Hollywood moet zich inspannen LEXINGTON Mevrouw Ex (de toverheks) gaf niets om prikkeldraad Omzet Staatsmijnen in 1956 f 584 miljoen GEVAPAN ODOROHO HEEFT HE T VEEL ZIN? Jaarlijks een kwart miljoen Oostduitsers naar Westen De moderne filmster heeft het lang niet gemakkelijk SOMS LEVENSGEVAARLIJK Diepzee-televisie OME JAAPWAS STRENG, MAAR. Schoolreizen 13 11 Film op Mont Blanc Commando-wisseling bij Kon. Marine Vijftien kardinalen tachtig jaar oud Natuurlijk geef ik jouw merk... 7irh n i,behalve Duitsers bevinden vlnrht r nog altijd buitenlanders als vluchtelmgen in West-Duitsland. Hun rOLFILM ma* Proces in Portugal De tijd dat men in Hollywood direct een „stand in" nam als de hoofdrolspeler een natte grote teen dreigde te krijgen, is voor bij. En ook kunstig geverfde decors van berglandschappen en prai ries worden niet veel meer gebruikt. De filmspelers moeten erop uit. En risico's worden rustig genomen als de realiteit dit eist. Gina Lollobrigida flioest wel degelijk aan een trapeze leren wer ken in haar circusfilm, al nam men voor de griezeligste situaties een plaatsvervangster. En Gregory Peck heeft om den drommel wel ervaren hoe sterk en koud de zee was toen hij met zijn witte walvis (het was moeilijk daarvoor een echte te vinden) moest worstelen in „Moby Dick". was geweest sinds twintig Honden met camera's Nu komt binnenkort de film „The Mountain" uit en daarin hebben de spelers het wel hard te verduren ge had. ,,The Mountain" speelt in Chamo- rux, het kleine dorpje onder de ijzige adem van de Mont Blanc. Het is het verhaal van een oude berggids die met zijn hebzuchtige broer een verschrikkelijke tocht naar boven on derneemt om te onderzoeken of in een neergestort vliegtuig nog overleven den te vinden zijn. De broer gaat het om het geld; de oude gids om mensenlevens. De broer komt om; de oude daalt af met het lichaam van een jonge, exotische vrouw in zijn armen, tegen wie hij praat, ter wijl ze al lang gestorven is... Hoofdrolspelers zijn de oude Spen cer Tracy en de 25-jarige Robert Wagner. Deze laatste is een miljo- nairszoon. Hij was voorbestemd om ook in de staal-business te gaan, waarin zijn vader het edeler metaal: goud had verdiend. Maar Wagner wilde bij de film en liet zich zelfs niet afschrikken toen in zijn eerste kleine rolletje het publiek niet eens zijn ge zicht te zien kreeg: hij droeg name lijk het masker van een baseball-spe- ler. Hij had het in ieder geval toen wel gemakkelijker dan in Chamonix, waar hij hard moest lopen door sneeuw, die tot boven zijn knieën kwam en moest klimmen terwijl aan beide zijden de afgrond hem sinister lokte. Ervaren gidsen Ervaren berggidsen onder leiding van Charles Balmat, wiens voorva der Jacques Balmat, in 1786 als eer ste de Mont Blanc beklom, hielden toezicht op de spelers. De eerste dag al toonde de Mont Blanc dat hij ma- bng had aan Hollywoodse reputaties, «ij liet een ijzige wind honend gie-, ren over het verkleumde groepje op een rotsrichel en koude, natte sneeuw doofde alle nog resterende overmoed. '.Gooi alles neer en loop voor je le ven," riep Balmat, toen plotseling de bliksem blauw flitste en de don der weerkaatste tegen de bergwan den. In een lange keten begon de af daling. Een der dragers werd door de bliksem getroffen en hoog in de lucht geslingerd. Hij moest naar be neden gedragen worden en werd in ®*n ziekenhuis opgenomen, waar hij gelukkig weer herstelde. In Chamo- mx vertelde men, dat dit de ergste storm jaar. Maar zodra het weer