Werkgevers gaven Zijlstra grote troef Straffe in Algiers arrestaties maatregelen vele Parijs en in Waas van geheimzinnigheid rond ronselarij in Brabant Amsterdam bezig centrum van marihuana-handel te worden B. en K. naar Finland Zij steunen prijsstabilisatie DAGBLAD VOOR ZEELAND Spanning huurdebat begint te wijken Hetzelfde weertype Bagdadlanden gaan ondergrondse acties bestrijden Dr. Pauling gedagvaard Prinses Margaret: „Hè, hè.../' Duitse firma Onderzeeboten van Rusland door het Kanaal Amerikanen kopen op de Zeedijk Voorstellen V.S. in studie bij NAVO-landen Twee-, drie-, vier- en vijfling IJ li' ;eleo_ 9.90 2.65 ER STEEN 97e JAARGANG No. 22472 Uitgav» N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Konmpïn m Vadertaal VRIJDAG 7 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie r 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601 OOSTRTTRG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)_ De minister van financiën, de heer Hofstra, merkte op, dat dit tegen het gehele belastingstelsel dat op al gemeen geldende heffingen berust in zou druisen. Voorts zei hij, dat kleine zelfstandigen toch al heel wei nig belasting betalen, zodat het niet efficient zou werken. En dat niet valt na te gaan, wie deze kleine zelfstan digen eigenlijk zijn. Allerlei beoefe naren van kleine beroepen, die dit als bijverdiensten doen? Even vierkant afwijzend was het antwoord van de minister van sociale zaken Suurhoff ten aanzien van het verzoek om voor deze groep een wat hogere kinderbijslag te geven. Zijlstra triomfeert De heer van Eibergen (A.R.) wist helemaal geen weg met de mededeling van minister Zijl stra, dat de werkgevers, met wie (Van onze parlementaire medewerker) Vier ministers hebben thans geantwoord op de beschouwingen van de Tweede Kamer over de liuurvoor. stellen, die reeds drie dagen in beslag hebben genomen en waarvan men kan zeggen, dat de spanning er aardig uit begint te geraken. Van enige wens uit deze woordenstroom voor de Kamer is nog niets te bekennen. Een poging van de heer Andriessen (K.V.P.) 0111 de blokkering niet voor volgende huurverhogingen toe te passen, is afgewezen. Minister Witte sprak van een brug. die nu is geslagen en die na de langdurige onderhandelingen niet moet worden af gebroken. De heer Andriessen heeft „na beraad met de fractie" bij de replieken zijn amendement terzake ingetrokken. Ook het dringend verzoek van de heer van Vliet (K.V.P.) om voor kleine zelfstandigen en vergeten groepen langs fiscale weg iets te doen, is met veel argumenten van de hand gewezen. de minister zojuist een onder houd had gehad, hem hebben meegedeeld, dat ze zijn politiek van prijsstabilisatie zullen blij ven steunen en dat ze zelfs lof hadden voor wat de minister op dit gebied reeds heeft bereikt. Of de werkgevers wel begrepen hebben welke troef zij met deze mededeling de triomfantelijk sprekende minister van econo mische zaken in handen hebben gegeven is ons onbekend. Maar alle sombere wolken rond de portefeuille van prof. Zijlstra, die door zijn partijgenoten in dit debat zelfs bij de repliek nog niet zo erg welwillend werd be jegend, lijken thans wel weg gevaagd. De minister ging met grote vlotheid door de problematiek heen, die de Kamer had opgesteld: hij verwachtte na de kentering, die zich reeds in de prijzen kenbaar maakt, eerder een ver betering dan een verergering van de spanningen. Voor een run op het departement met verzoeken om prijzen te mogen verhogen en de huurverhogingen te mogen doorberekenen zag hij geen en kele aanleiding. De consequentie van de huurver hoging met 25 percent zal onze economie kunnen opbrengen. Dat is het standpunt