Gillette Eerste Dies Natalis T.H. te Eindhoven Amerika vermindert strijdkrachten in Japan Anti-polio vaccinatie Philips verloopt vlot Rapport over aarse opstand pe DE MAN 5 door Ids. v. d. Ploeg MET DE LUCIFER RADIO jerk! DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 JUNI 1957 IRS EVERSHARP hydro-magic ms Molen in vlammen opgegaan N.V Noord-Braband te Waalwijk bevredigende produktie over 1956 Ballon-theatertent Filmprijzen in Nederland Gokken in Duitsland naar zee, bos of hei 'n Gillette Rocket hoort er bij! Vraag naar Gillette Scheercrème! Europa-postzegel in Zwitserland TELEVISIEPROGRAMMA H APPIJ Ivolgen Ir in het I.B.S.-B ïasium ippij de foi voor volgen. |>r diploma enheid op |:e worden riten aan JScheep- waar I worden N. V. neelsza- brt. 98-104, Haag Zaterdagmorgen vond de eeTste her denking plaats van de stichting van de Technische Hogeschool te Eindho ven. Meer dan vijfhonderd genodig den hadden gehoor gegeven aan de oproep om deze eerste dies natalis in een der zalen van Van Doorne's Automobielfabrieken te komen vieren. Ir. F. J. Philips, de voorzitter van het bestuur van de Stichting Eindho- vens Hogeschoolfonds, van wie de uit nodiging was uitgegaan, opende de ochtendbijeenkomst, waarin verschei dene hoogleraren ieder voor zijn eigen afdeling het voorgenomen studiepro gramma, de stand van de bouw en de verdere plannen uiteenzetten. Prof. dr. H. B. Dorgelo, rector mag nificus deelde mede, dat de zogenaam de „burgerijcommissie" een stichting studentenvoorziening in 't leven heeft geroepen, welke al een pand heeft aangekocht, waarin een sociëteit en mensa zullen worden gevestigd. Op 3 september a.s. zal er gelegenheid zijn voor 'de officiële inschrijving van studenten ten overstaan van de rec tor magnificus en op 19 september zal de Hogeschool worden geopend, waar bij Hare Majesteit de Koningin tegen woordig hoopt te zijn. Prof. ir. A. L. W. Seijffardt, voor zitter van de afdeling werktuigbouw kunde, verklaarde o.m., dat bij de op stelling van het studieprogramma er rekening mee gehouden is, dat de afgestudeerde ingenieur de toekom stige ontwikkeling van de techniek zelf moet kunnen bijhouden. Na een korte inleiding over de op komst van de elektrotechniek aan het eind van de vorige eeuw schetste prof. dr .ir. J. L. H. Jonker, de voorzitter van de afdeling elektrotechniek het studieprogramma voor deze afdeling- Prof. dr. ir. W. van Loon, voorzitter van de afdeling scheikundige techno logie, wees er op, dat de Technische Hogeschool naast versterking van de persoonlijkheid en bevordering van het zelfstandig denken ook tot taak heeft de student een vak te leren. Prof. dr. C. Zwikker, voorzitter van de afdeling algemene wetenschappen besprak de plaats van de wis- en na tuurkundige vakken in het studiepro gramma, te midden van de technische vakken en prof. dr. A. Oldendorff, voorzitter van de commissie niet- techniche vakken, hield een inleiding over de verschillende geestesweten schappen, die aan de school zullen worden gedoceerd. (Advertentie) Amerika's modernste scheerapparaat spant uw huid.automatisch verwisselt mesjes.automatisch mesje zit altijd goed.. automatisch Zónder de mesjes aan te raken, wipt u het oude er uit en het nieuwe er in flitsend vlug automatisch In'plastic-doos. incl. 12 'reservemesjes, v a. f 5.75 Injectors met reservemesjes steeds verkrijgbaar. EVERSHARP hydro-magic Vraag uw kapper, drugstore, drogist of parfumerie 3B9B Tot slot sprak prot. dr. P. van der Leeden, coördinator voor de bouw plannen, over het werk, dat nog moet geschieden. Het bouwplan is geba seerd op rond duizend studenten, doch het is gezien als een opzet voor