n ERNSTIG GESCHIL ONDER PASTOORS fiJ Amerika, het toverwoord Bc n (15) bij botsing gedood Bergse grondwerkers aanvaarden werk niet NISPEN: Weer Op de rijksweg Etten-Breda Vijf gewonden Oriëntatierit te St.-Willebrord werd verdaagd OVERAL EEN TIENDE VAN Kinderen een groot probleem TT Keuningin onder stof van herinnering Onbevangen voorlichting St Reg twee Cti' DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 JUNI 1957 „Willem Ruys" brengt missionarissen naar de missie PTT muziekconcours Tegenvaller voor Breda Pater Ben. Emmen met vakantie Twee families komen tussen de krijtlijnen Hogere lonen in Britse scheepsbouw Nieuw record Suez De Noordpool Expres 1000 jaar dorp 800jaar kerk LANGS DE KAMPEN IN YOEGOSLAVIE Waarom die voorliefde ZEVEN MILJOEN DOLLAR NODIG Robert Oboussier vermoord (Van onze verslaggever) Op de weg Breda-Etten, nabij de kruising Neerstraat is gister middag om kwart over vijf een personenauto, bestuurd door mevr. Brooymans-de Schutter van de Amalie-hoeve in de Bies- bosch, op een stilstaande bestel auto gereden. De botsing kwam zo hevig aan, dat het 15-jarige dochtertje Corrie, die naast haar moeder zat, met haar hoofd door de voorruit werd geslagen. Ver moedelijk heeft een stalen raam lijst daarbij haar halsslagader doorgesneden. Zij overleed kort nadien door bloedverlies. Mevr. Brooymans en de vier kin deren die achter in de wagen zaten, werden allen licht gewond. De be- stuurster liep een hersenschudding op door de bliksem getroffen. en kwesturen aan de borst. Het doch tertje Marijke had een hersenschud ding. Adje en Marianneke, eveneens dochtertjes, kwamen er met zeer lichte verwondingen af. Een nichtje Annemieke uit Oud-Vossemeer kreeg een oogblessure. Mevr. Brooymans was met de kin deren op weg naar Withof te Etten, waar de meisjes op kostschool zyn. Vermoedelijk werd zij door fel zon licht verblind, zodat zij geen acht sloeg op de bestelauto van de heer K. uit Etten, die voorgesorteerd stond om de Neerstraat in te rijden. Met een behoorlijke snelheid botsten de wagens op elkaar. Passerende automobilisten zorgden ervoor, dat onmiddellijke geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Mevr. Brooymans en de vier gewonde meisjes werden naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Hun toestand was gisteravond zeer redelijk. Later werd het stoffelijk overschot van de verongelukte Corrie eveneens naar Breda overgebracht. De Ettense rijkspolitie regelde het verkeer en had bovendien geruime tijd werk met het vaststellen van de identiteit van de vijf kinderen. Mevr. Brooymans is wedirwe. Enige jaren geleden is haar man dodelijk Een frontale botsing ontstond er tussen deze auto en een voor links afslaan voorgesorteerde bestelauto ter hoogte van de kruising Necr- straat onder Etten op de rijksweg Breda-Etten. Hoogstwaarschijnlijk is de bestuurster van deze auto door het zonlicht verblind. Haar auto reed daardoor in nolle breedte ach ter op de stilstaande bestelauto. (Van onze correspondent) VÜftlen grondwerkers uit Bergen op Zoom, die werk konden krijgen bjj de firma Smits-Pijpleidingen uit Nijmegen, hebben dit werk niet aan vaard. De firma Smits is momenteel bezig met de aanleg van buizen aan Zoomvliet in de omgeving van de Wouwse Tol. Ofschoon we gisteren bij de bevoeg- de instanties geen zekerheid konden krijgen, bestaan er bij de grondwer kers zelf twee lezingen over dit geval. Een deel van hen zegt, dat de firma Smits reeds voldoende werknemers in dienst had en hen dus niet gebrui ken kon. Een ander deel overigens het grootste maakt er een loon- kwestie van. De uitvoerder van de Nijmeegse firma, de heer Kruize, zou hen een uurloon van f 1.16 gebo den hebben, zodat men gemiddeld on geveer f 45.. per week netto zou ver dienen. Op