STASSEN MAAKT PLAN VAN V.S. BEKEND AARDBEIEN Dagblad De Stem KISHI IN MOKUM Tour de France prijsvraag Po-dijken doorgebroken, maar toestand niet catastrofaal Troep< >en verminderen tot 2.500.000 man Wereld bitter herinnerd aan Hongaarse drama „Vals, grof en walgelijk OP RO IS LEVEN PLANEET MOGELIJK Twee boerderijen en vier schuren in de as gelegd Indonesië komt met een nieuw deviezensysteem Eilanden ontruimd DAGBLAD VOOR ZEELAND Akkoord over de handel met China Veelzeggende Tsjechische klacht Zonnige perioden Nederlanders slepen de „Stony Point* Falmouth naar In Frankrijk: Bezincbonnen toeristen C.N.Y. over ronselen van arbeiders Zoon trachtte vader dood te slaan Eis van anderhalf jaar Marsonderzoekers stellen vast Moordzaak Ajum Nog een eis van vijf jaar De grote jaarlijkse van het is weer op komst Bomaanslag in Peking Door felle brand te Asten: C.A.O. journalisten goedgekeurd Hongarije wijst Amerikaanse attaché uit Zeg het met bloemkool... 97e JAARGANG No. 22483 Uttgav» N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Konïnfltn m VadrrUnd V R IJ D AG 21 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariel en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, weJke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tal. 2601 OOSTBTTRG, Nieuwstraat 41, tel. no. j>5)^ Uit betrouwbare bron te Parijs wordt vernomen, dat de Navo-landcn het eens zijn geworden over de alge mene beginselen met betrekking tot het vraagstuk van de handel tussen West-Europa en Japan en communis tisch China. Na de spanning, die ontstaan was door het besluit van Engeland, de be perkingen op de handel met China te verzachten, schijnt het. vraagstuk thans op bevredigende wijze te zijn opgelost, zonder dat de westerse een heid is verbroken. Deze oplossing is mogelijk gewor den, doordat de Verenigde Staten, zij het met voorbehoud, zich hebben neergelegd bij het Engelse besluit. (Advertentie) 3 x zo snel de kroontjes eraf! En toch gave aardbeien, scho ne handen en nagels! Ja, dat kan! Dankzij een vinding van TOMADO: de handige, verchroomde aardbei- ontkroner. Daar zult u juist nti plezier van hebben. Overal verkrijgbaar, prijs slechts 35 cent! j| !ll!lttl01inniUlllill(llllllllllll!IIIIIIU(lllllllllUIII!IIIIJI1llllllltllllllllliillU PRESIDENT Coty van Frankrijk is donderdag te Luxemburg aangekomen voor een staatsiebezoek van twee da gen aan het Groothertogdom. TWEE JAAR met aftrek heeft de of ficier van justitie bij de Haagse recht bank geëist tegen de 30-jarige boek houder A. K. uit Den Haag, die bij zijn firma 14.000 gulden had verduis terd. SAOEDIE-ARABIë heeft woensdag voor de vijfde maal in de afgelopen week bij de Veiligheidsraad gepro testeerd tegen grensschendingen door Israëlische vliegtuigen. VIJF SCHEPEN zouden de Amerika nen aan België willen verkopen, ten einde de regelmatige uitvoer van an traciet naar de Benelux-landen te verzekeren. TEN ZUIDEN van Gaza is een Israë lische auto op een mijn gereden. Twee Israëliërs werden hierbij gewond. GISTEREN heeft de 22ste K.A.B.-be devaart naar Lourdes ons land ver laten, met in de eerste trein 350 zie ken en in de tweede 450 gezonde pel grims. Ook mgr. Nierman maakt de pelgrimage mee. DE OOSTENRIJKSE regering heeft een ministerscomité samengesteld, dat onderhandelingen over het Concordaat met de H. Stoel zal voorbereiden. OP DE ST. ANNABRUG te Nijmegen is een 13-jarig meisje, Truusje van Kemmen, door een tegemoetkomende auto aangereden. Het meisje overleed later in het ziekenhuis. PRINSES Marijke heeft het pantertje uit Pakistan, dat zij vorige week aan Ouwehands Dierenpark heetf overge dragen, de naam „Kispatan" gegeven. EEN EXPRESSTREIN, die op weg was van Rio de Janeiro naar Cam pos, is ontspoord. Ten minste tien mensen zijn om het leven gekomen. Even voordat Harold Stassen gisteren in Londen de nieuwe Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen openbaar maakte, werd de politieke wereld op onverbloemde manier geconfronteerd met de verschrikkingen van een tot de tanden bewapend communisme. De V.N.-commissie voor onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije legde namelijk een rapport op tafel, dat een vernie tigend oordeel inhield over het optreden van de Russen in novem ber 1956 en het verraad van Kadar c.s. Elders in dit blad vindt men een uitvoerig uittreksel uit dit rapport. Terwijl radio-Moskou de mededelingen van de V.N.