Raad drie Sas van Gent geldleningen gaat aan Gift van Italiaanse wijkgebouw te voor rode kruis Arnemuiden Heet debat hoge in Goese raad bij temperatuur Commissie Zeeuwse verdeelt collecte in a nare dagen Geheimzinnigheid voorbij Chefarine,4 verhoogde uitkering voor sluitstuk van riolering Geen sÉHsS ser'e Seminarist (17) in de Biesbosch verdronken Stoomvaart Mij „Zeeland*5 RE! WA DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1957 Overeenstemming is eerste vereiste vervelendheid "AKKERTJES' JUNKER* RU H techückj béten, Mosselen naar België op 24 juni Teveel heer in het verkeer Aan onze kwartaalabonnees Dodelijk ongeluk te De Klinge Dividend 9,5 en 10 procent Hervormden-landdag in Bergen op Zoom Oorlogsmisdadiger trouwt in de gevangenis Hoogwaterstanden ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST Nestkastjes bewoond Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Discussie over verkoop grond Zwembad besluiten Zuid-Beveland GOES Dame door auto gegrepen AGENDA Vandaag Morgen Arnemuiden is een gift van Ita liaanse Rode Kruis toegezegd voor de stichting van een wijkgebouw! Deze toezegging kwam aan het begin van de maandagmiddag gehouden raads vergadering aan de orde, toen burge meester W. H. van der Heide de raad vroeg, of men in principe bereid was, een bijdrage te geven in het exploitatietekort van het toekomstige wijkgebouw. De raad ging hier spon taan mee akkoord. De gift van het Italiaanse Rode Kruis omvat het mooie bedrag van f 35.000.Het college van b. en w. zal zoveel mogelijk stimuleren, dat dit medisch centrum ook inderdaad in Arnemuiden zal verrijzen. Want het is wel voorwaarde, dat de plaat selijke verenigingen of afdelingen van het Rode Kruis en het Groene Kruis tot overeenstemming komen! Er bestaat namelijk een meningsver schil tussen de beide kruisverenigin gen over het gebruik van het toe komstige gebouw. Het college van b. en w. zal hierin gaan bemiddelen. Het zal uiteraard zeer dienstig zijn, al$ deze overeenstemming spoedig wordt bereikt. Want het zou beslist jammer zijn, zoals het S.G.-raadslid, de heer J. L. Joosse naar voren bracht als door onderlinge „vecht partijtjes" 't wijkgebouw niet zal kunnen worden verwezenlijkt. Dhr G. Siereveld (G.B.) sloot zich bij de woorden van de heer Joosse aan. De heer J. Allaart (arb.) kwam met het voorstel, de subsidie voor het exploi tatie-tekort in principe toe te zeggen waarmee de raad dus akkoord ging. De burgemeester wees er tenslotte nog op, dat het in het belang van beide kruisverenigingen is, als deze zaak spoedig tot een oplossing wordt gebracht. Bij het agendapunt „ingekomen stukken en mededelingen" was ook het bericht, dat het balletonderricht thans geheel buiten de gemeenschap pelijke regeling van de Zeeuwse Mu ziekschool staat. Pachten uitbreidinsgsplan In verband met de bestedingsbe perkingen mag Arnemuiden niet re kenen op een verhoogde uitkering voor het sluitstuk van de riolering, zo deelde burgemeester van der Heide verder mee; wel is de uitke ring verhoogd voor de stichting van een nieuwe openbare school. On danks de hitte, misschien ook door de hitte werkte de raad zich in be wonderenswaardig tempo door de achttien punten tellende agenda heen. Bij het punt „beëindiging erf pachten en pachten in het uitbrei- dingsplan" informeerde de heer Al- (Advertentie) helpen direct laart naar de nieuwe bestemming van de gronden achter het Schut tershof. In verband met de egalisatie (voor de riolering) is het noodzake lijk, dat deze gronden aan de ge meente komen, zo kreeg hij van de burgemeester ten antwoord'. Tot lid van de commissie' tot we ring van schoolverzuim werd de heer A. Theune benoemd; de heer A. Marteijn zal voortaan zitting hebben in de woonruimtecommissie. Ten be hoeve van de Bouwkas Ned. Ge meenten werd een garantiebesluit (tot een bedrag van f 10.000.-) vast gesteld. Door dertien inwoners was bezwaar gemaakt tegen de riool- en straatbelasting; overeenkomstitg het voorstel van b. en w. werd hierop afwijzend beschikt. De heer Van de Ketterij werd voor een bedrag van f 2480.— voor de tijd van een jaar wederom het ophalen van het huisvuil gegund. In de commissie van beheer van de schoolartsendienst werd burgemees ter H. J. M. Stieger benoemd. Ten slotte nam de raad het besluit rente en aflossing te garanderen aan de coöp. boerenleenbank i.v.m. de stich ting van het badhuis. