Zal de Euromarkt doeltreffend en bevredigend werken Niet minder dan 1630 Zeeuwse vrouwen naar Bergen op Zoom Kamer van Koophandel vergaderde te Goes Kamerlid J. van Dongen sprak te Goes voor de K.V.P.-afdeling DE Diocesane K.A.-vrouwen op contactdag te Breda natuurbad „SURAE" Land- en tuinbouwproblemen van Zeeuwse boeren ALLEEN UW OPTICIEN LEVERT U EEN ECHTE ZONNEBRIL GEE MY DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 JUNI 1957 CB. TB. en CB. P. B. in Bergen op Zoom Kritiek Dodelijk ongeval Hajuto-expositie te Goes trekt grote belangstelling Stoomvaartmij „Zeeland"' wil 12,5 en 10 pCt dividend uitkeren Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Nieuwe voorzitter der K.Y.P. afdeling Mgr. Jos. Baden onder de gasten Adressen naar de minister Scherpe daling der werkloosheid ZEEUWS! 11- VI AA TERNEUZEN Filmvoorstelling voor de „Albino-zwaarddrager" Provinciale dag chr. jonge vrouwen te Aardenburg HULST Meikermis is achter de rug Zeeland let (goed) op uw zaak Historisch jaar Vrijdagavond wordt koopavond AGENDA Vandaag Morgen MEI ST MOE De grote zaal Tlialia te Bergen op Zoom was tc klein om alle leden, die de gecombineerde middagsamenkomst van de Zeeuwse C.B.T.B. en C.B.P.B. wilden bijwonen, plaats te bieden. In de voormiddag was in dezelfde zaal de jaarvergadering van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, terwijl in de Korenbeurs de C.B.P.B. eveneens de jaarvergadering had ge houden. In de plaats van de Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra. die verhinderd was, spraken in de middagbyeenkomst mevrouw Diemer-Lindeboom en de heer R. Hagoort over de veranderingen in de ge zinsverhouding en in de maatschappij. zal gaan aannemen ten aanzien van In de morgenvergadering van de C.B.T.B. waren o.m. aanwezig: cle Commissaris van de Koningin in Zee land, Jhr. Mr. de Casembroot, de heer A. Schout van het College van G. S. van Zeeland, vice-voorzitter van de Ned. C.B.T.B., W. P. Cnossen, de voorzitter van het college van consu lenten. Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, de rijksconsulent van Grond- en Pachtzaken, Dr. Ir. W. Ubbink, de landbouwkundige van de commissie waterbeheersing en ontzilting, Ir. J. A. van 't Leven. S. Balkenenden van de Plantcziektenkundige dienst en drs. J. Dijkgraaf van het Landbouw Coöp. Centrum voor Z. W.-Nederland. Bericht van verhindering was bin nengekomen van de Commissaris van de Koningin in Noordbrabant, de rijkstuinbouwconsulent en de hoofd ingenieur-directeur van de Cultuur technische Dienst. Een volle zaal beluisterde de ope ningsrede van de voorzitter, de heer C. de Putter, die daarin constateerde dat zijn gezegde op de vorige jaar vergadering ,,dat er maar weinig rust is in de wereld en dat er voor de land- en tuinbouw donkere wolken zich samenpakten" niet te somber is geweest. Daar is bijgekomen, dat de weers omstandigheden van die aard zijn ge weest, dat nu. een jaar later, moet worden vastgesteld, dat de opbreng sten over het algemeen matig en de kwaliteit in vele gevallen slecht is ge weest. Voorts waren de kosten hoog, zodat alles bij elkaar de uitkomsten niet rooskleurig zijn. De financiële positie van de bedrij ven beschouwend, constateerde de voorzitter, dat het daarmee niet best gesteld is. In Terneuzcn werd vorig jaar al gesteld, dat de prijsstelling van de produkten het criterium van de moeilijkheden was, Wel heeft het Landbouwschap met de zgn. ,,Ruk aan de bel" verdienstelijk werk ver richt. maar, zo zei de voorzitter, we zijn nog lang niet waar we zijn moe ten. Op de manier, waarop de landbouw zaken door de overheid zijn behan deld, werd kritiek geleverd. Men acht het onjuist, dat de regering advies heeft gevraagd bij daartoe niet ge- eigende instanties en daarmee over leg heeft gepleegd. En voorts is men door de zeer lang gerekte procedure veel te lang in het onzekere gelaten ten aanzien van de prijsstelling van de basisprodukten. waardoor het lan ge tijd onmogelijk is geweest een goed verantwoord economisch bouw plan op te maken. Landbouwschap Voor de activiteiten van het Land bouwschap in het afgelopen jaar had de voorzitter alle respect. Wel be treurde hij dat het principiële beleid, dat de Nederlandse consument de kostprijs plus een redelijke onderne mingsbeloning moet betalen, bij de behandeling van de voergrancn, toch is doorbroken. ,,Hier