-commissie com mentarieerde in bewoordingen als „vals, grof en walgelijk", zaten in Londen de afgevaardigden van de grote mogendheden aan de conferen tietafel in een sfeer, die de laatste weken als „hoopvol" wordt bestem peld. Stassen verklaarde, dat zijn regering bereid was in te stemmen met een vermindering van de troepensterkte van de V.S. en Rusland tot 2.500.000 man. Dit zonder politieke voorwaarden, maar gekoppeld aan een akkoord over de kernproeven. Binnen een jaar na ondertekening van het verdrag zou deze vermindering moeten zijn uitgevoerd. j ijroep gedaan op de V.N.-landen en op „de openbare mening", om stappen te ondernemen tegen de rechteloosheid in Hongarije. Zij eist onverwijlde toe lating van een commissie van rechts kundigen in dit land. Over de hele wereld zullen bijeenkomsten van ju risten worden uitgeschreven. Volgens de commissie zou de rege ring Kadar twee- tot vijfduizend per sonen om het leven hebben gebracht. Gevangenissen en interneringskampen in Hongarije zijn vol, zo wordt gezegd. Volgens een matige schatting zijn min stens 20.000 mensen gearresteerd en 35.000 mensen naar de Sovjet-Unie ge voerd. Het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij heeft gisteren de partijafdeling in de juri dische faculteit van de universiteit te Boedapest ontbonden wegens „rechtse oppositie" en omdat „anti-marxistische elementen" het heft in handen hadden. De opposanten hadden een socialis tische beweging gevormd, die toetre ding van „betrouwbare communisten" onmogelijk maakte. Radio-Wenen meldt, dat het Hon gaarse opperste gerechtshof drie nieu we doodvonnissen heeft geveld. Het bekrachtigde voorts het over de medische studente Ilona Toth uitge sproken doodvonnis. over geklaagd, dat er „grove politieke beledigingen" aan het adres van het socialisme en de Sovjet-Unie worden geuit en dat er onder de Tsjecttoslo- waakse jongeren zo weinig commu nisten voorkomen. De voorzitter van de jeugdorgani satie, Mislovac Veckcr, zei, dat slechts vijf procent van de 1.200.000 leden van de organisatie lid van de communis.- tische partij is. Dit percentage nam bovendien elk jaar nog af. Amerika, aldus Stassen, is ook be reid een verdere vermindering te overwegen tot een getal dat aanzien lijk lager ligt. Het wil in deze de Sovjet-Unie halverwege tegemoet ko men, maar eerst nadat bepaalde poli tieke problemen een oplossing hebben gekregen. Ook het leger van China zou in de eerste ontwapeningsfase op 2.500,000 man moeten worden gebracht en de legers van Engeland en Frankrijk op 750.000 man. Amerika wil echter niet zover gaan als Rusland, dat sterkten van 1.500.000 en 650.000 man heeft voorgesteld. De Fransman Moch zei meer waarde te hechten aan een vermindering van de bewapening dan van de troepen sterkten, omdat Amerika en Rusland over meer wapens beschikken dan hun troepen kunnen gebruiken en omdat geoefende reservisten snel kunnen worden opgeroepen. Stassen zal verscheidene dagen no dig hebben om de nieuwe Amerikaan se voorstellen tot in bijzonderheden uiteen te zetten. Hard en bitter Was de toon, waarop Stassen zjjn voorstellen deed, er een van politieke welwillendheid, hard en bijna bitter klonken de woorden van de Ameri kaanse V.N.-afgevaardigde Cabot Lod ge, in zijn commentaar op het V.N.- rapport over Hongarije. „Wat de Sovjets in Boedapest heb ben gedaan", zei hij, „kunnen ze ook elders doen". Hij stelde voor, afgevaar digden bijeen te roepen van de 24 landen, die voor de instelling van de commissie hebben gestemd en dan tot verdere stappen te besluiten. Austra lië zal om een spoedige V.N.-bijeen komst verzoeken, ter bespreking van het rapport. De internationale commissie van ju risten, die in Den Haag zetelt en waar in vooraanstaande rechtskundigen uit 16 landen zitting hebben, heeft naar aanleiding van het rapport een be Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. J Matige en langs de kust tijdelijk 2 vrij krachtigwind tussen noord J cn noordwest. Maximumtempera- turen van 17 graden langs de kust tot 23 graden in het zuiden van het land. Verwachting van het Belgisch Weerkundig instituut: zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Bewolkt en nevelig s morgens, zonnig in de middag. 