7 Gevaar van verzanding SIGMA RADIO TELEVISIE RAK0NA DE MAN 5 door Ids. v. d. Ploeg MET DE LUCIFER Het kinderbijslagfonds op lange termijn BEWAPENINGSBEPERKING Defensielasten te zwaar BP HONGARIJE SLECHT FRANS VOORBEELD RADIO AT EEN ONDERUJKE ERELD TWEEDE BLAD ZATERDAG 22 JUNI 1957 ind Deze week in het buitenland manchester DELTAPLAN EN WESTERSCHELDE Liturgische Kalender koelkasten fe Philip- er flinke n huwe- f maakte le familie ette Berk- )vermeire. ter hand pen, Izaak Jacques my Ocké, de Rijke, Minnaard, ist, George (Lnton de Antonie n, Johan- 11e, Adri- Ree, Jor an Hoeve, rgeslaagde r de Rijke izend per- fd van de htmeesters r het zeer g van de gedaan. R- EN n de leden i B.B. een" len op het undt in de ïonie een volktf- ire ..Leich- en de orden vier uwse reien OR HET LEGE. ten tot de Willibrord- iet minder komen er ielburg en Palace Ho- Ijk 7.30 uur: De onbe- ;st door ge- A. v. Dries- e Eddy Du- uberteit. Hymn, ia: Sissi de ing voetbal; ebouw: De Morgen zal n het kruit, zwarte rid- ■nse Opera, uur: Paris de besten wip. jk 3 en 7.30 en 8.30 uur: e onbeken- uur: Sehie- uur: Sohie- irtere 3 uur che 3 uur: Eddy Du- uberteit. en 8 uur: 2.30, 5 en erin. uur: Ko- in der Min- lur: De sla- Morgen zal het kruit. 8 uur: De mse Opera, Paljas. r: Ook de jk 7.30 uur: uur: Ik zal iessche 3.30 The Eddy Puberteit, lattle Hymn 8 uur: Sissi ur: Koning Morgen zal n het kruit. gU de besprekingen in de subcom missie der Ver. Naties voor ont wapening te houden, waarin de Ver. Staten, Sovjet-Rusland, Engeland, Frankrijk en Canada vertegenwoor digd zijn, is sinds enkele weken een gunstig klimaat aan de dag getre den voor het tot stand komen van een gedeeltelijke ontwapenings overeenkomst. Dit is het gevolg van een toe nadering tussen het Amerikaanse en het Sovjetrussische standpunt. Terwijl de Amerikanen steeds de nadruk legden op afdoende con trole en inspectie, bleven de Russen steeds hameren op een verbod van kernwapenen, praktisch zonder con trole. Schijnbaar wilden de Sovjets altijd verder gaan dan het Westen, maar in feite verhinderden zij ieder akkoord, omdat zij de naleving er van twijfelachtig lieten. Nu heeft de Russische vertegen woordiger op de ontwapeningscon ferentie, Zorin, een voorstel gedaan om de kernproeven voor twee of drie jaar stop te zetten, terwijl dan een internationale commissie con trole zou uitoefenen; er moesten inspectieposten worden gevestigd in de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en de Stille Zuidzee. Dit Russisch voorstel, dat overi gens maar een bescheiden gebied van de bewapeningswedloop be strijkt, maar nu toch ook in inspec tie voorziet, werd door de verte genwoordigers van het Westen ge kenschetst als een stap vooruit naar een gedeeltelijk ontwapenings akkoord. Het is overigens al gebleken, dat vooral de Amerikanen op een der gelijk akkoord aansturen. De Ame rikaanse vertegenwoordiger Stassen was al zo voortvarend om te Lon den contacten met Zorin op te ne men buiten de andere Westerse af gevaardigden om, wat hem heel wat kritiek bezorgd heeft en tot resultaat had, dat hem een beroeps diplomaat werd toegevoegd, die in het bijzonder de relaties met de NAVO-raad en de Westerse bond genoten moet onderhouden. Engeland, dat pas met waterstof bommen proeven ging nemen, en Frankrijk, dat het plan koesterde deze ook nog te gaan aanmaken, waren thans minder voortvarend met de ontwapening op het gebied der kernwapens dan Amerika. Zij zullen echter evenzeer de mogelijk heid voor een begin van ontwape ning aanvaarden. Dit begin zou nu dan bij com promis tussen de Russische en Ame rikaanse voorstellen kunnen uit lopen op een voorlopige opschor ting van kernproeven voor b.v. een jaar. Wanneer men zich afvraagt, hoe het komt, dat de ontwapenings besprekingen te houden, welke met onderbrekingen al jaren aanslepen, thans toch enig succes gaan op leveren, zal men de oorzaak daar van wel vooral moeten zoeken in de drukkende last van de bewa peningsuitgaven voor alle