Overstromingen in Amerika Grote kerk in verleden van 's-Gravenpolder gewoonweg vermoord De laatste eer aan dr. Suurenbroek, Goes V RESTAURATIEREGELINGEN WACHTEN OP DEN HAAG R.Z.V.T. te Hulst officieel door B. en W. ontvangen BUISMAN Kath. voortrekkers gaan Franse school afbouwen Moeilijkheden bij vv Goes land )A H Brandweerkorpsen in België Deelneming uit heel Zeeland PAARDENMARKT GOES KWIJNDE Vrouwengilde besprak (nodige) decentralisatie Watersnoodfraude Willemstad voor rechtbank Breda Nodig voor het Sous-proletariaat Nijmeegse vierdaagse nog internationaler Klassekampioenschap schieten in Zeeland Geen kermiskoers te Sluis Zomeravondvoetbal Weg titel in gevaar? SPORTWt KORT EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1957 jeprikt wa- irikker was RACHT :e e jaarlijkse ichtwagens, sen- plaats. 3p de Groe- ïdere jaren ie kerk om ,egenen. FIETS FS sestraat-Ra- >mfietser S. t elkaar in fiets als de :hadigd. De 3setpot met begrijpen, eze pot niet mis. ekvereniging werd een n. Om 5 uur Om half 7 ;ocht van de lid Overwint uit Hoofd- a de heer A. tussen beide meerde voet- iie door het 1 werd ge- een wieler- reeds schre- irdeonvereni- [ijke een uit- in. Beide da- tot dansen, hart konden roussel. J. Maes, on- agere St. Jo- ingang van n de r.-k. St. en. In zijn benoemd de ervliet. RSRIT Igverkeersrlt door de ge- die voor de vordt, is be de automo- waardoor zij rkeersbordeh eens kunnen ij tevens hun etsen. De rit, uur zal aan- delen. 1 krijgt men sproei op de blijkt er weer bestaan voor en, waarbij el geen rol iral diegenen nen, die goed els weten te GEN BUS 'an de Ponte oli in de rich- p zijn brom- anaf het rij- waardoor een iche autobus ntwijken. Na te zijn kwam |op de stenen der Rijkspoli- a waarna dok die een ern- met zijn auto r overbracht Belgische bus 1WACHT IEKER. laatste dagen 'zoek aan het veroorzaakt, dan 500 be- 1. Per 1 juni oekers sedert .190. Wanneer oie zomer is de maand ju- :er verwacht. gegrepen ir reed de 60- t de Schenge- ,p de rijksweg loeg toen zon- inks af, om de iden. Zij werd :hept door een de heer H. uit S. kwam eerst it en sloeg toen B straat. Hier- toofd verwond, slachtoffer per gasthuis ver- ikschool ijt was er gis- gstelling voor de Vakschool e vele bezoek- beeld van het 'zijn resultaten. 7eststeyn deel- er eindelijk van de nieu- ;r goede kans b openbare les even vangt men o: De gemasker- ipia: Slechts een it. Battle Hymn, ra: De zoon van voor Tanger. n an Napels, ro: Liefdesroes. a: Zolang ie nog or: Meisjes voor Vlaamse Opera, Nu de restauratie van de grote kerk begonnen is, zal men wellicht graag iets meer omtrent haar geschiedenis vernemen. Helaas is ons in woord of beeld slechts weinig van deze kerk bekend, zelfs niet aan welke patroon heilige ze was toegewijd. Hieruit zou men kunnen concluderen, dat er weinig gebeurd is, dat een vermelding verdient. Pas echter op. Niets is minder waar. We weten, dat in 922 de keizer van het heilige Roomse Rijk aan de graaf van Kennemerland een reeks hofste den schonk van de polder Kinhem op Texel tot aan 's Gravenpolder in Zee land. Opgemerkt zij, dat 's Graven polder zijn naam juist aan die spe ciale polder van de graaf te danken heeft. Volgens sommigen zou die pol der gelegen zijn geweest aan de Voor trappen. En dat is de plaats op de Goesse straatweg, waar nog altijd de beroemde vier linden de aloude grens van het graafschap Holland aangeven. Het oude 's Gravenpolder zou dus meer noordelijk dan thans gelegen hebben. Merkwaardig is echter, dat de Voortrappen niet veel boven hun omgeving uitsteken, terwijl het hui dige 's Gravenpolder op een zeer uit gestrekte hoge terp aangelegd is. De eerste terpen werden hier in deze streken aangelegd in de Frankische tijd, mogelijk zelfs al in de Romeinse tijd; in alle geval vèr vóór het jaar 922. Stenen spreken Al zwijgen de geschriften dus; de stenen spreken! En de heer Geuze van het architectenbureau Rothuizen- 't Hooft was zo vriendelijk, deze ste nen taal vobr ons verstaanbaar te maken. Voorop zetten we de uitspraak van de heer Geuze: „Dit gebouw is door verbouwen, aanbouwen en wegbreken gewoonweg vermóórd!" En hij wijst ons de funderingen van de geheel