België verwacht hogere standen bij stormvloed DE MAN MET DE LUCIFER SPOEL OM die melkfles! Schiphol-plan 180 miljoen PagWaf pc Stem j Meningen en i 1 Commentaren j ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••I VERTAAL RECHTEN Bosbranden in Oost-Duitsland Uitreiking Zilveren Anjers AT EEN ONDERLIJKE V ERELD RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 21 JUNI 1957 Ontploffing aan boord Amerikaans vliegdekschip DELTAPLAN EN WESTERSCHELDE Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet'. TELEVISIEPROGRAMMA door Ids. v. d. Ploeg JWEE uitgeverijen te Amsterdam zijn deze week in een kort ge ding gewikkeld geweest, waarin nog geen uitspraak is gevallen. Los van alle franje komt het neer op het volgende. De communistische uitgeverij Pegasus heeft de ver taalrechten van een boek van Doe- dintsen „Niet bij brood alleen" ver worven. Het boek heeft veel opzien en veel kritiek in officiële kringen in Rusland gebaard. De uitgeverij „De Bezige Bij" uit vrees, dat de vertaling van Pegasus juist om die Russische kritiek er niet brandschoon af zou komen; wilde eveneens een vertaling uit geven. Pegasus heeft nu in bedoeld kort geding geëist, dat De Bezige Bij van haar voornemen afziet. Dat het plan van laatstgenoemde in de oorlog illegaal opgerichte uitgeverij overigens niet zo maar is onstaan, blijkt uit het feit, dat men in Rus land nogal met Doedintsen's boek heeft ingezeten. Men heeft op alle mogelijke manieren geprobeerd om uitgave in andere landen te voor komen. De Bezige Bij schijnt dan ook van mening te zijn geweest, dat Pegasus wèl de exclusieve ver taalrechten had verworven maar in het geheel geen plan had, om het boek ook werkelijk te vertalen. Daarom vraagt De Bezige Bij van de rechter een vertaalverbod, dat slechts een jaar zou duren. Zou Pe gasus dan nog niet met een juiste vertaling zijn gekomen, dan zou dit vertaalrecht moeten vervallen. Men mag zeer benieuwd zijn naar de uitspraak in dit merkwaardige geding, waarbij twee uitgeverijen elkaar met argumenten van ideolo gische aard te lijf gaan. Het lezend publiek ziet met spanning uit naar Doedintsen's boek, dat al van veel rumoer oorzaak is geweest, om de scherpe kritiek, die het levert met name op de bureaucratische toe standen in de Sovjet-Unie. Het Oostduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat verscheidene personen zijn gearres teerd wegens het opzettelijk veroor zaken van bosbranden „op last van Westduitse en Westberlijnse misdadige organisaties". Zij hadden dit gedaan om de „socialistische economie schade toe te brengen". Verscheidene bosbranden hadden in rle- afgelopen dagen grote schade ver oorzaakt, in het bijzonder in het ge- oied van Cottbus, Frankfort aan de Oder en Maagdenburg. Enige branden waren ook te wijten aan onvoorzichtigheid tijdens een droge periode. Met de totale uitvoering van de uitbreidingsplannen voor de luchthaven Schiphol zal globaal een bedrag van 180 miljoen gul den gemoeid zijn. Deze plannen behelzen onder meer aparte en afhankelijk van elkaar te gebruiken landings- en startbanen, die lang genoeg zijn voor te ver wachten nieuwe vliegtuigtypen. Het wordt dan ook mogelijk dichtbebouw de bevolkingcentra te vermijden en er zullen voldoende uitbreidingsmoge lijkheden zijn voor het technisch are aal. Dit blijkt uit de memorie van antwoord die de ministers Algera (Verkeer en Waterstaat) en Hofstra (Financiën) heden aan de Tweede Kamer hebben gezonden over het wetsontwerp voor de oprichting van een N.V. Luchthaven Schiphol. Prins Bernhard heeft, als regent van het zijn naam dragend fonds in het gebouw van de Nederlandsche Han delmaatschappij n.v. te Amsterdam de Zilveren Anjers voor 1957 uitge reikt aan: de 70-jarige heer Joh. M. Coffeng, conservator