Bourges Maunoury vele vuren tussen Demonstratie in Acht doden in centrum Londen Ook Franse schepen door Suezkanaal Kroestjef verwerpt inspectie Noordpool Autozwendel Breda nog voor rechtbank te niet tot klaarheid Vandaag stemming over twee moties IJ-tunnelplan Mgr. Jansen bestolen Tunesië dreigt met oorlog Rijk bezuinigt.... Vliegtuig in zee, piloot gered DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezwaren tegen Soekarno's raad Zonnig Onafhankelijken eisen sociale pauze Adenauer stiet zijn hoofd 4 Verdaging naar 26 september Stassen ontkent reprimande r~ 97e JAARGANG No. 22477 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, ïteigerstr. IS. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7 p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 et. Postrek. 278841 Voor God. Koningin tm Vaderland V R IJ D A G 14 JUNI 1.^7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTB1IRG, Nieuw straat 41, tel. no. 35)^ (Van onze Parijse correspondent) Bourges Maunoury, wiens kabinet wij gisteren reeds een kort leven voorspelden, al zal hij liet dan mogelijk tot de zomer kunnen uithouden, heeft vele afgevaardigden te- leurgesteld over de „vaagheid" van zijn programma. Bij een aantal conservatieve volksvertegenwoordigers heeft hij wantrouwen gewekt door vrijwel het hele programma van de afgetreden socialistische premier Mollet te onder schrijven. De MRP onthield zich, omdat zij de voorkeur geeft aan een nationale regering, zonder deelneming van communisten en Poujadisten. Voor gestemd hadden alle socialistische afgevaar digden, een aantal radicalen (Mendes France stemde tegen) en een zestigtal onafhankelijken (gematigd conservatieven). Deze laatste zestig verklaarden evenwel meteen, dat hun voor-stem men geen enkele verplichting voor de toekomst inhield. President Soekarno zal de volgende vergadering van het Indonesische ka binet bijwonen om de vorming van de door hem te leiden Nationale Raad te bespoedigen. In welingelichte kringen in Djakar ta wordt vernomen, dat leden van het kabinet bezwaren hebben tegen de samenstelling van de raad, zoals die door Soekarno is voorgesteld. Deze leden zouden het opnemen van meer vertegenwoordigers uit de buitenge westen voorstaan. Ondersoek naar welstand Radio-Djakarta meldt, dat de staf chef van het Indonesische leger, in zijn kwaliteit van militaire admini strateur, een onderzoek heeft gelast naar de herkomst van de persoonlijke bezittingen van het kader. Hij zelf zou van dat onderzoek niet uitge sloten zijn. Deze maatregel, aldus de radio, heeft ten doel vast te stellen of de bepalingen tegen de corruptie goed worden nageleefd. MR. GEUKERS, landelijk secretaris van de Adelbertvereniging, is be noemd tot burgemeester van Bols- ward. TWEE VLIEGTUIGEN van de Rijks luchtvaartschool zijn boven Lopik met elkaar in botsing gekomen. Beide toe stellen konden een geslaagde nood landing maken, waarbij de piloten on gedeerd bleven en de vliegtuigen slechts lichte schade opliepen. IN TIROL zijn door zware regenval overstromingen ontstaan, waardoor het verkeer belemmerd wordt. KONING HOESSEIN van Jordanië heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië zijn privé-vliegtuig, dat hij een jaar geleden in Engeland heeft besteld, cadeau gedaan. DR. J. H. VAN ROIJEN, de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Staten van Amerika, is door de uni versiteit van Toledo in de Ameri kaanse staat Ohio benoemd tot ere doctor in het burgerlijk recht. LLOYDS REGISTER of Shipping wijst er in zijn jaarverslag op, dat de overheersende positie van Enge land in de scheepsbouw ernstig wordt bedreigd door Japan, dat vorig jaar vier-vijfde van de totale te water gelaten tonnage voor zijn rekening nam. EEN KRACHTIG PROTEST heeft 't Internationale Culturele Congres in Parijs gericht aan de Indonesische constituante tegen de verlenging van het huisarrest, dat aan Mochtar Lu- bis, hoofdredacteur van Indonesia Raya, is opgelegd. EEN TWEEDE groep Ambonnezen keert met de Willem Ruys naar In donesië terug. Het zijn negen gezin nen, tezamen 52 personen, afkomstig uit het woonoord Golflinks te Arn hem. (Advertentie) Regen kan VAN DER ZWAARD niet maken. GEEFT UW TUIN WATER! i Weersverwachting van het K.N. i M.I., geldig tot vanavond, opge- t J^aakt gisteravond 23.15 uur. i Zonnig weer met een matige tot j krachtige noordoostelijke wind cn t iets hogere temperaturen dan gis- f teren. