Axel '5 T\vijf nuttige dagen vol amusement West-Brabant heeft zeker negatief pendeisaldo een Hoogste gevraagd prioriteit ondanks bestedingsbeperking Ontploffing in Belgische tanker Philippine heeft gouden echtpaar F. Dhondt Nog geen goedkeuring 20 woningwetwoningen Burgemeester v. Oeveren opende verbouwd zwembad Aambeien? Eerste kersen in Kapelle Prof. de Quay bekritiseert rede mr. Vink De W.-Brabantse verbindingen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 JUNI 195 HEMOTABS Op begraafplaats overleden Zeeuwse CJBTB bestaat 25 jaar 25 jaar verkennen Seminarie IJpclaar Breskens: tekort aan geld Even rust met 'n Walcheren VLISSINGEN beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Zuid-Beveland GOES Hoogwaterstanden ZEEUWSC 11-VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke stand Geref. advies over Deltaplan Mevr. Koldijk nog in levensgevaar Een staartloos zweefvliegtuig Gaat zomer 1959 de lucht in Bossche kunstmarkt op 29 en 30 juni Vandaag Morgen 9 De tentoonstelling „Axel 57" heeft tot nu toe een overweldi gend succes gekend. Duizenden bezoekers bezochten sinds de opening het grote tentoonstellingsterrein, dat in de avonduren door zijn talloze gexleurde lichtjes een sprookjesachtig aanzicht bood. Niet alleen de tentoonstelling, maar ook de verschillende festiviteiten trokken veei bezoekers. Zo kon Thalia-Tremola om te be ginnen met haar unieke drumband als grootste Axelse muziekvereniging een grote menigte Axelaren naar de amusementshal trekken, waar zij de kijkers „kunst ende vermaek" op muzikaal gebied voorschotelde. Latei- wérd het programma nog aangevuld door het optreden van „Mondaccor- deola" en Concordia's Boerenkapel. Ook de volksdansgroep van L.J.G, hield de bezoekers aangenaam bezig. Talrijke muziekgezelschappen kwa men concerteren op de markt en maakten daarna elk afzonderlijk een rondwandeling door de stad. 's Avonds brachten de ..Tiroler Holzhacker Büb'n" met Gerda Ziller, de aanwezigen een gratis proefje van luim en plezier. De zeer grote amu sementstent was bij deze gelegenheid vol. Modern Burgemeester van Oeveren heeft in het kader van „Axel '57" het ge heel gemoderniseerde zwembad ge opend. Architect de Graaf uit Schiedam, wist uit de kleine badhokjes van vroeger, mooie moderne en ruime badcelletjes te toveren, waarnaast 'n gezellig restaurant ligt, dat uitzicht biedt op het gehele zwembad. Het geheel geeft een fleurige in druk, al wekt een gemeenschappelij- (Advertentie) neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxererid en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. Op rede van Vlissingen Dinsdagmiddag heeft zich aan boord van de Belgische tanker ..Esso Antwerp" een ontploffing in de machinekamer voorge daan. Drie opvarenden werden ernstig gewond en twee van hen zijn ter behandeling opgenomen in het St. Josephziekenhuis te Vlissingen. Omstreeks half vijf passeerde de Belgische tanker de rede van Vlis singen en op dat moment weerklonk een doffe dreun, die de wandelaars op de boulevard deed opschrikken. In de machinekamer van de tanker was een pomp losgesprongen en het kokende water en de stoom vulde de machine ruimte. De tanker liep onmiddellijk de haven van Vlissingen binnen, waarna de drie gewonden meteen naar het ziekenhuis werden overge bracht. Een van hen kon na verbonden te zijn naar zijn schip terugkeren, maar de andere twee, die zware brandwon den hadden opgelopen bleven in het ziekenhuis achter. Het zijn de 25-jarige tweede machinist Danny Rijck uit Borgerhout bi' Antwerpen en de 17- jarige vierde machinist van der Lin de uit Asseit eveneens bij Antwerpen. Deze was slechts één dag aan boord zodat zijn eerste reis we] bijzonder ongelukkig is. Gisteravond laat was de toestand van beide gewonden re delijk te