Boedapest overge bracht. Het blad meldt, dat een groot „schijnproces" tegen Nagy wordt voorbereid. De „Neuer Kurier" zegt van diplo matieke kringen te Warschau verno men te hebben, dat Nagy naar Boe dapest werd overgebracht, nadat hij geweigerd had in het openbaar een verklaring over door hem begane „fouten" af te leggen. De Sowjet-rus- sische minister van landsverdediging, maarschalk Zjoekof, zou hem in de Roemeense gevangenis, waarin hij was opgesloten, hebben bezocht, om hem over te halen een dergelijke verkla ring af te leggen, doch Nagy zou hier toe niet bereid zijn geweest. i4>4 Naar verluidt is er in enige afdelingen van de Tsjechoslo- waakse communistische partij een zuivering begonnen naar aanleiding van de beschuldigin gen inzake „revisionisme" en „liberale neigingen", welke partijleiders vorige week heb ben geuit. Volgens welingelichte kringen zou het speciaal gaan tegen die commu nisten die verantwoordelijk worden geacht voor de aarzelende houding van de intelligentsia tegenover het „revisionistische streven" sinds de opstand in Hongarije. Arrestaties Onder beschuldiging van spionage is in Tsjecho-Slowakije een groep pa ters Salesianen en kloosterzusters aangehouden, die ,.met steun van de Amerikaanse geheime dienst instruc ties van het Vaticaan uitvoerde", zo heeft het Tsjechische partijblad ..Ru- de Pravo" bekendgemaakt. Het aan tal arrestanten werd niet genoemd. Volgens officiële berichten in de Hongaarse pers is de secretaris van de Hongaarse kardinaal-primaat Minds- zenty, pater Turcsanyi, in arrest. Pa ter Turcsanyi zou vorig jaar oktober „met een groep van zes bewapende personen" het bureau voor kerkelijke aangelegenheden zijn binnengedron gen. Daarom moeten reparaties vlug gereed zijn. Dat kan dank zij ons modern atelier met zijn nieuwste pre- cisie-apparaten, niet alleen vlug maar ook goed. Segers-Jonkers, Breda Karrestr. 25, Ginnekenstr. 118. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn persconferentie gezegd dat de Amerikaanse divisies enigs zins gestroomlijnd en herschikt zul len worden.. Dit houdt echter niet in dat er troepen aan de NAVO of aan Duitsland zullen worden onttrokken. Amerika is steeds bedacht op de mo gelijkheid om door reorganisatie van zijn buitenlandse troepen spanningen te verminderen. Dulles zei dit naar aanleiding van de kortgeleden met Japan tot stand gekomen overeenkomst tot verminde ring van de Amerikaanse troepen sterkte in dat land. Gisteren mochten de kleuters van\Op de foto ziet men een van de Enschede de spits afbijten bij de 3000 Enschedese jongeren, die de grootscheepse inenting met Salk- injectie krijgt, vaccine tegen kinderverlamming. I (Van onze parlementaire medewerker) Minister Mansholt heeft nogal wat kritiek ontmoet op zijn ontwerp voor een nieuwe pachtwet. De minister heeft zich in de Kamer laten bijstaan door de minister van Justitie, die juist op het punt van het pachtrecht als oud-professor van Wageningen zeer deskundig is. Dr. W. Droesen (K.V.P.) heeft al aangekondigd, dat er van het ontwerp wel een bruikbare wet te maken is, maar dat de Kamer dan heel wat bij zal moeten schaven. Deze foto geeft een beeld van het grote spionageproces, dat de laat ste weken voor een bijzonder ge rechtshof te Cairo is gevoerd. We zien hoe de Egyptische beklaagde, Sayed Amin Mahmojid, hoofd van de Akhtab-school in Cairo, door zijn vrouw wordt gekust, terwijl hij op het punt staat te worden weg geleid na op beschuldiging van spionage tijdens de Suez-kanaal- crisis, ter