Wilde taferelen in Algiers Beeld uit Algerije Tilburg se dame spreekt haar ziekenfonds aan Skispringen in zonnig zomerlandschap Luchtinspectie boven Noordpool, aldus voorstel Y.S. Benzineprijs omlaag PTT heeft personeel tekort Boom redt straaljagerpiloot Jonge Europeanen zonnen op bloedige wraak Franse regering gevormd Derde oliebron in Sahara DAGBLAD VOOR Crabb niet herkend Twaalf doden en 27 gewonden Chauffeur van Ned. bus in Wezel gearresteerd S laatsburgerschap kard. Mindszenty bedreigd Ongeluk op overweg in Colorado Zonnige perioden Westen antwoordt Moskou Engels koninklijk paar naar Canada cn Ver. Staten Olie en de EGKS Ook grote technische moeilijkheden Tandartsenkwestie op de weegschacd 97e JAARGANG No. 22475 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 12 juj Advertentieprijs voor de gehele oplage O.Sa per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 260y OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Gisteren, de dag, dat de slachtoffers van de bomaanslag in liet Casino te Algiers - zondag j.l. gepleegd - begraven werden, heb ben zich in de Algerijnse hoofdstad ongeregeldheden voorge daan. Na afloop van de begrafenis begaven zich duizenden be togers naar het centrum van de stad. waar zij de politiecordons doorbraken. Groepen jonge Europeanen trokken door de stra ten en dwongen Europese en Mohammedaanse winkeliers hun winkels te sluiten. Zij smeten de ruiten stuk van winkeliers die weigerden. Ook hadden zij het op voertuigen voorzien. Honderd winkels werden beschadigd en een tiental wagens verbrand. De Franse kabinetsformateur Bourges Maunoury heeft mee gedeeld, dat zijn kabinet gereed is. Er zijn veertien ministers aangewezen. De staatssecreta rissen zullen later worden be noemd. De veronderstellingen, die wij in onze editie van gisteren uit ten, zijn juist gebleken: Pineau blijft aan als minister van bui tenlandse zaken, Lacoste voor Algerijnse zaken en Ramadier, die minister van financiën was, wordt inderdaad vervangen door Gaillard (radicaal). Het nieu we kabinet bevat vijf radicalen, drie radicaal-gezinden, vijf so cialisten en één lid van de Dem. Afrik. Unie, nl. de minister van staat, Felix Houhouet Boigny. De Engelse politie heeft gisteren bekendgemaakt dat mevrouw Crabb, de echtgenote van de verdwenen kik vorsman, wiens lijk men meende op gehaald te hebben, niet in staat is geweest de overblijfselen als die van haar man te herkennen. Twee Arabieren werden doodgesla gen door Franse jongelui, die wraak wilden nemer, voor de bomaanslag in de daneing van zondag j.l. Twee andere Mohammedanen kwamen om het leven, doordat men hun auto in een afgrond duwde. Een soldaat en een vrouw werden gedood, toen een Arabier met ziin vrachtwagen op een menigte betogers inreed. Soldaten schoten de chauffeur dood. Volgens officiële gegevens zijn er bij de relletjes twaalf Moham medanen gedood en zeventien gewond. He' aantal gewonde Eu ropeanen bedraagt een tiental. Stakingen Door midde' van pamfletten, die overal in de stad waren verspreid, hadden het comité van oud-strijders in Algiers en een studentenbond de bevolking tot een algehele staking opgeroepen. Dit parool werd door ve len opgevolgd* handelaars, banken, post en telegraaf. Later op de dag s'oten zich kantoorbedienden en ar beiders bij de stakers aan. Ook de taxichauffeurs legden het werk neer. In de hotels wilde men de gasten slechts op hun kamers bedienen. Spijts alle oproepen voor de radio om kalm te blijven, van de militaire bevelhebber van Algiers, generaal Masu, bleef het rumoerig. De politie zag zich genoodzaakt van traangasbommen gebruik te maken. Zij werd daarbij geassis teerd door parachutisten, die ten getale van drieduizend naar Al giers gezonden waren om mede de orde bij de begrafenis te hand haven. De gevangenis werd zwaar bewaakt. De avondklok die gewoonlijk om twaalf uur inging, werd gisteren reeds oir negen uur van kracht. In de loop van de dag werden meer dan 200 betogers gearresteerd. PRESIDENT EISENHOWER, die maandag wegens maagklachten het bed moest houden, is vrijwel genezen. ZES OPVARENDEN van een plezier jachtje op de Beneden-Merwede