weggebroken triomfboog. „Let er even op," zegt onze gids, „hoe de boog ietsje schuin stond; de tiomfboog (die als afsluiting diende tussen priesterkoor en kerk) gaf na melijk de houding van het hoofd van de gestorven Christus aan het kruis weer. De evangeliezijde stond iets verder de kerk in." De zijwanden geven een zevental eigenaardige ondiepe en brede nissen van circa 1,5 m hoogte te zien. Den ken we ons de kerk in de oorspron kelijke toestand, dan komen we op een aantal van 14 of 12. Was dat ter besparing van materiaal? Waren het nissen, waarin de kruiswegstaties stonden opgesteld? Of verbeelden het de twaalf apostelen? Vragen zonder antwoord. De onderkant van de nis sen is thans gelijkvloers, maar onder zoek wees uit, dat de kerkvloer ooit een 60 tot 70 cm dieper lag dan nu. Misschien nog in de katholieke tijd werd een noorderzijbeuk aangebouwd Daartoe werd de noordermuur in een wijde boog uitgehakt en zonder steun moest het dak daar ter plaatse maar blijven hangen! Het zoldergewelf van deze kapel kwam lager dan dat van het schip. Het zicht hierop werd ont trokken door een slordig opgemetselde boog. Tot aan de restauratie was deze kapel dichtgemetseld en van binnen rondom betimmerd met een houten lambrizering; een nieuwe rechte zol der was er in aangebracht, veel lager dan het gewelf. Dat ook een kwart raam boven deze nieuwe zolder weg- getimmerd moest worden, was geen bezwaar! Uit alle kerkramen werden de go- thische profielen en de stenen roeden weggekapt en lelijke houten kozijnen met houten roeden kwamen ervoor in de plaats. grote grafkelder, die precies in de oude absismuur ligt, zijn de oudste funderingen geheel geruimd; wat wel heel jammer is. Diverse toegangen heeft de kerk gehad. De huidige is een vrij jong en onlogisch lelijk aanbouwsel met namaak-steunberen. Ze bevindt zich aan de noordzijde.. Aan de zuidzijde is onder de pleis ter vandaan gekomen een fraaie toe gangspoort met een mooie ellipsvor mige boog en met diep in de grond nog de originele dre'mpelhoogte van het oorspronkelijke kerkje; hieruit is te concluderen, dat dit de eigenlijke ingang was vóór de ramp. Nadien werd ze dichtgemetseld. Ze bevindt zich vlak voor de toren. Aan de buitenzijde van het priester koor is nog een halve ellipsvormige boog te voorschijn gekomen, die wijst op een andere toegang. Een toegang tot de sacristie aan de evangeliezijde werd na de ramp ruwweg hoger uit gehakt. Toen de sacristie afgebroken werd. werd ook deze toegang weer gedicht. Een eigenaardige doorgang werd aan de epistelzijde ontdekt, namelijk een vierkant gat van ongeveer 0,5 m in het vierkant. Waartoe deze gang, die zich thans op ongeveer kniehoogte be vindt, heeft kunnen dienen, is een van de onopgeloste raadsels. Omtrent de ouderdom van de kerk spreken de fundamenten een klare taal. Deze zyn namelijk gemetseld met klei, een methode die vóór 1400 in gebruik was. De oorsprong van dit gebouw ligt dus kennelijk ook vóór 1400. Bij het voorlopig onderzoek van de funderingen werden nabij de triomf boog aan de evangeliezijde enige go- thische fragmenten van een kalkzand stenen beeldengroep gevonden. Hoe de definitieve restauratie moet worden, kon de heer Geuze ons niet vertellen. De regelingen daarvoor moeten worden getroffen door Monu mentenzorg te Den Haag en daar is men er nog niet mee klaar. Men hoopt in elk geval de restauratie te vol tooien in 1960. Te Gavere in Oost-Vlaanderen wer den grote brandweerfeesten georga niseerd, waar, naast 60 Belgische korpsen uit de provincie Oost-Vlaan deren, ook 2 Nederlandse korpsen te genwoordig waren, namelijk Aarden burg en Hulst. Naast een openings ceremonie en een plechtige H. Mis was er een groot défilé waaraan door verscheidene brandweermuziek korpsen en alle aanwezige korpsen werd deelgenomen. De beide Neder landse korpsen ontvingen naast een speciale premier ieder een wandbord ter herdenking aan de deelneming. Bij de wedstrijd won de brandweer van Oudenaarde de beker. Het brand- weerfeest werd met een bal beslo ten. B. en w. van Hulst hebben het Reizend Zeeuws Volkstoneel, in ver band met zijn succes in het Zeeuws Landjuweel officieel ten stadhuize ontvangen. Burgemeester