Furieus, fanatiek rijdende nam in Dolomieten-rit Gaul revanche L Wint Nencini de Ronde van Italië Wagtmans gisteren beste landgenoot Reeks belangrijke promotie voetbal-duels op maandag Surinaamse speler Kruin voor rechter sponrui'tmr Nederland is niet door I.O.C. „veroordeeld" Waarom PRAAT men slechts over verkeersveiligheid Enzovoort.... 14 12 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 JUNI 1957 Zondag einde in Milaan Een dode bij T.T, races op Man Hulst ziet enorm aantal atleten Avondwedstrijd te Biervliet Internos-Axel in B. op Zoom Gewestelijke school- sportdag le Oostburg Stadhuistornooi Y.Y. Middelburg districts volley-duel Geen verrassingen bi int. tennistitels tundveekeuring te Clinge Grote belangstelling Pauling voorlopig niet ondervraagd Nieuw voorstel over status van Cyp rus Kleine NAVO-landen krijgen hulp voor vloolmodernisering Witte mieren in Oostenrijk Economische hulp V.S. aan Polen MARKTEN EXAMENS WATERSTANDEN 1 13 Tt, één sprong is hij pl en stormt, met waard, het markt- jl wendt de slang n, en met teruggc' wacht het dier, sissend, de aan- (Van een speciale verslaggever). LEVICO TERME, vrijdagavond. Charlie Gaul heeft zich gerevancheerd voor de grote neder laag', die hij gisteren tegen het trio Nencini - Louison Bobet - Baldini heeft geleden. De jonge Luxemburger kon weliswaar zijn aanzienlijke achterstand op de drager van de rose trui, Nencini, niet wegwerken en daarmee kwam vrijwel vast te staan, dat hij zijn positie in de algemene rangschikking niet meer zal kunnen verbeteren maar wèl had hij de persoonlijke triomf om, ondanks pech, de laatste bergetappe van deze ron de te winnen. De volgers in de karavaan verwachtten in deze negentiende étappe van Xrento Alta over de Dolomieten naar Levico Terme (190 km) een felle strijd om de leidersplaats in de algemene rangschikking en deze heeft zich inderdaad ontwikkeld. Charlie Gaul deed een wanhopige poging om opnieuw in het bezit te komen van de rose trui zij mis lukte. Ook Louison Bobet heeft, voortreffelijk gesteund door Gemini ani, getracht Nencini te onttronen. De Fransman heeft daartoe in deze moeilijke étappe kansen gehad, want Nencini moest twee keer van de fiets wegens een lekke band. De Italiaan liep daardoor een ach terstand van ruim een minuut op, maar was fortuinlijk, doordat hij ge zelschap kreeg van de in deze rit zeer eerzuchtige Gaul, die eveneens door pech uit de kopgroep was terug gevallen. Gezamenlijk zetten zij de achtervolging in en met succes. Gaul forceerde tenslotte in de laatste kilometers nog een kleine voorsprong en bereikte Levico Terme vijf secon den eerder dan Geminiani, Bobet, Baldini en Nencini. De algemene rangschikking, al thans voor zover deze de eerste plaat sen betreft, onderging dus geen wij zigingen. Dat betekent, dat Nencini morgen in de voorlaatste étappe start met een voorsprong van 19 se conden op Bobet. Een kleine voor sprong, maar zij is wellicht voldoende voor de eindzege. De meest gevreesde Precies twee-derde van het aantal te Milaan gestarte renners is nu nog in de strijd: vrijdagmorgen begonnen 33 renners in Trento Alta aan de meest gevreesde étappe van de Ron de.. Voor drie van hen de Italianen Filippi, Benedetti en Restilli was de rit in de drukkende hitte en en kele onweersbuien te zwaar: zij ga ven op. j Bijna veertig kilometers bleven de coureurs bijeen in het peleton. Bij Ora, aan de voet van de eerste en niet moeilyk te beklimmen berg ée ■lAigano-pas (1101 m., een berg van de tweede categorie) vond evenwel een selectie plaats. Een se lectie. die de gehele verdere strijd heeft beïnvloed. De Fransen Louison Bobet, Gemi niani en Barbotin, de Luxemburger Gaul, de Belg Impanis en uiteraard ook Nencini zetten de aanval in. In de twaalf kilometer lange beklim ming op de goede asfaltweg bouw den zij een voorsprong op van 1 mi nuut en 55 seconden op Baldini en Wagtmans. een verschil van 3 minu ten met Defilippis, Janssens. Le Ber en Nolten, terwijl het peleton op de top reeds een achterstand had van 4 minuten en 40 seconden. Geminiani won de ..bergprijs" vóór Bobet, Nen cini, Barbotin, Gaul en Impanis. Beloond Be grote krachtsinspanning van Wagtmans cn Baldini bleef niet zon der resultaat. Op het vlakke gedeelte