HITTE BLIJFT NOG i^-tkov HUIS AAN DE ROL.... W oonwagenbewoner doodt schoonvader -.Sommigen vinden dertig graden echt „heerlijk koeT' Tot 31 graden steeg het kwik Twee doden bij berging van munitie Bouwvakarbeiders uit de zuidwesthoek werkloos In Povlakte dreigt een nieuwe waterramp DAGBLAD VOOR ZEELAND Jordanië laat ambassade in Cairo sluiten WARMTE-RECORDS IN DE V.S. 28 juni opening Door ontploffende handgranaat Poolse Primaat afscheid Rome nam Nieuwsagentschap dc S.A.S. Koning Hoessein gescheiden Aanhoudend warm van van Matsoe verwacht rode inval In kamp te Maastricht: Door stakingen in België: Rechtszaak over instorting te Geleen uitgesteld Himalaja-reus overwonnen Amerikaanse arts pleegL zelfmoord Werken bij veertig lot zestig graden Liberalisatie van Franse invoer opgeschort Scholieren op het dievenpad Luchtmachtcontrole over Kemajoran Mayflower aan de ketting? 97e JAARGANG No. 22480 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 18 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie r 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te' hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbnreaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. Hot warme weer lioudl nog aan. Weliswaar heeft het hogedrukgebied hoven de Noordzee aan betekenis inge boet; maar over de oceaan naderde een nieuw gebied van hoge luchtdruk, dat de rol van zijn voorganger heeft over genomen. Het zuiden van het land zal alleen iets meer binnen de invloedssfeer van onweerstoringen komen. De thermometers hebben gisteren op verschillende plaatsen aan de dertig graden geraakt. Woensdrecht, Soesterberg en Hoek van Holland meldden zelfs 31 graden. Ook Londen zuchtte onder deze temperatuur. In Frankrijk steeg het kwik minder hoog, maar de lucht was daar vochtiger, zodat de hitte niet bepaald aan genaam was. We konden gisteren in ons kikkerlandje de bewoners van de Cóte d'Azur uitlachen. In Nice namelijk werd een maximum temperatuur van 21 graden gemeten Jordanië zal zijn ambassade in Cairo laten sluiten. De Jordaanse zaakgelastigde in de Egyptische hoofdstad deelde maandagavond mee, dat hij van zijn regering opdracht had gekregen, de lopende zaken af te handelen. Steeds groter wordt de tweespalt tussen de Arabische landen in het Midden-Oosten. Syrië en Egypte heb ben te kennen gegeven, dat zij er niets voor voelen Jordanië econo misch te helpen, zoals zij indertijd hadden beloofd. Irak daarentegen heeft aan koning Hoessein nu finan ciële hulp beloofd. Verkiezingen in Libanon hebben een royale meerderheid opgeleverd voor de partijen, die een westersge- zinde politiek voeren. De Libanese regering heeft besloten, een nota aan de Sovjet-Unie te zenden, waarin de ze beschuldigd wordt van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het land. Mogelijk zullen de di plomatieke betrekkingen met Moskou worden verbroken. In Syrië is een Jordaanse student zo zwaar mishandeld, dat hij na te rugkomst in zijn land naar het zie kenhuis moest. Koning Hoessein heeft hem persoonlijk een bezoek gebracht.. afgelopen drie dagen is maandag tot vijftien gestegen. Het peil van de Po stijgt nog steeds. Men verwachtte dat de vloedgolf in de nacht van maandag op dinsdag de Delta zou bereiken. Hier werden met alle macht de dijken met zandzakken versterkt. Men hoopt de ramp van zes jaar geleden, waardoor driehon derd personen het leven verloren, te voorkomen. In de dalen langs de boven-Rhöne in Zwitserland en oost-Frankrijk, waar overstromingen veel schade heb ben aangericht, daalt het water. In de V.S., in het gebied van St. Louis, zijn door overstromingen in het weekeinde in totaal negentien perso nen om het leven gekomen. (Advertentie) In het afgelopen weekeinde heeft de Haagse politie zich over het lot van ruim 650 kinderen moeten ontfermen, die op het drukke Scheveningse strand hun ouders waren kwijtgeraakt. In 268 gevallen werd aan badgasten eer ste hulp verstrekt. En onder die slachtoffers rekenen we dan nog niet degenen, die te laat ontdekten, dat men bij zomerzon en wanne oosten wind voorzichtig moet