Sun balm Vaderdag^ West-Brabant en het Deltaplan meester DE MAN J door Ids. v. d. Ploeg MET DE LUCIFER Denk voor om Vaders liefste wens! AT EEN ONDERLIJKE ERELD soepen lagWa? MENING EN COMMENTAAR Directeur E.T.I. ziet positieve mogelijkheden kaas li' RADIO NIET TE AANVAARDEN WAAKZAAM ZIJN NATIONALE RESERVE f 2.75 OP IEDERS LIP! 3 TWEEDE BLAD VRIJDAG 14 JUNI 1957 O verwerkvergunning overal uniform? In één nacht Uw handen gaaf en zacht Robinson Crusoe 50 STUKS Weerstanden Doelméér met Miljoen kaartjes JÈ. meer... meest... TELEVISIEPROGRAMMA (Advertentie) gRUSSEL heeft zich bereid ver klaard weer direct te gaan on derhandelen met Nederland over de waterwegen. Man kan deze on derhandelingen toejuichen, zo schreven we dezer dagen, maar het is niet te aanvaarden, dat de Rijn-Schelde-verbindng nog eens een sta-in-de-weg voor de noodzakelijke west-Brabantse wa terstaatswerken wordt. De strekking van deze woorden vinden we nu ook terug in vragen, door een tweetal parlementariërs tot de minister Algera en Luns ge richt. Zo vraagt dhr. de Gou of de uitvoering van de op een beslissing over de Schelde-Rijnverbinding ge wacht hebbende waterstaatswer ken in west-Noordbrabant opnieuw geen doorgang zal kunnen vinden vooraleer de nieuwe onderhande lingen beëindigd zullen zijn. We willen hopen, dat' deze vraag be slist ontkennend beantwoord kan worden. België heeft de gelegen heid voorbij laten gaan, sinds de verschijning van het advies Van CauwelaertSteenberghe in 1954 om door directe onderhandelingen tot een definitief akkoord te ko men. Na drie jaar had Nederland o.i. het volste recht, ten aanzien van westelijk Noordbrabant vrij heid van handelen te proclameren. Met spoed zijn er nu dan plannen ontworpen, waarover professor de Quay in de jongste Statenzitting heeft bericht. Nu komt Brussel op eens vertellen, dat het direct on derhandelen wil. Moeten de plan nen dan weer in de ijskost worden gezet? Het dunkt ons niet te aan vaarden. Over een nieuwe Schelde- Rijnverbinding kan altijd worden gesproken, maar dan op grond van de nu reeds nieuw geschapen toe- stand.- ■^/ANNEER binnenkort de wets ontwerpen worden ingediend over de sanering van de landbouw, de minimum-bedrijfsgrootte en al les wat daarmee samenhangt zullen zij met een zeer kritsch oog moe ten worden bekeken. Bekend is, dat de minister van Landbouw, de heer Mansholt, een overtugd socialist is. Zijn socialis tische opvattingen heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij zou geen goed socialist zijn, ais hij niet trachtte in zijn beleid, dus ook bij de voorbereiding van zijn wetsontwerpen, een zo groot mo gelijk deel van z'n socialistische denkbeelden tot werkelijkheid te brengen. In dit verband is het goed aan dacht te schenken aan een uitla ting van deze bewindsman tijdens het debat over het landbouwbeleid in de Eerste Kamer. De socialisi- sche senator ir. Schermerhorn, hield bij die gelegenheid een plei dooi voor staatseigendom, voor so cialisatie, van de grond. Het antwoord van de minister liet geen twijfel bestaan omtrent de ministeriële opvatting op dit ge bied. Persoonlijk is hij van mening, dat het een weldaad voor de boer en, voor het Nederlandse volk zou zijn wanneer de grond gemeen schapsgoed zou worden. Als „be windsman", dus in zijn functie van minister, verklaarde de heer Mans- holt, dat het landbouwbeleid erop moet zijn gericht, dat de boer van geslacht op geslacht op de boerderij kan blijven. Nu is maar de vraag, hoeveel de minister van zijn persoonlijke me ning laat doorwerken