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heer G. Siereveld. „Hoe staat 't met verenigingsgebouw en de consistorie van de Ned. Herv. Kerk?" Hierover moet nog worden gesproken, omdat zij in het uitbrei dingsplan vallen, antwoordde de voorzitter. Hoge raad cafés De heer Allaart vroeg de aandacht voor een uitspraak van de Hoge Raad waarin wordt bepaald, dat cafés niet bij politieverordening op zondag mo gen worden gesloten, In Arnemuiden is dit namelijk het geval met het café „Halfweg". De voorzitter zegde toe, dit te onderzoeken. Het voorstel van b. en w. tot niet- subsidiëring van de stichting be- drijfsjeugd „De Zonnebloem" met f 12,'s jaars per leerling werd aangenomen. De heren Joosse en Al laart waren voor subsidiëring. (Advertentie) "GOUDEN RING" moderne gasfornuis met WONDEROVFN «arwl i 298 Vraag Uw handelaar of installateur. Aan de mosselkwekers in Zeeland wordt deze week gelegenheid gege ven een monster in te leveren van op hun percelen aanwezige consumptie mosselen. Men wil dit jMt* vroeg met de af levering van mosselen naar België beginnen, ril. op 24 juni, indien ten minste blijkt dat voldoende mosselen (ongeveer 3000 tonnen per week) aanwezig zijn. Ook nu weer worden de mosselen onderscheiden in vier soorten en kwa liteiten. Waar gehakt wordt vallen spaanders en die spaanders vlogen ieder om de oren, die tijdens 't openbaar debat in de Goese raadzaal over de kwestle- Scheephuis aanwezig waren. Werd tot eergister toe alles wat met de geneesheer directeur van het Gasthuis samenhing, onder de roos behandeld; dit roosje heeft zulke scherpe stekels voor B. en W., de raad en het Gasthuisbestuur gehad, dat men nu de ramen open gooide en het geheimzinnig stilzwijgen verbrak. Met de allergrootste coulance, zei wethouder Roose terecht, hebben wij de heer S. behandeld, doch zoals men weet is die coulance allerminst in 't voordeel van de reeds genoem de partijen uitgelegd. In het juri disch verkeer kan men, het is geble ken, ook teveel heer zijn en inplaats van gewaardeerd, zijn B. en W. tij dens de zitting van het Ambtenaren gerecht eigenlijk gehoond, evenals de voorzitter van het Gasthuis-bestuur. Het maandagavond gevoerde debat bracht o.i. wel rehabilitatie, al blijven er vragen rijzen. In het bijzonder betreft dit de raadgevers en raads man van het gemeente-bestuur. Het is ons nog 'n raadsel hoe een rechts kundig adviesbureau van naam de wenk kon geven aan B. en W. de heer S. niet te horen en evenmin vatten wij, waarom tegen de zeven getuigen welke de tegenpartij in het veld riep, alleen de voorzitter van het Gasthuis-bestuur moest optornen. De raadsman der gemeente had toch zeker actiever in deze moeten zijn en in zijn betoog minder academisch kalm dan gebeurd is. „Zwaarder ge schut, vroeg daarom de heer Ha- verhoek in de toekomst. De heer v. Riesen, het V.V.D.- raadslid en oud-voorzitter van het Gasthuis, meende ook in de raadzaal even fel vóór dokter S. te kunnen op treden als in de rechtzaal en trok niet minder scherp van leer tegen het gemeentebestuur, 'n Dankbaar gehoord vond hij thans allerminst en de wijze, waarop hij terechtgewe- Op de vergadering van de commis sie, die tot taak had de Zeeuwse collecte 1956 te verdelen, waarvan de netto-opbrengst 11.633.78 bedroeg en die zoals bekend bestemd was voor het werk van de bejaardenso ciëteiten, werd een verdelingsschema opgesteld. De commissie stond onder voorzit terschap van de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot en bestond uit de le den van het provinciaal bestuur van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, de heren leden van Gedeputeerde Staten mr. dr. A.J.J. M.Mes en A. Schout en de voorzitter van de Sectie Bejaardenzorg van de Ned. Herv.Kerk de heer L. Everaars. Ook aan bejaardensociëteiten, die binnen afzienbare tijd opgericht zul len worden, werd een bedrag toege kend. De commissie besloot in overleg met het Dagelijks Bestuur van de Stichting Zeeland ruim 20 pet. van het beschikbare bedrag te bestem men voor de ontspanning in de be jaardentehuizen. Televisie Op voorstel van de commissaris der Koningin werd besloten dit be drag te besteden voor een televisie toestel voor één van de tehuizen en na rijp beraad viel hiervoor de keu ze op het bejaardentehuis „Ten An ker" te Tholen. Dat aan Tholen dit voorrecht te beurt viel. was in hoofdzaak te dan ken aan het feit, dat dit eiland, sa men met Noord-Beveland naar ver houding het hoogste bedrag opbracht voor de Zeeuwse