zijn met de tere huid. Tienduizenden Nederlanders heb ben momenteel kreunende spijt over hun eerste zonnebad In Amerika is het al even heet als in het oude werelddeel. In New-York en Chicago was het 34 graden. De talloze apparaten, die de Ame rikanen gebruiken om de temperatuur in de huizen en kantoren dragelijk te maken, gebruiken zoveel elektrici teit, dat de spanning aanzienlijk is gedaald. In verscheidene gebouwen stopten de liften en ook de telexma chines kwamen tot stilstand. Op di verse bedrijven is een beroep gedaan het stroomgebruik te beperken. Overstromingen Het aantal slachtoffers in noord- Italië tengevolge van de overstro mingen en de wervelstormen van de tfn/etn/i/rmui/e fJanZantuMUncf Twee leden van de hulpver leningsdienst zijn gisteren om het leven gekomen, toen tijdens munitie - opruimingswerkzaam heden bij een opslagbunker van die dienst op de Grote Heide te Venlo een handgranaat tot ont ploffing kwam. De slachtoffers zijn de 4G-jarige B. Evers uit Venlo, vader van twee kin deren, en de 49-jarige H. Eding uit Eindhoven, vader van één kind Zjj 1 werden door rondvliegende scherven J zodanig aan het onderlichaam gewond I dat zij vrijwel op slag dood waren. AMSTERDAM SCHIPHOL dRjjelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven inbegrepen) Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft koning Hoessein van Jordanië zich van zijn echtgenote, koningin Dinah, laten scheiden. Koningin Dinah, die te Cairo ver blijft, zou per vliegtuig naar Bagdad zijn gereisd voor het regelen van fa milie-aangelegenheden en om te spre ken over de toekomst van haar doch tertje Alia. GOUVERNEUR J. van Tilburg, van Suriname, is gisteren weer uit Neder land vertrokken. Hij heeft met veel autoriteiten besprekingen gevoerd. IN AMSTERDAM viel een 26-jarige timmerman, vermoedelijk onder in vloed van sterke drank, in de Amstel en verdronk. DE AZIATISCHE griep heeft in Cal cutta totnutoe aan 100 personen het leven gekost. De epidemie in dit ge bied zou nu echter bedwongen zijn. PONTECORVO, de Britse atoomge leerde, die indertijd naar Rusland uit week, heeft voor radio-Moskou ge zegd. dat voortzetting van de proe ven met atoomwapens „tragische ge volgen" voor de mensheid zal heb ben. KONING FEISAL van Irak heeft de senator Ali Jawdad belast met de vorming van een nieuw kabinet, ter opvolging van dat van Noeri Es Said, die om gezondheidsredenen aftreedt. IN MEI is het aantal geregistreerde televisietoestellen in Nederland van 142740 tot 151737 gestegen. TIJDENS het vissen in het fipui bij Poortershaven (Hoek van Holland) is de 48-jarige J. Valstar uit Naaldwijk in het water gevallen en verdronken. Verwachting van het K.N.M.I. fot vanavond, opgemaakt gister- avond 23.15 uur: Aanhoudend warm met later op X de dag hier en daar onweer, in 2 hoofdzaak in de zuidelijke helft 2 van het land. Matige wind uit oostelijke richtingen, maar in het zuiden en midden van het land 2 later veranderlijke wind. 2 Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid- J oost. Mooi, maar met toenemende t onweersneiging. 2 Vandaag: zon onder 21.03 uur. maan op 21.51 uur. t X ieindoZ0n op 4,19 uur* maan 2 onder 11.52 uur. Z De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. heeft een eigen pers agentschap gesticht, met de bedoe ling dagelijks nieuws van algemeen belang over de gehele wereld te dis tribueren. Men staat op het standpunt dat de luchtvaart tegenwoordig een zodanige belangrijke plaats in het da gelijks leven inneemt, dat het de moeite loont de wereldpers van nieuws te voorzien. De S.A.S. heeft Kopenhagen als zetel van het agent schap gekozen. Het S.A.S.