24. KWATTA Acht gemeenten voor 22 km bespraken plan afvalwater-leiding De Ruyter landt op 2 juli te Vlissingen LAMPEN Clinge treft maatregelen verbetering kruispunten Veel hagelschade in 1956 s Grote belangstelling voor Vlissingse zeevaartschool Priesterfeest 75 7 is weer Rootwater voortaan naar de Westerschelde Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding. H ANC Ambassadeur van Pakistan bezocht „De Schelde" Inleiding op grootse vlootschouw VROOM Cr DREESMANN Onderlinge keerde f 198.000 uit Vijf bockhandelaren bekroond Hoogwaterstanden Meisje uit Eede omgekomen bij felle brand Bergse Kajotters naar België Koop Walcheren ZEEUW SC H-VLAAN DER EN VLISSINGEN „Bethesda zit in financiële nood Zuid-Beveland GOES Noodlanding bij sproeiwerk TERNEUZEN AXEL Euduard van den Branden ten grave gedragen OOSTBURG Schooljeugd legde verkeersexamen af Seminarist uit Leur begraven AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JUNI 1957 Gisteravond heeft te Hulst \n hotel de Graanbeurs een bijeen komst plaats gehad van de prak tisch voltallige gemeentebestu ren van Hulst, Sint Jansteen, Clinge, Graauw, Hontenisse, Vogelwaarde, Koewacht en Zuiddorpe, waarin van gedach ten is gewisseld over een plan om een gezamenlijke afvoerlei- ding voor afvalwater naar de Wester-Schelde aan te leggen. De ontwerper van dit vooralsnog uiteraard vage plan, is de heer C. Roelands, directeur van de centrale voor bouw en woningtoezicht in oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze heeft de gedachte van een gezamenlijke op lossing van het probleem van de rioolwaterafvoer nader uitgewerkt. Hij begon met te wijzen op de toe nemende verontreiniging van de openbare wateren en het nog groeiend Waterverbruik. Een van de in het ge bied der gegadigde gemeenten meest erge vervuilingsfactoren is het root- water, waarvan dagelijks tweedui zend kubieke meter in openbaar wa- t"r terecht komt. De hoge kosten van een zuiveringsinstallatie belemmeren de oplossing van het probleem, dat de burgemeester van Hulst, die de vergadering presideerde, nu of in de nabije toekomst voor alle gemeenten als een acuut probleem had geken- (Advertentie) schetst in zijn inleiding. Naar de heer Roelands zei, bedragen de kosten van een dergelijke installatie voor een ge meente van 3000 zielen ongeveer driehonderdduizend gulden. Het plan van Hulst en Clinge, waarbij St. Jan steen zich eventueel zou kunnen aan sluiten, zou op ongeveer een miljoen komen. Een andere mogelijkheid dan via zuiveringsinstallaties noemde de heer Roelands een gezamenlijke af- voerleiding naar de Westerschelde. Dit zou een gesloten, vrije verhang- leiding of een persleiding moeten worden, ofwel een combinatie van beide. Een voorlopig plan voorziet in een leiding van 22 km lengte, waarop de gemeenten Hulst, Sint Jansteen, Koewacht, Clinge en Hon tenisse aangesloten zouden zijn, met de nog te bestuderen mogelijk heid van aansluiting der gemeenten Graauw en Vogelwaarde. De kosten van dit project, geba seerd op een gebied van circa 30.000 inwoners (de toekomstige uitbreiding inbegrepen), rekening houdend met een af te voeren hoeveelheid van 0,3 m3 per seconde, had de heer Roe lands becijferd op circa 2,4 miljoen. Dit betekent een jaarlijks exploitatie- cyfer van zeven gulden per inwoner, hetgeen aanzienlijk minder is dan de 10 a 15 gulden die een lokale of ge combineerde zuiveringsinstallatie jaarlijks aan omgeslagen exploitatie kosten zou vergen. Commissie Na een discussie over het onder werp, waaraan de aanwezige raads leden der gemeenten deelnamen, werd besloten, dat de gemeenteraden in een hunner volgende vergaderingen een vertegenwoordiger zullen aanwij zen voor een commissie, die zich in samenwerking met de heer Roelands met de betreffende uitwerking van het