Groeiende oppositie maakt Kadar nerveus iet Tweemaal twee is twee. Vanmiddag stemming vertrouwenskwestie ARBEIDSMARKT WORDT NU IETS RUIMER Ontslag van premier Zoli geweigerd Rijkskabinet vergaderde Fruit kreeg veel schade door vorst Zwitser beconcurreert de oliemaatschappijen KAB zal de uitgestoken hand graag aanvaarden Deze week partijcongres in Boedapest Beroep van intellectuelen op Hongaarse regering Enorme brand Z.-Korea in Reacties op Mao's rede Kwart miljoen arbeiders dreigt te gaan staken iiiiiimiiiin Jongen onder zand bedolven aan „Sibajak de grond in Suez-kanaal DAGBLAD VOOR ZEELAND Russische tv. in Nederland ontvangen Minder zon In Belg ië Vonnissen in proces Cairo Antilliaanse kwestie besproken Noodinvoerplan in Frankrijk Werkgelegenheid breidt zich nog steeds uit Na mislukking formatie in Italië Dode en gewonde door slippartij Middelhuis over NVV-hesluit op rei- waarde MUSA- Waal- fcrde van WITTE Raams- !rde van elhandel, rde van POORT pO, Roo- |rde van Roosen- tNE. Ter I inzender Dubbele 5.-. Voor /an v. d. In" Ivan 5.-. I: -VI. Van Isesraat 18, waarde lier uit o. |EN West- 5.-. '/oer Iwse eilan- IéN, Lange |iarde van van de |3port- en Keizerstr. |F TAART, 5.-. Voor Jin Lunch- |YN, Lange 3ETSTEU- Voor een eilanden. Woud 31, £n repara- aarde van It Zeeland. I. DAMME, Isingen. I Ter waar- tender van Bakkerij leerenhoek. waarde J. STRA- paarde van |it o. Z.-Vl. at, Huist. van 4.50. Langstraat, perij KUY- Raaras Ivan f 4 50. 1 Z.-Vl. Van 3LE, Korte STLAMPJU ELLCTRO- inekenstraat irstraat) KLEUR- van 3.7.5. a, TIGGEL- Breda. NSE WIJN. oor een in- n W. MEE- rijf, Oost- v.zarde van !er van de Auto- en IJYBREGTS, rg. TEERBLAD. /oor een in- landen. Van ifdstraat 79, iMIK. Ter /oor een in- Heusden en broodbak- :sen. waarde van 0. v. EYKE- 3, Waalwijk. CS (25 st.). an Sigaren- Zuivelstraat, rde van 3. est-Brabant. winkels, :and, Goes. rde van 3. de Zeeuwse E JONGE'S [einkenszand rde van 3. id-Beveland. MON, Klok- irde van 3. Z.-Vl. Van kels, 's-Hee- Goes. r waarde van der van de Motorenhan- Zusterstraat lelburg. Ter waarde it.-sigarenma- lyns, Leijsen- waarde van uit de Lang- inketbakkerij 94, Raams- (gips). Ter Galanteriën Bergen op STEKER. Ter een inzender n. Van Siga- XEN, Walstr. Ter waarde ENNING (J. Breda. arde van 2. ïkenstraat 78, rde van 1.50 de omgeving XEUGEL, 's- iraat 33, Goes 97e JAARGANG No. 22485 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Varmchijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 18. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Weetende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek 278841 Voor God, Konfnfltn en Vader tand MAANDAG 24 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie r 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Dat de communistische partijen in Oost-Europa de ideolo gische knopen nog lang niet ontward hebben, blijkt niet alleen uit de stuntelige reacties op de jongste rede van Mao Tse Toeng, maar ook uit het toenemende aantal klachten van de comunis- tische Ieders over het gedrag van de „kameraad in de straat." In Hongarije gaat de partij deze week, voor het eerst sinds de oktober- opstand, weer congresseren. Naar men aanneemt wil Kadar de groeiende oppositie zo spoedig mogelijk de kop indrukken. Aan de top van de partij geeft men openlijk toe, dat de eenheid in eigen gelederen nogal wat te wensen over laat. Veel communisten, hept met de ideeën van Nagy c.s. Op het scherm van het tele visie-apparaat in hotel „De Koerheuvel" te Rhenen