tus sen Dordrecht en Papendrecht, heb ben brandwonden opgelopen, toen bij reparatie aan de motor gemorst werd met benzine. Zij zijn in een ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. EEN MILITAIRE auto begon op de Rijksstraatweg te Doorn te slippen en sloeg over dc kop, waarna de wa gen in brand vloog. Drie militairen liepen brandwonden op. OP HET GROOTBOEK IJ-tunncl is gedurende de eerste drie dagen! waarop de inschrijving was openge steld, voor een bedrag van ongeveer f 250.000.. ingeschreven. DE TWEE MEISJES uit IJmuidcn, die sinds 5 juni spoorloos verdwenen waren, zijn op eigen Gelegenheid naar huis teruggekeerd. Zii hadden een zwerftocht door Nederland gemaakt. EEN TIENVOUDIGE vangst ver richtte de Velsense recherche tijdens de Pinksterdagen, waardoor weer heel wat kraakjes tot klaarheid zijn gebracht. HET CONCERTGEBOUWORKEST is naar Scandinavië ver-trokken, waar in Stockholm twee concerten gegeven worden op 13 en 14 juni. Twee dagen daarna is Helsinki aan de beurt. PREMIER NEHROE vertrekt 14 juni voor een bezoek aan de Scandinavi- sche landen. In Londen zal hij de Ge menebestoonferentic bijwonen, die de 26ste begint. PAKISTAN en Afghanistan gaan weer betere betrekkingen onderhou den. Om te beginnen zullen er am bassadeurs uitgewisseld worden en dan gaat men aan de confercntietafel zitten om de meningsverschillen uit de weg te ruimen. BESTEDINGSBEPERKING zal ook in Denemarken streng worden door gevoerd, De accijns voor sigaretten en bier wordt zeer verzwaard en voor inkomens boven de 14.000 kronen |vordt een systeem van gedwongen besparingen ingevoerd. De benzineprijs in Nederland zal zaterdag 15 juni worden verlaagd, zo heeft de KNAC vernomen. Hoogstwaarschijnlijk zal de verlaging 0,5 cent per li ter bedragen. Het is echter ook nog mogelijk, dat tot een verla ging van 0,6 cent wordt beslo ten. Deze verlaging is een ge deeltelijke eliminatie van de prijsverhoging van 1-6 cent per liter op 1 december jl. Deze prijsverhoging hield verband met het Suez-conflict. De chauffeur van de Nederlandse autobus, die zaterdag j.l. bij Wezel in botsing is gekomen met een Duitse bus, is door de Duitse politie gearres teerd. De politie heeft gisteren haar verklaring, dat het ongeval zou zijn ontstaan doordat een motorrijder trachtte de Duitse bus te passeren, terwijl van de andere kant de Neder landse bus naderde, ingetrokken. Vol gens de gisteren gegeven lezing is de Nederlandse bus, waarin 45 personen zaten, tijdens een onweer op de glad de weg aan het slingeren geraakt. De motorrijder reed tegen de krachtig remmende Duitse bus op. De motorrijder is inmiddels over leden. zodat het ongeval twee doden heeft gekost. Zoals gemeld, is za terdag reeds een Duitse dame, in zittende van de Duitse bus. overle den. De gearresteerde chauffeur is de heer B. D. uit Haarlem. Oud-minister Lajos Dinneys heeft de regering de suggestie aan de hand gedaan de wet op het staatsburgerschap tfct te brei den, teneinde kardinaal Mind szenty zijn staatsburgerschap te ontnemen. Deze nog niet zo lang bestaande wet, ontneemt aan allen die tijdens de oktoberrevolutie Hongarije zijn ontvlucht hun Hongaarse nationali teit. Lajos Dinneys stelde in het parle ment namelijk voor deze wet ook te laten gelden ,,voor degenen, die op extra-territoriaal gebied verblijf hou den". Dit zou kardinaal Mindszenty treffen, die zoals bekend is in de gebouwen der Amerikaanse lega tie te Boedapest vertoeft. Op een overweg nabij Rocky Ford in de Amerikaanse staat Colorado is een vrachtauto met Mexicaanse land arbeiders door een trein gegrepen, waardoor minstens 23 personen om het leven zijn gekomen. Minister Dulles heeft op zijn Dulles gaf toe dat zich er ten aan- i..] „f I zien van de NAVO procedurecompli- wekehjkse persconferentie mee-1 caties hadden voorgedaan, waardoor gedeeld, dat de V.S. bereid zijn, de Sovjet-Unie een degelijk voorstel te doen betreffende de instelling van een luchtinspec- tic-zone in het gebied van de Noordpool. Ook verklaarde hij, dat de Amerikaanse regering met haar Europese bondgenoten overleg pleegt over een dergelijke zone in Europa. Dulles voegd hieraan toe, dat de V.