van „het toneel museum" te Amsterdam, de 77-jarige mr. S. baron van Heemstra, oud-com missaris der koningin in de provincie Gelderland te Arnhem en de 69-jarige prof. dr. J. van der Poel. hoogleraar directeur van de Rijksbelastingacade mie te Rotterdam. De vierde onder scheiding is toegekend aan de Ame rikaanse mevrouw A. Singerbrugh. stichtster van de „Singer Memorial Foundation" te Laren (N.H.l, die ech ter door ziekte verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. Het was de achtste keer dat de prins de Zil veren. Anjers uitreikte. Tengevolge van een ontploffing aan boord van het Amerikaanse vliegdek schip Franklin D. Roosevelt" zijn twee matrozen om het leven geko men en vijf gewond. De ontploffing ontstond in een leiding van stoom onder hoge druk. Hoe groot de scha de is, is niet meegedeeld. De Franklin D. Roosevelt is gis teren in Mayport aangekomen. In een eerste artikel gaven t J we de mening van de Brusselse J „Standaard" weer over de ge- t De Nederlanders, aldus „De Standaard" hebben wel bijzon dere studies gemaakt van de weerslag van de stormvloeden op volgen van de uitvoering mn de Nieuwe Waterweg en de Nederlandse binnenwateren, maar het Deltaplan voor de water- zij hebben niets in het midden gebracht over de invloed van J standen in de westerschekle. die stormvloeden op de Westerschelde 4an ?e ^wnd van gegevens van r de hoofdingenieur van het Van de stormvloedstanden bij de kop- J Antwerps havenbedrijfir. L. de Er werd wel gerekend op grotere stormvloedverhogingen in de zee-in hammen vlak voor de afsluitdammen. Zy zouden hier enkele decimeters verschil kunnen maken ten opzichte (Advertentie) Niet voor niets is .Margriet* reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland 1 pen van de eilanden. i Kesel, werd betoogd dat een „enkele decimeters" nog al erg af- in de Scheldemonding van de steken bij de „enkele centimeters" t afdamming der zeegaten zeker verhogmg d,e de Deltacommissie te verwachten is. Nog afgezien bij de uitvoering der Deltawerken jf, in de Westerschelde verwachtte. f flJ} ,^e storvivloedefl <0,1 die Het blad ziet hier een pijnlijke te- t stijging meer don „enkele genstrijdigheid. centimetersbedragen. Dit is Intussen gaat ook de Deltacommis- J af te leiden uit de stijging van sie van hogere stormvloedstanden uit p het zeeniveau bij de kust na de dan die, welke tot heden waargeno men werden. Zij heeft voor de zee wering als niveau aangenomen 5me- ter boven N.A.P. in Hoek van Hol land. Hiermee nam zij een veilig heidsmarge van 1.15 meter boven de stormvloedstand van 1953, welke daar 3.85 meter boven N.A.P. be droeg. Nu loopt het hoogwaterpeil langs de kust naar het zuiden gestadig op en /daarom wordt voor Vlissin- gen een niveau voorzien, dat een hal ve meter hoger ligt dan in Hoek van Holland. De zeewering zou daar dus daard" berekent, welke invloed op 5.5 meter boven N.A.P. komen 4 bovendien van de stormvloeden te liggen. t wordt verwacht. Jr. de Vries als getuige t J afsluiting van de Zuiderzee. Bij een stijging van de hoog- waterstand te Vlissingen van ff cm, zal de hoogwaterstand te 1 Antwerpen met 18 cm toene- J men. waarin een voordeel voor de scheepvaart zou gelegen zyn J wanneer niet tevens de laag- waterstand dan met 6 cm zou dalen en deze nam de laatste J vijftig jaar al met 6 cm af. We gaan na. hoe „De Stan- Maar ..De Standaard" betoogt, dat op grond van het grotere getijden- verschil te Vlissingen aldaar een hoogte van 6 meter boven N.A.P. zou moeten worden vastgesteld. Het blad roept dan ir. de Vries van de Deltacommissie als getui ge in voor het hoger oplopen van de stormvloedstanden naar binnen op de Westerschelde in tegenstel ling met hetgeen zich op de Nieu we Waterweg zou voordoen. Bij 