Weinig uniformiteit op fokveedag Axel Ook in Zeeland een vakantie leergang SCHROEFTURBINES OP DE EUROPESE K.L.M.-LIJNEN Kamer vraagt in motie prioriteit voor hulp onontwikkelde gebieden Stikstofbindingsbedrijven te Sluiskil uitgebreid Hengelose jongelui stelen tweemaal een motor Overgang naar het straaltijdperk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 JUNI 1957 Bejaarde Zeeuw door de trein gegrepen Probeer eens Pittige, scherpe filmbeelden? AGFA ISOPAN F smalfilms Benoemingen bij waterschappen Voorlopig nog geen geneesmiddelenwet in de Kamer Nagedachtenis van Felix Timmermans wordt geëerd Dolle overval te Maldegem Gemaskerde bandieten schoten er op los Internationaal gemeenten-congres Zuid-Beveland Hoogwaterstanden Commandant Bierens te Kapelie koninklijk onderscheiden Eén grote wens uniformen Bredase politie houdt hen aan Twee doden en vier gewonden Moeder Theobalda 50 jaar in klooster Z.-l laan Je ren TERNEIJZEN Twintig katholieke koren zondag naar Breda AGENDA DE A1 Vandaag I Woensdagochend op weg naar de fokveedag te Axel die gehouden werd in het kader der tentoonstel ling „Axel '57" zagen we in een wei twee zwartbont-blaarkop-koeien, een wel zeer zeldzame kleurafteke- ning. We vreesden toen dat het in Axel wel eens tegen kon vallen, maar ofschoon hier nog wel het het een en ander valt te verbeteren het viel mee. Het is hier in midden-Zeeuwsch- Vlaanderen (uit het oosten was de aanvoer niet groot) niet zo'n voor aanstaand fokgebied als we in an dere delen van ons land kennen en dienovereenkomstig was hier op de fokveedag nogal weinig uniformi teit. Wel waren er verschillende goede en goedsoortige koeien met goede ruime uiers en goede produktiegege- vens, vooral onder de oudere, doch er waren ook nog te weinig edele dieren die trouwens wel ruim, soms zelfs heel erg, ruim gebouwd waren. En wat de 'produktie betreft: die was niet altijd in overeenstemming met de ruimte van de uier; speciaal was van sommige dieren het vetge halte wat aan de lage kant: meer dere dieren hadden minder dan 3.30 pet., één had zelfs 3,01 pet. vet in de melk. Naast het fokvee was er een af deling vet- en mestvee, lang niet vet allemaal! En daaronder zagen we verschillende roodbonten en zelfs 'n blauwbonte. De laatste wellicht nog verwant aan een stier, indertijd uit Engeland ingevoerd (vleesras), de roodbonten soms heel na het type „dikbil" benaderend. De opfok van de jonge dieren is hier blijkbaar niet ideaal: er waren een paar oktober- en november- stiertjes die onvoldoende ontwikkeld waren. Met deze twee plus een vier tal redelijk goede pinken verscheen stamvader Grietje's Jan. v. Witzij's Adema (zelf 2de prijs der ouderen) eig. Jac. de Putter te Axel. Op welke collectie een 2e prijs werd gegeven. Niet slecht beloond. Als stammoeder werd eerste de 6 1/2-jarige keurstamboekkoe Adèle van Lena's Adema van H. C. Tolle- naar-v. Hoeve te Hoek. Deze Adèle zelf 1 C der oudere melkkoeien, na een R koe van P. J. den Hamer te Axel (1 A) en de H. Gistermiddag omstreeks half drie is de 78-jarige heer J. Brasper uit Middelburg op de automatisch bevei ligde overweg bij de Kanaalweg door de trein, die even voor half drie uit Vlissingen was vertrokken, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer fietsts rechts van de weg. Toen hij de overweg naderde zwenkte hij naar links om te proberen zo de overweg te passeren. Het achterwiel van de fiets werd door de trein geraakt, het slachtoffer kwam vele meters verder terecht. De bejaarde wielrijder is niet onder de trein terecht gekomen. Hij kreeg geen uitwendige verwon dingen. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. (Advertentie) andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn. dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven V/AT MijNhaRPt HAAKT )5<j0E0 S. koe Paula 1 B) van Tollenaarijv. Hoeve, vormde met deze Paula plus Aagje 2 K. S. een heel goede groep van drie eigengefokte volbloeden, waarop Tollenaar-v. Hoeve terecht de eerste prijs kreeg. Ook met zijn drietal ■pinken werd deze inzender 1 A, gevolgd door Al. Stallaert te Kloosterzande. Doch met zijn drietal oudere dieren werd hij 1 C na de beste drie van W. L. den Hamer te Axel. heel goede koeien met goede ruime uiers en het ook goede drietal van Wed. M. de Regt, te Hoek, waaronder de kampioenen. Kampioene toch uit een goed ge zelschap van tien allereersten werd de 6 1/2-jarige Cato S, van Dirk Adema van wed. M. de Regt: een zeer goed typische sterk gebouwde en gesloten koe met heel goede ruime- vierkante uiers met goede (zwarte) en goed geplaatste spenen; een melk- rijke koe. wier vetgehalte iets ho ger kon zijn. Ze was in haar rubriek eerste van vier goede eersten. Re serve-kampioene werd de 5 1/2-jarige Cathelijnhof's Martha 2. S. V. de oost-Zeeuwsch-Vlaamse k.i. stier Rotterda Sikkema 89 R.P., van A. D. H. Verschueren te Kuitaart, dit tegen enkele andere praktisch even goede koeien. Genoemde k.i. stier was niet ter keuring. Slechts één stier kreeg een le prijs. nl. de in Gelderland gebo ren 2 1/2-jarige Jan. van Südhoek- ster Bles Eduard, eig. Joh. Pieters te St.-Jansteen. Deze als éénjarige met b c opgenomen stier heeft zich ontwikkeld tot een redelijk type en hem werd het kampioenschap van de dag toegekend. Een reserve-kam pioen werd niet aangewezen, daar voor waren de overige stieren blijk baar niet goed genoeg. Regelmatig worden in Nederland vakantieleergangen georganiseerd door een contactcommissie, die uit gaat van de directies en leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs en de stichting ..Bedrijfsopleiding me taal- en elektrotechnische industrie Bemetel". Dinsdagmorgen viel aan Zeeland en aan de koninklijke maat schappij ,De Schelde' de eer te beurt deze vakantiecursussen voor 1957 te ontvangen. Namens de directie van ,,De Schel de" begroette mr. H. van Andel in restaurant ..Britannia" te Vlissingen de verscheidene honderden bezoe kers van deze vakantieleergang. Het was noodzakelijk gebleken de aan melding te beperken, omdat de be langstelling voor de cursus te groot was. De cursus begon .dinsdagochtend met een voordracht van ir. B. Bon- gers over de machinale bewerking van zeer grote werkstukken bij de bouw van motoren. Daarna sprak ir. M.F. Kok over de bouw van mo derne stoomketelinstallaties voor elektrische centralen. Woensdagochtend hield ir. G. A. Kemper een voordracht over de con structie van grote tandwielen en wat daarbij behoort, waarna ir. G. Broersma over hetzelfde onderwerp mededelingen deed. Ir. J. Mulock Houwer sprak over de nieuwe Schelde-Sulzer tweetact dieselmotor met drukvulling voor (Advertentie) Bij K. b. zijn benoemd: Tot voorzitter van het waterschap Stoppeldijk c.a.: W.P.J. Staal, te Vogelwaarde. Tot gezworene van het waterschap Pros- perpolder (Nederl. gedeelte): J. Th. M. Smet, te Clinge. en is aan A. Minderhoud. te Wilhelminadorp (gemeente Kattendijke) op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van voorzitter van het be stuur der waterkering van de cala- miteuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina (Z.B.). (Van onze parlementaire medewerker) De vraag in hoeverre Neder land moet bijdragen aan de in ternationale