plan zal belasten. Aan het slot van de bijeenkomst hield drs. M. C. Verburg. directeur van het E.T.I., een inleiding over de toekomstige economische ontwikke ling van Zeeuwsch-Vlaanderen, daar bij grote aandacht bestedend aan de drang der zware industrie om dich ter naar de kust te trekken, de auto matic en de Euromarkt. Ook wees hij op de te verwachten vlucht van het toerisme en de snel toenemende verkeersontwikkcling, die in de nabije toekomsj een vaste verbinding nood zakelijk maken. Drs. Verburg besloot zijn causerie met een pleidooi voor nauwe samenwerking tussen de ge meenten uit het land van Hulst. (Advertentie) De ambassadeur van Pakistan, Be gum Liaquat Ali Khan, heeft donder dag in gezelschap van de eerste se cretaris der ambassade, de heer Zauddin Ahmad, een bezoek gebracht aan de werf van de Koninklijke maat schappij ,,De Schelde" te Vlissingen. Voordien heeft zij een krans gelegd bij het monument van de Ruyter op de Boulevard. Zij werd hier verwel komd door de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff, die haar vertel de over het leven van deze nationale zeeheld. De ambassadeur heeft zich op ,,De Schelde" laten voorlichten over de sociale toestanden en voorzie ningen, die in dit bedrijf liggen. Zij heeft zich langdurig onderhouden met tal van functionarissen in dit bedrijf. Als inleiding op de vlootschouw, die bij gelegenheid van de Vlis- singse de Ruyterfeesten door onze Marine wordt gehouden, heeft op 2 juli a.s. de historische landing van Neerlands grootste vlootvoogd plaats. Voorafgegaan door zes fraaie sloe pen, bemand door zijn hoofdofficie ren, zal de staatsie-sloep, met de Vlis- singer Michiel aan boord, van de Ze ven Provinciën afstoten, terwijl liet scheepsgeschut de saluutschoten laat donderen. De sloep landt dan langszij de speciale ponten in de Voorhaven, waar hij opgewacht wordt door Jo- han de Wit (notaris Verhagen) met gevolg, een vendel mariniers en een aantal 17e eeuvvse burgers. Na de begroeting nodigt Jan de Wit de admiraal uit. hem te volgen naar het huis der Lumpsurs op de Nadat de voorzitter en de raads-'het aankopen leden van Clinge staande een ogen-kasten, blik gewjjd hadden aan de levens-In de rondvraag van het overleden raadslid van leermiddelen en Nieuwendijk, waar het gemeentebe stuur zijn opwachting maakt. Baljuw Kolff houdt dan een toe spraak. welke door de Ruyter, voorge steld door de heer de Jonge Ondraat, beantwoord wordt. Het comité dat de feestelijkheden verzorgt, zal de entourage zo groots mogelijk maken. De belangstelling voor vlootschouw en landing is enorm. Vice-admiraal H. Pröpper zal aan wezig zijn, evenals de staatssecreta ris. de heer Moorman. Negen Nederlandse oorlogsbodems nemen aan de vlootschouw, die tot 7 juli duurt, deel. Ook de Engelse on derzeebootjager Russell is van de partij. De voorgenomen duikdemonstraties op de Schelde zijn afgelast, uit vrees voor obstakels op de bodem. Thans zijn diverse demonstraties van dui kers, kikvorsmannen enz. in de bin nenhaven op het program gezet, wel ke niet minder interessant beloven te worden. Gedurende de vlootschouw zullen de oorlogsschepen regelmatig voor het publiek te bezichtigen zijn. sierlijk model gevernist' koper, behoeft niet gepoetst te worden 5 flexible armen waardoor het licht in alle richtingen verstelbaar is zware pendel 70 cm lang met planfondplaat 5 lichts, geeft een zee van licht moderne kapjes in 5 ver schillende tinten, of in één der kleuren: groen - rood - zwart - geel - cyclaam geschikt voor huis-, zit- of eetkamer of salon nu bijzonder goedkoop De normale prijs van deze prachtige lamp is 29,75 en dan is hij spotgoedkoop. Maar als bijzondere aanbie ding alléén morgen zaterdag 22 juni slechts Profiteert hiervan! Haast U! Breda - Bergen op Zoom j loop van