is het oude spel, waarvan we dachten dat die tijd voor bij is. opnieuw begonnen en worden akkerbouw en veehouderij tegen el kaar uitgespeeld", zo zei de heer de Putter. Overigens hoopte hij, dat een en ander van regeringszijde zal wor den afgewezen en dat de produkt- schappen nauwlettend zullen toezien op wat het buitenland doet t.a.v. de export, zodat door juiste hantering van de monopolieheffingen het geheel in evenwicht zal worden gehouden. Eveneens hoopte de voorzitter, dat de regering een krachtiger houding de moeilijkheden, die de bedrijfstak tuinbouw ondervindt o.m. door de ge regelde schending door België van de geest van het landbouwprotocol. De volle aandacht heeft ook de Euro- markt. aldus de voorzitter. Hoewel door de gecompliceerdheid van de organisatie de zaak nog niet voldoen de te doorzien is, vroeg hij zich af, af men er wel in zal slagen om met de Euromarkt een doeltreffende en bevredigende regeling te verkrijgen, wanneer men niet in staat is de za ken in eigen land en in Beneluxver- band naar volledige bevrediging te regelen en wanneer de K.S.G, in vele opzichten teleurstellend werkt. Kan het niet zijn, dat wij teveel willen regelen en teveel alles zelf in handen willen houden vroeg hij zich af. T(d van sprekers De secretaris S. Baar kreeg op zijn jaarverslag geen commentaar. Alleen maar lof. Naar aanleiding van het nadelige saldo, waarvan de penning meester repte, werd uit de vergade ring voorgesteld een blad van de ei gen organisatie uit te geven. Tal van sprekers namen daarna plaats achter de microfoon. Daarbij was de Commissaris van de Koningin in de provin cie Zeeland, die o.m. de vraag naar voren bracht, waaraan het ligt, dat zo weinig Zeeuwse boe renzoons voor landbouwinge nieur studeren. Het zou Zee land ten goede komen, als er meer mensen uit de eigen be volking de topfuncties gingen bekleden, aldus mr. de Casem broot. De heer Steur, directeur van de lagere Landbouwschool te Goes wees nog op het praktischer onderwijs, dat nu aan de landbouwscholen gegeven gaat worden. In de middagbijeenkomst, die zowel voor de C.B.T.B. als de C.B.P.B. werd gehouden, waardoor de Thalia- zaal ..uitverkocht" was, sprak de heer R. Hagoort over de veranderin gen in de maatschappij, waarbij hij wees op de gevaren, die een mogelij ke toekomst voor Zeeland, als recrea tieoord voor dé randstad Holland, met zich meebrengt. De toekomst klopt aan de deur, aldus de heer Hagoort. en we weten niet precies in welke vorm. Laten we er voor waken, dat het eigen karakter van Zeeland daarbij bewaard wordt, maar laten we er ons nu reeds op instellen, dat het komt, met het drie-eilanden- en met het Delta-plan. Mevrouw Die mer-Lindeboom sprak over de ver anderingen in de gezinsverhouding. Het slotwoord van deze zeer ge slaagde dag van de C.B.T.B. en de C.B.P.B. werd gevoerd door Ds. Westland uit St. Annaland. Na de bij eenkomst hield men een rondrit over het eiland Tholen. Op het gedeelte van de rijksweg tussen Delft en Overschie, waar de aard van het wegdek al meer dan eens aanleiding tot kritiek heeft ge geven, is dinsdag een dodelijk onge val gebeurd. De heer M. de Bruin uit Zaandam slipte er, komende uit de richting Rotterdam, met zijn auto en kwam dwars op de weg te staan. Zijn auto werd geramd door een per sonenauto, bestuurd door de heer H. uit Rotterdam. De heer de B. werd zwaar, de heer H. licht gewond. Bei den werden overgebracht naar het oude en nieuwe gasthuis te Delft, waar de heer de Bruin 's avonds is overleden. De heer H. kon, na be handeld te zijn, naar zijn woning wor den vervoerd. Het Hajuto-comité deelde ons mee, dat de animo tot deelname aan de Hajuto-tentoonstelling onder de Goc- se middenstanders zeer bevredigend is gebleken. Ook de aandrang van fabrikanten en grote firma's van bui ten Goes om uit te komen met een stand is zeer groot. De belangstelling is niet te verwon deren wanneer men ziet wat de commissie allemaal tot stand heeft gebracht om het publiek te trekken. Daar is in de eerste plaats Neder lands fraaiste en volmaaktste water orgel dat met zijn sprankelende kleu- renfonteinen een lust is voor oog cn oor en de bezoekers voortdurend in verrukking houdt. Voorts brengt de bekende radiozanger Charles Aerts elke avond van 10-12 uur met zijn radio-ensemble een gevarieerd pro gramma, waaraan medewerken o.a. Maria Zamora met