actie voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden, is gisteren een interessant onder werp van een debat geweest in de Tweede Kamer, naar aanlei ding van interpellatie van de heer Ruygers over de besteding van de vijfentwintig miljoen, die hiervoor op de begroting wa ren uitgetrokken. Minister Luns deelde mee. dat de regering alleen bij uitzondering dit bedrag sterk heeft moeten beknotten, omdat de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen een zeer acute nood in het leven riep en omdat de schatkist dit niet op kon vangen, tenzij over dertien miljoen kon worden beschikt uit het genoemde fonds. De minister van Financiën, de heer Hofstra. heeft dit laatste mee verdedigd. Hij gaf toe, dat het geen elegante figuur is, dat Nederland, dat zelf van de Marshallhulp heeft geprofiteerd, thans met binnenlandse moeilijkheden aan komt zetten, nu er van ons me dewerking wordt gevraagd voor dit doel. Maar de nood is dan ook nog steeds nijpend. De bodem van de schatkist is niet alleen in zicht, hier en daar zijn we al door die bodem heen. Ook voor het komende jaar moeten we zeker rekening houden met moeilijke omstandigheden en men kan niet tegelijk de regering vragen haar uitgaven te beperken en de bestaande begrotingsposten allen te handhaven. De minister wees ook op de financiële verplichtingen, die ons te wachten staan uit hoofde van het Euromarktverdrag. Daartegen over zal slechts een bescheiden stij ging van de Rijksuitgaven staan. Over de onderontwikkelde gebieden sprak namens de K.V.P. mej. dr. de Vink, die begrip had voor de moei lijkheden van de regering, de beper king in de uitgaven allereerst tot stand wilde zien komen door wat minder luxe en wat minder perfec tionisme, zodat we toch nog aan de plicht kunnen voldoen om de nood te helpen lenigen, waaronder tweederde van de mensheid nog steeds gebukt gaat. Van verschillende zijden werd er gewezen op de verplichtingen, die Ne derland heeft om binnen het konink rijk minder ontwikkelde volken te helpen. Minister Luns heeft dit ech ter geheel afzijdig willen zien van de verplichtingen die ons internationaal zijn opgelegd. Er is een motie aan genomen. waarin de Kamer tot uiting brengt, dat de regering zoveel mogelijk prioriteit aan deze zaak moet verlenen. De ministers hebben zich tegen deze motie niet verzet, zo dat zij zonder hoofdelijke stemming kon worden aangenomen. Alleen de heer van Leeuwen (V.V.D.) was er zeer tegen. Hij citeerde uitlatingen van oud-mi nister Steenbergen, die er op had ge wezen. dat ons zeer grote verplich tingen te wachten staan uit hoofde van het Euromarktverdrag, die ook neerkomen op hulp aan onderontwik kelde gebieden. (Van onze parlementaire medewerker) De Geneesmiddelenwet, die reeds vele jaren bij de Kamer werd inge diend, zal voorlopig nog wel niet in behandeling komen. Tegen de zin van minister Suurhoff en de P.v.d.A. in heeft de Tweede Kamer gisteren be sloten met 52 tegen 45 stemmen om niet te voldoen aan het verzoek van de minister, die meende thans spoed te gaan betrachten. De Kamer was van oordeel dat eerst de positie van de drogisten nader dient te worden bekeken. Binnenkort worden de vesti gingseisen uitgevaardigd waaraan de ze drogisten zullen zijn onderworpen. grote vermogens. Des middags werd de bekende Scheldefilm .Mannen tus sen staal" vertoond, waarbij de heer M.C. de Reeper een toelichting gaf. Die middag was er ook een rond leiding over ,,De Schelde". Vandaag wordt deze vakantieleer gang besloten met een, bijeenkomst in ..Het Schuttershof" te Middelburg, waar ir. J.G. Snip zal spreken over