Door Eendracht bestaat veertig Sterk jaar Bij voeding geen dogma's Pastoor M. Kuipers geïnstalleerd P. F. Voet herdacht in raad van Hontenisse Jubilarissen Zeeuws verpleegtehuis de ..Beve lauden Zeeuwse vissers met de rug tegen de muur W ijziging uitbreidingsplan Kloosterzande Viering te Hulst op 10 juli Neomistenfeest te Ovezande Mosselkwekers ontevreden Melk en fruit voor bejaarden Z- Vlaanderen Wereldveteranendag in Kapelle herdacht Voor langdurig zieken Gezonde bedrijfsvoering eenheid noodzakelijk en Hoogwaterstanden Over wijziging van de slandaarcl-capaciteit- cijfers Sluiskil nummer 1 bij brandweerwedstrijden Weer auto-ongeluk in bocht bij Graauw Zuid-Beveland AGENDA Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 JUNI 1957 Op 10 juli viert de vereniging van paardenfokkers in het Land van Hulst ,,Door Eendracht Sterk", haar veertigjarig bestaansjubileum met een fees telijk getinte fokdag die uiteraard heel wat drukte in Hulst zal brengen omdat het jubileum de deelname natuurlijk sterk zal bevorderen. De eigenlijke jubileumdatum is 15 augustus: op die dag in 1917 werd D.E.S. opgericht, als een gevolg van de vooruitgang in de paardenfokkerij die deze tyd toen kenmerkte. Met de vereniging vieren twee be stuursleden eveneens een jubileum: de voorzitter, de heer C.H.M. Plas- schaert en de heer H.J. de Waal maakten al bij de oprichting in 1917 deel uit van het bestuur van de paardenfokvereniging en uiteraard zal het jubileum van D.E.S. een hul debetuiging inhouden aan deze twee mensen die in hun leven reeds zoveel voor de paardenfokkerij hebben ge daan. Aan het organisatietalent van de voorzitter, die in 1945 de heer L. J. Colsen als zodanig opvolgde, is een groot deel van de bloei van de vereniging te danken. De trekpaardenfokkerij is een ty pisch Zeeuwsch-Vlaams bedrijf. Reeds voordat in België het Trek paarden Stamboek werd opgericht (in 1886) maakten vele fokkers in deze streek individueel aantekening van dekking en geboorte. Kort nadat het Nederlands Paarden Stamboek werd opgericht is in Zeeuwsch-Vlaanderen de grondslag gelegd van de tegen woordige fokkerij. Vanuit België wer den vele hengsten, merries en veu lens geimporteerd en daardoor ont stond al spoedig de behoefte aan een afzonderlijk stamboek. Het was de heer Vorsterman van Ooyen die de stoot gaf tot de afscheiding van het Nederlands Stamboek en zo werd in 1905 het Zeeüws-Belgisch Stamboek opgericht. Tien jaar daarna kwam het Stamboek van het Nederlands Stam boek, Belgisch type tot stand. De ontwikkeling van de fokkerij, die bijzonder gunstig was, had de oprichting van paardenfokkersver enigingen tot gevolg. In de jaren van de eerste wereldoorlog ging er in de paardenfokkerswereld heel wat om en in 1917 namen de heren L.J. Colsen, veearts te Hontenisse C.H.M. Plasschaert te St. Jansteen C. Steyaert in Graauw en P. van Geyt te Hontenisse het initiatief tot het oprichten van de paarden fokkersvereniging „Door Eendracht Sterk". D.E.S. startte met een reeds groot aantal leden: ruim zeventig fokkers gaven zich op. In het eerste bestuur hadden zitting de heren L.J. Colsen, voorzitter, C.H.M. Plasschaert, vice- voorzitter, C. Steyaert, penningmees ter en P. van Geyt secretaris en ver der de heren H. Kerckhaert, P. Mi- chielsen, H.J. de Waal, P.A. Stallaert en C. Hoefnagels. C.H.M. PLASSCHAERT St. Jansteen 40 jaar bestuurslid De fokdag van 10 juli zal opnieuw aantonen dat het trekpaard zijn tijd nog niet heeft gehad. De landbouw mechanisatie moge noodzaak zijn en de machines mogen in het agrarisch bedrijf inderdaad hoofdzaak zijn, maar het paard is van de boerderij niet weg te denken. En niet alleen uit overwegingen van wat men een vorm van piëteit zou