halfzware shag t&C& Kritische noten bij de M. v. A. Deltawet DE MAN door Ids. v. d. Ploeg J MET DE LUCIFER MENING EN COMMENTAAR Pinkster-rouw Paus beschermd j VRAAG HELDER ANTWOORD BITTER VOLDOENING AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO zenuwpijn TWEEDE BLAD WOENSDAG 12 JUNI 1956 Witte tanden - frisse adem met COLGATE! De lacunes in het licht gesteld De honderdduizend Prinses Wilhelmina moet rust houden URANIUMF0NDS Pro-westers Libanon De Franse loterij Zwendel ontdekt St. Laurent verloor De Aziatische griep "AKKERTJES" TELEVISIEPROGRAMMA J-JET antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid de Vos van Steenwijk, waarvan we gisteren de inhoud reeds weergaven, maakt wel duidelijk, dat minister Algera van de urgentie der west-Bra bantse werken overtuigd is en zijn woord tegenover dit gewest ge stand wil doen..Zijn toezegging stemt tot voldoening en is tevens geruststellend nu men te Brussel zo pas weer kenbaar maakte direct bereid te zijn tot onderhandelingen met Nederland over de waterwe gen. Men kan deze onderhandelin gen overigens toejuichen, maar het is niet te aanvaarden, dat de Rijn-Schelde-verbinding nog eens een sta-in-de-wge voor de nood zakelijke west-Brabantse water staatswerken wordt. Evenmin hopen we, dat de Del tawerken J.a rol van het Moerdijk kanaal zullen gaan overnemen en ear vertragende werking uitoefe nen. „Uiteraard zou het bijzonder jammer zijn, wanneer de aanpas sing der gereedliggende projecten aan het Deltaplan opnieuw tot een jarenlang uitstel zou leiden", zo wordt dan ook in het maandblad „Noord-Brabant" opgemerkt. Het woord van minister Algera is echter helder en daar willen we aan vast houden. £)E werving van arbeiders voor Duitsland in het west-Bra bantse noodgebied heeft de para dox van dit' noodgebied opnieuw sterk op de voorgrond gebracht. Want terwijl er in Rucphen en in Etten enkele industrieën om ar beiders zitten te schreeuwen, ver schijnt er plotseling een Duitse firma op het toneel, die in enkele dagen kans ziet enkele honderden arbeidskrachten aan te trekken. Dit moest een pure onmogelijkheid zijn, maar de mogelijkheid is er, omdat er op de eerste plaats in het noodgebied onvoldoende variatie van industrieën aanwezig is en omdat er vervolgens in de indus trieën van het noodgebied niet be taald mag worden wat er in andere delen van het land wel aan de ar beiders uitgekeerd mag worden. Burgemeester P. Alberts van Ruc_ phen heeft de laatste jaren met zeer veel nadruk gezegd, dat de facili teiten, die voor het ontwikkelings gebied bestonden, gehandhaafd dienden te worden. Het is niet ge beurd, want in het begin van dit jaar haalde de minister van econo mische zaken er een ferme streep door. Een onbegrijpelijke beslis sing, want noch de rapporten van het ETI, noch de adviezen van de onderscheiden gemeentebesturen konden spreken van de oplossing van de problemen. Het ETI be klemtoonde zelfs, dat de tijd ge komen was om de industrieën, die zich in het ontwikkelingsgebied wilden vestigen te selecteren. Het is reeds jaren bekend, dat een bepaalde bevolkingsgroep uit het noodgebied houdt van varië rende arbeid. Een selectieve indus- trialisatiepolitek had dit variërend werk wellicht kunnen brengen. Het was daarom nodig, dat de faciliteiten voor het ontwikkelings gebied behouden bleven. Het was zelfs wenselijk die faciliteiten uit te breiden. De eerste gevolgen van de ge volgde politiek zijn nu waarneem baar. De bestedingsbeperking zorgde er