Bourges goede Maunoury heeft slagen kans van Twee doden en gewonden vier Naar door Franse vaart Suezkanaal Lijk van de kikvorsman Cr abb aan Kanaalkust aangespoeld? Hoge belangstelling voor de ILS i Zoli dient ontslag in Oorzaken ramp Mareinelle j JEM r Hij zal investituur vragen 14 •na •kor ing Nood-kabinet Djuanda goedgekeurd Amerikanen °P Cyprus? S Lagere temperaturen 1 Geen wijziging in Algerijnse politiek Ko van Dijk weigert Louis d' Or IISENIIOWE# ZIEK Auto te Leur tegen boom Blikseminslag in Utrechtse Dom Mysterie van dood blijft onopgelost Australië lieeft serum tegen de Aziatische griep Eén miljoen man staken in Russisch plan tot neutralisering Oostzee elegant U de lente I Imaakte correct ief'lijke ictrice waardig ?e. ook open te dragen BS tit® tn elk figuur, dat een CORSET Twilfit" immers een jeugdige, ele- iding en geeft U het voel, dat Uw met )zen kleding onbe- it. Indel 8363 Twilfit "-Corset, van ale effen coutll. kort odel Mot zijsluitinp, ■ter in de rug, versterkt rpand elastieken *1 O 90 venrand IJ. REIS v. d. 5ERGHE U L S T :l Ï24, Hulst 3 STEEN wet het j irmi/j 97e JAARGANG No. 22474 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderlané DAGBLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 11 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariet en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 08, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuw»ch-Vlaander en: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bij bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Op een vergadering, die slechts drie minuten duurde, heeft het Indonesische parle ment zijn goedkeuring gegeven aan het in april j.l. door presi dent Soekarno gevormde nood- kabinet Djuanda. De regering verzocht niet om een motie van vertrouwen en er werd door de oppositie geen motie van afkeuring ingediend. Het kabinet kan nu beginnen aan de uitvoering van het uit vijf punten bestaande programma ter normalise ring van de binnenlandse toestand, waarbij de oplossing van het vraag stuk der opstandige buitengewesten het belangrijkste wordt geacht. Dc Masjoemi, die zich krachtig heeft verzet tegen dc vorming van het huidige kabinet, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin de afkon diging van de staat van oorlog en be leg in strijd met de grondwet wordt genoemd, evenals de vorming van de nationale raad. Inmiddels wordt vernomen, dat geen leden van de communistische partij in de nationale raad zullen wor den opgenomen. De samenstelling er van wordt nu spoedig verwacht. Griekse bladen hebben gisteren be richt, dat een aantal manschappen van de Amerikaanse luchtmacht ge stationeerd zullen worden op de Brit se basis voor atoombommenwerpers te Akrotiri bij Limassol in het zuid westen van Cyprus. DE OUDSTE MAN ter wereld, de 157-jarige Jegor Korojef, is te Er- mani Ossetia in de Kaukasus over leden. Hij heeft als jongen nog de veldtocht tegen Napoleon meege maakt. DOOR DE BLIKSEM zijn in de Ba naat ten noorden van Belgrado zeven mensen gedood. IWAALF PERSONEN zijn zaterdag aan voedselvergiftiging overleden, na dat zij in een duur restaurant te Bue- j0Sj es lla^^en gegeten. Ruim hon derd personen vertonen vergiftigings verschijnselen, van wie tien in ern stige mate. HEIDEKONINGIN van Ede komt uit Florence. De voorzitter van de vereniging voor vreemdelingenver keer in deze Italiaanse stad prof A. Taccini, heeft aldaar de filmac trice Marian de Koning tot heide- koningin van Ede uitgeroepen. TWEE MEISJES