kunnen noemen. Neen, het paard heeft nog een nut tige functie en tenslotte verleent zijn fraaie, krachtige gestalte een bij zonder cachet aan het Zeeuws-Vlaam- se land. Bovendien: het paard is niet afhan kelijk van kritieke bevoorradingssitu aties, zoals de tractor. Toen de heer Nasser vervelend begon te doen met het Suezkanaal was er wel gevaar dat de grommende „trekkers" op het veld wegens oliegebrek zouden stil vallen, maar het trouwe trekpaard van de Zeeuwsch-Vlaamse boer zal tot de laatste hap haver blijven wer ken. Zelfs de sterkst voor mechanisatie geporteerde landbouwer zal het paard steeds een grote practische waarde blijven toekennen: immers, het grote aantal kleinere bedrijven in ons land (meer dan de helft is kleiner dan 10 ha) rechtvaardigt een blijvende aan dacht voor de paardenfokkerij óók uit economische overwegingen. En mede daarom zal de tiende juli opnieuw een gloriedag zijn van het trekpaard „Wij willen in diepe eerbied hier op deze begraafplaats allen gedenken die in oorlog en strijd zijn gesneuveld Wij willen hopen en bidden dat de wereld nimmer meer de grote ellen de van de oorlog zal behoeven mee te maken maar dat zij voortaan /.al mogen leven in vrede en vrijheid". Deze woorden sprak Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. uit Heinkenszand, lid van Gedep. Staten van Zeeland, die de commissaris der Koningin vertegen woordigde bij de plechtigheid, welke werd gehouden op de Centrale Fran se militaire begraafplaats te Kapelle in het kader van de Wereldveteranen dag. Aan de voet van het grote monument werd eerst het woord gevoerd door de heer B. Spuy, voorzitter van de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Bond van Oudstrijders en dragers van het Mobilisatiekruis. Hierna vonden aan de voet van het monument de kransleggingen plaats. De genodigden werden ontvangen op het gemeenthuis van Kapelle. waar zij voerden toegesproken door burgemeester H. G. van Suylekom en een verversing werd aangeboden. 55 Heden, 24 juni, is, gevestigd te Middelburg, tot stand gekomen de stichting „Verpleeg- en rusthuizen midden-Zeeland", zo vernemen svU van de „Federatie van verpleegin richtingen voor langdurig zieken" te Utrecht. Deze stichting is ontstaan door uitbouw van de stichting „Ver pleeg- en rusthuizen Walcheren", die haar arbeid reeds over geheel Zee land uitstrekte en al sinds 1949 met medewerking van velerlei groepe ringen pionierswerk voor dit pro ject verrichtte. In de stichting zullen, na met de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid voor Zeeland ge pleegd overleg, met het provinciaal bestuur van Zeeland, samenwerken: de stichting Zeeland voor maat- Dit machtig importerend beeld kan men zelfs, neen: juist in het zo sterk gemechaniseerde landbouw gebied Zeeuwsch - Vlaanderen aan treffen: een vierspan voor de oloeg. Zeeuivsch-Vlaanderen is de bakermat van het trekpaard en het zal die naam altyd eer aandoen, ondanks de kilometers lange op tocht van tractoren en andere ma chines die de gezamenlijke Z. - Vlaamse boeren zouden kunnen vormen. Deze opname is gemaakt op het j bedrijf van de heer Serrarens te Ossenisse. schappelijk en cultureel werk, die zich daartoe tot de gemeente- en kerkbesturen in Zeeland wendde, de Walcherse gemeentelijke en sociale diensten, de vereniging van burger lijke armbesturen op Zuid- en N.