heeft men Russische televisie-uitzen dingen ontvangen. De uitzending ivas goed te vol gen en de aankondigingen in het Russisch waren duidelijk te zien. In Rhenen en overal in het oosten van het land, wor- den regelmatig Duitse uitzen dingen opgevangen. De ont vangst van de Russische uit zending werd gekwalificeerd als een „slechte Duitse ont vangst". Doar een lek in een Ameri kaanse pijpleiding is in de Zuid- koreaanse havenstad Foesan brand uitgebroken. Drie en twintig mensen zijn levend ver brand, acht worden vermist. Vijftig personen zijn in het zie kenhuis opgenomen. Een dui zendtal is dakloos geworden. OP MARGRATEN heeft zaterdag een Nederlandse oorlogsweduwe een „lamp der broederschap" geplaatst, die een Italiaanse delegatie van het wereldgenootschap aan haar had la ten overhandigen. TEVEEL betaalde premie voor de A.O.W. over 1957 zal worden geres titueerd door een verlaging vand e voorlopige aanslagen in de inkom stenbelasting over dit jaar. DE OUDERS van de zevenjarige Benny Hooper, die vorige maand een etmaal in een smalle put bekneld zat hoeven de doktersrekening van 1500 dollar niet te betalen. Een bemidde lingscommissie heeft deze uitspraak gedaan. TWEE en een half jaar heeft een Mau-Mau-lid in Kyena in een donker hol onder de grond geleefd. Dezer da gen gaf de man zich bij de politie aan. Zijn huid was kakikleurig ge worden. IN EEN vleeswarenfabriek te Olst heeft zondag een vrij hevige brand gewoed. Het vuur kon echter vrij spoedig worden gelokaliseerd. EEN FIETSER van 85 jaar uit Zaan dam is zaterdagmiddag onder Ter- schuur door een auto aangereden en op slag gedood. IN 1956 hebben niet minder dan 521.000 Amerikanen een bezoek aan Europa gebracht. Ze hebben er 473 miljoen dollar uitgegeven. Verwachting; van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gister avond te 23.15 uur: Toenemende bewolking, met vooral in het zuidoosten van het land kans op regen of onweer. Matige, langs de kust later vrij krachtige noordelijke wind. De zelfde temperaturen als zondag, of iets lagere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Bewolkt tot mooi. Iets hogere I temperaturen. Vandaag: zon onder 21.04 uur, maan onder 17.26 uur. Morgen: zon °P uur, maan op 2.27 uur. zo wordt gezegd, zyn nog altijd be- Het „Volkstribunaal" van de Hon gaarse hoofdstad heeft zaterdag drie mannen ter dood veroordeeld wegens „contra-revolutionaire activiteit en moord op 'n lid van de Hongaarse politieke politie." Vooraanstaande communistische in tellectuelen uit verschillende landen hebben zondag, samen met Franse schrijvers, premier Kadar van Honga rije verzocht het leven te sparen van twee Hongaarse schrijvers, Joszef Ca ll en Cyula Obersovszky, die ter dood zijn veroordeeld. De communistische schilder Pablo Picasso, de communistische dichter Louis Aragon en Denis de Rougement, voorzitter van het congres voor cul turele vrijheid, behoren tot degenen die telegrammen aan Kadar hebben gezonden. Het verzoekschrift van de schrijvers is o.m. getekend door Fran cois Mauriac, Jean-Paul Sartre en Louis Massignon. De rede van Mao Tse Toeng is in Polen, Zuid-Slavië, Hongarije, Tsje- cho-Siowakije en Oost-Duitsland uit gebreid in de pers opgenomen. Trybuna Ludu, het blad van de Poolse communistische partij, dat de volledige teks* publiceerde, zei, dat de rede de eerste grote poging sedert het Moskouse congres van 1956 is, om de socialistischf theorie te ontwikke len op basis van de problemen en er varingen van de laatste paar jaar!! In Belgrado