Kreeftmaand ODOHONO Maar alles is te duur BOEKENPLANK soepen BRIEVEN van DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JUNI 1957 c)u^fce. 3-dubbeIe bescherming voor ieder gezinslid! 0D0R0N0 3 AGFA films voor elke camera, voor elke foto Kijkgeld televisie in België hoger Miniatuur-autobaan Marihuana-proces Vonnissen van drie en vier maanden Fransen vinden Nederland één prachtige tuin ALLEMAAL VRIENDELIJKE MENSEN Zo opvallend rustig De Kerk en de school De Rooie Barbaar Verhoging pensioen zeelieden- oorlogsslachtoffers ggjjg*ljglgjjljp meer... meest... geknipt voor de jeugd! De camera „van zessen klaar' Verhuizing in „taart jesdoos" De verliefde detective De stad der robijnen OOST-ROZEBEKE 't Gaat nie over kreeft, die ge in de restaurants bijkans nie betalen kunt't gaat over de kreeft die te gen d'n hemel geplakt zit. Wij heb ben 'n kozijntje te logeren, t zoon tje van m'n zuster. Hij is hier voor z'n plezier. Maar, hij mot zo nu en dan 'n flinke afrossing hebben, want, as hij plezier heeft kan ik mijn plezier wel op. En hij houdt u voor d'n aap op de koop toe: ,,Nonkel Sus," kwam hij mij vra- 9en, „waarom zijn de mensen zo langzaam en zo lui?" ,.Ik peis omdat 't zo wreed werm is, menneke". „Ge zijt mis, Nonkel, 't ies om dat de zon in de Kreeft staat, en 'n kreeft is altijd langzaam en lui. ,,Ik zou het te flaauw vinden, u dit te schrijven ware het niet dat mij van uit Holland 'n brief van 'n sterren kundige werd toegezonden, die ook al over De Kreeft ligt te zieveren. En 't is nog wel 'nne professor, die me da vraagt. Hij wil kosteloos in 'n horaskoop trekken. Kosteloos kan nooit flessentrekken worren. Hij wil mij de toekomst voorspellen uit de stand van de sterren tijdens m'n geboorteuur. In alle boerderijen rond Rozebeke zijn omzendbriefkes afge geven. Diejen professor in Den Haag wil al onze boeren-horoskopen gra tis trekken. Er zijn drei boeren aan mij komen vragen of da pijn doet. Ik zegde: 'nnen horoskoop is geene rotte kies. Da trekken kost d'n eer ste keer niks, maar as ge méér wilt weten, as ge precies wilt weten, wan neer ge 'n erfenis trekt, of wanneer ge met 'n schatrijke boerendochter gaat trouwen, zult ge moeten dok ken, zulle. Oordeel zelf Ik vraag mijzelf: peizen de Ne derlandse professoren, dat de Vlaam se boeren ezels zijn? Oordeel zelf. Hij schrijft mij: ,,Wilt gij, zonder dat het u iets kost, de toekomst ken nen die u is voorbehouden, zoals de sterren ze onthullen, wilt gij inge licht zijn over alles wat u belang in boezemt, gezondheid, zaken, huwe lijksleven, vrienden en vijanden, pe rioden van welslagen of tegenspoed wilt gij duizenden bizonderheden we ten, die voor u van een niet te mis prijzen waarde kunnen zijn, dan kunt gij dit bereiken door een astrale le zing van uw levensloop. Zo weinig als 'n koe weet van saffraan, zo min weet 'nnen Rozebeekse vlasboer iet van 'n astrale lezing, 't les daar mee, da ze mijn kwamen vragen, of ze bestraald moesten worren, as ze d'r levensloop wilden kenne. Zo ziet ge, hoe 'n klein stukske gedrukt papier grote onrust kan zaaien. Want dat kosteloos" ziet ge, dat kosteloos, dat trekt onze boeren sterk aan. Ze mochten als ze wilden drei franken insluiten om bureel- en frankeeringskosten te dekken. Maar daarmee waren alle moeilijkheden nog nie opgelost. In die omzendbrief stond, dat ze hun volledig adres, ge boortejaar en dag moesten meede len en e,r bij schrijven of ze 'n heer. 