landen, met name ook voor de grootste mo gendheden de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. De bewapeningswedloop vergt (Advertentie! CORDUROY FLUWEEL iedere meier is gesiempeld mei hei Schuiiersveldmerk Poolvail en w volpool dergelijke kapitalen met de ontwik keling van niet alleen meer ver nietigende, maar ook steeds kost baarder wapens, dat de economische welstand er aan dreigt te worden opgeofferd. Wanneer de Sovjet-Unie thans ook bereid is een werkelijke stap tot ontwapening te doen, ligt de meest gerede verklaring daar voor in de behoefte aan een adem pauze bij deze wedijver om haar decentralisatieplannen voor de in dustrie te kunnen uitvoeren. Men behoeft zich geen illusie te maken, dat Rusland zijn politiek nu eens grondig gaat wijzigen en er mee zal ophouden het Westen te bedreigen. Men kan veeleer ver wachten, dat de Sovjet-Unie na kortere of langere tijd de spannin gen weer tracht op te drijven. Maar we beleven nu een periode van moeheid, ook bij de Sovjet- Unie. ten aanzien van de bewape ningslast, waarbij ook is te denken aan haar verplichtingen tegenover Rood China en eventuele argwaaan ten opzichte van de onafhankelijke ontwikkeling van deze grote bond genoot. Op dit moment liggen de krachts verhoudingen tussen Amerika en Rusland ook zo, dat een proeve van ontwapening zonder veel risico voor de vrije wereld tot op zekere hoogte mogelijk schijnt, mits van voldoende waarborgen voorzien. Niemand zal ook betreuren, dat er ontwapening komt. Men zal zich echter tevens moeten realiseren, dat dit begin nog lang geen eigenlijke ontwape ning, doch slechts een bewapenings beperking is. Men hoopt wel, dat men straks nog verder kan gaan. maar dat hangt van een politieke ontspanning af, die er nog niet is. Reeds gaven wij in voorafgaan de beschouwingen de kritiek weer welke in de Brusselse „Standaard" is geoefend op de voorstellingen van de Delta commissie omtrent de geringe weerslag van de uitvoering der afsluitdammen op de water hoogten in de Westerschelde. De hoofdingenieur van het Antwerpse havenbedrijf, ir. L. de Kesel is van mening, dat de veranderingen in de water hoogten vooral bij laa'gwater voor Antwerpen zeer ernstig kunnen worden. Verder maakt men zich in België bezorgd over de toenemende water hoogte bij stormvloed naar het zuiden langs de kust en naar binnen langs de Westerschel de. Wij gaan nu na, wat ,.De Stan daard" opmerkt over de moge lijke verzandingen in de mond van de Westerschelde. Naast de veranderingen in de wa terhoogten bij gewone getijbeweging en bij stormvloed ziet de Brusselse ..Standaard" nog een ander gevaar opdoemen voor de Westerschelde bij uitvoering van het Deltaplsn. Men vreest in België nl. dat in de monding van de Westerschelde ver zanding zal gaan optreden. Volgens de Deltacommissie zullen de zandbanken voor de afgedamde zeegaten gaan verdwijnen, omdat de zandverplaatsingen zich wijzigen in de richting van de kust. Er wordt dan ook gerekend op een verbreding van het strand ten noorden van West- kapelle. Maar in België wil men veel lie ver iets horen omtrent hetgeen ten zuiden van Walcheren le gebeuren staat. Men zal daar weten, wat de invloed van de afdamming der zeegaten zal zijn op de vorm van de vaargeulen voor de kust en in de Schelde-delta.' De enorme waterverplaatsing van het Haringvliet en voor 't Brouwers- havense gat, maar vooral deze van de Oosterschelde en van het Vere gat, aldus het Belgisch oordeel hebben mede invloed op de situatie van de monding der Westerschelde. Niet minder ook op de konfiguratie van de stranden in het hele gebied, dat voorwaar ook zuidwaarts telt. al wordt daarover in het Deltaplan niets gezegd". Er wordt ni.ts gezegd over de ge volgen bezuiden Walcheren, dat is het, wat de Antwerpenaren vooral benauwt. Nochtans ..alleen reeds de bedreiging van het Oostgat. de nor male toegang naar de Westerschelde voor de scheepvaart uit het noorden en het noord-oosten., kan onze on rust rechtvaardigen", schrijft ,,De