uit IJmuidcn, An nie van den Hout en Marina Harten dorp, resp. 15 en 16 jaar oud, doch ouder lijkend, zijn sinds 5 juni spoor loos uit de ouderlijke woning verdwe nen. SARMIDI Mangocnsarkoro. vice-voor- zitter van de Indonesische P.N.I. is op 53-jarige leeftijd te Djakarta over leden. DE INDONESISCHE goud- en devie zenreserves zijn voor de eerste keer dit jaar gestegen. In de afgelopen week steeg het dekkingspercentage tot 13,12 percent. TE PARAMARIBO is in de ouderdom van 81 jaar overleden mgr. Theodorus A.L.M. van Roosmalen, apostolisch vi caris van Suriname van 1911 tot 1946. IN HELSINKI is, in het stadion al daar, het vijftigjarig bestaan van de Finse vakbeweging herdacht. Boelga nin en Kroestjev woonden de herden- kln8 bij. Het stadion kan 60.000 per sonen bevatten. Er waren 15.000 be langstellenden. TE BONN is vernomen, dat het vast staat dat de Russisch-Westduitse han delsbesprekingen, die op voorstel van u,UsLand op 15 juni gehouden zouden orden, zullen worden uitgesteld. De Franse radicale minister van defensie in de aftreden de regering-Mollet, de 42-jarige Boiirges.Malinoury, heeft gisteren aan president Coty medegedeeld, dat hij verwacht een regering te kunnen vormen en dat hij hereid is de na tionale vergadering 0111 goedkeuring van zijn benoeming tot premier te vragen. De president heeft hem daarop officieel als premier aangewe zen en het ontslag van de socialist Mollet als premier aanvaard. Bourges-Maunoury zal woensdag in de Nationale Vergadering verschijnen, waar hij dan zijn nieuwe regering zal voorstellen. De formateur wil de socialist La- coste handhaven als minister voor Algerië. Er zou dus geen dramati sche wijziging verwacht kunnen wor den in het beleid, dat de regering- Mollet ten aanzien van Algerië volg de, een beleid gebaseerd op .pacifi catie en hervormingen". Waarnemers verwachten verzet van radicaalgezinden, die de minis ter in Algiers minder bevoegdheden willen geven, teneinde Parijs meer zeggenschap over de Algerijnse poli tiek te geven. Ook de radicale partij van Bourges-Manoury en de socialis ten zijn verdeeld over de Algerijnse kwestie. De aftredende socialistische minister van Overzeese Gebiedsdelen, Deferre, heeft reeds geweigerd in een regering-Bourges zitting te nemen. Overigens zal het voor Bourges- Manoury moeilijk zijn om een krach tige en stabiele meerderheid in de Natibnale Vergadering te vinden, om dat de volksrepublikeinen niet aan een regering onder zijn leiding willen deelnemen. Men verwacht, dat de socialist Pi- neau zal aanblijven als minister van Buitenlandse Zaken en dat de socia list Ramadier als minister van Fi nanciën vervangen zal worden door de 37-jarige radicaal Felix Gaillard. Lacoste is dit weekend naar Parijs gevlogen, voor overleg - met Bourges- Muunoury. Gisteren legde Lacoste een verklaring af. waarin hij leger en politie in Algerije gelastte de strijd tegen de opstand krachtig te voeren. Terreur en bomaanslagen zijn aan de orde van de dag. Algerijnse terreur Er is zondagavond in een dan cing het Casino, vier kilometer buiten Algiers een bom ontploft, waardoor tien mensen om het leven zijn gekomen, aldus heeft de politie meegedeeld. Er zijn tachtig gewonden. De helse ma chine ontplofte op het podium van het dansorkest. Het Casino, dat op een rots aan zee ligt, is een door Europeanen veel bezochte dancing. Door de ontploffing werd de or kestleider in tweeën gereten. Een zangeres werd door de explosie ont hoofd. In Algiers heerste een gespannen sfeer. De