het overleden raadslid de i heer Ed.van den Branden, werd met de vergadering; een aanvang geno- rnen. Van het r.k.ziekenhuis te Sluiskil j was een verzoek ontvangen om ook i voor het jaar 1957 wederom per ver- 1 pleegdag en per persoon een subsi- die van 1,- te verstrekken per dag. Van het Julianaziekenhuis te Terneu- zen was een dergeiyk schreven ont vangen, doch hierover wilde de raad zich nog even bedenken. Subsidies De katholieke maatschappelijke ge- zinszorg te St.Jansteen zal voor het jaar 1957 een subsidie ontvangen van j 248,32. Aan de organisatoren van de Rundveefokdag te Clinge zal even eens een subsidie verstrekt worden. Gezien het tekort zal hier een be drag van 90,- gegeven worden, wat voldoende is om alle nodige kosten te dekken. De vereniging voor de rundveefokdag O.Z.Vlaanderen welke ook een bijdrage verzoekt, zal voor dit jaar een subsidie van 10,- ont vangen. De Vlaamse Gaai verzocht om een eenmalige subsidie van 200. Hierop kon de raad niet ingaan, doch er werd besloten om een subsidie te verstrekken van 100.-. Van de Ka tholieke Bond van Bejaarden afd. Clinge was er een verzoek om sub sidie. Uit een Zeeuwse collecte was voor de afdeling Clinge een bedrag gereserveerd van 165. Hierbij zou de gemeente voegen een subsidie van 100, waarnaast nog een bijdrage van 3,- per persoon, die deelneemt aan de jaarlijkse uitstap. Van het feestcomité te Nieuw Namen was een verzoek ontvangen om de jaarlijkse subsidie met 150, te verhogen. Dit verzoek kon niet ingewilligd wor den. doch voortaan zouden de kosten bij officiële ontvangsten kunnen wor den afgewenteld op de gemeente. Bakkers-vakantie Volgens ingekomen stukken zijn b. en w. bezig met het treffen van maatregelen voor het plaatsen van een lichtmast op het kruispunt Molen straat - Rijksweg, alsook voor het plaatsen van een drietal wegwijzers in de gemeente. Ook aan de kruising Molenstraat - Gravenstraat zal nog een verbetering worden aangebracht. De oude kruising Molenstraat - Rijks weg zal worden afgesloten met draad en palen, zodat het onmogelijk ge maakt zal worden om deze te blij ven gebruiken als openbare weg. Voor de bakkers zal een vacantie- regeling worden vastgesteld. Aange zien geen tachtig procent van de bak kers om een vakantieregeling vraagt zal deze bij verordening door de raad worden vastgesteld. Aan het school bestuur van Clinge werden door de 1 raad gelóen beschikbaar gesteld voor Op de jaarvergadering van de On derlinge fruittelers - hagelverzeke- ring te Goes, werd meegedeeld, dat de hagelschade ook in 1956 weer zeer aanzienlijk is geweest. Aan 65 leden is niet minder dan 197.900 uitgekeerd en zes leden ontvingen ieder meer dan 10.000: de hoogste uitkering was f 17.634 en de laagste f 45,-. Er is een batig saldo van 6580. Het verzekerde areaal bedroeg in 1956 ruim 1.094 h.a. fruit met een bedrag van 3.893.000. Dit betekent een stijging sinds 1955 van rond 130 h.a. en 1.100.000 aan verzekerd be drag. Het aantal leden kwam van 173 op 187, waarvan er 142 op Z. Beveland wonen, Mede tengevolge van de vele ha gel in 1956 blijft de belangstelling voor het verzekeren van de fruit oogst tegen hagelschade toenemen. Ondanks het feit, dat de oogstver- wachtingen in 1957 matig zijn werd aan voorlopige aangiften voor 1957 reeds een verzekerd bedrag van 4.000.000.