'n stormvloedstand van 5.50 meter in Vlissingen loopt het water in Bath nog een meter hoger op, dus tot 6.50 meter. Als dat volgens ir. de Vries zo is, aldus het Brussels orgaan, moet men op grond van de berekeningen van ir. de Kesel aannemen, dat men in VONDST De 20-jarige Pamela Thorn ton uit Gosford zat op het strand van Seaton, terwijl ze gedachteloos zand door haar vingers liet glijden. Opeens voelde ze iets hards in haar hond en toen ze keek zag ze een ring. Het bleek de ring rige vakantie aan de kust had te zijndie ze tijdens haar vo- Bath dan met een stormvloedstand van 7 meter te rekenen heeft. Men ziet het in Antwerpen en Brus sel dus zwarter dan de Deltacommis sie; uiteraard ook, wat de kosten voor dijkverhogingen in België be treft. De Belgische vrees voor de toene mende waterstanden naar het zuiden langs de kust en in de richting Ant werpen op de Westerschelde corre spondeert overigens met hetgeen men meermalen in Zeeland heeft kunnen beluisteren, dat nl. het water, dat aan de voordeur bij de zeegaten wordt tegengehouden, met des te meer kracht langs de achterdeur bij Bath dreigt binnen te komen. Geneer In Engeland is pas geleden beroe ring ontstaan over het geweer van de heer I.ane. Deze heer kreeg een bekeuring, omdat hij geen vergun ning had voor een wapen, dat nog met een veer werkt. Die moet tel kens gesnannen worden, indien men er een pijltje mee wil afsehieten. De Britten vragen zich thans in gemoe- de af. wanneer er een vergunning verplicht gesteld wordt voor water pistolen en katapults. Kwijt In de dierentuin van Dofleaster is men een hele troep stekelvarkens kwijt. De dieren wisten 's nachts uit hun kooi te ontsnappen en zetten thans heel de omgeving op stelten, omdat ze er nogal angstaanjagend uitzien. De directeur van de dieren tuin heeft overigens meegedeeld, dat stekelvarkens banger zijn van men sen dan omgekeerd. Sterker Twee studenten van de Cam- bridge-universiteiten zijn op hun sokken naar Wembley gestapt. Daar wordt op het ogenblik een congres van urouuiefijke studen te?! gehouden. Zij legden alles bij een een afstand van dik tachtig kilometers op kousevoeten af. De studenten besl-oten tot de tocht, nadat het bericht was binnen ge komen, dat leerlingen van de Ox- ford-universiteit 30 kilometers op sokken hadden gelopen en daar- over verschrikkelijk dik aan het doen waren. Vat Een (leegl biervat heeft nogal wat beroering veroorzaakt op een van de lijnen van de ondergrondse in New York. De bestuurder van een trein durfde niet verder, toen hij het ding tussen de rails zag liggen. Het ge volg was, dat zijn 400 passagiers bu na twee uur in hun warme coupé s opgesloten zaten, terwijl het net voor het overige zodanig werd ont wricht, dat 70.000 mensen te laat thuis kwamen. Eindelijk slaagde een ploeg van de technische dienst er in het vat te verwijderen. „Het had even goed een bom kunnen zijn verweerde de bestuurder zich nadien tegenover zijn chef. die wel eens wilde weten, hoe het ge-val zich had toegedragen. Snel In Haiti heeft men weer maar eens een president van zijn troon gestoten. Ditmaal waren het kwade officieren, die hem weg joegen. Het is de vijfde president, die men er sinds december heeft versleten. „Wij vinden het wel lollig om af en toe eens een nieuw ge zicht te zien", aldus een woordvoerder van de opstan delingen. Verroer Ergens in het achterland van Sus sex raakte een grote landbouwma chine in brand. De brandweer wist niet hoe ze er zo snel mogelijk bij moest komen. „Pak de trein", zei de stationschef van Rarnham, „die komt er foeh langs". In rerord-tüd was de brandweer ter plaatse. Alie waar is miin haargroei middel gebleven! (Advertentie) ZATERDAG 22 JUNI HILVERSUM I 402 m KRO: 7.00 Nvvs. 7,10 Gram. 7,15 Koorzang 7,45 Mor gengebed en lit, kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 850 V. d. huisvrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Prome- nade-ork. en soliste 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Metropole ork. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,50 Lichte muz. 14,00 V. d. jeugd 14,20 Gram. 14.40 Boekbespr. 14,50 Amateurprogr. 15,10 Kron. v. letteren en kunsten 15,45 Amateurprogr. 16,00 V. d. jeugd 18,50 De schoonheid van het Gre goriaans 17,20 Lichte muz. 17,55 Dans- muz. 18,15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het E-innenhof 18,40 Gram. 18,45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Kamerorkest en soliste 20.10 Lichtbaken 20.30 Act. 20.45 De gewone man 20.50 Cabaret 21.20 Muz. progr. met vakantietips 22,00 Lichte muz. 22.15 Gr. 22,35 Wij luiden de zondag in. avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8.18 Gram. 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Mor genwijding. VARA: 10,20 Lichte muz. 11,00 Gram. 11,15 Buitenl. weekoverz. 11,30 Sopr. en piano 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Nieuwe gr. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Lichte muz. 13,45 Sportpraatje 14.00 Lichte muz. 14,25 Drents progr. 14.50 Fanfarekorps 15,15 Toespr. 15,30 Omr. ork. en solist (Advertentie) 16.10 Boekbespr. 16,25 Instr. kwint. 16.50 Vakantietips 17,30 Act. 18,00 Nws. en. comm. 18,20 Roemeens ork. 18.45 Gram. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voor heen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Mil. ork. 20,35 Weense ihuz. 21,00 Gevar. progr. 21,45 Soc. comm. 22,00 Opsporing ver zocht 22,45 Lichte muz. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 1(2.30 Weerber. 12,34 Gesproken aperitief 12.45 Gram. 13,00 Nws. 13.10 Radio almanak 14.30 Journ. 15,00 Gram. 15,15 Accordeon muz. 15,30 Gram. 15,45 Accordeon muz. 16,00 Gram. 16,15 Omr. ork. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17.10 Dagklapper 17,25 Gr. 17,30 Muz, v. miljoenen 18,00 Gram. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 21,15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.11 Verz.' progr. 23.00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12.15 Gevar. nvóz. 12,54 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz. prqgr. 14,00 isabelle et Pantalon, opera 15,00, 15.15 en 16.00 Gram. 16,30 Lichte m-uz. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 18.38 Gram. 19.10 Idem 19.30 Nws. 20.30 21.00 en 21.30 Gram. 22,00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. ZATERDAG 22 JUNI VARA: 17.00 V. d. kind. NQRV: Journ. en weerver. 20.15 Zang Hobbykron. 20.30 Nieuwe gram. 20,55i Gevar. progr. 21,50 Dagsluiting. VLAAMS BELOIë: 19.00 Religieus progr. 19,30 TV-album 19,35 Nws. 19,45 De weete in beeld 20,15 Gevar. progr. 22,15 TV« feuilleton 22.40 Zangrecital 22,53 Nws. FRANS BELGIë: 19,00 Onderzoek van kolonel March van Scotland Yard 19,30 Tuinb. praatje 20.00 Act. 20.40 Les fiances du paradis, spel 22.10-22.40 En direct de... la Calypso Jacques-Yves Cousttèau. 30.no 20.20 Niet laten 'koeken'; nee: Metéén onder de kraan ermee I 13) ..Ik heb opgemerkt, dat u het ge- log betaalt". Onthutst keek de architect hem aan. ..Ik bedoel het letterlijk", vervolg de Reydel rustig. „Het is daar een roddeltroep nog erger dan in een gesticht voor ouden van dagen", riep de architect. Opeens wees Reydel met uitgestrek te hand naar de suitedeuren. „Daarachter is uw slaapkamer, ormoed ik?" „Ja". Voor het eerst sinds Reydel Non- lebel kende, zag hij misnoegdheid op diens gelaat. Gaat u nu maar weg", zei de ar chitect op onbeleefde toon. Reydel nam snel afscheid. Toen hij de gracht afliep werd hij aangesproken door een man, die zich