het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kon in zijn wetsvoorstel- Ad vertenüt len. Het is de taak van de niet- socialistische Kamerleden, daarop nauwlettend toe te zien. Het moet niet mogelijk zijn, dat de wetten zodanig geformuleerd worden, dat langs een achterdeurtje maatrege len worden binnengesmokkeld, die beantwoorden aan de „persoon lijke" idealen van de minister op het gebied van de grondeigendom, waardoor op de duur toch een soort koude socialisatie zou kunnen worden doorgevoerd. QP initiatief van de Nationale Raad van de Stichting Steun Wettig Gezag is een commissie ge vormd die met spoed een plan zal ontwerpen omtrent de toekom stige nieuwe taak voor de Natio nale Reserve. Getracht zal worden hierom trent met minister Staf op korte termijn overeenstemming te be reiken. Het ligt in de verwach ting, dat deze nieuwe taakstelling in hoofdzaak zal terugkeren tot de oorspronkelijke opzet van deze vrijwilligersorganisatie: de bescher ming van huis en haard. In afwachting van het resultaat van deze onderhandelingen is nu de bevolen liquidatie stop gezet. We willen hopen, dat de regering oor zal hebben, voor de voorstellen van S.W.G. De oorspronkelijke op zet sprak de vrijwilligers ook het meest aan. De telkens gewijzigde taakstellingen hebben de werving veel moeilijkheden berokkend. Als er nu zekerheid komt voor de vrij willigers, dat ze opgeleid worden voor een taak in eigen omgeving, zal dit de animo zeker nog ver groten. Het Tweede Kamerlid de heer van Lienden heeft aan de minister van sociale zaken de volgende vragen ge steld: Kan de minister meedelen, of met betrekking tot het verlenen van over- werkvergunningen door de arbeids inspectie wordt gehandeld volgens be paalde richtlijnen en, zo ja, welke deze zijn? Indien de eerste vraag ontkennend moet worden beantwoord, zijn er dan voldoende waarborgen voor een uni forme beoordeling van de aanvragen voor een vergunning tot overwerk, of is het mogelijk, dat er verschil in de beoordeling van aanvragen voor over- werkvergunningen kan plaatsvinden tussen een deel van het land en een ander deel, b.v. tussen west-Brabant en Zuidholland. (Advertentie) Op een atol in de Stille Oce aan, die als doelwit voor de Britse kernproeven dienst heeft gedaan, heeft men de resten van een hut en roeibo ten aangetroffen, die hebben toebehoord aan een „Robinson Crusoë" van de negentiende eeuw, genaamd Adam McCul- loch. Deze man, in Schotland geboren, ging blijkens zijn dag boek dat men bij de resten van de hut vond, omstreeks 1850 hier Wonen om „aan de verschrikkingen van de be schaving te ontsnappen". Hij is in eenzaamheid op de atol ge storven. Zijn dagboek wordt op het ogenblik in Londen bestu deerd. CHIEF WHIP In het jongste nummer van „Noord-Brabant" wijdt de directeur van het Economisch-Technotogisch Instituut- te Tilburg drs H. A. G. Moonen, een beschouwing aan „het Deltaplan en zijn betekenis voor Noord-Brabant in het algemeen en West-Brabant in het bijzonder". Men zal het met hem eens zijn, dat hiervoor alle reden is, omdat Noordbrabant ruimtelijk gezien gedeeltelijk in het Delta gebied is gelegen, gedeeltelijk door dit gebied wordt omgrensd. Dat brengt belangrijke consequenties en belangrijke mogelijk heden voor deze provincie mee. Het is drs. Moonen er nu speciaal om te doen geweest te peilen, welke mogelijkheden voor west-Brabant in het Deltaplan zijn gelegen. Daarvoor schetst hij eerst de huidige toestand en behoeften van dit gebied. Een te kort aan bestaansbronnen gaf vóór de oorlog aanleiding tot een massale werkloosheid en