noemen. Het schip heeft lig plaats gekozen in de haven van Vlis singen, maar zal zo spoedig mogelijk zijn reis voortzetten. ke kleedruimte voor de jeugd wel enige bevreemding. Wat het bad betreft, achter een fraai gazon, bevinden zich de baden van verschillende diepte, waarin de nodige springplanken en duiktorens niet ontbreken. Voor de allerkleinsten is een kik kerbad aangebracht. Op de bijgelegen speelweide zal voor deze jeugdige badgasten nog speelgereedschap wor den aangebracht. Openluchttheater Ook vandaag en morgen zal de tentoonstelling „Axel 57" nog ge opend zijn. Naast de ronde van Axel voor beroepsrenners die vandaag te 14.30 uur wordt gehouden, zal in het kader van „Axel 57" het prach tig gelegen openluchttheater wor den geopend. Het gezelschap Puck uit Amsterdam zal een openings opvoering brengen van „Wie is wie?". Max van Praag, de Selvera's en een showorkest, zullen er in de amu sementstent voor zorgdragen, dat in de namiddag en avond de tentoon stellingsbezoekers het nuttige met het aangename kunnen verenigen. De dag van vandaag staat in het teken van de landbouw, terwijl ook de huisvrouw haar speciale middag krijgt. De landbouwers en kleinveefokkers krijgen natuurlijk hun traditionele fokveedag, terwijl de dames o.a. kun nen genieten van een culinaire show. Het leidt geen twijfel, of deze laatste dag zal in belangstelling de overige verre overtreffen. Op de algemene begraafplaats te Scherpenisse op het eiland Tholen is plotseling overleden de grafdelver J. de Graaf. Terwijl de heer de Graaf bezig was met het dichten van een graf is hij door een zware hagelbui overvallen. Vermoedelijk heeft hij hiervoor willen schuilen in het lijk- huisje, doch hij heeft dit niet meer kunnen bereiken. Enkele uren later vond men zijn stoffelijk overschot in de buurt van dit huisje. Op de veiling in Kapelle zijn dins dag de eerste kersen aangevoerd. Ze waren afkomstig van het bedrijf van de heer C. Steenepoorte te Schore. Het ging nog maar om 3.5 kg kersen van het ras Early Rivers. Deze wer den gekocht voor 62 ct. per kg door de grossier M. P. van Hese te Vlis singen. Vrijdag 21 juni belooft voor het echtpaar F. Dhondt te Phi lippine een grote dag te worden. Dan is het n.l. precies vijftig jaar geleden dat de echtelieden in het bootje stapten' en niet eens alleen figuurlijk. Cies heeft bijna zijn hele leven als schipper gevaren, een bestaan, dat lang niet altijd even aantrekkelijk was. De dagen waren meestal heel wat langer dan de nachten en het gebeurde zelfs wel, dat hij veertien dagen achtereen niet uit de kleren kwam. Naast zijn drukke werkzaamheden heeft de bruidegom toch ook nog tijd gevonden voor andere bezigheden. Hij was nl. een van de pioniers van de nu bloeiende K.A.B. en mede-oprich ter van de katholieke werkmansver- eniging. In deze vereniging heeft hij veel jaren heel wat werk verzet. Als het over hard werken gaat, kan de bruid trouwens ook een woordje meespreken. Zij is er nooit voor te ruggeschrokken werk te verrichten, dat zelfs mannen maar het liefst ge laten zouden hebben. In een massale bijeenkomst op zaterdag 29 juni te Goes zal het 25- jarig bestaan van de Zeeuwse Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond ge vierd worden. De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, zal zich tot de jon geren richten en drs. J.J. Knibbe te Zwolle, ere-voorzitter, zal de feestre de uitspreken, waarna een jubileum revue wordt opgevoerd. Voorts zal nog spreken een der oprichters en tevens oud-voorzitter, de heer A. Louws uit Frankrijk. De afdeling Middelburg zal de re vue opvoeren, geschreven door een C.J.B.T.B.-lid. Ds. P. Homburg te Vlissingen zal het slotwoord spreken. Des avonds wordt 'n ontspannings avond gehouden. