Westen akkoord met voorstellen van Stassen Tour-ploeg vertrok naar naar een hard, fel karwei Nantes. Nieuwste type atoomschiulkelder Grote kernontploffing op terrein Las Vegas KAB verheugd over herstel samenwerking r „Reactionaire kritiek" in Peking Edelachtbare Romeo Meerderheid voor Franse regering Vandaas indiening Staat van alarm in Zuid-Korea Ontevredenheid bij belastingen DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorstel aan Rusland Uitzendingen radio en televisie vrij uitwisselen KOUD Antisemitische j kapitein uit Muenchen Amsterdam wil 20 miljoen lenen 28 juni opening Als een reisgezelschap naar de Rivièra of zo iets. Naar onafhankelijk Nigeria BouwvakarBeiders in Brussel staken 97e JAARGANG No. 22486 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 18. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Weatende. Abonn.prijs bij vooruitbe.t. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl, bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numrn 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 25 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie r 014 per mm. (Ingezonden Mede- delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Nieuwstraat41^tel^ k 35) De Westerse afgevaardigden in de ontwapenings-subcom. missie van de Verenigde Naties, te Londen bijeen, zouden het, naar radio.Parijs meldde, eens zijn met de ontwape- ningsvoorstellen, die Harold Stassen zal indienen. In een memorandum aan de Sowj et-Unie stellen de Verenig de Staten een regelmatige uit wisseling van ongecensureerde radio- en televisieuitzendingen voor. Daardoor zou men tot een vrijere uitwisseling van nieuwe ideeën over belangrijke ontwik kelingen in de wereld kunnen komen. Amerikh heeft in deze met zijn bondgenoten overleg ge pleegd. De Franse regering heeft gis terenavond volgens een niet-of- ficiële uitslag, een vertrouwens votum gekregen met een meer derheid van 62 stemmen. DE VERKIEZINGEN in Libanon ver lopen voor het Westen uitermate gun stig. Na drie zondagen zijn 46 pro- Westelijke kandidaten gekozen en zes anderen. De laatste ronde wordt zon dag gehouden. IN OOST -DUITSLAND zijn gemeente raden en districtsbesturen gekozen. Volgens een officiële bekendmaking zijn 99.52 procent van de uitgebrach te geldige stemmen op de communis tische eenheidslijslt uitgebracht... IN ZUID-ALGERIë is een afdeling Franse artillerie in een hinderlaag gevallen. Zestien militairen sneuvel den, twee anderen worden vermist. DE QUEMOY-archipel van nationa listisch China heeft gisteren onder zwaar vuur van de Chinese commu nisten gelegen. Er werden 9.000 gra naten afgevuurd. Men verwacht dras tische vergeldingsmaatregelen van de Nationalisten. IN WEST-DUITSLAND worden op het ogenblik drie normale en twee on derbezette divisies gevormd. Aan het einde van dit jaar zullen de strijd krachten ongeveer 125.000 man sterk zijn. HET AARDAPPELRAS Bintje zal verbeterd kunnen worden. Ir. D. van Slogteren uit Lisse heeft een aardap pelvirus ontdekt en tevens een anti serum ontwikkeld, waardoor dit be langrijke exportartikel gevrijwaard blijft van dit virus. VIER LERAREN uit Drachten, die examens moesten afnemen te Hee renveen, reden met hun auto op de heenreis tegen een boom. Alle vier liepen zij een hersenschudding op. Heerenveense leraren werden als exa minator gerequireerd. DOOR BRAND zijn twee Haagse fa milies aan het Westeinde dakloos ge worden. De families waren buitens lands met vakantie. DRIE ITALIAANSE bergbeklimmers vonden de dood en een werd gewond tijdens een poging om de 2410 meter hoge Grigna (noord-Italië) te beklim men. Het touw, waarmee zij klommen brak plotseling. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige, noordwestelijke wind. Koud weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit noord tot noord- west. Bewolkt tot zwaar bewolkt met opklaringen. Neerslagvlagen, die overdag onweersachtig kun- nen zijn. Hier en daar des mor- 1 gens nevel of mist. Eerst vrij fris daarna stijging der temperatuur. Vandaag: zon onder 21.04 uur, I maan onder 18.31 uur. Morgen: zon op 4.21 uur, maan op 3.14 uur. i j. O Reeds eerder maakten wij ge wag van de voorstellen van Stassen, die daaromtrent met de Westelijke bondgenoten overleg zou plegen. Slechts op detail punten bestaat nog enig verschil van mening. Dit verschil is echter zó ge ring, dat men algemeen aan neemt, dat Stassen vandaag zijn voorstellen zal indienen. De Zuidkoreaanse regering heeft de „staat van alarm" af gekondigd, dat is de fase voor het afkondigen van de staat van beleg. Het Zuidkoreaanse ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld dat negentien Noordkoreaanse „MIG- 15"-straaljagers 75 km ten noorden van Seoel het luchtruim boven de gedemilitariseerde zone hebben ge schonden. Het Zuidkoreaanse ministerie van landsverdediging meldt, dat naar schatting tweeduizend Noordkoreanen nabij Panmoendjon, in het neutrale Koreaanse gebied, met reusachtige spandoeken hebben betoogd, waarop te lezen stond: „Trek de buitenlandse troepen uit Korea terug. Vreedzame hereniging van Korea". Een woordvoerder van het West- iuitse ministerie van landsverdedi ging heeft te Bonn medegedeeld, dat een kapitein van het Westduit- se leger is geschorst omdat hij, dronken zijnde, een soldaat in krachtige termen diens gedeelte lijk joodse afstamming zou hebben verweten. De woordvoerder zei, dat de ka pitein, die te München in garni zoen ligt, voor de rechtbank zal worden gedaagd. Later zullen dan disciplinaire stappen worden on dernomen, om de kapitein uit het Westduitse leger te ontslaan. De procedure geschiedt via een burgerlijke rechter, omdat er in West-Duitsland geen krijgsraden meer bestaan. Naar het communistische pers bureau „Nieuw China" meldt, zijn er op de muren van het instituut voor de Russische taal in een voorstad van Peking tien „reactionaire aanplakbil j etten" aangebracht, waarop kritiek werd geoefend op het één-partij bewind en gepleit werd voor de instelling van een parlementaire democratie met twee kamers. Dit was meegedeeld door generaal Kwan Sjih Hsioeng, de plaatselijke secretaris van de Chinese „Demo cratische Liga", een van de partijen die met de communisten samenwer ken. Een ander bestuurslid verklaarde, dat de landelijke vice-voorzitter van de partij hem had gewaarschuwd, dat het in China wellicht tot een „Hongaars incident" zal komen, als de studenten voortgaan met het ver oorzaken van moeilijkheden. In Hankow staken de leerlingen van enige middelbare scholen, waardoor een ernstige toestand is ontstaan, zo had da vice-voorzitter gezegd. Te Amersfoort is gisteren de 68ste algemene jaarlijkse verga dering van de Bond van Perso neel bij 's Rijks Belastingen in Nederland gehouden. De bonds voorzitter, de heer J. H. van der Meer, opende de vergadering met een uitvoerige rede, waarna tal van afgevaardigden uit het land aandrongen op het houdefi van een demonstratieve bijeen komst. Het georganiseerd overleg heeft volkomen gefaald door het starre en nog toenemende negativisme van de zijde van de werkgevers. Bij de overheid moet men straks niet ach en wee roepen als ambtenaren tot actie zouden overgaan. Al dat gemartel en gesol om een paar centen meer en om een geringe promotie begint de lagere ambtenaar de keel uit te hangen. Aan het ge- koeieneer moet een einde