de vraag van de grond werkers of men niet in akkoord of bijvoorbeeld per strekkende meter mocht werken, zou de heer Kruize geantwoord hebben dat dit niet mo gelijk was. Hierop zouden zij ver klaard hebben voor een dergelijk laag loon niet te gaan werken. De meesten van hen waren werkzaam op het nieuwe sportveld van het Bergse Mol- lerlyceum aan. de N.Z. Zoom. Dit is een z.g. onttrekbaar object, dat in het kader van de aanvullende werk gelegenheid uitgevoerd wordt door de N.V. Grontmij en waar zij een be duidend hoger uurloon verdienen dan door de firma Smits bedonggn. Verschillende grondwerkers hebben gistermiddag nog contact opgenomen Morgen vertrekt wederom een gro te groep missionarissen en broeders met de „Willem Ruys" naar de mis sie. Onder hen bevindt zich mgr. Ma- nek. Apostolisch Vicaris van Laren- tuka, op Flores, die een langdurig bezoek aan Nederland en andere lan den van Europa gebracht heeft. Even eens naar de missie vertrekken G. A. Krol, J. L. A. Brans, W. P. A. Fa- sol, M. S. Janssen, P. J. Nobel en J. F. Pijnenburg, allen van de kapucij nen te Tilburg; F. Croonen en W. Kivits, beiden van het Heilig Hart te Tilburg. De broeders zijn; A. J. Broeders en W. van Dam, beiden van de stichting St.-Marie te Bergen op Zoom, en G. J. A. van Dal, van de Broeders van Huybergen, eveneens te Bergen op Zoom. Op tweede Pinksterdg werd de tweede dag van het nationaal con cours voor P.T.T.-muziekverenigin- gen te Den Bosch gehouden. Het was de dag voor de Brabantse korpsen, want zowel Breda als Tilburg en Eindhoven waren onder de deelne mers. Voor Breda is het concours een tegenvaller geworden. Het degradeer de met 337 punten van de afdeling uitmuntendheid naar de eerste afde ling. Tilburg promoveerde met 405 punten van de eerste afdeling har monie naar de afdeling uitmuntend heid. De grote verrassing bracht utrecht dat het Amsterdamse record van Hemelvaartsdag nog met drie punten sloeg en met 439 punten be halve de eerste prijs in de ere-afde- ling ook nog de wisselbokaal be machtigde, die tot op heden steeds in het bezit van Amsterdam is geweest. met hun organisatie om deze kwestie uit de doeken te doen. Vermelden we nog, dat we gistermiddag bij de offi ciële instantie in dit geval het ge westelijk arbeidsbureau Bergen op Zoom geen uitsluitsel konden krij gen, omdat de ambtenaar, die deze grondwerkers bemiddeld had, niet aanwezig was. In het provinciaal huis van de Paters der H.H. Harten te Bavel, N.-Ginne- ken, arriveerde pater Benitus Emmen ss.ee., Pro-Vikaris van het Aposto lisch Vikariaat van de Cook Eilanden in Oceanië. Hij is sinds 1948 in deze missie werkzaam en hoopt nu enige maanden vakantie in het vaderland door te brengen. Zaterdag a.s. zullen de gezinnen Klep uit Leur en Piet van Steen uit Fijnaart elkaar voor de derde maal op het voetbalveld bekampen. De baten komen ten goede aan de Fij- naartse r.-k. muziekvereniging .Unie' die ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan festiviteiten organiseert. Het gaat om een wisselbeker, die moet worden veroverd door drie overwin ningen. De mannen van Piet van Steen hebben reeds tweemaal een overwinning geboekt. Technisch wa ren ze demeerdere. Beweerdwordt, dat de mannen van de Appelaarse- dijk speciaal in training gingen om hun snelheid op te voeren. De Leu- renaren spreken echter over een ge heim wapen om de zegetocht van de Van Steenen te stuiten. De door de St.Willebrordse Motor auto en bromfietsenclub voor tweede pinksterdag uitgeschreven oriëntatie- rit ten bate van de tweede parochie kerk te St. Willebrord, is na 10 kilo meter gestaakt wegens een storende fout in de route-aanduiding. De rit zal nu over twee a drie we ken opnieuw worden verreden, na verkregen goedkeuring. Alle deelne mers