A.L.S. Lo- ckefeer bood de vereniging die voor de tweede achtereenvolgende maal het landjuweel won, de gelukwensen van liet gemeentebestuur aan. Een extra pluim kreeg de voor zitter van het RZVT, de heer Jo de Block, die bovendien in de Haar lemse Haghespelen de eerste prijs herenhoofdrollen won. De burgemees ter noemde dit een bekroning van zijn vele persoonlijke toneeltriomfen. Het succes dat de vereniging be haald heeft, noemde de burgemees ter behalve voor het toneelleven ook voor stad en streek van groot be lang. De heer de Block dankte voor de felicitaties, de aan hem persoonlijk betuigde lof terugbrengend op de medespelenden en vooral op de re gisseur. Deze, dr. L.Lockefeer, bena drukte in een korte speech de doel stellingen van het RZVT, dat, naar hij zei, geenszins van plan is andere toneelverenigingen in de streek hun beste krachten te ontfutselen om zo doende de beste krachten rond zich te verzamelen. De heer Lockefeer roemde de discipline en grote toe wijding van de leden van het RZVT. Een van de voornaamste aspecten van het succes vond hij het feit, dat de jury verklaard had, door de op voering van het RZVT te zijn terug gekomen van de stelling dat een ama teurtoneelvereniging Molière niet zou kunnen spelen. Hij roemde voorts de medewerking van het gemeentebe stuur, dat toneelvoorstellingen vrij stelt van vermakelijkheidsbelasting, hetgeen elders nog niet bereikbaar blijkt. Deze voorbeeldige houding van dea stadsbestuurderen betekent voor het amateurtoneel, aldus de heer Lockefeer, een geweldige steun. Ten slotte wees hij erop, dat niet de suc cessen het doel zijn van het ama teurtoneel. Het doel ligt hoger, de successen zijn slechts aangename verpozingen op de lange weg daar heen. Tot slot van de officiële ontvangst bood het gemeentebestuur zijn gasten een wegens de warmte hoogst wel kome dronk aan. Onder enorme deelnemende belangstelling had gisteren de ter aarde bestelling plaats van de bekende Goese chirurg, dr. R. Suurenbroek, die j.l. don derdagavond bij een auto-on geval om het leven kwam. 's Middags half drie stond de kist met het stoffelijk overschot, bedekt met en omgeven door tientallen bloermdukken, opgebaard in de hal van „5t. den gewijd aan diens nagedachtenis. Spr. wees er op hoe de liefde tot de mensheid hem tot richtsnoer was. Hij dankte hem ook voor de liefde, welke hij gaf aan de zijnen en zijn ver wanten. Daarna las ds. Goedhart, schoonva der van de ontslapene, enige passages uit de H. Schrift en bad tenslotte het Onze Vader. Nadat de kist aan de schoot der aarde was toevertrouwd, dankte de heer Suurenbroek voor de bijzondere wijze waarop men zijn broer de laat ste eer had bewezen. Brand weerwed strij den te Sas van Gent Joanna" en werd van daar Zaterdag a.s. wordt in Sas van Gent 1 r\ riv, Dnn^a r n r Q i - uit, door leden van ,,de Ronde tafel gedragen naar de rouwkoets, terwijl de klok van het ziekenhuis droef geestig klepte. Het was een moment de jaarlijkse wedstrijd voor de brand weren uit oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Naast 12 ploegen van de gemeentelijke brandweren zal ook vol ontroering en menige verpleeg- aan wedstrijd worden deelgeno- Schande iveggemoffeld Een merkwaardige gothische rand onder de ramen (binnen van bak steen en buiten van zandsteen) werd afgekapt en de schande werd onder een laag pleister weggemoffeld. Op vallend is, dat beneden die rand de oudere grote Zeeuwse moppen ge bruikt zijn, en boven die rand een kleiner formaat, misschien 16e eeuws. Dit wijst op vernieling door een ramp: een brand of overstroming. Vermoe delijk het laatste, want de kerkterp en de kerkevloer zijn na die ramp toen danig opgehoogd, zoals we hier boven reeds zagen. Rond 1700 werd een zuiderkapel aangebouwd, waarin een grote ge metselde familiegrafkelder is aan gelegd, misschien voor de familie Bomme-van den Broeke, die am bachtsheren van 's Gravenpolder waren. De muren zijn voornamelijk opgetrokken uit een 17e eeuwse gele baksteen, die dus wel uit de toon valt bij het geheel. Het gewelf van deze beuk was weer minder hoog dan die van het schip, zodat ook hier weer verzwakking van de constructie kwam. Vier