de waterbouwkundige problemen van het Deltaplan en drs. M.C. Verburg over de economische en sociale ge volgen van dat plan voor Zeeland. Lier bereidt zich voor op een groot se herdenking van Felix Timmer mans, die 10 jaar geleden overleed. Voor deze hulde is de spontane me dewerking verkregen van de culturele verenigingen in de stad Lier, van literaire kringen uit België en van de Vlaamse Toeristen Bond. Voorts is een inrichtend comité sa mengesteld, dat bestaat uit het col lege van burgemeester en schepenen en het feestcomité der stad. Het programma vermeldt de ope ning van een tentoonstelling op zater dag 15 juni. Ze zal zowel zijn letter kundig als zijn plastisch werk betref fen. Zondag 16 juni wordt de grote dag. Om tien uur is er een plechtige H. Mis in de hoofdkerk, 's Middags om 2 uur zal in het woonhuis van Tim mermans een gedenkplaat onthuld worden. Daarop volgt de inhuldiging van een Timmermanspad. Om 5 uur is er een academische zitting in de stadsschouwburg, waarop prof.dr. J. Aerts en Emiel van Hemeldonck het woord zullen voeren. De verdere plechtigheden worden gehouden op de Grote Markt, waar om 7 uur de vijf Lierse harmonieën een gezamen lijke uitvoering zullen verzorgen. Op initiatief van de V.V.V. zal op verschillende plaatsen in de stad een bloemversiering worden aangebracht met motieven uit het werk van de Fé. Op de weg Eekloo-Brugge bevindt zich recht tegenover de treinhalte Maldegem-Donk het café ..Amster dam". Het is in de nacht het toneel van een brutale overval geworden. De exploitant Johan Munsterman, Nederlander, had zich al te ruste be geven en zijn vrouw wilde nog een paar late klanten uitlaten, namelijk een Brugse tandarts en zijn vriend. Toen deze beide mannen in hun auto wilden stappen, zagen ze twee scha duwen, die zich achter een benzine pomp schenen te willen verschuilen. Toen de vrouw een kijkje ging ne men, bleken het twee gemaskerde en gewapende bandieten te zijn, die met een van hun vuurwapens gebruik maakten. Om aan de kogels te ont komen, sprongen de vrouw en haar twee klanten in de auto, die er in razende vaart vandoor ging. Toch kreeg de tandarts nog een schot in een van zijn voeten en werd de ach terband van zijn wagen stuk gescho ten. Een kilometer verder kon men de hulp van de politie inroepen. Intussen waren de twee zware jon gens het café binnengedrongen en hadden de inhoud van de geldlade ingepikt. Ze zetten hun wandeling voort door het hele huis en troffen de hevig geschrokken cafébaas aan, die niet anders kon doen dan zijn spaarpot overhandigen. Daarop gin gen de kerels er vandoor na nog een viertal kogels door de juke-box ge schoten te hebben. Ze stapten in hun gereedstaande auto en verdwenen in de richting Gent. De totale buit bedroeg 8000 francs. Er waren minstens 18 schoten ge lost. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 14 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.18 en 16.38 uur: te Ter- neuzen om 3.40 en 15.57 uur en te Vlissingen om 3.10 en 15.27 uur. Rilland Tijdens een bijeenkomst op het ge meentehuis van Kapelie heeft burge meester H.G. van Suijlekom de brandweercommandant de heer J. Bierens de ere-medaille In zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Dit gebeurde ter gelegenheid van het feit, dat de heer Bierens 40 jaar lid was van de plaat selijke brandweer. Hiervoor waren vele genodigden op het gemeente huis samengekomen. Onder hen was de heer H.M.A. v. Schendel uit Breda, inspecteur van de brandweer in Noordbrabant en Zeeland, de heer H.B. Pilaar uit Goes namens de Zd. en Noord-Beve- landse