haar showorkest, de Selvera's musical show, het kwar tet Jan Gorissen met Max v. Praag en het showorkest van Martin Erich met zijn vermaarde Fluor-show. Voor de vrolijke noot in deze program ma's wordt gezorgd door Mans uut Twente. André Meurs, Mr. Doodle, de Notenkrakers en Peter Piekos. Varié té en acrobatiek zijn in handen van de Osmani's en The Limbers en de muzikale clown Rexis, waarbij de accordeonsolisten Willy Ré, Tonny Bakkenes en de Pico's voor omlijs ting zullen zorgdragen. Elke avond een afwisselend programma door Ne derlands favorieten wordt aldus bin nen het bereik van ieders beurs ge bracht. Maar ook de amateurs worden niet vergeten. Beoefenaars van zang, muziek en voordracht enz. kunnen in een eigen programma optreden. Ra dio Luxemburg zorgt voor de omlijs ting en de uitzending van hun pro gramma. De exploitatierekening over 1956 van cle stoomvaartmaatschappij .Zee land' 'Koninklijke Nederlandse post- vaart N.V. te Vlissingen heeft bedra gen f 4.086.075 (f 4.285.585). Na af schrijving en reservering bedraagt 't winstsaldo 2.904.224 1.932.541). Voorgesteld wordt een dividend van 9,5 pet. op de preferente winstdelen- de aandelen (vj 7,5 pet) en 10 pet. op de gewone aandelen (8 pet). De vloot bleef voor ernstige averij en gespaard. Het totale aantal ver voerde passagiers was iets hoger dan in 1955. Vooral kon een toeneming van Britse en Duitse passagiers wor den geconstateerd. Het autovervoer handhaafde zich ongeveer op het peil van 1955. Eloewel de toeneming van het ladingaanbod uit het achterland ook in 1956 bleef aanhouden, heeft een belangrijke achteruitgang, zowel van het uitgaand als van het inko mende Nederlandse vervoer, tot re sultaat gehad dat het totale goede renvervoer vergeleken met 1955 een achteruitgang te zien gaf. Het groen tevervoer was omvangrijker dan in 1955. Het postvervoer nam in omvang toe. Gezien de nog steeds stijgende vervangingswaarde van de vloot, moet een verdere verhoging van de reserve voor vlootvernieuwing nood zakelijk worden geacht, zo zegt het verslag. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden, zal het thans in aanbouw zijnde schip uit eigen mid delen kunnen worden gefinancieerd. De vloot telde per ultimo 1956 een drietal schepen. Er is 1 passagiers schip in aanbouw. GEMEENTE MIDDELBURG PURLIKATIE Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 3 juni 1957, over eenkomstig'het bepaalde bij artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. heeft besloten medewerking te verlenen aan de vereniging ..De Christelijke Burgerschool" te Middelburg tot uit breiding van het schoolgebouw aan de Olmenlaan met twee lokalen ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs. Middelburg, 4 juni 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, N. Bolkestein, burgemeester. L.H. van Herwijnen, wnd. secr. De afd. Goes der K.V.P. vergader de in ,,Slot Ostende" onder leiding van de heer M. v. Egeraad, die na hét welkom en enkele mededelingen aan de orde stelde de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Informeel was als zodanig op een vorige bijeen komst al de heer C. Vervest aange wezen. Deze kon toen die functie niet aanvaarden vanwege ander organisa torisch werk; maar was nu beschik baar. Eenstemmig werd hij thans ge kozen en ingeleid door de heer v. Egeraat. In de plaats van de heren W. Vroo- me en J. Roose, die wegens drukke werkzaamheden hadden bedankt wer den tot bestuurslid benoemd de he ren M. v. Egeraat en B. Joosten. De voorzitter dankte de afgetrede- nen voor wat zij gepresteerd hadden in de afdeling en strekte die dank ook uit tot pater Lucius voor zijn activeren van het kernwerk binnen de afdeling. Daarna heeft het Kamerlid, de heer v. Dongen, gesproken. ST. ELISABETHVERENIGING. In de vacature, ontstaan door het aftreden van mevr. VerwerKoh- schulte is tot presidente van de St. Eüsabethvereniging alhier benoemd, mevr. H. Karhof-Wassenaar. De Katholieke Actie afdeling Vrou wen in het bisdom Breda is woens dag een hele dag in Concordia bij eengeweest, voor haar jaarlijkse con tactdag. Zo groot is de toeloop voor deze dagen, dat men tweemaal ach tereen hetzelfde programma moet uit voeren om alle dames in de gelegen heid te stellen de dag mee te ma ken. Zodoende vindt heden eenzelfde dag plaats. Alleen al de organisatie ervan moet handenvol werk gekost hebben. Uit