Bourges Maunoury brengt nieuw plan voor Algerije Miljonairs-smokkelbende in arrest Nederlandse ploeg voor Tour de France Felle kritiek van Hatta op huidig Indonesisch regeringsbestel D Weer rust in Algiers 1 Erfenis j Zes pantserwagens in beslag vijftien daders aangehouden Sterke roep om de Gaulle Regering voor twee maanden Nederlandse uitgewezen door Jordanië Zes Brabanders gekozen Fins-Russisch communiqué DAGBLAD VOOR ZEELAND Zonni'g Ook zware stookolie goedkoper Geen onmiddellijk gevaar voor griep in Europa Avonturiers zondet moraal zijn aan de macht e mooiste pull-over voor U hangt gereed bij Amerikaans vliegtuig boven China beschoten Engeland zal oase van Boeraimi niet afstaan Meer dan 100.000 kilo boter in vier maanden over grens Westen antwoordt Rusland op nota Midden-Oosten 97e JAARGANG No. 22476 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor Gext, Keminfftn en Vaderland DONDERDAG 13 JUNI 13C7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitb uitend in de Zeeuwse editie r 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel 260^ OOSTBITRG. Nieuwstraatyi. tel. no. De Franse Nationale Vergadering heeft Maurice Bour. ges-Maunoury als premier aanvaard. Hij wordt de 23ste Franse minister-president van 11a de oorlog. Ten aanzien van Algerije stelt hij min of meer dezelfde maat regelen voor als zijn voorganger Mollet, met dit onderscheid ech ter, dat het statuut geleidelijk zal worden ingevoerd, zonder dat het vuren zal zijn gestaakt. Volgens Bourges Maunoury zal Frankrijk vooral in de eerste achttien maanden soberheid moe ten betrachten. Hij zei het bezuinigingsprogram van 250.000.000.000 frank van de vorige regering, over te zullen nemen. Voor het einde van de maand zal hij verzoeken om een bedrag van 150.000.000.000 frank aan nieuwe belastingen in 1957. Hij zei, nog niet te weten welke vorm de nieuwe belastingen zullen hebben. Zij zullen in één jaar in to taal 300.000.000.000 frank moeten op brengen. Zwakke positie Onze Parijse correspondent meldt ons nog telefonisch, dat volgens poli tieke waarnemers de nieuwe rege ring van Bourges-Maunoury van meet af aan uiterst zwak zal staan, omdat In Algiers was het gisteren, na de ongeregeldheden van dinsdag, weer rustig en het leven hernam zijn nor male loop. Alle kranten in Algiers hebben het optreden van de Europese betogers veroordeeld. De schilderachtige vlooienmarkt in de Kasbah van Algiers is dinsdag nacht door brand vernield. De oor zaak van de brand Is niet bekend. IN ITALIË zijn gisteren meer dan 100.000 arbeiders in de staalindustrie voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen een werkweek van veertig uur. DRIE BOMAANSLAGEN zijn in noord-Ierland gepleegd door leden van het verboden Ierse republikeinse leger. Te Clonoe werd een brug be schadigd, elders vernielden de bom men een transformatorhuisje en een telefooncel. VEERTIG KILO GOUD is door Tsje chische douanebeambten in beslag genomen op het grensstation van Lundenberg in een trein, die van Warschau op weg was naar Wenen Twee Fransen, die in de desbetref fende coupé zaten, zijn gearresteerd. VOOR LINNEN GARENS, vlas en vlasgarens is de invoer in Duitsland vanuit Nederland, zonder vergunning van een bedrag, vrijgegeven. ONGEVEER 2600 BRITTEN mili tairen, geleerden, zakenlieden, kun stenaars en sportlieden zijn' giste ren bij gelegenheid van de viering van de verjaardag van koningin Eli zabeth onderscheiden. DE HARINGHANDELAREN zijn, blijkens het verslag van de Neder landse bond van haringhandelaren over 1956/57. niet tevreden over de resultaten der vangsten. Op 1949 na gaf de afgelopen teelt het laagste aanvoercijfer te zien, sedert de twee de wereldoorlog. JAPANSE VISSERS, 930 in getal, die in Zuid-Korea in Poesan zijn ge ïnterneerd, wegens vissen in de Ko reaanse wateren, zullen uitgewisseld worden tegen 1770 Koreanen, die in Japanse kampen zijn opgesloten, om dat zij dat land op onwettige wijze trachtten binnen te komen. DE AANBESTEDING van de IJ-tun- nel, die was vastgesteld op 18 juni a-s., is uitgesteld tot 11 juli a.s. JIM DORSEY, de bekende jazzband leider uit de V.S., is