brandweercommandanten ve le vertegenwoordigers van brandwe ren uit omliggende gemeenten, tal van raadsleden, het college van B. en W. en vele anderen. Het was tevens een afscheids avond. want de heer Bierens achtte de tijd gekomen om afscheid te ne men en dit besluit had ook de on- De nieuwe ureumfabriek, onderdeel van de .Compagnie Neerlandaise 1'Azote" te Sluiskil, is in bedrijf ge steld. Deze stikstofbedrijven vervaardi gen thans drie soorten kunstmeststof fen. Aan de vervaardiging van zwa velzure ammoniak en kalkammonsal- peter is de fabricage van ureum toe gevoegd. Dit ureum bevat ongeveer 46 pet. stikstof tegenover kalkam- monsalpeter. dat door 80 procent van de Nederlandse landbouwers voor be mesting wordt gebruikt, slechts 20 procent. Een van de voordelen van het ureum is, dat de landbouwer van dit produkt, dat een hoger percentage stikstof bevat, minder nodig heeft, hetgeen vooral bij de export een winstpunt betekent. Over enkele dagen zal men boven dien een vijfde installatie voor de ammoniakproduktie in bedrijf stel len, waardoor deze produktie in ster ke mate zal worden opgevoerd. De stikstofbindingsbedrijven. te Sluis kil zijn na de tweede wereldoorlog belangrijk uitgebreid. Er is een veel grotere watergasfabriek gebouwd en tevens een nieuwe converteringsin- stallatie. Het aantal gasscheidings- apparaten werd vergroot en de fabri cage van ammoniak, salpeterzuur en zwavelzuur werd aanzienlijk opge voerd, zodat de vooroorlogse produk tie van kunstmeststoffen bijna werd verdubbeld. Met de staatsmijnen in Limburg en de Mekog in IJmuiden produceren de stikstofbedrijven te Sluiskil de kunstmeststoffen, die Nederland no dig heeft, terwijl jaarlijks vele dui zenden tonnen worden geëxporteerd. De ..Compagnie Neerlandaise de 1'Azote" telt 1400 werknemers. der-commandant, de heer D. Lan sen, genomen, die 34 jaar lid van de Kapelse brandweer is geweest. Behalve de koninklijke onderschei ding kreeg de heer Bierens ook een medaille van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten, even als de heer Lansen. Burgemeester van Suijlekom schetste uitvoerig de vele verdiensten van beide mannen. De heer van Schendel wees speciaal op het feit, dat het zo belangrijk is, dat de vrouw staat achter het werk van de brandweerman. Na mens de leden van de Kapelse brandweerploeg bood de heer M. Ganseman de heer Bierens een vul pen aan en de heer Lansen kreeg een luxe kist sigaren. In zijn dank woord zei de heer Bierens, dat hij besloten heeft nog aan te blijven als commandant tot er een nieuwe com mandant is gevonden. Eenzelfde be sluit heeft ook de heer Lansen ge nomen. Verder had de heer Bierens nog één grote wens en wel: Een uniform voor zijn manschappen. Gistermorgen had in de Ridderzaal te s Gravenhage door de Koningin de officiële opening plaats van het internationaal gemeenten-congres, dat tot 18 juni wordt gehouden. Tijdens de openingszitting brachten 12 meisjes, gekleed in de kleder drachten der Nederlandse 'provin cies de IULA-vlag binnen. De vlag zelf werd gedragen door het meisje dat Zeeland in een Zuidbevelands kostuum vertegenwoordigde. Nadere bijzonderheden elders in deze editie. éeftè, (tót 'tlw&tê,/ Twee jongelui, B.V. en T.W. beiden 18 jaar, beiden uit Hengelo (O), zijn door de Bredase politie gesnapt en in voorarrest gezet. Het bleek bij onderzoek, dat zij tot tweemaal toe een motor gestolen hadden en wel in Arnhem en in Breda. In beide gevallen hadden zij de motor ergens aan de kant gezet, omdat de benzine op was. Een poging om aan het tanksta tion aan de rondweg gratis benzine te krijgen, mislukte, doordat zij ge stoord werden bij hun diefstal. De jongens zijn verhoord en inge sloten. Zij werden aangetroffen in de Zandbergweg te Breda, waar zij, verdekt opgesteld, bezig waren een fles melk leeg te drinken. Zij gaven bij het verhoor ter plaatse te •ken nen in Breda verdwaald te zijn; één van hen gooide nog snel een tang weg in het struikgewas. 