naar Ziano (69 km) konden zij hun achterstand geheel wegwerken. Daardoor werd Predazzo^ (75 km) gepasseerd door een kopgroep van acht renners, die een voorsprong van 2 min. 48 seconden hadden op de groep Nolten en een voorsprong van 6 min. 50 sec. op het peleton. Even voorbij Predazzo begon de beklimming naar de Rolle-pas (1970 m), het hoogste punt in deze étappe. De tijdsverschillen werden tijdens deze „klim" enigszins beïnvloed. Barbotin en Wagtmans verloren het contact met de kopgroep (zij hadden een achterstand van resp. '50 en 55 sec.), waarvan Nencini al? eerste de top bereikte vóór Bobet. Baldini. Ge miniani. Gaul en Impanis. De groep Nolten (Defilippis. Janssens, Gemi niani. Le Ber en Nolten) volgde op 6 min. en 10 seconden, een groep, waarvan de Groot deel uitmaakte, op min. en 10 seconden, en het pele ton, waarin o.m. van Est en Rik van steenbergen zaten, had een achter stand van bijna 11 minuten in de afdaling van 1333 meter over een afstand van 33.5 km., kwamen de moeilijkheden voor Nencini en Gaul. ij üeliaan moest twee keer van de ets, Gaul eenmaal. Zij kregen e n minuut op de groep-Bobet. Ook ardoor een achterstand van ruim Nolten, de Groot en Gerrit Voorting kregen pech. Nencini en Gaul vochten evenwel beklimming van de Gobberapas kre- dapper door en tijdens een korte gen zij weer aansluiting bij de kop groep. Wagtmans re.ed Barbotin ,.los" maar hij werd op zijn beurt in de volgende ,,klim" naar de top van de Brocon" gepasseerd door de sterk rijdende Belg Janssens. Eerste boven Charlie Gaul was de eerste renner, die de ..Brocon" bereikte. Hij was in gezelschap van Louison Bobet, Bal dini en Nencini. Wagtmans passeerde (op* 6,30) de top, vervolgens Poblet, Moser, Rol land en Grassi (allen op 9.30), daar na een groep, waaran van Est zat (op 11.50) en tenslotte de laatste groep (op ruim 16 minuten), waarnaar ook Nolten na zijn pech was afgezakt. In de laatste fase van de strijd, op de geaccidenteerde weg naar Levico Terme. kon Charlie Gaul nog een voorsprong van enkele seconden op bouwen op de overige renners van de kopgroep. Van de Nederlandse renners heeft Wout Wagtmans in deze étappe zijn positie in het algemeen klassement opnieuw iets verbeterd. Wim van Est daarentegen daalde, hoewel ook hij tot een goede prestatie kwam, enkele plaatsen. Ab Donker en Kersten on dervouden in deze ri* nadelige ge volgen van hun erote krachtsinspan ningen in de vorige étappe: zij arri veerden als laatsten. maar nochtans nog binnen de limiettijd. Etapoe-resultoot 1 Gaul. 6 uur, 13 min. 52 sec., 2 Ge miniani 6 13.57: 3 Louison Bobet in 6.13.59- 4 Baldini z.t., 5 Nencini z.t., 6 Impanis 6.14.01. 7 .Janstens 6.21.52; 8 Moser 6.21.52: 9 Poblet z.t., 10 Rol land z.t., 11 Grassi z.t., 12 Wagtmans z.t., 13 Fallarini 6.23.21: 14 Pellegrini 6.23.28; 15 Tosato 6.23.50, 16 Com pany z.t., 17 Astrua z.t., 18 Sabbadin 6.25.58, 19 Uliana 6.29.31, 20 Le Ber z.t., 23 van Est z.t., 49 Nolten 6.35.57, 61 de Groot 6,37.41, 74 Voorting 6.39.43, 79 Donker 6.53.21, 80 Ker sten z.t. Opgegeven hebben in deze étappe de Italianen Ricardo Filippi, Ezio Restelli en Rino Benedetti. Alg. klassement 1 Nencini 92.57.33; 2 Louison Bobet 92,57.52, 3 Baldini 93.03.32; 4 Gaul 93 05.04 5 Geminiani 93.15.01- 6 Po blet 93.17.22, 7 Impanis 93.18.39 8 Fornara 93.21.49. 9 Wagtmans 93.22,12 10 Rolland 93.25.02, 11 Fabbri 93.25.26 12 Moser 93.26.18. 13 Defilippis 93.23.41 14 Fallarini 93.27.59, 15 As trua 93.30.11. 16 van Est 93.32.05; 17 Sabbadin 93.35.55, 18 Boni 93.37,26, 19 Maule 93.40.40. 20 Janssen-s 93.50.32 23 Voorting 93.56,23, 33 Nolten 94.16.54 35 de Groot 94.18.38, 56 Donker 94.48,18; 58 Kersten 94.49.35, lil het algemeen ploegenklassement staat Nederland nu op de vierde plaats (1072 punten). Eerste is de Italiaanse ploeg met kopman Fabbri (864 punten). Bergklassement Het bergklassement is gewonnen door de Fransman Geminiani. Hij bereik te een totaal van 56 punten. Tweede werd Charlie Gaul met 38 punten. Wagtmans en van Est delen met de Italiaan Defilippis de 12e plaats met 5 punten. Tweede Pinksterdag voetbal len we nog even verder, om be slissingen te verkrijgen in de strijd om de KNVB-beker, het amateurkampioenschap van Ne derland, zomede om de clubs te