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum zal de Zeeuwse C.J.B.T.B. een jubileumnummer uit geven. Op zondag 16 juni zal op het klein seminarie Ypelaar het feit worden herdacht, dat 25 jaar geleden de eer ste seminaristen in de verkennersbe weging werden opgenomen. Bij gele genheid hiervan zuljen door verken ners en voortrekkers demonstraties worden gegeven, waarbij de ouders van de jongens uitgenodigd zijn. Nadat de voorzitter, burgemeester J. Eekhout de raadsvergadering had geopend gingen de volgende zaken vlot onder de hamer door: Gemeente begroting 1957 en van het vismijnbe- d-rijflening bij de Bank voor Ned, Gemeenten, groot f 14.100,voorstel begrafenisrechten voor onvermogen- den: afwijzing subsidie Julianazieken- huis te Terneuzen; afwijzing busver voerkosten aan 2 leerlingen voor U.L.O.-school in Oostburg; kapverbod ter bescherming vogelstand (als ken nisgeving aangenomen); aan- en ver koop van gronden. z Voor de bouw van de 24 woning wetwoningen, waaronder ook vallen die ten behoeve van de kath. Wo ningbouwvereniging, is nog geen goedkeuring ontvangen. Ook is er nog niet voldoende geld beschikbaar. Over het verlenen van subsidié aan de Zeeuwse Muziekschool was de me ning verdeeld. De subsidie werd voor de 12 leerlingen uit Breskens veel te hoog geacht. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen, onder restrictie, dat de regeling voorlopig voor een jaar zal gelden. Het verzoek van de bioscoop-onder neming Luxembourg om verlaging van vermakelijkheidsbelasting, werd na een levendige discussie tijdelijk aanvaard. Er werd aangedrongen op betere films. Bij de rondvraag drong de heer Goethals (KVP) nogmaals aan op een onderkomen bij de vismijn voor de haringlossers. De heer Cambier vroeg of het niet mogelijk is het zwembad uit te die-, pen. De voorzitter zegde to« een en ander t« zullen bespreker», Uit hun huwelijk kwamen zes kin deren voort maar er bleven er slechts twee in leven. Met deze twee en hun vijf kleinkinderen gaat het echtpaar Dhondt 21 juni dus eens flink de bloemetjes buiten zetten en na vijf- lig jaar lief en leed mag dat ook wel. (Advertentie) 95cent Everest, het rode pakje de witte berg! EERSTE PRIJS VOOR mannenkoor Op een concours voor gemengde ko ren en mannenkoren, dat te Vught werd gehouden behaalde het Vlis- sings mannenkoor een eerste prijs in de tweede afdeling mannenkoren met 323 punten. ivertoi Bi) pijn, griep of „landerig' gevoel zorgt een enkel tablet dat U wear met plezier Uw werk kunt doen I WACHTVERBOD COUWERVESTRAAT. B. en W. stellen de gemeenteraad die tegen vrijdag is bijeengeroepen, voor een wachtverbod in te stellen voor een gedeelte van de Couwerve- straat, namelijk voor het deel, dat van een verhoogde bestrating is voor zien na het vervallen van het tevo ren aldaar gelegen plantsoentje. AANKOOP TUINGAARD. De heer J. Serier is, schrijven B. en W. aan de gemeenteraad, bereid aan de gemeente plm. 3.000 vierkan te meter tuingrond, gelegen ten noor den van de Heernisseweg en ten oos ten van de Oude Singel te verkopen. B. en W. stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. Zodra de aan koop is gerealiseerd zal met de pach ter worden overlegd over de inge bruikname van de grond door de ge meente. De prijs bedraagt 2.25 per m2. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 13 juni, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.34 en 16.00 uur, te Ter- neuzen om 2.58 en 15.18 uur en te Vlissingen om 2.28 en 14.48 uur. (Van onze verslaggever) Bij de opening van de zomerzitting van de Prov. Staten van Noord brabant heeft de commissaris van de Koningin, prof. dr. J. E. de Quay, gisteren een rede gehouden, waarin hij vooral twee onderwerpen ter sprake bracht. Hij sprak erin over de mogelijkheden voor de ontsluiting van west-Brabant middels water- en landwegen (hiervoor zie men el ders in ons blad) en over de verhouding randstad Holland en overig Nederland. Wat dit laatste betreft verklaarde prof. de Quay, dat hij zijn rede, tegen zijn gewoonte in, tijdens deze zomerzitting hield „omdat er de laatste tijd opvallende veranderingen zijn gekomen in de inzichten m.b.t. die verhouding, veranderingen die de be langen van Brabant zeer nauw raken". Tptrpnnffpri CiY»f S'even- Er wordt een zuigkracht t'g^nviiivixaici uitgeoefend op dit gebied door Na in het kort de inhoud en de conclusies van de bekende brochure yan de Rijksdienst voor 't Nat. Plan en het Nationale Planbureau te heb ben geschetst, welke in het algemeen in Brabant met grote instemming zijn begroet, omdat deze het hier reeds eerder ingenomen standpunt in feite slechts ondersteunde, ging prof. de Quay in op de verschillen, die aan de dag zijn getreden in de eveneens be kende rede van mr. Vink. Deze verschillen waren met na me: Brabant zal zijn eigen bevol kingsgroei niet kunnen opvangen en vasthouden; Brabant moet zijn ontwikkeling niet forceren; na Hol land zal Brabant voor het gevaar van congestie komen te staan en tenslotte: het westen zal voor zijn ontwikkeling nog een vestigings overschot nodig hebben en daar voor zijn aangewezen op Brabant, dat zijn groei en ontwikkeling niet aan zal kunnen. ,,Hier is geen sprake van een accent-verschil, maar van een wezenlijk verschil", aldus prof. de Quay. „Ik wil daarom deze aanval afslaan en tot een te genoffensief overgaan". onaanvaardbaar Na te hebben vastgesteld, dat Bra bant niet zonder meer alle mensen wil vasthouden „als het wezenlijke geluk van onze mensen bevorderd wordt door vertrek zullen wij daar aan moeten meewerken", steidc prof. de Qu_y het westen een vraag. Waar om wenst het westen zoveel moge lijk bedrijven, ook die welke niet van wezenlijk belang zijn, vast te houden. Houdt men deze aanvullende bedrijven alleen vast omdat men ze nu eenmaal graag heeft, terwijl ze toch evengoed en misschien zelfs eco nomisch beter elders zouden kunnen worden gevestigd? Een hoeksteen in het betoog van mr. Vink was het te verwachten ver- trckoverschot van Brabant. „Dit vertrekoverschot is er echter de laat ste jaren niet geweest en is er ook nu nog niet", aldus prof. de Quay. ..Wanneer het de laatste jaren moge lijk is geweest door middel van po sitieve maatregelen onze eigen be volkingsgroei op te vangen dan rijst de vraag waarom zulks ook in de toe komst niet mogelijk zou zijn. „Het is echter volkomen on juist, dat west-Brabant deze mensen geen werk zou kunnen het westen door middel van aanlokkelijke lonen en aller lei versierselen. Dat de haven van Rotterdam een landsbe lang is, zij erkend maar wij zijn ver afgedwaald als men te gelijk de decentralisatie van aanvullende bedrijven tegen gaat. Dan moeten wij het on aanvaardbaar uitspreken". Hij vroeg zich verder af wat nu precies onder .,het westen" moet worden verstaan en hij concludeerde, dat het onjuist is daarbij de be staande begrenzing aan te houden. Waarom moet hiertoe ook niet het westen van Brabant worden gere kend (Van onze speciale verslaggever) Toen minister Luns 13 maart jl. het verlossende woord had gesproken ten aanzien van de slepende kanalen- kwestie van west-Brabant, die zo lang een rem is geweest op de ontsluiting van dit landsdeel, en de minister van Verkeer en Waterstaat daarop in overleg is getreden met de provincies, hebben G.S. zich onmiddellijk in eigen kring beraden over de mogelijkheden. In vertrouwelijke sfeer hebben con tacten plaats gehad met deskundige personen en instanties, en daaruit is een algemeen aanvaard standpunt voortgevloeid, dat intussen aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat is voorgelegd. Wij verwachten hiervan spoedig de eerste