een in de toekomst veel grotere school of als men wil tot een uitbreiding tot tweeduizend studenten. in de namiddag was er gelegenheid het eerste gebouw van de school, het paviljoen aan de Insulindeweg, te bezichtigen. Rotterdam is opnieuw een molen armer geworden, zij het dan dat deze niet van artistieke en van weinig his torische waarde werd geacht en hoog stens sinds de eerste helft van de vo rige eeuw deel uitmaakte van het landschappelijk schoon van de, nu voormalige gemeente Overschie. De molen ,,De Schulp" van de graan- en veevoederhandel C. en J. Treur niet en eigendom van L. Schulp is een prooi der vlammen geworden. Hij stond langs de Schie, aan de Delfs- havensekade, maar was sinds lang van zijn wieken ontdaan en werd nog slechts elektrisch gedreven. Over de oorzaak van de brand weet men nog niets. Mogelijk is er van kortsluiting sprake geweest. De scha de is ook niet te schatten, maar be loopt in ieder geval in de duizenden. De schade wordt door verzekering gedekt. Uit het jaarverslag over 1956 van de N.V. Noord Braband Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk blijkt dat de produktie over het afgelopen jaar zeer bevredigend is geweest. Zij bedroeg./ 37.193.172.-, een netto vooruitgang van ƒ21.906.344 (vorig jaar 20.187.850.-) tot een'to- taal verzekerd bedrag van bijna 286 miljoen gulden. De uitkeringen bij overlijden bedroegen 1.071.842.— (vorig jaar 1.081.923.en de uit keringen door afkoop 688.635.(vo rig jaar 675.375.—). Aan premiën werd ontvangen een bedrag van 9.162.502.(vorig jaar 8.626.682.-) De reserve steeg met 4.174.953.- tot 55.744.786.—. De financiële resulta ten waren gunstig zodat het mogelijk was 225.164.aan de vrije reser- vens toe te voegen. Met het gestorte aandelenkapitaal van 601.000 bedroe gen de zichtbare extra waarborgen 4.226.699.(vorig jaar 4.030.669.-). J Volgens een bericht in de Neut York Herald Tribune bestaart er plannen om muziekuitvoe- ringen en toneelvoorstellingen te houden in een nieuw soort „theater'',.jdat als een lucht- ballon kan worden opgeblazen. Deze baljtontheaterszullen •'■"uiórdéii ijemaakt door Irving Air Chute Company in Lexing- i ton, Kentucky. Wanneer deze tenten moeten worden opge- t richt, wordt het dubbele om- hulsel met behulp van een luchtpomp opgeblazen. Dit om- 5 hulsel wordt aan de grond of aan een soort grondzeil beves- tigd. tijdens de voorstelling moet de druk constant worden gehouden, maar de bezoekers J bemerken daar niets van. Der- gelijke tenten, die plaats kun- nen bieden aan 5000 bezoekers, worden door vier tot zes man in enkele uren opgezet. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in over eenstemming met het rapport der jury, de filmprijs 1957 in rubriek A (vrije en zgn. sponsored films) toege kend aan de cineast Theo van Haren Noman voor zijn film: ,,Een leger van gehouwen steen". Aan geen der iznenders in de ru briek B (in opdracht vervaardigde films) kon een prijs worden toege kend. Een speciale vermelding is verleend aan Pim Heytman voor zijn uitmun tend camerawerk in de films: ,,De Morgenster", Stalen Platen", en „Onderzoek OPM". Josef Misik voor zijn technisch kun nen in de poppenfilm Prins Elec- tron". Charles Huguenot van der Linden voor het gedurfde experiment in zijn film ,,De Morgenster" en aan Wim van der Velde voor zijn regie in de film „Stervende taal". De Westduitsers vergokken jaarlijks een bedrag van één miljard 128 miljoen mark bij paardenrennen, voetbalwed strijden en andere spelen. In muziek- en kansautomaten ver dwijnt elk jaar een bedrag van één miljard mark. In de casi no's wordt „slechts" 45 mil joen mark omgezet. 