5? (Van onze luchtvaartmedewerker) Deze maand komt de K.L.M. met een nieuw type passagiersvliegtuig in de lucht, nl. met negen Vickers Viscounts 800. De directie luidt hiermee na lang aarzelen een nieuwe periode in voor de burgerluchtvaart, want genoemde toestellen, die met schroefturbines zijn uitgerust werden nog nimmer voor dit doel gebezigd. Ze maken een overgangsperio- die naar 't straal-tijdperk mogelijk. O.m. zul len de vliegtuigen worden ingezet op de Euro pese lijndiensten naar Barcelona, Brussel, Dublin, Kopenhagen, Londen, Manchester, Parijs, Rome, Stockholm en Zurich. Deze machine is een verbeterde uitgave van de Vis count '700, die bij de verschillende andere luchtvaart maatschappijen in dienst is. De manier van voortstuwing door middel van de schroefturbint is voor de K.L.M geheel nieuw. De vier motoren hebben een vermoger van 1.765 pk elk. waarbij een kruisnelheid van 510 km per uur wordt opgebracht. Het uiterlijk verschilt ove rigens niet veel van de thans bestaande machines, maai ze zijn sneller en vliegen met minder geraas. De viei motoren bestaan uit Rolls Royce Dart turbo-props waarvan de werking op hetzelfde principe berust als var de straalmotor. Ook in de schroefturbine-motor wordt een turbine aangedreven; echter wordt de energie van de uitstro mende gassen niet voor directe voortstuwing gebezigd (zoals dat bij de straalmotor het geval is), maar voor het aandrijven van de propeller. Men heeft uitge maakt, dat voor het vliegen van niet al te lange af standen met betrekkelijk lage snelheden de schroefaan- drijving nog altijd het meest economisch verantwoord is. Vandaar de combinatie propeller-turbinemotor, die tevens een geleidelijke overgang inhoudt van zuigermo tor naar straalturbine, van benzine op kerosine, met uiteindelijk een hyper-moderne verkeersdienst met straalvliegen. Stabiel en trillingsvrij Het vliegtuig is ook veel geriefelijker nog dan zijn voorgangers. Doordat het snel kan opstijgen, kan het doorgaans op grotere hoogten gaan vliegen, waarbij het niet te versmaden voordeel komt boven de weersele- menten uit te kunnen vliegen, aldus een stabiele, rustige vlucht bewerkstelligend. Deze nieuwe typen motoren bevatten slechts rote rende onderdelen, zodat er nagenoeg geen trillingen optreden. Zodoende deert het geluid der motoren de passagiers minder dan die in de van zuigermotoren voor dene toestellen. Bovendien zijn de passagierscabines uitgerust met grote, ovale ramen, zodat men behalve ren goed uitzicht ook een zeer gunstige inval van het licht heeft. Vliegt de machine op grote hoogte, dan ■orgt een drijfsysteem er voor, dat de luchtdruk normaal ilijft, zoals die op een hoogte van 1600 meter is. De Viscount 800 heeft plaats voor 59 passagiers, terwijl t nog plaatsruimte te maken is in een kleine voor-ca- line voor vrachtvervoer in de vorm van post. vracht goed en bagage Men heeft bij de K L.M gemeend deze vliegtuigen de namen van enkele luchtvaart-pioniers te moeten geven en wij geloven, dat die ook met ere zullen dragen. De in Breda gestolen motor bleek van zekere S. te zijn, die deze had geparkeerd op het Kerkplein aldaar. De jongens hadden de motor na ge bruik, en toen bleek dat zij het ben zinestation niet konden binnenkomen, nabij