patrouilles in de straten van de stad zijn versterkt. Zondagavond werd aan de rand van de Kasbah van Algiers een sol daat van het Vreemdelingenlegioen vermoord. Volgens de politie is de bom ge plaatst door een Mohammedaanse kelner, die al drie jaar op het ter rein van het Casino woont. Voordat de helse machine ontplofte, dook hij onder. Schotfin in Parijs Zes met stenguns en revolvers ge wapende Noord-Afrikanen hebben za terdag te Saint-Cyralecole bij Parijs een overval gepleegd op een centrum waar 40 Mohammedanen wonen. Zij maakten 400.000 frank buit en ont snapten in een auto. In een drukke straat in Parijs heeft zaterdag een Algerijn zes schoten ge lost op een andere Algerijn. Hij werd met de 2*evolver nog in de hand ge arresteerd. Zijn slachtoffer, die hij op bevel van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront had moeten dood schieten, werd zwaar gewond, zo heeft de politie bekend gemaakt. Gewapende mannen hebben voorts in Parijs een jong Algerijns paartje aangevallen. Het meisje kreeg een schotwond in de borst, de jongen liep verwondingen aan zijn benen op. De aanvallers wisten te ontkomen, aanvallers wisten te ontsnappen. De acteur Ko va!n dijk heeft aan de Vereniging van Schouw burgdirecties in Nfederland ge schreven. dat hij de aan hem toegewezen „louis d'or" (een der Bouwmeesterprijzen 1957, die op 3 juni in Bteda werden uitgereikt en waaioij de heer van Dijk niet aanwffiig kon zijn) weigert. „Gaarne zeg ik u dank voor uw bedoeling om dit jaar de Louis d'Or aan mij uit te reiken. Naar mijn me ning kan ons toneelleven in hoge mate gebaat zijn met; de uitreiking van blijken van waardering voor ar tistieke prestaties door deskundige jury's. Ik meen echter dat de uitrei king van een attentie als de Louis d'Or of een andere belangrijke on derscheiding op kunstgebied geens zins vergezeld moet gaan van open bare, pedagogisch bedoelde en. kriti sche opmerkingen aan Ret adres van de bekroonde. Een dergelijke kritiek is m.i. misplaatst bij een als feeste lijk bedoelde gebeurtenis. U dankzeg gend voor de goede bed lelingen moet ik daarom tot mijn leedwezen de on derscheiding weigeren", zo besluit de brief. De heer van Dijk heeft de hem toegezonden medaille teruggestuurd. Het Witte Huis heelt gisteren be kendgemaakt, dat president Eisenho wer in bed moet bËj^ln, omdat hij last van zijn maag h'Jeft. Hij heeft vermoedelijk iets gegdfcn dat niet in orde was. De lijfarts van de président, Snyder heeft hem aangeraden; in bed te blij ven en zijn afspraken 'af te zeggen. Er zijn geen aanwijzingen dat de maagklachten verband houden met de hartaanval die de president ander half jaar geleden heeft /;ehad of met de operatie die hij' een jaar geleden onderging, aldus de officiële bekend making. Zijn toestand is ,,zeer bevre digend". GARANYX VERING. «AZETFABRIEKEN TE ZE VENBERG6M ccrsv®rwa< htinK van het K.N. J U.I. geldig tot vanavond, opge- I maakt gisteravond te 23.15 uur: J wisselende bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke ">t matige wind in hoofdzaak tus- t I sen noord en west. Lagere maxi- i mum tempera turen dan gisteren. .