het gehele diocees komen de bussen aanzetten met deelneemsters, die al le in een ietwat feestelijke stemming Bergen op Zoom mag dan gisteren, toen binnen zijn muren de toogdag van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond werd gehouden, een kleine Zeeuwse „invasie" beleefd hebben, op woèjisdag 19 juni aan staande beleeft de stad opnieuw een Zeeuwse invasie, die echter de eerste in omvang verre overtreft. Deze woensdag komen namelijk niet min der dan 1630 Zeeuwse vrouwen, le den van 42 gewestelijke afdelingen van de Ned. Christen Vrouwenbond HjHpjHHiMBHjHlIHi naar Bergen op Zoom om er ver zijn. Deze dag, bedoeld als uren van J spreid over drie grote zalen de bezinning, is toch ook een dagje uit. j maaltijd te gebruiken. Dank zij het Dat alleen al maakt de sfeer op de-1 ijveren van V.V.V. Bergen op Zoom ze bijeenkomsten tot iets bijzonders, j hebben de dames „onderdak" gekre- waarbij aangetekend dient te worden, gen in Thalia D Korenbeurs en de dat vrouwen in staat zijn zelfs van un]hnj.„ T een vergadering iets knus en gezel- rr\ „0,xr0_* a* l'gs.te maken. Overigens verUel de-1 houVop^ In de te Goes, in hotel ,,de Koren beurs" gehouden vergadering der K. v. K. voor de eilanden, werd in de vacature v..d. Himst, als vertegen woordiger der K.A.B. gekozen tot lid de heer M. Bakker te Goes. De voorzitter bracht vervolgens de heer van der Himst dank voor al hetgeen deze in het belang der Ka mer heeft verricht, de belangstelling die deze steeds in het werk der Ka mer heeft getoond en de prettige wij ze waarop steeds met hem is samen gewerkt. Spreker stelde voor de heer van der Himst schriftelijk van de waardering der Kamer te doen blij ken, wat goedgekeurd werd. SNELHEID. In samenwerking met een groot aantal andere Kamers van Koophan del is door onze Kamer een adres aan de minister van Verkeer en Wa terstaat medeondertekend inzake ver ruiming van de snelheidsvoorschrif ten voor vrachtauto's met aanhang wagens. Dit geschiedde ook met een adres inzake bezwaren tegen de bestedings beperking bij de telefoondienst. De minister heeft hierop inmiddels ge antwoord, dat de bestedingsbeperking bij de telefoon hem eveneens met eni ge zorg vervult, doch dat daaraan niet geheel zal zijn te ontkomen. Op het verzoek van de prov. ver. voor vreemdelingenverkeer een verte genwoordiger der Kamer te willen aanwijzen in de ingestelde advies raad, heeft het lid der Kamer de heer Bruins zich op verzoek van het bestuur bereid verklaard deze functie te aanvaarden. SPOORWEGFEESTEN. De voorzitter memoreerde daarna de elektrifikatie der Zeeuwse lijn en het aanbieden door de Kamer van een door Piet Rijken vervaardigd schilderij, aan ir. F. den Hollander. Het was voor het bestuur van de Kamer een grote voldoening, dat de heer den Hollander het schilderij in welgekozen bewoordingen heeft wil len aanvaarden en dat juist ook naar hij ons verzekerde het motief hem bijzonder had getroffen. Het bestuur ontving na de monde linge dank nog 'n waarderend schrij ven waarin de erkentelijkheid van de heer den Hollander nogmaals werd beklemtoond cn waarbij door hem ook dank aan de secretaris der Kamer werd gebracht voor diens medewer king bij de organisatie van het zo prachtig geslaagde Zeeuwse spoor- wegfeest. Tenslotte deelde de voorzitter mee dat door het secretariaat der Kamer een volledig overzicht werd samenge steld van de in het gebied der Ka mer in de verschillende gemeenten geldende winkelsluitingsverordenin gen. De leden kregen een exemplaar. VRAGEN. Met betrekking tot de door de heer Roose in de vorige vergadering ge stelde vraag inzake de vorderingen bij de oplossing van het vraagstuk der concentratie en sanering der landbouwhavens in het district der Kamer, kon worden bericht dat het in de bedoeling ligt. dat 'n geheel ZeZeeland omvattend rapport in voor bereiding is, waarop de kamer t.z.t. haar visie kan geven. De rekening over 1956 van de ka mer werd goedgekeurd op een eind bedrag van 147.073. Het goed slot dat aanvankelijk 30.935 bedroeg is teruggebracht tot 10.935 omdat op het gebouw der kamer te Middelburg 20.000 is afge schreven. Dit gebouw staat nu nog voor 40.000 op de balans. De extra-inkomsten waren 6000 hoger dan geraamd in verband met een 1200-tal rectificaties wegens ver zuimde aanvragen inzake de Vesti- gingswet, welke achterhaald zijn. ze dag organisatorisch uitstekend, er zat vaart achter het programma. Mejuffrouw M. Groothuizen uit Vo gelenzang heeft deze morgen voor de K.A.