demonstreert zich thans nog in een omvangrijke pendel beweging. Terwijl de ligging der pro vincie tussen twee wereldcentra gun stig is, kan hiervan niet voldoende worden geprofiteerd bij gebrek aan voldoende weg- en waterverbindin gen. Dit tekort houdt de industrieves tiging tegen, welke vanwege de be volkingsgroei gewenst is en waarvoor de bodem zich uitmuntend leent. Hiernaast lijdt de landbouw onder wa teroverlast. Verbetering hierin werd tegenge houden door grotere plannen zoals dat voor een Moerdijkkanaal en het ge volg was. dat men na de oorlog weer in ontwikkeling achterbleef bij an dere streken van ons land. Voordelen Tegen deze achtergrond vraagt drs. Moonen zich dan af, wat het Delta plan west-Brabant zal kunnen bren gen. Als voordelen voor de landbouw belooft het de opheffing van de ver- zilting en de verdroging en de tot standkoming van een betere water voorziening. Er is een schatting' ge maakt van een bruto meer-opbrengst per jaar van 23 miljoen voor bouw en grasland en van 2 miljoen voor de tuinbouw. Waarbij wij in het<mid den laten of het Deltaplan in zijn to taliteit, met inbegrip dus van het zoe- Plotsehnge consternatie: Wat???? Een tractatie? M'n lifiuetingsfeaas. hoezee Uitslapen mag, op vaderdag! Ook op 16 juni leidt de weg naar het vaderhart ■door de maag. Verras hem met 'n echte mannen- tractatie: een extra portie van de kaas, waar hi| altijd zo van smult. Dan komt hi) meteen m de goede stemming voor de andere cadeautjes. VK'i Het beste vaderdag-idee te Zeeuwse meer, metterdaad tot uit voering komt. De voornaamste ontwikkelingsmo gelijkheden voor west-Brabant zullen echter in de industrie liggen en op dit punt bestaat er volgens de directeur van het E.T.I. geen verschil van me ning over de positieve mogelijkheden, die door het Deltaplan voor zuid-wes telijk Noordbrabant en met name voor Bergen op Zoom en Roosendaal ontstaan, vooral voor eerstgenoemde plaats, wanneer deze een haven van formaat krijgt. Uitgroei van Rotterdam Voor west-Brabant is bovendien te verwachten, dat het bij de uitgroei van de Rotterdamse agglomeratie wordt betrokken. Bedrijven, die de Rotterdamse vestigingsfactoren niet typisch en noodzakelijk behoeven, ,,voor wie de vestigingsfactoren, zich uitend in hoge grondprijzen en kost bare arbeidskrachten, niet rendabel zijn, zullen geleidelijk mede door het te verwachten ruimtegebrek in de Randstad, west-Brabant als vesti gingsplaats kiezen". De Zoomseweg zou hier een sterke magneet kunnen worden. Het is een optimistisch geluid, dat drs. Moonen hier laat horen. Er zijn ook inderdaad al wel aanwijzingen voor een ontwikkeling in het ge schetst perspectief, maar zij zal even als het Deltaplan tijd en, zoals de schrijver met nadruk zegt, degelijke voorbereiding vragen. Zo vanzelf zal het Deltaplan de verwachte gevolgen heus niet cadeau doen. Om ze te winnen zullen ook nog wel harde weerstanden moeten worden overwonnen. De Tilburgse rede van Mr. Vink, di recteur van het Nationale Plan, wees daar reeds op. Prof. de Quay heeft nu een tegenoffensief ingezet. Maar het zal ,,frappez frappez toe jours" moeten worden, om de Hollandse mis vattingen uit de wereld te helpen. Het commissariaat-generaal van de H. Stoel bij de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel heeft een miljoen toe gangskaarten gecontracteerd te ver delen over de 52 landen, die aan het paviljoen ..Cicitas Dei" (de stad Gods) hun bijdrage hebben gegeven. In dit paviljoen wordt een uitge breid beeld gegeven van de geschie denis der Kerk en Haar werk in de wereld. De