Nog heet, maar minder stralend Irene slaagde voor M.M.S. Acyteleenflessen in brand op viaduct LOUIS SAALBORN (66) OVERLEDEN Over enkele weken begint de jubileum- jamboree Acht doden bij treinramp in Frankrijk Thee 4 cent goedkoper Kosten tandarts niet op ziekenfonds te verhalen Onweersbuien braken los Boerderijen in brand door blikseminslag 'tkpit Kinderbijslag zelfstandigen Mao: Geen dwang, maar overreding Twee dodelijke botsingen Nederlander in Belfast veroordeeld Fanfani nu formateur Italië DAGBLAD VOOR ZEELAND Treinverkeer bij Den Haag gestagneerd IN TEXAS: 42 GRADEN Ufi Sovjet-duikboten Egypte voor Plaatselijk onweer Méér Duitse handel met rood-China Bredase rechtbank beslist: Noodwet verlengd Diamanten smokkel Kraamverzorgsters verdienen lang niet genoeg m Bestelwagen ramde twee personenauto's Vliegtuig stortte in Bodenmeer Canadese regering neemt ontslag 97e'JAARGANG No. 22481 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 18. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland W O E N S D AG 19 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2230 Bureau voor Zeeuwsch- Het warme weer houdt nog aan, maar vooral in onze zuide lijke provincies moeten we er rekening mee houden, dat het een minder stralend karakter zal hebben dan zondag en maandag het geval was. Gisteren reeds zijn boven verschillende delen van ons land flinke onweersbuien losgebarsten en ook vandaag moet op onweer, vergezeld van windstoten, worden gerekend. Opnieuw bereikte het kwik gisteren tropische waarden. In het zuiden en oosten van Nederland, evenals in Duitsland, wees de thermo meter soms 31 a 32 graden, zodat Nederland tot de warmste gebieden van Europa behoorde. Met de donderbuien kwam er verkoeling. Het noodweer boven enkele plaatsen veroorzaakte evenwel ook branden, die zware schade aan richtten. Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 ^OOSTBURG, Nieuwstraat 41' In de buurtschap Zeelst, gemeente Veldhoven, is een kapitale boerderij in vlammen opgegaan. De brand werd veroorzaakt door blikseminslag. Van het bedrijf kon niet meer dan een loods worden behouden. Van het vee gingen twee varkens verloren. De brandweer van Veldhoven, die op het moment van het alarm juist in Hoo- geloon assisteerde, heeft weinig kun nen uitrichten, evenals een brand weerploeg van de R.A.F. van het nabij gelegen vliegveld Eindhoven. Bij de blussingswerkzaamheden zijn twee buurlieden van de eigenaar, de heer Verberne, gewond geraakt. Eén van hen is in een ziekenhuis opgenomen. De brand in Hoogeloon, waarbij de brandweer van Veldhoven assisteerde, woedde in een winkelwoonhuis, waar in een textielzaak was gevestigd. Oor zaak van de brand was ook hier blik seminslag. Men is er in geslaagd het woongedeelte van het pand te be- houden. De winkel ging verloren. Ook te Dreumel, bij Tiel, is een boerderij afgebrand door bliksemin slag. Elders. EEN GROTE villa in Cuyk, waarin drie gezinnen woonden, is gisteren door brand verwoest. Het rieten dak had vlam gevat. Van het interieur kon vrijwel niets worden gered. PAVLOVSKI, directeur van de War- schause Schouwburg, heeft op door reis naar Israël te Wenen politiek asiel gevraagd bij de Oostenrijkse regering. PRINS BERNHARD en prinses Bea trix hebben gisterenochtend een ver gadering bijgewoond van de Raad van State. EEN DUITSE matroos is in de nacht van maandag op dinsdag, bij de Tweede Katendrechtse Haven te Rot terdam, van een Spidoboot gevallen en verdronken. De man was 46 jaar oud. TIEN FRANSE soldaten zijn om het leven gekomen, doordat hun