beter werd, moesten opnieuw de Vista Vision camera's op de rug van honden gebonden worden en begon men aan een nieuwe, gevaarlijke be klimming. Soms hoorde men het donderend geraas van een lawine en de berichten, die 's avonds in de warme onderkomens gelezen werden, vormden weinig opwekken de lectuur: verschillende bergbe klimmers waren op de Mont Blanc in moeilijkheden geraakt en tra gische ongevallen waren niet uit gebleven. Balmat was niet karig met zijn lof voor de mensen uit Hollywood, die allerminst verwekelijkt bleken te zijn. Hoewel geen van hen ooit een berg beklommen had, was niemand bang voor de machtige besneeuwde reus, over wiens verschrikkingen de vele kruisen op het kerkhof van Chamo nix een smartelijk verhaal vertellen. En toch had Balmat één bezwaar: iedere dag weer moest hij de film mensen tot kalmte manen: „In de bergen moet de mens geen haast hebben. Hij moet lopen in rustige cadans en oppassen voor de „berg- ziekte", waarvan men in hogere re gionen zo spoedig last heeft. Deze Amerikanen wilden altijd in de kortst mogelijke tijd op de plaats van be stemming zijn. Als ik hen niet ge- Op de U^ige Mont Blanc was het opnemen van de film „The Mountain geen pretje! remd had, zou het fataal voor hen afgelopen zijn." Dit nam niet weg, dat Robert Wag ner aan een lichte graad aan berg- ziekte geleden heeft. Op een gege ven moment was hij zo ver, dat hij niet anders wilde doen dan in de sneeuw gaan liggen en inslapen. Het was ook soms om moedeloos te worden. Toen men na drie uur zwaar klimmen op de plek gekomen was, die uitgekozen was om de heb zuchtige broer te laten verongeluk ken, rapporteerde de gids, dat de plek door nieuwe sneeuwval onbereik baar was geworden. In de ijzige koude moest een nieuwe plaats ge zocht worden. Op een andere dag bleek het vliegtuigwrak, dat men ge bruikte bij de scènes, met tien voet sneeuw bedekt te zijn en moesten nieuwe mogelijkheden gezocht worde om deze belangrijke scène te verfil men. Spencer Tracy, die toch in zijn filmjaren al heel wat beleefd heeft, verklaarde dat dit de moeilijkste film was, die hij ooit had gemaakt. Maar producer- director Dmytryk voegde er di rect aan toe, dat dit alles de moeite waard was geweest. „Op namen zoals wij nu gemaakt hebben", zei hij, „laten de bio scoopbezoeker iets zien, wat hij anders nooit te zien zou krijgen. Schitterender decor dan dat van de wrede Mont Blanc heb ben we nooit eerder gehad." Kapitein-luitenant ter zee A. M. Niessink is eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. onderzeebootjager „Groningen" en belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Hij wordt als corrignandant van Hr. Ms. ..Groningen" opgevolgd door ka pitein-luitenant ter zee J. Smith, te voren commandant van Hr. Ms. „De Ruyter". Joseph kardinaal Pizzardo, secreta ris van de H. Congregatie van het H. Officie en prefect van de H. Con gregatie voor de universiteiten en seminaries, viert 13 juli zijn 80ste verjaardag. Geboren op 13 juli 1877 in Savona, ontving mgr. Pizzardo reeds in 1908 enige maanden na mgr. Pacelli zijn benoeming aan de Pau selijke staatssecretarie. Van het H. College van kardinalen zullen op 13 juli 15 kardinalen 80 jaar of ouder zijn: de kardinalen Tede- schini (84), Caro Rodriguez (91), Play Deniel (81), Costantini (81), Al- varo Da Silva (81), De La Torre (84), Grente (85), Mercati (91), Canali (83). Verde (92), van Roey (83), Del- la Costa (85) en Pizzardo (80), Fu- masoni Biondi (85), en Fossati (81). Het