zei een woordvoerder van de Zuidslavische regering, dat de toespraak „begrijpelijkerwijze" grote belangstelling in Zuid-Slavië had ge wekt. omdat daarin belangrijke pro blemen van de socialistische theorie en praktijk waren behandeld en in het bijzonder hun oplossing in de speciale Chinese omstandigheden. „Nepszabadsag", het blad van df Hongaarse communistische partij, ver klaart, dat de rede „aanzienlijke ideo logische en praktische waarde voor de Hongaarse communisten" heeft. Zijn verklaringen over tegenstellingen in de maatschappij waren „bijzonder waardevol in de huidige omstandig heden". De juiste toepassing van de Chinese ervaringen zou „aanzienlijk tot onze verdere ontwikkeling kunnen bijdragen. „De bladen te Boedapest publiceerden de volledige tekst. Alle Tsjechoslowaakse kranten drukten verslagen van verschillende lengte van de rede af, maar pers noch radio gaf commentaar. „Neues Deutschland", het orgaan van de Oostduitse communistische partij, publiceerde zaterdag de volle dige tekst, eveneens zonder commen taar. Er zijn nog geen tekenen, dat de algemene staking in de Bel gische metaalindustrie, die voor 1 juni a.s. is geprocla meerd, kan worden afgewend. Zoals gemeld hebben in de Luikse metaalindustrie de ar beiders 't werk neergelegd. Wanneer er geen tijdige oplos sing wordt gevonden voor de geschillen tussen werkgevers en werknemers, zullen er vol gende week 250.000 metaal bewerkers in staking zijn. De christelijke vakverenigingen zul len vandaag officieel hun standpunt bepalen tegenover liet stakingsparool dat door de socialisten is uitgegeven. De staking van de bouwvakarbeiders in België omvat nu 50.000 man. Het ziet er niet naar uit, dat in Brussel waar het werk aan de wereldtentoon stelling is stilgevallen, de arbeiders vandaag weer aan de slag zullen gaan. De staking van de helikopter-pilo ten van de Sabena is afgelopen. Vandaag zullen de diensten worden hervat. James Zarb, een van de Engelsen die in het spionageproces te Cairo terechtstaan, is tot tien jaar dwang arbeid veroordeeld. De aanklager had tegen hem en een tweede Engelsman James Swinburn, de doodstraf geëist. Swinburn is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Vrijgesproken zijn de Engelsen Char les Pittuck en Jolïn Thonrton Stanley. Een Egyptisch schoolhoofd werd ter dood veroordeeld. Drie andere Egyp- tenaren kregen levenslang. Gendarmes patrouilleerden za terdag door Brussel om de orde te handhaven, toen groepen stakers door de stad trokken en er relletjes dreigden te ont staan tussen stakers en werk willigen. Het rykskabinct heeft zaterdag op m speciale zitting, die ruim drie ur heeft geduurd, de kwestie be sproken, die is gerezen over de posi tie van de waarnemende procureur- generaal in de Nederlandse Antillen. De Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, woonde de ver gadering bij. Naar wij vernemen heeft op deze zitting de heer Jonck heer een uitvoerige toelichting gege ven op het Antilliaanse standpunt ten aanzien van het ontslag dat aan de waarnemende procureur-generaal in Willemstad, mr. W.C. van Binsber- gen, is verleend naar aanleiding van diens weigering het uitwijzingsbesluit te tekenen van de hoofdredacteur van de ..Beurs en Nieuwsberichten" de heer A. de Wit. Deze uiteenzetting die ruim een uur in beslag nam, zou verhelderend hebben gewerkt. Een beslissing over de definitieve benoe ming van een procureur-generaal is niet genomen. De gevolgen van de strenge nachtvorsten voor de Betuwse en Limburgse fruitstreken