jen, ijdag voor Schadevergoeding slachtoffers Deltaplan Triest! Polio-monster aan banden De Gotthard, de trein en de auto ui 7 Ontvangst op Soestdijk E Hoed U .....voor de baby Chefarine ,4 jDure boeken j ur n.m. tiging kracht TIER Voorbeeld van Zuiderzee mag zich niet herhalen 4 oormiddag ot 12 uur DERDE BLAD DONDERDAG 6 JUNI 1957 i t Lijkt loverwerk... 75 jaar Gotthardspoorweg Strijd tegen kinderverlamming door inenting in nieuwe fase Drie injecties Vier middelen die betrouwbaar zi jnt Luise Schrocder overleden De natuur geëvenaard heer H. J. volksge- de mana- stoo missen Drtdurende st en dag >ezig moet »n woning, 7r vele in- Het is wat weekeind- semt niets even met en iets af- zich laat idere kant iu thuis in in werken. aandrang iaal er uit ang, want dan es georga- t plan op- o efficient is erg, al- anneer de evrediging weekeind akantie tot gens spr., ceind heen reeds met te zijn. Schalken, de veiling voor fiers van grote e aannemers- en afk. v. faill. :k, op en bij te Breda (oud- pd Overakker- ivelse laan, na- Handpaal", A. Bavelselaan oemd café zijn goederenlijsten [ratis verkrijg- eens vroeger tgebreider ad- n de strooi- •n kantore van Iken, Roosen- 50-4687. MAATSCH. evraagd: Beschrijven. ns regeling iemaftd die tschappelijk 1 niet even 'ij bieden U keus van vlees 1 gesorteerd st 30 ct 40 ct 50 ct sworst 50 ct 100 GRAM. DSTDAM 7 In het dagblad „Trouw" heeft dezer dagen een bittere klacht gestaan van de vissers te Elburg, die met hun lotgenoten van Harderwijk en Spakenburg gedupeerd werden door de inpolde ring van Oost-Flevoland. Zij hebben reeds grotendeels hun be drijven verloren. Van de 300 vaartuigen, die uit de drie genoemde plaatsen ter visserij uitvoeren op het IJsselmeer, zijn er reeds 190 van de hand gedaan. Er liggen boten renteloos aan de kant te vervallen. Dit alles is nochtans het ergste niet. De vissers zouden met begrip voor het belang van de inpoldering van het IJsselmeer het verval en de ondergang van hun bedrijven nog wel kunnen- aanvaarden, maar zij zijn verbitterd over de wijze, waarop zij door de regering worden behandeld. Er bestaat geen regeling, welke hen schadeloos stelt, geen vergoeding voor op schepen en vistuig geleden schade. De regering houdt vast aan een verouderde, .ruim onvoldoende Zui- derzeesteunwet. De oudere vissers mogen dan enige steun" ontvangen en de jongere moeten maar zien, hoe zij zichzelf redden. Hiertegenover stellen de vissers, dat er een behoorlijke schadevergoe dingsregeling moet komen. Zij zijn voor het algemeen belang uit hun broodwinning gestoten en dienen dan niet naar de steun verwezen te wor den. Voorbeeld? Er is trouwens een paar jaar gele- den door een commissie-Van der Zaal een aannemelijke schaderegeling ontworpen, maar de regering maakt er in het geheel geen haast mee, met het gevolg dat de stemming in El- burg tot een dieptepunt is gezonken en er hoegenaamd geen respect voor de regering meer te vinden is. (Advertentie) Zo zacht en fluwelig Cutex Stay Past lipstick Uw lippen maakt. En wat 'n betoverend mooie kleuren! Cutex bevat zuivere lanoline. Bij Cutex lip- stick hóórt natuurlijk Cutex nagellak. Schilfert niet, breekt niet en houdt veel langer dan gewone nagellak. Ontdek de charme van Cutex. «Harmei We hebben hier de situatie van de Elburgse vissers aan de hand van ,jTrouw" opzettelijk onder de aandacht gebracht, omdat wat rond de Zuiderzee geschied is, zich dreigt te gaan herhalen in Zeeland, wanneer de