H. College van kardinalen be staat op het ogenblik uit 59 leden. Een kwart van hen heeft dus in vol ledige gezondheid de 80 levensjaren bereikt. (Advertentie) AMERICA'S BEST TOBACCOS De totale omzet van de Staatsmij nen bedroeg in 1956 584 miljoen, een stijging van 9 pet. ten opzichte van 1955. Van deze omzet werd 32 pet. geëxporteerd. Hoewel de kosten met name ten gevolge van de geste gen lonen en sociale voorzieningen eveneens belangrijk toenemen, resul teerde de verhoogde omzet per saldo in een overschot, vóór aftrek van belasting, van 59.3 miljoen (v.j. ƒ57,5 miljoen). Daarbij is voor af schrijvingen op basis van de ver vangingswaarde 56 miljoen (v.j. 52,5 miljoen) in aanmerking geno men. Van het exploitatiesaldo dient 34 miljoen (v. j. 33 miljoen) voor vennootschapsbelasting te worden be stemd. Een voorziening voor toekom stige belastingverplichtingen, voort vloeiende uit vervroegde afschrijving, is daarin mede begrepen. Voor reserveringen en andere fi nanciële voorzieningen is 11.6 mil joen (v.j. 10,7 miljoen) ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Evenals het vorige jaar kan een be drag van 13,75 miljoen beschikbaar worden gesteld voor dividenduitke ring aan de Staat der Nederlanden, zijnde 11 pet. van het per 1 januari 1956 verhoogde rentevrije kapitaal van 125 miljoen 1 In 1956 hebben de Limburgse mij- Voor het eerst in de geschiedenis van de Eurovisie zal op zondagavond 16 juni a.s. een rechtstreekse repor tage worden uitgezonden van de bo dem van de zee. De speciaal voor dit doel door de Franse televisie gebouwde camera's zullen onder leiding van commandant Jacques Yves Cousteau op de bodem van de Middellanse Zee voor Mar seille worden geplaatst. De apparatuur, waarmee de tele visie-camera's onder water zijn ver bonden, bevindt zich aan boord van het schip van Cousteau, de „Calyp so." Deze rechtstreekse reportage wordt zondagavond a.s. tussen 19.30 en 20.30 uur door de Nederlandse televisie stichting uitgezonden. Gemiddeld 20.000 Oostduit sers vluchten elke maand naar e Duitse Bondsrepubliek. Dit kent, ^at jaarlijks bijna 'n biljoen Oostduitsers in "Duitsland worden opge nomen. Dit is voor de West erse autoriteiten'hèt vluchte- p|enPr°bleem. S3„a!., z° gunstige conjunctuur moeilifii °gen„blik is het niet zo heel een nli.t Oostduitse vluchtelingen BnnaV.„ V,1? de samenleving van de mensen uv? te verschaffen. De korf jVer, Jven doorgaans slecht# daarn doorgangskampen om zich wstieenerfe.ns in West-Duitsland te te emigreren 2innnn^?- geschat op 220.000 k Van rie iï'VV 51Jn 14000 Hongaren, manent^n'l6 ders leVen 23 000 Per" ~t'^aaa7Pen' d3t U ti6n Pr°Cent Ondanks dit op zichzelf grote aan tal vormt het probleem der buiten landse vluchtelingen geen onoplos baar vraagstuk. Dit is de mening van de vertegenwoordigers in Duitsland van de Hoge Commissaris der Ver enigde Naties voor vluchtelingen, die dezer dagen een aantal buitenlandse journalisten ontvingen die een studie reis langs vluchtelingenkampen heb ben gemaakt. De meesten der vluch telingen hebben namelijk werk. Er zijn er 50.000 tot 70.000. die aangewe zen zijn op ondersteuning uit de so ciale kassen van de Bondsrepubliek. Het eigenlijke probleem gaat om on geveer 20.000 „moeilijke gevallen": zieken, ouden van dagen, invaliden en dergelijken, die door andere lan den niet meer worden geaccepteerd en ook niet meer in Duitsland zelf in hun onderhoud kunnen voorzien. Echter, het aantal „moeilijke geval len" wordt door allerlei