Standaard". De vaart door het Oost gat maakt de helft uit van de scheep vaartbeweging op Antwerpen. Nu kan men die ongerustheid wel trachten te sussen met een verwijzing naar de baggertechniek, waarmee men eventueel optreden de verzanding kan tegengaan. Maar men durft daar in België blijkbaar ook niet erg op te ver trouwen. Als de zandverplaatsing naar de kust ter hoogte van de afgedamde Oosterschelde en van Walcheren zich in hetzelfde tempo voordoet, als werd waargenomen voor de Brielse Maas, dan moet men toch toegeven, aldus het Brussels blad, dat het weg- baggeren van een aanzanding met een omvang van enkele tientallen miljoenen kubieke meter per jaar een onmogelijk werk wordt. Ten aanzien van de zandhuishou- ding als gevolg van de Deltawer ken is men in België dus al even sceptisch als ten aanzien van de waterhuishouding in de Schelde- mond. Men acht Antwerpen als na tionale zeehaven bedreigd en dit verklaart voldoende, waarom men in België tot een zelfstandige stu die van het Delta-plan is overge gaan. (Advertentie) huidklachten meer in het gehele gezin. Mijnhardt Gezinszalf. Tube 90 cL Doos 95 en 50 d QISTEREN hebben wij uitvoerig bericht over het rapport van de VN-commissie over de opstand in Hongarije. Die commissie bestond, zoals bekend, uit een Deen, een Australiër en vertegenwoordigers van Tunis, Ceylon en Uruguay. Deze samenstelling garandeert de nodige objectiviteit, die dan ook duidelijk uit het tot een boekwerk gegroeide rapport blijkt. De methode, die de commissie bij haar onderzoek inzake de gebeur tenissen heeft gevolg.d laat een zelfde onpartijdigheid zien. Zij heeft o.a. mensen verhoord, van wie bekend was, dat zij fervente communisten waren (geweest). Men mag derhalve aannemen, dat het rapport juist is. Leest men nu na zoveel maan den dit rapport in alle rust door. dan komt men tot de slotsom, dat dit alles verbijsterend is geweest. Het is in alle opzichten een ver nietigende kritiek od de handel wijze van Rusland, dat met niets ontziende wreedheid te keer is ge gaan op een wijze als in de twin tigste eeuw alleen door Nazi-Duits- land is gepresteerd. Dp Soviet-Unie heeft dit niet alleen tijdens de op stand gedaan om die opstand neer te slaan, zij is er daarna mee door gegaan. De verklaringen, die Kroestjev onlangs voor de televisie voor Ame rikaanse kijkers heeft afgelegd, blijken eens te meer van een ont stellende onbetrouwbaarheid. Intussen hangt er na de publika- tie van het rapport een uitermate pijnlijke vraag in de lucht: „Wat gaat men, d.w.z. wat gaan de V.N. met dit rapport doen?" In geen club, in geen enkele ver eniging zou plaats zijn voor een lid, dat op een zo flagrante manier spel regels overtreedt. Het gapt hier niet om een gewone club of vereniging, maar 0171 een organisatie, waarin de mensheid heeft getracht, zich aaneen te sluiten juist tegen agres sie zoals deze uit het rapport blijkt. Amerika schijnt er niets voor te voelen, om het rapport voor debat ter tafel te brengen, omdat dit de ontwapeningsconferentie in Londen in gevaar zou kunnen brengen. We vrezen dat dit 't gezag van de V.N., dat de laatste tijd toch al niet is toegenomen, weer een flinke tik zou geven. HET is mis met de economische situatie in Frankrijk; het is al lang hopeloos, falikant mis. Kabi netswisselingen zullen daar niets aan kunnen veranderen, wanneer de elkaar opvolgende regeringen er niet in slagen, om een drastische sanering tot stand te brengen. Het ziet er op het ogenblik naar uit, dat er aan devaluatie niet te ont komen is. De klaarblijkelijke onwil van het parlement om de regering te steunen, doet weinig goeds hopen. De ellende t.a.v. de buiten landse handel is er een voorbeeld van, dat men op een continu ge zond beleid van de Franse over heid niet mag rekenen. Deze week heeft de Europese ge dachte weer eens een gevoelige klap gekregen, door het Franse besluit om de liberalisering van de buiten landse handel maar weer eens on gedaan te maken. Dit heeft diepe indruk