£. op dit punt geen voorsetl willen doen, voordat zij de goed keuring hebben van hun bond genoten. De kwestie kwam ter sprake, toen aan de minister vragen wrden ge steld over de onverwachte komst van Harold Stassen, de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de ontwapenings besprekingen t3 Londen, naar de V.S. J Weersverwachting van het 4 M.I., geldig tot vanavond, K.N. opge- 0 t maakt gisteravond 23.15 uur. i Zonnige perioden maar in 't bin- f nenland nog enkele verspreide bui- 4 en. Overwegend matige noord- 4 westelijke wind. Koel weer. t i „crwacbting var. liet Belgisch 4 f Weerkundig Instituut: Liehte tot t matige notn riw estenwind. Be- 4 4 wolkt mei talrijker cn breder i J wordende opklaringen. Plaatselijk 0 4 nc.®rsla; vlagen. Overdag lichte 4 staging van de temperatuur, des 4 4 nachts frisser. 4 4 y.andaa§: zon onder 21.00 uur. J Maan op 20.57 uur. J 4 Morgen: zon 0i, 4 20 uur i onder 5 29 uui. Maan 4 4 Deze foto geeft een beeld uit de enige filmdie in de afgelopen drie jaar is gemaakt aan de zijde van het 30.000 man tellende Algerijnse bevrijdingsleger, dat een ongere gelde strijd voert tegen de in Al- gerië aanwezige Franse troepen. Het zijn een legerarts en twee vrou welijke hospitaalsoldaten, die een gewonde Mohammedaanse jongen behandelen. De Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk hebben geantwoord op cle Russische nota van 19 april inzake het Midden-Oosten. De teksten zul len morgen worden gepubliceerd. Ook Duitsland heeft geantwoord op een Russische nota, en wel van 16 april. Handelsbesprekingen stelt Duitsland afhankelijk van de bekende kwestie der repatriëring van Duitsers in Rus land. Verder wordt in de Westduitse nota gesteld, dat besprekingen over culturele, technische en wetenschap pelijke samenwerking slechts langs diplomatieke weg moeten worden ge voerd. ..zoals premier Boelganin zelf in zijn brief van 18 maart heeft er kend". Het aanboren van een derde olie bron in de Sahara heeft het vermoe den doen ontstaan, dat zich onder de woestijn een uitgestrekt olieveld be vindt. In put ,.MD2" te Hassi-Mes- saoed in het oostelijk doel van de Sahara werd olie aangeboord, aldus heeft een woordvoerder van de maat schappij, welke in dit gebied olie exploraties verricht, medegedeeld. De put ,,MD2" bevindt zich 10 kilo meter ten zuidwesten van de eerste oliebron ,,MD1", terwijl een tweede bron werd aangeboord 8 kilometer ten noorden van put ,,MD1". De dikte van de aangeboorde olielaag zou erop wijzen, dat het hierbij om zeer om vangrijke oliereserves zou gaan. doch deskundigen weigeren dienaangaande een nadere raming te geven. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië en prins Philip zullen in okto ber een bezoek brengen aan de Ver. Staten cn Canada. Zij zullen de reis per vliegtuig maken. Zij hebben voor het laatst in 1951. toen de koningin nog prinses Eliza- Verscheidene gewonden werden in beth was. een bezoek aan Canada en een ziekenhuis opgenomen. de Ver. Staten gebracht. het wenselijk was dat Stassen voor verder overleg naar Washington kwam. De V.S. wisten nog niet, hoe hun bondgenoten over een inspectie zone in Europa dachten. In afwach ting van ophelderingen hieromtrent zou het Amerikaanse standpunt voor lopig nog niet bekend worden ge maakt. De suggestie van de rpublikeinse fractieleider senator William Know- land om Noorwegen te neutraliseren in ruil voor de terugtrekking van de Russen uit Hongarije, van de hand gewezen. Dc ontwapeningsbesprekingen te Londen zijn gisteren niet hervat, doch zullen eerst vandaag hervat worden. Leden van de ski club van Bischofs- grün in het Fichtelgebergte, Duit»-.; land, hebben drie maanden lang én hun vrije tijd gewerkt aan oen springschans voor skiërs ah de sneeuw verstek laat gaan. Ret „wegdek'' van de schans, die in totaal toch altijd nog 50.000 merk kost. is opgebouwd uit matten van kunststof en het geheel schijnt uit- stekend te voldoen. Voor de start moeten de ski's worden ingesmeerd met een speciaal soort was (foto links). Foto rechts: onder jeugdige belangstelling inspecteren deskun digen de baan. De wereldolie-industrie wenst haar