Collecte. Het bejaardentehuis Rustoord te Colijnsplaat, waar reeds een jubi leumfonds voor dit doel bestond, ont ving ter gelegenheid van 't 40-jarig ju bileum een aanvullend bedrag, waar door ook in dit tehuis een toestel ge plaatst kon worden. Gezien het grote enthousiasme voor het z.g. televisieplan, n.l. om in elk bejaardentehuis. indien men dit wenst, een toestel te plaatsen, werd besloten de Zeeuwse collecte 1957 ge heel voor dit doel te bestemmen. De Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening, waarbij vrij wel alle in Zeeland bestaande vrou wenorganisaties zijn aangesloten, zeg de bij monde van haar presidente, mevrouw S.C.de Casembroot-barones- se van der Feltz, weer spontane medewerking toe om deze collecte, die in de eerste helft van oktober zal worden gehouden, volledig te doen slagen. Specificatie De Zeeuwse collecte 1956 werd als volgt verdeeld: Zonnemaire: Diaconie Herv. Kerk f 75. Sirjansland: Plaatselijke be.iaardencom missie f 60. Oost Zeeuwech-Vlaanderen: 1 Commissie bejaardenzorg f 115; 2 r.-k. bond bejaardenzorg f 135. Clinge: R.K. Club f 165. Hoefk: Bond plattelandsvrou wen f 225. Hulst: R.K. bond van bejaar den f 230. Terneuzen; 1 Ned. Fed. VVH f 140; 2 R.K. Vrouwenclub f 165. Sas van Gent: 1 Gemeente f 35; 2 Kath. actie f 90. Westdorpe. R.K. Arb. beweging f 115. Sluiskil: R.K. bond bejaarden f 90; 2 KAB f 55. West Zeeuwsoh-Vlaan- deren: Aardenburg: R.K. bejaardenzorg f 135. Biervliet: plaatselijk comité f 125. Groede: Alg. bond van ouden van dagen f 35. Hoofdplaat: Commissie bejaarden zorg f 25. IJzendijke: 1 Best. Kath. actie f 60; 2 Comm. bejaardenzorg f 25: 3 Herv. Gemeente f 30. Oostburg: WH f 80. Sluis: Best. bejaarden sociëteit f 85. Zuidzande: Oranje comm. f 330. Bres- kens: Comm. bejaardenzorg f 155. Bin nenkort op te richten sociëteiten: Arne muiden: Gemeentebestuur f 60. Koude- kerke: Bond van plattelandsvrouwen f 25. Oud-VossemeerGezamenlijke vrouwen organisaties f 85. Driewegen: N.H. vrou wengroep f 100. 's-Heerenhoek: KAB f 55. Hoedekenskerke: Comm. ouden van da gen f 110. Krabbendijke: Gemeentebe stuur f 25. Geersdijk (Wissekerke)Herv. vrouwengroep geref. f 100. Scharen- dijke (Eikerzee): Herv. vrouwengroep f 25. Waarde: Herv. vrouwengroep f 50. Schoodijke: WH f 170. St. Anna- land: PI. commissie f 45. St. Maartens dijk: St. Gemeenschap St. Maartensdijk f 70. Recapitulatie: Bestaande bej. socië teiten f 8320. Binnenkort op te richten bejaardensociëteiten f 920. Televisiefonds f 2393.78 Netto-opbrengst f 11.633,78. DE KWITANTIES VOOR HET DERDE KWARTAAL 1957 WORDEN BEGIN JULI A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van f 7.— te stor ten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóór 30 juni as. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 7.70. Administratie Dagblad De Stem zen werd, sloeg hem bij de replie ken haast met stomheid. Van zijn redenering dat er tijdens zijn voor zitterschap geen kwestie Scherphuis bestond dit had hij ook in de rechtszaal getuigd liet wethouder Roose geen stuk heel. Hij herinner de de oud-voorzitter aan menig peni bel onderhoud, waarbij bleek, dat binnen het Gasthuis de verhoudin gen om verbetering schreeuwden. Zo wel bestuur als directie hadden zich aan ernstige beleidsfouten schuldig gemaakt en reeds toen waren er be sprekingen buiten dokter Scherphuis nodig. Met klem kwam de wethouder op voor de tegenwoordige voorzitter en hij stelde diens houding heel wat ho ger dan die van de oud-voorzitter, die zijn vroegere mede-bestuurders op een dolksteek in de rug trakteer de. De wethouder signaleerde nog met verontwaardiging, dat een der getuigen een Haarlemse dokter die de heer v. Zweeden pas even voor de zitting leerde kennen. ;een half uur later met een zeer uitvoe rige en weinig vleiende karakter schets voor het gerecht kwam. De heer v. Riesen kreeg ook van zijn collega, de heer Polderman har de noten te kraken. Wel trok laatst genoemde op advies v^n de heer Zui- dema zijn scherpste woorden in, maar wethouder Bouwman, die de heer P. lof bracht voor zijn betoog vond diens uitlatingen terzake en jöist. Zowel de heer v. Riesen als de twee leden der A.R.