voor, dat er bouwvak arbeiders op de markt terecht kwa men. Een Duitse firma is er als de kippen bij om die krachten aan te trekken. Aangezien er hoge lonen gegeven zullen worden, zijn er ook een aantal arbeiders te vinden, die niet tot de bouwvakken be horen, maar die toch graag in Duitsland gaan werken. Het is te begrijpen, dat bij de personen, die zich zo zeer hebben ingespannen om dit gebied tot ont wikkeling te brengen, nu teleur stelling waarneembaar is. De eer ste tekenen van een herstel van een gelaakte vooroorlogse toestand zijn waarneembaar. Ook toen gingen er arbeiders in Duitsland werken. Dit is de bittere conclusie: het probleem van de werkloosheid in het ontwikkelingsgebied is niet opgelost. Merkwaardig is het, dat het grote huurdebat is vooraf gegaan door een vloed van commentaren en dat de beschouwingen achteraf betrekkelijk schaars zijn. Een geestdriftige stem ming heerst ook niet bij de de mees te voorstanders. Het geval is min of meer tegen heug en meug geslikt. Door de P.v.d.A. omdat men toch het meerdere een huurbelasting niet kon verkrijgen. Door de ove rigen, omdat zonder blokkering he lemaal geen huurverhoging bereikt kon worden en een kabinetscrisis waarschijnlijk ware geweest. Deze omstandigheden hebben professor Romme ertoe gebracht in „De Volkskrant" zijn voldoening over de gevallen beslissing uit te spreken. Uit de stemmingen is intussen ge bleken, dat een negental K.V.P.- leden, w.o. ook de financiële specia list van de fractie, zulke onover komelijke bezwaren tegen de blok kering hadden, dat ze het kabinet er desnoods over wilden laten strui kelen. De voldoening van het ogen blik, dat we nu verder kunnen va ren zonder de stagnatie van de ka binetscrisis moet dan ook wel zéér getemperd worden door de overwe ging. dat het kabinet slechts staan de kon blijven bij de gratie van een ontbrekend alternatief. Op de jongste partijraadsvergade ring heeft professor Romme gezegd: „Ik stel er prijs op te zeggen, dat ik vóór een brede basis ben maar niet tot elke prijs".En voorzitter mr. van Doorn zei het nog straffer: „De K.V.P. past er voor ons land zonder dringende reden in een crisis te storten. Zij past er echter ook voor om zich ten faveure van het slappe kabinet voordurend in politieke compromissen te laten dringen wel ke dergelijke ongezonde afmetingen aannemen, dat zij als politiek ge scharrel gekwalificeerd zouden kun nen worden". Voor de negen tegenstemmers was dan blijkbaar de grens van „het politiek gescharrel" bereikt. De an deren dachten daar anders over. Het blijft echter een hard gelag, dat voor het behoud van het kabinet deze prijs moest betaald worden. Voldoening over de algemene poli tieke situatie kan er dan ook aller minst heersen. Volgens de voorlopige cijfers zijn er in Oostenrijk tijdens de Pinksterdagen bij ongelukken 28 mensen om het leven gekomen en meer dan 200 gewond. Van 84 der gewonden is de toestand ernstig. Zeven van de 28 doden vielen in de bergen. (Advertentie) Bestrijdt tandbederf de gehele dag^, Grote tube slechts 70 ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken (Advertentie) Het dagblad „De Tijd" werpt zijn kritische blik op enkele aangelegen heden van het Deltaplan, welke wij reeds naar voren hebben gebracht. Bij alle respect voor de onderne mingslust en vastberadenheid, waar mee de Rijkswaterstaat dit plan aan vat, dient volgens de schrijver vast gesteld te worden, dat men aan de uitvoering er van begonnen is „zon der een totaal overzicht