kennen, die gaan promoveren naar de eerste, tweede en derde klassen. Ook wordt dan nog de enige en allerlaatste ontmoeting gespeeld in de eerste divisie B (betaald) en wel tussen Rigters- bleek en Excelsior. (Intussen van geen enkel belang meer). Wat de KNVB-beker betreft, daar voor wordt de halve finale gespeeld te Rotterdam, tussen Feijenoord en HVC. Normaal is dat Feijenoord wint. Het treffen in Zwolle; Be QuickVe- lox, een gevecht om de hoogste ama teur-eer, kan een zege voor de thuis club opleveren. Grote belangstelling zal uitgaan naar ue resultaten in de promotiewedstrij den naar de eerste klasse: HeerBox tel en SC IreneTaxandria. Het wil ons voorkomen, dat de bezoekende teams de zuinigste winstkansen heb ben. Uitstekende papieren hebben óók de thuisclubs in de promotiewedstrijden naar de tweede klasse: Woenselse BoysCorn. Boys en Veerse Boys GUDOK. De winnaar van de 500 cc klas se, de Schot Bob Mclntyre heeft op zijn Gilera voor de eerste maal in de geschiedenis van de T.T.-races op het eiland Mann de gemiddelde snelheid van 100 mijl per uur (160.93 km/u) be haald. Zijn gemiddelde snelheid over acht ronden van 60.72 km, totaal ongeveer 485 km, bedroeg 59.31 km/u (98.99 mijl uur.) Vier van de acht ronden werden door hem met een snelheid van meer dan 100 mijl per uur afgelegd. Mclntyre, een 28-jarige monteur uit Glasgow, had maandag jl. eveneens de. juniorenrace gewonnen. Hij is de zes de coureur in de geschiedenis van de Engelse TT, die deze „doublé" be haalde. De laatste keer was het Ray Ann, die in 1953 de dubbele over winning boekte. In zijn eerste ronde brak de Schot reeds het ronderecord, dat op naam stond van Geoff Duke met 160.886 km /uur. Duke had deze snelheid in 19.55 eveneens met een Gilera bereikt. De strijd eindigde met een fel duel tussen Mclntyre en John Surtees (MV Augusta). De Australiër Bob Brown, eveneens met GiJera, finishte als der de. In totaal waren 79 renners voor deze wedstrijd gestart. Aan de Britse renner Salt de Street- ly heeft deze race het leven gekost. In de laatste ronde kwam hij ten val, waarna hij met zware verwon dingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. In de loop van de middag is hij overleden. Onder grote publieke belangstelling is vrijdag door de Utrechtse recht bank, gepresideerd door mr. J. J. Plugge, de civiele procedure behan deld, welke de heer J. Karseboom uit Amsterdam had aanhangig gemaakt t} rj tegen de Surinaamse voetballer Mi- I DCrffCIl OD ZOOIll WOI1 ehel Kruin, die hij beschuldigt van j contractbreuk. Het is nogal merkwaardig, maar ook in de ontmoetingen voor de promotie naar de derde klasse staan de ont vangende verenigingen naar onze me ning er het gunstigst voor. Hier be treft het de duels: SCOClinge en HalsterenVlijmense Boys. Tenslotte is er nog de beslissings wedstrijd in de vierde klasse G tus sen RSV en Burgh. Het ziet er naar uit, dat ook hier de punten niet bij de gasten terecht zullen jcomen. Op 2de Pinksterdag organiseert de r.-k. HAV te Hulst internationale at letiekwedstrijden. Er is een massale deelname, want alleen Marathon en EMM hebben reeds 50 deelnemers af gevaardigd. Naast vele andere Zeeuwse deelnemers zal ook een groot aantal Belgen van de partij zijn. Voor een onverwacht grote belang stelling kwamen de vertegenwoordi gende elftallen van de Se mi-profclub O.B.V. en J.B.V. in het veld. Luide aangemoedigd trokken de O.B.V.-ers reeds direct ten aanval en Marcel Braine (een broer van Bel gisch oud-international) schotelde menig fraai pasje voor de voelen van Puskas" Doens. Tot 2-0 liepen de O.B.V.-ers uit, maar toen kwamen de veel jongere J.B.V.