„Ver,waehling van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Zwakke tot 'Ie ^'lnd uit noordwest tot t "f,°i Zwaar bewolkt, afgewis- seld met opklaringen. Enkele re- rfJïxlaPn' Plaatselijk onweer. J „lng. der temperatuur. Vandaag: zon onder 20.59 uur 1 uur. Maan onder 4.33 uur. (Van onze verslaggever) Op eerste Pinksterdag is een personenauto op de weg Zeven bergen-Leur tegen een boom gevlogen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De wagen werd aan de rechterzijde finaal open gereten. Van de inzittenden, de familie Koldijk uit Zevenbergen werd het 11-jarige dochtertje Toosje op slag gedood. Mevrouw Koldijk en de bijna 19-jarige Wilhelmina werden zwaar ge wond en in bewusteloze toe stand naar Breda overgebracht. De dochter is in de loop van maandagmiddag overleden. De toestand van mevrouw Koldijk was toen zbrgwekkend. De heer Koldijk liep een bek kenfractuur op, het derde doch tertje, de 15-jarige Geertje, liep minder ernstige verwondingen op. Beiden zijn eveneens in het Dia- conessenhuis te Breda opgeno men. De bestuurder van de auto, een neef van de familie Koldijk, bekwam slechts lichte verwondin gen. Bocht werd noodlottig Het ongeval had plaats in de na middag om ongeveer half zes. De neef, student te Leiden, was met de auto op visite en het plan rees, om een tochtje richting Breda te ma ken. Er werd met de snelle auto zo rond de 100 km gereden op de vrij smalle weg tussen de brug over de Mark en de haven van Leur. De vrij wel haakse bocht naar links die de Zevenbergseweg ter hoogte van .de Boutweg maakt, werd de bestuurder noodlottig. Eerst werden een paar lichte boompjes rakelings gepasseerd, doch een rechts van de weg staande steviger boom werd met de inmiddels slingerende auto ter hoogte van het voorwiel geraakt en de wagen wrong zich als het ware om de boom. De rechts van de bestuurder zittende personen kregen deze klap geheel te verwerken, terwijl de boom ongeveer 15 cm in de vloer van de auto door drong, terwijl zijwand en dak wer den verscheurd. Enkele wielrijders zagen het onge luk voor hun ogen gebeuren en sloe gen na van de eerste schrik te zijn bekomen alarm. Zowel vanuit Leur als vanuit Zevenbergen kwam medi sche en geestelijke hulp. De dokters de Cock uit Zevenbergen en Hamers uit Leur verleenden de eerste hulp. De rijkspolitic uit Leur" als. meerde onmiddellijk ziekentransport en nam de situatie ter plaatse op. Het wrak van de auto werd naar een garage te Leur versleept. Tijdens een zwaar onweer, gepaard gaande met hevige regenval, dat gistermiddag Utrecht veel waterover last bezorgde, is de bliksem in de Utrechtse Dom geslagen. De alarm installatie reageerde onmiddellijk op deze blikseminslag, doch er ontstond geen brand. In Cairo is zondag officieel meegedeeld, dat de Egyptische regering er akkoord mee gaat, dat de kanaalgelden, die voor de Franse schepen die door het Suezkanaal willen varen, ver schuldigd zijn, in ponden ster ling worden betaald. Een woordvoerder van het Egypti- sche ministerie van financiën deelde mee, dat Frankrijk hierom had ver zocht. Franse ambtenaren te Parijs lieten weten, dat de Franse regering nog geen beslissing over beëindiging van de boycot van het Suezkanaal heeft genomen. Via de Zwitserse ambassa de te Cairo worden de onderhande lingen gevoerd. De Dam ran Assoean Het gaat Nasser dus voorlopig naar den vleze, zo zeer zelfs, dat tn tegenwoordigheid van H.MI de Koningin en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke is op de middag van tweede Pinksterdag op de vliegbasis Ypenburg in de ge meente Rijswijk de zesde Interna tionale Luchtvaartshow Ypenburg gehouden. Dit vliegfeest, dat een overzicht gaf van de ontwikkeling van de luchtvaart in de afgelopen halve eeuw, getuigde mede van het gouden feest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de organisatrice van de ILSY. Naar schatting hebben