van de regering, dat minister Zijlstra namens het kabinet mededeelde. Ook de redenering van minister Witte had een nogal zegevierend karakter. Hij wees met grote stel ligheid het amendement van de C.H. van de hand. om slechts een huurverhoging van 12.5% in te voeren. Hij zag daarin een poging om van de blokkering af te ko men. Dat is nu juist de kern van de zaak, aldus de minister. Op dit punt zijn wij na jarenlang onderhandelen tot elkaar gekomen en hebben wij het huurvraagstuk uit het slop kunnen trekken. Dit alles is zeer 'n het belang van een goede volks huisvesting, zo zei hij met nadruk en hij liet de politiek geheel uit zijn be toog weg. De concurrentie waardoor vroeger vernieuwing en verbetering tot hun recht kwamen, is nu reeds twaalf jaar achterwege gebleven. Het is de hoogste tijd. dat er iets gebeurt cm dit weer te stimuleren. De blok kering van de helft van de huurver hoging achtte hij daarvoor een ge schikt middel. Hij hield het er bij, dat men beter langs deze weg tot herstel van gezondere verhoudingen kan komen, dan langs de weg van een verplichte besteding, zoals de heer Weiter eigenlijk had gesuggereerd. Dat blokkering het eigendomsrecht zou aantasten moest de minister met kracht bestrijden. voor de woningen zo sterk heeft ge golden. Amendementen De heer Bommer (P.v.d.A.) zal zijn amendement echter ongetwijfeld hand haven. Hij herhaalde bij de replieken zijn argumenten. De heer Andriessen heeft later op de avond een amendement ingediend, dat wederom de mogelijkheid opent om geblokkeerde gelden naar andere woningen over te hevelen, voor het einde van de stortingsplicht. Laat in de avond is onder de as van het debat, dat weinig levendigheid meer vertoonde een politiek vuurtje weer opgeflikkerd, doordat prof. Oud de fractieleider van de V.V.D. het gehele complex van wetsontwer pen in een fel politiek licht plaatste. Hij betoogde, dat vooral het ontwerp, dat de blokkering bevat onbevredigend is vanwege zijn zakelijke inhoud, zo zelfs, dat om die reden alleen de Kamer het zeker niet zou aanvaarden. Daarom is het ook een verwerpelijk compromis in tegenstelling tot andere compromissen, die wel degelijk aan vaardbaar kunnen zijn. Staatsrechte lijk volstrekt ongeoorloofd noemde prof. Oud het verwijt, dat uit de hoek van de P.v.d.A. heeft geklonken, als zouden Kamerleden, die zich niet aan de afspraken van de kabinetsformatie wensen te houden om die reden tegen ae huurwetten gaan stemmen. Wan neer de rechterzijde zich tot schapen wil maken dan zullen zij, zoals een oud Frans spreekwoord zegt, aan de imkerzijde wel de wolven vinden, die hen willen opeten. Zo besloot prof. Oud zijn rede, die er kennelijk op gericht was om de nog weifelende Kamerleden tot tegenstemmen over te halen. Na hem heeft dr. Bruin Slot namens de A.R. de verklaring afgelegd, dat zijn fractie zich in geen enkel opzicht gebonden acht aan afspraken bij de kabinetsformatie, omdat, toen deze af spraken werden gemaakt, het er om ging een parlementair kabinet te vor men, terwijl na vier maanden for meren duidelijk en in volstrekte zin een extra-parlementair kabinet uit de bus is gekomen. EISENHOWER heeft niet het voor nemen op het televisie-interview van Kroestjef te antwoorden, Een Ameri kaanse televisiemaatschappij had hem eert desbetreffend aanbod ge daan. VIER SCHOLIEREN werden in de gemeente Heemskerk van de weg ge maaid, toen een auto slipte. Twee werden in het ziekenhuis opgenomen, de twee anderen konden thuis ver pleegd worden. ZES INZITTENDEN van een licht transportvliegtuig van de Franse luchtmacht zijn omgekomen, toen het toestel in de oostelijke Pyreneeën neerstortte. DE AZIATISCHE griep