maatregelen opneming in tehuizen voor ouden van dagen, sanatoria langzaam minder. In die mate zelfs, dat het Hoge Commissariaat der Verenigde Naties voor de vluchtelingen van jaar tot jaar zijn geldelijke bijdrage aan de oplossing van het vluchtelingen probleem in West-Duitsland kan ver minderen. Maar in tal van gevallen is de nood nog schrijnend. Koop morgen 'n voor Zondag J5 Ons onvolprezen dagblad. De drang naar ontplooiing zit de mens in hart en nieren. Als een krfeeft met haar voelsprieten om spant hij de gehele aarde, doorwroet de on toegankelijkste diepten van haar binnenste, en stijgt op tot de hoogste hoogten van het luchtruim, om de geheimen van het heelal te doorvorsen. Reeds in de grijze oudheid kende men het orakel van Delphi, dat aan de zoekende mensheid de ondoorgrondelijke mysteriën ontwarde, evenals in latere tijden de koffiedikkijkers de nieuwsgierige schare het heden en de toekomst voorspelden. Columbus en honderden anderen trokken zelfs de oceanen over en brachten ons in contact met nieuwe werelden. Moeizaam ploeterden de mensen voort, tot dat de moderne wereld hun bevindingen combineerde en dit dagelijks in allerlei vormen opdist in het dag blad. Wij proeven het terdege, wanneer soms onvoor zien de krant wordt gemist in de familiekamer. Dan is de gemakkelijke stoel van pa veranderd in een dof rommelende vulkaan, van waaruit dan een uitbarsting volgt en het lava door de huiskamer vloeit. Dat alles bewijst we] praktisch de onschatbare waarde en in vloed van de krant. Zonder overdrijving echter mag ik beweren, dat in mijn geval deze waardering nóg dieper werd gevoeld, daar wij bij Oome Jaap vier jaar lang bleven ver- stoken van de dagelijkse krant! Zodoende cirkelden wij in een leegte en doolden in een stenen tijdperk. Al was in het Jappenkamp de zucht naar ontvlooing groot, nog sterker prikkelde juist toen de drang naar ontplooiing. De atmosfeer was benauwend verstikt door de meest fantastische en onware geruchten, her- senprodukten van leeghoofden. Maar de menselijke geest is onuitputtelijk en tenslotte daalde in ons lege kamp het wereldomvattend orakel, dat alle' nieuws openbaarde. Dit orakel noemden wij mevrouw Ex, de toverheks. Het werkte Wat ik u hier ga verhalen, lijkt op een ongelooflijk sprookje. Toch beschrijft het een ware gebeurtenis. Vooraf moet ik opmerken, dat in het concentratie- kamp tal van woorden een gevaar opleverden voor de bewoners, en dat er anderzijds ook een aantal gezeg- den ontstonden, die een wachtwoord vormden ter be- veiliging. Zo riep ieder, die de komst van de geheime politie binnen het kamp waarnam, luidkeels: „Het regent!", welke uitroep dan prompt door anderen werd overgenomen om allen te waarschuwen. De noodlottige ondervinding had ons geleerd, dat bijv, het woord J „radio" een gevaar inhield en mogelijk een generale razzia ten gevolge kon hebben. De Jap verstond „ra- dio" en daarom werd overeengekomen om het te ver- vaardigen radiotoestel de naam te geven van „Me- vrouw Ex". Dit wonderbare toestel, „Mevrouw Ex", was van schamele afkomst, want ze was letterlijk geboren in een internationale prullebak, waarvan de inhoud be- I stond uit de meest gevarieerde afgedankte en waarde- loze voorwerpen. De gasten van Oome Jaap werkten eendrachtig samen om materiaal bijeen te brengen, dat mogelijk kon leiden tot verwerkelijking van aller ideaal: een radio. De een had een rolletje dun koperdraad, een ander een gebroken wekker of een oude schoen met rubber zool, weer