auto bij Tlemcen in Algerië op een mijn reed. PRESIDENT Koewatly van Syrië gaat volgende week voor een medi sche behandeling naar Zwitserland. WEGENS een roofoverval op het plaatskaartenbureau van het spoor wegstation in Emdcn (Wesl-Duits- land) is een 23-jarige matroos uit Amersfoort door de Westduitse poli tie gearresteerd. PRINS MARIO DEL DRAGO is door de H. Vader benoemd tot comman dant van de pauselijke edelgarde. Sinds juli 1953 was deze functie va cant. KARDINAAL Wyszynski, primaat van Polen, zou volgend jaar een be zoek aan Lourdes willen brengen en daar de viering willen meemaken van het eeuwfeest der verschijningen. SENATOR ALI JAWDAT is er dins dag in geslaagd een nieuwe Iraakse regering te vormen. DE ROTTERDAMSE mevrouw H. B.-K., medewerkster van de stichting ,.Het Vierde Prinsenkind", die in juni 1955 8000 gulden verduisterde, is door de Rotterdamse rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. PRODUCENTEN van nylonkousen uit de Westeuropese landen hebben maatregelen beraamd, die een eind zullen moeten maken aan de illegale handel in dameskousen die uit Oost- Europa worden ingevoerd. Volgens de Westduitse politie zijn de laatste dagen negentig mensen in West-Duitsland verdronken. Bij een temperatuur van omstreeks dertig gra den Celsius zochten miljoenen verkoe ling aan zee, rivieren en in zwem baden. De hittegolf van de laatste zeven dagen in New-York en het oosten van de Verenigde Staten heeft dins dag een hoogtepunt bereikt met een temperatuur van 37 graden Celsius, uniek voor deze tijd van het jaar. De hittegolf in de Verenigde Staten heeft zich van het midden-westen uit gebreid tot de Atlantische kust. De warmste plaats was Presidio in Texas met 42 graden. In Zweden is dinsdag een eind aan de hitte gekomen. Maandag was het nog 28 graden, maar dinsdag daalde de temperatuur in Stockholm tot 9 graden. In de bergstreken van Frankrijk, Noord-Italië en Oostenrijk gaat de be volking gebukt onder de trieste ge volgen van overstromingen err wer velstormen. Het water heeft nog geen kans gezien naar de Po-delta door te breken. De dijken langs de beneden loop van de Po hebben de sterk ge zwollen rivier binnen haar oevers ge houden. Het peil sti.igt echter nog steeds. De gehele dag hebben gisteren arbeiders aan de bescherming van het deltagebied gewerkt. Prinses Irene heeft gisteren met goed gevolg het eindexamen middel bare meisjesschool van het incre- mentum van het Baarns lyceum af gelegd. De uitslag werd omstreeks vier uur bekend gemaakt. De diploma-uitrei king geschiedde in een der lokalen van het schoolgebouw. H. M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard wa ren hierbij, met de ouders van de andere examenkandidaten, aanwezig. Op de foto ziet men, hoe de prin- Greidanus, D. E. v. Harinxma Thoe ses (2e van links) en haar even- Sloten, E. A. Lodder en N. M. Men-' eens geslaagde vriendinnen J. F. I singa het schoolgebouw verlieten. Egypte heeft drie Russische duik boten gekocht, die aan de vloot zullen worden toegevoegd. Eerder gingen er al geruchten, dat drie Sovjet-duikboten op weg waren naar Alexandrië. In westelijke hoofd steden werd de veronderstelling ge- i uit, dat hierin een dreigend gebaar j ren_ h.b.s. en de rijksacademie van Nasser moest worden gezien te-1 voor beeldende kunsten te hebben genover Israel, dat voornemens is de doorlopen trad hij in 1908 op de Golf van Akaba te gaan bevaren. j planken, aanvankelijk als operette- In Amsterdam is op 66-jarige leeftijd overleden de bekende acteur en toneeldirecteur Louis Alexander