- Beveland, en de hervormde gerefor meerde en andere protestantse ker ken op deze eilanden. Doel van de nieuwe, stichting zal zijn naast de vijf tehuizen, die reeds onder de stichting ..Ver pleeg- en rusthuizen Walcheren" wer den gesticht, te komen tot een: Zeeuws verpleeghuis op de ..Beve- landen". Dit tehuis hoopt men. te zamen met de reeds op Walcheren bestaande, te gebruiken voor de di verse categorieën van „langdurige zieken" in Zeeland. Een functionele band met de ziekenhuizen zal behou den blijven, zowel voor tijdelijke op name daarin van klinische patiën ten als voor overbrenging naar de verpleeginrichting van de chronische patiënten. Het ligt niet in de bedoe ling pensiontehuizen voor valide be jaarden in exploitatie te nemen. De nieuwe stichting zal ook het rust oord „Ter Mantelinge" blijven be heren. De inleiding, welke de heer A. Loc- kefeer, voorzitter der Zevibel, op de drukbezochte jaarvergadering te Goes hield, was aanvankelijk nogal in mi neur gesteld. Het toekomstbeeld voor de Zeeuwse visserij vond hij vrij «omber, daar haar zelfstandigheid en bestaan wordt bedreigd door de Delta-plannen. Ook de M. v. A. aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag Deta-wet geeft weinig troost. De geperforeerde dam door de Oos- terSchelde is afgewezen vanwege de kosten, welke gschat worden op 250 miljoen. Gelukkig is de regering niet geheel passief in deze. Het gevraag de proefbassin in het Veerse gat is nog nit van de baan en in het labo ratorium te Wemeldingen zoekt men naarstig naar de mogelijkheden om de oesterteelt voor Zeeland te redden. Misschien zal ook het verwateren der mossels nog te behouden zijn. Intus sen laat de M. v. A. weinig hoop en daarom slaakte spr. de harde kreet: Regering behoud de Ooster- schelde voor de visserij en stel naast de forse daad der afsluitingen, bo vendien de forse daad van de geper foreerde dam. Spr. vond dat de Zeeuwse vissers met de rug tegen de muur staan en daarom drong hij bij herhaling aan het individualisme op zij te zetten en eendrachtig in de Zevibel zij aan zij te werkken voor het algemeen be lang. Daarnaast moet er met kracht gestreeft worden naar sanering der vloot, gezonde bedrijfsvoering en so ciale instelling. De financiën van de Zevibel zijn, aldus spr. gezonder ge worden door de hogere contributie en de steun van visserij en mosselkan toor. Dank bracht hij aan dë «ecre- taris. drs. Cambier, voor diens on vermoeide en gedegen arbeid. Uit het financieel verslag van bur gemeester Willemse bleek, dat het ba tig saldo vanu vorige jaren is ge slonken tot f 120. De uitgaven hadden in 1956 ruim f 13.400 bedragen en de ilnkomsten f 9700. Dank zij ook de nieuwe contributie-regeling gaat men de goede kant uit en zal men op eigen benen kunnen staan. Nadat de afgevaardigde van de vissersbond, de heer v. Eek, een pleidooi had gehouden voor meer contact met zijn organisatie, zei de heer v. Poelje (lid G.S.), dat het provinciaal bestuur met grote be langstelling de ontwikkeling der vis serijproblemen in Zeelan dvolgt. Met spanning wachten ook G.S. op de beslissing van de minister inzake de Veerse sluis en het proefbassin en spr. hoopte dat de minister van On derwijs op de begroting 1958 een pot zal zetten voor de Zeeuwse visserij- school. Bij voorbaat wekte hij de vissers op hun kinderen naar die school te zenden. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd en tenslotte hield dr. G. Klamer van het K.M.N.I. te de Bilt een interessante inleiding over „de weersverwachting". Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 25 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.33 en 13.10 uur; te Ter- neuzen om 0.09 en 12.40 uur en te Vlissingen om 12.10 uur. De Ovezandse parochie heeft za terdag en gister op spontane wijze meegeleefd met de neomist, de weleerw. heer P. Boonman, die voor het opdragen van zjjn eerste H. Mis naar zijn geboortedorp was geko- Zaterdagnamiddag is hij aan het Goese station afgehaald door fami lie en feestcomité en later aan de grens der gemeente hartelijk toe gesproken door burgemeester An- driessen. Reeds eerder hadden zich aan de gemeentegrens de jeugdverenigingen, standsorganisaties, muziek en bruid jes opgesteld en voorafgegaan door deze feestelijke stoet begaf de neo mist zich naar de Kerkdreef, waai de pastoor hem begroette, hem ge lukwenste met zijn roeping en de parochie met haar nieuwe priester zoon. In de geheel gevulde kerk cele breerde daarna de neomist een kort Lof. De plechtige H. Mis werd gister, wederom onder veel belangstelling, in de fraai versierde kerk om tien uur opgedragen, met assistentie van pastoor Fransen, pater W. v. Loen- houd en de weleerw. heer Simonis, een studievriend van de neomist. Prof. dr. v. 't Westeinde uit War mond hield de treffende feestpredi katie. Onder leiding van pater Blom- maert verklankte het kerkkoor de vaste en wisselende gezangen. De receptie in de huishoudschool is ontzaglijk druk bezocht geweest en het hoogtepunt was toen de voor zitter van het feestcomité, de heer C. Rentmeester, namens de paro chie het feestgeschenk, een veeldelige kath. encyclopedie offreerde. Voor de receptie had de plaatse lijke fanfare de neomist een sere nade gebracht en na de receptie volg de om vier uur het danklof waar onder de jonge priester de parochia nen de zegen gaf en in enkele wel gekozen woorden dank br»eht. Na afloop der jaarvergadering van Zevibel te Goes, had nog een bespre king plaats met de mosselkweker- leden, onder leidipg van de heer v. Oorschot uit Vlissingen, over de moeilijkheden, ontstaan door het be sluit tot wijziging van de standaard- capaciteitci.ifers. Dit besluit is geno men door het bestuur van het pro- duktschap voor vis en visprodukten de mosseladviescommissie, en was in strijd met het advies van Gedurende deze bespreking kwa men op vaak emotionele wijze de bezwaren tot uiting en aan de dis cussie werd door vele leden deelge nomen. Besloten werd om. naast het re kest. dat reeds aan de Kroon is ver zonden, tegen dit besluit beroep aan te tekenen bij het college van be roep voor het bedrijfsleven. De voorzitter van de Zevibel had al des morgens meegedeeld, dat ook degenen, die voordeel van b-doeld besluit hadden, uit solidaritritsover- wegingen, hun steun aan de actie tegen het besluit zouden geven. In de raadsvergadering van Hon- tenissen heeft de voorzitter, burge meester C. J. van Hootegem, enkele gevoelvolle woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen de heer P. F. Voet. Hij noemde het overleden raadslid een aparte persoonlijkheid iemand die met een lach en een traan door het leven 'ging. De burgemeester roemde-het sterk ontwikkeld gemeenschapsbsaef van de overledene. Behalve als raadslid heeft hij ook de gemeente jarenlang als wethouder gediend en voorts was hij lid van de dienst voor sociale zaken en van diverse andere instel lingen en organisaties. De burge meester, de overledene dankzeggend voor alles wat hij voor de gemeen schap heeft gedaan, sprak de hoop uit, dat hij daarvoor thans de eeuwi ge beloning moge ontvangen. Strandprobleem Met de agenda had de raad weinig moeite. De wielerclub Groenendijk kreeg een bijdrage in de gehouden koers van 5/6 van het bedrag aan vermakelijksbelasting. De woningen Hulsterweg 60, Nien- weciiep 10 en-Pres. Rooseveltstraat 10 werden onbewoonbaar verklaard. Aan de oozichter van het gemeente lijk sportterrein^de heer J. J. Boo- De jaarlijkse wedstrijd voor brand weren uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen die te Sas van Gent werd gehouden had de volgende uitslag: Gemeentelijke brandweren: 1. Sluis kil: 2. Westdorpe. 3. Zaamslag, 4. Terneuzen II, 5. Hulst, 6. St. Jan steen 7. Sas van Gent 8. Hontenisse 9. Axel, 10 Koewacht. 