'n dame of 'n juffer waren, getrouwd of ongetrouwd. De sterren moesten dat weten, want anders konden ze niks onthullen. Er is in 't salonne- ke van onze coiffeur 'n serieuse con ferentie over de inhoud van dat brief ke gehouden. Er waren er die zeg den: 't is nie voor ons bestemd, ver mits ge 'nnen heer mot zijn. En dan kwamen ze met de vraag of 'nnen boer 'nnen heer is. Da was zo maar nie geloven dat 'n boerin 'n dame en ge kunt van buiten boer en van bin nen heer zijn en., omgekeerd. Maar, dat snapten ze nie. Ze wilden ook nie geloven dat 'n boeri n'n dame en dat 'n boerendeern 'n juffer kon zijn. De coiffeur hakte de knoop door en zegde: ,,Laat gU diejen Haagsen Professor maar gerust aan uwen ho roskoop trekken, 't Is hem toch maar om de franskes te doen, en 'n franske van 'nnen boer is evengoed honderd centimen waard als dat van nnen heer". Twintig jaar (Advertentie) 4. verdrijft transpiratie onmiddellijk 2. doodt do geurverwekkendo bacteriën 3. beschermt en koelt de huid. De ODO-RO-NO draaistift is de enige die U vol komen bescherm! tegen hinderlijke transpiratie. ODO-RO-NO is niet vet, maakt geen vlekken in Uw kleding en is in enkele seconden aan te brengen. De stift glijdt prettig over de huid. En één maal ODO-RO-NO is absoluut vol doende voor 24 uur bescherming I draaistift f3.95 schuifstift fl.óS Bref: wij hebben met heel de post- duiven-soccetaat ons adressen naar diejen astrologischen professor in de Haag gestuurd en om 'n astrale le zing van elk lid verzocht. Wij had den van ieder drei franken in de brief gestoken, want wij zegden: God weet wat 'nnen erme sloeber van 'nne professor daar op 'nne zolder in den Haag naar de sterren zit te luisteren, as die aan 't onthullen zijn. Er zijn andere professors, die veul meer kwaad doen as zo'nnen Haag sen horoskoop-trekker. Peis maar 'nne keer op de atoomsmijters. On der aan de voet van 't omzendbrief- ke staat de bemerking: De professor is zeer gezien door zijn talrijke kliën ten. Da's curieus, vermits hij uwen horoskoop trekt zonder dat hij u, of gij hem, gezien hebt. Enfin, dat zal wel in z'n ..astralerigheid" leggen. Hij zegt, dat hij de oudste en best- gekende Astroloog van het Continent is, omdat 'm al twintig jaar lank op het zelfde adres zijn wetenschap be oefent. Onze schoolmeester die ook member is van de postduiven-socce- taat, zegde: 't Kan 'nne professor zijn, maar de zuivere Nederlandse taal heeft 'm nie in z'nne zak. Lees 't slot maar van z'n briefke: Het vertrouwen dat men in hem mag stellen is gerechtigd door het feit dat al de werken waarvoor hij een vergoeding vraagt, gedaan zijn op ba sis van een volledige voldoening of de terugbetaling van het gestorte geld". Hoort ge wel dat er geld ge vraagd gaat woeden, nadat hij uw horoskoop getrokken heeft..? Zodus: Rozebeekse boer pas op uw kiekens. De hele postduiven- soccetaat is zeer curieus naar de horoskopen die er in Den Haag van uit Rozebeke getrokken gaan wor den en weer naar hier geretour neerd gaan worden. Er is al nnen tournee betaald op de gelukkigen afloop. Misschien hoort ge daar iet van in m'n volgend briefke. SUSKE VAN TESTELT (Advertentie) De Belgische regering heeft beslo ten het kijkgeld, dat eigenaars van televisietoestellen moeten betalen, te verhogen tot 840 frank per jaar. Tot op heden was het kijkgeld gelijk aan de luisterbijdrage van ra- diobezitters, nl. 114 frank. Het parle ment moet dit besluit nog goedkeu ren. Voorts heeft de regering een plan voor versterking van de televisiezen ders in Belgie goedgekeurd. De zen der te