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: f Matige noordoosten- tot oosten- i wind. Over het algemeen mooi en i droog weer. Fris des nachts, J zacht bij dag. y_anc*aag: zon onder 21.01 uur. t Maan op 22.15 uur. Morgen: zon J op 4.19 uur. Maan onder 7.33 uur. Bekend is, dat zij tegen de belas tingregeling waren, zoals Mollet die had voorgesteld, en die nu in grote lijnen door Bourges Maunoury is overgenomen. Bij de moeilijkheden van de Alge rijnse kwestie stapelen zich voor Frankrijk steeds dreigender moeilijk heden rond Tunesië op. De Tunesische minister-president, Boergiba, heeft in een radiotoespraak tot zyn volk gezegd, dat het gevaar bestaat, dat er een oorlog tussen Frankrijk en Tunesië uitbreekt, in dien de gevechten tussen Franse en Tunesische troepen voortduren. De weigering van het Franse leger de troepenbewegingen op Tunesisch grondgebied te beëindigen, schept een ernstige toestand, aldus de pre mier, die Frankrijk volledig verant woordelijk stelde voor de incidenten van de laatste tijd. De Tunesische regering heeft giste ren geprotesteerd tegen een oefening van ongeveer 1000 Franse soldaten, die bij Gaf sa tegen het aanbreken van de dag was begonnen. Franse officieren hadden woensdag avond medegedeeld, dat de oefening zou worden gehouden. De Tunesische regering had eerst getracht de oefe ning uitgesteld te krijgen, maar eiste gisteren dat de operatie zou worden afgebroken. Een desbetreffende protestnota werd ter hand gesteld van de Franse ambassadeur te Tunis. De Gaulle Zaterdag gaat Bourges Maunoury naar Londen, waar hij in de gevel van het voormalige hoofdkwartier van de Franse geheime dienst in de tweede wereldoorlog een gedenksteen zal onthullen. Hij heeft een belangrijke rol ge speeld in het Franse verzet tegen de Duitsers en was o.m. de militaire vertegenwoordiger van generaal de Gaulle in het nationale bevrijdingsco mité. De naam van de Gaulle hebben wij in onze editie van gisteren reeds her haaldelijk genoemd. Frankrijk heeft een sterke man voor Algerije nodig. En nu ook in Tunesië de hemel som berder en somberder wordt, zou het geen verbazing wekken als juist Bour ges Maunoury, die zulke nauwe re laties met de Gaulle onderhield, gaar ne zijn oor zal lenen aan die stem men, die om de Franse generaal roe pen. Volgens onze Parijse correspondent stelt Parijs zich thans de vraag wie de gevangene van wie zal zijn. De minderheidsregering van Mollet had het klaar gespeeld om van de ene vertrouwenskwestie in de andere te vallen, daarmee de volksvertegen woordiging steeds voor de keuze stellende de socialistische verkie zingsleuzen te helpen uitvoeren of een kabinetscrisis te veroorzaken. Momenteel echter blijkt de Na tionale Vergadering niet voorne mens op een gelijke wijze met zich te laten spelen. De afgevaar digden willen proberen de rollen om te draaien en de regering te binden via tal van beperkingen. Overigons is er in feite niets ver anderd. Een zwakke ploeg ministers o.l.v. Bourges Maunoury, die op de kamerleden een slechte eerste indruk heeft gemaakt, kan steeds rekenen op de voortdurende steun van hooguit 150 afgevaardigden en zal voortdu rend moeten laveren tussen links en rechts om zich staande te kunnen houden. In feite verwacht niemand, dat deze regering in staat is de moei lijkheden het hoofd te bieden, omdat de eis van de onafhankelijken voor een sociale pauze steeds krachtiger wordt. Centrum en rechts verlangen name lijk, dat de arbeidersmassa ook een groter deel van de nationale inspan ning levert, terwijl de socialisten er ook nu nog de voorkeur aan geven op directe partijwinst te spelen via loonsverhogingen en andere sociale verbeteringen. Voor dit jaar is een verdere vermindering van de Rijksuit gaven met circa 30 miljoen gul den te verwachten. Belangrijke supletoire begrotingen zijn ech ter te verwachten, zodat het herziene begrotingsbeeld 1957 nog generlei verbetering te zien geeft. Dit deelt min. Hofstra mede in de memorie van ant woord op enige belastingontwer- pen. De Franse regering heeft gis terenavond bekendgemaakt, dat Franse schepen weer gebruik mogen maken van het Suezka naal. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat dit besluit Is geno men, nadat Franse en Egyptische banken in Zwitserland overeenstem ming hadden bereikt over de betaling van de kanaalgelden. Dit zal geschie den in transferabele sterlings. De Russische communistische partijsecretaris, Nikita Kroestjef heeft te Helsinki verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is akkoord te gaan met de instelling van in- spectieposten in Rusland, de Ver. Staten, Groot-Brittannië en andere landen, als dit een gun stige invloed kan hebben op het onmiddellijk ingaan van het ver bod om kernproeven te doen. Tegelijk echter noemde de Russische partijsecretaris het voorstel om in het gebied van de Noordpool een zone voor lucht- inspectie in te stellen „belache lijk". Hiermee is dit Amerikaan se voorstel voor de eerste keer officieel door Rusland verwor pen. Volgens Kroestjef verwerpt Rusland elke mogelijkheid om rechtstreeks met de V.S. onderhandelingen te voeren over de hereniging van Duitsland, want de Sovjet-Unie is van mening, dat dit vraagstuk door de Duitsers zelf moet worden opgelost. Wel is Rusland genegen om aan een regeling inzake de Duitse hereni ging mee te werken, maar dit niet door inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Duitsland, noch door onderhandelingen, die achter de rug van de Duitsers om worden ge voerd. Kroestjef was sceptisch gestemd tegenover de mogelijkheid om op een doeltreffende wijze controle uit te oefenen op de naleving van het ver bod van kernwapens. Over het Amerikaanse aandringen op het invoeren van een streng con trolesysteem bij de uitvoering van elk ontwapeningsplan, zei de Russische partijleider dat een dergelijke controle niets anders dan een voorwendsel is om de voortzetting van de bewape ningswedloop te maskeren. Over de Scandinavische landen merktte hij op dat de politiek van Noorwegen en Denemarken de Sovjet- Unie verontrust. Lo-existentie Voor Kroestjef sprak, las Boelganin een verklaring voor. Hierin wordt ge zegd, dat de vrede in Europa, in af wachting van de instelling van een sy steem van collectieve veiligheid, ge diend zou zijn met een overeenkomst tussen de landen van de NAVO en die van het Pact van Warschau. De ianden-leden van deze verdrags organisaties zouden zich moeten ver binden om alle geschillen, die tussen hen kunnen ontstaan, door vreedzame middelen en onderhandelingen uit de weg te ruimen. kroestjef en Boelganin zijn later met een speciale trein uit Helsinki vertrokken. Zij hebben van Finland de loco motief ten geschenke gekregen, waarop Lenin in 1917 uit het Tsa ristische Rusland naar Finland uitweek, vermomd als machinist. De met bloemen versierde locomo tief werd aan de Russische leiders overgedragen door de Finse minister president, Sukselainen. Een woedende menigte Europeanen heeft woensdag gedemonstreerd in de straten van Algiers als protest tegen de recente tijdbomexplosies, die werden veroorzaakt door de Algerijnse nationalisten en onge veer tien mensen het leven kostten. De foto geeft een beeld van de Rue d'Isl.y in Algiers, waar Franse para troepers met het geweer in de aan slag toezien hoe een auto van een Mohammedaan uitbrandt en de auto's er omheen worden weggesleept. Het zal voor een politicus niet vreemd zijn, als hij bij tijd en wijle zijn hoofd stoot, in figuurlijke zin althans. Adenauer heeft het nu ook letterlijk meegemaakt. Bij zijn staats bezoek aan Oostenrijk nog wel, dat aldus een niet zo heel fortuinlijk be gin had. Kort voordat het toestel landde op het vliegveld van Wenen, liep de Bondskanselier een hoofd wond op, doordat het toestel in een luchtzak terechtkwam, juist op het ogenblik, dat Adenauer de cabine van de piloten betrad. Door de schok stiet hij zijn hoofd krachtig tegen de deurpost. Toen hij uit het vliegtuig stapte, had hij een pleister op het hoofd en op zijn gezicht waren nog ■sporen van bloed te zien. (Van onze redacteur) Het was een volmaakt