-dames gesproken over een oecu menische levenshouding, waarin zij de verhouding schilderde tussen ka tholieken en andersdenkenden. Zij be handelde en religieuze problematiek, "ie onze ontmoeting met andersden kenden met zich meebrengt. Daarbij legde zij de redenen open, die deze ontmoeting bemoeilijken: wij leven nu eenmaal in een klimaat, waar van buiten weerstand tegen de kerk is en dat daardoor o.m. onbestendig is. Bij dit soort ontmoetingen, moeten wij ons steeds afvragen hoe anders denkenden de kerk van Christus zien. Hun opwerpingen (streven naar macht, te veel organisatie, onver draagzaamheid, geisoleerdheid) mo gen wij niet zonder meer naast ons neer-leggen, al betekenen zij 'n karika tuur. Maar men herkent Christus niet meer in ons doen en laten. Men polst ons weifelend: wat willen jullie? Van de andere kant constateerde spreekster (die onder gelovigen zo wel katholieken als protestanten be greep, ,,want wij staan beiden in het perspectief van Christus") dat er een eerlijk verlangen is om naar el kaar te luisteren. Er is interesse b.v. voor de katholieke wijze van belij den. Een oecumenische ontmoeting eist, dat we meer van elkander we ten. We zouden dan ontdekken, dat we wederzijds dezelfde zorgen en pro blemen kennen. Mejuffrouw Groothuizen behandel de daarna de ontmoeting met de buiten-kerkelijken en onkerkelijken. Zij gaf aan hoe deze mensen te be naderen en hoe onze instelling daar toe moet zijn. Daarbij gaf zij te ver staan, dat wij bij deze ontmoetingen ook moeten willen luisteren en dat wij mild en geduldig moeten zijn. Te genover de jeugd moeten wij trach ten begrijpend te staan en wij moe ten een apostolische bewogenheid to nen tegenover het gemengde huwe lijk. De voorzitster mevrouw Mol-Sinni- ge hee'ft daarna de bisschop van Bre da, Mgr. Jos Baeten een geschenk aangeboden in de vorm van een aan tal abonnementen op het diocesane blad Onderweg. Het was nog maar een gedeelte van het aantal, omdat alle lijsten nog niet binnen waren en vandaag opnic"^' een aantal zal bin nenkomen. Mgr. Baeten heeft voor deze geste hartelijk gedankt en hij heeft uiteengezet, waarom een der gelijk blad broodnodig is. ,,Niet om dat gij het nodig hebt", gaf hij o. m. te kennen, „maar omdat ik het nodig heb. Ik moet spreken, het is mijn plicht, geef mij dus de gele genheid daartoe". Hij drong aan op de goede instelling bij de verbrei ding van het blad. Na de Brabantse koffietafel met warme hap heeft de zeereerw. heer Henri de Greeve een opvoering ge geven van een door hemzelf geschre ven stuk: De branding van het bloed. Het was een vijf-bedrijvig lang solo toneelspel, waarin de auteur-acteur de Greeve kans zag in een middag- vullend spel de volle zaal dames ui- termate te boeien. ze woensdag in Goes, en wel in de Magdalenakerk. zijn jaarlijkse land dag. Na afloop daarvan 't zal on geveer twee uur zijn wordt naar de Wouwse Plantage gereden, waar een Gedurende de maand mei is het aantal bij de arbeidsbureaus inge schreven mannelijke werklozen terug gelopen van 1741 tot 1246. De onderverdeling was: Goes: 193 (330 eind april) Middelburg 415 (375); Terneuzen 583 (890), en Zierikzee 55 (54). Het aantal aanvragen van werk gevers liep op van 611 tot 688. Het aantal werkloze vrouwen en meisjes kromp in van 238 tot 64. excursie wordt gemaakt. Het grote gezelschap zal hier op het vakantie centrum ..De Kloof" de thee gebrui ken. Nadat dus 's avonds in Bergen op Zoom het kleintje koffie is ge bruikt, wordt naar Zeeland terug gereden. De ï-eis wordt met meer dan veertig autobussen gemaakt. In het Jeugdcebouw aan de Kerk hoflaan kon de voorzitter van de aquariumvereniging een groot aantal leden, met daarbij een aantal van de jeugdnatuurwacht. begroeten om een filmvoorstelling bij te wonen over tro pische vissen. De voorzitter drukte er zijn blijd schap over uit, dat de heren M. Ca- rels, belangrijk importeur van tro pische vissen en Ch. Wante. amateur cineast uit Gent. aanwezig waren om deze voorstelling te verzorgen. De heer Carels sprak in zijn ope ningswoord over de film. die voor de pauze zouden worden vertoond door zijn vriend, de heer Wante. Hij wees er op dat men met geduld en vak manschap met de 8 mm film bijzonder mooie opnamen