2 Vandaag: zon onder 21.03 uur; maan onder 14.03 uur. J Morgen: zon op 4.20 uur; maan op 0.53 uur. i Met de nog altijd brandende tanker Stony Point op sleeptouw, koerste gisterenavond de Nederlandse sleep boot „Thames" in de richting van de Britse haven Falmouth. Woensdag avond was het de Nederlanders ge lukt, de Amerikaan te enteren en met het lilussingswerk te beginnen. De tanks van het schip zijn lek ge stoten en men hoopt daarom, dat de brand spoedig zal zijn uitgewoed. Eorme scheuten brandende benzine stroomden gisterenmiddag nog in zee. De snelheid waarmee de Stony Point naar het noordwesten stoomde, kon niet groter zijn dan 1 a 2 mijl per uur, daar anders het vuur zou zijn aangewakkerd. Ook op de Griekse vrachtboot Johannis woedde gisteren nog een brand. Het vuur laaide weer op, toen men de haven van Brest wilde binnenstomen. Het aantal slachtoffers van de scheepsramp voor de Franse kust is inmiddels tot 14 gestegen. Drie zwaargewonden zijn namelijk in het ziekenhuis overleden. Er is nog één vermiste. Buitenlandse toeristen zullen in Frankrijk de verhoogde benzineprijs niet behoeven te betalen. Bij aan komst in het land krijgen zij bon boekjes, waarop zij benzine kunnen kopen voor 65 a 70 frank per liter. Zoals bekend, komt met ingang van 1 juli in Frankrijk de gewone benzi ne op 90 frank en super op 95. De distributie wordt op die datum afge schaft. Geen succes Vooraanstaande Tsjechoslowaakse communistische leiders hebben er De verbondsraad van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft zich bezig gehouden met de problemen welke verband houden met de toene ming van het ronselen van arbeiders. Vastgesteld werd. dat dit verschijn sel in deze tijd dusdanige vormen aanneemt, dat gesproken moet wor den van een groot maatschappelijk kwaad. Reeds is, aldus het C.N.V., in meerdere gevallen gebleken, dat door het inschakelen van geronselde ar beiders de arbeidsvrede verstoord werd, terwijl zowel de sociale verze keringswetten als de veiligheidsvoor schriften met voeten getreden wor den. De verbondsraad besloot om een nader onderzoek in te stellen naar de omvang van dit kwaad en daarna de nodige stappen te overwegen. In de nacht van 20 op 21 januari j.l. heeft de 20-jarige tuinarbeider Pieter B. uit Honselersdijk getracht met een stoel zijn vader dood te slaan. Gisterenmorgen stond de jon geman terecht voor de Haagse recht bank. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de re gering. Het bleek wel ter zitting uit reeds afgelegde verklaringen en uit hetgeen de zenuwarts dr. J. Lindner als des kundige mededeelde, dat de schuld niet alleen bij Pieter B. rustte. De vader was enige jaren geleden al eens tot een gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij een andere inmid dels naar Canada geëmigreerde zoon had mishandeld. Ruzies en vechtpartijen waren in het gezin B. aan de orde van de dag. Op Mars regent het en mogelijk bestaat er ook or ganisch leven, zij het dan in een vorm, die wij op aarde niet kennen. Dit heeft dr. Slipher, voorzitter van de internationale commissie voor onderzoek van de pla neet Mars, verklaard. De commissie heeft een verslag opgesteld over de waarnemingen, die vorig jaar zijn verricht toen Mars bijzonder dicht bij de aarde kwam, namelijk tot op een afstand van 56 miljoen kilometer. Dr. Slipher zei donderdag te Flagstaff (in de Amerikaanse staat Arizona) in een toelichting op dit rapport, dat de atmosferische om standigheden op de rode planeet gelijken op die van de aarde, maar dat de temperatuurschommelingen veel groter zijn. In het Poolgebied van Mars zijn mineralen die ook op aarde voorkomen, bedekt door een dikke laag ijs. Boven het Poolgebied zijn witte wolken waar genomen. De donkere vlekken die men soms op Mars kan waarnemen, worden vermoedelijk door regen veroorzaakt. Van tijd tot tijd wor den bepaalde stukken van Mars door een geheimzinnig blauw schijnsel verlicht, waardoor de waarnemingen vergemakkelijkt worden. Het rapport is gebaseerd op tienduizenden foto's, die vorig jaar in alle delen van de wereld van Mars zijn genomen. De officier van justitie bij de recht bank te Leeuwarden heeft een gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek ge vorderd tegen de 37-jarige vrouw F. D.