te hebben van onze generale waterhuishouding op de rivieren en derhalve ook in de Delta, niet alleen zoals die nu is, maar vooral zoals men die in de toe komst kan verwachten." Men voert op dit ogenblik zowel kanalisatiewer- ken op de rivieren als de Deltawer ken uit op een schatting en behandelt de Delta als een ding op zich in plaats van als een schakel in verscheidene processendie over lange afstand en lange tijdsduur verlopen. Waarom geen overleg met buitenland Deze opmerkingen van „De Tijd" raken de waterverdeling op onze ri vieren en houden wel kritiek in op 't gemak, waarmee de regering vooraf gaande onderhandelingen met het buitenland over die waterverdeling laat varen. Zij acht dit een te om slachtige en tijdrovende weg en argu menteert met een oplossing, welke on_ afhankelijk van het buitenland kan tot stand komen, terwijl nochtans ook het welslagen van het Deltaplan af hankelijk blijf* van het bovenwater der rivieren en wat daarmee in het buitenland geschiedt. Het bovenwater der rivieren kan afgetapt worden en ons niet meer be reiken zo werd het Maaswater al gedeeltelijk afgeleid naar het Al- tertl^pnaal het kan vervuilen, (zo als ook met het water van de Rijn geschiedt), zodat het voor de zoet watervoorziening niet meer bruikbaar is. Overigens moet het economischer zijn zoveel mogelijk met spaarbekkens in het gebied der bovenrivieren een legelmatige watertoevloeiing over het gehele jaar te verzekeren dan water in de monding vast te houden, dat weer naar boven moet worden gema len of gepompt. Dit laatste opent ech ter wel een ruim arbeidsveld voor nieuwe grootse constructies van de "Waterstaat. Verlies van Maas. en Rijmvater bij Moerdijk In verband met het overheersend nevendoel van het Deltaplan om de verzilting te bestrijden, plaatst „De Tijd" een opmerking, welke wij ook reeds herhaaldelijk hebben gemaakt: „Meer gepreciseerd op het vraagstuk ingaande is te stellen, dat aati die Een aantal inwoners van Rotterdam heeft een goede Pinksteren-drie. In deze stad is het winnende lot nr. 13840 van de Nederlandse Staatsloterij n.l. drie maal verkocht, en wel in de se ries b, c, en d. Voorts is het lot verkocht door een collectrice te Enschede (serie a) en door een collectrice in Amsterdam (serie f). Het winnende lot in serie e is voor de helft verkocht door een collecteur te Haarlem en door een collectrice te Leeuwarden. De particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina meldt ons dat Prinses Wilhel mina op medisch advies een zestal weken volkomen rust zal moeten houden. De Prinses is echter niet ziek, enkel zeer ver moeid. verzilting in het noorden op korte termijn en voorlopig met vrij eenvou dige middelen alvast veel te doen zou zijn door het bouwen van een stuwen- stelsel in de Bergse Maas bij Heusden, in de loop naar de Merwede bij Andel en in de Nieuwe Merwede, gelijk ir. van Konijnenburg in „De Tijd" van 8 maart 1955 heeft voorgesteld. Daar is nooit antwoord op gekomen.." Volgens de Memorie van Antwoord is deze remedie voor de verzilting echter in 1953 al van waterstaatswege onderzocht. Men bevond toen, dat zij niet zo afdoende was. als men zich ten doel stelde, en daarmee werd het meest voor de hand liggende middel om spoedig een belangrijke verbete ring in het zoetwatergehalte van de Nieuwe Waterweg te brengen aan de kant geschoven. Het water van Maas en Rijn vloeit intussen gestadig voort naar Moerdijk in plaats van naar Rot terdam. en eerst de dammen in Ha ringvliet