contacten met de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal te verbeteren en zou zelfs de mogelijkheid overwegen van een officiële samenwerking met de Hoge Autoriteit op het gebied van dé energie. Dit is de indruk, welke be staat in kringen van de E.G.K.S. op grond van de jongste ontwikkeling bij de gedachtenwisseling, zoals deze regelmatig sedert enige jaren plaats vindt tussen de E.G.K.S. en vertegen woordigers van de belangrijke olie maatschappijen. Uit mededelingen van de een-1 centrale directie en de vakbon- trale directie van PTT blijkt- dat ook de Pinksterdagen stag natie hebben opgeleverd in het verzenden en bestellen van cor respondentie. Geruchten als zou bij PTT, speciaal in Den Haag een langzaamaan-actie zijn ge voerd, berusten beslist op on waarheid. Wel zijn tussen de (Van onze speciale verslaggever) Het heeft er lange tijd naar uitgeien, dat het geschil tussen de tandartsen en de zieken fondsen, althans van de kant van de verzekerden, geruisloos zou verlopen. Dit is echter maar schijn gebleken. Voor de rechtbank te Breda werd giste ren een zaak in kort geding be handeld tussen de Tilburgse mej. A. F. v B. en een zieken fonds te T'lburg, waarbij zij vrijwillig verzekerd is. Mr. F. H. Toxopeus, die namens haar pleitte concludeerde primair restitutie van kosten, die zij na 1 april j.l. bij de tandarts heeft moeten maken en subsi diair tot een schadevergoeding. Mr. Toxopeus baseerde de vorde ring op een aantal conclusies, die hij had getrokken uit de lezing van de notulen van het ziekenfonds en van de correspondentie, die het zie kenfonds met de eiseresse had ge voerd. Hij was van mening, dat de ze vordering niet teruggrijpt op het geschil tussen de ziekenfondsraad en de maatschappij voor tandheel kunde, maar op het geschil, dat daaraan annex is tussen het be treffende Tilburgse ziekenfonds en de tandartsen, die als medewerker bij dit fonds stonden ingeschreven. Hij erkende de sociale taak van de ziekenfondsen, maar meende dat men hier te doen heeft met een verzekering, die door de simpele aanvaarding van dc verzekerde verplichtingen op zich neemt. o.a. de verstrekking in natura van tand heelkundige hulp. Uit het zieken- fondsbesluit meende pleiter te kun nen lezen, dat uitkering in geld kan geschieden, als uitkering in natura onmogelijk zou zijn en de statuten van het onderhavige fonds, aldus mr. Toxopeus, laten deze mogelijk heid eveneens open. Als voorbeelden daartoe haalde pleiter het geval aan van de man, die plotseling buiten zijn woon plaats medische hulp nodig heeft en dan op vertoon van kwitan-i ties de gemaakte kosten vanwege het ziekenfonds krijgt terugbe taald. Ook had de praktijk na 1 april 1957 aangetoond, dat uit keringen werden gedaan aan mensen, die zich moesten laten behandelen door een in Tilburg gevestigde tandarts-kaakchirurg Nauwkeurig ging mr. Toxopeus na. of gedaagde op een of andere wijze beroep op overmacht zou kunnen doen. Pleiter ontkende dit, doch wees er op. dat zelfs in zo'n geval het ziekenfonds moest afzien van het incasseren van premies, voor zover die de tandheelkundige hulp betreffen. Hij was van oordeel, dat het de ziekenfondsraad is, die niet wil hebben, dat één zieken fonds zijn onderhandelingspo sitie t.o.v. de maatschappij voor tandheelkunde verzwakt door uitbetaling aan tandartsen of aan verzekerden. ,,Deze beleidslijn", aldus mr. Toxopeus, „moet ten faveure van eiseres worden doorbro ken". Speculerende tandartsen Mr. H. Bergé uit Vught, spreken de namens het gedaagde zieken fonds. was van oordeel, dat de vrij willige verzekering blijkens het zie- kenfondsbesluit geen uitwijkmoge lijkheid naar restitutie van ge maakte kosten heeft. Hij bracht bezwaren naar voren tegen de juridische constructie van de eis. Bij toekenning van de pri maire vordering zou het zieken fonds, zo meende hij, moeten han delen tegen de wet en tegen de overeenkomst met de verzekerde. Mocht de subsidiaire vordering wor den toegewezen, aldus mr. Bergé, dan zouden de tandartsen maar raak kunnen vragen, zonder dat de ziekenfondsen daar iets tegen zou den kunnen doen. Waarop de president van de