ichter een boom had schuil gehou den. Hij herkende de Vet. „Ik zag u met Nonhebel naar bin nen gaan", zei de rechercheur. ,,Hij was dus in goede handen, maar ik oen toch maar blijven wachten. „Waarom schaduw je hem?" - Omdat hij zijn schoenen heeft la ten poetsen door Jan de Schoenma ker en langer met die man gepraat heeft dan nodig was". Reydel vertelde iets over zijn ge sprek met Nonhebel in ,,de La". „Hij had te veel gedronken en toch begreep hij. dat ik mij verwonderde over zijn schoenen". .,Een lastig heerschap", concludeer de de Vet. ..natuurlijk heeft hij de branden gesticht". „Vanavond om half elf heeft hij een bespreking bij zijn oom Grams hof". ,,Ik laat hem niet meer los", ver zekerde de Vet. Reydel liet hem alleen en ging naar huis. waar hij de Brave vond met een rapport over het verleden van de architect. Hij las het vlug door enkele bijzonderheden klop ten niet geheel met de mededelin gen van de jonge Kiljan en van Non hebel zelf. Na een moeilijke H.B.S.- periode was hij op het kantoor van de firma Gramshof en Kiljan geko men, doch had daar niet aan de ver wachtingen beantwoord. Kort na een onverkwikkelijke historie met een valse cheque was hij door zijn oom naar 't buitenland gestuurd. Het ging om een bedrag van twee ton. Het was een cheque aan toonder geweest ten laste van de privérekening van de heer Kiljan. Diens handtekening was goed nagemaakt, maar de kas sier had het bedrog toch ontdekt en betaling geweigerd waarop de aan bieder zich ijlings uit de voeten had gemaakt. Het vreemde was. dat de politie nog niet in deze zaak ge moeid werd. Vijf jaar geleden was hij voor 't eerst weer in Amsterdam gesignaleerd, 't Scheen, dat hij in het buitenland fortuin had gemaakt, althans hij leefde op tamelijk grote voet. Hij werd een geregelde bezoe ker van ,.de La", waar hij met nie mand, uitgezonderd dan wellicht de toneelspeler Vernimmen. bevriend was. Over het algemeen wist men niet wat men aan de man had; men erkende zijn artistieke aanleg voor al op bouwkundig gebied, doch in vakkringen werd hij een dilettant ge noemd. Zijn bureau werd niet als winstgevend beschouwd. Al deze bij zonderheden was de Brave te weten gekomen van 'n oud-employé van het bankiershuis. Reydel stak het rapport in zijn zak en nodigde de Brave uit mee te gaan naar de villa van de bankier. ,,'t Kan van belang zijn te weten wie daar vanavond komen", zei hij. „Maar eerst wilde ik nog een be zoek brengen aan Andrea Lantinga op het Stadionplein". „Wie is dat, chef?" ,,Een steno-typiste van het kantoor Gramshof". Een kwartier later vervoegde hij zich aan het adres, dat hij van de jonge Kifjan had ^opgekregen. Met de Brave werd hij aanstonds in een kamer gelaten, waar Andrea 'n forse brunette met een paar waakza me ogen blijkbaar voor haar ge noegen aan het typen was. Zelfs on der 't praten met de inspecteur deed ze nu en dan een speelse aanval op het toetsenbord. Ze hoort er stellig muziek in, dacht de Brave, toen hij zag hoe ze met een liefkozend ge baar de letters betokkelde. Zij stak het kaartje, dat Reydel had afgegeven, en waarop ook zijn kwaliteit vermeld stond, in de rol van de machine en draaide zich een kwartslag naar hem om. Op Reydels vraag om inlichtingen over de contracten, die zij op het privékantoor had getikt, antwoordde zij kort en bondig, dat ze niet van plan was kantooraangelegenheden op de publieke markt te brengen. ,,Ik zou u kunnen dwingen door middel van een officieel verhoor dooi de Officier van Justitie", zei Rey del. ,,Dat doet u dan maar", antwoord de zij, niet in het minst geimpo- neerd, „maar dan moet er eerst een misdaad of zo iets zijn gepleegd". ,xHet algemeen belang kan mee brengen. dat u nu reeds een verkla- ting aflegt". ,,U kunt doen wat u