-D. uit Anjum wegens uitlokking van moord. Zij is de moeder van de verdachte Johannes D„ tegen wie we gens moord op de slikwerker P. Steen tra uit Anjum zeven jaar gevangenis straf met aftrek is geëist. De officier heeft tegen de vader van de verdachte Johannes D„ de 43-ja- rige Andries D„ vrijspraak van uit lokking tot moord gevorderd. Donderdagochtend vond in een Am sterdams theater de persvoorstel ling plaats van de film Typhoon boven Nagasaki", waarbij o.m. de regisseur, Yves Ciam.pi en diens echtgenote Kishi Keiko, die de hoofdrolvertolkster in de rolprent is, aanwezig waren. Na de voorstel ling werd er een korte wandeling door Amsterdam gemaakt, waarbij de verkoper van fruit op een van de bruggen over de Amstel in Kishi een welwillende koopster vond. «•••••••«•••••••••••••••••••••••••••••a In een vertrek van de woning van de vice-president van de medische faculteit van de universiteit van Pe king is, naar het officiële communis tische Pekingse ..Volksdagblad" meldt, een bom ontploft. De ontplof fing vergde geen slachtoffers. De vice-president, Tsjoe Tsjen, is lid van het communistische partijco mité der faculteit. In de nacht van woensdag op don derdag zijn in het gehucht Voordel donk te Asten door onbekende oor zaak twee boerderijen en vier land- bouwschuren afgebrand. Bij deze brand kwamen 31 varkens en een aan tal kippen in de vlammen om. De schade bedraagt naar voorlopige raming meer dan 100.000.— De brand werd te ongeveer één uur door voorbijgangers ontdekt in een schuur naast de boerderij van de landbouwer G. Verberne. Zij sloegen onmiddellijk alarm en de buurtbewo ners trachtten, in afwachting van de Indonesië is gisteren overge gaan tot de invoering van een nieuw systeem voor deviezen- certificaten, dat neerkomt op het vaststellen van een vrije valuta koers voor de Indonesische ru- piah. Voortaan zal de valutakoers van de rupiah worden bepaald door vraag en aanbod van nieuwe exportcertificaten. Dr regering heeft bekendgemaakt, dat De rivier de Po, die door zware regenval in de afgelopen twee weken sterk is gezwollen, is gis teren bij de delta door haar dij ken gebroken en overstroomt thans een uitgestrekt laagland. Militairen, politie en brandweerlie den werken, tezamen met eilandbe woners, met man en macht aan het bouwen van een dertien kilometer lange dijk over het midden van het eiland Ariano, dat door doorbraak van de dijken in het mondingsgebied van de Po met overstroming wordt be dreigd. Men wil, door deze dijk, de voornaamste plaatsen van het eiland, Ariano en Corbola, voor overstroming behoeden. De 20.000 bewoners van het eiland Porto Tolle, dat meer landinwaarts in de Po-delta ligt, begonnen donderdag, op last der autoriteiten, hun wonin gen, die door het stijgende water worden bedreigd, te ontruimen. Donderdag drong het sterk gezwol len Po-water, dat duizenden tonnen modder met zich voert, de ontruimde huizen van Riva (vierduizend inwo- ners) binnen. Het stroomt thans In de richting van Taglio di Po en Ariano, met respectievelijk ruim negen- en bijna twaalfduizend inwoners. Alle bioscopen cn openbare gebou wen in het overtromingsgebied zijn van regeringszijde gevorderd voor het onderbrengen van gevluchte bewoners van de eilanden Arriano en Porto di Tolle. Een woordvoerder van het te Ro- vigo gevestigde hoofdkwartier voor de bestrijding van het overstromings- vaar heeft verklaard dat de doorbraak van de Po-dijken dicht genoeg bij zee is geschied, om, zoals het er thans uitziet, herhaling te voorkomen van de rampzalige overstromingen van no vember 1951, toen 273 personen het leven en 223.000 mensen have en goed verloren. De woordvoerder bevestigde, dat het peil van de Po thans met ongeveer een centimeter per uur daalt. Hij voeg de hieraan toe dat slechts het opste ken van een krachtige wind, die gol ven in het water zou doen ontstaan, tot nieuwe .dijkdoorbraken zou kun nen leiden. De Italiaanse minister van open bare werken, Togni, is uit Rome naar het gebied van de watersnood ver trokken. Volgens persberichten hebben land