verklaarden zich met dit be sluit van de wedstrijdleiding akkoord. De vakverenigingsleiders van de Britse scheepsbouwindustrie hebben eon aanbod tot loonsverhoging voor 200.000 arbeiders variërend van 9 tot 11 shilling in de week, aangenomen, waarmee een geschil van een jaar oorzaak van de algemene staking in het begin van dit jaar uit de weg is geruimd. De vakverenigingsleiders gingen eveneens akkoord met de eisen van de werknemers voor een bevriezing van het loonpeil voor tenminste een jaar en volgden dusdoende de aanbe veling van de regeringshoven van on derzoek op. Gisteren zijn vijftig schepen door het Suezkanaal gevaren, een nieuw record sedert het kanaal twee maan den geleden heropend werd. De Egyptische kanaalautoriteiten overwegen dagelijks vier i.p.v. drie konvooien door het kanaal te laten varen. Reizen per autobus neemt ieder jaar toe. Streken waar tot voor kort geen behoorlijke verbindingen waren, worden door de autobus ge opend voor de toeristen en de za kenlieden. Dit geldt ook voor het deel van Noorwegen dat binnen de poolcirkel is gelegen. Weldra (begin juni) zal namelijk in die barre noordelijke streken de Pool-expres gaan rijden. De route van deze busdienst be gint in Saltdal (bij Bodö) en loopt dan naar Kirkenes in het hoge noord-oosten van Noorwegen. De afstand van beginpunt tot eindpunt bedraagt 1336 kilometer. De gehele route ligt ten noorden van de poolcirkel. De reis duurt vier dagen van Saltdal naar Kirkenes en eveneens vier dagen van Kir kenes naar Saltdal. Men is dus met een retourtje acht dagen op reis in de poolstreken. Het is de langste busroute (voor vaste diensten) van Europa. Men rekent op veel passagiers, want de belangstelling voor Europa's Hoge Noorden beweegt zich in sterk op gaande lijn. 1> .g-g r- v f i if if 4 - - .-4»». - J- De geschiedenis van Roosendaal begint in Nispen. Niet zon- geraakte bleek vrij eenvoudig. De i i ti ii abdii van Tongerloo was onderhorig der reden zijn de beste Roosendaalse organisatoren vertegenwoor- aanJde bisschop van Kamerijk. Wei digd in het feestcomité, dat in augustus het duizendjarig bestaan van het dorp en het achthonderdjarig bestaan van de parochie gaat vieren. In het bijzonder zijn ook de witheren van de abdij van Tongerloo bij het feest geïnteresseerd, want zij waren het, die dank zij het charter van 1157, ondertekend door de Luikse bisschop Hendrik II, hun zegenrijke arbeid begonnen in de pa rochie, die (zoals in de eerste bijdrage verteld), een oppervlakte besloeg van omtrent zeventienduizend hectaren. Tussen 1157 en 1266 bleef de paro chie Nispen ongerept. In het laatst genoemde jaar kwam een eerste splitsing tot stand, want er werd be sloten in Roosendaal tot stichting van een hulpkerk over te gaan. Het duur de meer dan zeventig jaar alvorens het Nispense gebied nogmaal werd verkleind. Was in het noorden de ,,Sint Jan" van Roosendaal tot stand gekomen: in het zuiden kwam er een nieuwe parochie en wel te Kalmpt- hout. Dat was in 1338. De Nispense parochie bleef echter van een ach tenswaardige omvang. Het gebied strekte zich nog altijd uit over het tegenwoordige dorp, inclusief Esschen Nieuwmoer, Wildert, Horendonk en Kalmpthoutsehoek. De dochters van Nispen, die de zelf standigheid machtig waren geworden, zouden de moeder gaan overvleugelen Maar voorlopig bleef de rol van Nis pen erg voornaam. Dit was niet het minst te danken aan de Esschense ge meenschap. Dit dorp, zo blijkt uit een verklaring van paus Gregorius IX, bezat een eigen rechtbank, onderwor pen aan 't gezag van de abt van de Tongerloose abdij. In 1929 erkende hertog Jan II Esschen met Kalmpt hout als 'n heerlijkheid. Vanaf die tijd droeg de prelaat van Tongerloo de luisterrijke titel van ,,Heer van Es schen en Kalmpthout". Dezelfde