wilt. mijnheer de inspecteur, maar ik ben niet van plan mij te laten uithoren". Reydel wilde nog zwaarder geschut in stelling brengen, maar hij zag wel in, dat zij zich niet zo gemakkelijk zou laten intimideren. „Een flink meisje", zei hij, toen ze weer buiten stonden. „Ze heeft gelijk", antwoordde de Brave eenvoudig. „En nu wordt het tijd voor het Mu seumplein. Als we vlug doorlopen, zijn we er net om half elf". VIII Langs het IJsclub-terrein, dat sinds de bezetting niet meer was afgeslo ten door een hek, bereikten Reydel en de Brave het Museumplein. De Brave wees naar de door dc Duit sers achtergelaten bunkers, die veel leken op gigantische kamelen, clie zich daar in het halfduister te sla pen hadden gelegd. „Vergane glorie", merkte hij op. Maar Reydel had alleen oog voor de grote Limousine, die voor het huis van Gramshof stond. Er was druk heen en weer geloop van mensen; er klonken opgewonden stemmen en verwarde uitroepen. Haastig staken zij de rijweg over. In de lichtbundel, die door de ge opende straatdeur van de villa viel, zag Reydel hoe Nonhebel snel de stoep opliep en daar enige heftige woorden wisselde met zijn oom Gramshof, die juist uit de vestibule naar buiten trad. Bij de auto verdrongen zich enke le mensen, die met verschrikte ogen in de wagen keken. De* chauffeur, ge kleed in een lange, grijze jas, stond geheel overstuur met de kruk van het geopende portier in zijn hand. „Wat is er gebeurd?" vroeg Rey del. De man stootte enkele onsamen hangende klanken uit en riep dan hakkelend: „Mijnheer Kiljan stapt altijd zelf uit. voor ik bij hem ben, heeft hij de deur al open maar nu duurde het zo lang en nu zeggen ze. Hij hield eensklaps op en staarde weer in de donkerte van de wagen. „Wat zeggen ze?" „Ze zeggen, dat hij dood is maar dat kan natuurlijk niet". Op dat ogenblik trad Gramshof door het voortuinhek naar buiten en riep „Wat betekent dat kabaal?" De chauffeur herkende de compag non van zijn patroon en herhaalde: „Hij bleef maar in de wagen zitten maar omdat het zo lang duurde, ging ik kijken en toen zag ik mijn heer Kiljan in de hoek liggen. Ik gaf een gil en iemand, die voorbij kwam zei dat hij doodgestoken was". Gramshof liep snel op de wagen* toe, duwde Nonhebel en de Vet, die hem in de weg stonden, opzij en buk te zich in de wagen. „Licht!" schreeuwde hij. De chauffeur tastte naar de scha kelaar en draaide het knopje om. Reydel liep intussen vlug om de wa gen heen naar het andere portier, dat op een kier stond, en opende het geheel. In de hoek lag een roerloze gedaante met het hoofd voorover ge knakt. Links in de borst, op de plaats van het hart, stak een dolk. „Terug, mijnheer Gramshof!" riep Reydel, die zag dat de bankier ge reed stond om aan de andere zijde de wagen binnen te stappen. „Wie is u?" ..Reydel. inspecteur van de Rijks- Opsporingsdienst. Ik neem hier* de leiding". Hij voelde Kiljans pols, keek dan in de ogen, die nog wijd open ston den en wist dan met volkomen ze kerheid, dat het onherstelbare was geschied. Dadelijk nam hij de nodi ge maatregelen. „Bel de fotografen op, de Vet. In de villa is wel een telefoon en Her- culeijns moet komen. En u. mijnheer Gramshof. zult er verstandig aan doen naar binnen te gaan en mijn heer Nonhebel ook". Een surveillerende agent, die op het rumoer kwam toelopen, herken de Reydel en salueerde. „Houd de mensen op een afstand", beval de inspecteur. De chauffeur stond nog luid jam merend op het voetpad, steeds beto gend. dat het niet kon. want dat mijnheer Kiljan kortgeleden nog leef de Opeens barstte hij uit in een reeks verwensingen aan het adres van de moordenaar. „Hou je bedaard", zei Reydel. „Ga naar binnen en vraag daar om een glas water". (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5