Saalborn, die sinds vorig jaar ook de leiding had van het Zuidelijk Toneel in Noord-Brabant. Saalborn werd in Rotterdam gebo- De Franse regering heeft verklaard, dat zij de bewijzen in handen heeft van aanzienlijke wapenleveranties, die door Oosteuropese landen kortelings aan Egypte zijn gedaan. X Verdachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt dins- X dagavond 23.15 uur: X ln de noordelyke provincies 2 «onnig, elders veranderlijke be- 2 Polking en drukkend weer met Plaatselijk onweer. Matige maar 2 'angs de kust vrij krachtige wind tussen noord en noord-oost. Over 2 bet algemeen iels minder warm. I Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Zwakke Jlind uit veranderlijke richtingen. Meer bewolking met verspreide onweersbuien. Vandaag: zon onder 21.03 uur. T\r?cn: zon- °P 419 llur* Maan op 0.11 uur. komiek. Van 1911-1920 maakte hij deel uit van het gezelschap Royaards; van 1924-1926 was hij artistiek leider van de N.V. Nederlands Toneel. In 1930 werd hij met Dirk Verbeek directeur van de Kon. Ver. Het Nederlands To neel. In 1932 stichtte hij het gezel schap „Saalborn". In 1939 verbond hij zich met Cor van der Lugt Melserten in 1945 met het Amsterdams Toneel gezelschap. Hij was leerling en volgeling van Willem Royaards, wiens wrrk hij ge- tracht heeft voort te zetten. Het is onmogelijk alle rollen te noemen waarin hij gedurende zijn bij na 50-jarige toneelloopbaan is opge treden. Toen hij benoemd werd tot direc teur van het Zuidelijk Toneel, vatte Saalborn zijn nieuwe taak met veel geestdrift aan. Hij ging ervan uit. dat een *provinciaal toneelgezelschap goed Te Boisleux, bij Atrecht, is dinsdag de sneltrein Tourcoing Parijs ontspoord. Acht mensen zijn om het leven gekomen. On geveer 25 personen hebben ern stige verwondingen opgelopen. toneel diende te brengen voor een zo breed mogelijk publiek en bij de keu ze van zijn stukken een geheel eigen weg diende te bewandelen. Jammer is het, dat een zo begaafd man als Saalborn niet langer heeft mogen werken aan wat ook voor hem een geheel nieuwe en uiterst dankbare opgave was. Het stoffelijk overschot van Louis Saalborn wordt opgebaard in de Stads schouwburg, waar een chapelle arden- te wordt ingericht. Degenen die af scheid van de overledene willen ne men, worden daartoe in de gelegen heid gesteld vrijdag 21 juni a.s. tus sen 9.30 en 10.30 uur in de Stads schouwburg. De rouwstoet vertrekt om elf uur naar de Nieuwe Oosterbe graafplaats. Meer dan een uur is gisterenmid dag het treinverkeer tussen Den Haag en Rotterdam gestagneerd ge weest, doordat op het viaduct achter de Fruitweg in 's-Gravenhage een acyteleenfles ontplofte en daardoor twee andere flessen in brand zette. Drie brandweerlieden werden bij de blussingspogingen licht gewond. Omstreeks vijf uur ontdekte een lasser, die op het viaduct werkte, dat zijn acyteleenfles aan de kop in brand stond. Hij bedacht zich geen ogenblik en trachtte de afsluitkraan dicht te draaien. Het enige gevolg hiervan was, dat hij brandwonden aan de handen kreeg. De lasser ren de weg van de fles en in allerijl alar meerde men de brandweer. Even na dat die was gearriveerd en de brand weerlieden begonnen waren met het uitrollen van de slangen, ontplofte de fles. Twee andere flessen rolden van het viaduct af en vlogen eveneens in Naar wij uit vakkringen ver nemen is met ingang van van daag de theeprijs over de hele linie voor alle soorten met 4 cent per 100 gram verlaagd. West-Duitsland heeft de beperkin gen op de handel met communistisch- China aanmerkelijk