MET DE LUCIFER G°U°EN RING DE MAN door Ids. v. d. Ploeg HEROPENING VAN HET KREEKRAK ANDERMAAL BEPLEIT AT EEN ONDERUJKE ft ERELD MENING EN COMMENTAAR radio", OM ONZE GULDENS DUIDELIJKE TAAL SLECHTE BEURT 7 ragisch ongeluk Kleinere winst spoorwegen liolieke ndag eda a§ J TWEEDE BLAD DONDERDAG 13 JUNI 1937 DE Algemene Rekenkamer heeft weer verslag uitgebracht van haar jacht op grotere en kleinere ongerechtigdheden in het beheer van 's lands financiën. En er zijn typische gevallen aan het licht ge komen. Daar heeft men. het teke nende feit, dat in de leger- magazijnen niet minder dan 600 ar tikelen liggen, die in een periode van 20 maanden niet of in geringe mate uit de voorraad waren ver strekt. Daaronder zijn bijvoorbeeld ruim 30 duizend zandkleurige tro- penjassen, een kleine 5 duizend slagersschorten, ongeveer 23 dui zend paar motorbeenmoffen en schrik niet! 110 duizend tanden borstels. Of wij ook goed uitgerust zijn, om iedere vijand te weer staan! Er zijn nu maatregelen voor bereid om de „doorstroming" van deze goederen te versnellen. De tandenborstels èn de motorbeen moffen zullen dus gaan stromen DE. Amerikaanse senator Know- land heeft een slechte beurt ge maakt. Hij deed het voorstel Noor wegen „neutraal'' te verklaren en uit de Navo te doen treden in ruil voor een onruiming van Hongarije door de Sovjet-troepen. Begrijpe lijkerwijze heeft dit in Noorwegen een storm van verontwaardiging gewekt: Mogen wij onze buiten landse politiek niet bepalen? Zijn wij maar een pion op het schaak bord der groten? Wat verschillen we dan van een satellietstaat? Deze en andere verontwaardigde vragen stellen de Noren. Dulles heeft het plan van zijn vartijgenoot geluk kig ook afgewezen. Het is boven dien niet reëel. Want Kroestjev heeft voor de Amerikaanse tele visie wel met veel lef verkondigd, dat Kadar ook best stand zou hou den zonder aanwezigheid van de Russische troepen, hij weet zelf beter. Moskou laat Hongerije niet los, onder geen beding. Legering Amerikanen Duitse bijdrage Ike weer beter Waarom de oestercultuur opofferen j NO GEVENTJES TELEVISIEPROGRAMMA Als vakman weet ik m'n weetje. Die Halfzwc IBIS van jullie is een knop stukje vakwerk Sy En je draait er heel wat uit! In cellofaan verpakt. 8) Zijn gelaat, dat wel gelooid leek, stond dood-ernstig, maar in zijn ogen twinkelde spot. Als Christiaan wil, kan hij veel meer werk krijgen", meende Loes, ..maar hij heeft altijd zijn eigen be langen verwaarloosd. Toen ik nog 'n klein meisje was, heeft hij eens ge zegd. dat hij voor eigen rekening de toren van Pisa weer recht zou zet ten. weet je nog. Christiaan?" Nonhebei antwoordde niet, nooit gelukte het hem Loes voor zich al leen te krijgen... Loes, beledigd, lepelde wat room in de koffie en bepaalde haar ge dachten verder bij de bespreking die zij die middag hebben zou met haar impressario over het dalen van de Colibri op het Museum-terrein. Er diende flink reclame te worden ge- rr\aakt. Ook nam zij zich voor haar vader eens te polsen over een nieu we cheque. Maar toen zij die avond na het diner deze zaak te berde bracht, keek uiamshof zorgelijker dan ooit. #,Je vraagt nogal wat!" ,,Te veel vadertje?" Eigenlijk wel". Zij wipte op de leuning van zijn stoel en streek met haar hand over zijn voorhoofd. „Hebt u moeilijkheden?" „Ja, Loes". ..Moet ik mij bekrimpen en mijn hobby's opgeven?" Hij dacht snel na; zijn gezicht stond strak. „Nee", zei hij opeens vastbeslo ten. „je kunt doen wat je wilt, het geld komt er wel. Luister eens goed. Loes. Frits was vandaag niet op kan toor. Van 'n chef heb ik gehoord, dat hij enige dagen geleden getelefoneerd heeft met het reisbureau Lissone. Ik heb er belang bij te weten waar hij is. Je moet hem als hij terug is eens uithoren". Drie dagen later, na een zwaar bor reluur in „De La" kon zij