en Volkerak zullen het mo gen beletten nutteloos in zee weg te stromen. De Memorie van Antwoord op S het Voorlopig Verslag der J Tweede Kamer over de Deltawet, J welke Memorie door haar kloek- J heid en omvang indruk maakt, heeft de scherpzinnige redacteur H. van „De Tijd", die zich al eer- der bezorgd toonde over sommige aspecten van het Deltaplan, tot kritisch commentaar aangezet. Hij constateert, dat de Water- S staat het grote werk van 't Delta- plan aanpakt, zoals hij het nu een- J maal aanpakt. Het werk is aan de J gang. zoals Waterstaat zich dit had J voorgenomen. Maar waarschuwin- gen, die geklonken hebben ,zijn niet weerlegd; men heeft ze nau- welijks gehoord. De dam in het Volkerak en het ver waarlozen ener heropening van het Kreekrak geeft „De Tijd" dan ook nog aanleiding tot kritische overpein zing interessant genoeg om er nog in het bijzonder op terug te komen. (Advertentie) BELEGGINGSFONDS VAN BELANGEN IN URANIUMMAATSCHAPPIJEN Ondergetekenden berichten dat zij ter beurze van Amsterdam zullen doen verhandelen, voor het eerst op WOENSDAG 19 JUNI 1957, BEWIJZEN VAN ÉÉN PARTICIPATIE in bovengenoemd Beleggingsfonds. Op basis van de waarde per 7 juni j.l. zou de afgifteprijs van een partici- patiebeivijs f 467.94 hebben bedragen. Per 14 juni 1957 zal op basis van de Voorwaarden van Administratie en Beheer, bij wijze van indicatie omtrent de waarde per een recente datum, een afgifteprijs worden berekend, welke uiterlijk 18 juni 1957 per advertentie zal worden bekendgemaakt. Exemplaren vgn een Bericht en afdrukken van de Voorwaarden van Administratie In Beheer ziin verkrijgbaar ten kantore van onderge tekenden te Amsterdam en 's-Gravenhage. Amsterdam, 's-Gravenhage 12 juni 1957. PIERSON CO. HELDRING PIERSON LABOLCHERE CO. N.T. Het Libanese ministerie van bin nenlandse zaken heeft bevestigd, dat de pro-westerse premier Sam i Bey el Sol een duidelijke overwinning heeft behaald in het eerste deel van de algemene verkiezingen die in Li banon gehouden zijn. In het district Beiroet hebben de pro-westerse kandidaten tien van de elf zetels behaald en in het zuiden van het land van de elf vijf. De lei ders van het Egyptisch-gezinde na tionale front betwisten de uitslag, die naar hun mening vervalst is. Later in de maand zal er in de rest van het land worden gestemd. In de straten van Beiroet wordt door het leger gepatrouilleerd om te voorko men, dat verslagen kandidaten onge regeldheden verwekken. Een van de stichters van Frank- rijks grote nationale loterij is gevan gen gezet. Hij wordt verdacht van verduistering van 900 miljoen frank (meer dan 9 miljoen gulden), waarbij een groot bedrag aan loterijgeld. Het is de 54-jarige Pierre Morice, die de verkoop van tienden van loten instelde. Miljoenen Fransen kopen elke week zo'n coupure voor 200 fr. Bij zijn aanhouding stond Morice op het punt naar Zwitserland te ver trekken. 7) ,,U ziet er goed uit, jüffrouw Gramshof," zei hij, maar zijn ge dachten namen opeens een sprong naar het Burgerlijk Wetboek: „Ven noten zijn met hun gehele vermogen aansprakelijk voor de schulden van de firma....." - Schreeuwend onbillijk, dacht hij bijna hardop. Stoor ik, had zij gevraagd; nu, dit geverfde wezen had m haar leven niets anders ge daan dan stoornis geven en Gramshof net maar met zich sollen. Natuur lijk wilde zijn compagnon niets lie- ver dnn door een huwelijk van Loes met Frits de privé-kapitalen laten samenvloeien.... samenvloeien - 't woord was van Gramshof zelf - dat Ring goed met de Maas en de Waal, maar hier zou een bijna uitgedroogd oecKje zich verenigen met een brede nvier Frits is verstandig, bedacht tevreden; die vlieger gaat niet Gramshof had intussen om Mijn- arends gebeld. „Mijn dochter wil graag de cata- hÏÏhm" len/ bckiiken," zei hij. toen Miini i het appèl verscheen. Mijnarends boog, keek even naar Loes en kleurde tot over zijn oren. In haar houding, in haar oogopslag en in haar gebaren legde zij nu net alles wat nodig was om een man van over de veertig eraan te herinneren, dat hij zijn beste jaren ongebruikt had laten voorbijgaan. Spijtig dacht hij aan het gewichtskaartje, dat zijn vrouw hem de vorige dag had ge toond: van 165 op 170 pond in twee weken tijds. „Mag ik u voorgaan", zei hij met een rood hoofd. Toen hij de trappen naar de kluis afdaalde, dacht hij niet anders dan aan de fee, graciseus en vlinderlicht, die achter hem aanzweefde. Eerst beneden, in zijn dagelijkse omgeving van deuren sloten en veiligheidsappa raten gelukte het hem de vlam zij ner verbeelding te doven. Rustig toonde hij de loketten met de soliede sloten, gaf verklaringen van het alarm-systeem en wees op de sirenes die bij gevaar in wer king werden gesteld. Dieper in de kluis doordringend, trok een afzonderlijke ruimte, met rood geschilderde ijzeren spijlen af gesloten, haar aandacht. „Wat is dat?" vroeg ze. Met een sleutel opende hij het hek. „Gaat u binnen", zei hij, het licht aanknippend. Zij bevonden zich in een klein vertrek, waar twee zwa re brandkasten stonden. Mijnarends keek even met een on derzoekende blik om zich heen en fluisterde toen, haast eerbiedig: „De firmanten-safe, juffrouw. Die aan uw linkerkant is van uw vader, de andere van mijnheer Kiljan". „Waarom spreekt u zo zacht, mijn heer Mijnarends?" „Uit gewoonte, denk ik". Hier, in dit kleine vertrek, woei haar parfum om hem heen als bloe mengeur. 't Bracht hem van zijn stuk. Snel gleed zijn blik in een onbespied ogenblik langs haar gestalte mijn vrouw moet een zwemabonnement ne men, dacht hij, zo kan het niet door gaan. Een schaduw viel over de vloer. Geschrokken keerde Mijnarends zich om. Op de drempel stond Christiaan Nonhebel. Een kluisbeambte, die kwam toelopen, hief met een ver schrikt gebaar achter de rug van de architect de handen in de hoog te als om te beduider, dat hij geen schuld had aan deze invasie. Mijnarends trad snel terug. „Wij moeten hier weg", zei hij ge jaagd. Nonhebel trad op Loes toe. „Al op de trap rook ik jasmijn". „Het publiek heeft hier geen toe gang, mijnheer Nonhebel" interrum peerde Mijnarends. „Maar familieleden wel.." „Nee, nee" „En juffrouw Gramshof dan?" ..Voor de gemoedsrust van mijnheer Mijnarends is het geloof ik beter om naar de cliëntensafe terug te gaan", hielp Loes. „Wat kom je doen Christiaan?" „Ik moet even in mijn safe zijn". „En als een jachthond volgde je 't spoor". „Ja maar het wild laat zich niet vangen". „Nee", zei ze bits. Nonhebel, nerveus met de ogen knipperend, stopte de einden van zijn das weg. Even gleed zijn hand in de zijzak van zijn colbert. Hij brak de lucifer in twee stukken en volgde Mijnarends, die nu terugging naar de publieke kluis. „Is dit uw volière, mijnheer Mijn arends?" vroeg Loes. „Ja, juffrouw, van hieruit kan ik de gehele ruimte overzien". Opeens stond Vernimmen, de toneel speler, naast Nonhebel. „Ik booï'de boven, dat je in de mijn was afgedaald welke safe is nu van jou, Christiaan? Geërgerd keek Nonhebel hem aan. „Kun je me nooit met rust laten?" snauwde hij. „Je hebt toch geen geheimen, is het wel?" Hij wendde zich tot Loes en ver volgde „Heeft hij laatst niet gezegd, dat De algemene verkiezingen in Cana da zijn gewonnen door de progressieve conservatieve partij van John Diefen- baker, tot dusver de grootste oppo sitiepartij. De liberale partij van pre mier Louis St.