uitvoering van het Del taplan de afsluiting van de Ooster- schelde meebrengt. Ook dan zullen vele vissers en, wat nog bedenkelijker is, de schelpdieren- kwekers hun bedrijven verloren zien gaan, waarmee een enorme schade zal worden aangericht. De onweers wolken, die zich boven de Zuiderzee hebben ontladen, pakken zich thans samen boven Zeeland. Bij het vooruitzicht van een gelijke dupering van de visserijbelangen in Zeeland is het daarom maar geluk kig, dat de regering nu, zeker ook wel door het gebeuren rond de Zui derzee geleerd, van meet af aan de visserij en aanverwante bedrijven in Zeeland, die schade zullen lijden, een tegemoetkoming toezegt. Van een schriele steunverlening, zoals bij de Zuiderzeesteunwet werd voorzien, zal hier dan toch geen sprake zijn. Dit neemt niet weg, dat de rege ling, welke de regering voor de Zeeuwse gedupeerden in de zin heeft, nog wel aanleiding geeft tot beden kingen. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende de Deltawet rekent men er blijkbaar op, dat er voor de te lijden schade ook compensaties_zullen optreden en daarmee wil men dan het bedrag der schadevergoeding la ten beïnvloeden. Men denkt hier b.v. aan mogelijke wijzigingen in de be drijven, waardoor ze op andere voet zouden kunnen voortbestaan. Nu kan men een dergelijk voorbe houd wel begrijpen, maar dit maakt de tegemoetkoming toch ook weer onzeker. Er steekt zelfs bepaald iets benauwends in. Wanneer en in welke mate zal er van een werkelijke com pensatie sprake kunnen zijn en wie zal uitmaken, dat zij aanwezig is? Deze onzekerheid kan ernstige ge volgen meebrengen voor vele betrok kenen en zal toch zoveel doenlijk on dervangen moeten worden. Integrale vergoeding Nu wil de regering blijkens de Me morie van Antwoord niet bij de wet laten vastleggen, dat er integrale vergoeding voor de schade zal wor den verleend. Het vraagstuk is vol gens haar nog niet geheel te over zien en de vergoeding wordt niet uit sluitend en in de eerste plaats ge zocht in een geldelijke uitkering, maar in het treffen van voorzienin gen. Daarom zou het begrip integrale vergoeding niet goed hanteerbaar zijn. Nu moeten de andere voorzienin gen, die men op het oog heeft, toch ook in geld waardeerbaar zijn. Maar dit daargelaten, gaat het hier toch vooral om het beginsel. Wanneer men onverdiend en zonder volstrekte noodzaak want er zijn andere mogelijkheden voor de veilig heid dan afsluiting van de Ooster- schelde gehele bedrijven ten onder gang doemt, dringt zich toch wel als enige bij benadering bevredigende compensatie de integrale schadever goeding op. Daarom mag in de Delta wet zelf wel degelijk in beginsel wor den vastgelegd, dat bij integrale schade ook integrale vergoeding zal plaats vinden. De uitwerking kan men dan altijd nog geven in een af zonderlijke wet. (Advertentie) De opening van de Gott- hardspoorweg op 1 juni 1882 betekende tevens het einde van de ijldienst van de Gott- hardpost. Maar men is sedert die gedenkwaardige dag niet alleen maar dóór de Gotthard gereisd, want het is een feit, dat vooral het gebied boven de 15 km lange tunnel steeds een bijzonder grote aantrek kingskracht op de toeristen heeft uitgeoefend. Zo kwam het, dat in 1909 wederom een postkoets over de Gotthard- pas is gaan rijden, welke in 1922 vervangen is door de postautodienst Göschenen - Andermatt - Airoio. En deze postautodienst geeft se dert 1926 door middel van de Furka- Oberalpbahn aansluiting op Grau- bünden