- overschreden. Waar nog steeds nieuwe leden toe treden mag verwacht worden, dat het verzekerde bedrag in 1957 de 5.000.000 dicht zal benaderen. Bij de bestuursverkiezingen werd in de vacatures L.Vogelaar gekozen, de heer A.Drees te Waarde. In de vaca ture P.Rijk, die wegens beëindiging van het bedrijf moest bedanken, werd als bestuurslid gekozen de heer A. Janse te Lewedorp. Verder werden als lid van de fi nanciële commissie gekozen de he ren Joh. Oele te Kapelle en C.Smits te Ovezande. De heer M.Verbeem te Ovezande werd als taxateur herko zen. Tenslotte werd na uitvoerige dis cussies besloten de richtlijnen aan gaande de te verzekeren prijs per kg. te herzien in die zin, dat de ma ximale kg. prijs met 10 cent is ver hoogd. Deze maatregel staat in ver band met de geringe kg. opbrengst verwachtingen. Voor kandidaat-leden zal de moge lijkheid tot toetreden voorlopig open gesteld blijven. De vergadering was goed bezocht en zeer geanimeerd. vroeg de heer Ruymbeke om een nadere herziening van de winkelsluitingswet en het slui tingsuur van de cafés. Wat betreft het sluitingsuur van de cafés ook met het oog op het bezoek van toe risten, werd door de raad met al gemene stemmen besloten om dit een uur later te stellen, zodat voortaan de cafés om 12.00 uur gesloten zul len moeten zijn. Nogmaals herinner de de heer Ruymbeke eraan, dat de fietsenrekken op de trottoirs een ge vaar betekenen voor de voetgangers. Nogmaals zal hier op geattendeerd worden en dan zal de politie opdracht krijgen om een proces-verbaal op te maken. Spoorwegovergang Wat betreft de spoorwegovergang in de Molenstraat is nog geen defi nitief bericht binnengekomen, moedelijk zal dit nog enige tijd in beslag nemen, zodat dit obstakel nog veel onheil aan het verkeer zal ver oorzaken. Ook bracht de heer de Keyzer naar voren de wegverbete- ring, in het Zeegat. Volgens de voor zitter zit deze kwestie even moeilijk met Polder Clinge. Niettemin zal toch hier wel een overeenkomst getroffen worden. De heer Hageman vraagt om de straatverlichting op de kermisda gen en nu ook op de zondagen met het verstellen van het sluitingsuur der cafés langer te laten branden. Dit moet volgens de voorzitter moge lijk zijn en hiervoor zullen de nodige maatregelen getroffen worden. Ook kwam de heer Hageman terug op de gealarmeerde brandweerlieden deze vfeek. De brandweerauto met de lie den van Nieuw Namen waren spoedig present, doch de brandweerlieden van Clinge waren er niet, omdat zij ver hinderd waren en er niet konden zijn, terwijl de mogelijke brand op Clinge plaats had. Hieraan zal nodige aan dacht geschonken worden. Ook zullen de twee sirenes, een voor Nieuw Na men en een voor Clinge spoedig aan gebracht worden. De heer de Cock informeerde naar de verbouwing van het gemeentehuis alsmede de bouw van het badhuis. Hierop kon de voor zitter hem meedelen, dat er reeds een tekening gemaakt was, doch dat het interieur nog enigszins gewijzigd diende te worden. Het Nieuwsblad voor de boekhan del publiceert de uitslag van een eta lagewedstrijd voor boekhandelaren, welke was uitgeschreven door de uit gevers Scheltcns en Giltay, J.M.Meu- lenhof. W.de Haan, Van Holkema en Warendorf en De Bezige Bij. De eerste prijs kreeg boekhandel Voor hoeve en Dietrich te Rotterdam, de tweede boekhandel Sturm te Goes, de derde boekhandel Wielenga te Sneek, de vierde boekhandel Van Wieren te Nieuw Amsterdam en de vijfde boek handel Turnhout te Breda. In de jury hadden zitting de heren G.J.van der Woude, Nic. Hesseler en Th. Wink. Voor de provincie Zeeland gelden voor mórgen, zaterdag 22 juni, de vol- Ver- i Senc*e hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.02 en 22.17 uur; te Terneuzen om 9.38 en 22.01 uur en te Vlissingen om 9.08 en 21.31 uur. De 22-jarige Gerda Grimijser, wo nende te Eede in Zeeuwsch-Vlaande ren is b(j een brand in de gemeente Hardenberg (provincie Overijsel) om het leven gekomen. Het meisje was gelogeerd bij de familie van der Kolk in de buurt schap Heemse der gemeente Harden berg. Doordat de verloofde in de na bijheid van een brandend petroleum- gasstel benzine in de tank van zijn bromfiets wilde doen ontstond plot seling brand, die zo vlug om zich heen greep, dat de woning, die deel uitmaakte van een complex van 6 oude woningen, aan de achterzijde in brand raakte. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie. Het meisje, dat zich boven bevond, heeft door dat ook de trap die in de achterzijde van het huis was, in brand stond, wellicht geen kans meer gezien zich te redden en is door de rookontwik keling gestikt. Nadat de brand was uitgewoed vond men het verkoolde lichaam. Vier van de woningen van het complex brandden geheel uit, ter wijl een vijfde aanzienlijke water schade opliep. Een passerende vracht auto-chauffeur heeft nog getracht mej Grimijser van de bovenverdieping te bevrijden, doch de vuurgloed was te hevig. Het meisje woonde sinds 1954 met haar ouders in een noodwoning aan de Dorpsstraat te Eede, terwijl haar vader, die sinds enige tijd te Rotter dam werkzaam is. door bemiddeling van de Rijkspolitie te Aardenburg van het droeve gebeuren in kennis werd gesteld. Zondag\uilen tien kajotters uit onze daar het congres van de Belgische nationale K.A.J. bij te wonen 's Avonds zal. als hoogtepunt van deze nationale K.A.J.-dag, de stich ter van de Wereld-K.A.J.. mgr. Car- dijn, spreken voor de gehele Belgi sche K.A.J. Op de algemene ledenvergadering van het prot.chr.ziekenhuis Bethes- da", heeft de voorzitter, de heer J. Moll, diverse noodkreten geuit over de gang van zaken bij deze inrich ting. Ondanks de sterk groeiende be volking van Vlissingen loopt het aan tal verpleegdagen achteruit en stij gen de tekorten schrikbarend. In 1955 was er een nadelig saldo van 30.000 en vorig jaar steeg dit tot 63.000. .Zoals het nu gaat, kan het niet langer" zei de heer Moll en hij be klemtoonde de noodzakelijkheid, dat de protestanten hun ziekenhuis steu nen en dat ieder van hen beseft, dat er vrije ziekenhuiskeuze op Walche ren is. De tekorten zijn voor de helft ont staan door de salarisverhogingen. Per verpleegdag wordt 11,55 uitgegeven tegen 10.34 in 1955. Het aantal verpleegdagen was vo rig jaar 62.211: in 1955 was dit 62.323 en in 1954 68.949. De meeste patiënten komen uit Vlissingen en Souburg. Besloten werd een ledenwerving op touw te zetten en men wil streven naar het stichten van steunpunten, met medewerking van de Walcherse kerkeraden. Handelsavondschool ■wil vooruit Bij de eindles van de handelsavond- school te Goes, deelde de voorzitter de heer v.Heel mee. dat men, indien zich tenminste voldoende leerlingen aanmelden, met ingang van 1 sep tember a.s, de 3-jarige cursus tot een 5-jarige zal maken. Daardoor zal de leerstof breder kunnen worden gege ven en bereikt men het peil dat voor de praktijkdiploma's nodig is. Na de eindles werden aan de ge slaagden de diploma's uitgereikt. s-Heer Abtskerke Een klein vliegtuig van het lucht vaartbedrijf „Nederland", dat een perceel erwten moest besproeien van de landbouwer Braam alhier, moest wegens motorstoring een noodlan ding. maken. Het vliegtuigje werd goeddeels gekraakt, maar de vlieger bleef ongedeerd. De vlieger, de heer v. d. Heide, wist. om erger te voorkomen, de noodlanding buiten de dorpskom te maken en kwam op een weiland in een meidoorn terecht. Genoemd luchtvaartbedrijf stuurde inmiddels een ander vliegtuig. Yerseke INSTALLATIE Hedenavond te half acht zal in te genwoordigheid van de Deken de in stallatie plaats hebben v.an de zeer eerw. heer v. Eekelen als pastoor van de parochie van de H. Anna alhier. (ai;uoj.iaApv) Het beste paard van de Schiedamse) stal OPGERICHT 1714 De Vlissingse zeevaartschool ,,de Ruyter", mag zich nog in een grote belangstelling verheugen. Zij werd, zo lazen we in het jaarverslag, in 1956 door niet minder dan 672 jonge lieden bezocht, waaronder 112 stuur mansleerlingen en 219 bevarenen. Het grootste aantal leerlingen dat de school tegelijk bezocht was 429. Behalve de directeur, de heer" G. Brouwer, waren 38 