breidt zich nog steeds uit. Alleen op de Philippij- nen zijn er 280.000 patiënten. In Zuid- Afrika worden geen mensen toegela ten uit de met griep besmette gebie den van het Verre Oosten. TE KEMPTEN (Beieren) hebben Westduitse strijdkrachten gisteren de laatste eer bewezen aan de vijftien militairen, die drie dagen geleden bij het doorwaden van de Iller de dood vonden. Naast de kist van het enige slachtoffer, dat men heeft kunnen bergen, waren veertien kransen ge plaatst voor de vermisten. DE CYPRIOOT Michael Rossides is schuldig bevonden aan moord op een Britse soldaat. Hij is ter dood veroor deeld. RICHARD DUPIERREUX, letterkun dige en journalist, is te Brussel op 66-jarige leeftijd overleden. DE STADSSPAARBANK van Mainz- Mombach in de Duitse Bondsrepu bliek is gisteren overvallen door een gewapende en gemaskerde man. Zijn buit: 8.000 mark. HET HUURPLAFOND voor 800.000 woningen in Engeland is afgeschaft. De huren van meer dan vier miljoen andere woningen worden verhoogd. Het Lagerhui, heeft dit wetsontwerp in laatste lezing aanvaard. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond te 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met 2 Plaatselijk, voornamelijk in het noorden van het land enkele buien. 2 In de noordelijke provincies Jachtige tot matige, elders mati- 2 ge tot zwakke wind uit westelijke Z richtingen. Weinig verandering in 2 temperatuur. 2 2 Verwachting van het Belgische 2 Weerkundig Instituut: Lichte tot JJtetige zuidwestenwind, later 2 draaiend naar noordwest. Zwaar 2 bewolkt, afgewisseld met mooie 2 opklaringen, die 's avonds en s nachts breder zullen worden. Enkele regenbuien en lichte on- 2 weersneigingen. Temperatuur zonder grote verandering. Z Vandaag: zon onder 20.56 uur. 2 Maan op 15.26 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Maan i onder 1.58 uur. In geheel Algerië zijn ver scherpte veiligheidsmaatregelen genomen wegens de verhoogde activiteit van de opstandelingen. Valschermtroepen patrouilleren in de straten van Algiers, waar maandag hij bomaanslagen ne gen mensen werden gedood en honderd gewond. Elders worden troepen in gereedheid gehouden voor onmiddellijke actie, hier en daar is een uitgaansverbod afgekondigd. Franse autoriteiten deelden mee, dat bij een slag bij Fort National 125 verzetsstrijders zijn gedood. De Fran sen verloren negen man. Bij een aanval van rebellen op een militaire post in Tlemcen zijn twaalf mensen om het leven gekomen en 32 gewond, van wie zes zwaar. Verscheidene duizenden ihwoners van dorpen in het gebied van Meloeza, waar vorige week 302 Mohammeda nen werden vermoord, trekken naar elders. Ongeveer 5.000 mannen, vrouwen en kinderen uit twee- dorpen zijn met hun kudden en have op weg gegaan r.aar Oeled Fajer verder in het noor den. Inwoners van een derde dorp zijn begonnen met de uittocht. Het dorpje La Casbah, waar de mannelijke inwoners van Meloeza wer- De ministers van buitenlandse za ken der staten-leden van het Verdrag van Bagdad hebben na vier dagen van besprekingen in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het gevaar van ondergrondse ac ties in het Verdragsgebied die worden geleid door personen buiten de lands grenzen, ernstig is. De militaire commissieleider der Verdragsorganisaties heeft de aard van het gevaar onderkend en er is overeenstemming bereikt over de maatregelen, die in vre destijd moeten worden genomen, om dergelijk ondergronds gewroet de kop in te drukken. De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, en de eerste secretaris van de Sowjet-communistische partij, Nikita Kroestjef, zijn gisteren uit Moskou naar Helsinki vertrokken, waar zij des