pre laat was uiteraard hevig geinteres- seerd bij het welzijn van de paro chie Nispen. Onaangenaam incident Wie er pastoor was te Nispen, op het moment dat Roosendaal een hulp kerk kreeg toegewezen, is niet be kend. Het is echter mogelijk dat hij een zekere Hendrik is geweest, want deze eerwaarde trad ook op in 1288 toen de pastoors van Nispen en Wouw het niet met elkaar eens konden wor den over hun parochiegrenzen. Ofschoon hun parochies groot genoeg waren betwistten zij elkaar een stuk gebied. Dit had automa tisch tot gevolg, dat er ook een geschil ontstond tussen de abdij van Tongerloo en die van Sint Ber nards. De parochie Wouw, zo be slisten de te hulp geroepen scheids rechters, zou zich in de toekomst uitstrekken van de kerk van Wouw af tot aan het midden van de „Langevaart", vandaar in rechte lijn tot aan het uiteinde „Vrede- pael" en van dit einde tot het mid den van het Groot-Ottermeer. Het grensgeschil is het enige, be kende wapenfeit uit de tijd van pas- „Usa ba akarunk menni" „Wij willen naar Amerika". Dui zenden malen wordt deze wens geuit door duizenden Hongaren, die na de mislukte vrijheidsstrijd in hun land naar Joegoslavië zijn gevlucht. In vluchtelingenkampen in dat land wachten zij nu op de vervulling van deze wens. Velen van hen beginnen in tussen te zuchten als zij het over „Usa" hebben. Immers, de Ver enigde Staten hebben nog geen enkele Hongaarse vluchteling uit Joegoslavië toegelaten. Vele duizenden Hongaren zijn uit Oostenrijk naar Amerika geëmigreerd, maar wettelijke bepalingen verhinderen de Ameri kaanse autoriteiten, ook Hongaren uit Joegoslavië toe te laten. Misschien komt daar eind volgende maand verandering in, want dan zal bij het Congres in Washington een wet in behandeling komen, die het mogelijk moet maken ook uit Joegoslavië Honga ren toe te laten. Waarom juist deze voorliefde voor Amerika? ,.Ze willen zover mogelijk weg van Europa", antwoordde een Joegoslavische zegsman op een vraag gesteld uit een groep journalisten uit verschillende landen, die een rond reis langs de kampen maakten. „Ze zijn bang zolang ze in Europa zijn". Maar waarom dan juist Amerika, en niet bijvoorbeeld Australië of Zuid- Afrika, of Canada?" „Er zijn er, die inmiddels inderdaad besloten hebben naar een ander land dan de Ver enigde Staten te gaan. Zij hebben zich gemeld bij de selectie-commissie uit andere landen, die de kampen be zoeken, en zij zullen binnenkort ver trekken. Voor het einde van het jaar zullen enkele duizenden dan ook zijn geëmigreerd. Maar de overgrote meerderheid: Usa. Usa, Usa. Want daar liggen de mogelijkheden. Daar word je gauw rijk". Inderdaad hebben ook de vertegen woordigers van de Hoge Commissa ris der Verenigde Naties voor vluch telingen, die toezicht houden op de vluchtelingen, de indruk, dat vele Hongaren de Verenigde Staten door een te kinderlijke bril bekijken. Maar wat wilt u? „Zij zijn vrije mensen, die zelf hun toekomst kunnen bepa len. Willen zij naar Amerika best, als de Amerikanen hen toelaten zul len wij hen helpen". Grote verschillen Er zijn onderling grote verschillen tussen de kampen in Joegoslavië. Men vergelijkt de kampen in Mata- ruska Banja en in Gerovo. Matarus- ka Banja: een groot voormglig „Ku rort" met volledige hotelakkomoda- tie, grote gebouwen verspreid over een prachtig park met fonteinen en borders, snelstromende beekjes en wandelpaden. Gerovo: een voormalig concentratiekamp met smerige ba rakken. nog altijd omgeven door twee meter brede omheiningen van prik keldraad met op de hoeken wachtto rens en zoeklichten. Het kale mid denterrein roept herinneringen op die men liefst kwijt zou zillen zijn. En dan Bela Crkva. Het beste kamp. dat de journalisten hebben ge zien en tegelijk het meest trieste. In