-fractie sugge reerden B. en W, een gesprek met de heer S. te openen, wat wel iets zegt, maar B. en W. bleken daar gezien al het voorafgaande niet veel voor te voelen. Herhaaldelijk heeft 't Gasthuisbestuur geconfereerd met de directeur; iedere keer. werd beterschap beloofd, doch telkens verviel de heer 3. in dezelfde fouten of maakte ze nog er ger. Wethouder Roose meende, dat er ergens een grens moest zijn. Dat de heer S. onrechtvaardig zou zijn behandeld, kon hij niet inzien. Hij vertrouwde erop dat, wanneer de zaak in de objectieve sfeer van de centrale raad van beroep komt, men tot een juiste beslissing gera ken zal. De heer Haverhoek evenals de heer Polderman bestuurslid van het Gasthuis meende ook dat een ver gelijk met de heer S. niet mogelijk was en hij haalde het reeds door ons vermelde sterke staaltje aan dat, nog na het ontslag van de genees heer-directeur, buiten het bestuur om. drie spreekkamers van het Gast huis werden geannexeerd door het cardiologisch centrum, waarbij de echtgenote van dokter S. is geïnte resseerd. De heer S. regeerde, zei spr. en beschouwde 't bestuur als bijzaak. Uit het raadsverslag weet men, dat de heren Zuidema en La- port op bezadigde wijze van hun van B. en W. afwijkend inzicht blijk ga ven en bij hun mening bleven, dat de heer S., omdat hij door B. en W. niet gehoord was voor zijn ont slag, niet rechtvaardig was behan deld. Daarom stemden zij tegen het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan, doch niet omdat zij in al les de directeur dekten. B. en W. hadden respect voor dit standpunt doch deelden het niet. Eer der vonden zij het Gasthuisbestuur onrechtvaardig behandeld. Tenslotte drong de heer Laport nog aan om de raad al dan niet ver trouwelijk het appel-advies over te De vreugde om het zilveren jubi leum, dat de verkennerij van het klein-seminarie IJpelaar zondag j.l. vierde, is wel op wrede wijze ver- stoqfd. Terwijl de jongelui maandag als sluitstuk van het feest een trip maak ten naar de Biesbosch, is een van hen, de 17-jarige P. Luykx uit Leur, verdronken. Hij was leerling van de vierde klas. De seminaristen bevon den zich op veilig terrein en de dok ter, die de jongeman onderzocht, kwam tot de bevinding, dat hij waar schijnlijk getroffen is door hartkram- pen. Donderdagmorgen om tien uur zal in de parochiekerk vkn Leur de plechtige H. Mis van requiem wor den opgedragen, waarna de begrafe nis zal plaats vinden. leggen. Zij weigerden dit, waarschijn lijk omdat zy te vrezen hadden voor het: „de vijand luistert mee". Met grote meerderheid zagen B. en W. uiteindelijk hun voorstel om in hoger beroep te gaan, aanvaard. IN VLUG TEMPO. De overige agendapunten kostten weinig tijd en werden allemaal aan vaard. Aandacht werd gevraagd voor de bedenkelijke toestand waarin het nog steeds bewoonde onbewoonbaar ver klaarde pand op de Vlasmarkt ver keert. Wethouder Bouman beloofde onderzoek. Ook zal, op verzoek van de heer Vervest, de sociale werkster onderzoeken of er naar aanleiding van een circulaire van de minister van Buitenlandse zaken nog iets ge daan Iran worden zo nodig voor gedupeerde Indische Nederlanders. Bij de rondvraag kwam de heer Haverhoek nog even terug op de grondruil aan de Voorstad met de heer Verschoor en informeerde of het wel verstandig was van de heer V. zijn bakkerij te verbouwen nu hier en daar bakkers in combinatie gaan bouwen. Natuurlijk konden B. en W. zich niet in dit persoonlijk geval mengen. Bij de aanvang der zitting heeft de voorzitter oprechte gevoelens van mededogen geuit met het lot van dokter Suurenbroek en in dank ge memoreerd wat deze voortreffelijke en hoogstaande chirurg voor de lij dende mensheid in Goes deed. Ter hoogte van Kalfsdijk te De Klinge deed zich een dodelijk onge val voor. De heren Julien Hooft en Aloys de Clerq, afkomstig uit de Schooldreef, die per motor een uitstapje hadden gemaakt en huiswaarts keerden, zijn bij het nemen van een bocht tegen een elektriciteitsmast gebotst. De duozitter, de heer de Clerq, werd van de motor geslingerd en vrijwel op slag gedood, terwijl de bestuurder met een beenbreuk en an dere verwondingen naar het zieken huis moest worden overgebracht. In de te 's-Gravenhage gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart Mij. „Zeeland" Koninklijke Nederlandse Postvaart N.V. gevestigd te Vlissin- gen is het voorstel tot wijziging van de statuten, dat in de voorafgaande, volgens de oude statuten verplichte vergaderingen van houders van ge wone en van preferente aandelen reeds was aanvaard, zonder stem ming goedgekeurd. De vergadering was in dit opzicht bevoegd bindende besluiten te nemen. Ook over de jaarstukken over 1956 werd geen stemming