de Rijsbergseweg achtergelaten. De in Arnhem gestolen motor werd teruggevonden aan de Lovendijkse- straat. Een der verdachten liep nog in een voorwaardelijke veroordeling, de an der was tot nu toe nog brandschoon. Auto-ongeluk te Maastricht Twee personen werden gedood, een zwaar en drie licht gewond, toen woensdagmiddag op de Franciscus Romanusweg te Maastricht twee zwaar geladen vrachtauto's op el kaar botsten. Nabij de spoorbrug stond omstreeks half drie een met hout geladen vrachtwagen gepar keerd. De 39-jarige chauffeur J. v. d. Broek uit Hulsberg stond achter de wagen. In de cabine bevonden zich vier kinderen. Op dat ogenblik naderde uit de richting Maastricht de met ce ment geladen vrachtauto van de 39- jarige Th. Ruers uit Sittard. De ce- mentauto botste achterop de stilstaan de houtwagen. Chauffeur van den Broek werd op slag gedood. Door de schok vloog de houtwagen tegen een muur. De balken, waarmee hij geladen was. boorden zich van achteren door de cabine, gelukkig juist over de hoofdjes van de kinde ren heen. Slechts twee van de vier kinderen werden licht gewond. De ce- mentauto was intussen tegen de ba lustrade langs de Maas aan de an dere kant van de weg gereden. Uit de geheel vernielde cabine kon men met grote moeite de slechts licht ge wonde chauffeur bevrijden. Erger was de 60-jarige J. Quik uit Sittard, die naast hem zat. er aan toe. even als het vierjarige dochtertje Mia van de chauffeur. Ruers. dat bij Quick op schoot zat. Beiden werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht, waar het meisje naderhand overleed. De Moeder-overste Theobalda \an de Dochters van Maria en Jozef aan de Choorstraat te Den Bosch za] op 24 juni haar gouden kloosterjubileum herdenken. Moeder Theobalda (Maria Geerts uit Den Bosch) was lange tijd werkzaam bij het onderwijs aan de school van de Zusters in de Rus tenburgerstraat te Amsterdam. Daar na was zij gedurende acht jaren overste van het doofstommeninstituut te St. Michielsgestel en thans is zij plaatsvervangend algemeen overste van de kloosters der Congregatie in Nederland. CONCERT. De harmonie ..Rillandia" gaf een concert op de tent, waarvan vele belangstellenden profiteerden. Na af loop maakte het gezelschap nog een muzikale wandeling door het dorp, gevolgd door een grote menigte voornamelijk jeugdige personen. RODE KRUIS-ACTIE. Tot slot van de 14-daagse Rode Kruis-actie werd een bliksemloterij gehouden, die dank zij de volledige medewerking van vele dames en he" ren een groot succes is geworden. In totaal werden op één middag 3000 loten verkocht. Kloosterzande I)e heer I'. Voet begraven Gistermorgen is het stoffelijk over schot van de heer P. F. Voet alhier ten grave gebracht. De overledene, die ruim 76 jaar was. was zeer gezien in Kloosterzande. Vooral in aanne merskringen was de heer Voet bij zonder goed bekend. Ondanks zijn drukke werkzaamheden als aannemer is hij vele jaren gemeenteraadslid ge weest, w.o. enkele jaren ook wet houder. Verder is de overledene 25 jaar voorzitter van de harmonie St. Cae- cilia geweest, waarvan hem het ere lidmaatschap is aangeboden. De schut terij „Willem Teil" heeft aan hem steeds een prima secretaris gehad. Toen de schutterij enkele jaren ge leden bijna ter ziele ging, heeft de heer Voet dit voorkomen en met al zijn krachten de vereniging tot nieu we bloei gebracht. Ook heeft de over ledene veel goed gedaan voor de ar men uit de gemeente. Burgemeesters, secretaris en wethouders van de ge meente vergezelden de heer Voet naar zijn laatste rustplaats, alsmede de ge meenteraad. Voorts waren aanwezig de