avonds aankwamen. Zij zullen een officieel bezoek van zeven dagen aan Finland brengen. In hun gevolg bevindt zich de Sowj et- minister van buitenlandse zaken, Gro- myko. In sommige Finse kringen hoopt men, dat de besprekingen die in Helsinki gevoerd zullen worden, zullen leiden tot het teruggeven van het deel der Karelische landengte, dat Finland na de oorlog aan de Sowjet-Unie moest afstaan. In gewoonlijk goedingelichte krin gen acht men dit wel niet uitgesloten, doch men verwacht eerder een Rus sisch aanbod oor economische steun, die Finland hard nodig heeft. Sr was slechts matige publieke be langstelling langs de route in de Fin se hoofdstad. De villa waar de beide Russische leiders verblijven is het enige huis in Helsinki met een eigen zwembad. Het huis is eigendom van een Finse filmproducer, die op het ogenblik een zakenreis naar de Ver enigde Staten maakt en zijn huis voor deze week aan de staat heeft ver huurd. Russisch ambassadepersoneel onderzocht de bedden en de kwaliteit van de matrassen. De Finse gasthe ren vonden een aantal moderne naaktbeelden in de tuin te „vooruit strevend" voor de Russische smaak en lieten ze verwijderen. den vermoord, is geheel verlaten. De vrouwen en kinderen weken dadelijk na de begrafenis van de doden uit. In Parijs speurt de politie naar 200 Algerijnen, wier namen uit Algiers zijn opgegeven. Er zijn bij razzia's 126 arrestaties ver richt. Wapens, geld en vlug schriften werden in beslag ge nomen. De terreur onder de Noordafrikanen in Frankrijk duurt voort. In Parijs is een Noordafrikaan doodgeschoten, een andere werd gewond. Dr. Pauling, Nobelprijswinnaar en een van de geleerden die gewaar schuwd heeft voor de gevaren die door de radioactieve bijprodukten, welke bij de proeven met de water stofbom vrijkomen, ontstaan, heeft van de subcommissie voor binnen landse veiligheid van de Amerikaanse senaat opdracht gekregen te getuigen over de campagne om de proeven met de waterstofbom te doen beëin digen. Hij heeft een dagvaarding gekregen om vragen te beantwoorden op een openbare zitting, die op 18 juni in Washington zal worden gehouden. Ro bert Morris, die het onderzoek na mens de subcommissie leidt, ver klaarde. dat de subcommissie ge ïnteresseerd is bij de pogingen om te ontdekken of er organisaties staan achter de campagne om de kernproe ven te doen beëindigen. Kosten zes ton Het gaat om een noodsituatie, die moet worden opgeheven, die boven dien verband houdt met een van onze eerste levensbehoeften, de huisvesting. Met kracht kwam de minister op te gen de beweringen van de heer Van de Wetering (C.H.), dat de administra tieve kosten van zijn systeem wel eens tot tien miljoen zouden kunnen stij gen. Een particulier efficiency-bureau had hem een maximum van 300.000 voor gerekend. Hij heeft dit, om ge heel aan de voorzichtige kant te zijn, geraamd op 600.000. „Dat is dan altijd nog maar 6% van wat u met uw slag in de lucht ervan maakt". De poging van de socialisten om de huurverhoging van bedrijfspanden te beperken tot 15%, mede om de mid denstand tegemoet te komen, wees minister Witte van de hand. Er is bij de bedrijfspanden geen sprake van het sociale motief, dat voor het invoeren van de verplichte huur verhoging van 25% met blokkering (Van onze verslaggevers) Gaan arbeiders uit west-Brabant in Duitsland werken? Dit is een vraag, die wij gisteren nog bevestigend beantwoord zouden hebben, maar waarvan het antwoord nu sterk in twijfel moet worden getrokken. Wel is het zo, dat er van wervingsacties, met name in Rucphen, Etten en Oosterhout, sprake is geweest. Een Amsterdamse aannemingsmaatschappij is in ieder geval bezig geweest met pogingen tot het aanwerven van een groot aantal arbeiders uit ons gewest, die in een stadje tussen Keulen en Krefeld tewerk zouden worden gesteld bij de uitvoering van bouwwerken. Men zou er een weekloon kunnen verdienen van 100.