schoorstenen op diverse plaat sen werden in de loop der eeuwen uitgehakt in de muren. Bij één daar van kwamen de dakspanten in de schoorsteen; een wonder dat dit nooit brand heeft veroorzaakt! Midden vorige eeuw werd het go thische gewelf, dat hoog en koud was, aan het oog onttrokken door een la ger aangebracht rond gewelf. Van enige beschildering schijnt wel ner gens in de kerk sprake te zijn ge weest. De muren komen onder de smerige dikke kalkpleister vandaan. Het spitspuntige gothische gewelf heeft een blauwgroene sombere kleur en nog nergens werd bij nader onder zoek onder deze verflaag ook maar iets van een versiering aangetroffen. Dit wettigt het vermoeden, dat het oorspronkelijke gewelf ooit na een brand zou zijn vernieuwd. De houten ribben die tot halverwege de muur het gewelf schragen, zijn tijdens de beeldenstorm ruw met de dissel aan gepunt, zodat het ondereind van circa 2 meter er af is geslagen. Waarschijn lijk waren die ondereinden versierd. De natuurstenen consoles waarop die ribben steunden zijn verwijderd; het >s zelfs ondoenlijk om nog de plaatsen er van aan te wijzen! Priesterkoor het ergst Het ergst is het voormalige pries terkoor vermoord. De vorm hoort zeshoekig te zijn; hier echter is ze rechthoekig! Aan de grote brede scheuren, die aan weerskanten van de fundering tot aan de goot lopen en waardoor men gemakkelijk naar bui ten kan kijken, en aan een andere nianier van metselen is duidelijk te zien, dat het vroeger niet zo was. Het graven naar de oorspronkelijke lunderingen leverde slechts een kleine aanwijzing van circa 2 m lengte op naar de vroegere zeshoekige vorm. voor het aanleggen van een andere ster snikte het uit De droeve stoet reed langs het woonhuis van de overledene aan de Burgweg en langs het Gasthuis, naar de algemene begraafplaats, waar het wemelde van doktoren uit geheel Zee land, en talloze vrienden, bekenden en relaties. Het Goese gemeentebestuur was aanwezig, alsmede de besturen van „St. Joanna" en het Gasthuis. Ook een groot aantal eerw. zusters en verpleegsters uit ,.St. Joanna" en personeel uit het Gasthuis waren dr. Suurenbroek de laatste eer komen bewijzen. Voorts zagen wij verschil lende geestelijken en dominees op de dodenakker. Toen de kist boven de groeve was geplaatst, heeft een broer van dr. Suurenbroek enkele gevoelige woor- men door enkele bedrijfsbrandweren. De algemene leiding is in handen van de heer G. Kortes. Als wed strijdleider treedt op de heer Schui temaker uit Middelburg. Zaterdag zal het dus, wat het brandgevaar betreft, voor Sas van Gent een veilige dag zijn. (Advertentie) De tropische hitte had ook haar invloed op de jaarlijkse paarden markt, welke gisteren op de Beesten markt te Goes werd gehouden. De aanvoer was matig. Er werd een kleine dertig paarden aangevoerd, waarvan het merendeel reeds poedig weer van het marktterrein werd weg geleid, omdat de handel mede door de hoge prijzen buiten de koppaar- den niet groot zou zyn. Reeds om half een waren de keu ringen afgelopen. In de afdeling slachtpaarden werd het kampioen schap toegekend aan een inzending van de heer A. Viergever uit Goes, die hiervoor uit handen van burge meester ten Kate de wisselbeker van de gemeente Goes ontving. Dezelfde inzender won in deze categorie ook een eerste prijs. De volkslagerij de Kok uit Goes kreeg een eerste en een tweede prijs toegekend voor twee van haar inzendingen. In de groep handelspaarden de eerste prijs voor het paard van de heer S. van Hoeve uit Goes, dat latei- werd aangekocht als hoofdprijs voor de Goese paardenverloting. Een twee de en een derde prijs in deze cate gorie waren ook voor inzendingen van de heer Viergever. Deze handelaar ontving tevens de extra prijs voor het grootste aantal aangevoerde paar den. Onder de prettige en pittige leiding van vice-presidente mevrouw Van Mierlo-Mutsaerts hebben de besturen van de afdelingen van het diocesaan Vrouwengilde dinsdag j.l. in Breda vergaderd. Men trotseerde de broeie rige atmosfeer en veinsde die niet te bemerken om zich vol zorg te buigen over het program der decentralisatie van de diocesane vereniging. Deze decentralisatie blijkt meer en meer nodig. Niet