-ers uit hun schulp en wisten een 2-2 ruststand te bereiken. Na de rust was het reeds spoedig 2-4, maar een kanonskogel van ..Trevord" Thomaes bracht de stand op 3-4. Een penalty kon de gelijkmaker geworden zijn, maar ..Bennie de Harder's" schot was te tam. O.B.V. bleef in de aanval, maar de vermoeidheid speelde hen op het laatst dusdanig parten, dat het tot geen behoorlijk schot meer kwam. De twee winstpunten, welke Axel destijds in mindering kreeg wegens het staken van de wedstrijd tegen WVO, werden weer teruggegeven. Hierdoor is Axel met Internos gelijk geëindigd op de onderste plaats van de 2e klasse B, zodat een beslissings wedstrijd noodzakelijk is om uit te maken, welke van beide clubs naai de derde klasse zal degraderen. Deze wedstrijd is vastgesteld op zondag 16 juni en zal worden gespeeld op Rozen- oord te Bergen op Zoom. De jaarlijkse Schoolsportdag voor de lagere scholen van Oostburg, IJzendijke en Waterlandkerkje zal dit jaar gehouden worden op donderdag 27 juni a.s. oi het sportveld te Oost- burg. In de morgenuren zal het program ma voor de persoonlijke diploma's worden afgewerkt. De opgaven hier voor zijn: 60 meter hardlopen, hoog springen, balwerpen met de grote bal en de behendigheidsproef, die op de sportdag zelf zal worden opgegeven. Na de middagpauze zullen de esta fette-wedstrijden en slagbalwedstrij den gehouden worden. Per school kunnen twee estafette ploegen worden gevormd. 5? ,rS?^r 'eicling van Avery Brundage S' het bestuur van het IOC te snrri? verEaderd. Nadat urenlang ge- hrèiaf" Was over bet probleem „uit- vcrIrt?« verkorting der Spelen'', tijdens a B''™dage, dat het I.O.C. cn rnnt Z1*tingen te Sofia het pro fp 4L0 ,ra Van de naar voren gebrach- ,vn n '_en tegen elkaar zou afvegen bepalen daarvan zijn houding zou J zitting is ook het woord ge- nnr r Linthorst Homan, \°hÏÏf*?.? van N.O.C., die het lopiiniw* ke Protest van liet N.O.C. lino-'' tegen de term „veroorde- voorkomend in bulletin nr. 57 met betrekking tot een ■tv*» T ".ourne aangenomen resolutie nu m iu we&blyven van enige landen ">t Melbourne. Dit wegblijven werd strijdig ge- oemd met het Olympisch ideaal. Naast Spanje, Zwitserland, de Li- 5 en communistisch China de resolutie ook Nederland ton? ii a e'l gewraakte term komt voor in de kop van een bericht waar- in de inhoud van de resolutie wordt weergegeven. Aan dr. Linthorst Homan werd geantwoord, dat het I.O.C. nooit de: bedoeling heeft gehad de landen, die »ich van deelneming aan de spelen te Melbourne heb ben onthouden, te berispen. Met de resolutie werd slechts be doeld uiting te geven aan het leed wezen over hun niet-deelneming. De in bulletin nr. 57 voorkomende tekst werd opgesteld door iemand, die niet te Melbourne is geweest en zich der halve geen rekenschap heeft kunnen geven van de vriendschappelijke geest die de resolutie heeft geïnspi reerd. Van een veroordeling" der niet deelnemende landen kon geen sprake zijn. Avery Brundage betreurde het, dat de term in een bulletin van het I.O.C. voorkomt, omdat hij niet strookt met de door het I.O.C. uitgesproken me ning. De pleidooien werden gehouden door resp. mr. A. Drilling uit Am sterdam een zoon van de ere-voor- zitter van Blauw Wit en mr. A. Looten uit Utrecht. Tijdens de behandeling bleek, dat Kruin reeds in 1955 plannen had om als semi-professional in Nederland te gaan spelen. Door middel van een contactman in Suriname kwam hij met de heer Karseboom een contract overeen, waarin hij zich verbond voor Blauw Wit uit te komen. Nadat Kruin evenwel op kosten van de heer Karse boom de overtocht naar Nederland had gemaakt ,,dook hij onder" bij een bestuurslid van de vereniging Elink- wijk, bij welke club hij zich inmid dels als lid had aangemeld aldus mr. Drilling. In het contract is een dwangsom gesteld van 500.- per dag voor het niet nakomen van de overeenkomst en van 10.000.- voor iedere overtre ding. Op tal van juridische gronden handhaafde mr. Drilling de eis van zijn cliënt tot nakoming van het con tract. Zijn tegenpleiter, mr. Looien, vond het begrijpelijk dat de KNVB hieraan niet heeft meegewerkt en hij achtte de genoemde bedragen buitensporig hoog. Bij de aanvraag van Kruin voor overschrijving naar Elinkwijk wist de KNVB dat het contract bestond, doch heeft het terzijde gelegd. Volgens mr. Looten is het een over eenkomst tussen twee geheel ongelijk waardige partijen: een welvarend koopman uit Amsterdam en een een voudige negerjongen uit Suriname, die nooit met zoiets heeft te maken gehad. Kruins raadsman bleef bij zijn ver weer en zei te verwachten, dat de rechtbank zou beslissen tot terugbe taling van de 1.200.