-. dat aan de vrouwen van de arbeiders zou worden overgemaakt. Daarnaast zouden de arbeiders zelf een bedrag van 30.- zakgeld per week ontvangen. De ar beiders zouden worden ondergebracht in kampen, terwijl eens per veertien dagen de reis naar huis door de werkgever zou worden betaald. Van sociale voorzieningen zou echter geen sprake zijn. Vrouwen zouden mee naar het werk trekken om de keuken te verzorgen. Eens per veertien dagen zou een verlofdag worden toegewe zen. Uit tal van uitlatingen van arbeiders die voor het werk in Duitsland geron seld zijn, blijkt dat zij niet weten voor welke firma zij gaan werken. Sommi gen vermoeden, dat 't een Duitse fir ma is, anderen spreken van een bedrijf uit Tilburg of Amsterdam. Sinds vorige week woensdag blijkt men met de onwettige wijze van arbeidsbemiddeling doende te zijn. Op die dag meldde zich op het arbeidsbureau te Etten een man, die een formulier voor aan melding in zijn bezit had. Ook op dat formulier stond geen firma naam vermeld. Vermoed wordt, dat het een Duitse wegenbouwfirma betreft, die tot> nu toe haar arbeiders steeds uit Lim burg heeft gehaald. Deze zouden ech ter vanwege de zware en langdurige „De wortel van het kwaad zit in de omgeving van de Amster damse Zeedijk. Daar vertoeven veel Amerikaanse verlofgangers en ik weet, dat er in het Ame rikaanse bezettingsleger in Duitsland soms door een hele groep militairen één man naar Amsterdam wordt afgevaardigd om daar voor hen alleen een voorraad marihuana -sigaretten te kopen". Het was de officier van justitie, mr. W. K. Baron van Dedem, die dit gis terenmiddag tijdens het grote Mari huana proces voor de Amsterdamse Aan B. was ten laste gelegd, dat hij n augustus van het vorige jaar in lechtbank opmerkte, toen de zaken een taxi een partijtje marihuana van tegen de laatste drie van twaalf ver- Antwerpen naar Amsterdam zou heb- dachten werden behandeld. In tegen- ben vervoerd, samen met twee zijner De Britse admiraliteit heeft gisteren een bericht van de „Daily Sketch" bevestigd, dat drie Russische onder zeeboten woensdag in zuidelijke rich ting door het Kanaal zijn gevaren. Een woordvoerder van de admira liteit zei, dat de schepen thans ver moedelijk ergens in de Golf van Bis- caye zijn, maar hij wist geen verdere bijzonderheden. stelling tot de ochtendzitting en tegen de verwachting van velen in werden deze zaken, niet zoals die tegen de eerste negen verdachten, wel behan deld. 's Ochtends had de rechtbank besloten het verzoek van mr. M. H. Huygens, raadsman van de hoofdver dachte, de Surinamer E. F., in te willigen en het onderzoek te schorsen ondeugdelijk was gebleken en dat de zeeman het later in Amsterdam in een gracht had geworpen. Maar daar stond een verklaring van de hoofdverdachte uit het proces, wiens zaak 's morgens was aangehouden, namelijk van de 33 jarige Surinaamse tremmer E. A. F. tegenover. De zak was tijdelijk in zijn bezit gekomen en hij beweerde er zelfs voor honderd gulden uit te heb ben verkocht. Die honderd gulden zou Vit Antwerpen hij later aan de buffetjuffrouw heb- ben overhandigd. „Amsterdam moet niet het een- Vci'slüofd Die buffetjuffrouw erkende volmon dig aan marihuana-sigaretten ver slaafd te zijn geweest. Zij beantwoord de de vraag wat het effect van het roken dezer sigaretten was geweest als volgt: „Eerst wat licht in je hoofd net alsof je dronken bent, maar heel prettig Ik hoorde dan ook muziek. Die muziek was