komen, al dus sommige stemmen. B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor ten laste van de gemeente een drietal geldleningen aan te gaan op onderhandse schuldbeken tenis. De eerste lening is groot 12.825.000 en de tweede 5.105.000. Beide zullen zijn afgelost in 1988. De derde lening, groot twee miljoen gul den, wordt aangegaan met de Rijks postspaarbank voor de duur van 30 jaar. (Advertentie) 3 uur WnletotaUotuile (TenfootUtfeMiny AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur *>*r»s SO cent (toegang luchthaven inbegrepen) De vijfde kernontploffing, de grootste in de huidige serie, is gisteren op het proef terrein van Las Vegas, in de V.S. teweeg gebracht. Er was een harde knal te horen. Het licht van de ontplof fing van het kernapparaat, dat aan een halion was bevestigd, was als een tweede zonsopgang, aldus waarnemers, die op een afstand van ruim zestig kilo meter stonden. Er ontstond een wolk, die de vorm van een bloemkool aannam. (Van onze speciale verslaggever) De stationschef van Roosen daal deed het niet graag, maar hij floot toch. Het ging niet zo schril als waarmee hij anders treinen „weg blaast". Hij zou vermoedelijk liever zijn rode pet hebben afgezet en tussen de familieleden en vrienden van de Nederlandse Tour-ren ners zijn gaan staan om er tot en met de laatste seconde bij te horen. De locomotief trok de wa gons voorbij het perron, steeds sneller en steeds verder, tot de coupéraampjes heel klein geworden waren en de figu ren achter het glas heel vaag, als mislukte kiekjes, geplakt op de treinwand. Te abrupt Het was een te abrupt einde van wat gistermorgen in de hall en de resauratie van het Roosendaalse station leek op de feestelijke af tocht van een reisgezelschap met bestemming Rivièra of zo. Thomas die als soigneur meetrekt, arriveer de als eerste met de koffers vol medicamenten en brouwsels van eigen vinding. „Voor mij begint vandaag de Tour al", zei Thomas. „Van nu af is het rennen en roe pen en organiseren tot in Parijs toe. De eerste drie dagen vind je het raar. Daarna „krijg" je hetzelf en dan doe je net zo raar". Tussen het moment, waarop Tho mas zo over de Tour zat te filosofe ren en dat, waarop Wout Wagtmans als laatste in zijn driftige sportwa gen kwam aanstuiven, liepen de andere rijders plus ploegleider Kees Pellenaars de hall binnen. Niet nerveus Piet de Jongh was bij de vroegsten. Hij was bij lange niet zo nerveus als Arie van Wetten en Joop Ker sten, die een beetje ontdaan zaten te wachten op het avontuur, dat nu ook voor hen helemaal echt ging worden. „Het zal best gaan", meen de Piëter en vader en moeder de Jongh hadden al even veel vertrou wen in hun zoon. „We gaan hem in Parijs halen", zei de heer de Jongh alvast. De gebroeders van Est kwamen ge zamenlijk. Wims dochtertjes dach ten dat ze meemochten, behalve Lieske, die als oudste wel begreep dat haar vader voor een week of wat ver weg moest en daarom al de tijd triest stond te kijken. Gerrit Voorling toonde de rust van een routinier, die wel weet, wat er de volgende dagen gaat gebeuren. Pas bij het afscheid van zijn vrouw raakte hij even uit zijn gewone doen. „Tabé", zei hij wat onhandig en toen dook hij de trein in. Wout zorgde iveer voor het nodi ge vertoon. Hij was eigenlijk te laat, maar hij keek iedereen zo vriendelijk lachend aan, dat men met man en macht het toch nog kon klaar spelen om zijn fietsjes en zijn koffers tijdig door de visi- tatieloods te krijgen. Wagtmans had het zich inmiddels in de wachtkamer gemakkelijk ge maakt. Daar leverde hij onbeico- gen slag met de laatste minuten, waarin én allerlei formaliteiten moesten worden vervuld én een slaatje moest