een ander een paar batterijen of een ebonie- ten scheerzeepkokertje en tientallen andere rommel- stukken. Een paar technici begonnen een en ander te schiften, te ordenen en samen te stellen zodat begin 1942 letter- li.lk uit deze prullebak een bruikbaar radiotoestel werd geboren, hetwelk onze lege wereld mysterieus met de buitenwereld op duizenden kilometers afstand verbond. De antenne bestond uit prikkeldraad, aan beide uit einden geïsoleerd met 'n paar reepjes rubber van een versleten schoenzool. „Mevrouw Ex" woonde in een afgelegen barak van het kamp, zorgvuldig bewaakt door een speciaal ingestelde brigade vrijwilligers, die bij onraad hun wachtwoord riepen: „Het regent", waarna „mevrouw" terstond veilig in een kist onder de vloer wegdook. De elektrische stroom, die eerst ons kamp enig licht gaf. werd helaas door Oome Jaap afgesneden en toen zaten we in zak en as. „Mevrouw Ex" was dood.... maar niet voor goed! Perubalsem Daar lag ze nu al wekenlang sprakeloos! Het feit van een sprakeloze vrouw is op zichzelf al zeldzaam, maar hier des te meer, daar zij maandenlang steeds alléén aan het woord was geweest. Ondanks dit alles kreeg de radiodokter het gedaan de stomme weer te doen spreken. Hier werd een ongelooflijke prestatie verricht, die beslist een unicum is geweest onder de vele problemen van de wereldoorlog. Door eendrachtig werk van alle kampbewoners werd een dynamo gefabriceerd. Met heel veel moeite kreeg men de noodzakelijke onderdelen bij elkaar. De elektrische draden werden gemaakt uit prikkeldraad, dat onopgemerkt over een lange afstand uit de omheiningen werd gekaapt; op zich reeds een stout stukje! Om dit ijzerdraad te isole ren moest bij gebrek aan rubber een medicament wor den gebruikt, dat slechts in de Japanse apotheek te vinden was. namelijk Perubalsem, maar dat door het Japanse beheer, evenals trouwens andere medicijnen, nooit werd verstrekt. Zoals u weet is Perubalsem een kleverig vocht, dat bij wonden wordt gebezigd. Volgens afgesproken plan gingen dagelijks uit ieder kamp een aantal „patiënten" op ziekenrapport. Deze werden vanwege hun opgelopen verwondingen in de kliniek door een paar Europese dokters onderzocht. Natuurlijk waren ook die dokters in het complot, die dan telkens bij de Jap-directeur hun nood klaagden en dagelijk. opnieuw dg noodzake lijkheid van Perubalsem bepleitten. De aanhouder wint en zo werd na enige weken soe batten eindelijk een fles Perubalsem verstrekt. Toen verdwenen plotseling de voorgewende kwalen, terwijl het prikkeldraad binnen enkele dagen door de Peru balsem volkomen was geïsoleerd. De dynamo kwam gereed, werd door een paar mannen met een hand- wiel gedraaid enhet wonder geschiedde; De „dode Mevrouw Ex" begon plotseling te spreken in alle talen, evengoed als vroeger. De Europese zendstations wer den duidelijk gehoord, en toen op 15 augustus Japan capituleerde, wisten wij, geïnterneerden, het nieuws eerder dan de legerautoriteiten! Hier werd opnieuw en wel op buitengewone wijze bewaarheid, dat men door eendracht, samenwerking en taaie volharding mèt een lachende snuit, de groot ste en onoverkomelijkste moeil:;kheden kan overwin nen naar het aloude recept: Per aspera ad astral, d i Alléén langs moeilijkheden stijgt men tot de hoogter der sterren! TOENG SIENG FOE nen 11,8 miljoen ton steenkolen gepro duceerd; het aandeel van de Staats mijnen hierin was 7.5 miljoen ton. In Nederland werden in 1956 ongeveer 18 miljoen ton vaste brandstoffen ver bruikt. De