resultaten. Aldus verklaarde dinsdag prof. dr. J. E. de Quay als voorzitter van de Provin ciale Staten van Noord-Brabant, die gisteren in zomerzitting bijeen waren. „Het uitblijven van een beslissing heeft ernstige gevolgen voor Brabant- al was het aileen maar omdat Hp- paalde kansen niet steeds blijven be staan." Hij deelde dan mee, dat men thans tot een algemeen aanvaard standpunt is gekomen in de provincie en met name in het betrokken gebied, welk standpunt aan de minister van Ver keer en Waterstaat is voorgelegd. Dit standpunt komt in hoofdzaken met betrekking tot de waterwegen, die naar urgentie en belangrijkheid in drie fasen zijn onderverdeeld hierop neen het tot standbreftgen van de kanaalverbinding tussen Mark en Vliet en verruiming en verbetering van de vaar weg van Roosendaal via Vliet- nieuw kanaal-Mark met slui zen voor schepen tot 1350 ton; ten tweede de verbetering van de vaarweg van Breda via het Markkanaal naar Oosterhout via het Wilhelminakanaal en Dongemond geschikt voor schepen tot 1350 ton. 9 Verbetering van de Rode Vaart tot Zevenbergen voor schepen tot 1350 ton en verbe tering van de sluis bij Dintel- sas. het tot standbrengen van een goede verbinding van de haven van Bergen op Zoom voor scheepvaart met het ach terland. „De minister heeft hiervan kennis genomen en zich bereid verklaard onze voorstellen voor wat betreft fase I in welwillende overweging te ne men. Wij verwachten hiervgn spoedig resultaten." Ten aanzien van de verbindingen over land ligt de zaak nog niet zo duidelijk. Een nauwkeurige bestude ring hiervan is nodig gebleken en men hoopt ook ten aanzien van de landwegen spoedig een voorstel aan Geboren; Arie zv Preter Faas Veerman; Sylvia dv Jan Kommels Bosselaar; Camiellus zv Hendrik LintingDobbelaar: Johannes zv Pe trus MaesVergwijze won. te Sas v. Gent; Gerard zv Cornelis Kooman— Heulé. won. te Axel; Margaretha dv Arie Baxvan der Muren; Jannetje, dv Henricus Groothaertde Jongh; Louise dv Henricus van Lies hout, won. te Sas van Gcnt: Linda, dv Albertus TimmermanVan Puy- envelde: won. te Overslag; Cornelia dv Jacob DielmanGaanderse: Otto, zv Ernest Ghuijs—Corne'.is. Maria dv Eduard BurggraafScholten; Adriana dv Cornelis de VliegerWillekens, Aclriana dv Heinz Gortde Pooter. Huwelijksaangiften: Eugène Allon- sius 19 jaar en Carolina Bouchaut, 19 jaar. HuwelijksvoltrekkingenArthur Hamelijnck 31 jaar en Paulina de Caluwé 43 jaar, geh. gew. Werner van Troost 28 j. en Elizabeth de Bock 23 jaar. Cornelis van Swaal, 19 jaar. won. te Haarlemmerheide en Prudenti Dooms 22 jaar. Jan den Aantrekker 28 jaar won. te Rotter dam en Anna den Exter 29 jaar. Hu- bertus Vanhijfte 26 jaar en Christina D'hert 21 jaar. Overleden: Dirk Koster. 74 jaar weduwn. van Lammina Klein, won. te Hoogeveen; Abraham Beun. 33 jaar, echtg. van Cornelia .Bootsgezel won. te Sas van Gent. Alida Windeij, 67 jaar, echtg. van Lambertus Heij- stek; Catharina Collignon 76 jaar, ongeh., Johannes Leunis, 73 jaar. we duwn. van Johanna de Smidt. Ma- thftóe Poelman, 81 j. wed. van Pe trus J. Tilliard won. te Zelzaete; Anna van Dommelen, 67 j. echtg. van August Sarneel, won. te Hontenisse; Cornelia de Koeijer, 52 jaar. echtg. van Willem Hoogstraate, Rosalia Die- rickx. 