heel prachtig, meest al moderne muziek". te zijn, dat het in beslag genomen goed bestond uit Indische hennep. trum van deze marihuana-handel worden", vervolgde de officier in zijn requisitoir tegen de 25- jarige gedetineerde stoker C. J. J. B. Tegen haar eiste de officier van jus titie tién maanden gevangenisstraf met aftrek en tegen haar vriend A.F.A, luist als tegen de Nederlandse stoker, tén jaai met aftrek. De zaak tegen die stoker werd ten slotte op verzoek van de raadsman, mr. J. M. Levenbach, toch nog aan medeverdachten, die na hem terecht stonden. Hij eiste één jaar met aftrek en ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen marihuana. De stoker was in augustus van het vorige jaar samen met de 28-jarige, thans eveneens gedetineerde zeeman A. F. A. geboren in Columbia, en tot een commissie van deskundigen rnet de 21-jarige Amsterdamse buf- rapport zou hebben gebracht over de ietjuffrouw Willy A. S., dochter van l^ehoucten. opdat eerst het rapport der in beslag genomen plantaardige stof- een bareigenaar in een taxi naar Ant- deskundigen zal kunnen worden uit- fen, waarvan volgens mr. Huygens werpen gereden, waar de zeeman twee gebracht, niet onomstotelijk vaststond, dat het dagen tevoren met een schip was aan- De beide raadslieden, mr. K. E. Indische hennep was, zoals deze be- gekomen. Zij haalden wat bagage uit Leoni (voor de buffetjuffrouw) en doeld wordt in artikel 1 van de opium- zijn hut en laadden die in de taxi. mr. J. Wasch (voor de zeeman), acht- wet. De rechtbank nam deze beslis- In die bagage bevond zich een zak ten niet bewezen, dat het partijtje uit sing ondanks de getuigenverklaring met marihuana. Of was het geen Antwerpen inderdaad uit Indische hen- van politiedeskundige drs. D. Eskes, marihuana? Ter zitting beweerden nep bestond en vroegen vrijspraak of die onder ede getuigde, er zeker van alle drie de verdachten, dat het spul ontslag van rechtsvervolging. arbeid gauw genoeg hebben van hun verbintenis met de firma en weer naar Limburg teruggaan, waarop het Duitse bedrijf verder weg is gaan zoeken om arbeiders te vinden voor wie de thuisreis niet zo gemakkelijk is. In ieder geval blijft het bedenke lijk, dat een firma zó in het geheim arbeidskrachten moet aantrekken. Bovendien is er in de berichten sprake van. dat de arbeiders in een kamp te Kaldenkirchen zou den worden ondergebracht. We hebben daaromtrent inlichtingen ingewonnen en daarbij is geble ken, dat zo'n kamp in genoemde Duitse grensplaats niet bestaat en dat het heel onwaarschijnlijk is, dat er zulk een kamp zou kunnen worden ingericht. Tot gisteren waren er uit St. Willebrord der tig mensen aangeworven en drie uit Etten, voor zover althans be kend was. Animo Een waas van geheimzinnigheid en onzekerheid trekt over de ronselarij in Rucphen, Etten en Oosterhout. En aangenomen moet worden, dat deze ronselarij op uitgebreide schaal in de kiem is gesmoord. Wie de ronselarij heeft aangepakt, weet men niet. Wie de formulieren verstrekt, kan niet worden gezegd. Waar men zich mel den moet blijft voorshands een raad sel. Wel staat vast, dat er animo genoeg is. Dat hebben we ten minste zelf in St. Willebrord geconstateerd Op twee adres sen, waar men aanmeldingsfor mulieren zou kunnen krijgen, liep het storm. Het lijkt er een geheimzinnige samenscholing als wij er komen. Maar formuliertjes zijn er niet. Een man uit Amsterdam moet er mee ko men. Maar die man komt niet opda gen. Men weet trouwens van de hele ronselarij-historie weinig af. Het blij ven geruchten. Of men doet alsof men het niet weet. Er zijn er velen die voor dat geld in Duitsland willen gaan werken. Hier moet men het doen met 