verlangd, zo dat deze met algemene stemmen mi nus 4 blanco stemmen, eveneens wer den aangenomen. Het dividend werd overeenkomstig het voorstel vastge steld op 9.5 pet. voor de preferente winstdelende aandelen en 10 pet. op de gewone aandelen. De heren B.E.Ruys en dr. ir. F.Q. den Hollander, die aan de beurt van aftreden waren, werden als commis sarissen herkozen. O Zondag houdt de vereniging van vrijzinnig hervormden in de provin cie Zeeland haar jaarlijkse landdag in Bergen op Zoom. Deze landdag heeft het thema: „de vrijheid van de christen", waarbij ds. Elseman uit Halsteren zijn prediking zal aanslui ten. De kerkdienst vangt aan te half elf. De Haarlemse oorlogsmisdadiger i Willem Willemse, die tot levenslang veroordeeld is en al twaalf jaar ach ter de rug heeft in de Bredase straf gevangenis, zal een dezer dagen in het huwelijk treden. Zijn bruid is de 51-jarige Gertrud Huber uit Ham burg. Zij is elf jaar ouder dan haar toekomstige gemaal. Het huwelijk zal voltrokken wor den door de ambtenaar van de bur- j gerlijke Stand van de gemeente Bre- j da, uiteraard binnen de gevangenis- muren. Een dominee zal dit tweede huwelijk van Willemse inzegenen. Toen wij ons tot de directie gevan- j geniswezen van het ministerie van I justitie wendden met de vraag, wsn- neer het huwelijk zal worden geslo- j ten, bleek men geen inlichtingen te willen verschaffen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, 20 juni, de volgende hoogwaterstanden: .te Hansweert om E.06 en 20.13 uur; te Terneuzen om 7.42 en 19.55 uur en te Vlissingen om 7.12 en 19.25 uur. Sas van Gent 65-JARIG HUWELIJKSFEEST Maandag was het 65 jaar geleden, dat het echtpaar Clemminck van Eestvelde in het huwelijk trad. De bruidegom werkte vroeger bij de spoorwegen, maar is reeds 23 jaar ge pensioneerd. Burgemeester en wet houders. vergezeld van de gemeente secretaris, boden in de loop van de dag hun felicitaties aan. Overigens werd het jubileum in stilte gevierd. De onlangs in de bomen van de stadswallen aangebrachte nestkastjes zijn dezer dagen gecontroleerd op be woning. Het bleek, dat de vogels een hoogst dankbaar gebruik hadden ge maakt van de gratis woongelegen heid. die de Vogelbeschermingswacht in samenwerking met de Technische School geboden had. Van de 37 kast jes die gangebracht zijn, zijn er n.l. 32 bevolkt met pasgehuwde vogel stelletjes, allemaal al goed in de kin deren, Wanneer men nagaat, dat de kast jes op zeer korte afstand van elkaar zijn aangebracht, dan is duidelijk, dat onze streek nog een grote rijk dom aan vogels bezit. Het is goed dat er gewaakt wordt tegen verdere achteruitgang van de vogelstand. Graauw MET DE AUTO DE SLOOT IN. De heer de B. van Kruispolder haven reed met zijn nieuwe auto van Graauw de nieuwe weg richting Dui- velshoek. Enkele honderden meters verder is de wagen door onbekende ooriaak over de kop gevlogen en een eind verder de weg afgevlogen de diepe sloot in. De bestuurder bracht het er zonder kwetsuren af, maar de wagen was een ravage. Kloosterzande AUTOBANDEN DOORGEPRIKT Enkele Belgische mensen, die een paar warme dagen vissend wilden doorbrengen en daarvoor s'avonds per auto van de Belgische Klinge naar Perkpolder waren gekomen, werden op een niet bepaald leuke manier verrast. Terwijl zij visten, stond hun auto naast de weg, die onder langs de zeedijk van Walsoorden naar Perk polder loopt. Toen de beide vissers om ongeveer half 12 's-avonds naar hun auto te rugkeerden, kwamen zij tot de onaan gename ontdekking, dat in alle 4 de (Advertentie) Vior werkelijk beirouwhere middelen helpen eikeer en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop dot jaren regelmatig groter gewerden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontslaat en tij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging ven nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en eek bij griep beter dan elk middel efzenderlijk. legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligite maag, «ent die wordt beichermd door kei bestanddeel Ckoiaros. Het leek er op dat de raadsleden van de gemeente Sas van Gent In de raadsvergadering haast hadden. Het is nog bijna nooit voorgekomen dat een agenda waarop 19 punten vermeld stonden in goed twee uur werd af gewerkt. Misschien heeft de grote hitte de spraakzaamheid enigszins ver minderd. Om precies half zeven begon burgemeester den Boer in de ge restaureerde raadszaal, waarin thans voor