worden opgegeten. Wout deed het laatste, maar op de een of andere manier ook het eerste.... Ernst Maar op het perron werd het ernst. Daar wachtten de gereserveerde coupés. En ze wachtten niet lang meer... Nog eventjes en dan zouden al hun familieleden en goede vrien den voor een poos weg zijn en dan zou het rechtstreeks gaan naar Nantes, naar een hard, genadeloos en gevaarlijk slagveld. De Tour renners werden er in vredige zin soldaten op weg naar het front. Gelukkig lang niet zo erg en lang Zo poseerden de Tour-renners plus familieleden en bekenden vlak voor het vertrek vanaf het station te Roosendaal. Voorop staat de fami lie van Est, Mieke en Wim en hun drie dochtertjes. Rechts de grote Kees Pellenaars en zijn zoontje, de kleine Kees Pellenaars. Daarnaast Wout Wagtmans en zijn vrouw, de vrouw van Voorting en Gerrit zelf, met achter hem Piet van Est en Daan de Groot. Links achter de Groot staan vader en moeder de Jongh. daarnaast Leo v.d. Pluijm (met tranende ogen omdat hij in te felle zon aan het trainen was ge gaan), Stolker, van Wetten en Piet de Jongh. Achter Wagtmans me vrouw Pellenaars. niet onvrijwillig, maar toch „pak kend" genoeg om óók een keiharde Pellenaars, een internationale fi guur als Wim van Est, een grapjes makende Wagtmans en een nuchte re zelfverzekerde Gerrit Voorting stil te maken. Voor de debutan ten was het zo nieuw en zo veel dat ze stilletjes in een hoekje van de coupé gingen zitten en zich niet meer lieten zien... Enkele seconden vond iedereen het aandoenlijk. Maar toen floot de stationschef.... De lichtflits was zo sterk, dat zij zelfs bij daglicht verblindend werkte. Door de kracht van de ontploffing werden op een afstand van meer dan 20 km deuren uit de hengsels gerukt. De explosie was de krachtigste van deze serie en de eerste die bij daglicht is teweeggebracht. Op 480 km af stand was de ontploffing nog als een gerommel te horen. De ballon hing op ongeveer 200 me ter hoogte. Er waren 835 varkens aan de ontploffing blootgesteld. Een aantal was bedekt met materiaal dat in militaire kleding wordt gebruikt. Er waren schuilplaatsen gebouwd. Men zal bestuderen in hoeverre deze bescherming kunnen bieden. Er was ook voedsel blootgesteld. Nieuwe atoombom Atoomgeleerden hebben president Eisenhower meegedeeld, dat de VS thans een waterstofbom kunnen ma ken,waarvan de radio-actieve uitstra ling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. De mededeling werd gedaan door drie natuurkundigen van de universi teit van Californië. Zij waren verge zeld van de voorzitter van de com missie voor atoomenergie. Lewis Strauss. Deze foto, afkomstig uit het gebied in de Amerikaanse staat Nevada, waar de V.S. hun kernproeven how den, toont de drie koepelvormige schuilkelders, die daar gisteren op hun beschermende kracht tegen de invloed van kernexplosies zijn ge» test. De koepels, die elk een door» snede hebben van 15 meter en die door een zware stalen deur wor den afgesloten, worden door des kundigen beschouwd als zeer bruikbare en economische alge mene schuilplaatsen voor bevol» kingscentra. Zij zijn in staat een enorme uitwendige druk te weer staan. Engeland heeft onder bepaalds voorwaarden zijn grootste kolonie, Nigeria, onafhankelijkheid aangebo den. Een datum wil het echter nog niet noemen, zo wordt van Nigeriaan- se afgevaardigden naar de constitu- tionele conferentie in Londen verno- men. Nigeria wil in 1959 onafhankelijk worden. De drie regionale premiers van de kolonie zijn teleurgesteld over de Britse voorwaarden en over het feit, dat er geen datum wordt vast* gesteld. In zijn gisteren gehouden ver gadering heeft het dagelijks be stuur van de K.A.B. uitvoerig aandacht geschonken aan de be kende verklaring van het N.V.V. inzake een mogelijk herstel van de samenwerking tussen de drie vakcentrales.