leraren aan de school verbonden. Het internaat gal per 1 januari en 31 december opvolgend huisvesting aan 84 en 91 leerlingen. In de pen sions waren op deze data onderge bracht 140 en '191 cursus-leerlingen. Eind december werd eenheid ge bracht in de verplichte studietijden van het internaat, de maatschappij pensions en de particuliere pensions. Een aantal leraren werkt vrijwillig mee om het contact met de pen sions te onderhouden. Gebouw en outillage Doordat het middelbaar technisch onderwijs sinds september 1956 gege ven wordt in het nieuwe hulpgebouw aan de Verlengde Hobeinstraat te Vlissingen, is meer ruimte ter be schikking gekomen, hetgeen ten zeer ste gewenst was. Een tekenzaal, de scheikundezaal, 't laboratorium elek trotechniek, 'n leslokaal en de werk plaats worden nog gedeeltelijk door de M.T.S. gebruikt. In het praktijkgebouw werden nieu we draaibanken, sterke- armschaaf- banken, boormachines en dergelijke in gebruik genomen, terwijl ook de smederij- en de lasinstallatie geheel werden vernieuwd. Door verschillende oorzaken is het machinelaboratorium nog niet in be drijf. Verwacht wordt dat in 1957 met de praktische lessen kan worden be gonnen. Voor het onderwijs werden de no dige kleine instrumenten aange schaft. Eind december werd machti ging ontvangen voor de aanschaffing van een radar-installatie, die voor het onderwijs in de moderne naviga- tie-middelen van veel belang zal zijn. De amanuensis kreeg in oktober de beschikking over een ..Schaublin" draaibankje, waardoor vele kleine werkzaamheden voortaan in eigen be heer uitgevoerd kunnen worden. Er werd begin gemaakt met de hoognodige vernieuwing van de bo ten. In november werd een nieuwe motor-zeilsloep opgeleverd. In de ko mende jaren zullen ook de roeiboot, de reddingboot en de beide vletten vervangen dienen te worden. Voor de bescherming van de nieuwe boot en de nog bruikbare boten werd ge zorgd. GEMEENTE TERNEUZEN Verbruik leidingwater. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, gelet op artikel 128, le lid. sub C der algemene politiever ordening dezer gemeente, bepalen dat het tot nader aankondiging is verboden om leidingwater te gebrui ken voor het reinigen van stoepen, gevels en straten, alsmede voor tuin- besproeiing. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, voorzitter A. J. DEES, secretaris. Rode Krus-campagne 1957 De jaarlijkse Rode Kruis-campagne die gedurende de periode van 27 mei t.m. 8 juni werd gehouden, is voor de afdeling Terneuzen' een groot succes geworden. De huis aan huis-campag ne bracht aanmerkelijk meer op dan in 1956, doch daar tegenover was de opbrengst van de collecte aan de Provinciale Boot minder, omdat er dit jaar voor slechts één dag toestem ming tot collecteren werd verleend tegenover 2 dagen in het vorige jaar. Dit jaar werd er geen toneelvoor stelling gegeven maar daartegenover werden op de laatste dag 3000 loten verkocht voor de bliksemloterij. In totaal bedroeg de opbrengst van de laatste collecte 178,91 méér dan vorig jaar. Sas van Gent INSTUIF BIEDT DANSAVOND Morgen wordt in het kader van de instuif een dansavond georganiseerd in het patronaatsgebouw aan de Noordstraat. Het zal tevens de slot- avond zijn van het seizoen. Het or kest de Hartbrekers zal ongetwijfeld voor goede dansmuziek zorgen. In de loop van de avond vindt nog een ver loting plaats ten bate van de Rome reis. Op hol geslagen paard riclit grote ravage aan Toen de heer IJsebaert van Axel Sassing, met paard en wagen komen de uit de richting Graansilo huis waarts wilde keren, schrok zijn paard en sloeg op hol. Blindelings rende het paard het tankstationnetje van de heer Provo binnen en trok het te- samen met "de ernaast staande pom pen omver. Het paard raakte verward in de ravage, die het had aangericht