57 manifestatie van Axels hoogste punt Dappere mannen kozen Axel als hun stad Ook recreatiecentrum Klein paradijsje Vijf (drukke) feestdagen Zeldzaam actief bestuur Grote namen in de profkoers Parker JOTTER Ballpen 14.50 ZWARE SHAG DE WEDSTRIJD VAN HET JAAR Dames komen ook aan bod Zij deden het lekker pittig! VIERDE BLAD DONDERDAG 6 JUNI 1957 11 oude traditie nieuwe glans Natuurbad en openluchttheater AXEL OF AKSEL Vrijdag 7 juni Zaterdag 8 juni Tweede Pinksterdag Dinsdag II juni Woensdag 12 juni M. v. Lonkhuizen: DO U WÉ EGBERTS v ORCAM ijst 7342 2'<39 99U5 243 221 821 321 550 744 11 Morgenmiddag, vrijdag 10 juni wordt de tentoonstelling ,,Axel '57" geopend. Dat zal het begin zijn van een aantal dagen die voor de gemeente Axel en voor al het land dat haar van ouds her als zijn verzorgingscentrum beschouwt, een bijzondere beteke nis hebben. Manifestatie Axel '57" noemt men het evenement, dat tijdens en rond de Pinksterdagen op touw is gezet, en die naam is evenzeer juist. Want Axel heeft er een kans mee geschapen, eens te laten zien wat het in de loop der jaren - vooral in het laatste decennium - op velerlei gebied heeft bereikt. En dat is niet zo weinig. Van een klein dorpje is Axel gewor den tot een plaats met allure, 'n plaats evenwel die haar eigen karakter heeft weten te behou den en die (daarom) nóg meer geworden is- tot het in trek zijnde middelpunt van een groot en zeer welvarend landbouwgebied. Axel (een groot dorp" mag men dan wel eens gekscherend zeggen, maar in feite is dat een compli ment!) is vóór alles landbouw centrum en daarvoor komt het rond uit. Nog vers in het geheugen van de Axelaren èn van duizenden Zeeuwsch-Vlamlngen en eilandbe woners. ligt de grote ZLM-ten- toonstelling, die enkele jaren te rug, ook tijdens de pinksterdagen de naam van Axel als centrum van agrarische bedrijvigheid voor goed, en op spectaculaire wijze, vestigde. Bijzonder reliëf kreeg de ge meente Axel als zodanig toen het Rijkslandbouwconsulentschap er gevestigd werd. De wekelijkse markt, op zaterdag, bewijst iede re week opnieuw dat er in en rond Axel heel wat om gaat. Kortom: Axel is voor duizenden in de omtrek een sterke magneet. Het is geen toeval dat ..Axel '57" (een sterk sprekende naam voor de komende manifestatie) tijdens de pinksterdagen georga niseerd wordt. Pinksteren is van oudsher voor Axel een drukke tijd. Een oude traditie wil, dat dan ieder uit de gehele omtrek naar Axel komt, ten eerste om er te feesten, ten tweede om er nieuwe inkopen te doen. Zo was het vele, vele jaren geleden (Advertentie) reeds. Zo is het, in feite, nog. Als winkelcentrum heeft Axel zijn goede naam niet alleen behouden, doch zelfs bijzondere luister ge geven. Er is in de afgelopen ja ren op het terrein van de handel drijvende middenstand enorm veel werk verzet. In dat opzicht, en men mag 't zonder anderer verdiensten te kleineren, gerust zo stellen, heeft Axel tot in verre omtrek de toon aangegeven. Het resultaat is een winkel stadje dat terecht de waardering van de kooplustigen heeft. Men ziet er zaken, waarop een mo derne grote stad nog terecht trots zou kunnen zijn. De traditie van de feestelijk heden is uiteraard - dat is het lot van dergelijke tradities - wat aan het sukkelen gegaan. De enorme ringrijdersfeesten, die vroeger tijdens deze dagen ge houden werden, hebben langza merhand hun betekenis verloren. De organisatie van ..Axel '57" heeft mede ten doel die traditie in eer te herstellen en nieuwe glans te verlenen. Het programma dat men samenstelde getuigt met grote nadruk van dat streven. Ongetwijfeld zal Axel. dat nu eenmaal voor de pinkstervierders van de gehele omtrek de trek pleister is, thans des te meer be zoek krijgen. Ze zullen een ge- Fraai doorkijkje in het foos, met een onverwachte blik op de jeugdherberg „Die