gemaakt met name in Bene- lux-kringen. Een diplomaat te Pa rijs moet zelfs gezegd hebben: „Wat heeft het voor zin een gemeen schappelijke markt op te bouwen, als een deelgenoot tot zo iets in staat is?" Weinig diplomatiek ge zegd, maar het is symptomatisch voor de heersende stemming. Het is een buitengewoon onge lukkige beslissing, die bovendien op een ongelukkig moment bekend is geworden. Zij is te meer ongeluk kig, omdat zij in geen geval zal bijdragen tot sanering van de eco nomische situatie in Frankrijk. De oorzaken van de ziekte, waar aan Frankrijk lijdt, liggen dieper. Dat is ook de Franse overheid be kend. Bij de huidige samenstelling van het parlement valt echter te vrezen, dat het land nagenoeg on bestuurbaar is. Alleen die factor bepaalt de twijfelachtige waarde van Frankrijk als partner in de Europese gemeenschappelijke markt. Tegen het eind van dit jaar zal het aantal kinderen, waar voor kinderbijslag wordt uitge keerd, bijna 1.930.000 bedragen. Het uitkeringsbedrag over 1953 zal dan ruim 400 miljoen gul den belopen. Deze cijfers zijn ontleend aan een artikel in ,,De Katholieke Werkgever" van de hand van de heer B.C.J.C. Ruygrok, adjunct secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversver eniging. In dit artikel wordt een prognose gegeven van het verloop van het kinderbijslagvereveningsfonds in verband met het plan om de kinder bijslagpremie te verlagen met 0.4 In deze prognose is tevens verwerkt dat de kinderbijslag, als onderdeel van de huurcompensatie, met 3% zal worden verhoogd. Het vermogen van het kinderbijslagfonds beliep te gen het eind van het afgelopen jaar 158 miljoen. In de komende jaren zal dit vermogen geleidelijk kleiner worden tot het, naar berekening in 1961 rond de 68 miljoen gulden zal liggen. Daarna zal het weer stijgen om in 1965 ruim 120 miljoen gulden te bedragen. Deze cijfers worden ver klaard doordat men na 1961 minder zal moeten gaan uitkeren, omdat het aantal kinderen beneden de 16 jaar nu hoog door de na-oorlogse ge- boortepiek kleiner zal zijn en door dat de loonsom, waarover dan pre mie zal worden geheven groter zal zijn omdat het relatief grote aantal kinderen van nu dan in het produktie- proces zal zijn opgenomen. De op brengst van de kinderbijslagpremie wordt voor 1957 geschat op ruim 375 miljoen gulden. ZONDAG 23 JUNI HILVERSUM I 402 m NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Orgelspel 8,30 Mor genwijding 9.15 Geestelijke liederen. KRO 9,30 Nws. 9,45 Gram. 9,55 Hoogmis 11,30 Strijkkwart. en solist 12,05 Instr. octet 12.20 Apologie 12.40 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Radio dansconcours 13,45 Boekbespr. 14,00 Fil'harm. ork., groot koor en solist 14.25 Viool en piano 14,50 Gram. 15,10 De kerk van heden en de wereld van morgen, caus. 15.30 Pianorecital 15,55 Chansons 16,15 Sport 16,30 Vespers. IKOR: 17,00 Toegedaan d'Onveranderde Augsburgsohe Confessie, klankb. 17,45 De Kerk aan het werk, caus. 18.20 Filmrubriek 18.30 Muz. caus. 18,35 Overpeinzingen van een dorpsdominee 18,43 Pastorale rubriek. NCRV: 19,00 Kerkelijk nws. 19.05 Gram 19,25 Zondagavondgesprek. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Gevar. pro.gr. v, d. militairen 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Promenade ork. en soliste 21,20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21,30 Phi lippe, de arme oude ziel, hoorsp. 22.25 Gram. 22,45 Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Kamermuz. HILVERSUM II 298 m VARA: 8,00 Nws. en postduivenber. 8,18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10,00 V. d. jeugd TKOR: 10,30 Ned. Herv. kerkd. 11,30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten 12,50 Even afrekenen, heren! 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 Gram. 14,00 Boek bespr, 14,20 Metropole ork. en koor 14,50 Logboek 1938. 15,25 Omr, ork. 16,30 Sport- revue. VPRO: Tussen kerk en, wereld caus. 17,15 Het platteland nu. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws. 18,05 Sport. ZONDAG 23 juni. Groen. 2e zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 24 juni. Wit Geboorte van de H. Joannes de Doper. Gewone Prefatie. Credo. DINSDAG 25. Wit. H. Wilhelmus. WOENSDAG 26. Rood. H.H. Joan nes en Paulus. DONDERDAG 27. Groen. Mis van de 2e zondag na Pinksteren. Zon der Gloria en Credo. Gewone Pre fatie. VRIJDAG 28. Wit. Feest van het Al lerheiligst Hart van Jesus. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 29. Rood. H.H. Petrus en Paulus. Credo. Prefatie van de Apostelen. journ. 18,30 Zigeunerork. 1900 De vrije Vara-tribune discussie 19,30 Promenade ork. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Smaken verschillen 21,00 Cabaret 21,25 Gram. 22.15 Act. 22,25 Met de Franse slag 23,00 Nws. 23,15-24,00 Dansmuz. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Opera en bel canto progr. 16,20, 16,30 en 17,00 Gram. 17,15 Sport- uitsl. 17.55 Zang en clavecimbel 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Omr. ork. 20,30 Gram. 21,00 Symf. ork. en solist 22,00 Nws. 22,11 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 17.05 Idem 18,30 Gr. 19,00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 20,00 Gr. 21.00 Voordr. 21.20 Gram. 21.30 Idem 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG 24 JUNI HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram, 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 925 V. d. vrouw 9,30 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Voordr. 10,00 Gram. 10,30 Theologische etherleergang 11,15 Viool en orgel 12,00 Instr. trio 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Amus, muz. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws, 13,15 Amus. muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio, 14,30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Metropole ork. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing 16,30 Ka mermuz. 17,00 V. d. kleuters 17,15 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz. Rijksdelen overzee: W. v. Dijk: Suriname's historisch museum 18,00 Orgelconc. 18,25 Sport 18.35 Boetk'bespr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.35 Volk en Staat, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20, EO Accord, muz. 20,35 Gram. 20.45 Friedemann Bach, hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Het Midden- ADRES In Argentinië zijn de dag- en weekbladen verplicht in elke uitgave de naam en het alfres van de hoofdredacteur te plaatsen. Dat heeft een merk waardige publicatie in het pro-Peronistische weekblad Palabra opgeleverd. Hoofd redacteur Olmos probeerde vorige week zijn lezers op te wekken om deel te nemen aan een protestdemonstratie tegen het feit, dat 45 Peronisten waren dood geschoten. In zijn krant stond derhalve„Hoofd redacteur: Olmos. Adres: Staatsgevangenis Buenos Aires." Bliksem In oost-Servië is een 50-jarige schaapherder tweemaal kort na elkaar door de bliksem getroffen en overleden. De eerste keer trof de bliksem hem toen h(j op een open veld bü zijn kudde stond. Hij viel bewusteloos neer. Toen vrienden hem wegdroegen trof de bliksem hem weer, ditmaal met dodelijk ge volg. De vrienden bleven ongedeerd. Ontdekking De Franse sterrenkundige Audouin Dollfus van het observatorium van Meudon heeft verklaard, te hebben kunnen vaststellen, dat de opper vlakte van de planeet Mars bedekt is met een fijn geel stof, waarop zich in lente en zomer een plan tengroei ontwikkeld, die de opper vlakte van Mars een groene kleur geeft. Opnieuw De heer Billy Pearson uit New York won enige jaren geleden een bedrag van 370.000 gulden in een televisiewedstrijd. Billy dctcht, dat het niet op kon en sloeg aan het feesten. Na een jaar zat hij weer zonder een cent op zak. Hij deed dus opnieuw mee aan een televisiewedstrijd en won prompt 110.000 gulden. Die heeft hij on middellijk zo verstandig mogelijk belegd. Extra In een hotel te Nottingham zijn in alle kamers elektrische scheer- apparaten