1 President Eisenhower heeft in 'n gemeenschappelijk Ame rikaans-Japans communiqué meegedeeld, dat de V.S. het aantal van hun veiligheids strijdkrachten in Japan in het komende jaar aanzienlijk zul len verminderen. Hiertoe be- Reeds ongeveer tienduizend Eind- hovense kinderen en naar schatting een gelijk aantal peuters in de leeftijd van drie maanden tot en met negen jaar, woonachtig in andere plaatsen, zijn deze week voor de eerste maal gevaccineerd tegen de gevreesde zo- merziekte: poliomyelitis of kinder verlamming. De artsen van Philips (het bedrijf, dat deze vaccinatie heeft georgani seerd en bekostigd voor kinderen van werknemers) rekenen er op over drie weken de tweede injectie te kunnen toedienen, welke in de praktijk een vrijwel afdoende beveiliging tegen kinderverlamming is gebleken. Een derde spuit ontvangen de peuters in januari van het volgend jaar. Inmiddels zijn in de raadsvergade ring van Eindhoven vragen gesteld over deze massale bedrijfsvaccinatie. Dr. Ritmeester heeft het college van .burgemeester en wethouders gesug gereerd. dat het goede industriële voorbeeld stedelijke navolging ver dient, maar b. en 'w. hebben hierop geantwoord, dat de gemeente de rijks regeling zal handhaven en dus pas in september zal gaan vaccineren. Dit antwoord is niet in goede aarde ge vallen, omdat de van rijkswege te voe ren actie alleen geldt voor kinderen van om en nabij de twee jaar. (Advertentie) hoort een snelle terugtrekking van alle Amerikaanse landge vechtstroepen. Het communiqué is uitgegeven na besprekingen, die de Japanse pre mier, Kisji in de V.S. heeft gevoerd. Voorts wordt verklaard, dat de V.S. het nodig oordelen de volledige con trol e over Okinawa te handhaven, maar zij beloven hun politiek van verbetering van de welstand der be woners voort te zetten. President Eisenhower juicht de Japanse plannen voor de opbouw van zijn defensiestrijdkrachten toe. Afge zien van de beloofde vermindering der Amerikaanse strijdkrachten in het ko mende jaar zijn de V.S. van plan hun strijdkrachten nog verder te beperken naarmate de Japanse defensiemacht sterker wordt. Er zal een intergouvernementele commissie in het leven worden gei-oe- pen, welke de problemen zal bestude ren, die voorkomen uit het veilig heidsverdrag lussen beide landen. Hierin wordt de kwestie van de aan wezigheid der Amerikaanse troepen in Japan geregeld. De V.S. zullen de Japanse regering waar mogelijk raadplegen over de legering en het gebruik van de Amerikaanse troepen in Japan. Eisenhower deelde Kisji mede, dat op de ontwapeningsbesprekingen te Londen rekening wordt gehouden met Japans verzet tegen de proeven met kernwapens. De president erkent Japans recht op handel, maar hij legt de nadruk op de „blijvende noodzaak van con trole op de export van strategisch ma teriaal naar die landen, welke de on afhankelijkheid van de vrije landen door uitbreiding van het internatio nale communisme bedreigen". Gaat U met vacantie? Dat is hèt moment om Uw oude apparaat te vervangen en over te gaan op Super Snel Scheren met 'n Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig: Draai, het apparaat is open, klik. het mesje erin, draai en U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui. Ideaal, voor op reis, voor maar (Advertentie) RIPE 1 brownJ 8 Z DINSDAG 25 JUNI HILVERSUM I 402 m - KRO: 7,00 Nw$, 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Licht/baken, caus. 10,00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10,30 Schoolradio 10,50 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Gram. lil,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Middagklok- noodiklak 