ongeveer 100.000 belangstellenden de verrichtingen van de vliegers en parachutisten van velerlei nationa liteiten gevolgd. Op de voorgrond van bovenstaande foto zien we koningin Juliana, enthousiast wuivend naar een der deelnemers. Rechts naast haar de burgemeester van Rijswijk en links de heer Kolff, voorzitter van de KNVVL. Ook de prinsessen zijn geestdriftig. In de lucht een for matie Super Sabres van de Sky- blazers. Een lijk zonder hoofd, waar schijnlijk van een kikvorsman, is zondagavond aangespoeld na bij Chichester aan de Engelse Kanaalkust. Het lijk, dat gerui me tijd in het water moet heb ben gelegen, werd op ongeveer twintig kilometer afstand ge vonden van Portsmouth. Het was in Portsmouth, dat de Britse kapitein-luitenant-ter-zee Crabb in de oorlog 'n kikvorsman van de vloot, in april van vorig jaar verdween tijdens een bezoek van Russische oorlogsschepen. Crabbs verdwijning heeft inder- aaacl veel opzien gebaard. De sow- jet-Unie zond een officiële nota, waar in geprotesteerd werd tegen het feit, dat een kikvorsman naar men aan neemt Crabb was gezien bij de Russische oorlogsschepen, waarmee Boelganin en Kroestjev naar Engeland waren gekomen. De Britse regering sprak toen haar leedwezen ove" het incident uit. In de officiële bekendmaking van het Britse ministerie van marine was slechts gezegd dat Crabb vermist werd na een proefduik in de baai van Stokes in het gebied van Ports mouth en dat bij vermoedelijk om gekomen was. Premier Eden verklaarde indertijd cp aandringen van de Labour-oppo- sitie in ht Lagerhuis, dat het niet in het openbaar belang zou zijn als be kendgemaakt werd onder welke om standigheden Crabb vermoedelijk om het leven was gekomen. Wat er ge beurd was, was evenwel zonder toe- s^mming van de regering geschied, zo zei hij. Het lijk is door een visser op een zandbank gevonden, het is overgebracht naar Chichester, waar gisteren de lijkschouwing is begonnen. Misvormde tenen Van Crabb was bekend, dat hij misvormde tenen had. Het ge vonden lijk zou ook misvormde tenen hebben. Ook al zou officieel vastgesteld worden, dat het lijk dat van Crabb is, dan is nog steeds niet het raad sel van zijn dood opgelost. In de Sowjet-pers was het incident van de kikvorsman die bij de Rus sische schepen was gezien „een schending van het nationaal recht" en een' „inbreuk op de gastvrijheid" ge noemd. De Britse oppositie sprak van een ,grote blunder". Een marinewoordvoerder in Ports mouth heeft gisteren bekendgemaakt, dat geen lid van de marine vermist wordt. hij in een geseprek met een Ja panse delegatie in Cairo heeft verklaard, dat Egypte van plan is volgend jaar met de bouw van de dam van Assoean te beginnen. De kosten zullen bestreden worden uit de inkomsten van het Suez kanaal en er zal geen beroep op buitenlands kapitaal worden ge daan. Wel zal aan bevriende landen tech nische bijstand worden gevraagd. Het Italiaanse kabinet van Zoli dat twee weken geleden werd gevormd, heeft maandagavond zijn ontslag in gediend. Bij een nieuw onderzoek van de stemming van vrijdag in het Italiaan se huis van afgevaardigden is geble ken, dat de nieuwe christendemocrati sche regering alleen dank zij de stem men van de neo-fascisten het vertrou wen van de kamer heeft gekregen. Premier Zoli had tevoren verklaard dat hij de stemmen van de neo-fas cisten niet wenste en zonder hun stemmen de meerderheid wilde beha len. Dit is hem niet gelukt. Hij kreeg blijkens de nieuwe gegevens, 305 van de 562 stemmen. Van deze 305 stem men waren