- die voor de overtocht zijn betaald en daarmee de zaak als afgedaan zou beschouwen. Na re- en dupliek was het enige punt, waarop de pleiters het eens wa ren: te hopen op een uitspraak op korte termijn. De rechtbank bepaalde deze op 28 juni a.s. Het Middelburgs stadhuistoernooi georganiseerd door de M.V. en A.V. Middelburg zal dit jaar worden ge houden op 1 september a.s. Er zijn reeds vijf deelnemers aangewezen t. w. MOC, Vlissingen. Hulst, Middel burg en Fluks, Dordrecht. De zesde plaats zal worden ingenomen door RCS of Zeeland Sport. Teneinde de ze zesde deelnemer te kunnen aan wijzen zal Middelburg tegen beide spelen waarbij de club met het bes te resultaat het halve dozijn zal com pleteren. Op 15 mei speelt Middel burg daartoe tegen RCS terwijl op 22 juni Zeeland Sport als tegenpar tij zal optreden. Beide wedstrijden worden gespeeld op het Nadorstter rein te Middelburg en beginnen om 7 uur. Op het sportterrein Meilust te Ber gen op Zoom van de brigade Bergen cp Zoom van de Kon. Marechaussée w erden gisterenmiddag volleybalwed strijden gespeeld' om het kampioen schap tussen de districten Bergen op Zoom, Breda en Terneuzen. Bergen op Zoom won in twee games (158, 158) van Breda cn de twee games tegen Terneuzen met 159 en 157. Breda won daarna van Terneu zen (1511, 157). Bergen op Zoom werd winnaar en ontving na afloop uit handen van wachtmeester A. de Jong de beker. Breda kreeg als tweede een medaille. TE SOUBURG werden de eindwed- strijden gespeeld van het biljart kampioenschap 3de klasse cadre van het district Walcheren en Zuid- Beveland van de KNBB. De titel ging naar J. Izeboud van ABC te Vlissingen. VRIJDAG ZIJN de T.T.-races op het verkorte circuit van het eiland Man voortgezet met de wedstrijd in de 500 ec. De Engelsman Bob Mclnty re werd winnaar met Gilera. Op de tweede plaats werd beslag gelegd door zijn landgenoot John Surtees met een MV. ,CARROZZA", het paard van konin gin Elizabeth van Engeland, heeft op de banen van Epsom downs, de ,,Oaks"-race gewonnen, een interna, tionale ren waarvoor 11 paarden van start gingen. HET WIELERCOMITé ,,Hoogerheide Vooruit" heeft bij L. Marcus te Hoogerheide een vergadering ge houden ter bespreking van de op zondag 28 juli te Hoogerheide te houden wielerwegwedstrijd. Una niem werd besloten de plannen groots op te zetten, dit in verband met de viering van het 25-jarig be staan van het wielercomité. OP 28 JULI a.s. zal te Waalwijk een wielerronde worden verreden. De organisatie is in handen van de twee wielerclubs Leonora en Olym- pia, die de handen in elkaar hebben geslagen om Waalwijk alsnog een wielerevenement te bezorgen. DE KEGELWEDSTRIJD tussen de vijftallen van de kegelclub Machi nefabriek Breda ~en Acht om de Lange, kon deze donderdagavond door bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. Hij staat nu volgende week donderdag op het programma. OP ZATERDAG 8 en zondag 9 juni worden te Warschau int. atletiek wedstrijden gehouden. Nederland zal hierbij vertegenwoordigd wor den door de dames Dini Hobers en Hannie Boemhof en door de ver springer Henk Visser. DE VOETBALWEDSTRIJD tussen West-Duitsland en oost-Nederland wordt op woensdag 26 juni a.s. het Preussen-stadion te Munster gespeeld. HET KAMPIOENSCHAP van Neder land over 50 km. zonder gangma king voor amateurs is gewonnen door van de Ruit (A' dam) in 1 uur 7 min. 27.0 sec. AAN HET TOERNOOI groot biljar libre van de Nieuwe Nederlandse Biljart Bond te Eindhoven zullen, behalve van Oosterhout, de Ruij ter, Jacobs en Scholte bovendien deelnemen de spelers Toon Mol uit Amsterdam en Jan Janssen uit Beek en Donk. ,,Het wil mij voorkomen, dat wij bezig zijn onszelf als volk te bedrie gen. Het heeft weinig zin in gevoelige woorden de rampzalige gevolgen van de onveiligheid op de weg te schil deren, indien wij niet tegelijkertijd doeltreffende pogingen ondernemen tot vermindering van deze onveilig heid". Deze uitspraak is van jhr. mr. Smits van Oyen, die tijdens de jaar vergadering van de KNAC tal van interessante mededelingen deed over de huidige stand yvan zaken in het verkeer. Het jaarverslag meldt, dat het aan tal auto's in Nederland het afgelopen jaar met 16 percent steeg. Het aantal verkeersongelukken nam helaas ook toe Jhr. mr. Smits van Oyen meende, dat, nu de auto steeds betrouwbaar der is geworden en rendement en gebruiksduur zijn verhoogd, het hoog tijd wordt aandacht te besteden aan de aanpassing van de auto aan de mens. Wij