kan maken. Hij bracht hulde aan de Nederlandse natuurkenners en beschrijvers Hey- mans cn Thysscn cn noemde daarbij de boekjes ..Door het Rietland" en ,In sloot en nlas". De beide films, die door de heer Wante werden gedraaid en waarbij de heer Carels een bijzonder interes sante uitleg gaf. waren getiteld Aqua riumjuwelen en De cychliden. Met veel kennis van zaken sprak de heer Carels over de talrijke soor ten prachtige vissen die men veelal in de aquaria van amateur-kwekers aantreft en bovendien over verschil lende soorten' die niet zo bekend zijn. maar het ook in een aquarium zeer goed doen. De heer Wante moet over een bijna onuitputtelijk geduld be schikken om dergelijke fraaie opna men te kunnen verwezenlijken. Bij zonder mooie, door amateurs go- kweekte soorten verschenen in de meest fascinerende kleuren op het doek en buitengewoon boeiend was het te horen vertellen over de levens gewoonten der vissen. Na de pauze werd de film vertoond: Het wonderbare leven der tropische waterfauna. R.-K. VROUWENGILDE HIELD VERGADERING Uit het verloop van de jaarverga dering die de afdeling Terneuzen hield onder voorzitterschap van mevr. Di- kötter-van Esch, bleek dat deze afde ling een grote activiteit ontwikkelt en in de korte tijd sedert de oprichting een bloeiende afdeling is geworden. Vooral uit het jaarverslag bleek nog eens duidelijk welke mooie avonden de leden in de loop van het afgelopen seizoen werden geboden. Ook voor het komende seizoen zal de activiteit niet verminderen en hebben de plan nen voor interessante avonden en mooie uitstapjes reeds vrij vaste vor men aangenomen. Tot lid van de nieuwe kascommissie werden benoemd de dames Verwil- ghen en Bauwens. In plaats van het bestuurslid, mevr. van Soest, werd mej. T. Verwilghen gekozen. De geestelijk adviseur, de zeer eerw. heer J. van Campen sprak tot slot van deze vergadering een woord over de naastenliefde. op de middag van kermisdinsdag alle bedrijven en kantoren op slot te doen, opdat iedep van de wielerwedstrijd zou kunnen genieten. De vrije mid dag is uiteraard gebleven en daarom lopen er velen op die tijd min of meer meer verloren. Misschien dat de ijverige organisatoren van Nieuw Hulst daar in volgende jaren een mouw aan weten te passen? Overigens was het een goede ker mis. Er is druk gedraaid, gescooterd, egokt, gezweefd, en vooral de in Hulst nog niet eerder geziene Tour de France-tcnt mocht over gebrek aan belangstelling niet klagen. De roep „doet allen mee aan de Tour de Fransee" was nimmer vergeefs. Nu is de zaak weer bijna opge ruimd; een vreemd-lege Markt. Clittge R.K. BOERENBOND. Bij de plaatselijke afdeling van de r.-k. Boerenbond hebben enkele wij zigingen plaats gehad in het bestuur. De heren C. Smet, A. Bonte en A. Macnhout hebben het initiatief geno men om hun plaatsen beschikbaar te stellen voor de jongere krachten. Deze mooie gedachte werd dan ook ten zeerste op prijs gesteld. In hun plaats werden benoemd J. Smet, Jos Bleyenberg en Em de Rechter. Door het nieuwe bestuur werd de heer J. Smet benoemd tot voorzitter, de heer Ferd. van Putte werd benoemd tot secretaris en de heer J. Ferket tot ondervoorzitter. Koetracht BALONNENWEDSTRIJD. Van de in onze gemeente gehouden ballonnenwedstrijd, welke georgani seerd was door de plaatselijke win keliersvereniging. werd de bus ge licht. Niet minder dan 90 kaartjes waren teruggekomen. Winnaar werd L. Sturtewagen alhier, waarvan de ballon was terecht gekomen op 10 km van Parijs. De eerste prijs was een autoped. Westdorpe Op derde pinksterdag zal door het Meisjesverbond van de Chr. Jonge Vrouwen Federatie de jaarlijkse pro vinciale dag wprden gehouden. Deze dag, die vorig jaar te Goes werd ge houden, vindt dit jaar plaats te Aar denburg, waar de terreinen van het Gemeentelijk Sportpark en de Elder- schans zullen worden gebruikt. Na een bijeenkomst in de Ned. Her vormde Sint Baafskerk des morgens zal de dag worden doorgebracht met oefeningen en spelen. (Advertentie) MUZIEKVERENIGING NAAR AXEL D,e Muziekvereniging „Eikels wor den Bomen" zal op zaterdag a.s. in Axel de tentoonstelling en andere feestelijkheden muzikaal opluisteren. De meikermis zit er weer op en niemand heeft mogen mopperen over het weer, dat de meeste dagen zelfs bijzonder mooi was. Er zijn mede daardoor goede zaken gemaakt, al was de drukte op sommige dagen wel eens