verzacht. Ongeveer 200 artikelen, welke tot dusverre niet mochten worden uitge voerd, zijn thans vrijgegeven voor uitvoer. West-Duitsland is momenteel de grootste westelijke handelspartner van communistisch-China. Men verwacht, dat tegen het einde van deze week ook Frankrijk het em bargo op de handel met China zal verzachten. (Van onze redacteur) De Tilburgse mej. A. F. van Berkel, die vorige week dins dag voor de president van de Tilburgse rechtbank een civiele procedure aanhangig maakte te gen een Tilburgs ziekenfonds, waarbij zij vergoeding eiste van de door haar gemaakte kosten i.v.m. tandartenshulp, is in het ongelijk gesteld. Haar vordering is zowel primair als subsidiair ontzegd. De rechtbank heeft daarbij o.a. over wogen, dat mej. v. Berkel geen gelde lijke bijdrage toekomt, omdat de sta tuten en het reglement van het zie kenfonds slechts verstrekkingen in natura waarborgen, in dit geval daad werkelijke tandheelkundige hulp. Ver goedingen in geld worden echter door de statuten en het reglement niet be paald. Deze laten wel de mogelijk heid open. dat het bestuur de nodige maatregelen neemt, doch die maatre gelen zijn niet getroffen en de eiseres kan er dus geen recht op doen gelden. Deze foto geeft een beeld van de verwoesting in het noord-Italiaanse dorp Passo Valle Scuro, dat door een orkaan werd getroffen. Vijf be woners kwamen hierbij om het le ven, terwijl vijftig anderen werden gewond. Men ziet hier hoe de be woners bezig zijn te trachten nog iets van hun bezittingen te redden uit de chaos. De Eerste Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan de verlenging van de werkingsduur der noodwet kinderbijslag zelfstandigen. Ze blijft nu tot 1 januari 1959 van kracht. De senaat keurde ook de wetsont werpen goed tot vaststelling van de begroting 1957 van het provinciefonds en tot wijziging van de financiële verhouding tussen het Rijk enerzijds en de provincies en de gemeenten aan de andere kant. Voordat het ech ter tot stemming kwam, hadden en kele Kamerleden, onder wie de heer Matser (K.V.P.) een lans gebroken voor de gemeenten en de provincies, die een veel belangrijker bestedings beperking opgelegd krijgen dan van hen mag worden gevergd. Er wordt gezwoegd en ge sjouwd op de Verkenners hoofdkwartieren van het ver enigde Koninkrijk, evenals er geploeterd wordt op het prachtige uitgestrekte land goed van Sutton Goldfield, waar over enige weken het grootste tentenkamp zal wor den opgeslagen, dat de wereld ooit beleefde. Men moet Sut ton Goldfield en zijn omgeving kennen, wil men begrijpen wat er voor nodig is geweest dit park de accommodatie te ver schaffen die het nodig heeft om minimaal 35.000 deelne mers te herbergen en daar naast nog ruim 90.000 bezoe kers per dag te ontvangen. Het is zeer interessant te weten dat op het jamboree-terrein een eigen krant verschijnt. Ze komt iede re dag van de pers in niet minder dan 11 verschillende edities. Ze is genaamd „Jubilee Journal" en haar redactiestaf bestaat uit 40 redac teuren-verslaggevers en fotografen Zij allen werken er op vrijwillige basis. De oplage van de „Jubilee Journal" wordt geschat op ruim 50.000 kranten per dag. Ze verschijnt in een handig formaat en zal rijk geïllustreerd zijn. Een gedeelte er van verschijnt in het Frans. Boven dien is er heel de dag een eigen zender in de lucht zodat men ook buiten het jamboreekamp kan mee leven. Het aantal deelnemers neemt nog steeds toe en ligt nu dicht bij de 35.000. Uit Vietnam kwam nog een inschrijving binnen van 20 man. To taal zijn er ni 84 landen op de ja'm- boree vertegenwoordigd. Op 1 augus tus zal de opening plaats vinden door de Hertog van Gloucester, die president is van de Britse padvin dersverenigingen. Op 3 augustus ko men koningin Elizabeth en de an dere leden van het Britse konings huis op de jamboree. De Nederlanders Nederland zai er vertegenwoordigd zijn met ruim 900 man, verdeeld in 15 N.P.V.