commissaris-generaal, de heer Paal Heymans, heeft het eerste toe gangskaartje overhandigd aan Mgr. Forni, apostolisch nuntius in België. GEDWONGEN HUWELIJK Het Libanese meisje Sasja Kasem Abdalla uit het dorp Itaroen is naar Israël ge vlucht, omdat zij niet in het huwelijk wilde treden met de man, die haar ouders voor haar hadden bestemd. Het meisje werd door een Israëli sche patrouille in het noord- Israëlische grensgebied aange troffen. Over haar toekomst zal door de Palestijnse Be standscommissie der V.N. moeten worden beslist. Cicero,s ironing De Italiaanse archeoloog prof. Mi- chelo Jacobelli heeft verklaard, dat hij naast een Dominicaans klooster bij Arpino, ongeveer 100 km ten zuidoosten van Rome. de resten heeft ontdekt van de woning van Cicero, de beroemde redenaar van het oude Rome, die 2000 jaar geleden werd vermoord. Vismeellekker En nu hebt U vismeel gegeten, zei de Washingtonse gastheer tot zijïi deftige tafelgenoten. Een van de da-, mes dreigde onwel te worden, doch zij kikkerde op toen haar verteld werd, dat het meel reukloos en vet vrij was. Overigens: de gasten had den het verorberd met champignon soep, broodjes en kip. In het nauw Een kat in het nauw maakt rare sprongen. In Londen vochten twee mannen. Een van hen zei tot de toeschouwers: grijp die man, ik ben van de politie. Het publiek liet niet op zich wachten. De an dere maakte snel, dat hij weg kwam. De mensen dachten om as sistentie te gaan halen. Intussen wist de gevangene door te slaan en te trappen een weg voor beter begrip te banen. Hij was van de politie. Nummer één kon niet meer worden achterhaald. Beledigend bedrog Gelooft U mij niet? Twintig gla zen whiskey wil ik drinken en dan ben ik nog niet dronken, zo pocht® de heer Rose voor het gerechtshof te Miami. Hij vroeg of hij het mocht bewijzen. Dat mocht en Rose trot* een fles te voorschijn, waaruit hij in een verpletterend tempo twintig glazen ledigde, zonder ook maar een, hik te geven. Een nader onderzool* leerde echter, dat de fles water be vatte. Er loopt thans nog een aan. klacht tegen Rose, enwel wegens be lediging van het gerechts!. r. Ex.dodenclub In Engeland hebben, enkele men sen een nieuwe club opgericht. Het is een wat ongewone vereniging. Niet, omdat men rijk moet zijn of knap, maar vanwege de zonderlinge eis, die men voor het lidmaatschap stelt: Men moet namelijk dood ge weest zijn. Lid zijn al mevrouw Sue Pittard. van wie het hart tien minu ten stilstond tijdens een operatie en Desmond While, die hetzelfde mee maakte. De naam van de club: „Het is goed om weer te leven". T oermalijn In de Braziliaanse staat Minas Ge- rais is een roze-rode edelsteen ge vonden, een zogenaamde toermalijn, met een gewicht van 600 gram en een waarde, die op ruim 17,5 miljoen gulden wordt geschat. Wilt U mijn ogen eens contro leren om te kijken of ik soms een bril nodig heb (Advertentie) /mad- ZATERDAG 15 JUNI 1957 HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Radio Raiiye 1957. 10.05 Voor de kleuters. 10.20 Gram. 10.25 Ra dio RaJlye 1957. 10.20 Ben je zestig? 10.25 Radio Rallye 1957. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 11.55 Radio Rallye 1957. 12.00 Middagkick-noodklok. 12.03 Promonade ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Radio Rallye 1957. 12.38 Gram. 12.50 Radio Rallye 1957. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Radio Ral lye 1957. 13.25 Amus. muz. 13.50 Oram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.35 Rep. 15.05 Verz. progr. 16.05 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Musette ork. en soliste. 