alleen door de uit breiding van het bisdom, maar ook door het groeiend aantal afdelingen en leden, wordt het gewenst over te gaan tot het leggen van gewestelijke contacten, waardoor afdelingen in een soort kring bijeen worden ge bracht. Deze bijeenkomst, voorloper van de algenftene jaarvergadering, die don derdag 26 september wordt gehouden, stond daarvan in het teken. Aan de hand van antwoorden op een enquête werden de problemen rondom deze decentralisatie besproken en zodoen de kwam duidelijk de behoefte naar voren om te komen tot een diocesaan contactblad. De besprekingen waren van dien aard, dat ter vergadering besloten kon worden, driemaal per jaar een diocesaan blad uit te geven, waarin allerlei wetenswaardigs ver meld staat en ook de belangrijke lan delijke activiteiten vermeld zullen worden. De plaatselijke contactorga nen, voor zover deze bestaan, zullen van de nieuwe uitgave uiteraard geen concurrentie ondervinden; het dioce saan orgaan is aanvullend bedoeld. De kwestie van de gewestelijke vertegenwoordigsters werd ter ver gadering wel besproken, maar kon nog niet worden opgelost, omdat nog lang niet overal de geschikte perso nen daartoe waren aangetrokken. Een Zeeuwse afdeling attendeerde op collectemoeilijkheden in verband met het V.V.H. Vanachter de be stuurstafel werd opgemerkt, dat, waar mogelijk, medewerking gege ven moet worden. Waar principes in het geding worden gebracht, moet men zich van die medewerking ech ter distanciëren. Aan het einde van de bijeenkomst werd erop geattendeerd, dat de af dracht aan het diocesaan bestuur met ingang van het nieuwe vereni gingsjaar 75 cent per lid gaat wor den. Hiertoe had de ledenvergadering eerder besloten. Men heeft de mond vol van koffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje buisman wonderen. mb De Bredase rechtbank zal op don derdag 27 juni a.s. de zaak behande len tegen de aannemer H. H. uit Willemstad, die gedagvaard is we gens valsheid in geschrifte en ver duistering, alsmede tegen de opzich ter A. V. uit Alphen aan de Rijn, de uitvoerder j. B. te Rotterdam en de bedrijfsleider T. K. uit Den Haag welke laatste drie beticht worden van medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte. Zoals men zich wellicht zal herin- nëren, zijn er te Willemstad bij de herstelwerkzaamheden na de waters nood onregelmatigheden geconsta teerd. In de periode van de waters nood, februari 1953 tot eind 1954, zouden vanwege de beschuldigden declaraties zijn ingediend, waarop meer vermeld stond dan waarop de indieners recht hadden. In totaal be loopt het een zeer aanzienlijk bedrag. H. H. uit Willemstad zal verdedigd worden door mr. Boekwinkel uit Rot terdam, A. V. door mr. Drion uit Breda en T, K. door mr. Thoolen uit Den Haag. Tussen 21 juli en 1 september zul len elke zaterdag ploegen van 20 a 25 voortrekkers naar Pouilly sur Serre trekken. Zjj kamperen daar in de buurt en gaan er handen uit de mouwen steken. Dat klinkt heel nuch ter en heel beseheiden, in feite mag gerust gezegd worden, dat deze Ne derlandse katholieke jongelui hier een daad stellen, waar men zijn pet je voor mag afnemen. Het gaat namelijk hierom: in Pouil ly sur Sere staat een landbouw- technische school, waar zo nogal het een en ander aan mankeert. De school is namelijk niet compleet en kan zodoende geen geslaagden afle veren. Dat laatste is nodig om In aanmerking te komen voor staats subsidie. Hier is dus sprake van een •vicieuse cirkel, waar die voortrek kers willen doorbreken. Zij willen gaan bouwen, voor de mission diocesane en zodoende de bisschop de helpende hand reiken. Deze mgr. Douillard is enthousiast genoeg over het initiatief van de jongelui. Zelf ziet hij geen kans de school te voltooien, die gebouwd is kunnen worden uit een legaat. De school is speciaal bestemd voor de jongelui, die behoren, tot wat men in Frankrijk het sous-proletariaat noemt. Wat dat betekent, is voor Ne derlandse begrippen onvoorstelbaar. De verkennersbeweging in Neder land viert dit jaar zijn gouden ju bileum. De voortrekkers willen van de bouwactie van Pouilly sur Serre hun jubileum-daad maken, om de „koude drukte" van een officiële herdenking geven zij niet veel. Met alle optimisme en enthousias me, dat zij opbrengen, zijn deze voortrekkers echter niet in staat fi nancieel hun eigen boontjes te dop pen. Zij geven gratis hun werk kracht, betalen ook nog hun eigen reis- enverblijfkosten. De technische mannen van de Jozefstam hebben de kosten begroot op een f 10.000. 