Antwerpen blijft ongewijzigd, de zender van Luik krijgt een ver mogen van 135 kw. en de zender van Brussel, die in het paleis van justitie was geinstalleerd, wordt naar Wa ver verplaatst en versterkt tot 135 kw. Voorts zal bij Brugge nog een zender van 130 kw. worden gebouwd. Als het plan. dat 85 miljoen frank zal vragen, uitgevoerd is. zal men overal in België, met uitzondering slechts van het uiterst puntje van Lu xemburg, de televisieprogramma's kunnen ontvangen. Een Britse firma heeft een minia- tuurweg ontworpen voor elektrische 'uto'tjes op 1/32 van hun ware groot- c- De autobaan kan in enkele minu- 'En op een eettafel worden opge bouwd. Zij bestaan uit in elkaar pas sende rechte en ronde stukken. De energie die door elk stuk wordt ge- 'e,d is automatisch, hoewel ieder stuk san worden geïsoleerd en onafhan kelijk aan een afzonderlijk regelcon- tact of onderbrekingsregelaar kan borden verbonden. De weg kan ook omhoog worden gebracht en de boch ten kunnen glooiend worden gemaakt. De baan heeft een dubbele rijweg en de auto'tjes kunnen in twee richtin gen rijden. De miniatuur-wagentjes die voor deze baan bestemd zijn, zijn volmaakte imitaties van hun grote oroeders. Ze zijn yitgerust met klei de, maar bizonder krachtige 12 volt motortjes, waardoor zij snelheden Kunnen bereiken van meer dan 150 Kilometer per uur. Ze kunnen ook te gen heuvels oprijden en achteruit rij nen. Deze autobaan zal in de gehele wereld in de handel worden gebracht. Tegen drie van de verdachten in het grote marihuana-proces heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren uit spraak gedaan. Wel werden zij ver oordeeld, doch voor de hoofdzaak van de beschuldiging (het invoeren van een grote zak met Indische hen nep) werd vrijspraak gegeven. De rechtbank kon namelijk niet het bewijs leveren, dat de zak in kwestie inderdaad marihuana bevatte. De verdachten zelf beweerden, dat er slechts ondeugdelijk spul" in zat. Wel kon bewezen worden, dat het drietal een zeeman, een musicus cn een buffetjuffrouw in de taxi, waarmee zij van Antwerpen naar Amsterdam waren gereden, marihua- na-sigaretten hadden gerookt en dus „opzettelijk Indische hennep aanwe zig hadden". De zeeman A. A. kreeg 4 maanden gevangenisstraf met aftrek, de buf fetjuffrouw, Willy S., werd tot 3 maanden met aftrek veroordeeld. De musicus N. E. werd voor een ouder delict veroordeeld. Hij kreeg 4 maanden voor heling van cocaïne. In het vonnis werd niet gerept over wat hem in verband met de marihua- na-zaak ten laste was gelegd. De zaken tegen de tien andere ver dachten zijn aangehouden. Deskundi gen zullen eerst onderzoeken of het hier inderdaad over marihuana ging, al dan niet. (Van onze correspondent) Tienduizenden Fransen hebben de laatste maanden hun bezoek aan Nederland gebracht. Ongetwijfeld heeft men in het vaderland de gulden middenweg gezocht tussen een prettige ontvangst en een goede verdienste, maar nu we dezer dagen aan de grens 'n 80-tal uit Nederland terug kerende Fransen hebben ondervraagd blijken lang niet al len onverdeeld tevreden te zijn. beua village de l'Europa. Het ver dient die naam. De mensen zijn er vriendelijk en het lijkt me. dat het leven in deze stad vreed zaam en genoeglijk zijn gang gaat". ,.Ik was in Wageningen. Wat een rijkdom. Iedereen in Ne derland schijnt rijk te zijn. Fietsers, door een bui regen overvallen, trappen in gewoon tsmpo door. Iedereeen in Ne derland heeft tijd genoeg om vriendelijk te zijn, rustig aan te doen en toch