zijn het punt genaderd, en ver moedelijk hebben wij dit reeds overschreden, dat een hogere snel heid dan de moderne auto thans reeds kan bereiken, nog enig nut oplevert. Spreker vroeg zich voorts af wat de zin is van het steeds langer en breder maken van auto's, zonder dat het nuttig effect hiermede wordt ge diend. Wat het uiterlijk van de auto aan gaat is het, met alle aandacht die aan het vraagstuk der verkeersveiligheid wordt gegeven, onbegrijpelijk, dat het nog nodig is om een wet uit te vaardigen zoals onlangs in Zwit serland is geschied waarbij tegen de gevaarlijke, scherpe uitsteeksels aan motorrijtuigen wordt opgetreden. Een soortgelijke wettelijke regeling, waarbij het publiek tegen zichzelf wordt beschermd, zal naar zijn me ning ook in ons land niet kunnen worden ontbeerd. De voorzitter maakte tenslotte en kele opmerkingen over verkeers veiligheid. De overheid en iedere Ne derlander maakt zich hierover sinds jaar en dag zorgen. Maar men is daarmede nog weinig verder geko men. Steeds meer frappeert de te genstelling tussen de bezorgdheid in woord en geschrift enerzijds en de praktische onverschilligheid voor de zaak der verkeersveiligheid ander zijds. Men spreekt en schrijft, maar men legt onvoldoende nieuwe we gen aan, die de veiligheid toch zo zeer bevorderen en men loopt, fietst en rijdt met een slordigheid en een haast, die zelfs grote on verschilligheid voor eigen leven en veiligheid demonstreren. Overeenkomstig de verwachtingen hebben de dames Dorothy Knode, Yo la Ramirez, Darlene Hard en Chris tiane Mercelis zich voor de halve finales dames enkelspel geplaatst en met uitzondering van de Mexicaanse speelster Yola Ramirez vrij gemak kelijk. Darlene Hard en Mervyn Rose heb bon in het gemengd dubbelspel reed de halve eindstrijd bereikt. Darlene Hard was ook nu weer een cn al be weeglijkheid en met gedurfd netspel (als van een heer!) bleek zij met Mervyn Rose zowel te sterk voor de dubbel Ramirez-Garrido als voor de Italiaanse combinatie mej. Lazzarino- Fachini. Met de Chileen Ayala als partner bereikte mevr. Roos de halve finale. In de halve eindstrijd komen zij tegen de Amerikaanse combinatie Knode- Stcwart. Candy-Rose (Australië), en Berga- mo-Fachini, Drobny-Stewart (Egypte- V.S.) en Ayala-Schwartz (Chili-V.S.) plaatsten zich voor de halve finales heren dubbelspel. Zonder show, maar met degelijk spel wonnen Drobny en Stewart met 6-1. 9-7 van van Dalsum en Dehnert. Heden, zaterdag, worden de wed strijden om 1 uur voortgezet met de vier kwartfinales heren enkelspel. Voor de eerste maal heeft te Clinge een rundveekeuring plaats gehad op het erf van de landbouwer C. Cas teels. De keuring had plaats door ir. W. L. Harmsen uit Middelburg. Hij gaf een algemeen overzicht van de keuring, terwijl hij speciaal lette op het exterieur en het melktype. Ook de Rijkslandbouwconsulent Ir. Hae- nen uit Axel was aanwezig. Nadat de voorzitter van de r.-k. Boerenbond te Clinge dhr. Jos Smet met vreugde terugzag op deze eerste veekeuring n iedereen bedankte voor het mee werken, ging de eerste wethouder A. de Deckere tot het uitreiken van de prijzen over. De uitslag was als volgt: Kampioen bij de koeien: Roza (C. Casteels) res. kampioen: Mina (J. van Putte). Stieren: le pr. J. v. Putte; 2e pr. P. Maenhout. le Kalfskoeien: le pr. J. v. Putten (Mina) 2e Kalfskoeien: le pr. J. Seghers (Marie), 2a pr. C. Smet (Margriet), 2b pr. wed. de Nijs (Frida), 3e pr. H. Bruggeman (Elza). 3e Kalfskoeien: la pr. J. van Putte (Mina), lb pr. P. Maenhout (Nelly), 2a pr. J. van Putte (Dora), 2b pr. H. Bruggeman (Nelly), 3a pr. J. van Putte (Marie), 3b pr. H. Bruggeman (Lena). Oudere koeien: (Meerdere malen gekalfd) le pr. C. Casteels (Roza), 2e pr. C. Smet (Mina). Kalfsvaarzen (kennelijk drachtig): la pr. J. Ferket (Rika), lb pr. J. Ferket (Wilhelmina), 2a pr. J. Fer ket (Beatrix), 2a pr. P. Maenhout (Irene), 2a pr. C. Smet (Lenie). Vaarzen (niet kennelijk drachtig): la, lb, 2a, 2b pr. R. Bogaert. 1,5 jarige vaarzen: la en lb pr. C. Smet. 1-jarige vaarzen: la pr. J. Ferket, lb pr, P. Maenhout, 2a pr. C. Cas teels, 2b pr. P. Maenhout. Jongere: la J. Ferket, lb. J. Fer ket. 2a J. Seghers, 2b J. Seghers. Kalveren: le pr. J. van Putte, 2e pr. C. Casteels, 3e pr. P. Maenhout, 4e pr. J. van Putte. 