internationale smokkelzaak. Maar de Bredase rechtbank kwam er donderdag niet mee klaar. Want op het einde van een zeer lange zittingsdag resteerden er enkele vraagtekens. Was de bewering van de beruchte Duitse Heinz V. waar? Had hij contact met de Delftenaar Jacob V. de man, die voor hem in Nederland de gestolen en gesmokkelde auto's ver kocht. en zij verklaarden, dat zij de Duitser nooit hadden gezien, waarop de Duitser opnieuw naar voren kwam om in gloedvolle zinnen te herhalen, dat de getuigen maar een beetje in het rond kletsten, want zij waren daar en daar toch in zijn gezelschap geweest en toen was Jacob V. toch c-k onder de aanwezigen. ,,Ik had geen contact met de Duit ser", deelde Jacob V. herhaaldelijk mee. Maar even herhaaldelijk veerde de Duitser op en begon hij omstan dige verhalen te vertellen, want hy had met Jacob V. in meerdere Haag se café's besprekingen gevoerd en hij had hem ook ontmoet op de Utrecht se automarkt. Maar deze beweringen van de Duitser werden weer wegge- praat door talrijke getuigen, die van de officier van Justitie, mr. K. Thijs- sen, meerdere malen werden ge waarschuwd de waarheid en niets da de waarheid te spreken. Zij meenden de waarheid te zeggen Geen vrijheid voor Jacob Rond het punt van samenkomsten tussen Heinz en Jacob bleef een waas van geheimzinnigheid hangen. Er was nog één man, die enige op heldering zou kunnen verschaffen. Dat was een zekere S. uit Spekholzer- heide. Hij behoorde tot de grote groep gedagvaarden. Maar hij had het ver standiger geoordeeld in Limburg te blijven. Een oproep van de rechtbank om hem op deze zonige dag alsnog naar Breda te krijgen had geen re- soonlijke mededeling, sultaat. De slager was nergens te vin- (Vervolg zie pag. 2) den en omdat hij zoek bleef en omdat zijn aanwezigheid steeds dringender werd tijdens de behandeling van de zaak, resteerde er geen ander besluit dan dat de rechtbank de zitting naar donderdag 26 september verdaagde. Dat gebeurde op verzoek van mr. P. P. Lap, die tevens de in vrijheidsstel ling van Jacob V. verzocht. Dat feest ging echter niet door. De story Waarover ging het allemaal in de Bredase rechtzaal? De verdachte Ja- co1 V. werd ten laste gelegd, dat hij in Nederland gestolen en gesmokkel de auto's had verkocht. Hij betrok deze van de Duitser Heinz V., die in zijn vaderland voor deze feiten vier jaar kreeg en die momenteel een straf uitzit in de gevangenis van Roermond, want kort nadat hij zijn vrijheid in zijn Heimat had veroverd, haalde hij in het Limburgse opnieuw het een en ander weg. Deze Duitser, die meedeelde ingenieur te zijn. was de belangrijkste getuige tegen Jacob V. De internationaal befaamde man stapte onverschillig de zaal in. Hij zou het wel eens even komen vertel len. In bijna perfect Nederlands leg de hij de eed af. Vervolgens begon hij in een gebroken taal de story af te ratelen. Eerst deed hij een per- Luitenant-generaal Wheeler, het hoofd van de V.N.-bergingsvloot, wel ke het Suezkanaal weer bevaarbaar maakte, heeft te New York ver klaard, dat Egypte in staat is het kanaal te exploiteren en de verbete ringen aan te brengen die nodig zijn om het voor de vaart van gro tere schepen geschikt te maken. De Egyptische technici hebben hun op leiding in de V.S. en Engeland ont vangen. Het V.N.-personeel had .prettig met de Egyptenaren samengewerkt". Eisenhowers raadsman voor ont wapeningsaangelegenheden, Stassen, heeft gisteren, voor hij in het vlieg tuig naar Londen stapte, tegenge sproken dat Dulles hem over zijn persoonlijke besprekingen met de Sovjet-gedelegeerden gegispt heeft. Hij verklaarde evenwel nieuwe op drachten betreffende de procedure meegekregen te hebben. Zeven mensen vonden de dood, etzj elf liepen er verwondingen op toenJ tijdens het avondspitsuur van ois» teren in de zeer drukke Londense Oxfordstreet een grote dubbeldeksl bus tijdens het stoppen bij een halt»? plotseling afzwenkte, op de bij de': halte wachtende reizigers inreed en] tot stilstand kwam tegen de muun van een bankgebouw. Het ongeluk dat zich voordeed op de plaats, waan Oxfordstreet uitkomt op het plein Oxford Circus, is naar alle waar schijnlijkheid te wijten aan het on wel