-Laurent is onttroond na 22 jaar achtereen aan het bewind te zijn geweest. Ofschoon de conservatieven nu de grootste partij zijn, hebben zij geen absolute meerderheid in het Lager huis behaald. Minstens acht liberale ministers zijn in hun kiesdistrict door een conser vatief verslagen en een, de minister van handel Howe, door een socialist. In het Vaticaan worden voorzorgs maatregelen genomen om Z. H. Paus Pius XII te beschermen tegen de. Azi atische griep. De Paus ontvangt jaarlijks gemid deld een miljoen mensen en zijn rechterhand met de pauselijke ring wordt door velen gekust. De Sint Pieter en de zaal in het paleis waar hij geregeld bedevaartgangers ont vangt, worden van tijd tot tijd gedes infecteerd. Ook wordt bijzondere zorg besteed aan het ontsmetten van de rechterhand van de paus. De heer Rau, minister van 1 Industrie in (communistisch) 2 Oost-Duitsland, hield onlangs te Chemnitz een verkiezings- J rede. Dat gebeurde voor een groot aantal metaalarbeiders. Daarover kon Rau wel praten, want vroeger was hij zelf metaalarbeider. „Jullie hoe- 2 ven mij niets te vertellen. Ik 2 kan alles. Ik kan boren, vijlen 2 ik kan frezen, ik kan alles wat met het beroep te maken heeft". In het donker klonk een zachte, maar duidelijke 2 stem, die vroeg: „Kunt U ook 2 met ons loon rond komen Lied Zes zeelui hadden in de haven van Portland zo geweldig veel bier ge dronken, dat de kapitein het niet verantwoord achtte hen mee te ne men. Hij verbood hen dus aan boord te komen en voer zonder hen weg. De zeelieden hieven vervolgens het lied: „Wat zullen we doen met de dronken zeeman aan. De po litie beantwoordde de gezongen vraag met de arrestatie van het zestal. Zitten De gasten van een herberg te Berkhamsted zullen bij mooi weer in het gras moeten gaan zitten, als ze het terras verkiezen. Dieven gin gen er onlangs namelijk met alle tuinmeubelen (de parasols incluis) vandoor. Verontschuldiging „Mijn voeten waren nat", ver ontschuldigde de heer McKinley zich voor de rechter van Bed- forshire, die hem ter verantwoor ding had geroepen wegens dief stal van een paar sokken. „Ik kivam thuis en wilde aan mijn vrouw een droog paar vragen. Maar ze was er niet en ik wist de sokken niet te liggen. Daarom pakte ik ze maar bij mijn buur man, die er genoeg in zijn winkel heeft". Luiers De heer Clifford uit Salisbury gaf de rechter toe, dat hij te hard met zijn auto had gereden. ,.Maar en was een reden voor", zei hij. „In mijn wagen zat ook de baby van mijn zuster en het kind had opeens dringend behoefte aan een schone luier. Die zaten echter in de wagen van mijn zusters echtgenoot, die 'n stuk verderop reed. Omdat de baby zo huilde ging ik wat harder rijden om hem in te halen". De rechter sprak hem vrij. Volhouden De huisdokter van de 86-jarige mevrouw Rosa Boywer verbood haar iedere dag de vier kilometers te lopen, die ze aflegde om in het clubgebouw voor de ouden van da gen in Datchworth te komen. „Dat gèeft niets", zei het mensje, „dan koop ik een scooter". Maar dat mocht ook niet. Rosa heeft zich nu een valhelm en een stofbril aange schaft en laat zich voortaan achter op de motor van een van haar zo nen naar de club brengen. Ik ben nou eenmaal gék op mezelf DONDERDAG 13 JUNI 1957 HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok- noodklok. 