6 of 7 tientjes per week. Alleen de tijd, dat de dijken moesten worden gedicht, had voldoende loon opgebracht. Men verdiende toen geld als water, mijmert men. Maar men weet van deze zaak niets. En boven dien gelooft men er niet in. Het is te mooi cn te mysterieus. Niemand van deze luiden had zich al opgegeven. Men wist immers niet hoe en waar We spraken een man. die beweer de een formulier te hebben ingevuld. De naam van de firma wist hij niet. Hij wist ook niet of het waar was, dat men maandag of dinsdag al zou vertrekken. Zal men met Nederland se bussen of met eigen auto's naar het werk gaan Hij wist het niet. Hij dacht, dat Duitse bussen de ar beiders kwamen ophalen. De autobus- Prinses Margaret van Engeland, die de Derby te Epson bijwoonde, kreeg het op een gegeven moment ken nelijk te kwaad met haar nieuwe knellende schoentjes. Hoe het zij, schijnbaar ongemerkt schoof zij haar rechtervoet uit haar schoen en strekte met het vooral de dames bekende behagelijke gebaar de ge pijnigde tenen, hetgeen de prinses even soelaas en een oplettend foto graaf een aardig plaatje opleverde ondernemers uit de omgeving hadden nog niets gehoord. Ook niet, die da gelijks met pendelaars naar Rotter dam rijden. De vrouwen zijn er niet voor. Tenminste niet, waar het om gezinnen gaat. De man veertien da gen weg en dan 30.- zakgeld per week, vinden ze maar bedenkelijk. Neen, als het zo is, vinden ze die hon derd gulden nog maar een matig loon. Een vertelt, dat het hele „zaakje" niet doorgaat. Die gezegd had. dat hij zich opgegeven had, vindt het niet eens erg. Toch had hij zijn ontslag al ingediend. Heel St. Willebrord praat over de ronselarij. Men lacht er mee en men zegt, dat de gemeente Ruc phen wel de enige zal zijn, die er van geprofiteerd heeft. Werden er al niet een tiental paspoorten aangevraagd In doorgaans betrouwbare krin gen te Londen is vernomen dat de Ver. Staten wachten met de indie ning van de nieuwe ontwapenings voorstellen om de NAVO-landen gelegenheid te geven de voorstel len nader te bestuderen. De subcommissie voor ontwapening zal pas dinsdag weer bijeenkomen. De regeringen van de NAVO-landen hebben nog niet ingestemd met de voorstellen, die Stassen uit Amerika heeft meegenomen. Een van de redenen voor het uitstel zou de wens van de NAVO-landen zijn om alle verwikkelingen, verbonden aan een eventuele fotografische in spectie vanuit de lucht, tot in bij zonderheden te bestuderen. West- Duitsland wordt beschouwd als een van de landen van de NAVO, die tot nogtoe huiverig zijn geweest om zijn goedkeuring te hechten aan een der gelijke methode van inspectie. Het zou er bang voor zijn, dat de verde ling van Duitsland hierdoor een meer permanent karakter zal krijgen. Groot-Brittannië zou de voorstellen van Stassen ook nader willen bekij ken, omdat deze blijkens onofficië le berichten ook een verzoek inhouden om de kernproeven slechts gedurende een beperkte periode te doen. Dit verzoek zou door de Britse regering nauwkeurig bestudeerd moeten wor den. daar Groot-Brittannië op het ogenblik bezig is met een reeks van deze proeven. Een Afrikaanse vrouw heeft gisteren in een ziekenhuis te Vila de Joao Belo in Portugees Oost-Afrika het leven geschon ken aan een vijfling. De kinde ren, vier jongens en een meis je zijn goed gezond. De moeder, Selina Cova-ne, kreeg drie jaar geleden een tweeling. Het jaar daarop schonk zij het leven aan een drieling en vorig jaar aan een vierling. Deze negen kinderen zijn alle in leven geblemen. Het ziekenhuis van Villa de Joao Belo werd belegerd door oijna alle inwoners van de plaats, die moeder en kinderen wilden zien.

de Stem | 1957 | | pagina 1