zijn ernstiger dan men aanvankelijk verwachtte. Het is gebleken, dat de perenoogst ongeveer 30 pro cent en de appelenoogst 50 pro cent van de normale oogsten zullen bedragen. Niet alleen de fruitboeren, die reeds van een „rampjaar" spre ken. ondervinden hierdoor grote schade, maar ook de fruitveilingen zien zich genoodzaakt personeel te ontslaan, wegens gebrek aan werkzaamheden bijzulke kleine oo|sten. Dit personeel zal gedeel telijk op wachtgeld worden gesteld, en gedeeltelijk worden onderge bracht bij bevriende bedrijven en instellingen. Onder andere is dit al gebeurd bij de midden-Betuwse veiling ie Zetten-Andelst. In Zee land heeft de fruitoogst weinig schade geleden tengevolge van vorst. Hoewel een kleinere fruitoogst dan normaal prijsstijgingen ver oorzaakt, zullen de prijzen toch niet zeer hoog oplopen, daar de fruitgebieden in Italië geen schade hebben geleden. Men verwacht, thans veel aanvoer van Italiaans fruit op de internationale mark ten. De door vorst getroffen ge bieden in Europa zijn Zwitserland, België, een gedeelte van Duitsland en Nederland. De Franse premier, Bourges Ma- noury, heeft vrijdagnacht de vertrou wenskwestie gesteld over het wets ontwerp inzake de financiële maat- regelen. Vanmiddag om drie uur zal de Assemblée tot stemming overgaan. De minister van Financiën, Felix Gaillard, heeft medegedeeld, dat de regering bezig is met het opstellen van een noodinvoerplan ten bedrage van invoer voor 100 miljard frank per maand of 20 procent minder dan de reële behoeften van het Franse bedrijfsleven. Met de handelspart- Advertentie) ONBEPERKTE GABAN* UA2ETF AtRIEKEN TE ZEVENEESCEM Een onafhankelijke maatschappij, eigendom van een Zwit serse multimiljonair, Gottlieb Duttweiler, is zaterdag begonnen benzine te verkopen tegen de laagste kleinhandelsprijs, die se dert de tweede wereldoorlog is voorgekomen. De grote maatschappijen handhaafden hun prijzen op 50 centimes per liter, maar de maatschappij van Duttweiler bood benzine aan tegen 46 centimes in Bazel en Ticino en tegen 47 centimes in de rest van het land. Zijn maatschappij heeft nog niet veel Iaadstations, maar zijn ben zineverkopen zijn toch wel zo groot, dat hij er in het verleden reeds verscheidene malen in geslaagd is de grote oliemaatschappijen te dwingen haar prijzen te verlagen. Duttweiler financiert de bouw van een olieraffinaderij in Duitsland, waardoor naar verwachting zijn concurrentie voor de grote maatschappijen op de Zwitserse markt nog groter zal worden. In 1956 is de werkgelegen heid opnieuw toegenomen en de arbeidsreserve geslonken. Dit blijkt uit de arbeidsmarkt beschrijving over dit jaar, die door de directie voor de Ar beidsvoorziening is samenge steld. De bestedingsbeperking, al dus het rapport, is de voor naamste oorzaak, waardoor deze ontwikkeling in 1957 enigszins zal worden teruggebogen. Hoe wel de werkloosheid hiervan waarschijnlijk nog weing in vloed zal ondervinden, kan niet temin een vrij belangrijke ver ruiming van de arbeidsmarkt worden verwacht. Hoewel in de periode 1952 tot en met 1956 de industriële produktie een toeneming te zien gaf van 37 pet, kon de arbeidsbezetting in de in dustrie zich in deze periode slechts met 10 pet uitbreiden. De groei van de beroepsbevolking en de nog be schikbare arbeidsreserve waren niet voldoende om aan de sterk stijgende vraag naar arbeidskrachten te vol doen, mede waardoor het toepassen van meer arbeidsbesparende produk- tiemethoden werd bevorderd. Het to taal aantal bezette arbeidsplaatsen