minder groot dan men verwacht had. Met name schijnt men nog steeds niet gewend te zijn aan het gemis van een kermiskoes op dinsdagmid dag. Nieuw Hulst heeft op kermis- zaterdag wel een prima koers geor ganiseerd. doer is er een al lange ja ren gevestigde traditie gegroeid, om (zonder gevaar voor uw ogen) Voor de afdeling Goes van de K.V.P. heeft het kamerlid, de heer Sjef van Dongen een pakkend betoog gehouden over actuele politieke ge beurtenissen. Glashelder belichtte hij de achtergronden van de huurpo- litiek en bestedingsbeperking en zei t.a.v. dit laatste, dat men er waar schijnlijk nooit van gehoord zou hebben, indien men eerder begrip had getoond voor de bezitsvormng, welke de K.V.P. nastreefde. Breng de moed op tot eendrachtig samenwerken, beklemtoonde spreker. Een tweede zaak van uitzonderlijk gewicht, welke in 1957 in de Kamer komt, is het verdrag der Europese economische gemeenschap, dat een omwenteling zal brengen in onze na tionale economie door de grote ver schuivingen welke er van te ver wachten zijn. Diverse groepen zullen de terugslag er van ondervinden maar aan de andere kant openen zich bij het wegvallen der grensbe- lemmeringen wijde perspectieven. Om de te verwachten schokken te breken zal de doorvoering over een tijdvak van 12 a 15 jaar worden uit gestreken. Ten derde is er dan nog de ratifi catie van het verdrag aangaande de Europese gemeenschap voor atoom energie. Dit beoogt een eind te maken aan de kwetsbaarheid van West-Euaropa op het gebied der ener gie; een kwetsbaarheid welke onlangs bij de Suez-kwestie zo scherp aan het licht kwam. Tenslotte besprak de heer van Don gen nog 'n paar actiepunten der KVP als het pensioen voor weduwen en wezen cn bescherming van de mid denstand. Het treuzelen met ge- Zeer indringend werd het betoog van de heer van Dongen, toen hij wees op de historische betekenis van het jaar 1957. Drie zaken van geweld komen nl. spoedig in het parlement aan de orde. Daar is eerst de Deltawet, welke vooral voor Zeeland van enorme be tekenis is, gezien de vérstrekkende gevolgen ervan voor zijn toekomst. Zeeland zal één moeten zijn. met voorbijzien van de eigen kleine be langetjes. wil het niet de dupe wor den van de grotere buren. Indien men bijvoorbeeld een tunnel wil. dan moeten niet drie of vier plaat sen gaan kibbelen over de juiste plek. want dan komt hij er nooit. Spreker vreesde, dat men in Zee land niet voldoende attent is op de grote problemen, welke met de Del taplannen samenhangen. In dit verband noemde spreker be halve de oesters en mossels, ook de secundaire dam tussen Zierikzee en Colijnsplaat. Komt die er niet, dan ligt Goes buiten het internationale verkeer met alle nadelen daaraan verbonden. noemd pensioen noemde spreker een „nationale blamage" en het uitblij ven van compensatie voor de midden stand bij de a.s. huurverhoging be treurenswaardig. De discussie welke op het vlotte betoog volgde kreeg het karakter van een breed gesprek. Aangesne den werd de onverzadigbare honger van ..Oorlog" naar mens en mate riaal en de voor gezinnen met zonen noodlottige en niet-gerechtvaardigde ontkrachting van het instituut der broederdiensten. Behartens waardige kritiek werd geuit op de woning- en huurpolitiek; op verkeerde bezuini ging; op het onnodig in leven roepen van een groot ambtelijk apparaat voor de huurblokkering; op de ge ringe uitkering uit het gemeente fonds welke de kleine gemeenten be komen, enz. De heer van Dongen lichtte ver schillende dingen toe en zei blij te zijn gehoord te hebben wat er zo al leeft onder de kiezers. De suggestie van een zitdag wees hij af, gezien de opgedane ervaringen. Heeft men een kwestie, zei spreker, stuur dan even een briefje naar mij of naar het af delingsbestuur en dan is een onder houd te regelen. Spreker bond zijn gehoor evenwel op het hart, tijdig tussenkomst te vragen en niet te wachten tot hulp niet meer mogelijk is of zeer moei lijk. De heer M. van Egeraat, die de bij eenkomst leidde heeft de spreker dank gebracht voor zijn gedocumen teerd en verhelderend betoog en hem een tot weerziens toegeroepen. Jammer dat de opkomst der leden niet groot was. (Advertentie) ONTDEK UW EIGEN LAND. BRABANTS MOOISTE te DORST Thans geeft de stadsdienst van BREDA LIJN 1 verbinding met het ZWEMBAD. Voorlopig alleen de zondagen; van half juli tot eind augustus dagelijks