er 24 van neo-fascisten. De resten van de vrijwel nieuwe Franse auto, welke onder Leur met de rechterflank tegen een boom sloeg. Zijwand en dak werden weg gerukt. De auto kwam ter hoogte van het voorwiel tegen de boom, zoals op de foto duidelijk te zien is. De boom drong ongeveer 15 cm diep de zijwand binnen. In Australië is men er in geslaagd een serum te vervaardigen dat ge bruikt kan worden ter bestrijding van de griepepidemie die in grote delen van het Verre Oosten woedt. Binnen een week hoopt men duizenden doses entstof voor vaccinatie gereed te hebben. De Aziatische griep heeft zondag de Ver. Staten bereikt. Dokters van de Amerikaanse gezondheidsdienst heb ben dit na onderzoek van passagiers en bemanning van het Amerikaanse schip „Président Cleveland" dat uit Manilla in San Francisco is aangeko men. vastgesteld. De dokters zijn het er over eens, dat de griep veroor zaakt wordt door een ..goedaardige" variant van het in de Ver. Staten be kende virus .,A". In het Verre Oosten breidt de epi demie zich nog steeds uit. Ongeveer 1 miljoen mensen hebben daar griep. In Italië staken op het ogenblik één miljoen arbeiders en wel 850.000 bouwvakarbeiders, ver spreid over het gehele land en 150.000 landarbeiders in Apulië. De bouwvakarbeiders die 48 uur staken en aangesloten zijn bij vakbon den van elke politieke kleur, eisen loonsverhoging. De landarbeiders staken 24 uur om kracht bij te zetten aan hun eis tot herziening van de arbeidscontracten. Voorts heeft het communistisch ge tinte vakverbond C.G.T. een beroep gedaan op de andere vakcentrales om op 12 juni een staking te organi seren voor de metaalarbeiders. Deze staking heeft ten doel kracht bij te zetten aan de eis tot invoering van de 40-urige werkweek met be houd van het huidige loon. m de en In diplomatieke kringen Helsinki is vernomen, dat Sow jet-leiders Boelganin Kroestjef bij hun besprekingen in Helsinki de Finse regering hebben gevraagd een plan voor het neutraliseren van de Oost zee te steunen. Volgens het Russiche plan zouden de Sovjet-Unie, Zweden, Denemarken Polen en Oost- en West-Duitsland moeten samenwerken om in tijd van oorlog de Oostzee voor alle scheep vaart van oorlogvoerenden af te slui ten. In ruil voor steun aan dit plan zou de Sovjet-Unie aan Finland een le ning in goud of harde valuta willen geven om de Finse handel met het Westen te vergemakkelijken. „La Cité" publiceert een samenvatting van de voornaamste oorzaken, 2 die volgens het verslag van de onderzoekingscommissie, welke tot taak j had de ooizaken van de mijnramp te Mareinelle na te gaan. geleid heb- ben tot de ramp. 2 2 Het gebruik van platte kabels en van liftkooien met verschillende ver- 2 jj diepingen had geleid tot het gebruik van balansen die met olie werkten. 2 Daaruit volgde, dat zich in een luchttoevoerschacht ongeveer 850 liter 2 brandbare olie bevond. De vereiste kanalisering was niet voorzien van 2 bijzondere beschcrmingsbekleding. De elektrische kabels waren in de 2 nabijheid van de kanalisering geplaatst, zij drongen erin binnen zonder 2 van een speciale isolering te zijn voorzien. 2 De kolenwinning geschiedde op twee verdiepingen in dezelfde mijn en 2 het signaalsysteem was ingewikkeld. Het signaalbord was onvolledig en 2 2 twee s'gna1™- die onder de meest gebruikte voorkomen, ontbraken er 2 op. Bovendien werden ook mondelinge aanwijzingen gegeven wat betreft 2 2 het vertrek van liftkooien. Deze methode leverde gevaar op voor ver- 2 warring.

de Stem | 1957 | | pagina 1