en het Wallis. Sedertdien heeft het autoverkeer een dermate hoge vlucht genomen, dat tegenwoordig de Gotthardpas, behalve in de winter, wanneer deze 'niet berijdbaar is, een toeristische attractie van de allereerste orde vormt. In de maanden juli en augus tus rijden er dagelijks twee- a drie duizend motorvoertuigen over de pas, welke eens de pelgrims en de kooplieden, vervolgens de in de Mi lanese veldtochten verwikkelde Eedgenoten en later weer de troe- pen van generaal Suwaroff zulke schier onoverkomelijke hindernissen, in de weg legde. Autotrein Maar er zijn ook automobilis ten - en zij vormen zelfs het me rendeel - die zo vlug mogelijk naar het zuiden willen of in een jaargetijde komen, dat het hoog ste deel van de pasweg, die tot 2112 m hoogte klimt, niet berijd baar is. Daarom hebben de Zwit serse Bondsspoorwegen het auto vervoer per spobr door de tunnel ter hand genomen, waarvan zeer veel gebruik wordt gemaakt. Door de grote verbeteringen, die vooral in de laatste tijd in de orga nisatie van dit auto-transport zijn aangebracht, kon de frequentie enorm worden opgevoerd. Op de stations Göschenen en Airo io vinden de automobilisten in tijden van druk verkeer telkens de „eerst volgende vertrektijd" van een auto trein bestaande uit in elkaar overlopende platte wagons op reeds van verre zichtbare borden aangegeven. Het vorig jaar zijn niet minder dan honderdduizend motor- Het vaccin dat in de strijd tegen de Polio gebruikt zal wor den bestaat uit.gedood virus! 'n Rare tegenstelling eigenlijk. Met gedood virus bestrijdt men het levende virus. Het serum is genoemd naar de uitvinder en heet Salk-vaccin. Liever zou men werken met levend virus, dat op een bepaalde manier is afge zwakt, omdat hiermee in het algemeen een langere periode van onvatbaarheid wordt verkregen. Maar met de bereiding van een dergelijk serum is men nog niet voldoende gevorderd. Een van de kernpunten bij de keu ze van een serum is uiteraard de tijdsduur, dat het immuniteit garan deert. Voor het originele Salk-vac cin geldt, dat het in ieder geval een jaar lang volledige onvatbaarheid garandeert. Zeer waarschijnlijk zal die periode echter langer blijken te zijn, wanneer alle gegevens over de tAerdvr!''VeJneii.rlPeneraa^ van. Znid- De foto geeft een beeld van deze Afrika, dr. E.G. Jansen, die met -Vn echtgenote voor een zesdaags vakantieverblijf naar Nederland is pefcomen werd dinsdagmiddag door tl. PT. AIP'dPrlrtto rl7/..-.-., t.7t jt. het Nederlands koninklijk paar op het paleis te Soestdijk ontvangen. ontvangst: v.l.n.r.: dr. Jansen, dr W.E. Geldenhuijs, de ambassadeur van Zuid-AfrikaH.M. de Konin gin, mevrouw Geldenhuys, me vrouw Jansen en de prins. Amerikaanse proefentingen beschik baar zijn. Zo lang zelfs, dal men wel eens blijvend origineel Salk-vac cin zou kunnen gebruiken. Per injectie wordt 1 cc ent-vloei stof ingespoten. Dit kan zowel onder huids als intra-musculair (in de spier) geschieden. Waarschijnlijk zal men de voorkeur geven aan intra- musculaire injectie, daar deze, ge zien de grote hoeveelheid entstof, veel minder pijnlijk is voor de klein tjes. 