11 Terneuzen I en 12 Zuiddorpe. De prijs voor de beste bevelvoering werd behaald door de commandant van Westdorpe. de heer de Hulsters. Bedrijfsbrand weren: 1. Cokesfabriek te Sluisk'l, 2. Fosfaatfabriek te Sas van Gent 3. Centrale Suikermaat- schao ->ij Sas van Gent en 4. Coö peratieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. gaart, werd een verhoogde vergoe ding van 700 gulden per jaar toege kend. Verder werd het uitbreidings plan Kloosterzande gewijzigd. Er komt aan het Poolseplein een stukje grond ter diepte van 25 meter bij, waarop t.z.t. een open bebouwing zal verrijzen. In de rondvraag sprak de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury er zijn afkeuring over uit dat er. terwijl het overleden raadslid P. F. Voet nog bo ven aarde stond, in de nabijheid van het sterfhuis een luidruuchtige dans avond was gehouden. De heer Meyer wees op het gevaar van het verlies v. de kermis van Kloosterzande, wegens het gemis aan een geschikt terrein. Hij verzocht B. en W. uit te zien naar een andere plaats. De voorzitter zei dat B. en W. hiernaar uiteraard reeds uitzien. Tenslotte deed de heer Hiel de suggestie de raadsexcursie van dit jaar te maken naar een plaats waar men iets zou kunnen leren inzake het strandprobleem van de gemeente. De voorzitter beloofde dit eens te bekij ken. Zondagavond reed een Belgische wagen van Graauw de nieuwe weg door de nieuwe polder op in de ricn- ting Duivelshoek. De bestuurder schijnt in de bocht de macht over het stuur te hebben verloren. Eerst werd een bermpaal geramd, daarna sloeg de wagen over de kop en kwam onstersteboven in de sloot terecht. De drie inzittende heren konden zich bevrijden en bleken geen letsel te hebben opgelopen, al klaagde een van hen, die naast de bestuurder had ge zeten, over pijn aan zijn been. Met toegeschoten hulp werd het wagentje terug de weg opgebracht maar dit had zoveel schade opgelopen, dat verder rijden absoluut was uitgeslo ten. De politie was spoedig ter plaat se. Het is de tweede maal in een week dat hier een auto-ongeluk is gebeurd. Het waarschuwingsbord: zacht rijden dat voor de bocht staat, schijnt geen overbodige luxe. Prof. dr. Grote heeft op een congres te Mainz, dat was belegd door het Duitse genootschap voor voeding, ver klaard, dat de zogenaamde „natuur lijke voedingswijze" of rauwkost- dieet, evenals een dogmatisch vege tarisme in de ogen van de wetenschap geen genade kan vinden. Hjj achtte het van groot belang, dat de voeding naar hoeveelheid en kwaliteit in over eenstemming wordt gehrascht met de leefwijze en de leeftijd. Vast staat volgens professor Grote, dat de mens „structuur-stoffen" en „werkzame stoffen" in zijn voeding nodig heeft. Eiwit, suiker, vet, bepaalde minera len en water zijn structuurstoffen. Het lichaam bouwt daaruit zijn cellen op en vernieuwt deze voortdurend. Vitaminen, fermenten, sporenelemen ten enz. zijn „werkzame stoffen", waarvan meestal zeer kleine hoeveel heden nodig zijn om de ingewikkelde biochemische processen in het lichaam min of meer te „bemiddelen", zonder echter zelf iets tot de substantie of tot de energie-voorziening bij te dragen. Een volwassen Europeaan van ongeveer 70 kilo heeft gemiddeld per dag 80 gram eiwit, 400 gram zoetstoffen (koolhydraten, zoals suiker, zetmeel) en 00 gram vet nodig. Een lichamelijk werkende mens heeft van dit alles nog een beetje meer nodip, vooral van kool hydraten. Een geestelijk werkende mens doet er goed aan wat meer eiwit en wat minder koolhydraten te eten. Een dagelijkse voeding van 2400 caloriën voedingswaarde is toereikend, waarschijnlijk zeljs iets te hoog. Het beste voedsel is volgens profes sor Grote een gemengde voeding uit dierlijke en plantaardige produkten. Ongeveer