-agentschap zal dag en nacht werken. Journalis ten zullen de passagiers interviewen en de verhalen worden per telex de wereld ingestuurd naar de 72 vesti gingen van'de Scandinavische lucht vaartmaatschappij. die dat nieuws dan weer doorzenden naar de plaat selijke bladen. De Poolse kardinaal Wyszynski is maandag na een verblijf van zes we ken in Rome naar Polen teruggekeerd. Men gelooft dat de kardinaal tijdens zijn besprekingen met Z.H. de Paus en de autoriteiten van het Vaticaan volledige toestemming heeft gekregen voor zijn politiek, welke bestaat uit vreedzame samenleving van de Kerk en de communistische regering van Gomulka. Het Vaticaan weigert ech ter in elk geval een algemene over eenkomst met communisten aan te gaan, welke erkenning van de com munistische beginselen zou kunnen inhouden. Volgens een hoge officier van het nationalistische garnizoen op het eiland Matsoe (voor de kust van het Chinese vasteland) moet rekening worden gehouden met een spoedige inval van de communiste*,. De troe pen van Peking zouden ook gereed zijn voor een invasie van het eiland Quemoy. De autoriteiten op Formosa verkla ren, dat de nationalisten op alles voor, bereid zijn. Als u misschien piekert over pro blemen van een naderende verhui zing, troost u zich dan met de ge dachte aan die Amerikaanse me neer Edmund J. Daley uit North Hills op Long Island in de Ameri kaanse staat New York. Die moest nl. niet alleen zorgen, dat de piano, het dressoir en al die dingen goed overkwamen, maar die moest het met zijn gehele huis verderop zoe ken, omdat er een nieuwe autoweg werd aangelegd. Zes weken heeft het huis op rollen gestaan voor de eigenaar eindelijk een plaats had gevonden om het neer te zetten, toen kwam er eindelijk beweging in, nadat alle telefoonlijnen e.d. onderweg tijdelijk afgebroken wa ren. De foto toont deze letterlijke „verhuizing" op een viaduct over de Northern State Parkway, een grote hoofdweg. Gisterenochtend, even voor half negen, heeft de 31-jarige P. D., bijgenaamd „Gekke Piet", zijn 54-jarige schoonvader B. S. in het Maastrichtse woonwagen kamp met een jachtgeweer doodgeschoten. De dader, die als een gevaarlijk persoon bekend staat en de andere (Van onze redacteur) De bouwvakarbeiders uit de Zuidwesthoek van Brabant, die in België werken, hebben giste ren een vergeefse reis gemaakt naar de Belgische werkobjecten. Doordat de Belgische bouwvak arbeiders vasthouden aan hun looneisen, werd gisteren het werk in de bouwnijverheid in geheel België, met uitzondering van Brussel, neergelegd. Daardoor is een groot aantal bouw vakarbeiders uit ons land, die in Bel gië emplooi vinden, werkloos gewor den. Het betreft bouwvakarbeiders uit Putte, Ossendrecht, Woensdrecht en Huijbergen. Alleen al uit Putte keerden gistermorgen ongeveer 100 arbeiders, werkeloos terug. Naar we vernemen zullen deze arbeiders in ons land niet kunnen worden tewerk gesteld. De Belgische arbeiders zijn vooralsnog niet van plan het werk te hervatten. Zelfs is gedreigd, dat aan staande vrijdag ook in Brussel ge staakt zal worden, indien tussen Stoken bij zestig graden.... koken, als het veertig graden is. werkgevers en werknemers geen overeenstemming wordt bereikt. Dat betekent een stok achter de deur, waar dan het gevaar bestaat, dat het landsbelang, de grote wereldtentoon stelling, ernstig wordt geschaad. Dc bouwvakarbeiders uit de Zuid- Westhoek, die in België emplooi vin den, zijn door de staking ernstig ge dupeerd. Van geen enkele zijde wordt hen nu een uitkering verstrekt. De rechtbank te Maastricht heeft de behandeling van de zaak over de schuldvraag aan de instorting van een betonvloer op het stikstofbindingsbe- drijf te Geleen, in december van 1955, nader vastgesteld op dinsdag 17 sep tember. Aanvankelijk was bepaald, dat deze zaak gisteren zou worden be handeld. Bij de instortingsrair p kwa men negen personen om het leven. Een Britse expeditie van vijf berg beklimmers heeft in het begin van deze maand voor het eerst de ruim zevenduizend meter hoge Matsje Poetsjare, een top in de Nepalese Hi- malaja, beklommen. Twee van de expeditieleden de 39-jarige onderwijzer Wilfred Noyce en majoor Charles Wylie hebben deelgenomen aan de beklimming van de Mount Everest in 1953. Een eerste poging om de top te bereiken was mislukt, doordat een van de leden van de groep kinderverlamming kreeg. De expeditie had de laatste vijftig meter niet beklommen, overeenkom stig een belofte aan de plaatselijke bevolking, die de top als heilig be schouwt. De Matsje Poetsjare is een van de moeilijkste toppen in de Hi- malaja. De 41-jarige Amerikaanse kanker specialist William Sherwood heeft uit vrees voor de commissie voor oname- rikaanse activiteit, waarvoor hij moest verschijnen, een eind aan zijn leven gemaakt. Hij kon het vooral niet ver dragen, zeggen vrienden, dat het ver hoor door de televisie zou worden uitgezonden. Zijn vrienden beschouw den hem als een briljant onderzoe ker. Hij was verbonden aan de uni versiteit van Stanford, was gehuwd ea had yier kinderen. „Brrr.. 