op 53-jarige leeftijd te New York aan kanker overleden. vooral de laatste dagen de partijen nog verder uit elkaar zijn gegroeid. Het feit, dat de M.R.P. zich van stemming heeft onthouden ondanks de regeringsnoodzaak, is een teken aan de wand. Wat deden de 103 onafhanke lijke afgevaardigden van Pinay? Ze zijn evenmin met de zwakke ploeg ingenomen als de sociaal-republikei nen (ex-Gaullisten) en de U.D.S.R. van Pleven. Het is dus begrijpelijk, dat politieke /aarnemers te Parijs het reeds als een succes beschouwen als de rege ring het tot het najaar zal kunnen bolwerken. De komende man Intussen wordt de roep om generaal de Gaulle steeds ster- Weersverwachting van het K.N. •^11. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: zonnig en droog weer met iets bogere temperaturen dan giste ren. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot giatige oostenwind. Mooi weer. Plaatselijk op het einde van de nacht nevel en mist. Vandaag: zon onder 21.00 uur. Maan op 21.40 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan onder 6.29 uur. ker. Nu bekend is geworden, dat niemand minder dan Robert La- coste de formateur heeft mede gedeeld, dat het crediet van de generaal in geheel Noord-Afrika vrijwel onbeperkt is, verwacht men, dat hij de „komende man" is voor de oplossing van de Al gerijnse kwestie. De sociaal-republikeinen, inmiddels weer met de Gaulle verzoend, heb ben de laatste dagen hun contacten met de U.D.S.R., de volksrepublikei nen en de onafhankelijken versterkt, waarin men een voorzichtige poging ziet de weg af te tasten voor een regering, waarin de Gaulle geplaatst wordt met blanco volmachten voor wat betreft Algerije. Behalve de prijs van autobenzine, die zoals wij gisteren reeds meld den met ingang van 15 juni om laag gaat en wel met 0.5 cent per liter aan de pomp, gaat ook de prijs van zware stookolie omlaag. Diverse soorten daarvan worden f 10- per 1000 liter/kilogram goedkoper. Er is geen onmiddellijk ge vaar, dat de griepepidemie, die thans in het Verre Oosten woedt, zich in Europa zal ver breiden. Dit heeft een zegsman van de Wereldgezondheidsorga nisatie te Genève verklaard. In Den Haag Bij een dame in 's-Gravenha- ge, die dezer dagen per vliegtuig uit Indonesië is aangekomen, is een geval van Aziatische griep geconstateerd, dat echter zeer waarschijnlijk geen gevaar voor verdere besmetting oplevert. James de Rothschild, de beken- de kunstkenner, renpaarden- 2 2 bezitter en grootgrondbezitter, 2 2 die op 6 mei jl. op 78-jarige 2 leeftijd te Londen overleed, heeft een vermogen van elf mil- 2 2 joen pond (ongeveer 115 mil- 2 2 joen gulden) nagelaten, waar- 2 van de staat 7,5 miljoen pond aan successierechten krijgt. Het 2 is de grootste erfenis, die de 2 2 laatste jaren in Engeland is 2 2 nagelaten. Mej. Coenegracht, een Ne derlandse functionaris van de United Nations relief and works agency for Pales tina refugees", (VNRWA) de organisatie van de Ver enigde Naties die zich bezig houdt met de zorg voor vluchtelingen in het Nabije Oosten, is door autoriteiten van Jordanië tot persona non grata verklaard. Zij moest naar Beiroet, de zetel van de oi^anisatie terugkeren met het zelfde vliegtuig waarmee zij in de Jordaanse zone van Jeruzalem was aangekomen. De Jordaanse autoriteiten beschul digen haar ervan, blijk te hebben gegeven van anti-Arabische gevoelens en tijdens haar dienstreis naar Jeru zalem foto's van de eerste linies te hebben gemaakt, met de bedoeling die aan de Israëlische autoriteiten te overhandigen. De sportcommissie van de KNWU heeft, na overleg met vertrouwensman Piet van Ierlant en ploegleider Kees Pel- lenaars de Nederlandse ploeg voor de Tour de France als volgt samengesteld: Wim van Est (St. Willebrord), Daan de Groot (Amsterdam), Gerrit Voorting (Roosendaal), Wout Wagtmans (St. Willebrord), Leo van der Pluym (Dussen), Piet van Est (Fijnaart). Piet de Jongh (Made), Joop Ker sten (Siebengewald), Mies Stolker (Zuilen) en Arie van Wetten (Noordwijkerhout). Als le reserve werd aangewezen: A. van Sluis (Vlissin- gen), 2e reserve Leo van der Brand (Schijndel), 3e reserve Anton Bergmans (Aalst). Piet de Jongh, Joop Kersten en Arie van Wetten zijn de debutanten in deze ploeg. De Groot, Stolker, van der Pluym, Gerrit Voorting en Wagtmans maakten ook deel uit van de ploeg, die in 1956 in de Tour startte. Prinses Marijke heeft gisteren haar eerste officiële daad verricht. Na mens de Nederlandse jeugd heeft zij in het Dierenpark op de Grebbe- berg te Rhenen een dromedaris en een pantertje aanvaard, aangebo den door de jeugd van Pakistan als dank voor de Nederlandse hulp bij de watersnood van 1954 in Pakistan. Aanvankelijk zou het prinsesje naast de dromedaris „Paki" het olifantje „Stanï' in ontvangst ne men, maar dit dier stierf tijdens de reis naar Nederland, waarop de Pakistaanse president het pantertje als „tijdelijk plaatsvervanger" zond. De foto toont de overdracht van „Paki". V.l.n.r.: de burgemeester van Rhenen. dr. L.H.M.F.M. Bosch Ridder van Rosenthal, H.K.H. Prin ses Marijke, jonkvrouwe C. E. B. Roel!, die de prinses vergezelde en Begum Raana Liaquat Ali Khan, ambassadrice van Pakistan, die de dieren overdroeg. studeerd, dat president Soekarno heeft opgesteld voor de samenstelling van de Nationale Raad. Volgens dit ontwerp zal de Raad uit 33 leden bestaan en door Soekarno zelf wor den geleid. Gisterenochtend heeft premier Djuanda een bezoek ge bracht aan het Indonesische staats hoofd op het paleis-Merdeka om rapport uit te brengen over de re sultaten van de besprekingen van het kabinet. Ir. Djuanda deelde aan journalisten mede, dat de eerstko mende dagen de samenstelling van De voormalige Indonesische vice-president, dr. Moh. Hatta, heeft gisteren in Djakarta verklaard, dat er slechts één middel is om de huidige crisis in Indonesië te verhelpen: de leiding van de staat dient in handen te worden gelegd van zedelijk hoog staande leiders. „Bij onze nationale revolutie hebben wij een overwinning be haald in de strijd met de wapens, maar wij zijn verslagen bij de pogingen om onze sociale idealen te bereiken doordat mensen, die zijn gespeend van enig gevoel van moraal, aan de macht zijn gekomen". 4 nacht voortduurde, het ontwerp be Dr. Hatta legde er de nadruk op dal het de taak van de intel lectuelen is het huidige partij systeem te verbeteren. Hij zei, dat df leiding vgn de stgat is overgelaten aan ondeskundigen. aan politieke avonturiers, en dat als een gevolg daarvan politiek thans betekent het verdelen van rijkdommen en dat zetels en par tijen grotendeels in handen zijn van profiteurs. Daarom, aldus Hatta. hebben de buitengewesten het vertrouwen in de regering verloren. Wat wij thans moeten doen is de democratie in ons land verbeteren met een sterk gevoel voor verant woordelijkheid en een hoog moraal. Maar wij moeten niet als gevolg van de huidige crisis onze democratie vervangen door dictatuur, want dicta tuur is in strijd met de beschaving, aldus Hatta. De Nationale Raad Het Indonesische kabinet heeft op een vergadering, die tot diep in de (Advertentie) x êrtém: Konëftraot 23, tel. 7620 Volgens een bericht van radio Pe king is gisteren een Amerikaans ma rinevliegtuig van het vliegdekschip Nornet bij Swatau boven het Chinese vasteland tegenover Formosa door luchtdoelgeschut beschoten en be schadigd. Er zouden twee nationa- listisch-Chinese straaljagers zijn neergeschoten. Het Amerikaanse toe stel had tot een groep van vier be hoord, die van het vliegdekschip af ,,het gebied van Swatau in de pro vincie Kwantoeng waren binnenge drongen". Na geraakt te zijn „ont snapte het toestel in zuidelijke rich ting terwijl het een rookspoor naliet". Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Groot-Brittannië er niet over denkt het (oliehoudende) gebied van de oase van Boeraimi aan Saoedi-Arabië af te staan, „ook niet indien dit land en Jordanië en Li banon zich als tegenprestatie bereid zouden verklaren tot toetreding tot het verdrag van Bagdad". De opsporingsbrigade der Antwerpse douane heeft in samen werking met de douanerecherche van Rotterdam een der be langrijkste benden botersmokkelaars sinds de oorlog opge rold. Na een onderzoek, dat vele maanden in beslag nam werd overgegaan tot de arrestatie van vijftien smokkelaars en werden in totaal zes pantserwagens, waarvan men weet dat ze in de jongste vier maanden minstens 100.000 kilo boter naar België vervoerden, in beslaggenomen. Dat het hier niet gaat om een of andere obscure smokkelbende is klaar. Honderd ton boter betekent immers zeker een som van 525.000 gulden. En zoveel benden opereren er niet aan onze grens, die zulk een som kun nen opbrengen Het onderzoek is in feite precies eer, jaar geleden, in juni 1956, ge start. Op een nacht is toen een ge pantserde Rode-Kruiswagen met alle macht tegen het Gildenhuis van Oud-Turnhout aangebotst. Een toevallige getuige bemerkte, hoe uit een personenwagen, die de pant serwagen volgde, een man stapte, die met een jerrycan naar de pant serwagen liep, blijkbaar met het doel de wagen in brand te steken. Nog voor de man het voertuig ech ter in brand kon steken, bemerkte hij de onwelkome getuige en koos het hazepad. In de pantserwagen, die bedrieglijk met Rode-Kruiste kens beschilderd was, bevond zich vijf ton boter. Enkele maanden later kon de douane van Luiks-Gestel een twee de pantserwagen in beslag nemen, ditmaal geladen met 1800 kg boter. En pas enkele dagen daarop lokte dezelfde douanebrigade een derde pantserwagen in de val, geladen met 3600 kg Hollandse roomboter. Van toen af was het duidelijk dat die pantserwagens aan een en de zelfde bende toebehoorden. De hoe veelheden die telkens in beslag ge nomen konden worden, waren te groot om afkomstig te zijn van af zonderlijk opererende kleine smok kelbenden. En overigens waren het ook allemaal ambulancewagens en legerwagens van het scoutingtype. I een of andere hoek ervan vond men ook steeds vijf tot zes valse nummerplaten, zowel Nederlandse als Belgische. Zonderling ongeval Niet zolang geleden kon de op sporingsbrigade der Antwerpse douane de hand leggen op een vier de pantserwagen. De omstandighe den van deze vangst waren echter vrij zonderling. Te Beerzel bij Me- chelen was er een pantserwagen over de kop gegaan en de chauf feur ervan heeft meer dan een uur in zijn cabine beklemd gezeten. Met de hulp van burgers kon de man eindelijk de wagen verlaten en in allerijl de vlucht nemen. Pas daarna heeft men politie en douane verwittigd. In de pantserwagen was echter geen boter te vinden. Wat de douane wel vond waren 140 zgn. „kraaiepoten", stalen drietand- pinnen die door de smokkelaars gebruikt worden om bij achter volgingen de banden der douanen aan flarden te rijden. Die kraaie- poten interesseerden de douane en uit een spectroscopisch onder zoek kwam aan het licht, dat het dezelfde moorddadige dingen waren als die gevonden te Best op de weg naar Eindhoven. Enkele dagen tevoren hadden le den van de Nederlandse rijkspolitie daar inderdaad een khaki-kleurige pantserwagen achtervolgd. De be stuurder van de pantserwagen had echter kraaiepoten uitgeworpen met het gevolg dat de vier banden van de politiewagen aan stukken wer den gereden plus de zes banden van een autobus die daar toevallig pas seerde. Toen men de kleur van de Beerzelse pantserwagen eens van nabij ging bekijken, bleek, dat ze kersvers was. De oorspronkelijke grauwe pantserwagen was nader hand geel geschilderd. Bij de vierde pantserwagen zou het niet blijven. Enkele dagen geleden kon de douane van Tilburg nog twee pantser wagens, die samen 1900 kg bo ter vervoerden, in de val lok ken. En toen barstte de bom. Arrestaties Reeds langs wisten de douaniers op welke wijze de enorme kwanti teiten boter de grens overgingen, ze vermoedden ook al wel waar ze vandaan kwamen, maar men wachtte om in te grijpen, tot men alle leden van de bende kende. Dat gebeurde dan dezer dagen. De Rotterdamse recherchedien sten gingen te IJsselstein in Ne derland over tot de arrestatie van de hoofddader, zekere V. O. cn te Bunnik van zekere W. D. W., zijn vennoot. Dat waren de Nederlandse kop stukken van de miljonairs-smokke laarsbende die vooral in de zuivel- inrichtingen van Vlaardingen en Rotterdam de boter gingen opko pen en vandaar met IJselsteinse chauffeurs In gewone vrachtwagens lieten vervoeren naar boerderijen in de