150 Man kunnen dit enorme bedrag natuurlijk niet alleen opbrengen. De lezer begrijpt, waar het naar toe gaat. Er wordt financiële hulp gezocht voor deze bouwactie. Het nobele initiatief van deze jongelui mag niet verzanden in een manco aan pecunia. Wie mee wil helpen om de vrijwillig op zich genomen zor gen van de Jozefstam te verlichten, moge het gironummer onthouden 41991 ten name van de Stamleider van de nationale Jozefstam, Wilhel- minapark 8, Breda. Ook voor de 41e Vierdaagse van Nijmegen bestaat bijzonder grote belangstelling. Hoewel de inschrij ving pas over enkele weken sluit, rechtvaardigt het aantal bij het secretariaat ontvangen aanmeldin gen nu reeds de veronderstelling, dat wederom een record zal worden bereikt, in '56 meldden zich onge veer 11.500 wandelaars aan. Bij het secretariaat kwamen reeds inschrij vingen van groepen uit Engeland, Zwitserland, Canada en Israël bin nen. Uit andere landen, zoals België, Luxemburg, Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk, werden verzoeken ontvangen om toezending van aanmeldingsformulieren. Enkele enthousiaste beoefenaars van de wandelsport uit de Neder landse Antillen zullen waarschijnlijk eveneens deelnemen. Zij deelden per brief aan de organisatoren me de, dat zij van plan zijn speciaal voor de Nijmeegse Vierdaagse naar Nederland over te komen. De uitslag van de eerste wedstrijd voor de klassekampioenschappen schieten in district Zeeland luidt: Meeste punten: H. Steenbakker, Ju liana, Kwadendamme; meeste rozen: M. Beneden, Sint Sebastiaan, Yerse- ke; meeste negens: M. Zoetewij, idem; meeste achten: M. Steenbakker, Ju liana, Kwadendamme; meeste zevens: C. Lindenberg, St. Sebastiaan, Yer- seke; meeste zessen: J. Bevons, Juli- na, Kwadendamme; meeste vijven: P. de Koeijer, St. Sebastiaan. Yerseke; meeste vieren: W. Harthoorn, idem; meeste drieën: M. Glerum, idem meeste tweeën: M. van Stee, idem; meeste enen: M. van de Vliet, idem. De overwinnaar H. Steenbakker, schoot een prima wedstrijd. Hij wist het Zeeuws record over 10 en 20 pijlen, resp. op 1 en 2 punten na te evenaren. Dit jaar zal te Sluis niet de sedert zes jaren, straditionele kermiskoers verreden worden. Het comité, dat al voorbereidingen had getroffen dit jaar (op maandag 1 juli) de gebrul kelijke wielerwedstrijd te organiseren, heeft besloten ervan af te zien. Dit besluit is genomen omdat er een groot gebrek aan (financiële) medewerking in Sluis blijkt te bestaan. Ronde van Zwitserland De zevende etappe van de Ronde van Zwitserland, van Lugano naar Vaduz over een afstand van 204 km is gewonnen door de Itliaan Cassano in 6 uur, 11 min., 19 sec. Fornara leidt nog steeds in het al gemeen klassement. Weshlorp 3e te Ostende De snel sprintende Belg André Noy elle heeft dinsdagmiddag te Oostende een wegwedstrijd voor professionals gewonnen. Hij reed de 172 km in 4 uur 56 minuten. In de eindsprint ver sloeg hij 7 renners onder wie de Ne derlanders Westdorp, die derde werd achter de Belg André Messelis, en Bruggenkamp, die zich als zesde klas geerde. Europees seliuttersstoernooi in 1959 te Zuinlert Er bestaat alle kans, dat de Euro pese titels kruisboog in 1959 in Ne derland zullen worden betwist. Zun- dert het centrum van deze sport maakt de m.fste kans om dit internationaal scjiuttersfestijn te mogen organiseren. Men overweegt de mogelijkheid om het toernooi te laten samenvallen met het jaarlijkse bloemencorso. Afdeliiigsvoetlml Voor de promotie le klas van de KNVB afd. Zeeland wordt zaterdag de ontmoeting Wolfaartsdijk-Spui ge speeld. Zondag is de bekerwedstrijd Renesse-Vlissingen 4 aan de orde. Ambtenaren voetbalden Het voetbalelftal van het overheids personeel te Aardenburg bracht zijn traditioneel bezoek aan SVODL. de sportvereniging van de overheidsdien sten der stad Lokeren. De gastheren wisten na een spannende en