5e pr. P. Meer- schaert, 6e pr. P. Maenhout, 7e pr. J. Seghers, 8e pr. J. Seghers, 9e pr. Gebrs. Bruggeman, 10e pr. P. Meer- schaert, lie pr. C. Casteels, 12e pr. Seghers, 13e pr. Gebrs. Brugge man. De subcommissie voor binnen landse veiligheid van de Ameri kaanse senaat heeft gisteren be kendgemaakt, dat ze het plan om de Nobelprijswinnaar dr. Pauling te ondervragen over zijn cam pagne om de proeven met de waterstofbom te doen beëindigen, voorlopig heeft laten varen. Pauling, die op 18 juni voor de sub commissie had moeten verschijnen, heeft laten weten, dat hij op die da turn niet komen kan. Zoals bekend, is dr. Pauling de man geweest, die een verzoekschrift heeft laten circuleren, waarin erop werd aangedrongen de kernproeven te be ëindigen vanwege de daaraan verbon den gevaren van radioactieve neer slag. Het verzoekschrift was door 2.000 geleerden ondertekend. Destichter en voorzitter van de Pan-Europese Unie, graaf Richard Coudenhove-Kalergi, heeft Groot-Brit tannië, Griekenland en Turkijë ver zocht van Cyprus een onafhankelijke, democratische en constitutionele mo narchie te maken onder koning Paul van Griekenland. Bij het indienen van zijn voorstel pan de drie regeringen zei graaf Cou denhove-Kalergi, dat de Cyprioten niemand anders dan koning Paul van Griekenland zullen aanvaarden. Hij stelde voor Cyprus een parle ment van twee Kamers te geven. In de eerste Kamer zouden evenveel Christenen als Mohammedanen zit ting moeten hebben. Zelfregering binnen het Britse ge menebest, annexatie door Griekenland of deling zal leiden tot een ramp voor het eiland, aldus graaf Coudenhove- Kalergi. ,,De kleinere NAVO-landen zullen in de komende vier of vijf jaar hulp krijgen, om hun vloot te modernise ren", aldus heeft de vice-admiraal Gladstone, opperbevelhebber der NA- VO-marinestrijdkrachten in de Noord- europese wateren verklaard. Gladsto ne is thans benoemd tot bevelhebber der Britse vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten. Hij voegde hieraan toe, dat het vraagstuk van modernisering en ver nicuwing der marinestrijdkrachten van de kleinere NAVO-landen door het hoofdkwartier in Fontainebleau is behandeld, daar men zich. er in NA- VO-kringen ten volle van bewust is dat Noorwegen en andere kleinere NAVO-landen hun vloten niet zonder hulp kunnen moderniseren. Witte mieren zijn voor de eerste maal sinds 120 jaar in Europa aangetroffen. Toen de vloeren van een cellulose-fa- briek te Hallein in Oostenrijk het begaven, bleken zij door witte mieren aangevreten te zijn. Vermoed wordt, dat zij zich in Amerikaans timmerhout hebben bevonden. Ook in de I buurt van het bouwwerk wer den zij aangetroffen. Groot scheepse verdelgingsacties zijn- gaande. De Verenigde Staten hebben bekend gemaakt, dat zij voor 95 miljoen dollar economische hulp aan Polen zullen verstrekken. Volgens een te Washington getekend akkoord is de helft van deze hulp, waaronder overtollige landbouwwerk tuigen en machines voor de mijnbouw -allen, terstond beschikbaar. De beide staten zullen spoedig on derhandelingen beginnen over Ameri kaanse eisen tegenover Polen op grond van Poolse nationalisatie van Ameri kaans bezit in Polen na de tweede wereldoorlog en over het vrijgeven van vooroorlogse Poolse activa in de Verenigde Staten. De Verenigde Sta ten hebben zich voorts bereid ver klaard de commerciële en financiële betrekkingen met Polen uit te brei den. Argentinië is binnen één maand zijn derde internationale voetballer kwijt. Antonio Angelillo, midvoor van de Boca Juniors, is door de voetbal club Milan gecontracteerd voor 650.000 gulden. Dit is hetzelfde be drag, dat Juventus heeft neergeteld voor de international van Wales John Charles. GOES, 7 juni Kruisbessen 58.50- 63, aardbeien p. doos 1 45-75, 2 35- 62. afw. 24-30, aardbeien p. kg 130- 220, afw. 95-100, perziken p. st. 35. Groenten: kropsla A2 8-12, BI 3, bl. kool Al 30-38, A2 23-33, Bl 26-30, afw. 19-34, komk. A 45-47, B 39-41, C 32, spin. 8.50, radijs 8-18, wortelen 23-62, rabarber 35—57, peulen 210, seld. 10- 15, lamsoren 19-24, oude aardapp. 6- 10, vr. aardapp. gr. 35-40, driel. 28- 35, kriel 23-28. 