dood te zijn veroordeeld. zal worden geheven op 1/4 van de waarde der voorraden van maat schappijen met een omzet van meer dan 45 miljoen frank per jaar. De opbrengst voor de rest van dit jaar hiervan wordt ge raamd op 21 miljard frank. nen en socialisten, onder wie Mendes France, en 35 Poujadisten. Er waren 57 onthoudingen. In onze editie van gisteren meldden wij reeds, dat de Franse regering het vertrouwen der Nationale Vergadering had gekre gen. Dit geschiedde met 251 tegen 210 stemmen. Tegen, stemden o.a. 131 communisten, 15 onafhankelijken, 10 radicaal-republikei- 5> De post- eo telefoontarieven zullen worden verhoogd. Een gewoon lo kaal-telefoongesprek zal 20 inplaats van 15 frank gaan kosten en de port voor een binnenlandse brief 20 in plaats van 15 frank. De op brengst dezer verhogingen wordt geraamd op 23 miljard frank. Si De omzetbelasting op een aantal niet-essentiële goederen wordt ver hoogd van 19.5 tot 25 procent, waarvan een opbrengst wordt ver wacht van 18 miljard frank. Een reeks amendementen is reeds opgesteld, waarvan enige zeer belang rijke door de K.V.P. zijn ingediend. Or getwijfeld zal dit debat de minister van Landbouw en Justitie de hele week bezig houden. Allereerst wil dr. Droesen minder vaagheid op het gebied van de maxi mum-pachtprijs. De minister wil bij algemene maatregel van bestuur "al gemene regelen vaststellen". Dr. Droesen vond dit onaanvaardbaar. „Wij hebben niet voor niets een PBO en dus zal het landbouwschap daarin gekend moeten worden. Politiek Een tweede punt, waarop de agra rische deskundigen in de Kamer aan stonds zijn aangevallen, is de moge lijkheid, die de minister aan de Grond kamer wil geven om de pachtwet aan te wenden voor het voeren van land bouwpolitiek. Daarbij worden begrip pen als: te geringe bedrijfsgrootte en ondoelmatige verkaveling, gebruikt, die de Kamer, op het niet-socialisti- sche deel na. volkomen kopschuw hebben gemaakt. Dr. Droesen keerde zich tegen het binnensmokkelen van maatregelen door de overheid die met het pachtrecht niets meer te maken hebben en ook mr. van Dijk (V.V.D.) verzette zich tegen een pachtrecht, dat, naar hij zeide, stap voor stap in de richting dringt van een zakelijk recht, terwijl het toch in wezen een persoonlijk recht is. De anti-revolu tionaire spreker Biewinga sloot zich daarbij aan. Dr. Droesen heeft dit punt van de landbouwkundige toetsing in een doorwrocht betoog scherp ontleed. Hij stond zeker niet afwijzend tegenover maatregelen die er op gericht zijn de omvang van onze boerenbedrijven te vergroten. Dr. Droesen was van oordeel dat ver dergaande versnippering inderdaad voorkomen moet worden. Maar dan treedt vanzelf een gelei delijke verbetering in en behoeft men bestaande situaties niet verder te gaan saneren. De overheid zou het kleine be drijf geheel weg gaan vagen en dit bedrijf is onmisbaar om het jongere boeren mogelijk te ma ken in hun beroep te beginnen. Dit vertrouwensvotum betekent, dat premier Bourgès Maunoury de be lasting- en bezuinigingsvoorstellen dei regering kan realiseren. Of liever; een begin met de verwezenlijking van deze voorstellen kan maken. Wanl een Franse regering leeft nu een maal in het ongewisse; van de ene dag in de andere... Dit succes van Bourgès Maunoury betekent dat de Franse belastingbe taler de volgende belastingen zal moeten opbrengen: 1) Een verhoging van de benzine prijs van 78.6 tot 90 frank per liter voor de gewone soorten en van 81.5 tot 95 frank per liter voor superkwaliteit. Deze