'n Piepje zullen ze rtatuurlijk altijd wel geven, maar voor de rest kunt u de injectie vergelijken met die voor difterie, kinkhoest, teta nus. De inenting tegen Polio is dus in principe geheel verschillend van de pokken - inenting. Daarbij immers wordt het kind geënt met levende koepokstof. In feite wordt het dus besmet met een onschadelijke vorm van pokken. En daarom is het in de meeste gevallen ook wat ziek van de enting. Bij polio-vaccinatie wordt geinfecteerd met dood virus, dat dus geen merkbare vervelende reacties kan hebben! Hoogstens kan het kind •s avonds wat koortsig zijn, maar dat is de volgende morgen wel weer over. Zoals bekend worden er drie in spuiting-en gegeven. De eerste twee met een tussenpoos van vier we ken, de derde een half jaar later. De organisatie zal natuurlijk afhan gen van de plaatselijke omstandig heden. In de wat grotere steden zal de G.G. en G.D. ongetwijfeld veel werk gaan verzetten, terwijl het platteland in hoofdzaak aange wezen zal zijn op de Kruisvereni gingen. In ons gewest zzl het Wit- Gele Kruis vermoedelijk wel een groot deel van de vaccinatie voor haar rekening nemen Hoe zat dat in Amerika? We hoeven het niet te vertellen. Bij dc proefentingen in Amerika, een paar jaar gelden, zijn er ongelukken gebeurd. Van de enorme hoeveelheid vaccin, die voor de proefenting moest worden geproduceerd, bleek één par tij niet helemaal in orde te zijn. In één van de zes, zeven fabrie ken, die het serum volgens de aan wijzingen van dokter Salk bereidden, zat een foutje in het controle-sys teem. Het gevolg was, dat een hoe veelheid levend virus tussen het do de virus raakte Hoewel de gevolgen van deze fout veel minder catastro faal waren, dan de sensatie-pers wel liet vermoeden, betekende dit inci dent 'n enorme psychologische terug slag. De mensen werden bang., ban ger voor het vaccin dan voor de kinderverlamming En wanneer we eerlijk willen zijn, dan moeten we zeggen, dat iets van die angst in ons Nederlanders is blij ven hangen! Van die angst zullen we afmoe ten Dat is in Amerika ondanks alles gelukt, dus dat zal hier ook moeten lukken. En dat kan ook, want na die rampzalige affaire heeft de Amerikaanse Pharmaceu- tische Industrie met Amerikaanse voortvarendheid een controle-sys teem ontworpen, zo vernuftig, zo ingenieus-veiligdat thans elk am pulletje van een partij serum voor de volle honderd procent als volko men, maar dan ook volkomen be trouwbaar ivordtg egarandeerd. Ondanks de narigheid in het begin, is men thans in Amerika enthousiast over de vaccinatie. Men zou niet an ders meer willen. En dat kan ook wel! Wilt u wat cijfertjes? In een bepaalde periode werden in de Ver enigde Staten 13 miljoen kinderen gevaccineerd met Salk-vaccin. In de groep gcvaccineerden, die slechts één injectie hadden ontvangen, kwam nog één geval van polio met verlamming voor op de 6300 kinderen. In de groep, die 2 injecties had ontvangen, bedroeg dit aantal één op de 61700 kinderen en in de groep volledig ge- vaccineerden (3 injecties) werd slechts één geval per 226000 kinde ren geconstateerd. In de groep niet gcvaccineerden was het 1 op 5400 kinderen Waaruit u dus meteen kunt leren, dat het van onzegbaar belang is alle injecties te laten verrichten! In Leeuwarden Het heeft bij sommige mensen wel wat bevreemding gewekt, dat vlak voordat van Overheidswege publika- ties gedaan werden over de alge mene inenting, de stad Leeuwarden al plannen voor een individuele ac tie bekend maakte. Hier en daar rees zelfs de vraag of Leeuwarden de knuppel soms in het medisch hoen derhok had gegooid. Dit laatste is zeker niet het geval geweest. De voorbereidingen, die van overheidswege werden gemaakt, wa ren in vakkringen bekend, zij het niet in finesses. Naast de omvang van deze voorbereidingen verwijst dit feit dus de gemaakte