Hollandse grensstreek. Boerde rijen te Hapert (gemeente Hoge- loon), Hilvarenbeek, Oirschot, Til burg. Oerle en Gilze, allemaal dor pen die in een halve cirkel van 180 gr. rond Turnhout (maar op Hollands grondgebied dus) gelegen waren. Kinderspel Af en toe brachten de Nederland se opkopers ook al eens een partij boter over de grens gecamoufleerd onder de lading van een zandschip. Vanuit die boerderijen werd de boter dan met Belgische pantser wagens langs allerlei binnenwegen naar België gebracht. De zetel van deze smokkel- groep bevond zich te Weelde en werd geleid door een beken de botersmokkelaar en diens vrouw. De chauffeurs van de pantserwagens zijn allemaal oude bekenden van de douane en afkomstig uit Weelde-Sta- tie en Turnhout. Ze vervoerden de boter tot diep in het bin nenland waar ze afgeleverd werd aan diverse groothande laars. Hun aanhouding was voor de douane eigenlijk slechts kinderspel. In de in beslag genomen pantser wagens werden immers tal van per soonlijke voorwerpen der smokke laars, als hoeden, zaklampen, schoenen, zakdoeken, enz. aange troffen. Vier Nederlandse speur honden konden in een minimum van tijd de eigenaars ervan aan wijzen. Zo werden dan in totaal vijftien smokkelaars gearresteerd, nadat ongeveer 70 personen onder vraagd werden door de heer Huy- brechts, verificateur bij de opspo ringsbrigade te Antwerpen en de heer Edelman, van de douanere cherche te Rotterdam. Volgens ge ruchten, die we links en rechts op vingen gaat het om dezelfde smok kelbende die vorig jaar de veron gelukte Jacky van de Velde in de Talondreef te Oostmalle deponeer de. Hatta: „...dictatuur is in strijd met de beschaving..." de raad nog niet bekend zal worden gemaakt. De Masjumi heeft, zoals gemeld, reeds medegedeeld, dat zij de op richting van de raad in strijd acht met de voorlopige grondwet en dat zij niet zal toestaan, dat een van haar leden het lidmaatschap zal aanvaar den. Het linkse blad ..Berita Indone sia" heeft inmiddels de namen van een aantal kandidaten gepubliceerd, onder wie enkele linkse figuren en communistische sympathisanten, die tot lid van de raad zouden worden benoemd. In de dinsdag te Moskou overhandigde Westelijke ant woorden op de Sovjet-nota van 19 april inzake het Midden-Oos ten verwerpen de regeringen van de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland het Sovjet-voorstel voor een gemeenschappelijke verklaring van Engeland Frank rijk, de Sovjet-Unie en de V.S., waarin deze vier grote mogend heden het gebruik van geweld in het Midden-Oosten veroordelen. De Britse regering wijst o.m. op de verplichtingen, die de betrokken mo gendheden reeds hebben op grond van het handvest van de V.N., waardoor een gemeenschappelijke verklaring overbodig is. De voornaamste bron van spanning in het Midden-Oosten is in feite het Arabisch-Israëlische geschil. Een bij drage van de Sovjet-Unie zou daarom in de eerste plaats op de oplossing van dit centrale probleem gericht moeten zijn. ,.De Sovjet-regering heeft tot dusver geen constructieve en rea listische voorstellen in dit opzicht ge daan". aldus de nota. Frankrijk en de V.S. hebben soortgelijke, maar niet gelijklui dende nota's aan de Sovjet-Unie doen toekomen. Van officiële'zijde in Londen is nog meegedeeld, dat achter de Britse nota de hoop schuil gaat, dat de Sovjet- Unie haar wapenleveranties aan Egypte en Syrië die men ziet als de grondoorzaak van de instabiliteit in het Midder-Oosten zal vermin deren. In een gemeenschappelijk Fins- Russisch communiqué dringen de Finse premier, Sukselainen en zijn Russische collega, Boelganin, aan óp het sluiten van een internationaal akkoord over het verbieden van kernwapens. Men bereikte tevens overeenstemming over een aanvul ling op het lopende Fins-Russische handelsakkoord, krachtens welke de handel voor een waarde van 100 miljoen roebel zal worden uitgebreid. De Finse leiders verzekeren, dat Finland als neutraal land met kracht alles zal vermijden wat de botsingen in het internationale leven zou kun nen vermeerderen en dat het zal ijveren voor beter begrip tussen de volkeren.

de Stem | 1957 | | pagina 1