Bleye Hagliewaar jougelui uit heel wat verschillende Europese landen de nacht hebben door. gebracht, op trektocht door mooi Zeeuwsch-Vlaanderen. meente vinden die het ernst is. Een gezonde, levende en welva rende plaats, waar de gemeen telijke overheid niet achterbleef bij de zakenmensen, als het op initiatief aankwam. Want ook stedebouwkundig is er veel ver beterd: nieuwe wegen, moderne verlichting, fraaie woonwijken, met veel fris groen, imposante nieuwe bouwwerken (waaronder de nieuwe openbare lagere school van architect Groosman met ere moet worden genoemd), nieuwe en bijzonder mooie recreatiemo gelijkheden. kortom. Axel is met zijn tijd meegegaan. Axel is zijn tijd zeljs vooruit. Het heeft de eer mogen sma ken. uitverkoren te worden als „Zeeuwsch - Vlaamse heliha ven" en het is dus een regel rechte springplank naar het hart van België en het hart van industrieel Nederland: Rotterdam. Dat is Axel. dat van morgen tot woensdag de gastvrouwe van vele duizenden hoopt te zijn In de afgelopen jaren is Axel van steeds grotere betekenis gewor den voor de maar verpozing zoekende mensdie in zijn vakanties, tijdens weekends en op vrije dagen' eens wil bijkomen. Op velerlei terrein heeft Axel zowel de toerist als de streekgenoot die naar recreatie zoekt, iets te bieden. Rond Axel zijn de,talloze kreken, waar niet alleen de Belgen maar ook de Nederlandse hengelaars hun hart aan de visserij ophalen. Enkele jaren terug heeft het gemeentebestuur een groot bos laten aanplanten dat al aardig in de hoogte schiet. Met de waterpartijen daarin beslaat het een oppervlakte van maar liefst 18 ha. Reeds thans is het een graag bezocht oord, maar het zal nog meer betekenis krijgen. In het grote complex liggen de voetbalvelden, de tennisbanen en de jeugdherberg ,,De Bleye Iiaghe" die veel bezoekers krijgt (vorig jaar 6000 overnach tingen en de nieuwste aanwinsten zijn het openluchttheater en het fraaie zwembad, dat weliswaar heet het gemoderniseerde oude bad te zijn, maar dat in wezen een geheel nieuwe inrichting is geworden, die als natuurbad een uitstekende naam zal krijgen. Daaraan had de streek vooral veel beho,efte. Het is aan het initiatief van Axel te danken dat dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen weer een nieuw én een goed zwembad rijker is geworden. Daarom verdient de opening van dit mooie nieuwe natuurbad (zater dagmiddag) veel belangstelling. De Sassa zwemclub ,,De Bruinvis" zal er jeugwedstrijden en demonstraties houden opdat het bad op „spet terende" wijze ingewijd wordt. Het openluchttheater, eveneens een aanwinst van betekenis, wordt dinsdag a.s. in gebruik gesteld. Bij goed weer zal het Vlaamse Schouw toneel ..Drie Koningenavond" opvoeren, onder auspiciën van de Z.V.U. Men ziet: er staat niet alleen veel op Axels programma, maar het is ook iets goeds. Vrijdagavond half zeven, na de 2 opening van de „Axel '57" ver- 1 schieten de organisatoren al met- 2 een hun beste kruit: dan wordt 2 er een voetbalwedstrijd gespeeld - tussen -organisatoren en bestuurs- j leden van Axel '57 en Belgische en Zeeuwse journalisten. In het elftal van degenen die 2 denken de dagbladschrijvers aan 2 te kunnen, staan spectaculaire fi- 2 guren. Zo is niemand minder dan 2 Axels burgemeester, de heer P. 2 van Oeveren, doelman. Verder 2 spelen in dat elftalletje, dat de I journalisten even zullen afmaken de heren van Lonkhuizen, Vink, I Hirdes, Dielcmans, de Rijken, 2 Meurre, Houbé, v.d. Brule en 2 van Bendegem mee. Dat zijn er 2 nog maar tien. Nummer elf is de 2 provinciale VW-directeur, de heer G. Oskamp. Dit is min of 1 meer verraad: als oud-journalist j had hij in het andere elftal moe- ten staan. Maar het is niet erg: voetballen kan hij ook niet. 2 De samenstelling van het jour- 2 nalistenteam is nog een diep ge- 2 heim. Er staan Belgen en Zeeu- 2 wen in. Dat zegt al genoeg. De 2 keuzecommissie is drie weken in j retraite geweest, om uit het pro- bleem te komen. Maar nu is er dan ook een ploeg geformeerd, waarvoor de Dynamo's spontaan 2 op de knieën zouden gaan liggen. 