Bela Crkva wonen 545 kinderen tus sen veertien en achttien jaar, die zon der hun ouders naar het buitenland zijn getrokken. „Welcome to you", staat er op een doek boven de in gang. De papieren letters zijn er met spelden opgeprikt. En de charmante grijze redactrice van de Parijse „Fi garo" krijgt prachtige bloemen aan geboden. Er worden balspelen beoe fend op het voorterrein. Er wordt ge zongen en gelachen. Hupse meiskes en kwieke jongens zwermen er door heen om het kampwerk te doen. Ze studeren, werken, spelen. Maar de journalisten kijken elkaar „De oplossing va.n het vluchte lingenprobleem in zijn geheel, zowel dus van de oude als van de nieuwe vluchtelingen, wordt steeds moeilijker, en duurder. Voor de uitvoering van het program tot eind 1953 komen we nog altijd rond 3 miljoen dollar tekort. Maar afgezien daarvan is zeker nog eens 4.8 miljoen dol lar nodig om de vluchtelingen kampen op te ruimen". Aldus verklaarde de Hoge Commissaris der Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, dr. A. R. Lindt, tegenover een groep journalisten die een rondreis lansgs vluchtelingenkampen in drie landen heeft gemaakt. Er zijn volgens de Hoge Com missaris twee mogelijkheden om het probleem op te lossen: door gaan op de ingeslagen weg der geleidelijkheid, die een heel du re en heel moeilijke weg zal blijken te zijn, en: trachten van de betrokken regeringen voor 1958 een bedrag van 7 miljoen dollar beschikbaar te krijgen, om in één keer grote schoon maak" te houden. Kiest men de tweede mogelijkheid, clan weet men waar men aan toe is, aldus dr. Lindt. Kiest men de eerste, dan valt het einde nog niet te voorzien. In Juli zal het uitvoe rende comité van Unrcf. de or ganisatie der Verenigde Naties voor Vluchtelingen, een speciale zitting houden om een beslissing te nemen. aan. Zijn dit politieke' vluchtelingen? De Joegoslavische autoriteiten ha len de schouders op. Vluchtelingen zijn vluchtelingen, oud of jong. poli tiek of niet-politiek. Waarom zijn deze kinderen ge vlucht? Het antwoord valt niet in één zin te geven. Zeker, er zijn er, die in de straten van Boedapest de Russische tanks hebben bestormd, die de Hongaarse geheime politie mannen met zelfgemaakte projectie len hebben bestookt. Maar neem nu Antal Rzalia, het meisje van 17 jaar, dat lid is van de Kampraad. het besturende lichaam in Bela Crkva. Zij heeft niet aan de opstand meegedaan, want ze mocht niet van haar moeder. Maar ze is toch gevlucht, want haar vader kon haar verdere studie aan een middel bare school niet betalen en ze wilde toch studehen. Ze krijgt geregeld brie ven van thuis, haar ouders hebben nu goedgevonden dat ze dan maar in het buitenland zoekt wat ze thuis niet vinden kon. Politieke vluchte ling? En de Joegoslavische autoriteiten hebben haar en de anderen terecht politiek asyl verleend. Ja. er zijn er inderdaad die gevlucht zijn alleen terwille van het avontuur. Maar, als die kinderen worden teruggestuurd, wat hangt hen dan boven het hoofd Niemand die het weet en niemand die het risico durft nemen. Wachten Ook in Bela Crkva wordt gewacht. Op Amerika. En omdat juist in een milieu als dit bij verveling de meest ongezonde toestanden kunnen ont staan is er een straffe organisatie. De kinderen staan onder toezicht van eveneens gevluchte Hongaarse leraren, die samen met een kamp commissie van vijf jongeren het kamp besturen. Er wordt zo goed en zo kwaad als dat gaat gestudeerd. Er wordt gespeeld. Er wordt gela chen. Er staan spotprenten op de muren getekend. Ze hebben nog goe de moed, deze kinderen. Ze worden uitstekend gevoed, steken keurig in de kleren en tonen (nogl geen spoor van kamppsychose. Maar als er Hongaarse volksliedjes voor de gas ten worden gezongen, zijn er toch wel stemmen die breken