haar va der mededelen, dat Frits naar Pa rijs was geweest in opdracht van zijn vader. Méér was zij niet te we ten gekomen, want juist toen hij ver^ dere confidenties wilde doen. was er 'n inspecteur van de Rijks-Opspo ringsdienst naast hen komen zitten. „Hoe heet hij?" vroeg Gramshof. ..Reydel 'n bedaarde, stille man. Hij keek Frits even op een eigen aardige manier aan en opeens scheen het of Frits nuchter werd". „Wat doet die man in „de La"? Berkevoort, de verslaggever van „Vandaag" heeft hem er geïntrodu ceerd. Kan ik morgen de cheque in nen, vadertje?" „Nog even wachten, Loes. Volgen de week misschien", IV. In het artikel van Berkevoort vond Vernimmen nu net het theatrale dat hij op dat ogenblik het begin vam het borreluur nodig had. „Met 'n bevend flakkerend vlam- mentongetje moet de brand in het pakhuis „D'Eendragt" zijn begon nen; aarzelend kroop het oVer het pluche van een stoel, doofde dan bij na uit, maar ergens op een plek die niemand meer weet, bleef de vlam sidderen, ademen, traag op en neer, vrat dan dieper door in de bekleding. Het werd een vlam die gulzig om zich heen greep en plotseling een sprong nam naar de bufetten en de ledikanten die daar in het pakhuis van het grote warenhuis hoog lagen opgestapeld. Waarschijnlijk heeft er een luik opengestaan, of 'n raam dat de vlam men naar zich toe zoog. totdat het magazijn één laaiende fakkel werd, die met loeiend geluid tot ver boven de huizen uitjoeg Of is het afidërs geweest? „Misschien was er wel poetskatoen, gedrenkt in petroleum een hand die een lucifer aanstreek en dan, kort daarna, een zuil van vuur.." „Cliché", riep Bartels. „Laat de „Vandaag"-lezers genie ten". zei Vernimmen. „Ik ga door." „Nee", gromde Berkevoort, „'t is nu genoeg". Hij vond het hoe langer hoe moei lijker verslag te maken over bran den zijn adjectieven waren allen verouderd. Bartels had gelijk 't werd cliché op 't laatst. Hij keek naar het glas jenever, dat voor hem stond, zinnend op een nieuw procédé voor de volgende brand, die wel niet lang op zich zou laten wachten. Als hij het geval eens behandelde in een dia loog of in versvorm? Nee, in poëzie lag zijn kracht niet, hij moest maar eens een geóprek uitbroeden tussen een brandweerman en een toeschou wer ,,'t Slot is weer echt Berkevoort", ging Vernimmen door, „luister maar: „Afzonderlijk dient het gedrag van Van Putten te worden vermeld, 'n brandweerman, die al eerder blijken heeft gegeven van bijzondere moed en bekwaamheid. Toen de vlammen ook de belendende huizen dreigden aan te tasten, kreeg hij opdracht de Magirusladder te beklimmen. Onver schrokken begon hij zijn moeilijke tocht, die leidde langs de brandende verdiepingen, waaruit de vlammen met fors geweld naar buiten gierden. Halverwege zagen wij hem toen op de wankele ladder even wachten. Heeft hij toen, zoals een toeschouwer opmerkte, een ogenblik geaarzeld? Wij zouden deze veronderstelling niet gaarne willen beamen, eenvoudig om dat wij Van Putten kennen. In ieder geval: hij heeft de helm vaster op het hoofd gedrukt en is verder gegaan, steeds hoger, het vuur tegemoet. Staande op het uiterste einde van de ladder, die doorboog onder zijn lichaamsgewicht, heeft hij, met de slang om het lijf gebonden als een moderne Laokoon de koene sprong naar de hijsbalk gewaagd, over de gapende afgrond heen. Hij heeft gebogen onder het gewicht van de brandslang, die zwaarder werd naarmate hij hoger kwam, de dak rand gegrepen zo zagen wij hem 'n seconde zweven tussen hemel een aarde, totdat zijn voeten steun von den in de goot, die ook reeds door het verterende vuur was aangetast. Geruggesteund door een gemetselde schoorsteen bond van Putten de strijd aan, de brandslang vulde zich met water. „Enzovoort!" riep Berkevoort, die er nu toch genoeg van kreeg. „De rest is net zo". „Je hebt het