worden van de chauffeur. Deze telefoto toont de bus na de ramp op het trottoir. Gisterenmiddag is een Meteor 8 van de Marineluchtvaartdienst bij Terschelling in zee gestort. De piloot. G. A. M. van Wermeskerken, had kort tevoren zijn toestel met de schietstoel verlaten. Na per parachu te in zee geland te zijn, is hij in zijn dinghy" geklommen, waaruit hij een kwartier later door een hef- schroefvliegtuig kon worden gered. Als reden voor het verlaten van het vliegtuig door de vlieger wordt als vermoedelijke oorzaak opgegeven een aanvaring van het vliegtuig met de sleepschijf (het doel), waardoor be sturingsmoeilijkheden ontstonden. (Van onze parlementaire medewerker) De eerste dag van het debat over de IJ-tunnelplannen is ge bleken- dat de bezwaren van de bestedingsbeperking bij de re gering nog zeer zwaar blijven wegen. Van alle kanten is er niettemin op aangedrongen dat de drie tunnels zullen worden afgebouwd. De regering blijft van mening, dat deze tunnels niet als een allereerste noodza kelijke investering kunnen wor den beschouwd. „Elke gulden voor de tunnelbouw, moet worden onttrokken aan de wo ningbouw", aldus minister Hofstra, die wederom de financiële positie van het Rijk in de meest sombere kleuren heeft afgeschilderd. Er zijn twee mo ties ingediend, die toch nog de deuren voor de hoofdstad mogelijk op een kier zetten. De een is afkomstig van de heer Posthumus (P.v.d.A.). die als interpellant het woord voerde en voorstelde om Amsterdam niet te verhinderen de tunnels desnoods zon der financiële steun van het Rijk te bouwen. Motie Romme Aan het eind van het debat heeft ook prof. Romme een motie bij de voorzitter gedeponeerd, waarin hij het plan naar voren bracht om op korte termijn tot overleg te komen tussen de Rijkswaterstaat en de dienst van publieke werken van 's lands hoofdstad. Dit overleg zou moeten geschieden onder leiding van een deskundig bui tenstaander. Ook de aannemer, die zal blijken de laagste inschrijver te zijn, zou daarbij moeten worden inge schakeld. In de motie Romme, die mede is ondertekend door de fracties van de C.H., de A.R. en de V.V.D., en die dus een gerede kans maakt vandaag te worden aangenomen, is tevens vastgelegd dat een redelijke verdeling van kosten tussen Rijk en gemeente moet worden vastgesteld. Een van de punten, die naar voren sprongen, was de vraag of Amster dam het recht kan worden toegekend om op grond van de gemeentelijke autonomie de tunnel toch nog op eigen kracht te bouwen. De minister van Financiën was van mening, dat het theoretisch inderdaad dit recht heeft, maar dit praktisch in strijd moet worden geacht met het algemeen belang, i.v.m. de nood zaak tot bestedingsbeperking. Bovendien zou Amsterdam dan toch eerst een sluitende begroting moeten hebben en het kapitaal zou niet uit een vlottende schuld maar uit ge consolideerde leningen moeten opge bracht worden. Het een noch het an der is in Amsterdam het geval, aldus de minister. Het plan om met een nieuwe grootboekinschrijving en een IJ-tunnellening toch nog tot deze fi nanciering te komen, viel bij de mi nister in zeer slechte aarde. Uit het betoog van de minister van Verkeer en Waterstaat, minister Al- gera, is gebleken, dat de Rijkswater staat ernstige technische bezwaren heeft tegen het gehele tunnelproject. O.m. bleek, dat Waterstaat kans ziet om vele miljoenen te besparen wan neer het Marine-etablissement niet zal worden afgebroken. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, is gisteren van zijn bezoek ad himina in Rome in ons land teruggekeerd... zon der portefeuille en zonder pas. Hij miste deze voorwerpen op het station in Milaan, bij het instappen in de Rheingold- exp res. Het was daar, dat iemand had geprobeerd vóór monseigneur de trein in te dringen niet zo vreemd overigens in Italië. De voordringer kreeg echter geen kans..., maar later werd deze man ook niet meer in de trein aangetroffen. Men ver moedt, dat deze man tijdens zijn manoeuvre de bisschop pelijke portefeuille en pas heeft gerold. Douane-autoriteiten en spoor wegen behandelden de bisschop zeer coulant, al moest 't trein kaartje opnieuw worden betaald.

de Stem | 1957 | | pagina 1