en ogen die ter sluiks drooggeveegd worden. Want vader en moeder zijn, hoewel niet zo veel kilometers weg, toch heel, heel ver. Tussen ouders en kinderen ligt een heel regime. Als het er op aan komt ligt Amerika dichterbij. Alleen maar een oceaan verder. Boven in het jongensgebouw staat een klein ventje door een venster uit te kijken naar de blauwige schimmen van de Joegoslavische bergen aan de horizon. Hij steekt met zijn schouders amper boven de ver veloze vensterbank uit. De ho rizon, een wijd uitzicht. Usa- ba akarunk menni: Is er ook uitzicht voor hem? toor Hendrik. Er volgen echter nog veel meer feiten. Franse hulpbisschop Het staat vast, dat in de veertien de eeuw twee pastoors d£ scepter over de parochie zwaaiden. Misschien waren het er meer, maar de namen van Johannis van Steenbergen en Ma- thias van Ceulen zijn bewaard geble ven. De laatste was notabene de wij bisschop van Kamerijk. Hoe was het mogelijk, dat een Fran se hulpbisschop ook nog eens pastoor van Nispen kon zijn Het is niet zo moeilijk te verklaren. In de middel eeuwen was 't niet altijd 'n wet van Meden en Perzen, dat de bediening van een parochie werd verzorgd door personen, die het directe werk in de parochie deden. Het feitelijke paro- chiehoofd en ook aldus de geeste lijke, die de tienden kreeg toegewe zen kon best ergens anders zijn domicilie hebben. Zo was dat ook met de aangehaalde hulpbisschop. Hoe hij als Kamerijker aan Nispen iswaar diende Tongerloo de voorstel len in wie er in aanmerking kwam voor de verzorging van de parochie en de daaraan verbonden voordelen, maar hpt gebeurde niet zeiden, dat de bisschop aandrong een privilege tp verlenen aan iemand uit zijn on middellijke omgeving. Dit had ten aanzien van Nispen plaats. Met Al phen geschiedde hetzelfde. Rond 1354 genoot Reynaldus de Ursi- nis. de latere kardinaal van het Kern- penland. de voordelen die verbonden waren aan de kerk van Alphen. Centrale figuur Hoe de Nispenaren in de veertiende eeuw hebben geleefd is niet zo moei lijk te raden. Het waren eenvoudige pachters, die de pastoor als de cen trale figuur van hun gemeenschap er kenden. De pastoor was het gezag van de parochie. Hij werd op handen gedragen. Met Pasen en Kerstmis droegen de inwoners hun beste broden naar de pastorie. Op andere hoge feestdagen kwamen zij met een ande re gift. Op bruiloften en uitvaarten, bij vreugde en droefheid, de pastoor was te gast. Van alle lammeren, bijen ganzen, vlas, kalveren, varkens, ra pen, raapzaad, hooi en spurrie kreeg hij officieel een tiende. De pastoor was dus ook economisch een sterke figuur. Witheren als Hendrik, Johan nis en Mathias hebben het zeer zeker niet slecht gehad. Wat beleefden echter de pastoors van de volgende eeuw OOST-ROZEBEKE De meimaand is weer voorbij en ge peist misschien dat ik van Ons Lie-Vrouwke aan u ga schrijven, vermits wij in België geen keuni- ginneke kennen. Onzen Boudewijn wil er maar nie mee afkomen. Zoudt gij, Nederlanders, er ons geen kunnen lenen Gij hebt ze maar genog, gij schudt ze uit uwen mouw. Wij hebben dat in uwen gazet van gepasseerde maandag ge zien en gelezen. Ge hebt 'n zeil- keunigin, ge hebt 'n lichtkeunin- gin, 'n kersen-, 'n druivenkeunin- gin, 'n ijsco-keuningin en wij Bel- 2jen hebben niks, niks. Er zijn ier Vlaamse vrouwen, die uw foto uit Sneek met al die keu- ninginnen er op. hebben uitgeknipt en in 'n kaderke gezet. En atten dant zijn ze fel zjaloers van al uw keuninginnen. Ze zitten naar jullie Sneek te snakken. En dan lezen wij ook nog in uwen gazet van 't „heu- mielkeuingin" uit Bolsward. Wad ies heamiel? Hoe ziet er dat uit? Wij kunnen er hier geene kop aan krijgen en wij vragen ons af: waar om zouden wij geen frites- en moules- keuningin benoemen? Waarom geen caricollen-keuningin? Nu weet gij na tuurlijk nie, wa „caricollen" zijn. Komd 'nne keer naar Brussel en ge zult ze zien en ruuken en zien dam pen in hun casserollen met selderij op de handkarrekes op d n boule vard. 