de eerste maal werd vergaderd, niet de afwerking van de agenda. Bij de ingekomen stukken was o.a. •een schrijven van de Bond voor Vei lig Verkeer waarin de aandacht werd gevraagd voor de schriftelijke ver- keerscursussen voor bepaalde groe pen personen. Na enige discussie werd er tenslotte op aangedrongen dat de gemeente verkeerscursussen zou stimuleren. Het besluit van de stichting ,,Het Sasse Zwembad" het zwembad voor het seizoen 1957 gedurende bepaalde uren te verhuren aan het rijk voor het geven van zwemonderricht aan personeel van de Kon. Marechaussee in het district Terneuzen, werd zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Hetzelfde geschiedde met het besluit de consumptietent in het zwembad met daarbij behorend ter ras en meubelen voor het seizoen 1957 te verhuren aan de heer J.Lip- lijn. De heren E.L.de Vriend en J.H.B. Puijlaert werden herbenoemd als be stuursleden van de stichting ,,Het Sasse Zwembad". Vervolgens werd een drietal finan ciële besluiten genomen. Het eerste betrof de verhoging van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten van 150.000,- tot 250.000,-, daarna besloot de raad een kasgeldlening aan te gaan groot 300.000,- en ten slotte werd een vaste geldlening aan gegaan met de N.V.Bank voor Ne derlandse Gemeenten groot 28.100,- tegen 'n rente van 4.5 pet. per jaar en een looptijd van 30 jaar. De bij de bezoldigingsverordening 1955 behorende salarisstaat werd ge wijzigd nadat op aandrang van de heer de Maaijer het ontwerp-besluit een andere redactie was gegeven. Besloten werd de op de gemeente begroting 1957 geraamde subsidies voor het parochieel sociaal charita tief centrum en de classicale com missie voor kerkelijke gezinszorg in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen der NH gemeente, beiden gevestigd te Sas van Gent, beschikbaar te stellen. Het verzoekschrift van de heer A. Hemelsoet voor aankoop van 15.70 m2 grond aan de Westkade bracht enige discussie teweeg. Voorgesteld werd namelijk, de grond te verkopen voor 7,50 per m2. De raad was echter van mening dat deze prijs veel te hoog lag omdat het stukje grond voor de gemeente geen enkele waarde meer heeft. Uiteindelijk werd het voorstel teruggenomen om nog eens nader te worden bekeken. Jfl.-k. huishoud- en industrie-onderwijs Het volgende voorstel, namelijk tot verkoop over te gaan van 3112 m2 en 720 m2 grond aan de stichting „RK Huishoud- en Industrie-onderwijs" te Sas van Gent, tegen respectievelijk 7,85 en 1,50 per m2 geeft voor de eerste maal op de avond aanlei ding tot een vinnige discussie. De heer Stevens vindt dat de school zich maar in een langzaam tempo ont wikkelt. Hij is van oordeel dat ver koop van de grond op dit moment te ver gaat, want vraagt spreker zich af, zal de school wel ooit ge bouwd worden. En als ze niet ge bouwd wordt gaat de grond die we nu zouden verkopen dan geen specu latie-object worden. De voorzitter brengt hier tegenin dat de school zich weliswaar langzaam, maar op dit moment zeer zeker niet onbevre digend ontwikkelt. Verder wijst de voorzitter erop, dat de betreffende grond in het ontwerp-uitbreidings- plan bestemd is voor scholenbouw, zodat speculatie uitgesloten is. Ook de heer Colsen wijst erop, dat de school thans goede vooruitgang boekt. Dit jaar wordt begonnen met een derde klasse en het aantal leerlingen breidt zich gestadig uit. De heer de Groff verklaart zich zonder meer te genstander van grondverkoop. Hü vindt dat met uitgifte in erfpacht het zelfde wordt bereikt. Goedkeuring minister Bovendien wordt veel te ver op de zaak vooruitgelopen, aldus de lieer de Groff, want er is nog geen goed keuring van de minister om de school te bouwen, waarop de heer Bock- stael antwoordt dat de minister wel medewerking heeft verleend tot de stichting van de school zodat het te genstrijdig zou zijn als uiteindelijk geen goedkeuring zou worden ver kregen tot het oprichten van gebou- uur. wen. Verder verklaart de heer Bock- stael dat hij volledig vertrouwen stelt in het bestuur van de stichting en, merkt hij enigszins agressief op, de heer de Groff schijnt het altijd' een nationale ramp te vinden als grond wordt verkocht. Geen nationale ramp aldus de heer de Groff, maar wel een gemeentelijke. De heer Stevens stelt dan voor een optie te verlenen op de grond waarbij hij echter in het midden laat of dit een optie voor verkoop of erfpacht moet zijn. Na nog enig heen en weer gepraat