12\03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb, meded. 12.30 Lichte muz, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath.. nws. 13.20 Mezzo-sopr. en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Bijeenkomst v. d. jubileum vergadering v. d. Ned. Baptis ten Vrouwen beweging„Zusterhulp". 14.45 Voor de vrouw. 15,15 Promenade ork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermmz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram, 17.40 Beursber. 17.45 Mariniers- kapel. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge- var. progr. 21.00 Van het zendingsveld, caus 21.15 Zigeunerkwint. 21.50 Strijktrio 22.00' Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.25 Negro-rituals. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM H 298 m. AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. (Advertentie) spit of spierpijn helpen direct 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ham mond-orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nws_ 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork.' en soliste. 13.55 Beurs ber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Met het oog op de vacanties, ca,us. 14.50 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Voordr. en muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz. Nederland en de wereld: Nederland en de internationale luchtvaartpolitiek, door mr. H. J. Spanjaard, directeur van de Rijks luchtvaartdienst. 18.00 Nws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Jazzmuz. 19.40 Pe peperklip. 20.00 Nws. 20.05 Ra- diophilharm. ork. 21.10 Het internationale Geofysisch Jaar, lezing. 21.30 Lichte muz. ,00 Angst hoorspel. 22.25 Orgel en zang. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws, 23.15 Beursber. te New york. 23.20 Onzé buitenl. correspondenten melden 23.2524.00 Gram. BRUSSEL. -324 m. 12.00 Amus. ork, 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Grarrajfi 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Dut-7 se les. 16.00 Koersen. 16.02 Faust in dö muziek. 16.45 Boekbespr. 17.00 Nws, 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Jeugd en. muziek. 18.30 Voor de sold, 1900 Nw&' 19.40 Gram. 20.10 Moderne tijdert. 20.40 verz. progr'. 21.30 Gram. 2200 Nws 22.11 Internat. Rado-Universiteit. 22.30 Or* gelconc. 22.5523.00 Nws. fr BRUSSEL 484 ra. 12.00 Gram 13.0 Nws. 14..15 14.30 15.30 en 16.95 Gram. 17.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Hoorsp. m. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram* 22.55 Nws. c DONDERDAG 13 JUNI 1957 NCRV 20.00 Journ. en weerber. 20.13 Rep. Kon. Mil. Academie. 20.50 Kunsi- overz. 21.15 Telediscoparade, 21.25 Feest je bouwen, kleinkiunstprogr. 21.50 Dag sluiting. FRANS-BELGÏE: 17.00—18.20 V. d. kind 20.00 Act. 20.40 Kron. v. ontdekkers. 21.25 Ciné-Panorama 22.15 Aux frontières de l'Univers. 22. 45 Wereldnieuws. VLAAMS BELGIE: 17.00—18.00 Voor de jeugd. 19.00 Feuilleton. 19.05 Internat, jeugdprogr. 