een derde van het eiwil moet dierlijk eiwit zijn. Zuiver plant aardig* kort levert, hoewel planten eiwit bevatten, niet alle bestanddelen, die dierlijk eiwt (vooral vlees) bieden. „Gezond instinct" Eiwit bestaat uit een aantal zoge naamde amoni-zuren, waarvan er acht essentieel, dus levensnoodzakelijk zijn. Enige daarvan zijn in bepaalde voe dingsmiddelen, bijvoorbeeld in plant aardige eiwit slechts onvoldoende, aan wezig. Zonder kaas. melk en boter is vegetarische voeding verkeerd en op de duur schadelijk voor de gezond heid. Er bestaan echter mensen, die met behulp van intensieve zielkundige en ethische voorstellingen in staat zijn een dergeljjke voeding zonder grotere schade uit te houden. Grote keerde zich tegen het geloof aan het „gezonde instinct" van pri mitieve volken bij de voeding. Zij zijn niet gezond, omdat zij zich primitief voeden, maar zij voeden zich primitief, omdat zij nog geheel en al primitief zijn. Het eerste, dat zij wanneer zij met de beschaving in aanraking ko men. doen is het overnemen van de eetgewoonten van die beschaving. Vegetarisch eten maakt de mensen niet edel, zei de geleerde. Wél echter kunnen mensen zich uit edele motie ven van het nuttigen van vlees ont houden. Hoogwaardige melk In de opbouwperiode heeft de mens veel eiwit nodig. Grote raadde melk aan als hoogwaardig voedingsmiddel voor alle leeftijden, vooral echter voor kinderen en jongeren. Vele andere de wanden van de bloedvaten. De ouder wordende mens heeft 15 tot 30 keer zoveel slakken als een klein kind. De stofomzet neemt af, zo ook het prestatievermogen van hart en bloeds. omloop. Nu denkt de huidige mens er niet over aan het eind van de vijftig te gaan rentenieren. HU werkt door, vaak nog meer dan vroeger, vooral, wanneer hij belangrijke functies be kleedt. Daarom denkt ijjj ook verder een rijkelijke voeding nodig te heb ben en eet net zo veel als voorheen. Het lichaam kan deze voeding echter met zjjn langzamer geworden stofwis seling en omzet niet meer verwerken. Steeds meer groeien de dépots van vet en slakken. Doorwerken? Stellig, maar minder eten, vooral wanneer het werk niet lichamelijk is. De caloriënwaarde van het voedsel moet worden verminderd en vooral het vetverbruik beperkt, want uit het vet ontstaat in het lichaam een over schot aan cholestrine, de wegbereider van aderverkalking. Eén keer per week een dag bepalen, waarop men bijvoorbeeld alleen fruit, vruchtensap of melk gebruikt, is zeer nuttig. Het prestatievermogen en de gezondheid op hoge leeftijd worden, zo zegt Grote, zeer wezenlijk beïn vloed door de voeding in de tijd tus sen 55 en 60 jaar. Van de grijsaard is de stofomzet kein. de behoefte aan voeding daar om gering. De betekenis van de kwa liteit neemt daarentegen toe. Melk en fruit moeten volgens Grote de hoek 1 jaarden zijn. (Advertentie) deskundigen vinden melk als voedsel pejiers van het voedsel van de be- voor volwassenen weliswaar niet slecht, maar toch ook niet zo buiten gewoon belangrijk. In de actieve le vensperiode van het achttiende tot het vijfenvijftigste levensjaar mag de mens eten waarin hij trek heeft. Ouderdom eist maat Anders wordt het tussen 55 en 70 jaar. Dan doet zich de verslakking van het lichaam gelden. Deze slakken bestaan voornamelijk uit kalkzouten, cholestrine (dat uit de stofwisseling van het vet komt) en bepaalde min der gewenste amino-zuren. De slak- Wim Soimeveld met nieuw radio-programma Wim Sonneveld, net terug uit Hollywood komt in een nieuwe creatie, namelijk als „De SiSiliaan" voor de radio in het programma van de Si-Si Vruchtenlimonade. Om van te waaaaatertande Hij brengt dit „parelende" pro ken zoeken vooral de „bradytrofe" gramma elke zondag vanaf 7 juli 11 