natuurlijk vannacht geschreven?' veronderstelde de kunst schilder. „Ja branden en brandverslagen zijn in meer dan één opzicht werken der duisternis". Nonhebei zat wat in de achter hoede Niemand had gemerkt hoe gre tig hij naar Vernimmen geluisterd had, tersluiks keek hij eens naar de journalist. Hoe was het mogelijk, dat die man zo suggestief kon schrijven over een man die een lucifer aan streek, over een vlam die beefde en sidderde Er trok een rilling door al zijn le den. Haastig bestelde hij een glas cherry-brandy, zijn lievelingsdrank. Met zijn linkerhand bracht hij het glas aan zijn lippen en tegelijkertijd betastte hij met zijn andere hand de lucifer in zijn zijzak; 't leek hem als of hij zelfs de gele kleur van de fosfor in het donker voelen kon en in zo'n nietig voorwerp lagen nu de grootste onheilen besloten. Hij dronk zijn glas in één teug leeg en wenkte de kelner. „Wie heeft de brand gezien?" vroeg Berkevoort. „Ik zou wel eens willen weten of mijn verslag zo on geveer het gemiddelde weergeeft van wat toeschouwers voelen". Nonhebei schrok op. Moest hij nu zeggen, dat hij in de voorste rij had gestaan en iedere fase had meege leefd als gold het de opvoering van een boeiend drama; en ook dat hij, zo vaak er een rookkolom boven de huizen uitsteeg, de straten doorren de om maar geen minuut van de spanning te verliezen? Vooral van nacht, toen het scheen alsof een ge heel huizenblok in vlammen zou op gaan. had hij de zenuwtrillingen ge voeld tot,in zijn vingertoppen toe. Hij bleef zwijgen, totdat Reydel, die tegenover hem zat. zei: „Was u daar ook niet. mijnheer Nonhebei? Ik heb u, meen ik, gezien". De architect greep opnieuw een glas drank van het blad, waarmede de kelner de kring rondging. ,,Hebt u mij gezien, mijnheer Rey del?" zei hij, „dat kan haast niet.." „Ik zag u lopen op de Nieuwen- dijk, daar vlak bij de Martelaars gracht". „Na afloop misschien", zei Nonhe bei met een dubbele tong, „ik kwam te laat". „Hoe vindt u het artikel van mijn heer Berkevoort?" „Wijdlopig. Ik geloof, dat er te veel aandacht aan wordt gegeven., twee kolommen vol „De Amsterdammers lezen graag iets over hun brandweer", zei Bar tels. „Velen vinden het verslag van de krant amusanter dan het gebeu ren zelf. 't Is er mee als met een voetbalmatch éen radio-reportage van een vakman is soms aardiger dan de wedstrijd zelf intussen is er weer een oud pakhuis naar de maan „Mijn vriend Christiaan knapt de zaak wel op", zei Vernimmen, „ze zeggen, dat hij zelf die branden sticht". Nonhebei werd krijtwit, hij nam 'n glas dat op tafel stond en maakte een beweging alsof hij dit naar het hoofd van de toneelspeler wilde werpen, be dacht zich toen en riep opeens: „De Paasvuren branden....!" „Dronken", stelde Bartels tevreden vast, (Wordt vervolgd) «dia" gaf een Ivaarvan vele erden. Na af- chap nog een >or het dorp, rote menigte personen. ICTIE. -daagse Rode bliksemloterij j de volledige dames en He- is geworden, n middag 3000 begraven stoffelijk over- F. Voet alhier De overledene, vas zeer gezien >ral in aanne- heer Voet bij- Ondanks zijn i als aannemer nteraadslid ge- iren ook wet- dene 25 jaar nonie St. Cae- hem het ere- oden. De schut- aeeft aan hem ;taris gehad, ikele jaren ge- ging, heeft de nen en met al iging tot nieu- heeft de over. an voor de ar- Burgemeesters, :rs van de ge- heer Voet naar alsmede de ge- aren aanwezig ia en de schut- met omfloerst ILOFT. rt-van Damme de zijn gouden iekerk te Aar- ;chtige H. Mis jedragtn door de gouden ju- irochiegeestc- aarna werd in receptie gehou- rder in de fa- ht. V SN BOOM. treeks 2 uur is Eede en Aar- lenburgse riool een kleine e uit de rich- snelheid uit de gevlogen eri te- gekomen. De 0-jarige drank- nd uit Aarden- rnstig gewond, ïstig werd be kende toestand naar het Sint Oostburg ver- Hage uit Aar- p had verleend ING. )raaibrug kwa- t,o's met elkaar lie uit de rich- vaarvan de in- aren uit Schie- voorrang aan ide wagen met ■echt. Persoon- zich niet voor. n echter mate- olitie-onderzoek urder van de vendien niet in rijbewijs. rteerders lOWROOM AXEL. Axel heeft haar rne meubelen, 1 belangstelling t, nog aanzien- igepast aan de ren van eigen een showroom moeite waard: „tentoonstel- i waar men 'n van de moge- >derne meubel Zangverenigin- eda, vorig jaar ag a.s. in Con- eerste bonds- atie is in han- r.