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Amus. muz. 13,50 Gram, 14,00 School radio 14.20 Gram. 14,30 V. d. vrouwen V. h. platteland 14,40 Die Aegyptische He lena, opera 16,00 V. d. zieken 16,30 Zie- kenlof 17,00 V. d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: dr. J. Hartog: Van eiland tot eiland in de Nederlandse Antillen 18,00 Gram. 18,10 Ronde van Frankrijk 18,20 Tenniskamp. Wimibledon 18,30 RVU: Levensverzekering haar historie en techniek drs. J. van Wijk: Techniek 19,00 Nws. 19,10 Commen taar op het nws. 19,15 Uit hét Boek der Boeken 19,30 Gram. 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Omr. ork. en solist 21,40 School en gezin caus, 22,00 Koor zang 22,35 Gram, 22,45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM n 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,(HL Gym. v. d. .vrouw 9.10 De groente man 9,15 Gram. 9",40" Morgenwijding 10,00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11,00 Italiaanse muz. 11,30 Gram. -12,00 Lichte muz, 12,30 Land- en tuinb. méded. 12,33 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Mil. ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gr. 14,40 Schoolradio 15,00 Gram. 15,15 Le ven met diabetes, lezing 15,30 Mezzosopr. en fluit, piano en celesta 16,00 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Gram. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Fototips 18,40 Lichte muz. 18,55 Paris vous parle 19,00 Ama- teursuitz. 19,45 Toneelbeschouwing 20,00 Nws. 20,05 Gram. 21,00 Katja in rok, hoorspel 22,00 Kamerork. en solist 23,00 Nws, 23,15 Koersen te New York 23,16 New York calling 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. .14,00 Operelttemuz. 115,00 Symf. ork. en solist 16,00 Koersen 16,02 Lichte muz. 16,30 Vlaamse muz. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,45 Boekbespr. 18,00 V. d. jeugd 18.30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Gram. 19,50 Caus. 20,00 In terview 20,30 Franse muz. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Orgelconc. 22,40 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nw«. 13,15 Gram. 14,00 Ork. conc. 15,00 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,00 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Per ingang van 15 juli a.s. brengt de Zwitserse P.T.T. een tweetal postzegels in omloop, waarmee zij haar bijdrage levert aan het ideaal van de Europese eenheid. De post zegels ter waarde van 25 (rood) en 40 (blauw) centimes, dragen bei de dezelfde beeltenis, bestaande uit zeven koorden, die tot een touw draaien. DINSDAG 25 JUNI NTS: 20,30 Journ. en weeroverz. 20,45- 22,30 Filropro.gr. FRANS BELOIë: 19,00 Kunstoverz. 19,30 V. d. jeugd 20,00 Act. 20,20 Sport 21,15 Enquêtes en reportages. Daarna wereld nieuws. VLAAMS EBLGJë: 19.00 De socialis tische gedachte en actie 19,30 V. d. jeugd 19,35 Journ. en act. 20,00 Interview 20.20 Speelfilm 21,40 Literair progr. 22,10 Nws. en act. (Advertentie) Te Hew York werd het rapport van de commissie van de Verenigde Naties betreffende het onderzoek naar de Hongaarse opstand in no vember van het vorige jaar gepu bliceerd. De Australische ambassa deur in de Philippijnen, de heer Keith C.O. Shann, die als een van de rapporteurs van deze commissie optrad, hield een bespreking met de correspondent bij de Verenig de Naties. De foto geeft een beeld van de persconferentie. R^EY ARCHER GEARS HOUAND NV.. NASSAUKADE 387, AMSTERDAM-W, 17) „Ik verstond u maar half", zei hij, zich oprichtend. „Mijnheer Kil- jan dood, dat is natuurlijk onzin". „Zijn lijk ligt in de auto voor de woning van mijnheer Gramshof". „Ik ben met hem meegereden tot het Leidseplein". „Toen is u naar