en kon niet meer verder. Omwonenden, die het ongeluk za gen gebeuren, wisten het paard, dat verscheidene diepe wonden had op gelopen, te bevrijden, waarna de hulp van een veearts moest worden ingeroepen. Het stationnetje en de pompen werden volkomen vernield. Het paard kan vermoedelijk behou den blijven. Clinge Woensdagmorgen werd de heer Ed. van den Branden onder grote be langstelling ten grave gedragen. De overledene werd verscheidene weken verpleegd in het ziekenhuis te Sluis kil, doch overleed aan zijn ziekte in de ouderdom van 68 jaar. In zijn beroep van schoenmaker was de overledene een zeer arbeid zaam man. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden, wist hij zich op ver schillende manieren verdienstelijk te maken. Vooral de muziek lag hem zeer na aan het hart. Gedurende 35 jaar is hij lid geweest van de fan fare Weldoen door Vermaak, waar van de laatste 23 jaar als directeur. Ook vele jaren was hij directeur van het zangkoor St.Cecilia, terwijl hij ook belast was met de leiding van het Dameszangkoor. In het bestuur van de gemeente heeft hij ook een grote rol gespeeld. Ruim 30 jaar was hij lid van de ge meenteraad en gedurende 14 jaar be kleedde hij de functie van wethouder. In de periode van gemeenteraadslid was hij ook enkele jaren lid van het Burgerlijk Armbestuur, zelfs was hij een drietal jaren belast met de func tie van voorzitter. Tenslotte behoorde de overledene ook tot de oprichters van Het Wit Gele Kruis afd. Clinge. van welke vereniging hij ook enkele jaren voor zitter is geweest. St.-J ansteen OUDEN VAN DAGEN GINGEN OP REIS Met 50 luxe auto's en 2 grote bus sen hebben ongeveer 250 ouden van dagen hun traditionele reis gemaakt, die deze maal via Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen en via België terug werd verreden. Alhoewel de colonne op Hollands gebied niet ver gezeld werd van politie was dit vanaf de grens wel het geval en de Bel gische Zwaantjes en de gemotori seerde gemeentepolitie van Knokke hebben er voor gezorgd, dat geen ongelukken gebeurden. In Knokke en Eeklo werd een paar uur vertoefd en nog nimmer hebben de ouden van dagen zulk 'n gezellige reis gehad. Het comité Ouden van Dagen verdient alle lof voor de voor treffelijke organisatie. Ovezande De zaterdag te Hoeven gewijde neomist, de weleerw. heer P. Boon man, zal morgenavond te Goes, waar hij met de trein van 17.50 uur arri veert, worden afgehaald door leden van het comité en van kerk- en arm bestuur. Ongeveer 18.15 uur heeft de begroeting plaats aan de grens der gemeente en dan gaat de stoet met muziek naar de Kerkdreef, waar de ontvangst plaats heeft door de pas toor en het voltallige feestcomité. Met een kort Lof wordt dan de plechtigheid die dag besloten. Zondag celebreert de neomist om tien uur zijn plechtige eerste H.Mis, waarna ontbijt in de huishoudschool. Half twee brengt het fanfare-korps de jonge priester een serenade en van twee tot half vier volgt de receptie, die begonnen wordt met de aanbie ding van het feestgeschenk der paro chie, Het plechtige danklof is om vier uur. Bom van 250 gevonden Bij graafwerkzaamheden voor de bouw van een woning aan de Brede- straat alhier stootten de arbeiders op een op een bom gelijkend ijzeren voorwerp. De politie werd gewaarschuwd, die de hulpverleningsdienst alarmeerde. Door de deskundigen van deze dienst werd geconstateerd, dat het hier een Engelse vliegtuigbom be trof van 250 kg. Nadat de omliggende gebouwen, waaronder het Koningin Wilhelmina- lyceum, waren ontruimd, slaagde het personeel van de opruimingsdienst er in. de bom ter plaatse te demon teren. Sluis Onder auspiciën van de Verhuur- commissie hebben de leerlingen uit de hoogste klassen der lagere scho len het praktische gedeelte van het Jeugdverkeersexamen afgelegd. Ruim