40 jaar. d. van Ferdinand Die- rickx, (overleden) en Josephina Schuurbiers, won. te Sas van Gent. Sluiskil VERGADERING SEMPRE AVANTI Sempre Avanti. de* plaatselijke ka tholieke toneelvereniging had haar leden bijeengeroepen. Met het spel „Duet voor twee handen", waarmede een eervolle derde plaats werd ver overd, heeft de vereniging getoond iets te durven. De heer en mevrouw Marvin, die met hun artistieke ad viezen en medewerking de vereniging onschatbare diensten bewezen, mochten ook de erkentelijkheid en waardering ontvangen. Op financieel terrein gaf de penningmeesteres mej. M. van Op- dorp een verslag over het wel en wee Hierna werden enkele kandidaatleden voorgedragen en aangenomen. In de bestuursverkiezing waarin alle leden van het bestuur, behalve de secretaris zich herkiesbaar steiden, bleek het zeer moeilijk een opvolger te kunnen animeren voor deze zeer bedrijvige taak. De heer Dumolein besloot uit eindelijk om met behulp van assisten tie aan te blijven. Philippine MOTOR CONTRA BROMMER Voor de heren v. H. en P. is de le pinksterdag niet zo goed verlopen. Beiden waren op weg naar de Braak man, de een met de motor, de ander met de brommer, v. H. wilde P. pas seren en op dit moment kwam hij ongelukkigerwijze in los zand te recht. Door dit toeval kwam hij met z'n motor in botsing met de brom mer van P. De gevolgen waren nog al tamelijk ernstig. Grote schade aan de brommer van P., enige ver wondingen van diens zoontje, v. H. was er wel ernstiger aantoe. Bescha digde motor en hij zelf een hersen schudding en een hoofdwond. St.-Jansteen NIEUWE VOORZITTER V.V. STEEN. Door het aftreden van de heer E. van Daele voorzitter van de v.v. Steen werd op de ledenvergadering de heer Edm, Bogaert tot nieuwe voorzitter gekozen. MUZIEKFESIVAL „ST.-JAN" De muziekvereniging „St.-Jan" zal in samenwerking met de stichting „Steen Vooruit" op 4 augustus een muziekfestival houden waaraan 16 gezelschappen zullen deelnemen. Na afloop van 't festival zal in de ten toonstellingshal een amusementpro gramma worden afgewerkt. Graauw GEWELDIGE DRUKTE Dat onze gemeente het prachtige badhuis, zeer weet te waarderen, blijkt duidelijk uit het massale ge bruik. dat men er van maakt. Het was de eerste Week al druk, maar nu de tweede week was het werke lijk abnormaal. Men moest 's avonds na het voorgenomen sluitingsuur blij ven werken om alle gegadigden te kunnen helpen. Meer dan 200 baden werden er dit weekend genomen. de minister te kunnen voorleggen West-Brabant mag thans zijn ver- keersgeografische ontsluiting met ver trouwen tegemoet zien." Als gunstige perspectieven zag prof. de Quay ook de tot standkoming van de brug bij Gorkum en de rijksweg Tilburg-Gor- kum, die, zoals hij meedeelde, naai het voornemen van de minister op hei rijkswegenplan voor 1953 zal worden geplaatst. Financiële barriere? Prof. dr. de Quay vroeg zich ten slotte af of er misschien te elfder ure toch nog een nieuwe hindernis zou kunnen opdoemen met name een financiële barrière. ,,Dan zal het toch de vraag zijn. hoe deze barrière fout loos te nemen." Hij erkende volmon dig de algemene noodzaak der beste dingsbeperking. niet in het minst door de overheid. „Maar toch vraag ik voor de wer ken in west-Brabant de hoogste prio riteit, omdat het een zeer belangrijk gebied is, omdat er geen gelijkwaar dige bestedingen in het verleden heb ben plaatsgehad, waar men wachten moest op beslissingen, omdat ook de bedragen, die met de eerste werken gemoeid zullen zijn niet overmatig mogen worden genoemd en over di verse jaren zullen kunnen worden verdeeld en tenslotte ook omdat wij niet weten wat er veranderen gaat, wanneer we weer zouden moeten wachten. In dit opzicht wijst onze ervaring in een armzalige richting." Koewacht ZWARE HERSENSCHUDDING Onze dorpsgenote mej. Denise Man- nens, die per fiets op de weg Koe wacht - Hulst reed werd aangereden door de aanhangwagen van de firma de L. alhier. Met een zware hersen schudding en enkele verwondingen werd zij per ambulance naar het r.- k. ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. De particuliere; synode van de Ge ref. kerken van Zeeland heeft aan haar moderamen opgedragen een commissie van deskundigen uit het bedrijfsleven te benoemen, die de synode van advies dienen zal over de vraagstukken der Kerk, als industri alisatie etc. Rondom het Drie Eilan denplan en het Deltaplan, De toestand van mevrouw Koldijk uit Zevenbergen, die op eerste pink sterdag betrokken was bij een onge luk op de weg Zevenbergen-Leur en in zwaar gewonde toestand in het Diaconessen-ziekenhuis te Breda werd oprenomen, geeft reden tot tevreden heid. hoewel het levensgevaar nog steeds niet is geweken. De Eindhovenaar P.M. Smits is de eerste Nederlander, die uit louter Hefhebberjj is begonnen met de bouw en constructie van een zoge naamde „Vliegende Vleugel", het Fauvel, staartloos zweefvliegtuig, dat in het buitenland in fabriekmatige uitvoering reeds in gebruik is, maar dat bi Nederland pas in de zomer van 1959 het luchtruim zal kiezen. Voor dit nieuwe zweefvliegtuig, waarin kenners het summum aan sportgenot vinden, is een bouwtijd van 2400 uren vereist. Ruim de helft daarvan heeft de heer Smits, die de gehele bouw in de vrije uren verricht, vaak geholpen door zijn medeleden van de Eindhovense Aero Club, reeds achter zich. De F'auvel heeft één lange vleugel van 12 meter met een diepte» van 1.60 rheter. De cockpit met plastic kap is voorin de vleugel ingebouwd. Met dit vliegtuig kunnen snelheden rond de 200 kilometer worden ge haald, terwijl de trage landmgssnel- heid ongeveer 55 kilometer per uur de vlieger uiteraard een groot gemak is. Bovendien reageert de „Vliegende Vleugel" reeds op zeer geringe thermiekbellen, zodat de ge bruiksmogelijkheden zeer groot zijn. Fabriekmatig vervaardigd kost 'de Fauvel ongeveer tienduizend gulden. De apparatuur niet inbegrepen levert de heer Smits zijn creatie af voor amper tweeduizend. Geen wonder, dat de Nederlandse zweefvliegtuig sportwereld deze 55-jarige construc teur in hoge ere houdt. De Bossche kunstmarkt zal dit jaar plaats hebben op zaterdag 29 en zon dag 30 juni, naar goede traditie in de schaduw van het standbeeld van Jeroen Bosch. Behalve de Bossche kunstschilders, tekenaars, grafici, beeldhouwers, pottenbakkers, schrij vers en dichters, zullen ook enkele andere Brabantse kunstenaars aan deze markt deelnemen, zodat er in totaal ruim vijftig zullen zijn die er hun ..waar" aan de man trachten te brengen Er wordt in alle ernst naar gestreefd om het artistieke niveau van deze Brabantse kunstmarkt zo hoog mogelijk te houden. Muzikaal zal deze kunstmarkt wor den omlijst met carillon-, pierement en grammofoonmuziek. De officiële opening zal geschieden door Jan Naaykcns uit Hilvarenbeek op zater dagavond om 7 uur. De markt blijft die avond tot 12 uur geopend, 's Zon dags is ze geopend van 2 uur tot middernacht. Broeder van Steen (Breda) naar Kongo Het Generalaat van de Missionaris sen SVD te Rome heeft Br. Simon van Steen uit Breda benoemd voor de missie van Belgisch Kongo. Br. Simon van Steen deed in 19.54 zijn eeuwige H. Geloften en was de laatste jaren assistent-procurator in het missiehuis St. Jan te Soesterberg. Na voorbereidende taal- en technische studies hoopt hij vrij spoedig naar zijn missiegebied te kunnen vertrek ken. Er zal hem daar ingetwijfeld een omvangrijke en drukke taak wachten, omdat dit missiegebied, dat pas in 1951 door de Missionarissen SVD werd overgenomen, aan het begin van een krachtige ontwikkeling staat. Br. Simon van Steen zal in dit ge bied ook de paters B. v. d. Boom en G. v. d. Heijdt aantreffen, beiden eveneens uit Breda, die er reeds en kele jaren werkzaam zijn. GOES Grand: Bloed in de zon. MIDDELBURG Electro: Het mysterie der gesmoorde stemmen. OOSTBURG Ledel 8 uur: High society SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het brandmerk van de zonde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De schat van Afrika. VLISSINGEN AUiambra: Wereld zon der einde. Luxor: El Paso. ANTWERPEN Kon. Vlaamse opera 20 uur: Don Giovanni.

de Stem | 1957 | | pagina 2