't valt nog mee..". Al wijst de thermometer 29, 30 of 35 graden Celsius, voor sommigen valt de tempera tuur, zodra zij hun dagelijkse werkzaamheden verlaten heb ben, inderdaad nog mee. En onder dezulken dan. een stokeren een kok. Hoe zoudt gij u voelen, als het vocht edel schuimt in de glazen op een temperatuur, die rond tien graden bedraagt, terwijl het zweet tappelings schrijdt langs de rug.... Ja, ja, dezulken zijn er.... ,,Ach, 'n bietje zweet af en toe". Aldus het commentaar van de heer Pijpers uit Teteringen. stoker bij de brouwerij van de Drie Hoefijzers. Als hij in het ketelhuis, waarin hij werkzaam is, even de oven open doet, straalt een hitte van enkele honderden graden hem tegemoet, waarvan hij. als stoker, er altijd nog een zeventig overhoudt, warit in het warme ketelhuis, voor een open oven, die om de drie minuten gestookt moet worden, komt de temperatuur zelden, hoogst, hoogst zelden, beneden de zestig graden. Stoken en koken De chef van deze afdeling, de heer G. Bos, is die temperatuur meer dan gewoon. Niet voor niets heeft hij er meer dan twintig jaar opzitten als machinist op de grote vaart, die om de haverklap de Rode Zee moest passeren. Met 63 graden Celsius heeft hij daar moeten stoken. En dus weet hij uit ervaring wat zijn discipelen in de Bredase brouwerij hebben moeten verduren. Maardie discipelen klagen niet: met drie man zitten zij in een nachtdienst: Pijpers, de Bever en van Haperen Ieder acht uur dienst, terwijl om de drie minuten de oven gestookt moet worden. Stoken dus. En met een kleine variant zeggen de koks: „Koken dus...." Philius en Kees, Jan en Piet, kort om ai die kerels van het beste Bra bantse en Zeeuwse land moesten notens volen: hun beste beentje voorzetten. Want toeristen zijn ver wend, doen althans of zij verwend zijn. Worden aan moeder de vrouw, zodra wij huiswaarts keren, zware eisen gesteld, hoe veel te meer dan aan een kok, die op het meest on gelegen uur van de wereld, de gas ten van zijn baas iets moet voor schotelen. Vijftien pannen.... „Steak Orloff.bestelden twee Belgische gasten, met hun glanzen de voiture neergestreken in de contreien van het Van Coothpiein in Breda. Zoals „Moeders wil wet is" in een bepaald radioprogramma, zo is voor een hotelier de wil van zijn gasten stringente eis. En dus moest de heer Van der Laan, directeur van hotel Van Ham, zijn personeel in actie zetten. Vijftien verschillende ingre diënten zijn alleen al voor de „steak Orloff" nodig. De consommé Henri IV vergt natuurlijk ook nog de no dige aandacht als voorgerecht. En dat alles wil zeggen, dat de chef-kok, Bok Kiekens, dit kun stige vak met de paplepel inge goten, zoals aan zijn directeur van hotel van Ham wiens vader en grootvader zich reeds bekwaam den in het slagers- en hotelvak de vakkennis van nature is mee gegeven zo'n vijftiental pannen op het vuur te pruttelen moest zetten. Want ja.... een steak Or loff is geheim, dat wil zeggen dat de ingrediënten van een openge sneden kalfsoester geheim zijn. Een wodkasaus komt daaraan te pas. En vele geheime ingrediën ten. Over de extra-pannen met een con sommé Henri IV en het dessert, pas send in dit geheim van Lucullus, hebben we het dan nog maar niet. Maar vast staat, dat kerels, die moeten werken in temperaturen van veertig tot zestig graden het temperatuurtje van gisteren beslist wel mochten. En dat is ook weer een troost. voor eenieder, die het warm of te warm mocht vinden Want dertig graden....? „Heerlijk koel", zeggen kok eti stoker. De nieuwe Franse regering heeft gisteren, in haar