nam in deze vier jaar met 322.000 toe. Het grootst was deze toeneming in de hoofdzakelijk industrieel ge oriënteerde provincies, alsmede in Noordbrabant en Gelderland. Laatst genoemde provincies hebben in ster ke mate van de bestaande hoog conjunctuur kunnen profiteren om hun structurele achterstand in de werkgelegenheid in te lopen. Het laatste jaar breidde de totale arbeidsbezetting zich nog met 48.000 mannen en 16.000 vrouwen uit tot een omvang van 4.145.000. In de nijverheidssector was deze uitbrei ding verreweg het grootst. De land bouw daarentegen vertoont een voortdurend dalende werkgelegen heid. voornamelijk als gevolg van de steeds verder voortschrijdende mechanisatie en rationalisatie. Voor 1957 wordt, ondanks de aan gekondigde en reeds gedeeltelijk van kracht zijnde bestedingsbeperking nog een w erkgelegenhcidsuitbreiding van 37.000 mannen en 12.00 vrouwen mogelijk geacht. Voornamelijk dank zij het nog bestaande enorme tekort aan arbeidskrachten zal zodoende naar verwacht wordt ongeveer de gehele aanwas van de beroepsbevol king in het bedrijfsleven kunnen worden opgenomen. Het tekort aan arbeidskrachten dat in het afgelopen Jaar nog met rond 13.000 toenam, wordt in 1956 geraamd-op bijna 100.000, te weten 67.000 mannen en 30.000 vrouwen, hetgeen in totaal 2.3 pet van de totale arbeidsbezetting uitmaakt. Re latief het grootst zijn deze tekorten in de mijnindustrie met 6.7 pet en de kleding- en reinigingsindustrie met 6.3 pet. Het meest klemmend zijn de tekorten echter in de bouw nijverheid (2.6 pet) en de metaal nijverheid (5.4 pet), waar zij voor namelijk zijn geconcentreerd in een aantal hooggekwalificeerde beroe pen, welke hierdoor het knelpunt vormen voor de gehele produktie in deze sectoren. In de loop van 1957 kan echter een verruiming van de arbeidsmarkt worden verwacht.' waardoor het tekortcijfer ongetwij feld belangrijk zal dalen. De omvang van deze daling valt echter, zelfs bij benadering, niet aan te geven. ners zal worden nagegaan hoe het beste de gevolgen van deze invoer- vermindering kunnen worden opge vangen. terwijl Frankrijk voorts een krachtige campagne zal gaan voeren ter verruiming van de Franse uitvoer. De regering verwacht van de door haar te volgen politiek, dat Frankrijk binnen 18 maanden weer zal kunnen terugkeren tot het aanvankelijke per centage van de invoerliberalisatie. Bij besprekingen tussen de socia listen en de premier hebben de eer sten, die aangedrongen hadden op de invoering van een belasting op ka pitaalwinsten, genoegen genomen met een verzachting van een desbetreffen de maatregel. De conservatieven zijn tegen een der gelijke belasting doch een deel van de conservatieve fractie in de Natio nale Vergadering schijnt het niet ge wenst te achten de regering op deze kwestie te laten vallen. Zaterdag en zondag is te Eindhoven het „wereld-tweelingencongres" ge houden. Van de deelnemers kwamen zowel het oudste als het jongste koppel uit Keulen in Duitsland. Op de foto ziet men de 73-jarige ge zusters Ans (links) en Els Petsch met ap hun arm de 6-jarige zusjes Marie (links) en Claudi Steffens. In de duinen bij Wassenaar is zon dag de 15 - jarige R. Brouwen- stijn uit 's Gravenhage, toen hij pro beerde in een hol in een duintop te kruipen, onder neerstortend' zand bedolven en gedood. De jongen be vond zich met een 16-jarige vriend in het voor het publiek afgesloten terrein. Ondanks de waarschuwing van zijn metgezel kroop hij in het hol. Tal van voorbijgangers kwamen te hulp. Politie en