komt iedereen 4>p tijd klaar". ..Ik heb in Amsteram langs de giacnten geslenterd" aldus eon bekoorlijk zwartje uit de buurt van Versailles." Ik zou er willen wonen. En misschien ga ik er ook wel wonen. Ik vind er de man nen zo aardig en voorkome-^ „Mijn vrouw en ik waren de gasten van Nederlandse vrienden, die ons hebben geïntroduceerd in arbeidersgezinnen te Eindhoven/ Goes, Utrecht, Winschoten, en Zaandam. Hun huisvesting verge leken met die van onze- arbeiders mag men zeggen, dai Frankrijk en Nederland twee werelden zijn." Even unaniem als deze lof was de kritiek. Het .zoeken naar kamers" blijkt ondanks de bereidwillige hulp van de v.v.v.-instanties storend te werken, De kamerprijzen blijken voor vele Fransen te hoog te zijn. Inderdaad vindt men in Frankrijk voor 600 tot 800 frs. een redelijke kamer voor twee personen. De Fransman, die in Nederland vijf tien gulden moet betalen is wel erg tevreden met het bijgeleverde ontbijt doch hij vergeet het in de prijs te calculeren. Hij vergeet ook, dat luxe betaald moet wor den. Hierdoor en laten we lie ver eerlijk zijn ook door het feit. dat vele hotelhouders de laatste tijd schromelijk overdre ven hebben, vindt hij onze ka mers duur. Hierdoor waren het 75 pet. der ondervraagden roe rend eens. Kleine consumpties te duur; koffie ongenietbaar, maaltijden duur en slecht. De rest: voor treffelijk! Veel tevredenheidsbetuigingen over landschap en stedeschoon. „Ongelooflijk, uw land is één grote tuin." .Geloof me. als ik pensioen krijg poog ik me in Breda te ves tigen." ..Maastricht is voor mij dc heer lijkste stad der wereld" aldus een fabrieksdirecteur, die de vijf we relddelen kent. ..Ik ben in Helmqnd geweest, waar ik tevens zaken had te be hartigen. Niets dan lof." ,,Men noemt Den Haag le plus Volgens de Fransen zijn bij ons de kleine consumpties te duur. Een heel enkele uitzondering daargelaten bleek iedereen de koffie ongenietbaar te vinden. Niet meer dan veertig procent der ondervraagden was tevreden met de maaltijden. De rest vond ze te duur en slecht. „Waarom in hemelsnaam krijg je iedere dag een hele bak aard appelen". ..Jullie importeren toch camen- bert? Waarom kregen we die dan niet in geen enkel restaurant?" „Je moet Nederland nu een maal gezien hebben" aldus een dokter uit de buurt van Parijs. ..Daarom zijnwe er heen geweest. Ik ben vol lof. Het is geweldig wat jullie hebben gepresteerd. Maarde luxe moet er even goed worden betaald als in Frankrijk. Ik logeerde met mijn vrouw in Breda, hetgeen me een goede twintig gulden per nacht kostte en een m.i. matige maal tijd met slechts één flesje schan dalig slechte wijn voor vier per sonen bleek ongeveer zestig gul den te kosten. Om in Nederland vakantie te houden moet je veel water drinken en weinig wijn. Maar de Franse vakantieganger, die elf maanden per jaar ver trouwd is met goede wijn wil in zijn vakantie zeker geen water drinken. Daaraan dienen jullie te denken". Goede wijn, monsieur, is bij u drie maal zo duur al bij ons". We hebben er de dokter aan herinnerd, dat een eenvoudig flesje Nederlands bier, dat van Rodeschool tot Vaalst dertig centen kost, in het hartje van Pa rijs betaald wordt met 140 frs. waarop hij antwoord de: „Dat is evenmin zoals het hoort." (Advertentie) Katholieken zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van confessioneel onderwijs. In de strijd voor de con fessionele school heeft zelfs het ka tholieke volksdeel van ons vaderland zich tot een hechte confessionele po litieke partij georganiseerd. Maar wat is nu eigenlijk een con fessionele school? Door „r.