neergelegd. Er is ook een complete uitrusting om schoenen te poetsen. Verder bestaat de gelegen heid om knopen aan je jasje te laten zetten. De directeur zegt, dat hij dit alles vooral heeft gedaan voor de mannelijke klanten, „die er dikwijls voor schandaal bijlopen als ze een paar dagen zonder hun vrouw door het leven moeten." Telefoontje De 7-jarige Sheila Mulholland uit Chelsfield belde de politie op met de mededeling, dat ze haar moeder voor de aardigheid in de hadkamer had opgesloten, maar dat ze de deur nu niet meer open kon krijgen. Een patrouillewagen ijlde naar het aan gegeven adres en bevrijdde Sheila's moeder. Zij bleek reeds vijf uur op gesloten geweest te zijn, want na, haar boze daad was Sheila nog in een ander spelletje verdiept geraakt. En als je braaf geweest bent, zal ik je opsluiten in de kamer met de muizen. (Advertentie) Diepvriesruimte over de volle breedte. Groot zuivelvak met doorzich tig deksel. Hitte-, kras- en zuurbestendig tafelblad. Afsluitbare deur met speciaal scharnier. Kompressoraggregaat, met 5 jaar garantie. Hüishoudkoelkasten van 105 I, 125 I.. 160 I.. 195 I. en 290 I. SIGMA FRIGQ-THERM, de vorst in het vriezen IMPORTEUR VOOR NEDERLAND: KONIG N.V. BEURSSTRAAT 11-17 - TEL. 41552 (7 L.) - AMSTERDAM Oosten, speelbal in de wereldpolitiek, reportage 22,10 Gram. 22,20 Oude muziek 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Gram. 23,40-24,00 E)van- gelisatie-uitz. in de Duitse taal. HILVERSUM H 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 De groenteman 9,15 Gr. 9.40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Voordr. 11,15 Gram. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,43 Ritmische muz, 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Prome nade ork. 13,55 Beurs'ber. 14,00 V. d. vrouw 14,45 Cello en piano 15,15 Gaai schieten in Middelburg, caus. 15,30 Gr. 17,00 Lichte muz. 17,30 V. d. padvinders 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Rep. tenniskampioenschappen te Wimbledon 18,25 Lichte muz. 18,50 Openbaar kunst bezit 19,00 Mannenkoor 19.15 Muzikale caus. 19,30 Hammondorgelspel 19,45 Re geringsuitz.: Landb. rubr.: 1. Woning en bedrijf; 2. Ontwikkeling van het lager landbouwonderwijs; 3. De boer van nooit gedacht 20,00 Nws. 20,05 Gram. 20,55 Land voor de boeg, klankb. 21,30 Lichte muz. 22,00 Het Int. Geofysisch Jaar, caus. 22,20 Pianorecital 22.50 Act. 23,00 Nws. 23,15 Koersen te New York 23,16 Onze buitenl. correspondenten melden 23,30- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Idem 14,45 Volksliederen 15,00 en 15,30 Gram. 16,00 Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 BREDA. Telef. 38685 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t.o. Raming) Telef. 35227 Koersen 16,02 V. d. 21 eken 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz, 17.45 Meisjeskoor 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Idem 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 19,45 Idem 20,00 Kamerork. en soliste 20,45 Kunstkaleidoscoop 21,00 Kamerork. 21.30 Qram. 22.00 Nws. 22.11 Kamermuz. 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Verz. progr. 15,00, 1^.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17/1© Gr. 17,30 Pianorecital 17,55 Gram. 18.30 en lp.00 Idem 19.30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA ZONDAG 23 JUNI NTS: 20.15-21,35 Relais v. d. Vlaamse televisie: gevar. progr. FRANS BELGIë: 16,00-18,00 Act. 16,00 Kath. uitz. 19,30 Filmprogr. 19,45 Sport 20,00 Act. 20,40 Gevar. progr. Daarna wereldnws. VLAAMS BELGIë: 14,30 V. d. kleu ters 14,50 TV-album 15,15 Als een wereld zo groot... zo is Congo 15,45-17,00 Int. atletiekwedstrijden te Brussel. Daarna TV-rebus 19.00 Feuill. 19,25 Journ. 19.45 Quizsprogr. 20,15 Gevar. progr. 21.35 Do cumentaire film 22,00 Nws. en. eportact. MAANDAG 24 JUNI VARA: 20,30 Mensen, dingen nu...! 20,40 Een reis door Afrika 21,15 Weet wel wat je waagt. FRANS BELGIë: 19,00 Sport 19,30 Kook- praatje 20,00 Act. 20,40 Gevar. progr. 