cokesproduktie steeg met 6 pet. tot ruim 2,9 miljoen ton. Import Sterker dan in voorafgaande jaren beklemtoonde in 1956 het conjunctuur verloop, dat de energievoorziening een der voornaamste problemen is, die het economisch leven in de lan den der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal beheersen. De import in hoofdzaak uit de Verenigde Staten beliep in 1956 rond 38 miljoen ton, hiermede het voorafgaande jaar met niet minder dan 15 miljoen ton overtreffend. De totale investeringen in het ver slagjaar, welke betrekking hebben op de mijnbouwkundige als ook op de chemische sector, beliepen rond 80 miljoen tegen 85 miljoen in 1955, De teruggang in de investeringen be treft voornamelijk projecten, welke niet onmiddellijk met de produktie verband houden. In het verslagjaar trad een daling op van het aantal arbeidskrachten voor het ondergronds bedrijf. Chemische bedrijven De gaslevering was ruim 10 pet. hoger dan in 1955. Bij de chemische bedrijven is tegen het einde van het verslagjaar de uitbreiding van de produktiecapaciteit van stikstof ge reedgekomen, zodat in 1957 aanzien lijk grotere hoeveelheden stikstof meststof kunnen worden geleverd aan de landbouw in binnen- en buitenland. In 1956 lag de produktie met rond 160.000 ton zuivere stikstof, overeen komende met 750.000 ton eindprodukt, nog ongeveer op hetzelfde niveau als in het voorafgaande jaar. De omzet van chemische produkten, steeg in het verslagjaar met circa 9 pet. ten opzichte van 1955 tot een waarde van ruim 29 miljoen. Het aantal hierin van de export nam toe tot 58 pet. Deze verhoogde omzet is in hoofdzaak een gevolg van de gestegen produktie van steenkoolchemicaliën, welke een gerede afzet vonden. De afzet van caprolactam grondstof voor de door de Alge mene Kunstzijde Unie n.v. ver vaardigde Nederlandse nylonpro- dukten stijgt regelmatig. In verband hiermede werd besloten tot een hernieuwde vergroting van de produktie-installaties. Op het gebied der kunststoffen is in 1956 voorts het besluit genomen po lyethyleen te vervaardigen. De op richting van een polyethyleenfabriek is in voorbereiding. (Advertentie) Odo-ro-no vernietigt de bacteriën, die hinderlijke transpiratiegeur veroorzaken Odo-ro-no voor komt overmatige transpiratie. De stift wordt in de huls gebruikt en breekt met af. schuif'stift f 1.65 draaistift f 3.95 Een proces dat op 10 december jl. ,e Oporto begon tegen twee-en-vijftig personen, die van aanslagen op de veiligheid van de staat werden be schuldigd, is geëindigd met veroorde ling van twee-en-twintig van hen tot gevangenisstraffen van een half tot twee jaar. Sommige beschuldigden zijn hun politieke rechten ontnomen. De beschuldigden waren lid van de beweging voor democratische een heid", die volgens de rechtbank van 1952 af onder leiding van de Portuge se partij heeft gestaan. (Van onze onderwijsmedewerker) QE U zelf schoolgaande kinderen hebt of niet, het kan voor U geen geheim blijven, dat het sei zoen der schoolreizen weer is aan gebroken. Zijn uw eigen kinderen hierbij betrokken, dan kent U uit ervaring de spanning en de zorg, die aan de grote dag vooraf gaan. Bevinden er zich geen jeugdige rei zigers in uw gezin, dan zult U toch vaak bussen en treinen vol school kinderen ontmoeten, die U aan het bestaan van schoolreizen herinne ren. Wanneer men dit onderwerp er vaart van de kant van het onder wijs, dan bestaat er nog nauwelijks een afzonderlijk seizoen, waarin de schoolreis in de gedachten thuis hoort. Het