17.40 Lichte muz. 17.55 Ballroomork. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Jazzmuz, 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Omr. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30' Act. 20.50 Cabaret. 21.20 Muz. progr. met vakantie- tips 22.00 Lichte muz. 22.25 Gram. 22.35 Wij'luiden de Zondag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Gram. 23.50 24.00 Radio Ralilye 1957. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws, 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gevar. muz. 10.50 Bui- tenl. weekoverz. 11.05 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nieuwe gram 13.00 Nws 13.10 VARA-varia 13.20 Hawaiian muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Cabaretliedjes. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gram. 15.20 Stad en tuin, caus. 15.35 Le déluge. oratorium. 16.35 Lichte muz. 16.55 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgelspel en zang. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans caus. 19.55 Deze week, caus VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit! 21.00 Gevar. progr. 21.45 Soc. Comm. 22.00 Lichte muz. 22.30 Gram. 22.40 Politiepatrouilles, docu mentaire. 23.00 Nws en S.O.S.-'bér. 23.15 24.00 Gram. ERUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.15 Accor- deonmuz. 15.30 Gram. 15.45 Accordeon* muz. 16.00 Gram. 16.15 Omr. ork 16.43 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper» 17.20 Gram. 17.30 Muz. v. millioenen. 18.00' Moderne muz. 18,30 Voor de soldaten 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omroep- Ommeganck. 21.00 Gram. 21.15 Amus ork* 22.00 Nws. 22.11 Gram. 23.00 Nws. 23.05-v 24.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.15 Gevar, muz* 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.00 De Barbier van Sevilla, opera. 16.15 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.38 en 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Vrije tijd. 20.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Lielit$ muz. 23.55 Nws. AVRO: 17.0017.30 Voor de kinderen, VARA: 20.0o Journ. en weerber. 20.15 Filmprogr. 20.40 Cabaretprogr. 20.55 Filmverz. progr. 21.15 Gevar. progr. FRANS-BELGEEJ. 19.00 Feuilleton 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Act. 20.10 L'Homme qui se donnait la comédie, TV-spel. Hierna: Wereldnieuws. VLAAMS-BELG IE. 19.00 Feuilleton. 19.05 Documentair progr. 19.30 Nws. 19.10 De week in beeld. 20.05 Artistiek rendez vous. 20.50 Feuilleton. 21.15 Relais v. d. NTS: Gevar. progr. 22.15 Cellorecital, 22.30 Nws. en journ. 9) Reydel lette scherp op de archi tect wat had die man opeens? „Dit pakhuis is gebouwd., ge bouwd hakkelde Nonhebel. „Dat klopt", zei Bartels. „Ik bedoel., gebouwd in 1658 vLk onder de kroonlijst is-een steen een gevelsteen met een mooie af beelding van van. Hij begon hoe langer hoe erger te stotteren en dronk snel het glas leeg, dat het dichtst bij hem stond. „Nu?" vroeg Reydel, ,,wat stelt die steen voor?" „Ik heb er een boekje over ge schreven tenminste, ik wil ereen over schrijven een dik boek., over beeldhouwkunst en de gilden.." „Nu weet ik nog niet, wat die steen voorstelt". Hij stamelde nog enkele woorden, stond op en liep wankelend naar de garderobe. r,a'w,r,° s^°,nti °P het dak van zijn zei t tot de portier, die hem met ziJn regenjas. ia u i vroeg de man. 1 help me even met die draai deur. Aan zijp voeten ging de stad in vlammen opDe Christenen kre gen de schuld, maar Van Putten werd gered. Hij diepte een