honderd kinderen namen hieraan deel. De Rijkspolitie had een mooi parcours door de bebouwde kom uit gezet. Van de zijde van het gemeen tebestuur bestond voor dit examen weer de gebruikelijke belangstelling, terwijl verschillende inwoners de ver richtingen van de kinderen gade sloe gen. In het algemeen is er in Sluis veel belangstelling voor het verkeer. De werkwijze en de activiteit van de verkeerscommissie is hieraan wel licht niet vreemd. Nog dezer dagen werden diverse folders over de nieuw ste bepalingen, met betrekking tot de voetgangers en de voorrangsregels, huis aan huis bezorgd. De naleving van de verkeersvoor- schriften door de Sluizenaars is be vredigend en gedisciplineerd te noe men. NOG STEEDS OORLOGSTUIG Wederom werd te St.-Anna-te-mui- den een handgranaat in een sloot, en tevens nog een Engels geweer in een landbouwersschuur aangetroffen. Beide werden bij de .Rijkspolitie ge deponeerd. Aard^nburg AANSTAANDE KERMIS. De jaarlijkse kermis wordt te Aar denburg gehouden op zaterdag, zon dag en maandag aanstaande. Een groot aantal attracties heeft weer standplaats ingenomen zoals 'n auto scooter, bumperspel, vlindermolen, babymolen, golfbaan en diverse kra men, terwijl ook op diverse gebie den van de sport wat te beleven valt. De V.V. Aardenburg speelt een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen R.C.S. uit Souburg, waarbij Aardenburg versterkt is met oude clubspelers die thans in hoger ge plaatste clubs uitkomen o.a. R. Moens (Goes), Th. de Backere (R. B.C. uit Roosendaal) en/ H. van de Voorde (M.O.C. uit Bergen op Zoom). Dit belooft dus een spannende wed strijd te worden. Ook is er weer de traditionele Ronde van Aardenburg, ditmaal de achtste en voor nieuwe lingen op kermismaandag. Verder zijn er op alle dagen schietingen, za terdag en zondag op de staande wip op de Gaaipersweide en maandag op de liggende wip bij Eug. Dhondt. Gistermorgen is onder grote belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 17-jarige semi narist P. Luykx uit Leur, die maandag •jl. in de Biesbosch op jammerlijke wijze is verdronken. Bij de begrafenisplechtigheid waren vrijwel alle professoren, leraren en studenten van het seminarie Ypelaar aanwezig. 'De solemnele H. Mis werd gecelebreerd door de regent van het seminarie, dr. J. de Lepper, die werd geassisteerd door twee professoren. De gezangen werden verzorgd door se minaristen. Twee priesters van het seminarie droegen aan de zijaltaren een H. Mis op voor de zielerust van de overleden student. De rouwstoet vanaf de ou derlijke woning naar de kerk werd voorafgegaan door zestien verkenners; tien andere verkenners droegen, de baar. In de kerk en bij de ter aarde bestelling vormden deze 24 verken ners een erewacht. GOES Grand: Gervaise. MIDDELBURG Electro:-The Eddy Du- ohin story. Schouwburg: Puberteit. VLISSINGEN Alhambra: Morgen zal ik huilen. Luxor: De lont in het kruit. TERNEUZEN Luxor: Koning voetbal. OOSTBURG Ledel: Battle Hymn. HULST Bioscoopgebouw: De onbe kende soldaat; Ik zal terugkeren. AXEL Het Centrum: Paris Palace Ho tel; Ook de besten kunnen vallen. SAS VAN GENT Olympia: Sissi de jonge keizerin. IJZENDIJKE Hofzicht: De zwarte rid der. tiOES Grand: Gervaise. MIDDELBURG Electro: The Eddy Du- chm story. Schouwburg: Puberteit. VLISSINGEN Alhambra: Morgen zal ik huilen. Ltixor: De lont in het kruit. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Peter Grimes. TERNEUZEN Luxor: Koning voetbal; The rose Tatoo. Concertgebouw: De slavin der Minnetarees. OOSTBURG Ledel: Battle Hymn. HULST Bioscoopgebouw: De onbe kende soldaat: Ik zal terugkeren. AXEL Het Centrum: Paris Palace Ho tel; Ook de besten kunnen vallen. SAS VAN GENT Olympia: Sissi de jonge keizerin. IJZENDIJKE Hofzicht: De zwarte rid der.

de Stem | 1957 | | pagina 2