weefsels, die een geringe stofwisseling uur 's morgens voor Radio Luxem- h«bben. zoals kraakbeen, wervels en burg op 208 meter. Pastoor M. H. Kuipers, die van Yerseke naar Bergen op Zoom werd overgeplaatst, is aldaar door de parochianen van O. L. Vrouw van. Lourdes ('t Fort) feestelijk inge haald. De installatie geschiedde door deken van Dijk, die de nieuwe herder hartelijk verwelkomde en de figuur van de overleden pastoor van Eekelen nogmaals schetste. Onze fotograaf kiekte een gedeelte van de stoet, die pastoor Kuiper» naar de kerk begeleidde. Naast en achter hem ziet men deken van Dijk, de kapelaans der parochie en het kerkbestuur. GOES H. priesterwijding en eerste H. Mis Op zondag 7 juli a.s. zal onze oud-stadgenoot Everard Karhof, Mill Hill father, te Londen door de hand oplegging van mgr. W.Godfrey, aarts- bisschop van Westminster, de heilige priesterwijding ontvangen. Op zondag 14 juli zal de neomist om 10.45 uur in de parochiekerk van de H.Maria Magdalena zijn eerste plechtige H. Mis aan God opdragen. 's-Hecr Arendskerke AUTO „ONTSPOORDE" Doordat de achterband klapte van de bedrijfsauto der fa. v. S. uit Goes geraakte de chauffeur van de auto de macht over het stuur kwijt. De wagen stoof uit zijn baan, miste ge lukkig een boom en kwam iri de weg kant terecht, waarbij nogal schade ontstond. De bestuul-der kwam er goed af. Het incident gebeurde tegen de middag tussen Lewedorp en Arends kerke. OOSTBURG RAADSAGENDA Op dinsdag 25 juni om 19.30 uur zal de raad een openbare vergadering houden op de bovenverdieping van de openbare lagere school. De voor naamste punten die aan de orde ko men zijn: een voorstel tot het aan gaan van een kasgeldlening van 100.000 bij de Rijlcspostspaarbank; een voorstel tot vaststelling van een verordening betreffende het toekennen van pensioen aan gewezen wethou ders; diverse voorstellen betreffende het vaststellen van de vergoedingen voor de bijzondere scholen over 1956; de vaststelling van een nieuw dienst- kledingsreglement voor het gemeen te-personeel benevens de verkoop van diverse percelen bouwgrond. Sluis RAAD KOMT BIJEEN Woensdag a.s. om 19.30 uur komt de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen. Punten van behande ling zijn: Grondonteigening in ver band met doortrekking van de Rid derstraat naar de Nieuwstraat; be schikken op een verzoek van A.F.J. Aernouts te Sluis om vergunning voor gebruik van gemeentegrond aan het Walplein, voor het plaatsen van een benzinepomp; idem van het bestuur der rooms - katholieke kleuterschool om medewerking voor verbe tering sanitair, vloerbedekking en verwarming; besluiten inzake onder houd van de toren bij het N.H. kerk gebouw te St. Anna ter Muiden: be schikking op een verzoek van M. Wou ters te Sluis om uitweg over een ge meentepad naar de Geldelozestraat. AXEL Het Centrum 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Koning Richard. GOES Grand: Gervaise HULST Bioscoopgebouw 8 uur: rk ral terugkeren. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3.30 uur: Kermissehieting. MIDDELBURG Electro: The Eddy Duchin story. Schouwburg: Puberteit. OOSTBURG L^del 8 uur: Battle Hymn SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sissi de jonge keizerin. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Koning Voetbal. VLISSINGEN Alhambra: Morgen zal ik huilen. Luxor: De lont in het kruit. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De onbekende soldaat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sïssi, de jonge keizerin. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The rose taloo. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Het land van de glimlach. seizoen

de Stem | 1957 | | pagina 2