stelt dan ook de heer de Maaijer voor optie te verlenen, maar voor verkoop. Ten slotte wordt tot het laatste besloten totdat de toestemming van het mi niserie zal zijn verkregen tot de bouw van de school. De heren de Groff en de Braai wensen geacht te worden te hebben tegengestemd. Bejaardentehuis Na een uitgebreid onderzoek zijn burgemeester en wethouders tot de conclusie gekomen dat een gemeente met goed 4000 inwoners niet bij mach te is tot bouw en exploitatie van een bejaardentehuis over te gaan. Als er een dergelijk tehuis komt zal het een streekverzorgende functie moeten hebben. Verder blijkt uit het rapport dat een eventueel tehuis voor ouden van dagen een capaciteit zal moeten hebben van 60 70 bedden. Het aantal twee-persoons kamers zal gering kunnen zijn (ongeveer 10 pet.), maar er zullen meer één-persoons kamers moeten komen. De bouw van flats zal niet gemist kunnen worden. De voeding moet geschieden vanuit centrale keukens. Burgemeester en wethouders wijzen er in hun pre advies op dat voor de exploitatie van een bejaardentehuis bijna overal de vorm van een stichting wordt geko zen. Het college lanceert dan ook de gedachte te proberen een stichting te formeren die een gebied van onge veer 17000 inwoners bestrijkt. Nader contact zal dan moeten worden op genomen met omliggende gemeenten. De heer Stevens verklaart zich niet in alle opzichten te kunnen verenigen met de conclusies van burgemeester en wethouders. Hij wil er nu nog niet al te diep op ingaan maar ad viseert in ieder geval met de voor bereidende werkzaamheden door te gaan. In de rondvraag brengt de heer de Maaijer het loon van de persoon die het kerkhof onderhoudt ter sprake Hij vindt dit te laag. Tenslotte blijkt dat burgemeester en wethouders re- kening houden met een werktijd van 723 uur per jaar. De raad is echter van mening dat dit aantal uren veel te laag is gesteld. Besloten wordt een beloning toe te kennen berekend naar een jaarlijkse arbeid van 900 banden meerdere gaten geprikt wa ren. Van de heldhaftige prikker was natuurlijk geen spoor. AUTO-ZEGENING BRACHT GROTE DRUKTE Ook hier vond weer de jaarlijkse zegening van auto's vrachtwagens, motorfietsen en bromfietsen- plaats. Het was een hele drukte op de Groe nendijk want evenals andere jaren trokken er velen langs de kerk om hun voertuigen te laten zegenen. Stoppeldijk BOTSING TUSSEN FIETS EN BROMFIETS Op het kruispunt Bossestraat-Ra- penburg kwamen de bromfietser S, en de wielrijder L. met elkaar in botsing. Zowel de bromfiets als de fiets werden zwaar beschadigd. De heer L. voerde een closetpot met zich mee en het valt te begrijpen, dat na de botsing van deze pot niet veel meer heel was. Hoo fd plaat VLAAMSE KERMIS. Ten bate van de muziekvereniging Oefening Baart Kunst werd een Vlaamse Kermis gehouden. Om 5 uur werd de kermis geopend. Om half 7 was er een muzikale optocht van de muziekverenigingen Geduld Overwint uit IJzendijke en OBK uit Hoofd plaat, naar de weide van de heer A. Temmerman, Daar werd tussen beide verenigingen een gekostumeerde voet balwedstrijd gespeeld, die door het IJzendijkse elftal met 2—1 werd ge wonnen. De tweede dag was er een wieler wedstrijd, waarover wij reeds schre ven. 's Avonds gaf de accordeonvereni ging Flandria uit IJzendijke een uit voering op het feestterrein. Beide da gen was er gelegenheid tot dansen, terwijl de kinderen hun hart konden ophalen in een kindercarroussel. Benoemd. De heer J. Maes, on derwijzer aan de r.-k. Lagere St. Jo zefschool alhier, is met ingang van 1 september benoemd aan de r.-k, St. Jozefschool te Vlissingen. In zijn plaats is te Hoofdplaat benoemd de heer A. Goossens uit Biervliet. IJzendijke VEILIGVERKEERSRIT Vanavond zal de Veiligverkeersrlt weer gehouden worden door de ge meente IJzendijke. De Veiligverkeersrit, die voor de derde maal gehouden wordt, is be doeld als een test voor de automo bilisten en motorrijders, waardoor zij hun kennis van de verkeersborden en verkeerstekens weer eens kunnen opfrissen en waardoor zij tevens hun rijvaardigheid kunnen toetsen. De rit, die vanavond om zeven uur zal aan vangen. bestaat uit vier delen. Tot slot van de avond krijgt men een korte rijvaardigheidsproèf op de markt. Evenals vorige jaren blijkt er weer grote belangstelling te bestaan voor het sportieve gebeuren, waarbij snelheid in het geheel geen rol speelt, maar waar vooral diegenen een van de prijzen winnen, die goed volgens de