geldstuk uit zijn zak op en vond tegelijkertijd de lucifer, die hij het laatste kwartier gemist had. Rustiger gaf hij de fooi en raak te door een duw in zijn rug buiten het café. Hij riep een taxi aan. ..Leidsegracht", zei hij, „maar niet zo vervloekt hard rijden". Van Beveren stond in de huisdeur te wachten en hielp hem de stoep op. „Ik zal een kop zwarte koffie klaar maken", zei hij met een bezorgde blik op Nonhebeis uiterlijk. Nadat hij wat gegeten en enige uren gerust had klom de architect naar het dak. Boven het centrum hing een gelig licht, maar nergens werd het, zoals hij had gehoopt, tot 'n diep- rose schijn afgedekt door een zwarte rookkolom. Hij keerde naar zijn ka mer terug en begon te lezen in een boek. dat hij in een reiskoffer had verstopt. „Die alte Lagerhauser Am sterdams" stond er op het titelblad, „eine kunstgeschichtliche Studie von Dr. Magda Revesz-Alexander". Enige tijd keek hij met gespannen aandacht naar de afbeeldingen en maakte dan enkele krabbels in zijn schetsboek. Tenslotte ontstak hij het licht in het schemerlampje voor het portret van Loes Gramshof. Het liep al tegen middernacht toen hij zich, na de wekker op 5 uur te hebben gezet, ter ruste begaf. Bij het eerste alarm van het uur werk stond hij op en sloop, geen ge rucht makend om de huismeester niet te storen, naar buiten. Er reden al trams naar het begin punt van de routes, doch nog niet in de richting, die hij zich voorgeno men had te volgen. Hij bereikte het Leidseplein in de hoop daar een taxi te vinden. Bij het Americain-Hotel lagen de rieten stoeltjes hoog opge stapeld in een hoek van het terras hij keek er even naar vaal en triest begon het te dagen. Enkele werklieden, met blauwe zakjes boter hammen bungelend over hun schou der, liepen zonder haast over het vochtig glimmende asfalt naar de bin nenstad. Hij ging de Marnixstraat in, een straat zonder enige bekoring. Er was een gedeelte, waarvan de ene kant als door een aardbeving scheen weggeslagen met een gracht erlangs, waarin rot fruit dreef en vuil bed- degoed. Verder, voorbij de kruising Rozengracht, was het een straat met huizen die al smaller en gordijnen die steeds smoezeliger werden, tot dat er alleen maar woonkazernes wa ren, met één deur voor een heel bataljon mensen. Nonhebel liep maar rechtuit, haast gedachtenloos, maar met een inner lijke onrust; eerst na enige tijd gaf hij er zich rekenschap van, dat hij een ander kostuum had aangetrok ken zonder Grabbelend in al zijn zakken botste hij tegen iemand op; er klonken nijdige uitroepen, die hun climax vonden in een scheid woord zo onredelijk als maar moge lijk was. Het was inmiddels geheel dag ge worden. Op 't Haarlemmerplein bracht een stalhouder rijtuigen naar buiten, een lijkwagen en een trouw koets stonden naast elkaar. In de oude straat, die op het plein uit kwam, klonk gebel van trams, die bij de wisselplaatsen op elkander moesten wachten. Aan de westelijke kant stond het oude massale poortgebouw, terwil- le van het verkeer opzijgezet, maar zo dat goedgelovigen, die in het don ker de poort doorgingen in het ver trouwen een weg te vinden, recht streeks in het water liepen. Over het viaduct reed uit de rich ting Haarlem langzaam een trein binnen met Franse aanduidingen. Voor een der portierramen zag hij toevallig Frits Kiljan, die zijn baga ge uit het net tilde. Er trok een rimpel tussen zijn ogen hij bleef de trein nastaren tot deze in de huizenspleet was ver dwenen en dwaalde toen de Brou wersgracht op. waar hij de opschrif ten las van de oude pakhuizen: Spitsbergen, 't