arbeiders op Ariano, die pas een sta king hebben beëindigd, geweigerd aan de bedreigde dijken te werken. „Het land is niet van ons en wij zien niet in, waarom wij het zouden verdedi gen", zo zouden ae landarbeiders ge zegd hebben. Onweersbuien, dikwijls vergezeld van hagel, hebben woensdag vrijwel in geheel Spanje geheerst, maar met name in het gebied rondom de stad Santander veel schade veroorzaakt. Verscheidene rivieren traden daar bui ten hun oevers, waardoor talrijke dorpen onder water kwamen te staan en drie mensen door verdrinking om het leven kwamen. de nieuwe maatregelen zijn gericht op: 1. Herstel van de handelsbalans. 2. Verbetering van de deviezenpo- sitie door opvoering van de export. 3. Vereenvoudiging van de devie zen procedui es. De nieuwe maatregelen werden warm toegejuicht door de exporteurs, die vertrouwen dat hun rupiah-opbreng- sten aanzienlijk zullen toenemen als gevolg van het nieuwe systeem. De importeurs daarentegen nemen nog een afwachtende houding aan. Volgens het nieuwe systeem zal een exporteur exportcertificaten ontvangen voor de nominale waarde van zijn ex port in buitenlandse valuta, die tevens zal zijn uitgedrukt in rupiahs tegen de officiële koers. Tegelijkertijd heeft de regering be kend gemaakt, dat de uitvoerrechten zijn opgeheven en dat de invoerrech ten opnieuw in zes groepen zijn in gedeeld. De nieuwe exportcertificaten zullen ook vereist worden voor de transfer van winsten van buitenlandse onder nemingen in Indonesië, alsmede voor sociale transfers ten behoeve van bui tenlands personeel. Gisteren is ook bepaald, dat alle vreemdelingen, die in Indonesië wil len werken, een arbeidsvergunning bij de regering moeten aanvragen. Ook verschaffen de nieuwe voorschriften de regering de middelen om controle en toezicht op de buitenlandse arbei ders uit te oefenen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft heden de nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalisten goedgekeurd, waarover onlangs de vereniging van c gbladdirecteuren ,.De Nederlandse Dagbladpers" en de drie journalisten kringen overeenstemming hadden be reikt. brandweer, met schuimblussers de voortgang van het vuur te stuiten. Daar de boerderij en schuren in deze buurt allen met stro gedekt zijn, ontstond binnen zeer korte tijd door overspringende vonken brand op de daken van de schuur en de boerderij van de buurman van de heer Ver berne, de landbouwer F. van Keme- nade, cn aan de overzijde van de weg op de boerderijen van de weduwe Berkers en L. Loomans. Door het snelle optreden van de brandweer kon nog verdere uitbrei ding voorkomen worden en werd het vuur, dat reeds op verscheidene plaat sen het dak van de boerderij van de heer Loomans had aangetast, geblust. Zijn achter de boerderij staande schuur en de boerderij, schuur, landbouw- inventaris, inboedel, hooioogst en drie varkens van de weduwe Berkers gin gen echter verloren. Zij heeft met haar zoon slechts voor lijfsbehoud kunnen zorgen. Verder zijn ook de boerderij, schuur, hooioogst en 28 varkens van de heer van Kemenade, die zijn boerderij nog niet bewoonde, en de schuur van de heer Verberne geheel verbrand. De heer Kemenade is niet verzekerd. De Hongaarse regering heeft de Amerik. luchtvaartattaché in Boe dapest, kolonel Welwyn F. Dallam, gelast binnen zes dagen Hongarije te verlaten. De Hongaren beschuldigen hem ervan, dat hij foto's heeft ge maakt van militaire objecten. Dallams zou de gewraakte foto's ook reeds voor en tijdens de opstand genomen hebben. Voorts zou hij an deren gevraagd hebben om inlichtin gen over de radar van de Hongaarse luchtmacht en de reorganisatie van het Hongaarse leger. In 's-Gravenhage woont een jong echtpaar, dat geen huis heeft en in woont bij de 52-jarige mevr. A. M.-B. aan de Bilderdijkstraat. Het vrouw tje. de 20-jarige W. E., moet samen met haar van de keuken gebruik ma ken. Zij heeft thans vrij ernstige brandwonden aan hals, schouders, rug en armen, doordat de hoofdbe woonster bij een woordentwist over het gebruik van deze keuken een pan met kokende bloemkool, inplaats van in de gootsteen, heeft afgegoten over het hoofd van het jonge vrouwtje. Mevr. A. M.-B. is door de politie ge arresteerd.

de Stem | 1957 | | pagina 1