's-HERTOGENBOSCH, 6 juni Op de paardenmarkt van heden wer den aangevoerd 280 stuks. De prijzen waren als volgt: voljavigen 1050-1250 met pap. boven not., jaarlingen 685- 825 p. st., jonge werkpaarden 950-1100, hitten 550-775, Shetlandse pony's (ruinsl 285-550, Cmerrie's) 650-850 p. st. met pap. bov. not., le kw. slacht- paarden 2.25-2,50 p. kg gesl.gew.. 2e en 3e kw. slachtpaarden 2,00-2,10. Ver dere mededelingen: Normale aanvoer van paarden met ruime belangstelling. Jonge paarden werden redelijk goed en prijshoudend verhandeld. De han del in jonge werkpaarden verliep stroef, de prijzen bleven nauwelijks gehandhaafd. Groter aanbod van hit ten en pony's, handel traag, prijzen moeilijk te handhaven of minder. "De handel in jonge slachtpaarden verliep rustig en niet geheel prijshoudend. Oude slachtpaarden handel stug, prij zen even lager. Eerstvolgende paar denmarkt op donderdag 4 juli a.s. KAPELLE, 7 juni Exportveiling kruisbessen 60-63.10. Aardbeienvei ling: regina 1 54-70, 2 28-56, mach. fruhernte 1 57-71, 2 25-55, dutch evern 1 55-76, 2 36-52, mad. lefebre 1 42-58, 2 32-41, sengane 1 49-65, mad, moutot 1 43, 2 37-40, climax 1 71, ydun 1 63, roem van maalstede 1 58. bowa 1 59- 65. alles per doos van 2 ons. Aard beien per kg 1 154-183. 2 118-165, afw. 52-129. gold, delicious 1 87. jonathan k 57. fabr. 52. winston k 48, fabr. 44. Groentenveiling: aardapp. 1 7.5-13, eerstelingen 1 36, driel. 24-28. kriel 11-17, ramanas 7,5, bosseld. 8-12, ra dijs 7,5, bl.kool 26, rabarber 56. KOEWACHT. 6 juni Gezwingeld vlaslint WR 140-160. DR 120-140. bob bers 90, breekvlas 60-75. ruwe lokken 5-15. gezwingelde lokken 20-50. lijn zaad voor de slag 40 ct.. bolraap 2-3 et. De stemming der markt was zeer stroef. Er zit nog steeds geen verbe tering in de vlasmarkt. LEEUWARDEN, 7 juni Aanvoer en notering: 146 stieren 2.90—3.40 p. ke sïaebtgew.. 225 vette koeien le kw. 2.90-3.48. 2e kw. 2,70-2.89. 3e kw. 2 20- 2 69, 468 melk- en kalfkoeien 600-985, 125 pinken 260-525. 358 vette en gras kalveren 200-385, 548 nucbt. kalveren 38-58. 475 vette en weidesehanen 100- 125 896 lammeren 55-72. 226 vette varkens, oude varkens 1.45-1.60. vette biggen 1.65-1.70. zouters 1.72-1.75, 283 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-90. 29 bokken en geiten, geen no tering. 85 paarden 500-925, totale aan voer 3814 stuks. Overzicht: stieren, aanvoer korter, stemming will'g. ruim prijshoudend. Melk- en kalfkoeien: aanvoer minder, stemming matig, prii- zen gelijk. Pinken: aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Vette en graskalveren: aanvoer ruim. stem ming minder, prijzen lager. Nucht. kalveren: aanvoer minder, stemming rustig, prijzen lager. Varkens: aan voer kort. stemming rustig, oude var kens en vette biggen gelijk in prijs, zouters iets hoger in prijs. Biggen en lopers: aanvoer matig, stemming rus tig. prijzen niet hoger. Schapen: aan voer matig, stemming rustig, prij zen gelijk. Lammeren: aanvoer matig, stemming minder, prijzen lager. Paar den: aanvoer ruim, stemming goed, prijshoudend. TERNEUZEN, 7 juni sla 3-13.10, bl.kool A 30-34. A2 17-35. B 12-22. B2 14-20, B afw. 10-15, witte komk. 41-46. C 36. peen 2 36. uien 12. radiis 12. sjalotten 3-5, bintjes 1 15-16.10, eigenheimers 1 24-35, 2 16-25, 3 11-21 and. 19-41, asperges B 2.90, B2 1.98, B afw. 1.60-2.26. peulen 1.99-2.50, sav.kool 8-14. spitskool 20-22, poste lein 26-30. aardbeien p. doosje 1 41- 57. 2 25-42. GEMEENTE-ADMINISTRATIE In Den Haag is voor het examen gemeente-administratie geslaagd de heer G. A. F. d'Hont te Hulst. KANTOORBOEKHANDEL De heer H. Capello te Goes is in Utrecht geslaagd voor het diploma vakbekwaamheid kantoorboekhandel. ONDERWIJZERES Mej. Ange Hageman te Clinge slaagde voor het diploma van onder wijzeres aan de r.-k. Kweekschool Het Withof te Etten. Konstanz 344 (+5), Rheinfelden 271 (+8), Breisach 196 (+24), Straatsburg 302 30), Maxau 446 (+37), Mann heim 260 (+36), Mainz 239 (+7). Bin- gen 151 (+1), Kaub 149 (-1), Trier 104 (-5+ Koblenz 156 1), Keulen 111 (+1), Ruhrort 298 (-2), Lobith 900 (-3), Nijmegen 679 (-1), Huis te Weurt 645 (onv.), Arnhem 720 (-3). Eefde ijssel 235 (-5), Deventer 152 (-7), Monsin 5535 (-15), Visé 4962 (-13), Borgharen 3883 (-23), Belfeld 1102 (+4), Grave ben. de sluis 470 (+5).

de Stem | 1957 | | pagina 11