19.30 Nws. 19.50 Caus. 20.03 Rep. 20.50 Zijn laatste misdaad,, film. 22.30 Nws. en journ. hij hier een safe had juffrouw Grams hof?" en nu wil hij het natuur lijk ontkennen". ,,Ik ontken niets", gromde Non he bei. ..Het is niets bijzonders". „Mag ik het nummer weten?" vroeg Vernimmen, die om de een of andere reden het grootste plezier scheen te hebben. „Nee!" riep Nonhebel. „Ik heb lie ver dat je je met je eigen zaken be moeit". Een grijnslach trok over de volle breedte van Vernimmens gezicht. ,,'t Doet er ook niet toe, zei hij. Op de loketten wijzend, vervolgde hij: „Dit alles hier is dood kapitaal. De staat moest het confisceren. De sa menleving wordt er in het minste niet door geschaad als al die juwe len verbranden". ,,'t Brandt al genoeg", zei Loes. „Ja, ja, maar dit zou een brand zijn, die economisch verantwoord is". Plotseling klonk van heel dichtbij het schelle geloei van een sirene. Mijnarends sprong op. alsof hij door een slang gebeten werd. Verschillende employees kwamen toelopen, niet wetend wat te doen. Was dit nu het alarm-signaal, waar voor Mijnarends altijd zo bevreesd was? „Alle deuren sluiten!" riep hij. „Er is iets gebeurd!" De chef drukte op een knop, waar door de lift buiten werking werd ge steld. Nonhebel riep om zijn safesleu tel en Vernimmen declameerde iets toepasselijks uit Shakespeare. Alleen Loes Gramshof lachte. „Het is niets", zei ze. „Ik heb het signaal in werking gesteld; mijnheer Mijnarends heeft mij zo juist uitge legd hoe ik dat doen moest". „Het is heel erg", steunde Mijn arends. Op de trap klonken uitroepen en op gewonden stemmen. Kiljan verscheen het eerst, op de voet gevolgd door Gramshof.® „Is er onraad?" riep Kiljan. „Nee., nee", zei Mijnarends, zich het zweet van het voorhoofd wissend, „ik drukte op een verkeerde knop". „l.eel sportief zei Loes nu, „maar het is niet waar mijnheer Kiljan, ik heb het gedaan. Ik wilde eens we ten of dat apparaat goed werkt". „Je had dat niet moeten doen, Loes", zei Gramshof verwijtend. „Je brengt het hele kantoor in opschud ding. Voor het gebouw lopen de men sen al te hoop". Enkele ogenblikken later was de rust weergekeerd. Gramshof nam zijn neef even apart en zei hem iets over de vergadering van „Amsterdamse Belangen". „Jij moet daar een lezing houden over oude pakhuizen en zo", zei hij. „Het onderwerp ligt je en zorg dan ook voor een openingsspeech, niet te lang". „Goed oom", zei Nonhebel met iets onderworpens in zijn stem. De mannen keken elkaar even met een stille vijandige blik aan. Bruusk keerde Nonhebel zich om naar Loes en vroeg of zij tijd had om samen ergens een kop koffie ta drinken. „Misschien wil mijnheer Mijnarends ook mee", zei ze, „met twee man nen ben ik altijd meer op mijn ge mak dan met één". Mijnarends keek vragend naar zijn patroon, „U moet die uitnodiging aanne men", zei Gramshof, „al was het al leen maar om een beetje op verhaal te komen". Vernimmen sloot zich ongevraagd bij hen aan. Een kwartier later za ten ze op een terrasje bij Lido. Nonhebel keek met nors gelaat naar het vei'keer aan de overkant van het water, zich voornemend niets te zeg gen, maar Mijnarends, die een blauw druk in de zijzak van de architect gewaar werd, bracht het gesprek op een artikel in een bouwkundig week blad, waarin Nonhebel geprezen werd om diens restauratie van een oud pakhuis. „U hebt zeker veel werk, mijnheer Nonhebel?" vroeg de chef beleefd. „Hier en daar een verbouwing", antwoordde de architect stug. „U is al te bescheiden", lachte Mijnarends. „Iedereen in de stad weet, dat u die oude huizen prachtig in oude stijl weet op te bouwen." „Je krijgt je handen vol met al die branden", zei Vernimmen. „Straks denkt het publiek nog. dat jij die hui zen in brand steekt, alleen om 'n op* dracht tot wederopbouw." PL. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5