ondanks het warme weer goed gespeelde wed strijd op het nippertje met 6-5 te winnen. De voetbalvereniging Goes maakt een ernstige crisis door. Enkele be stuursleden en de trainer hebben hun functie neergelegd, andere bestuurs leden verklaarden slechts onder be paalde voorwaarden te willen aan blijven, Geen wonder, dat de alge mene vergadering, welke in „Flora" werd gehouden, een onprettig en ru moerig verloop had. De moeilijkheden, waarin de ver eniging verkeert, werden wel het dui delijkst geformuleerd door drs. A. J. C, Nordlohne, een van de oudste le den, die aan het slot van de verga dering het woord voerde. Hij noem de Goes een vereniging met een wa terhoofd. Een groot aantal ..papieren leden" vormt een overmacht, waar tegen het positief gerichte deel van de vereniging niet op kan. Het goed willende deel van de vereniging wordt hierdoor dood gedrukt. Hij noemde de scheidende voorzitter, de heer P. Mos, een dapper man en dankte hem voor alles, wat hij voor dg vereniging deed. Het rumoer ontstond bij de be stuursverkiezing. Voorzitter Mos, penningmeester Peeman en de be stuursleden J. Rosier en R. Driessen stelden zich niet herkiesbaar, terwijl secretaris Platteeuw voorwaarden verbond aan zijn herverkiezing. M. de Kok bracht grote beroering teweeg met zijn voorstel om een commissie van onderzoek te benoe men, welke rapport zou moeten uit brengen over de misstanden in de vereniging en met. voordrachten voor nieuwe bestuursleden zou moe ten komen. Een stemming over dit voorstel bleek door het geharrewar onmogelijk en het duurde geruime tijd, aleer kon worden vastgesteld, dat het voorstel van de heer de Kok verworpen was. Tenslotte traden alleen de heren Mos en Driessen definitief af. De heren Rosier en Peeman verklaarden zich bereid nog enkele maanden aan te blijven. Over drie maanden zal een nieuwe ledenvergadering worden gehouden. Vice-voorzitter A. J. Wij- nands zal nu de leiding op zich ne men, terwijl het bestuur voorlopig uit zeven leden zal bestaan. De uitslagen uit het zomeravond voetbal in de periode van 11 tot en met 15 juni luiden: Rayon Middelburg: ZCF-Blauw Wit 1-5, Pingelaars-Focus 2-2, Stavast-De Kraaien 11-1, Broek Boys-VSV 2-2. Rayon Goes: Haringman-Typo's 2-6, Comb. N.S.- PTT 4-5, De Zón-Keu ringsdienst 2-2, WZJB-Robur vete ranen 10-3. HULST: Dukra-Milock 2k2, Clitex- Milock 14-1. Sas van Gent: SVG-Sasse Boys 1-2, SAS-CBS 3-1. Vlissingen afd. I: VAW 1-SBLV 1-1, Uiterton-Coal 1 0-3, GPC-v.d. Berg 0-5. Vlissingen afd. II: WVV-Coal 2 4-3. Zierikzee: Pzem Z'Zee-Drukkerij L en O 0-1, Prov. Waterstaat-Ned. Heide Mij 3-1, Mevo Vet.-Fa. de Oude en de Jonge 1-3, Herverkaveling-Rijks- waterstaat 4-2, Fa. Janse-N.V. Gront- mij 2-3. Door de staking in de bouwnijver heid is het werk aan de wegen op de Grote Markt te Waregem (België) en in liet sportstadion stil gelegd. Men vreest nu, dat door de staking de wereldkampioenschappen wielren nen op de weg in gevaar komen. liet is eveneens mogelijk, dat de route van de Ronde van Frankrijk niet door deze gemeente kan gaan. DE EEDESE amateur-wielrenner Em. Verstraete. wist te Sint Laureins in Oost-Vlaanderen met ruime voorsprong een wegwedstrijd over 100 km te winnen IJZENDIJKE is gepromoveerd. Het won de wedstrijd voor promotie le klas van Cortgene met 2>—1. .—j Evenals in sommige delen van Eu ropa heeft men in Amerika te kam pen met overstromingen. In de om geving van St. Louis in de Ameri kaanse Staat Illinois viel een record hoeveelheid regen van 203 mm in twaalf uur. Door de overstromin gen zijn 8 mensen verdronken en meer dan 3000 werden van huis en haard verdreven. De foto geeft een overzicht van de voorstad van St. Louis Belleville. DOCTORAAL ENGELS Aan de gemeente-universiteit te Amsterdam slaagde voor het docto raal examen Engels de heer W. van Heel uit Goes. STENOGRAFIE Te Hulst slaagden voor stenografie de dames J.Scheele en C.Dielemané te Axel. Voor maehineschrijven slaagden de dames W.Kint, Klooster- zande, L.Biesbroeck, Lamswaarde en de heren E.F.M.v.Asche, Hengstdijk, E.Weemaes, Heikant, E.M.Inghels. St.Jansteen, R.v.d.Lavoir en E.A.J. Biesbroeck, Hulst. GOES, 18 juni Exportveiling. Kruisbessen 60.55. Industrieveiling: frambozen 126.20, afw. 71, mach. fru- hernte 124, jucunda 119, climax 119, mad. moutot 117, aardbeien afw. 78. Aardbeienveiling: regina 1 25-39, 2 21- 33, afw. 10-14, mad. moutot 2 26-28, mach. fruhernte 1 31-34, 2 16-28, afw. 17, alles per doos van 2 ons, regina 2 80-120, afw. 55-80, mad. moutot 1 140-150. 