22,10 Gevar. muz. 22,40 Wereldnws. 161 Toen de man verdwenen was, had hij gelegenheid de bijzonderhe den. goed op te nemen; de houding van het lichaam, de stand van de dolk en de portiersdeur met de me talen kruk. Nauwkeurig tekende hij elk detail in zijn zakboekje aan en Haakte tenslotte met zijn ene voet °P de treeplank een krabbel van het interieur van de wagen, hoewel hij wist, dat de fotografen straks elk de tail op de gevoelige plaat zouden vastleggen. Hij was er nog mee bezig toen Herculeijns, de politiedokter, in zijn two-seater kwam aangereden. De dokter, die met Reydel bevriend was, vroeg op zijn gewone bromtoon waarom Reydel nooit eens van zijn gewoonte om moorden in de avond- ure" te ensceneren afweek. .Doe je werk maar, Herculeijns", verzocht Reydel, die nog te veel on der de indruk was van het gebeur- „Wie is het?" dokter floot even tussen zijn tanden en kroop dan, gewapend met Tijn stethoscoop, in de auto. Al na enige minuten stond hij weer naast Reydel. ,.Je weet natuurlijk, dat hij dood is?" ,,Ja. wanneer?" ,,Nu natuurlijk en ook een kwar tier geleden langer niet, denk ik". „De doodsoorzaak?" „Die dolk, denk ik. Misschien ook een plotselinge schrik; ik moet dat op mijn laboratorium vaststellen. Wil ik de dolk terugtrekken?" „Nog niet éérst moet er gefoto grafeerd worden". „Dan is er voor mij weinig meer te doen op het ogenblik. Ik wens je succes met je onderzoek. Daar zijn je gewone handlangers al". Kort en duidelijk legde Reydel de beambten van de dactyloscopische dienst uit, wat er van hen verlangd werd en ging dan het huis binnen, waar hij de bankier in druk gesprek vond met Nonhebei en Vernimmen. „Ik moet natuurlijk enkele verho ren afnemen, mijnheer Gramshof", zei hij. „Hebt u een aparte kamer?" „Hierboven kunt u rustig praten", antwoordde de bankier. Hij geleidde Reydel naar een ver trek op de eerste verdieping aan de voorzijde van het huis. „Weet u waar de zoon van mijn heer Kiljan is?" vroeg de inspecteur. ,,'t Zou goed zijn als hij werd ge waarschuwd". Gramshof antwoordde, dat hij niet met het doen en laten van Frits op de hoogte was. „Misschien weet Loes waar hij uit hangt", vervolgde hij. „Beneden zal ik ernaar vragen". Hij ging naar de huiskamer, waar Vernimmen moeite deed, Nonhebei, die een zenuwcrisis nabij scheen, tot bedaren te brengen. Reydel liet intussen de chauffeur boven komen. „Uw naam?" vroeg hij. „Gerard de Wal". „Particulier chauffeur van mijn heer Kiljan", stelde Reydel vast met een blik op de initialen, die op de Kraag van 'de uniformjas waren ge stikt. „Al tien jaar, mijnheer, en nooit een aanrijding gehad. Ik heb 'n di ploma van de Verkeerspolitie". „Vertelt u nu eens rustig, wat er vanavond is gebeurd, mijnheer de Wal". „Zegt u maar gewoon de Wal, mijn heer. Wat er gebeurd is? Dat is zo klaar als de dag. Mijnarends heeft mijnheer Kiljan doodgestoken en toen is ie uitgestapt. En ik heb nog een gulden fooi aangenomen van die fielt" ..Begint u bij het begin. U hebt mijnheer Kiljan ergens vandaan ge haald. vanavond? „Ja, mijnheer, van Het Huis met de Kluis. Om 6 uur heb ik mijnheer Kiljan ook afgehaald en naar Ame- ricain gebracht. Later heb ik hem teruggereden naar 't kantoor. Om tien uur moest ik weer voorrijden. Ik was precies op tijd, maar het was al wat later toen mijnheer Kiljan en Mijnarends naar buiten kwamen en in de wagen stapten. Op het Leidse- plein. vlak voor de Stadsschouwburg werd er op de voorruit getikt. Mijn heer Mijnarends stapte uit en zei, dat ik door moest rijden naar de wo ning van mijnheers compagnon. Hij gaf me een gulden, hier. u kunt hem krijgen, inspecteur, het geld brandt mij in de handen". „Gaat u maar verder, mijnheer de Wal". „Gewoon de Wal Ik ben verder gereden, 't Leidsebosje om, tot hier vlak voor het huis;, mijnheer Kiljan bleef maar zitten". „Is mijnheer Mijnarends de Stads schouwburg ingegaan?" „Dat geloof ik niet; ik heb hem nog even nagekeken, omdat het licht op rood stond, hij liep toen onder, on