-troepen en 3 troepen van de verkenners Kath. Jeugdbeweging alsmede vele voortrekkers en leiders. Het gehele contingent staat onder leiding van de Nationaal Hoofd kwartiercommissaris D.C.C. H. Ka velaars. Iedere troep zal uit 4 pa trouilles bestaan en de leiding van iedere troep is in handen van een hopman met 1 a 2 vaandrigs. Engeland zelf is met bijna 10 000 man vertegenwoordigd. 10 landen zenden een groter contingent dan Nederland en 62 landen komen met een kleinere groep. Het jamboree-lied is van de pers. Men kan het zelfs al horen op de grammofoonplaat. Het is een pittig lied, geschreven door de bekende Ralph Reader. Men ziet dat het er menens gaat worden en de belangstelling is er groot. Alle hotels voor bezoekers in verre omgeving van Sutton Goldfield zijn al maanden uitverkocht. Voor al de Nederlandse journalisten zul len, wat het verblijf betreft, nogal moeilijkheden ondervinden. Ook het Dagblad De Stem zal er vertegen woordigd zijn om U het jamboree- nieuws heet van de pen te brengen, nieuws dat ieder graag leest, omdat ook in Nederland zovelen direct of indirect bij het spel van verkennen betrokken zijn of zijn geweest. Inzake de subsidiaire vordering, nl. een schadevergoeding ter grootte van de gemaakte kosten, oordeelt de recht bank, dat er van de zijde van het zie kenfonds geen sprake is van wanpres tatie, aangezien het gevorderde niet te waarborgen was, daar het zieken fonds door overmacht verhinderd was zijn prestatie te verrichten. Gedaagde (het ziekenfonds) ver keerde volgens de rechtbank in een onmogelijkheid, welke niet kan wor den toegerekend en welke als over macht in de zin der wet moet worden beschouwd, op welke grond ook de subsidiaire vordering niet kan wor den toegewezen. Het al of niet rechtmatige van het weigeren der tandartsen is volgens de rechtbank niet ter zake. Men kan het volk nooit dwingen, in het marxisme te geloven. Men kan het alleen trachten te overreden. Dit heeft de Chinese president Mao Tse Toeng gezegd in een rede, die hij al enige tijd geleden gehouden heeft, maar die eerst nu in Peking is ge publiceerd. Mao pleitte in die toespraak ook voor het naas elkaar bestaan van de communistische partij en andere par tijen, wier toezicht corrigerend" zou kunnen werken op het communisti sche staatsbestuur. Mao zei van me ning te zijn. dat de gebeurtenissen van 1956 „zuiverend" hadden ge werkt. Zijn rede ademde eerder de geest van het Gomulka-regime in Po len dan die van het Kremlin na de restalinisatie. Dinsdagmorgen is de 30-jarige draaier Th. Verbij uit de Nicoiaas Beets- straat te Gouda in de Adrianalaan te Rotterdam met zijn motorfiets tegen de voorzijde van een auto gebotst. Vermoedelijk met een schedelbasis- fractuur werd hij naar het Wester ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de ochtend is overleden. Dinsdagmiddag te vijf uur is bij een autobotsing te Ootmarsum de 34-jarige automobilist J. H. W. Scholten om het leven gekomen. Zijn personenauto werd gegrepen door een met twintig ton grint beladen Duitse vrachtwagen met aanhanger. brand. Daarbij liepen drie brand weerlieden verwondingen op. Terwijl zij naar het ziekenhuis werden ge bracht gingen andere