gehele jaar door ontmoet men dan advertenties en folders, waarin vervoerbedrijven, restaurants, speeltuinen en watersportcentra op dwingende toon doceren, hoe nood zakelijk het is reeds nu en dat kan dan best midden december zijn) voorbereidingen te treffen voor het jaarlijkse schoolreisje. Men kan zich afvragen: heeft dit alles nu wel zoveel zin? Als ouder vraagt men zich wel eens af, of de soms hoge kosten wel evenredig zijn aan het nut. Als on derwijzersman ervaart men soms de al te geringe resultaten van zoveel inspanning. VI/IL men het nut van de schoolreis uiteenzetten, dan is allereerst een onderscheid nodig in: nut voor het onderwijs en nut voor de opvoeding. Om met dit laatste te beginnen: het is duidelijk, dat een gezamenlijke reis van leerlingen en leerkrachten ge legenheden biedt tot onderling con tact en wederzijds begrip, welke de dagelijkse schoolpraktijk niet zo ge makkelijk bieden kan. Soms treedt onverwacht een karaktertrek in een- leerling naar voor, die een licht werpt over veel, tot dan toe onbe grepen gedragingen. Het onderlinge contact tussen de leerlingen wordt door een samen-doorgebrachte dag bevorderd; men heeft elkander meer nodig dan op school, men beoefent de behulpzaamheid en draagt bij tot de gezelligheid, waarbij de leerling met zwakke leerprestaties soms on vermoede, maar waardevolle sociale talenten toont. Ook leert het kind de leerkracht eens met andere ogen zien dan de dagelijkse schoolroutine toelaat. Kortom: het onderlinge be grip en de teamspirit kunnen door een schoolreis belangrijk worden ver groot. Het is echter een andere vraag, of voor het bereiken van dit doel beslist een schoolreis nodig is! Een fikse schoolwandeling, een dag bi vakkeren in duin of polder, dicht bij huis en toch anders kan pae* dagogisch vrijwel dezelfde resulta ten opleveren. Bovendien geeft de toepassing van moderne onderwijs methoden ook. dagelijks in het klaslo kaal uitgebreid kans tot het persoon lijk ontmoeten van de leerling en tot het ontwikkelen van sociale gedra gingen. pEN verdediging van het school- L' reisje zal daarom haar argumen ten vooral moeten ontlenen aan de voordelen, welke onderwijskundig kunnen worden geboekt. Het lijdt geen twijfel dat het school onderwijs permanent gevaar loopt, levensvreemd te worden. Tenslotte poogt de school dagelijks, het kind voor te bereiden op het werkelijke leven, maar dit geschiedt aan de hand van boeken en schriften, die ondanks alle vernieuwing toch nooit de realiteit geheel kunnen vervangen. Bijzonder duidelijk is dit bijvoor beeld bij het vak aardrijkskunde: zelfs de beste illustratie of de knap ste onderwijsfilm over Drente kan een werkelijke aanschouwing van het Drentse landschap niet evenaren. Wil men dus vermijden, dat het onder wijs levensvreemd wordt, dan moet men van tijd tot tijd het leven bin nenstappen. Maar let wel: deze stap wordt dan ook met uitdrukkelijke on- derwijs-doeleinden gezet! Dit houdt in. dat het doel van de reis, de in deling van de dag, de voorbereiden de lessen op school en de later vol gende samenvattingen, de leiding overdag, de rondleiding en het com mentaar, moeten zijn overwogen en uitgebalanceerd. Het doel is im mers, er iets van te leren. r)E vraag is nu, of het schoolreis- "J je in zijn huidige gedaante aan de genoemde eisen voldoet. Vraagt u ons naar onze persoonlijke mening, dan menen wij te moeten antwoor den: neen! In een volgend artikel willen we dit nader motiveren.

de Stem | 1957 | | pagina 7