rechtbank, mr. -K. Schellenbach. zich afvroeg, of de gedaagde partij zich in zo'n geval niet uit de over eenkomst met de verzekerde zou kunnen terugtrekken. Nadat hij vervolgens nog had trachten aan te tonen, dat eiseres geen statutenwijziging kon vorderen (hierbij haalde hij 't voorbeeld van het ziekenfonds Bergen op Zoom e.o. aan), dat het fonds in de onmo gelijkheid verkeert zijn verzorgings plicht na te komen en dat de eisen de partij ook geen nieuw contract tussen het betreffende ziekenfonds en de tandartsen kan vorderen, presenteerde mr. Bergé z ij n oplos sing van het geval. Hij stelde zich op het standpunt, dat het contract tussen de zieken fondsraad en de maatschappij van tandheelkunde nog steeds geldig is, doch dat slechts de uitvoering is opgeschort. Hierop voortrede nerend was zijn mening, dat de verzekerden in rechte hulp van de tandartsen kunnen vergen te gen tarieven van voor 1 april jL, of dat zij schadevergoeding kun nen eisen. „De tandartsen speculeren mo menteel op de nood van de min der draagkrachtigen," aldus mr. Bergé, „om hun financiële eisen ingewilligd te krijgend Mr. Toxopeus zag in deze sug gestie niets van een oplossing. ..Nu hebben de verzekerden alleen kies pijn zonder hulp", zo zei hij, „maar dan gaat die situatie hun nog geld kosten ook". Hij was van mening, dat, indien er nog een contract tus sen tandartsen en ziekenfondsen is (mr. Toxopeus noemde het hoog stens een ,,adhesiecontract"), de fondsen tegen de tandartsen moeten procederen. Thans doen zij niets om de kwestie op te lossen. De tand artsen doen althans nog iets. Zij verstrekken de gedupeerde verze kerden hulp tegen gereduceerde ta rieven. Mr. Toxopeus beperkte zijn subsidiaire vordering tot het pri mair gevorderde maximaal. Zo mogelijk zal dc rechtbank over 8 dagen uitspraak doen. den besprekingen gaande over de invoering van de rijksrege ling inzake toeslagen voor on regelmatige diensten. Enige tijd geleden is hierover principiële overeenstemming bereikt. Over de praktische uit voering echter zijn nog bespre kingen gaande, waarvan de laat ste verleden zaterdag is gevoerd. Het moet dan ook als volkomen onjuist worden beschouwd dat men van een „naderende nood toestand" spreekt, zo verklaarde de centrale directie van PTT. PTT heeft moeilijkheden bij de be steldiensten in de grote centra van bet westen des lands en in de pro vincie Utrecht als gevolg van een te kort aan personeel. Niettemin wordt de briefpost normaal afgehandeld. In sommige gevallen moeten drukwerken bij de grote kantoren naar een vol gende bestelling verschoven worden. Pit is trouwens sinds de oorlog reeds het geval. Veel overwerk Naar de mening van de centrale directie bestaat er geen onrust onder het PTT-personeel, al heeft men wel enkele symptomen van geïrriteerdheid geconstateerd. Het personeel als ge heel echter blijft, zij het onder moei lijke omstandigheden, in het openbaar belang aan de arbeid en vervult zijn taak op zeer lofwaardige wijze. De moeilijkheden van PTT inzake personeelsgebrek in de grote centra wegen zwaar. Het kost PTT grote moeite om op de overspannen ar beidsmarkt personeel aan te trekken cn met de bestaande bezetting de diensten normaal te handhaven. Zo veel mogelijk worden avondwerkers in extra dienst aangenomen. Specifieke moeilijkheden op de postkantoren blijven de avonduren geven met een piekbelasting in de verzending en de vroege ochtend met een piekbelasting in de bestelling. Vooral tijdens de weekeinden zijn de ze moeilijkheden maximaal. Vandaar "'at PTT grote aandacht besteedt aan de ontwikkeling van de mechanische postdienst en verbetering van arbeids- methoden. Een Amerikaanse piloot, wiens straaljager kort na het opstijgen van de basis Woodbridge, ten noordoosten van Londen, in brand was geraakt, heeft zijn leven te danken aan het dichte gebladerte van een boom. Hij had geen tijd om zich met zijn schietstoel in veiligheid te bren gen en voor het gebruik van de parachute was de hoogte te gering. De piloot kwam echter terecht in een boom, waarvan de bladeren in zoverre zijn val braken, dat hij er met een ge kneusde enkel af kwam.

de Stem | 1957 | | pagina 1