-k. gemengd reda, dat twin- hebben, t.w. 12 meskoren en 5 oren zullen in gen uitkomen, ren lauwertak- Dekers, zal een den toegekend at het hoogste over het ge- enkele niet bij koren nemen Vlaamse Opera Voor verschillende legeruitgaven was aan een bureau de werving van advertenties opgedragen. De Rekenkamer vond de daarvoor ver strekte provisie vrij hoog. Er ont stond een correspondentie over, die anderhalf jaar heeft geduurd. Toen eindelijk is bereikt, dat er op die provisie 15 duizend gulden per jaar kon worden bespaard! De Rekenkamer ontdekte, dat schoenen van de luchtmachteen heden in Nijmegen in de garni zoensschoenmakerij te Amersfoort werden gerepareerd, terwijl de schoenmakerij te Nijmegen repara- tiewerk kreeg uit Kampen en Har derwijk. Niemand had blijkbaar bedacht, dat schoenen uit Nijme gen toch beter in Nijmegen konden worden hersteld Er bleek, dat er heel wat dure reparaties werden verricht aan versleten Rijksauto's, zelfs tot 7700 gulden toe. Kon men dan niet beter een nieuwe auto aanschaffen? vroeg de Rekenkamer. Het was nu eenmaal het systeem antwoordde men, dat er pas over vervanging werd gesproken, als de voertuigen nagenoeg versleten waren. Dan duurde het nog een hele tijd vóór dat tot aankoop werd besloten en onderhand liet men die dure repa raties dan maar verrichten.. Het zal nu veranderd worden. Zo zou er nog wel meer te ver tellen zijn uit dit instructieve ver slag. Bijvoorbeeld over een film apparaat waarvoor men ruim 10.000 gulden wilde bestemmen, maar dat ook 6900 gulden goedko per kon. Of over de boekhoudma chine, kosten 9500 gld, die na ander half jaar nog niet in gebruik was genomen. Kortom: er blijkt, dat intensief toezicht op de besteding van 's lands gelden hard en hard nodig is. En wat blijft er ook voor de Reken kamer nog onontdekt? pROF. de Quay heeft in de Staten van Brabant de puntjes flink op de i gezet. Hij heeft de direc teur van het Nationale Planbureau voorgehouden dat zijn inzichten door ,de provincie" en hiermee is niet alleen Brabant bedoeld onmogelijk aanvaard kunnen wor den.. We willen hier meer zijn dan een leverancier van gewillige ar beidskrachten. We zien in een nog verder opeenhopen van mensen in de Randstad Holland een groot ge vaar. En als dit proces dan nog bevorderd wordt door een hogere classificatie, door .allerlei loonbe slagen. die men met fraaie namen versiert om wettelijke bepalingen te ontgaan, dan protesteren wij daartegen. Dan zeggen we: Dat is geen natuurlijk migratieproces, maar een onnatuurlijk in de hand werken van scheve toestanden. Dat er een bepaald soort industrieën nu eenmaal het best aan diep vaar water kan worden geveëstigd, nie mand zal het ontkennen. Doch ook langs Brabants noordwestwal ligt ccn diep vaarwater. En bovendien.: Men tracht ook de vestiging van anderssoortige industrieën in „de provincie" af te remmen, hoewel de investeringskosten er toch zo veel lager zijn. .Zeker, aan de vaar- en landwegen ontbreekt nogal het een en ander. Doch kan een gewest als west-Brabant dat verweten wor den, waar het de hogere landspoli- tiek is geweest welke een gezonde ontwikkeling zoveel jaren ver hinderd heeft? Terecht vroeg Prof- de Quay voor dit gewest dan ook de hoogste prioriteit ondanks alle bestedingsbeperking. Hij verwacht van ministeriële toezeggingen te dezer zake ook spoedig resultaten. We hebben al gezegd, dat we dit vertrouwen delen. Moge het niet beschaamd worden.. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat West-duitsland in dit jaar 77 miljoen dollar zal bijdragen in de le- geringskosten der Amerikaanse troe pen in West-duitsland. Het Witte Huis heeft het laatste bulletin over de gezondheidstoestand van president Eisenhower uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de presi dent vrijwel volkomen is hersteld. De perschef van het Witte Huis zei, dat Eisenhowers artsen de lichte maagstoornis toeschrijven aan het nuttigen van iets te grote hoeveelhe den van bepaalde voedingsmiddelen. De president heeft woensdag niet zijn wekelijkse persconferentie gehou den. (Advertentie) JUNKER* RUH het moderne gasforrvuis met WONDEROVEN gP Y vanaf. I 298 tecUüek, bétei! Vraag-Uw handelaar of installateur. Dinsdag is de chauffeur can een vorkheftruck, de 27-jarige W. Hester- man., op de Borneokade te Amster dam onder een 1250 kg. wegende be tonnen vloerplaat, die hij met zijn truck vervoerde terecht gekomen en op slag gedood. H. was onder de tij dens het- vervoer defect geraakte truck gekropen om te zien wat er aan scheelde. Waarschijnlijk tengevolge van het knappen van de olieleiding vielen de grijparmen van de truck, waarop de plaat rustte, naar beneden. De plaat viel eveneens en -kwam op het hoofd van H. terecht. (Advertentie) (Advertentie) Reeds gaven wij enkele bedenkingen weer, welke „De Tijd" heeft geuit naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de Deltawet. Die bedenkingen betroffen het ontbreken van een totaalover zicht van onze generale waterhuishouding op de rivieren en het nalaten van.de meest voor de hand liggende maatregelen tegen de verzilting bij Rotterdam, welke uit stuwen in de Bergse Maas en de Nieuwe Merwede en een doorlaat voor het Maaswater bij An- del zouden bestaan. Het Amsterdams orgaan brengt het uitblijven hiervan in ver band met de fundamenteler vraag, waar nu eigenlijk het best de scheiding tussen een noordelijk en een zuidelijk bekken wordt aangebracht. Men heeft bij de Deltacommissie van meet af vrijwel als een axioma aangenomen, dat scheiding tussen een noordelijk en een zuidelijk bek ken in ons stromengebied moest ge schieden in het Volkerak. Maar er is, aldus „De Tijd", geen bewijsvoe ring, dat het daar moet of althans zo overwegend zware voordelen biedt boven een andere plaats, zo als de aloilde waterscheiding tussen de Schelde en het gebied der noor delijke rivieren. In ons eigen blad. wezen we er vroeger al op, dat deze natuurlijke scheiding tussen zout en zoet aan leiding geeft om een dam te leggen de Keeten. en dan de Oosterschel- de zout te laten. „De Tijd" ziet de mogelijkheid van 'n scheiding „door middel van een dam van de zuide lijke punt van Duiveland door het noord-oostelijke deel van de Ooster- schelde, voor de Brabantse wal ter hoogte van Bergen op Zoom, afbui gend naar het zuiden tot het Kreek rak, dat geopend behoort te wor den". Verminkt plan Hier komt dus ook weer de ge dachte van een heropening van hét Kreekrak naar voren, waarover de Memorie van Antwoord zich nau welijks uitlaat, terwijl zij het plan daarvoor, zoals ir E. van Konijnen burg het heeft nagelaten en dat toch bij Waterstaat bekend is, niet eens juist weergeeft. Behalve de verbinding van een open Kreekrak onder langs de wal van Tholen met de Keeten, voor zo ver van een sluis ten westen van Bergen op Zoom, bestaat ook de mogelijkheid van een voerweg van af het open Kreekrak langs een sluis in de Eendracht door het opnieuw doorgestoken Slaak naar het Vol kerak. In beide gevallen behoeven er niet meer dan 2 sluizen te lig gen in de Antwerpse Rijnvaartweg. terwijl deze in het laatste geval bo vendien aanmerkelijk