-k." of „met de Bijbel" voor of achter de naam van de school te schrijven, wordt het onderwijs nog niet zonder meer „confessioneel". Ook niet door dat in elk klaslokaal een kruisbeeld hangt, voor en na de lessen wordt gebeden. Zelfs niet door het feit, dat alle leraren en leerlingen katholiek zijn. Wat is dan wel het wezen van de confessionele school? P. Steenwinkel geeft hierop een zeer duidelijk antwoord. Meer echter dan een simpele uiteenzetting is zijri* boek een teologische bezinning op problemen, die ook voor een pedago gische behandeling in aanmerking komen. Wij bevelen het werkje: De Kerk en de School van P. Steenwinkel S.J. aan alle belangstellenden aan, spe- speciaal aan de leden van de oude co mité's en aan dè leraren en onderwij zers zelf. Uitg. Dieben te 's-Gra- venhage. De pocketbooks, waarvoor de be langstelling met de dag groter wordt, blijken vele mogelijkheden te bie den. De paters van Mariannhill van ,,St.-Paul" te Arcen hebben dat ook zo gezien en zij hebben op pocketfor maat een propaganda-uitgave ver zorgd, die de vele aantrekkelijkhe den van hun missionerende congre gatie aan de belangstellende jongeren moet duidelijk maken. Manus van de Kamp schreef het boekje, dat als titel meekreeg „De rooie barbaar". Daarmee is bedoeld de stichter van de congregatie, Wen- delin Pfanner. die trappist werd, om zijn durf en zijn vurigheid kreeg in Afrika een abdij te bouwen en zo de grondslag legde voor de congregatie van Mariannhill. ,,De rooie barbaar", dat tekenin getjes meekreeg van Ad Maas, is een vlot geschreven „avonturenboekje", dat opgroeiende jongens zeker iets te zeggen zal hebben. Er komt geen zoetsappigheid aan te pas en naast het verhevene van het missionaris leven wordt duidelijk gezegd, wat aan zulke mensen voor eisen worden ge steld. Overigens, ook jongens die zich niet tot het klooster aangetrokken voelen zij dit boekje van harte aan bevolen. Zij zullen, na het gelezen te hebben, een groeiende waardering hebben voor de missionaris, die be slist niet uit eigenbelang zijn werk aanvaardt en uitvoert. (Advertentie) Er is een wijziging ingediend op de wetsontwerpen tot verhoging van het pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers en het buitengewoon pensioen 1940- '45, waarbij de datum van invoering van deze tijdelijke toeslag van 36.5 pet. zal ingaan op 1 september 1956 in plaats van 1 januari 1957. In een nota naar aanleiding van het ver slag van de Tweede Kamer delen de ministers Algera, Klompé, Hofstra en Suurhoff nog mee, dat het hen tot nu top niet gebleken is, dat het voorge stelde toeslagpercentage onvoldoende is. Zij zijn echter bereid zich hierover nader te doen voorlichten door de buitengewone Pensioenraad en door de Stichting 1940-'45. (Advertentie) 2 diafragma's 2 tijd-afstellingen Hits-aansluiting doorzichtzoeker handige zijsluiting geheel metalen uitvoering GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „OllieB.Bommel's Foto- de geestige handleiding voor boek' foto-auiateurs door Marten Toonder. Een taartjesdoos, maar dan enkele malen vergroot, is het lang gezochte wonderlijk een voudige medium gebleken, om de ingewikkeldste verhuizingen over de hele aardbol mogelijk te maken. Zij is vervaardigd van karton en past, met haar lengte van 2.15 meter en haar breedte en hoogte van 1.55 meter, pre cies door de deur tian de vracht machines der K.L.M., die deze