harmonie St. Caecilia en de schut terij Willem Teil, beide met omfloerst vaandel. Aardenburg gouden bruiloft. Het echtpaar Callaert-van Damme uit de wijk Hille vierde zijn gouden bruiloft. In de parochiekerk te Aar denburg werd een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragtn door een priesterzoon van de gouden ju bilarissen. terwijl de parochiegeeste lijken assisteerden. Daarna werd in de Roode Leeuw een receptie gehou den en de feestdag verder in de fa miliekring doorgebracht. auto tegen een boom. In de namiddag omstreeks 2 uur is op de Eedeweg tussen Eede en Aar denburg nabij de Aardenburgse riool zuiveringsinstallatie een kleine vrachtwagen, komende uit de rich ting Eede, met grote snelheid uit de flauwe bocht aldaar gevlogen en te gen een boom terecht gekomen. De enige inzittende, de 30-jarige drank handelaar C. de Vriend uit Aarden burg. werd hierbij ernstig gewond, terwijl de wagen ernstig werd be schadigd. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het Sint Antonius ziekenhuis te Oostburg ver voerd, nadat dokter Hage uit Aar denburg de eerste hulp had verleend autobotsing. Op het kruispunt Draaibrug kwa men twee personenauto's met elkaar in botsing. De auto, die uit de rich ting Sluis kwam en waarva'n de in zittenden afkomstig waren uit Schie dam, verleende geen voorrang aan de uit Oostburg komende wagen met inwoners uit Ossendrecht. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. De beide auto's kregen echter mate riële schade. Bij 't politie-onderzoek bleek, dat de bestuurder van de Schiedamse wagen bovendien niet in het bezit was van een rijbewijs. Van onze adverteerders uitbreiding showroom fa. pot te axel. De firma B. Pot te Axel heeft haar showroom van moderne meubelen, die reeds terecht veel belangstelling en waardering genoot, nog aanzien lijk uitgebreid en aangepast aan de eisen welke het voeren van eigen tijds meubilair aan een showroom stelt. Het resultaat is de moeite waard: er is een attractieve „tentoonstel lingsruimte" geschapen waar men 'n goed overzicht krijgt van de moge lijkheden die het moderne meubel biedt. De r.-k. Bond van Zangverenigin gen in het bisdom Breda, vorig jaar opgericht, houdt zondag a.s. in Con cordia te Breda zijn eerste bonds- coneours. De organisatie is in han den gelegd van het r.-k. gemengd koor ..Volksadel" te Breda, dat twin tig koren te gast zal hebben, t.w. 12 gemengde koren, 3 dameskoren en 5 mannenkoren. Deze koren zullen in verschillende afdelingen uitkomen. Naast medailles, zilveren lauwertak ken, -kransen en bekers, zal een bonds-wisselprijs worden toegekend aan hel bondskoor, dat het hoogste aantal punten behaalt over het ge hele concours. Ook enkele niet bij de bond aangesloten koren nemen aan het concours deel. wed haar j: ongerefl van 's typisch komen, nende magazijl tikelen I van 20 I mate u I strekt. I ruim 3(1 penjassB slagerssB zend p;l schrik rB borstels I zijn, onB staan! ïB bereid I deze goB tandentH moffen fl Voor I was aafl van adfl Rekenk® strekte fl stond eeB anderhafl eindelij 11 provisie I kon woi I De r| schoener I heden ill zoenssch I werden I schoenmll tiewerk I der wijk. I bedacht, I gen toch I worden I Er biel reparatie I versieter I gulden ti l een nil vroeg ddl eenmaal I men, dajl werd gcsl nagenoe|l duurde ll dat tot el onderharI raties dal zal nu vil Zo zou I tellen zij I slag. Bijv I apparaat I 10.000 gil maar datl per kon. I chine, kcl half jaail genomen I Kortor toezicht I lands gel] En wat kamer ml ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Don Giovanni.

de Stem | 1957 | | pagina 2