2 De uitslag staat al vast: 310. 2 Voor wie Voor óns natuurlijk. 2 voor de kranten. Wat had U dan 2 gedacht Hoewel de „Axel '57" helemaal door mannen op touw wordt gezet, begrippen als „handel" en „land bouw" worden bijna automatisch met mannen vereenzelvigd, toch hebben de organisatoren bijzonder goed aan de dames gedacht. Het is zelfs zó, dat men niet meende genoeg te doen door de tentoonstelling en de feeste lijkheden ook voor de dames aan trekkelijk te maken, zodat ze aan de arm hunner echtgenoot kunnen mee- gaan zonder zich te vervelen, neen, er is een speciale Vrouwendag be legd. Voor vrouwenorganisaties, die er eens uit willen (zomertrips zijn nu eenmaal erg aanlokkelijk), is daar door het feest te Axel een pracht van een doel geworden. Want er is heel wat te zien en te horen dat de vrouw interesseert. Het meest bijzondere ervan is wel de culinaire show die de van de tele visie bekende chefkok Hellendoorn op touw zet. Maar ook het overige van de dag is voor de dames boeiend ge maakt. Die dag is er een huishoud- tentoonstelling met demonstraties en er is een amusementsprogramma dat er zijn mag. Een levensgroot compliment voor de mannen van het be stuur van de Stichting Streek centrum Axel, die zich het doel heeft gesteld de ontwikkeling van Axel tot streekcentrum te bevorderen. Haar eerste activi teit is de „Manifestatie Axel '57". De Stichting moge dan slechts een eerste stap op de uitgestip pelde weg hebben gezet: het is dan toch maar een fikse stap een zevenmijlspas. Met ere mo gen we dan ook de bestuurs leden hier even in het felle zonnetje van de openbaarheid zetten: De voorzitter de heer J.C. Vink, de secretaris de heer W.L. Hir des, en de leden de heren G. de Jonge, A. Esselbruggc, M. de Feyter, A. Lion en Ed. Tiele- man. ,nntcs^clP.atle9ebied wordt met ieder jaar fraaierhet bos. met zijn nr,prih,nhtfSn Y'aar gevist kan worden, zijn sportvelden en nu ook een lomifpLr p cn.e,en natuurbad, is een klein paradijsje voor de tiet S rustiek bruggetje verbindt de door vriendelijke water bies gescheiden delen van het complex. Zoals we reeds eerder op merkten is Axel indertijd ge sticht door de Noormannen. Met recht wordt Axel dan ook met x geschreven, al ziet men het op sommige kaarten abusie- lijk wel eens met een k. Voor enige jaren was het Mi nisterie van Binnenlandse Za ken het echter plots niet meer met de oude schrijfwijze eens. De naam AXEL moest vereen voudigd worden, en voortaan zou AXEL Alcsel moeten heten. Gevolg: een zwaar protest van Axels vroede vaderen naar Den Haag. Toen zagen de „Hoge Omes" blijkbaar ook in. dat AXEL met X wel degelijk gerechtvaardigd was en AKSEL met K een ver gezochte vereenvoudiging, die kant noch wal raakte. De oude schrijfwijze AXEL bleef dan ook bewaard. Uiteraard is aan de sport veel aandacht gewijd. Een van de bijzondere aspecten van Axel in Pinkstertooi was telkenjare het sportieve treffen tussen de boeren jeugd en van de wil die traditie te herstellen getuigt o.a. de ruiterdemonstratie die a.s. woensdag wordt gehouden. Dat is n.l. de landbouwdag (te vens dag van de vrouw) en het machtige beeld van de Zeeuwse trekpaarden zal deze dag voor de landbouwers ongetwijfeld tot een belevenis helpen maken. Maar behalve dat is er ook aan de populaire sport gedacht: op dins dag wordt er een koers voor beroeps renners georganiseerd, waaraan een groot aantal renners van naam deel neemt. De koers die op het Stations emplacement start, wordt over een afgesloten parcours gehouden. De animator van deze koers is Jef van de Vijver (zelf) en