't Zijn gekookte slakken van kauwgum. Zie hoe die keuninginnen daar fier in hunnen pot staan roeren, ziet hoe de mond van 't wijf open scheurt, hoort wat ze over d'n boule vard schreeuwen.... ies 't geen keu ningin? Is 't geen dikke keuningin- moeder? Gij, Hollanders, hebt 'n zeilkeuningin, waarom zouden wij geen bier-keuningin hebben? Met de Leuvense bierfeesten hadden ze bij kans 'n keuningin gekroond, maar daar is felle obstructie tegen gevoerd „Keunink Cambrinus", riepen ze, ..kan nooit getrouwd geweest zijn. Weet ge. wat wij hier wél hebben? Schoonheidskoninginnen. In alle grote en kleine gemeenten zijn er sollici- +_inten voor Miss België. Ge hebt er zodanig veul van, dat ge er „misse lijk" van wordt. Keuningin van de schoonheid aan de buitenkant. Ze zijn natuurlijk allemaal proper gewassen, maar, naar de binnen kant wer nie gezien. Tóch: ik heb dat 'nne keer gehoord van de keuning vader, 'nne schoenmaker uit de Be- gjjnenvest. Als ik hem kwam inter viewen over dat stuk schoonheid (ge weet: ik ben free-lance-journalist) zegde hij: „Komt ge over m'n doch ter klappen? Awel, 't ies rap gezeed. Schrijf maar op. Van buiten „email- Ie", van binnen „canaille". Ik moet hem wel verbaasd hebben bezien, want hij ging verder: „Dat hadt ge nie gepcisd, hè? Ge peist zekers dat ik er fier op ben 'n schoonheidskeuningin in huis te hebben? Awel, ik heb ze buiten ge stampt. Keunink zijn is erg....vraagt dat 'nne keer aan onze Leopol, maar schoonheidkeunink zijn is 'n hel. As onze Josette tot schoonheidskeunin gin, tot misselijke Miss was gepro clameerd. hebben ze mijn bijkans dood-gefeliciteerd. Sjuust alsof ik haar geboetseerd en gebeeldhouwd had. 't les wezelijk mijn fout nie da ze gezond van lijf en leden ter we reld is gekomen. Daar heeft allemg Onze Lieven Heer 'n woordje in mee te klappen, 't Kan die schoonberds- jury nie schelen of de laureaat s morgens tot twaalf uur in d'r bed blijft leggen, of ze d'r moeder en d'r vader laat werken ..as zij maar tijd genog krijgt om met schoonheids poeders en crèmetubes te voltigeren. En ze geneert zich omdat haar vader maar 'nne simpele schoenlapper is. Als ze daar in de Metropole zit om gefeteerd te worden door heren schoonheidsspecialisten, mag d'r va der of d'r moeder daar nie over d'n trottoir passeren, want daar zou ze n schoonheids-zenuw-attaque van krijgen. Luistert goed. Sus, en dat moogt ge gerust naar uwen Gazet in Holland schrijven, ik heb wel 'nne keer gepeisd en ook gewenst: was dieje schoonheidsprijs maar mis maakt geboren. Ge zult zeggen: dad is nie schoon gezeed en gewenst van 'n vader, maar als ze later in haar schoonheidsetui ligt, zal ze meer kun nen, doen met 'nnen schonen binnen kant dan met 'nnen opgepoetste buitenkant. Wat ge van binnen be zit, kunt ge altijd behouden, maar, wat er aan de buitenkant zo schoon blinkt, m o e t ge. vroeg of laat toch weer afgeven. Wat weet ge nog van Miss België van 1950. van 1955? Leggen ze nie onder 't stof van de herinnering? En zo zal 't ook met ons Josetteke gaan!" Swens dat wij zo zaten te klappen, greep de keu- nink-vader mijnen erm opeens vast en wees door 't venster naar buiten: „Zie, zie. wat daar gaat. dat buitje met al die kinderkes aan haar hand en aan haar rokken. Ziet, wat 'n lelijk, spits gezichtje, maar haar ogen zijn veul schoner dan die van alle Missen België bijeen. Da komt omdat er zo'n schone ziel in da bultje zit. Ze heeft 'n zieke vader, 'nnen bontwerker, die niemeer naar de fabriek mag. Zij verzorgt hem dag en nacht, hèm en haar broerkes en zuskes, die