brandweerlie den verder met het bespuiten van de flessen, altijd nog met het risico dat er meer ontploffingen zouden volgen. Het liep verder evenwel goed af. Een personeelslid van de N.S., dat bij het werk toezicht hield, had on middellijk na het in brand raken van de eerste fles het station in Den Haag gewaarschuwd en de lassers opdracht gegeven, de treinen uit de richting Delft tegen te houden. De in Londen wonende Nederlandse diamanthandelaar Nathan A. G. is dinsdag te Belfast tot negen maanden, gevangc tis en 5.000 pond boete ver oordeeld wegens pogingen om dia manten ter waarde van 40.000 Pond Sterling naar Ierland te smokkelen. Als de boete niet kan worden be taald, wordt een half jaar aan de ge vangenisstraf toegevoegd. De diaman ten volgens de verdediger de ge hele voorraad van verdachte zijn in beslag genomen. Voorts beval de rechter de uitwijzing van A. G. aan. Laatstgenoemde was van Londen naar Belfast gevlogen en wilde daar de trein naar Dublin nemen. In de trein werd hij aangehouden. De dia manten had hij op zijn lichaam ver borgen. Bij normale uitvoer naar de Ierse republiek zou 60 procent uitvoerrecht verschuldigd zijn geweest. (Van onze correspondent) Door het uitblijven van een hogere rijkssubsidiëring moeten de kraam verzorgsters nog altijd genoegen ne men met een al te bescheiden salaris. Dit werd gisteren geconstateerd in een vergadering van de Nederlandse r.-k. Bond van Kraamverzorgsters in Roermond. Dr. C. Mol, voorzitter van de Natio nale Federatie het Wit-Gele Kruis, keerde zich met klem tegen een be stedingsbeperking. die al te zeer de instituten voor volksgezondheid treft en o.a. tot gevolg heeft, dat deze in stituten hun taak niet naar behoren kunnen vervullen. Zeven zilveren kraamverzorgsters werden in de bijeenkomst gehuldigd. Onder hen waren zuster J. v. d. Avoird uit Loon op Zand en zuster A. Maas uit Roosendaal. President Gronchi van Italië heeft dinsdag Amintore Fanfani. de leider van de Christen-Democratische par tij, belast met de samenstelling van een nieuwe regering. Merzagora had eerder zijn opdracht teruggegeven. Fanfani heeft verklaard te zullen trachten de centrumcoalitie van vier partijen, die met slechts korte onder brekingen Italië tien jaar geregeerd heeft, te herstellen. Hij verwacht evenwel op ..ernstige moeilijkheden" te zullen stuiten. Een bestelwagen van „Dë Telegraaf" is gisterenmiddag op de Haagseweg te Amsterdam in botsing gekomen met twee andere auto's. De chuaffcur van de bestelauto moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis worden gebracht. Het bestelwagentje zwenkte onver wacht naar het linkerweggedeelte, het verkeer uit de andere richting tege moet. Eerst ramde het een personen auto, die zwaar werd beschadigd; ver volgens schampte het een andere per sonenwagen en sloeg daarna over de kop. De inzittenden van de twee per sonenauto's kwamen er met lichte blessures af. De bestuurder van de bestelwagen echter raakte in de ca bine beklemd. Men kon hem eerst bevrijden, nadat het motorblok van de auto door een kraanwagen was weg getrokken. Een tweemotorig lesviiegtuig van de Swissair, een DC-3, is dinsdag in het Bodenmeer gestort. De negen in zittenden, allen Zwitsers, zijn ver moedelijk om het leven gekomen. Volgens een ooggetuige is het toe stel van grote hoogte neergestort. De Canadese eerste minister, St. Laurent, heeft het ontslag van zijn regering aan gouverneur-generaal Vincent Massey overhandigd. Men verwacht vóór vrijdag a.s. de samenstelling van een nieuw kabinet.

de Stem | 1957 | | pagina 1