Aard*>nburg Een verzoek om subsidie van de Centrale van Katholieke Militaire Te huizen werd door de raad niet inge willigd. Voor een in september aan staande te Oostburg te houden vee tentoonstelling wordt door de gemeen te een medaille beschikbaar gesteld, evenals .voor de veetentoonstelling ter gelegenheid van de landbouwda- gen te Eede. De verordening op de winkelsluiting wordt op verzoek van de Winkeliersvereniging zodanig ge wijzigd, dat in plaats van dinsdag avond de vrijdagavond als koopavond wordt ingesteld. Ook vonden bevor deringen plaats bij de gemeente-ar beiders. Met ingang van 1 januari 1957 werd D.Verstraete bevorderd tot vakman, terwijl met ingang van 1 april 1957 I. de Koene en E.Snoeck tot vakman werden bevorderd. Aan het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis werd een subsidie verleend van 2.- per aangesloten lid over 1956. Aan de Stichting Katholieke Maat schappelijke Gezinszorg zal over 1957 weer de maximum, volgens het mi nisterie van Maatschappelijk Werk te verlenen subsidie worden gegeven. Op verzoek van de algemene Aarden- burgse kleuterschool werd medewer king verleend ingevolgde de kleuter onderwijswet tot aanschaffing van ontwikkelingsmateriaal, schoolmeube len en meubelen voor de ontvang kamer. Sint-Kruis JAARVERGADERING KLEINE BOOMPOLDER In het café „Oud-Gemeentehuis" vond de jaarlijkse algemene verga dering plaats van de stembevoegde ingelanden van de internationale Kleine Boompolder. De rekening over het dienstjaar 1956-1957 werd vastge steld met een totaal aan ontvangsten van ƒ26.535,42 en aan uitgaven van 22.945,90, zodat er een batig saldo is van 3.589,52. Voor het komende dienstjaar werd de begroting vastge steld met een totaalcijfer van 17.688.08 en een post onvoorziene van ƒ191.08. In de vergadering werd een belangrijke beslissing genomen ten aanzien van het dijkgeschot. Dit werd gebracht van 25,- op 40,- in verband met de uitvoering van het nieuwe afwateringsplan. Na de ver gadering. die in 'n prettige stemming verliep, schaarden de ingelanden zich aan de traditionale palingmaal tijd. (Advertentie) Talloze Bhenmatieklljderi vonden baat bil 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. En 't betekent als het ware een her- wonunen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. GOES Grand: Het glazen muiltje MIDDELBURG Electro: Zijn grote be proeving. VLISSINGEN Alhambra: Goud van Napels. Luxor: Een vrouw aan boord. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Zwarte viooltjes. yfl/E hebbi geoefen klaar om o reageren. Ontmante heid wilier Wat wij v diensttijd z benut. De e De jonge doodmoe op eerste oefei is het... nik lanterfanter naamloze vi geknapt wo tjes, die oil gende dagv Ledigheid oorkussen, is funest, vo voor gezond twintig. Di geschermd taire stelling •wat de solt belangrijk d Wij geven fantasie noc standighede: de jongens i legerleiding hiervan nog 1 dooddoeners lediggang bo Het euvel is gehaat. Geef ze wt om. LIET „mysti schelde" holt niet tot gebracht. Si mysterie gesi van Watersta geven in c zien van de mogelijk zou een proefba cultuur aan van Landbou felde blijken; zulk een pro. den uitgevoer hield bespieg om een zoutt scheppen, tei van Watersta een zoet Zeei In de Eerst ter Mansholt losse schroeve een theoretisi komt er een f dan wel vast. het kostenv gebracht, om voorbaat af ti was over „zo maaa-ieen gehele Oostei Met dat schelpdierenci heid,heersen. nog, dat de O twaalf jaar aa afdamming en er nog heel w ]7EN merkwa we opgett bestuurslid v; Berger: „Het steeds moeilij] slag iets kwa; ik wel, dat de wordt overtrc Voor socialii van weleer iets kwaads v zeggen. Men met drastisch premie". Lang zich echter g< het stelsel en afstand, volgc gedachtengang Uit de woorde proeft men oc innerlijke wee winnen bij de derbijslag st< (A s 3) Nonhebei, ru de einden van zijn andere hs voor hem op niet meer op h ogen dicht en drama op de k hij goed versch runout t°t min stellend duideli vlammen de pa" langs de voorst tenslotte de kt bereikten, 't k heel fel hebbe vloer na de a en op elke zold voorraden, die men verteerde waren het, wis geperst.... het c tijd uitgehouder lagen van de eenmaal een pi ren, stortte oo] Hij betastte zak. Door zo de zwaarste brt brand van Lon HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Sissi, de jonge keizerin.

de Stem | 1957 | | pagina 2