ze eiken dag naar de school brengt en ze terug haalt. En, haar schoon op gewekt caractère.... ze vrolijkt al tua met haar spreekt zodanig op, da ze hun mizerie vergeten. Wie is er nou d e schoonheidsprijs van België Mijn ge-emailleerde doch ter of da bultje, da misschien nooit iemand zal krijgen om voor haar te zorgen, als ze oud is en niet meer voort kan. Zie, Sus, schrijft dat naar uwen Gazet, as ze weer met keuninginnen gaan gooien." SUSKE VAN TESTELT De Zwitserse componist Robert Oboussier is te Zürich doodgestoken aangetroffen in zijn woning. Het Hjk was in pyjama gehuld en vertoonde verscheidene messteken in borst, nek en rug. Zekere feiten duiden erop dat componist gedood werd door iemand die op de hoogte was van de vrijge zellen gewoonten van Oboussier, aldus de politie. Oboussier was een der mede-dir«e* teuren van Suisa. het internationaal bureau voor muziek-auteursrechten. Vóór de oorlog leefde hij in Duits land, Italië en Frankrijk. Hij i« 57 jaar geworden. In de ruime stroom van voorheb I tingslectuur is weer een nieu» I werkje verschenen. „Onbevangen Voorlichting" heet het en het wil zijn „een gesprek met jongens en meisjes van 12-18 jaar over het seksuele le ven." De bedoeling is, het de jongens en meisjes in handen te geven, die I dan later altijd nog nadere verduide- I lijkingen kunnen vragen aan ouders I opvoeders, geestelijken, artsen. De I schrijver drs. P. J- Stolker heeft nooit I begrepen waarom voorlichters altijd I zo wetenschappelijk en zo paedag"- I gisch of zo godsdienstig willen zijn. I waarom ze altijd iets op het hart wil- I len binden, de wil ijzersterk willen I maken zondengevoel wegnemen of I neurose voorkomen. Hij zoekt het in I een rustig, zakelijk gesteld betoog. I toegelicht me: enkele tekeningetjes. I We geloven wel dat dit boekje goed I aan zijn doel kan beantwoorden .als I de ouders en opvoeders zich onmach- I lig zouden willen voelen in een mon- deling onderhoud de voorlichting op dezelfde .rustige, zakelijke wijze tj geven. Trouwens, het kan ook goed als leidraad dienen voor hen, die aan mondelinge voorlichting de voorkeur geven. De schrijver is van oordeel, dat het boekje al best in handen ge geven kan worden aan jongens uit de 6e klas van de lagere school. Hier zal menige opvoeder wellicht een vraag teken zetten. Het hangt o.i. zo veel al van de individuele gevallen. De Toorts in Heemstede gaf het boekje uit. 97e J Uitgas Verscl Reiger minist redact J. M. mr. d Rechte Westei p. kw bij ni< berekt Bure De I ges.Mai Franse Ten a regelen ter, dat het vuri Volgen Frankrij achttien ten betr, Hij zei van 250. vorige r nemen, maand z bedrag aan nieu Hij zei, vorm de hebben. Zi taal 300.00 brengen. Onze Pa ons nog tel tieke waar ring van Bi af aan uite In Algicr: ongeregeld! rustig en h male loop. Alle kran optreden v veroordeeld De schild de Kasbah nacht door zaak van d IN ITALIË 100.000 arbe voor 24 -uur eisen een wi DRIE BOI noord-Ierlan van het verl leger. Te Cl schadigd, el men een tra telefooncel. VEERTIG K chische dou genomen op Lundenberg Warschau op Twee Prans< fende coupé VOOR LINK vlasgarens is vanuit Neder van een bedt ONGEVEER tairen, gelee stenaars en ren bij gele van de verj zabeth onder DE HARII} blijkens het landse bond over 1956/57. resultaten d( gaf de afge aanvoercijfer de wereldoo JAPANSE I die in Zuid-I 'hterneerd, reaanse wat worden tegei Japanse karr dat zij dat trachtten bir DE AANBES nel, die was a-s., is uitges JIM DORSE leider uit d leeftijd te I overleden. X -Sk- t t t i i i i i 'ciwacnun J weerkundig i jnatige oos i Plaatselijk nacht nevel Weersverw M.I. tot gisteravond Zonnig en bogere ten ren. Zwakt uiteenlopen Vcrwachtin i nacht ne Vandaag; i J Maan op 2: t op 4.19 uur.

de Stem | 1957 | | pagina 8