huis gegaan?" „Ja, mijnheer". „Toch heeft de chauffeur u de schouwburg zien binnengaan". Mijnarends kreeg een kleur. „Nu herinner ik mij, dat ik even in de hal ben geweest om de aan plakbiljetten te bekijken", zei hij. „Mijnheer Kiljan leefde toen nog?" „Natuurlijk, ik heb hem nog be dankt voor het meerijden". „Dat kunt u ook een lijk doen", repliceerde de rechercheur. „Kiljan is dood". y „'n Beroerte?" "7 cen dolksteek recht in het nart. U -taat onder zware verdenking mijnheer Mijnarends". De chet uitte een Kreet en wilde opstaan. „Blijft u zitten ik ben bang, dit er weer iets afloopt", waarschuwde De Vet. „Ik zal alle alarmsignalen buiten werking stellen". Mijnarends ging naar de wand, opende 'n kasje en haalde een hen del over. 't Gevolg was dat er aan het plafond een rood licht begon te branden, in de vestibule luidde een klok' onder de Vet's stoel tokkelde een speeldoos, doch boven alles uit jankte monotoon de hond! „Nu rent hij over de vlakte", riep de Vet onzet. Mijnarends werd doodsbleek. „Wie?" „Die hond hij verscheurt ons levend. Dat is hier niet om uit te houden". „Ik haalde een verkeerde hefboom over", jammerde Mijnarends. „En hij was bestreken met fosfor". „Mijnheer Kiljan? O nee, de hond bedoelt u!" „U moet alle drade doorknippen", raadde de Vet verbitterd. Wacht u maar., wacht u maar.." Hij deed opnieuw een greep naar het kastje en draaide enige knoppen om. Opeens verstomden alle gelui den, maar tegelijkertijd gingen alle lichten uit. De Vet smoorde een vloek en liep met zijn handen tastend naai de deur 'n valstrik? „Waar is u?" schreeuwde hij woe dend. „Hier u moet even geduld heb ben". Een korte klik en het licht floep te weer aan, maar uit een belendend vertrek riep oen angstige vrouwen stem om hulp. „Ik denk. dat mijn vrouw ons heeft afgeluisterd en nu in een klem is geraakt". Mijnarends opende de schuifdeuren en vond zijn echtgenote op de grond liggen met de linkervoet in een paar grijpbeugels. Eerst na veel moeite gelukte het hem haar vrij te krijgen. ,.'t Systeem werkt anders prachtig", steunde hij, toen hij wederom tegen over de rechercheur zat. „Mijnheer Kiljan vermoord? Wie heeft dat gedaan?" „U", riep de Vet woedend over al die verschrikkingen, die hij bij zo'n eenvoudig verhoor moest ondergaan. Mijnarends viel voorover met het hoofd op de tafel en riep halfschrei- end: ,,'.n Misverstand., ik heb r ijn leven veil gehad voor de firma". „Het is afschuwelijk, wat u daar zegt", viel mevrouw Mijnarends, die op 'n schoen en 'n pantoffel was bin- nengeschuifeld, in. „Sinds mijn man chef van de kluis is, is hij zenuw ziek van angst. Overdag houdt hij zich goed, maar hier lopen wij sa men te zoeken naar de sleutels en ilc heb twee rode striemen op mijn enkel en in iedere kous een ladder. Weet je nu waar de sleutels van de hoofdkluis zijn, man?" Mijnarends richtte zich op en tast te in zijn achterzak. „Toen ik thuis kwam, heb ik ze in de muursafe gelegd, maar zeker weet ik dat niet. Dat komt door al die op winding. 'n Uur geleden lagen ze nog op het buffet". Hij wilde opstaan, maar de Vet weerhield hem. „Laat uw vrouw maar zoeken", zei hij. ,,'t Is beter, dat wij ons be zig houden met de moord op Kiljan. Waarom was u nog zo laat aan'het werk?" „Ik kreeg een telefoontje, dat ik om kwart voor tien op 't kantoor moest zijn, mijnheer Kiljan wilde in de safe. „Heeft hij zelf geen sleutels van de Huisinrichting?" „Ja, op het kantoor zijn duplica ten, maar het is nu eenmaal de ge woonte, dat ik altijd meega". „Wat moest mijnheer Kiljan in de kluis doen?" „Hij wilde iets halen uit zijn eigen brandkast. Er is een aparte kluis, waar de privé-brandkasten