korter zou wor den. Bergen op Zoom veronach tzaam il Tenslotte zou men het Kreekrak toch ook wel moeten doortrekken bij afsluiting van de Oosterschelde wan neer men Bergen op Zoom een ver binding met de open zee geven wil. De Memorie van Antwoord toont echter geen interesse voor het door trekken van de Kreekrakdam, al kan dit het bezwaar van vier sluizen op dé oude Antwerpse Rijnvaartweg bij open gebleven Oosterschelde onder vangen. Men gaat nu eenmaal van de gedachte uit, dat de Oosterschel de dicht moet om een zoetwater- meer te worden. „De Tijd" vraagt niet ten onrech te: „Waarom zoet water naar het westen om het oosten te bevloei en, waar dat .water overigens van daan komt? Waarom de oestercul tuur opofferen, als men niet meer weet dan de lakonieke medede ling. dat een geperforeerde dam te duur is? Waarom te duur? In welke verhouding staan die meer dere kosten tot de totale kosten, die nu al op 2,5 miljard geraamd worden?" Zo heeft het Amsterdamse blad de Memorie van Antwoord van vraag tekens voorzien en licht laten val len op zwakke punten, die hernieuw de overweging verdienen. Op vele en kardinale vragen is de Memorie nog antwoord schuldig gebleven. Er is een keuze gedaan, maar daarmee zijn rechtmatige twijfels niet opge heven. Dit op zijn beurt duidelijk te hebben gemaakt is het Amster dams orgaan tot een verdienste te rekenen. De ii.v. Nederlandse Spoorwegen heeft in 1956 een iets kleinere winst geboekt dan in 1955. De winst over 1956 bedroeg f 10.354.424.01 en in 1955 f 10.604.117.03. Van de winst wordt f 9 miljoen bestemd voor de uitkering van 3 percent dividend aan de aan deelhouders, de rest wordt overge bracht naar nieuwe rekening. De totale opbrengsten stegen met f33.3 miljoen tot f488.2 miljoen, de kosten met f33.6 miljoen tot f477.9 miljoen. Van het bedrag, waarmede de opbrengsten stegen, kwamen f 14.4 miljoen voor rekening van het reizi- gersvervoer en f 13.5 miljoen voor re kening van het goederenvervoer. De toeneming van de kosten kwam voort uit een stijging van de exploitatiekos ten met f27.1 miljoen, van de afschrij. vingen met f 6.0 miljoen en van de interest met f 05 miljoen. Evenals in de drie voorgaande ja ren werd f4 miljoen gereserveerd als bijdrage aan de totstandkoming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan rijkswegen. Aldus het vandaag verschenen jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen. (Advertentie) (Advertentie) I Nog eventjes wachten, jon- J gelui. Zo'n kleine twintig jaar j beweert de Amerikaanse schrij- ver Ley. En dan gaan we per J raket de grote plas over. Daar doen we dan een krap S uurtje over. Ontbijt in Amster- dam, kleintje koffie in New York en een aperitif in Parijs. Dan bent u nog precies op tijd J 5 voor het avondmaal in Amster- S dam terug. Over twintig jaar j tenminste, zegt de heer Ley. J wanneer de passagiers-raket- S ten er zijn. I I Kras C Harry Starkey, 50 jaar, woont in Cairo. Dank zij zijn krasse vader, 79 jaar, woont hij daar nog. Dat is een sterk verhaal apart. Want Harry werd door een huizen-hoge stier aange vallen en vocht als een razende voor zijn leven. Toen vader zag dat Harry het niet klaren kon, greep hij reso luut in. De stier moest het onder- spit delven. „En als ze nu maar nooit meer zeggen dat ik niet meer mee kan", zei vader Starkey later grimmig. den dat vanuit een auto iemand was neergeschoten. Het lijk was verdwe nen. Een uitgebreid aantal politie mannen toog twee dagen lang op zoek naar de moordenaars. Geen schaduw van een spoor! Tot op een gegeven ogenblik iets uitlekte over een fles koeienbloed, die was gesignaleerd in handen van een steld studenten- Toen was de zaak snel rond. Record Toen Lucian Woynowsky, een Poolse emigrant, een paar weken op vrije voeten rondwandelde na een tijdje te hebben vertoefd in