POTASCHVAT, Ko ning David, Groene Valk.... Later op de morgen was hij op het Prinseneiland tegenover enige grote pakhuizen aan de Realen gracht, „de Naamlozen uit de 17e Eeuw" zoals hij ze in gedachten had genoemd, omdat elkte naamsaandui- ding ontbrak. Het waren vier gelij ke gebouwen van zes verdiepingen met gebogen vensters, de achter kant grensde aan de Vierwinden- straat. Met zijn ogen mat hij de diepte, bijna 50 meter schatte hij, 'n grotere opslagruimte was er in Amsterdam niet. Het pleisterwerk van de zijgevel was op vele plaat sen afgebrokkeld en besmeurd; de getraliede openingen deden hem denken aan de Peter en Paulves- ting in Kroonstad, hoewel hij dat gebouw nooit had gezien. Gescheiden door het brede water van de Realengracht stond aan de overzijde een rij woonhuizen. Een bepaald huis trok zijn aandacht; er hingen propere gordijnen voor de ramen en op de venst banken ston den potten met geraniums. Hij ver geleek het huisnummer met een no titie, die hij op zijn manchet had genoteerd. Stipt werkte hij het programma af. dat hij opgemaakt had. Eerst ging hij aan de walkant staan, haal de zijn schetsboek voor de dag en begon te tekenen. 't Gebeurde zoals hij had ver wacht: kinderen, die ondanks de ge stadig neervallende motregen op straat speelden, dromden al gauw nieuwsgierig om hem samen. Hij liep tegen de stoep en tekende rustig naar de huizenkant, zocht steun door, todat de vrouw, die hij tussen de geraniums door had bezig gezien met huishoudelijk werk, naar buiten kwam. Rechtuit vroeg zij wat hij deed. „Ik teken", zei hij met een lach je. Zij keek naar het schetsboek, dan naar de overkant van de gracht. „Dat zijn die pakhuizen", zei ze. „Ja, vindt u ze niet mooi?" „Mooi?" Het was duidelijk, dat zij daar nooit over had nagedacht. ,,'t Regent", zei hij, wijzend op de tekening, die nat begon te worden. „Ik ben kunstschilder, eigenlijk moest ik hier ergens een atelier hebben. Ik maak nu maar een tekening, la ter moet het olieverf worden,maar daarvoor moet ik rustig kunnen wer ken. Hebt u die voorkamer over?" „Voor u?" vroeg ze. „Ja ik wil een goede prijs be talen wat dacht u van 25.per week?" Zij schrok ervan zij verwoon de maar vier gulden, 'n kennis van haar, die vlak bij de Haarlemmer sluis woonde, had laatst ook zo iets bij de hand gehad, maar daar la gen altijd van die aardige binnen schepen. Zij keek eens naar die pak huizen alsof het object een maatstaf was voor de soliditeit van het voor stel. Waren die oude verwaarloosde muren de moeite van het schilde ren waard? „D'r is niks aan", zei ze gering schattend. „Kijkt u maar eens naar de prach tige kleur van de baksteen", zei hij opgetogen, „en naar de evenwichti ge raamverdeling; die boogvensters zijn ook heel mooi". Zij haalde de schouders op. „En u wilt 25.betalen?" „Ja, met een voorschot van 2 we ken". Zij ging het huis in om overleg te plegen met haar dochter Marie, 't Duurde niet lang of hij werd bin- nengeroepen; hij moest de kamer maar eens zien, en ze heette juf frouw de Ridder zonder verdere poes pas. Het interieur was zoals hij had ver wacht, eenvoudige pretentieloze meu belen, 'n rood-zwart vloerkleed en gebloemd behang. „Daar bij het raam kan de ezel staan", zei hij, „als ik hier een en kele keer wil slapen, kan dat ze ker ook wel?" Juffrouw de Ridder schrok. „Slapen?" zei ze. „We hebben nog niets afgesproken". Doch de dochter, 'n twintigjarig koket ding met het haar op zolder sleepte de vogelkooi, die tussen da vensters stond, dieper de kamer in.« (Wordt vervolgd),

de Stem | 1957 | | pagina 5