verkeersregels weten te rijden. BROMFIETSER TEGEN BUS De heer A. de M. van de Ponte Avance, die aan de Tivoli in de rich ting IJzendijke reed op zijn brom fiets, stak plotseling vanaf het rij wielpad de weg over, waardoor een juist passerende Belgische autobus hem niet meer kon ontwijken. Na door de bus geschept te zijn kwam de M, met zijn hoofd op de stenen terecht. Wachtmeester Wage der Rijkspoli tie verleende eerste hulp waarna dok ter Rozemeijer de man, die een ern stige hoofdwonde had, met zijn auto naar zijn spreekkamer overbracht voor verder onderzoek. De chauffeur van de Belgische bus treft geen schuld. Aardenburg ZWEMBAD VERWACHT 100.000STE BEZOEKER. Het mooie weer der laatste dagen heeft een zeer druk bezoek aan het gemeentelijk zwembad veroorzaakt. Geregeld werden meer dan 500 be zoekers per dag geteld. Per 1 juni bedroeg het aantal bezoekers sedert de opening in totaal 92.190. Wanneer er een behoorlijk mooie zomer is wordt in de loop van de maand ju li de 100.000ste bezoeker verwacht. Gisteravond om 8 uur reefl de 60- jarige mej. Schrier uit de Schenge- straat met haar fiets op de rijksweg bij de West-Vest en sloeg toen zon der op te letten naar links af, om de Schengestraat in te rijden. Zij werd toen gegrepen en geschept door een auto, bestuurd door de heer H. uit Hoedekenskerke. Mej. S. kwam eerst op de motorkap terecht en sloeg toen met haar hoofd op de straat. Hier door werd zij aan het hoofd verwond. Een dokter liet het slachtoffer per ziekenauto naar het gasthuis ver voeren. Openbare les vakschool De grotehltte ten spijt was er gis teren toch veel belangstelling voor de openbare les aan de Vakschool voor meisjes. Zoals altijd kregen de vele bezoek sters een voortreffelijk beeld van het veelzijdig onderwijs en zijn resultaten. De directrice, mej. Weststeyn deel de ons nog mee, dat er eindelijk schot komt in de bouw van de nieu we vakschool en dat er goede kans is, dat volgend jaar de openbare les daar kan plaats hebben. GOES Grand: Mat dieven vangt men dieven. MIDDELBURG Electro: De gemasker de ruiter. SAS VAN GENT Olympia: Slechta een zomer heeft zij gedanst. TERNEUZEN Luxor: Battle Hymn. VLISSINGEN Alhambra: De zoon van Anna. Luxor: Meisjes voor Tanger. GOES.Grand: Goud van Napels. MIDDELBURG Electro: Liefdesroes. VLISSINGEN Alhambra: Zolang ,ie nog een moeder hebt. Luxor: Meisjes voor Tanger. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur; raust. Nu de ri iets meer of beeld sl heilige ze gebeurd is, We wetei het heilige van Kennel den schonk Texel tot a; land. Opge: polder zijn ciale polder heeft. Volge der gelegen trappen. En Goesse stra; beroemde v van het gra Het oude meer noon hebben. Mi de Voortraj omgeving i dige 'sGrav gestrekte hc eerste terp streken aai tijd, mogelij tijd; in alle 922. Al z wij ge stenen sprei het archi 't Hooft wa nen taal v maken. Voorop z( de heer Ge verbouwen, gewoonweg En hij wij de geheel „Let er „hoe de bo< tiomfboog tussen pries melijk de h de gestorve weer. De verder de De zijwaï eigenaardig! van circa 1, ken we ons kelijke toes een aantal besparing v nissen, wa stonden opg de twaalf antwoord, sen is thans zoek wees een 60 tot Misschien werd een no Daartoe wei wijde boog moest het d blijven hang deze kapel het schip. H trokken doo boog. Tot aa kapel dicht; rondom bet lambrizering der was er dan het gei raam boven getimmerd bezwaar! Uit alle k thisehe profi weggekapt met houten in de plaats Schan Een merk onder de steen en bui afgekapt en een laag pk vallend is, d oudere grote bruikt zijn, kleiner form; Dit wijst op i een brand delijk het la en de kerke toen danig o boven reeds Rond 1700 aangebouwd metselde jat gelegdmiss Bomme-van bachtsheren waren. De n opgetrokken gele bakstee toon valt bij van deze b hoog dan di ook hier we constructie Vier schoo sen werden uitgehakt in van kwamer schoorsteen; brand heeft Midden vo thisehe gewe aan het oog ger aangebr enige beschi gens in de weest. De smerige dik: Het spitspui heeft een bi; en nog nerge zoek onder iets van een Dit wettigt oorspronkelij brand zou zi ribben die het gewelf beeldenstorrr gepunt, zoda 2 meter er a hjk waren De natuursti ribben steur ts zelfs ondo er van aan Pri tes Het ergs terkoor i zeshoekig ti rechthoekig! scheuren, j: fundering waardoor ten kan Dianier zien, dat Het veri te ff! die to me kij] van "ci graven funderingen hc aanwijzing naar de - Voor het 1 vro aa

de Stem | 1957 | | pagina 2