de gevangenis van Graz, werd hem naar zijn paspoort gevraagd door een man van de internatio nale politie. Op het door hem ge toonde paspoort heette hij ineens helemaal anders. Bij onderzoek bleek dat onze Lucian nog 26 pas poorten op zak had. Allemaal met zijn eigen foto. Maar ook allemaal andere namen. Vanwege dit zon derlinge record zit hij nu weer in de cel. Zwemmen thuis En dit is natuurlijk weer een snuf je uit de Staten. Daar kan een iege lijk voor een zacht prijsje (nu ja, zacht!) een kant-en-klaar zwembad kopen. Het geval is tien bij vijf me ter groot. Een gat graven in de ach tertuin en u kunt een duik nemen. Ais u niet vergeet water in het bas sin te doen tenminste. Bioed op straat Studenten kunnen zo nu en dan met lugubere vondsten voor de dag komen. Maar zo bar als onlangs in Nieuw-Zeeland kom je toch niet vaak tegen. Daar zagen op een mor gen vroege, voorbijgangers bloedspo ren op straat liggen in een doorgaans rustig stadje. De politie werd gealar meerd. Het onderzoek deed vermoe» VLAAMS-BELGIE: 19.00 Feuilleton. 19.05 Voor de vrouw. 19.30 Nws. 20.00 Schipper naast Mathilde. 20.40 Documentaire film over de orgelbouw ir\ Vlaanderen. 21.05 Nieuwe films. 21.35 Van uitvinders en. patenten. 22.05 Nws. en journ. Zo! En wat moet ik nu verder doen? Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelsipel. 11.05 Dansmu ziek. 11,40 Kamermuz. AVRO: 12.00 Instr. kwint. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Gevar. progr. 13.55 Beursber. 14.00 Strijk'kwart. 15.05 Gevar. muz. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Pianoduo. 17.25 Vakantietips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz, 13.50 De puntjes op de i., caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinder koor. VPRO: 19.30 Wat geloven. Vrijzin nig Protestanten? caus. 19.50 Is nog ver zoening tussen O.- en W.-Europa mogelijk caus. 20 00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Ronde van België caus. 20.45 Levert uit een beginsel, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Het hangt aan de muur en het tikt. VPRO: 22.40 Zorg om de mens caus. 22.50 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Ka merorkest. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Omroep or kest. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Symf. orkest en. solist. (20.40—20.55 Kunstkaleidosroop). 21.30 Vlaamse muz. 22.00 Nws. 22.11 Mo derne muz. 22.5523.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 BRUSSEL 484 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00, 14.30, 15.30 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 18.38 en 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. kamerens. en sol. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.5Ö Nws. Als kenner ken ik de smaak van m'n rokers. Geen lekkerder shag dan IBIS shag. Dobbelmann lekker man! VRIJDAG 14 JUNI 1957 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerb. 8.15 Gram, 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.4Ó Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Piano, tenor fluit en fagot. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.30 Meropole ork. en so list. 15.00 Schoolradio. 15.30 Chansons. 15.50 Gram. 16.00 voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. (Inter mezzo: Gram.) 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Amus. muz. 18.30 Vra- genbeantw. 18.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Rege- ringsuitz.: Rubriek „Verklaring en toe lichting'': Veiligheid in de bouwnijver heid. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De springplank. 20.45 Australië, emigratie landl. klankb. 21.45 Kamerkoor. 22.30 Gram. 22.35 Ope ning Holland Festival. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Dans muziek.

de Stem | 1957 | | pagina 3