der. „Ja, onder dat afdak daar". „Maar vertel eens: hoelang hebt u hier voor het huis gewacht?" „Ik weet het niet precies, vijf mi nuten misschien. Mijnheer Kiljan had altijd haast, ik begreep er niets van. Toen ben ik gaan kijken ik zag mijnheer Kiljan liggen.ik dacht, dat het even een flauwte was of zoiets, maar toen zag ik opeens de dolk en ik ben gaan schreeuwen, er kwamen mensen bij, ook die bleke man". „Nonhebei?" „Ja, een neef van mijnheer Grams hof. Ik heb hem wel eens gereden". „Hebt u nog meer bekenden ge zien?" „Mevrouw Höck was er ook." „Dora Höck?" vroeg Re del ver baasd. „Ja, zo heet ze". ..Dat is die dame, die Kiljans twee de vrouw zou worden". „Nu, dat geloof ik niet", zei hij met een glimlach. „Zij heeft van dat rossige haar". „Oh-" „Ja, maar voor mij is zij vrien delijk genoeg. Altijd stond een kop koffie klaar als ik mijnheer 's avonds thuisbracht' zei de Wal op 'n toon, alsof hij iets moest vergoelijken. Reydel liet de chauffeur gaan en riep de Vet binnen. In enkele woor den bracht hij de rechercheur op de hoogte van de verdenking, die er op de kluischef rustte. „Hij is de laatste die Kiljan le vend heeft gezien". „Arresteren?" vroeg de Vet. „Dat hangt af van zijn verklarin gen. Neem hem in verhoor en breng hem vanavond nog op het districts bureau; zodra ik hier klaar ben, kom ik daar ook". IX Tien minuten later stond de Vet voor de woning van Mijnarends op de Weteringschans. Nauwelijks had hij aangebeld of opeens stond hij in een zee van licht, dat tot op het midden van de straat viel. ..Een goede veiligheidsmaatregel", dacht hij, niet wetend, wat hem nog verder boven het hoofd hing. In het midden van de deur be vond zich een klein luikje, dat aan de binnenzijde met stevige bouten wa afgesloten. „Wie is daar?" vroeg 'n stem. „Politie". „Dat kennen we!" riep dezelfde stem. Binnenshuis begon een hond te blaffen, zo luid en doordringend, dat het de rechercheur door merg en been ging. 'n Idioot van een hond, dacht hij verbijsterd. Het geluid bleef op dezelfde toonhoogte met gelijke onderbrekingen. Een wezen van vlees en bloed kan niet met zo'n hardnek kige regelmaat blaffen, bedacht de rechercheur weer. Eindelijk hield de janktoon op. De Vet, wie het wach ten begon te vervelen, bonkte op de deur, met 't gevolg, dat er ergens een sirene begon te loeien als dreig de er gevaar uit de lucht. Voorbij gangers bleven even staan niet we tend of er al of niet 'n roofoverval plaats had. De Vet bracht zijn hoofd tot vlak voor het luik en schreeuwde, dat hij de deur zou intrappen, als er niet dadelijk werd opengedaan. Eindelijk werden er grendels ver schoven er klonk een geklikklak van sloten totdat de deur op een kier werd geopend. Een mannestem vroeg: „Uw legimitatie alstublieft". De Vet reikte zijn politiebewijs, waarna de deur verder openging. „Ik wil graag een onderhoud on der vier ogen met u hebben", zei hij door diens vrouw en een dienstbo de in de vestibule stond. „Er is iets met de kluis!" riep Mijnarends. „Ik heb er 'n voorge voel van gehad zei ik het niet, vrouw?" Hij bracht de Vet in een vertrek, dat half als kantoor en half als huis kamer was ingericht. Schuin in de hoek stond een cy- linderbureau, dat met een hangslot was afgesloten. „Ik zou graag weten, hoe u de avond hebt doorgebracht", begon de Vet. Mijnarends keek verwonderd op en vroeg: „Is dit een verhoor?" „Min of meer daar is toch al le reden toe, zoals u weet". „Ik weet van niets er is in gebroken natuurlijk". „Erger! „Iets ergers is er niet". „Kiljan is dood. U hebt hem het laatst levend gezien". Mijnarends sprong op onmiddel lijk liep ergens met luid geratel een wekker af. „Neemt u mij niet kwalijk", riep hij. „Mijn betrekking brengt mee, dat ik voorzorgsmaatregelen moet ne men. Ik draag een grote verantwoor delijkheid bij me ik denk, dat ik nu op een verborgen veer heb ge trapt". Hij bukte zich en sloeg de punt van het vloerkleed om, waarna het geluid ophield. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3