de organisatoren hebben een veld kunnen contracteren dat verdeeld kan worden in sterke Nederlandse en Belgische ploegen en een Duitse ploeg. Bij de Nederlanders: Gerrit Voor- ting. Thijs Ro1- de Gebrs. Peters, H. van Breenen. Piet van Est, Peter Post, v.d. Borst, Bruggemans. Bij de Belgen: Rik van Looy, Ver- plaetsen, Grondelaers, de Gebrs. Sae- lens, Karei de Bacre. En de Duitsers: Heinz Müller, Ho- henschutz. Brinkman, Löder. In totaal komen er een 50 a 60 coureurs, die 18 ronden, totaal 135 km rijden. Wanneer om half drie het startschot is gevallen, zullen de vele kijkers naar het zich laat aan zien, een mooie en naar we hopen zeer spannende koers te zien krijgen. (Advertentie) Opening van de tentoonstelling (2.30 uur) door de heer H. A. A. Baron Collot dTSscury. Rondleiding autoriteiten. Op treden plaatselijke verenigingen ('s-avonds) in amusements hal. Voetbalwedstrijd Axel '57-Journalisten. Muziekfestival. Medewerking van korpsen van Zelza.te, Westdorpe, Sluis, Heikant, Overslag (B.), Zaamslag, Sluis kil, Breskens, Yerseke. Opening natuurbad. Wedstrijden en demonstraties m.m.v. Sasse Zwemclub „De Bruinvis". Optreden Tiroler Holzhacker Bub'n met Gerda Ziller. Taptoe op de Markt. (Eerste Pinksterdag gehele dag gesloten). Internationale boogschutterswedstrijd op liggende wip. Met deelname van honderden schutters uit België en Nederland. Voetbalwedstrijd. Optreden van Maria Zamora en haar showorkest. Tot besluit: concert. Konde van Axel voor beroepsrenners. Opening Openluchttheater, met opvoering van -,Drie Ko ningenavond" van Shakespeare door „Vlaams Schouw toneel", te Brussel. Max-van-Praag,-The Selvera's en Radio Showorkest Mar tin Erich. Concert op terrein. Fokveedag (Landbouwdag), met ruiterdemonstraties, han delsveemarkt, huishoudtentoonstetlling, landbouwtentoon stelling. Tevens Vrouwendag met culinaire show van chef kok Hellendoorn. Concert van kapel met taptoe tot besluit. Gedurende alle dagen van „Axel '57" is er een feestverlich ting op terrein en in de stad, er rijden miniatuurtreintjes tussen stad en tenotonstelling en er is een Lunapark te be wonderen. Alle dagen: het „waterorgel". en hoger schrijft .5 x langer keuze uit <f puntbieedten Alleen-vert: Parker Service N.Vt Beurs - Damrak Amsterdam De organisator die de Stichting Streekcentrum Axel aantrok voor het op touw zetten der feestelijkheden, is een van de beiden die vooral met de organisatie van de bekende Mento- tentoonstelling te Oosterhout bekend heid gekregen hebben. Martin van Lonkhuizen heeft nu enkele maanden besteed aan „Axel '57". Het is niet de eerste tentoonstel ling die hij organiseert, c.q. helpt organiseren, maar naar hij ons ver telde is het wel de tentoonstelling met het meest actieve bestuur dat hij ooit heeft ontmoet. Door de grote zelfwerkzaamheid van de bestuursleden is heel wat ar beid gemakkelijker gegaan. Ondanks het betrekkelijk grote aan tal kleinere en grotere evenementen tijdens de Pinksterdagen, verwacht de heer van Lonkhuizen toch dat de meeste belangstelling van het publiek dat er tijdens die feestdagen eens op uit gaat, naar Axel zal uitgaan. De vele spectaculaire gebeurtenissen die het programma sieren en het feit dat de tentoonstelling van landbouw handel en industrie een forse „streek- beurs" is geworden, rechtvaardigen die mening. Axel moge dan geen bijzon der hoge bouwwerken heb ben en geen geweldig hoge kerktoren: een markant her kenningspunt bezit het toch in zijn robuuste watertoren. Het bouivwerk staat recht te genover het terrein waar de Manifestatie Axel '57 gehou den wordt en de toren zal dus vanaf morgen het oriën tatiepunt zijn waarop duizen den zich zullen richten. Nu het recreatiebos van Axel al hoogte begint te krijgen, kan de wandelaar soms van uit onverwachte gezichtshoe ken de rijzige