veronderstelling naar het rijk der fabelen. De actie in Leeuwarden, hoe bemoedigend en hartverwarmend ook. doorkruist in feite de regeringspolitiek. Waar zij op enkele punten afwijkt van de algemene vaccinatie, dreigt zij een administratief eilandje te gaan vor men in het geheel van het polio-be- leid. Een punt dat altijd vervelende consequenties kan hebben. Daarom worden er dan ook van overheidswe ge pogingen ondernomen om tot co ördinatie te komen. En dus. In enkele kolommen hebben wij getracht u wat meer te vertellen over de Polio-bcstrijding. Summier uiter aard, want een meer diepgaande stu die zou boekdelen kunnen vullen. Met zevenmijlslaarzen zijn wij door de problemen, die met Polio samen hangen, heengewandeld. Wanneer wij hiermee bereikt heb ben, dat u met een gerust hart uw kind zult laten vaccineren, dan is dit alles niet voor niets geweest. De inenting is niet verplicht. Of zij slagen zal en of het ge vaar van kinderverlamming net zo ver van u af al zal komen staan als dat van bijv. Pokken hangt van uw medewerking af. Weeg uw verantwoordelijk heid en zie naar de cijfers! Kijk naar de kaarsrechte beentjes van uw kleine jongen, van uw kleine meid, zie de ste vige handjes, de ronde bruine armpjes, die zo koddig afsteken tegen hun lichte bloesjes. En stel u eens voor datNee U zult niet afzijdig blijven staan! (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine ,,4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. BEMINDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 1 Tegen p»|nen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiarox. voertuigen, ongeacht de motorrij wielen en vracn:t'auto*s door de Gott- hardtunnel vervoerd. En tegenwoor dig behoeven de inzittenden van een personenauto, maar dit geldt niet voor een autocar, deze niet itieer te verlaten wanneer hun wagen met een van de speciale treinen door de tunnel wordt vervoerd. De geweldi ge verbeteringen en uitbreidingen die speciaal het station Göschenen en het signaalsysteem in de tunnel hebben ondergaan, zullen binnen kort een nog omvangrijker en vlug ger autotransport mogelijk maken. Plaatje uit een i grijs en... jong verleden. De Gotthard-postkoets, die een tijdlang op non-cictief heeft gestaan, is weer gaan rijden. De vroegere Berlijnse burge meester mevr. Lulse Schroeder, de „heldin van de Berlijnse blokkade" is dinsdagavond overleden. Zij was 70 jaar. Luise Schroeder was onge huwd. Zij zal een staatsbegrafe nis krijgen. De westberlijnse radiozenders onderbraken dinsdagavond hun programma's om het nieuws van haar overlijden bekend te maken. 9 9 9 9 Op een veiling te Parijs hebben X twee eerste drukken van „Les J contemplations" en ..La. legende 1 des siècles" beide toer :n van Victor Hugo samen 9.620:000 francs opgebracht. De hanschriften van 33 proza- i gedachten van Arthur Rim- j baud, die gezamenlijk de be- roemde „Illuminations" vormen, j brachten 11.440.000 francs op. 2 (Advertentie) De wonderbaarlijke charme, die de natuur aan het vederkleed van de vogels geeft, geeft ViCREM aan het haar van de mensen. Gebruik ViCREM en ontdek hoe mooi Uw eigen haar is Vitamine Haarcrême Maandagmiddag ivas niet Daniël, maar de 21-jarige J.W.W. Louwman in de leeuwekuil van Dierenpark Wassenaar. Deze ongeveer twee jaar oude leeuw kwam als baby in het dierenpark en werd met de fles grootgebracht. Zoals de foto laat zien gaat de vriendschap nog goed maar voor hoelang nog....

de Stem | 1957 | | pagina 5