revolutionaire verhuismethode in de luchtvaart heeft geïntro duceerd. Haar bodem is zo ge construeerd, dat zij zonder ver dere hulpmiddelen door de vork van een heftruck kan worden „opgepikt" en verplaatst. Óp deze wijze is het verhuizen over lange afstanden een zeer eenvoudige zaak geworden. Een inboedel van 3500 kg (waarde ongeveer f 20.0001 kan in acht „taartjesdozen" ruim plaatsvin den. Een verhuiswagen brengt de aeht dozen nkar het vliegtuig en vervoert ze ook weer van het vliegveld naai de plaats van bestemming. Deur-tol-deur verhuizingen binnen enkele dagen behoren dus voortaan tot de mogelijkheden, ook al bedraagt de afstand van deur tot deur vele duizenden kilometers. De „taartjesdozen" heten officieel air-vans, zij danken hun spontaan ge„ geven bijnaam aan het feit. dat zij van karton vervaardigd zijn en dat de inhoud door het simpele verwij; deren van de deksel voor het grijpen komt. Zij hebben een capaciteit van 450 kg. De eerste verhuisboedel. die de KLM uit New York naar Schiphol overbracht, omvatte een huiskamer-, een salon- en een kantoorameuble ment. vier slaapkamerameublementen, een keukenuitzet en diverse losse stukken als ijskast, televisie-set. boe kenkast, wasmachine, kaptafel etc Voor de gehele inboedel waren slechts 7 vans nodig... Kenmerkend voor deze nieuwe ver huismethode door de lucht is, dat de verzekeringskosten voor een inboedel ter waarde van f 15.000 van bijv. Ame rika naar Europa slechts 40 gulden bedragen tegen f380, indien de ver huizing op andere wijze geschiedt, dus ruim negen maal zo laag. Bovendien betekent het snelle vervoer van de inboedel vele dagen minder ongerief voor het verhuizende gezin, terwijl de rompslomp van het inpakken in allerlei kisten en dozen tot het ver leden behoort en het gewicht van de emballage minimaal is. In de Prisma-reeks van uitgeverij Het Spectrum waarin al tal van voor treffelijke detective-boekjes versche nen zjjn, is thans een verhaal uitge komen van Ellery Queen, getiteld: De verliefde detective. Het is een sappig verhaal, waarin Ellery Queen, zoals dat bij deze schrijver vaak voorkomt, de hoofdrol speelt. Onder een pseudoniem gaat hij in een klein Amerikaans plaatsje een huis bewonen, dat de naam heeft een spookhuis te zijn. Het is na tuurlijk geen spookhuis, maar toch gebeuren er, als er weer andere be woners inzitten, een moord en een poging tot moord. Ellery Queen lost de zaak op met een scherpzinnigheid, die zowel de openbare aanklager, als de rechter in hc'. stadje met verba zing slaan. Overigens, die aanklager en rechter hebben een zeer eigen rol in het boekje gekregen, wat de zaak des te aantrekkelijker maakt. In de Triomfreeks van de N. V. Jan van Tuyl (Zaltbommel - Ant werpen) is dit fantastisch avonturen boek van Vaughan Wilkins versche nen. Het gaat over een verloren land ergens in Zuid Amerika, dat in de Middeleeuwen door mensen uit Wa les zou zijn gekoloniseerd en sinds dien geheel geisoieerd van de ove rige wereld een geheel eigen leven heeft geleid. Alle vindingen van de moderne „beschaving" zijn er dan ook aan voorbijgegaan. Een paar schurken komen er echter achter, dat daar onmetelijke rijkdommen te vinden zijn cn de rust is voorbij. Een prins uit het land komt nu hulp vragen in het ..moederland" en dan begint een reeks van avonturen waar in verraad en liefde ook een grote rol spelen. Men moet van dit soort verhalen houden en als dat zo is, zal men er zeker enige spannende uren mee beleven.

de Stem | 1957 | | pagina 7