- Het onderschreef daarbij volledig het commentaar, dat door de ver bondsvoorzitter in de pers en via de radio reeds was gegeven. Het belang rijke besluit van het N.V.V. verdient, naar de mening van het dagelijks be stuur, respect en waardering. Ofschoon het N.V.V. in deze ver klaring zijn eigen standpunt inzake het bisschoppelijk verbod voor katho lieken om lid te zijn' van het N.V.V. handhaaft, erkent het N.V.V. toch op grond van de primaire verantwoor delijkheid van de kerkelijke overheid voor het geestelijk heil der gelovigen deze beslissing van het episcopaat. Deze loyale erkenning van de zijde van het N.V.V. getuigt naar de mening van het dagelijks bestuur van de ern stige wil om in het belang van de gehele economische en sociale ontwik keling van ons land te komen tot een herstel van de samenwerking. Destijds heeft de K.A.B. het uittre den van het N.V.V. uit de toenmalige raad van vakcentrales betreurd en zich met behoud van eigen zelf standigheid tot samenwerking be reid verklaard met al degenen, die werken aan het welzijn van de ge meenschap. Voor wat betreft de vraagstukken, welke liggen op het terrein van de vakbeweging, is door de jongste ver klaring van het N.V.V. de mogelijk heid tot een hernieuwde samenwer king weer opnieuw aanwezig, zij het dan, dat over de vorm, waarin deze tot stand zal komen, nader overleg zal moeten plaats vinden. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. verheugt zich over deze ontwikkeling oprecht. Bovendien geeft het gaarne uiting van zijn voldoening over het feit, dat ook van de zijde van het hoogwaardig episcopaat, door mgr. dr. B. J. Alfrink, tijdens de plaats gehad hebbende gesprekken ten overstaan van de leden van het dagelijks be stuur van het N.V.V., die het gesprek gevoerd hebben, verklaard is, dat aan het herstel van de verbroken samen werking grote waarde wordt gehecht. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. hoopt, dat een en ander tot een zo danige ontwikkeling gal leiden, dat een herstel van deze samenwerking spoedig een feit zal zijn. Waardering C»N-V. Het verbondsbestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft met waardering kennis genomen van de verklaring, dat het N.V.V. geen belet sel kan en wil vormen voor herstel van de samenwerking tussen de bona fide vakcentrales. Een voor de toekomst geldende re geling voor de samenwerking ontmoet bij het verbondsbestuur van het CNV geen bezwaar, D® vorm van zulk een regeling zal naar gijn mening echter nader overwogen tnoeten worden. Gisteren staakten op het einde van de ochtend naar schatting negentig procent van de bouwvakarbeiders te Brussel. Op het terrein van de wereld tentoonstelling wordt in het geheel niet gewerkt De veertigjarige burgemeester van Roghudi bij Reggio di Ca labria in Italië is gearresteerd op beschuldiging van ontvoe ring van een 28-jarige onder wijzeres, die hij op een muilezel naar een grot in de bergen ge voerd zou hebben. Bij een verhoor trok de onder wijzeres, Francesca Zavattieri, haar eerdere verklaring in, dat zij de burgemeester, Pietro Nu- cera, had willen trouwen. Dat had zij gezegd, toen zij door de politie, die met 150 man de om geving had afgezocht, was ont dekt. Zij zei nu er slechts in toegestemd te hebben met de burgemeester te trouwen, om dat zij bang was voor weer wraak op haarzelf of haar fa milie. Nucera, 'n christen-democraat had de onderwijzeres twee we ken geleden met de hulp van een troep gewapende mannen overrompeld.

de Stem | 1957 | | pagina 1