2 100-130, afw. 70-95, mach. fruhernte 2 80-130, alles per kg, per ziken p. st. 19-34, frambozen p. doos 1 29-30, 2 21-34, early rivers 1 182, 2 142-162. Groenten: kropsla Al 16-18, A2 6-8, bl.kool A2 10-16, afw. 10-17, komk. Al 49-54, A2 46. BI 43-46. Cl 36-37, alles per stuk, wortelen 46, kro. ten 9-14, beide per bos, rabarber 25-33, postelein 16-17, zeekraal 25-47, dubb. pr.bn. 200-220, peulen 110-120, waspeen. 52. doperwten 60, tuinbonen 41-42, spitskool 12-13, vr. aardapp. gr. 28-33, driel. 27-29, kriel 21-23. GOES, 18 juni Vlas: Te velde wordt vlas gekocht voor f 1250 tot f 1500 per ha, waarbij alle werkzaam heden voor rekening van de koper komen. Verder wordt tegen een prijs van 17 cent per kg vlas gekocht, le vering uit de schelf. Hooi: Lucerne- hooi noteerde een prijs van f 100 tot f 110 per ton. Eieren: De prijs der eieren bedroeg f 1,80 per kg. KAPELLE, 18 juni Industrie en exportveiling: kruisbessen 57.40-59, aardbeien z. dop mad. moutot 1 en 2 119.80. jucunda 1 en 2 125, regina 1 125.10, 2 119.80, mach. fruhernte 1 en 2 123.70-125, climax 2 123.70-123, deutsch evern 2 116, afw. aardbeien 84, frambozen voor de industrie in kratten 1 156, 2 124. Aanvoerveiling: rode bessen in dozen, jonkheer van tets 1 62-85, 2 45-76, kersen per doos early rivers 1 40-52, kersen per kg 1 171, 2 66-68, aardbeien per doos, re gina 1 25-37. 2 14-28, mach. fruhernte 1 20-36, 2 16-24, climax 1 29-39, 2 18- 31. soltwedel 1 33, 2 16-18, mad. lefe- bre 1 18-26, 2 14-18, senga sëngana 1 27-28. 2 20, bowa 1 29-41, 2 18-24, deutsch evern 1 24-29, 2 16, mad. mou. tot 1 22-26, 2 18-20. aardbeien p. kg 1 95, 2 50-89. afw. 45-60. frambozen per doos van 2 ons 1 28-43, 2 26-33. ROTTERDAM, 18 juni Aanvoer In totaal 3550, weektotaal 5441, vette koeien en ossen 400, gebruiksvee 608, vette kalveren 538, graskalveren 45, nucht. kalveren 741, varkens 120, big gen 200, paarden 106, veulens 4, scha pen of lammeren 167, weide-zuiglam- meren 596, bokken of geiten 25. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 310-335, 2e kw. 275-300. 3e kw. 260-270; vette kalveren 250-260, 225-240, 185- 200; slachtpaarden 240, 220, 210. Priis in guldens per stuk: graskalveren 525, 425, 300; nucht. kalveren 62, 55, 45; biggen 55. 48, 43; schapen 103, 90, 80; weide-zuiglammeren 75, 65, 55; kalfkoeien 1190, 990, 790; melkkoeien IJ 90, 990, 790; vare koeien 900, 800, 670; vaarzen 875. 775, 575; pinken 625. 525, 400. Vette koeien aanvoer kleiner, handel stil, prijzen als vorige week. Vette kalveren groot, slepend, lager. Graskalveren als vorige weck, zeer stil, als vorige week. Nucht. kalveren even groter, slecht, lager. Biggen gro ter. kalm. onveranderd. Slachtpaarden groter, lui, als vorige week. Schapen groter, slecht, lager. Weide-zuiglam meren kleiner, stil, als vorige week. Kalfkoeien als vorige week, stil, als vorige week. Melkkoeien als vorige week, stil, als vorige week. Vare koeien kleiner, stil, als vorige week. Vaarzen kleiner, kalm, onveranderd. Pinken kleiner, kalm, onveranderd. Konstanz 398 (+6), Rheinfelden 316 (+7), Breisach 255 (+7), Straatsburg 347 (+23), Maxau 504 (+1), Mannheim 356 (+5), Mainz 320 (-3), Bingen 222 (-2), Kaub 241 (-3), Trier 116 (+1), Koblenz 288 (-8), Keulen 209 (-12), Ruhrort 415 (+3), Lobith 1010 (+8), Nijmegen 787 (+21) Arnhem 811 (+11) Eefde IJssel 312 12), Deventer 217 (•^12), Monsin 5525 (-5), Visé 4957 (onv.), Borgharen 3871 (-8), Belfeld 1087 (+1). Grave beneden de sluis 475 (onv.). De gepeilde minste waterdiepte, welke heden worden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Heveadorp-Amsterdam-Rijn. kanaal 235, Amsterdam-Rijnkanaal- Lekkanaal 250. IJsselkop-Doesburg 255 Toegelaten diepgang van Millingen tot St. Andries 370 cm. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht ge stremd van 20 tot 6 uur.

de Stem | 1957 | | pagina 3