personeel van ge meentewerken groeven het lichaam uit, terwijl zuurstof wefd toegediend. Drie artsen hebben daarna nog ge ruime tijd getracht de levensgeesten bij de jongen weer op te wekken, maar tevergeefs. President Gronchi van Italië heeft het ontslag dat premier Zoli 10 juni indiende, niet aanvaard. Dit is zater dag bekendgemaakt in een communi qué, dat na een onderhoud tussen de demissionaire premier en de presi dent werd gepubliceerd. Dit besluit is genomen, nadat eer dere pogingen om een nieuw kabinet te vormen waren mislukt. Zoli deelde mee, dat hij dinsdag in het parlement zal verschijnen en dat het verdere verloop der gebeurtenissen van de besluiten van de volksvertegenwoordi ging zal afhangen. Hij zal dinsdag Op de driesprong te De Punt, waar wegen uit Groningen, Assen en Eelde samenkomen, is zaterdagochtend een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij één persoon op slag werd gedood en een ernstig gewond raakte. Een auto, be stuurd door de 31-jarige K.D. Posma slipte, botste tegen een verkeersbord en sloeg daarna enkele malen over de kop. De bestuurder was op slag dood. Hij was dezer dagen in dienst ge treden als redacteur voor Overijssel bij de Rono, de met Oost-Nederland uitgebreide regionale omroep Noord. De heer Postma was getrouwd en had één kind. een verklaring in het parlement af leggen. President Gronchi behield zich in dertijd het recht voor het ontslag van Zoli te weigeren, indien hij geen andere premier zou kunnen vinden. In constitutioneel opzicht heeft Zoli, die voorzitter van de grote ehristen- Democratische partij is, geen neder laag in het parlement geleden. Alleen doordat hij niet aan de macht wilde blijven door de steun van de 24 neo- fascistische stemmen, leed hij een „nederlaag" met een verschil van slechts één stem. De „Sibajak" van de Kon. Rotter damse Lloyd heeft vrij ernstige ver traging gekregen. Het schip liep na melijk zaterdagochtend in het Suez- kanaal aan de grond en kon eerst 's avonds weer worden vlot gemaakt. Door de stranding werd een konvooi Russische oorlogsschepen, dat in noordelijke richting voer, opgehou den. Inmiddels is de „Sibajak" uit Port Said naar Rotterdam vertrokken. Voor de K.R.O.-microfoon heeft zaterdagavond de heer J. A. Mid delhuis gezegd, dat de K.A.B.-leden zich zullen verheugen over het be sluit van het N.V.V., de samenwer king in de Raad van Vakeentralen niet meer in de weg te staan. Negen jaren praktijk aldus de heer Middelhuis mét een samen werking, zoals die tot in 1954 in de Raad van Vakeentralen plaats vond, heeft het nut van samenwerking dui delijk bewezen en heeft voor ons land, doch vooral voor de werkne mers, grote successen opgeleverd. Hoe verder de gang van zaken zal zijn valt nog niet te voorspellen. Er zijn immers voor een samenwerking tussen de drie vakeentralen verschil lende mogelijkheden denkbaar, maar, al is de vorm van samenwerking ook belangrijk, hoofdzaak is toch wel, dat door het besluit van het N.V.V., de zaak van het overleg en van de sa menwerking weer vlot is gekomen. Ik twijfel er niet aan of de K.A.B. zal, met respect voor het N.V.V., de uitgestoken hand gaarne aanvaarden. Nu het overleg met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid de laatste jaren stroever en moeilijker is geworden, is het des te meer van belang, dat de werknemers-organisa ties elkaar weten te vinden. Een hernieuwde samenwerking, zei de heer Middelhuis, zal. naar mijn mening, aan land en volk ten goede komen.

de Stem | 1957 | | pagina 1