staan". „Juist Wie was er eerder?" „Jk, maar niet lang. Ik wilde nog even naar de nachtportier gaan, maar die zag ik niet. Toen mijnheer Kiljan kwam. zijn wij dadelijk naar beneden gegaan". „Samen hebt u de brandkast ge opend?" „Neen, mijnheer. In de cliëntensafe heb ik een apart kantoortje, daar ben ik uit bescheidenheid gebleven. Mijn heer is toen verder gegaan naar de afzonderlijke ruimte, daar heeft hij de brandkast geopend, want ik hoor de het tfkje van het veiligheids slot". „Juist -en toen is Kiljan terug gekomen?" „Ja hij heeft geen woord ge zegd, en zag erg bleek. Dat is mij opgevallen. Maar ik heb er verder geen aandacht aan geschonken". „En verder?" „Wij zijn naar buiten gegaan, waar de aulo stond". „En verder?" Mijnheer Kiljan zei, dat hij me even thuis zou brengen, maar bij het Leidseplein heb ik op de voorruit ge tikt, omdat ik eruit wilde". „Waarom?" „Om de affiches nog even te bekij ken. Ik wilde deze week eens naar de schouwburg". Mevrouw Mijnarends riep verbaasd „Wij gaan nooit naar de schouw burg". „Maar deze week wilde ik er naar toe" zei mijnheer Mijnarends kop pig. „We gaan naar Fidelio". „En het huis alleen laten?" „Het meisje is er toch. We kunnen ons niet altijd blijven opofferen voor de zaak er is meer in het leven dan koperen sleutels en effectentrom mels". Hij sprak opeens op een geëxalteer de toon. Mevrouw Mijnarends wierp een onderzoekende blik op haar man Zou het werk dan toch te zwaar worden voor hem? Hij is overstuur door de dood van Kiljan, bedacht zij toen, ik moet een kalmerend drank je voor hem klaar maken. Zij ging haastig de kamer uit en kwam terug met een glas waler, waarin zij wat broom had gedaan. „Drink maar eens", zei ze als te gen een patiënt. Maar hij stiet het glas weg. „Nee vrouw, ik heb iets anders no dig. We hebben onze tijd tot nu toe verknoeid maar misschien is het nog niet te laat hoewel, nu mijn heer Kiljan dood is, gaat het veer niet". Mevrouw Mijnarends keek hulpe loos naar de rechercheur, als ver wachtte zij van deze zijde hulp. „Mijn man is overspannen", zei ze. „Kunt u op een andere keer niet eens terugkomen?" „Nee", antwoordde de Vet. „De in specteur van de Rijks - Opsporings- Dienst wil trouwens vanavond nog een onderhoud met uw man hebben". „De Rijks - Opsporings - Dienst Daar heeft mijnheer Kiljan naar ge vraagd!" riep Mijnarends opeens. „In de auto. Ik zei al, dat hij bij na geen woord heeft gezegd. Hij mom pelde maar wat voor zich heen en plotseling vroeg hij, of ik wist, waar het kantoor van da R.O.D. was". „En hebt u hem dat verteld?" „Ja op de Keizersgracht zei ik. Maar het nummer wist ik niet pre cies. Ik wist alleen, dat het dicht bij de Leliegracht is". „Brengt u die vraag in verband met zijn bezoek aan de safe?" „Daar heb ik niet over nage dacht wel heb ik opgemerkt, dat er iets was, dat hem hinderde". De rechercheur stelde nog enige vragen, totdat het tijd werd om naar het districtskantoor te gaan. „Laten we rustig weggaan", stelde hij voor, „en nergens aan draaien". Hij stapte voorzichtig over drempel en vloermatjes heen. liep precies in het midden van de deurstijlen door en geraakte tenslotte, na alleen zijn hoold te hebben gestoten aan een snelblusser, die ergens aan een wand hing, met Mijnarends buiten het huis. Reydel had intussen Gramshof in de voorzijkamer geroepen. Nog voor dat de inspecteur een vraag kon stel len, riep de bankier met een ge baar van wanhoop: „Ik ben geruïneerd, mijnheer Rey del; beneden heb ik me, vooral voor mijn dochter, goed. gehouden, maar nu moet ik het zeggen.." „Misschien wilt u zich nader ver klaren?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 7