wachter ont moeten. De straatnamen, gegeven aan de nieuwe woonwijken die verrezen in Plan Zuid te Axel, zullen bij menige Axelaar reeds verwonde ring hebben opgewekt. Verscheidene personen zul len deze namen niets zeg gen, en toch zijn het na men, die eens beroemde Axelaars, of personen die voor de geschiedenis van Axel belangrijk waren heb ben gedragen. De heren Oggcl en de Jon ge, die deze namen opdiep ten uit oude bestofte boe ken, wisten echter wel wa( ze deden. Zij gingen uit van het standpunt dat het wel eens passend zou zijn om in de „oude veste Axel" de na men van enkele groten uit Axels geschiedenis te laten herleven. Zeer terecht wa ren zij ook de gedachte toe gedaan dat de namen niet te ingewikkeld mochten zijn, daar ze bij de adres sering geen moeilijkheden mochten opleveren. Axel kreeg hierdoor een zeei merkwaardig gedeelte stad. Waar andere plaat sen misschien in haast niets zeggende bloemen namen zouden zijn verval len, bracht Axel hier trots naar voren de namen van diegenen, die op een of andere manier Axels ge schiedenis .maakten. Een trots monument al is het dan ook maar in de vorm van een straatnaam. Zo vinden we in Axels nieuw stratenplan de JO- HANNASTRAAT, zo ge noemd naar Johanna van Constantinopel. Deze Johanna was gehuwd met Ferdinand van Portu gal. Graaf van Vlaanderen welke laatste omwille van de huiselijke vrede in het hiernamaals ook 'n straat als eeuwig monument kreeg, n.l. de Ferdinand- straat. Deze Johanna nu schonk in 1213 stadsrech ten aan Axel, met al de voordelen aan deze hoge vaardigheid verbonden. Beide geschiedkundigen chrokken er verder niet voor terug om Karei de Grote's tijdgenoot, heer Robert van Axël, uit zijn eeuwige rust te wekken, teneinde hem toestemming te vragen ook zijn naam kaartje te mogen hechten aan de volgende straat. Robert, Heer van Axel vond eertijds Axel het land van peis en vree en bouw de er daarom in 813 een klooster. De ROBERTSTRAAT zal een blijvende herinnering hieraan zijn. Axels geschiedenis is hier mede nog niet geheel door vorst, al weet men van voor 813 niet veel meer. Eerste wapen Dappere mensen hebben er steeds in Axel gewoond. Eén er van was Heer Oli vier van Axel. die om streeks het jaar 1200 leef de. Deze Heer van Axel verkreeg om zijn moed het eerste wapen van Axel. De burgerij van Axel brengt thans posthume hulde aan deze man, door ook naar hem een straat te noemen nl. de OLIVIERSTRAAT. Verder is nog aan de ver getelheid ontrukt Joos van Gistelle (1446-1516) bijge naamd ..de grote reiziger". Zijn grafsteen of althans de ruine ervan is thans nog in Zuiddorpe te zien. Ook was hij heer van Axel cn de Moere, met welk laatste het hedendaagse Zuiddorpe wordt bedoeld. Ook deze reiziger zal het wel nooit hebben kunnen bevroeden, dat zijn naam nog eens de weg zou wijzen aan de reizigers uit het atoomtijdperk. De naam van GISTELLESTRAAT is hiermede verklaard. En dan nog hebben we Axels groten niet allen ge had. JACOB de HONT 1500) was de presbyter en orga nist van de parochiekerk St. Petrus. Hij tekende de geschiedenis van Axel op. Verder treffen we nog aan de WATERSTRAAT en de van- MIDDELHOVEN- STRAAT. De eerste werd zo ge noemd naar ds. W. te Wa ter. een Axels predikant (1688-1764) die zich vooral verdiepte in de historie van Axel en deze ook te boek stelde. Ds. Jona van Middelhoven (1705-1757) was eveneens predikant te Axel. Van hem is bewaard gebleven een plattegrond van Axel uit 1740. Deze plattegrond bevindt zich thans op het gemeentehuis en geeft ons een aardig beeld van de toestand der stad in die tijd. Het mag ten zeerste wor den toegejuicht, dat einde lijk eens enkele beroemde Axelse mannen uit het ver geetboek zijn gehaald, om hen in een totaal nieuw stadsgedeelte een waardi ge plaats te geven. (Advertentie)

de Stem | 1957 | | pagina 7