eerste kabinetszit ting, besloten de liberalisatie van de Franse invoer in de handel met de 16 andere leden van de organisatie voor Europese economische samen werking tijdelijk buiten werking te stellen. De Franse minister van financiën, Felix Gaillard, deelde in een perscon ferentie mede, dat de financiële cri sis, die Frankrijk doormaakt, van dag tot dag ernstiger is geworden. De Franse deviezenreserves zijn nu uit geput en nog voor het einde van deze maand zal er een beroep op de goudreserves van de bank van Frankrijk moeten worden gedaan om aan de verplichtingen te voldoen. Naar Gaillard evenwel met nad'-uk verklaarde is Frankrijk niet voorne mens, zijn plan om over anderhalf jaar toe te treden tot de gemeenschappe lijke markt, te laten varen. bewoners van het kamp tiranniseer de, werd door de kampbewaarder ge arresteerd en in de loop van de mor gen in het hoofdbureau van politie opgesloten. Er bestond reeds langer onenigheid tussen D. en zijn schoonvader. De da der verbleef pas ongeveer veertien dagen in het woonwagenkamp. Met het oog op de gespannen familiever houding had de kampbewaarder, hoofdagent de Haan. reeds getracht D. uit het kamp weg te krijgen. Een achtjarig zoontje van D. verblijft reeds sedert geboorte bij de grootouders. Gisterenmorgen begaf S. zich naar de wagen van D. om hem te spreken over een autokwestie. D. heeft de beschikking over een auto en hij zou zijn schoonvader, die invalide is, in de steek hebben gelaten, zodat het slachtoffer met zijn fiets moest gaan venten. Er ontstond een hevige woor denwisseling, gevolgd door een hand gemeen, waarbij zelfs met flessen en andere voorwerpen werd gegooid. Op een gegeven moment liep D. naar zijn wagen, haalde een jachtgeweer en schoot op de vluchtende S. op een afstand van vijf meter. Hij trof S. in de zij. Het slachtoffer overleed kort daarna. Kampbewaarder de Haan waarschuw de direct de geneeskundige dienst en de politieautoriteiten, waarna hij D. in de woonwagen arresteerde en het jachtgeweer in beslag nam. Voor de tweede maal in veertien dagen heeft de Haarlemse politie een aantal leerlingen van middelbare scho len aangehouden. Het zijn zes jongens van 17 en 18 jaar, die verdacht wor den van diefstal van grammofoonpla ten en benzine. Met z'n tweeën en/of drieën trokken de jongens er op uit en namen uit muziekhandels grammo foonplaten en onderdelen van mu ziekinstrumenten weg, die zij aan medescholieren verkochten. Verder stalen zij benzine uit geparkeerde auto's en verkochten dit aan een vriend, die zondags bij een benzine station werkte. Deze verkocht ten eigen bate de benzine rrtet een meng sel aan bromfietsers Het geld werd gebruikt voor bioscoopbezoek, ijsjes en dergelijke. Vorige keer zijn twaalf jongens en meisjes aangehouden, die betrokken waren bij diefstal van bromf-.etsen, fietsen en een motor. Magndag is in Djakarta bekendge maakt, dat het vliegveld Kemajoran, de luchthaven van de Indonesische hoofdstad, onder controle van de In donesische luchtmacht is gesteld. Volgens de bekendmaking is het betrokken militaire besluit uitge vaardigd in het belang van de otde en veiligheid, in het bijzonder teil aanzien van de luchtvaart boven In donesisch grondgebied. De kans bestaat, dat de „May flower II" in Plymouth, Mas sachusetts, aan de ketting ge legd wordt. Een ondernemer in Brixham (Engeland) waar het scheepje gebouwd is, eist beta ling van een rekening van 370 pond voor het vervoer van de masten, de ra's en voor de le vering van diverse scheepsbe- nodigdheden. Ook een zeilmaker heeft nog een rekening van 470 pond. „Als ik binnen een maand mijn geld niet heb, begin ik een gerech telijke actie", heeft hij gezegd. Een van de organisatoren van de reis van de Mayflower gaat vandaag per vliegtuig naar En geland om te trchten de kwes ties te regelen. Hij zegt dat hij onderpand heeft gegeven ter waarde van tweemaal het be drag der onbetaalde rekenin gen. Zoals bekend is de Mayflo wer een imitatie van het zeil schip, waarmee indertijd de Pilgrim Fathers naar Amerika emigreerden.

de Stem | 1957 | | pagina 1