verhogingen gaan 1 juli a.s. in. De opbrengst voor het resterende deel van dit jaar der verhoging wordt geraamd op 71 miljard frank. De vennootschapsbelasting wordt verhoogd met 10%, hetgeen voor Voorts is de regering voornemens dit dit jaar een extra-opbrengst van jaar voor 250 miljard frank te bezui- 26 miljard frank betekent. nigen en volgend jaar voor 350 mil- jard frank. De zegelrechten worden verhoogd met 20%, hetgeen voor dit jaar Tenslotte zal de Franse regering een extra 10 miljard frank zal ople- blcuw voorschot aan de Banque de veren France vragen en het recht om te kunnen gebruik maken van de goud- 4) Een belasting van ongeveer 5% reserves van deze bank. De politie van Napels hield een 5 oude man aan, die in een bar zijn 45-jarige geliefde mishan- delde en met een scheermes bedreigde. Op het politiebureau bemerkten de agenten tot hun S grote verbazing, dat hun ar- restant, Vincenzo Nappo gehe- ten, 104 jaar was. Zij hebben de grijsaard, nadat hij wat be- koeld was, maar weer laten vertrekken. Voorts moet rekening worden gehouden met de oudste gene raties van boeren en er is geen enkele reden om die systema tisch weg te saneren. De over heid beperke zich in haar be moeizucht. Dr. Droesen wees bovendien op de misrekening van de minister als men denkt dat bij de kleinste bedrijven de grootste moeilijkheden zitten, die moet men volgens hem zoeken bij de mid delgrote bedrijven. Doelmatigheid" Helemaal uit den boze achtte de katholieke woordvoerder het. dat de Grondkamer de pachtovereenkomsten zou kunnen toetsen aan de doelma tigheid van een bedrijf „ongeacht de voordien bestaande toestand". Deze verraderlijke zinsnede is bij de laatste versie in de wet geslopen. Wanneer een vergelijking met de vroegere toe stand niet meer gemaakt kan worden, dan zou de Grondkamer geheel zelf standig kunnen gaan uitmaken, wat' voor een bepaald bedrijf doelmatig zou zijn. In een amendement van de KVP wordt de toetsing wel aanvaard, maar dan in een heel wat minder vage en verraderlijke vorm. De katholieke spreker herinnerde er aan, dat met de Kamer is afge sproken, dat deze ingrijpende sane ringsmaatregelen eerst ter sprake zou den komen wanneer het rapport van de commissie-Hofstede gereed zal zijn. Dan heeft men een stuk waarover een volwaardig Kamerbedat zou kunnen worden gehouden. Een ander punt waarop de minister scherp is aangevallen was de regeling die hij in wil voeren omtrent de pachtverlenging. Zeven sprekers hebben reeds het woord gevoerd an ook morgen zal de Kamer nog verder gaan met de ana lyse van het ontwerp. Daarbij zal ook de jurist, mr. Karei van Rijckevorsel, aan het woord komen. De Hongaarse procureur-ge neraal heeft bij het hoogge rechtshof te Boedapest bezwaar aangetekend tegen de doodvon nissen over de schrijvers Gyula Obersovsky en Jozsef Gali. Volgens het Hongaarse persbureau M.T.I. zullen de vonnissen nu binnen kort door het hooggerechtshof worden onderzocht. De uitvoering van de doodvonnissen is hangende dit onderzoek, dat binnen enige dagen zal worden ingesteld, op geschort. De twee schrijvers waren aanvankelijk op beschuldiging van het publiceren van een tegen de rege- ring-Kadar gericht orgaan tot resp. drie en één jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Op 20 juni wijzigde het hooggerechtshof deze vonnissen ech ter in de doodstraf. Zoals bekend, zijn er van de zijde van organisaties in het Westen tal loze protesten tegen deze doodvonnis sen naar Boedapest gezonden.

de Stem | 1957 | | pagina 1