amen dementen moet Strijd der huurdebat nog ontbranden Fleurig toilet uit Londen Kamer dwarsboomt minister Mansholt D Pflimlin slaagde niet Israëlisch schip wil door Straat van Tiran Brand in schoenfabriek te Kaatsheuvel De priih naar Frankrijk Fris bad bleek fris bed K.V.P. op de bres voor de kleine zelfstandigen Parlementaire bespreking Problemen rond looncompensatie Griep in breidt zich uit Goed Zo bracht 2,8 miJjoen op Zorin wordt te Londen ongeduldig VOOR Sueskcinaalgebruikers Motie eigenaarslasten aanvaard e mooiste rok voor U hangt gereed bij Dr. Max I Friedlaender geridderd Enkele buien Na weigering van Mollet opdracht aan Bourges Maunoury Over opgraving lijk Rost van Tonningen Schade circa drie tonveertig arbeiders zonder werk 40000 Hongaren in concentratiekampen in Rusland Prins Albert 23 jaar Grotewohl tegen vrije verkiezingen 97e JAARGANG Na 22471 UïtgavB K. Uitgevers Mf). ffeeriendla. Verschijnt elke werkdag. Bureau» Breda, Reigerstr. K. Telt Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur» J. 5. H. A. Bruna, Redactieraad: J. M. A. C. Dongen, C. I. v. Hootegem, mr. dr. A. 3. 3. M. Me?, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. y. t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. T. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 •y.óóf 'God. Rwdngün «n Vaderend DONDE RD AG 6 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niét wensen af te geven, worden vernietigd. Bij nader inzien was het hem ech ter toch, met of zonder blokkering, een gedrochtelijk stuk wetgeving ge bleken. De heer van Rijckevorsel is al tijd een origineel man in de KVP- fractie. Hij trekt zich van meer derheidsstandpunten niets aan, wanneer zijn geweten als volks vertegenwoordiger hem wat an ders ingeeft. Ook nu weer staat hij voorop onder de dissidenten, die in de fractie onge twijfeld bij de stemming over de wetsontwerpen vrijdag naar voren zul len komen. De strijd om de amendenten moet nog geheel worden gevoerd. Daar kun nen nog talloze moeilijkheden bij ont staan. De algemene indruk blijft ech ter, dat de regering het wel zal halen. Vijftien leden der Eerste Kamer, namelijk de heren In 't Veld, De Niet, Schermerhorn, Kapteijn, Willemse, Schorer, De Dreu, De Loor, Cammel- beeck, Oosterhuis. De Rijk en De Jong (P.v.d.A.), en de heren Van Riel en Louwes en mevr. Schouwenaar-Frans- sen (V.V.D.) hebben de wens te ken nen gegeven, dat de op 21 september 1956 te Londen tot stand gekomen ver klaring nopens de oprichting van een Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal aan de uitdrukkelijke goedkeuring van de Staten-Generaal zal worden onderworpen. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSxBURGEN (Van onze parlementaire medewerker) Ook de socialisten hebben zich inet de buurvoorstel- len akkoord verklaard, zij het met getemperd enthou siasme. De heer Bomnier heeft daarover een lange rede gehouden, waarin hij de manier van huizenexploitatie door particulieren grondig afkeurde en deze met veel sneeren als totaal ondeugdelijk voor de sociale eisen van deze tijd heeft afgeschilderd. (Van onze parlementaire medewerker) De motie, waarin de Eerste Kamer aan de regering verzoekt de geblokkeerde vergoeding van de eigenaarslasten voor de boer Negentig procent van de exploitanten van huurhuizen noem de hij amateurs, voor wie dit een kwestie van wisselende geld belegging was. Deze eigenaars noemen zich dan ondernemers zodat „ze moeten kunnen afschrijven op basis van de vervan gingswaarde", „Die geleerde woorden hebben zij van onze eco nomen gehoord, maar dat heeft betrekking op ondernemers en niet op hen," zo luidde een van zijn argumenten. De heer Bom- mer vond echter, dat het bij de kabinetsformatie getroffen ak- zo Sp0edig mogelijk uit te beta- koord diende te worden gehandhaafd. i jen, waarbij reeds nu op korte De heer van Vliet (K.V.P.) meende j termijn een tijdschema moet dat de beslissing van de regering ze- worden vastgesteld, is gisteren- lrrvv hnlnnmu'ilro niTnrnAm ,-\nn morgen met 37 tegen 11 stem men door de senaat aanvaard. Alleen de P.v.d.A. was tegen. Het is echter de vraag of mi nister Mansholt aan de wens van de Kamer gevolg zal geven. Dinsdag verklaarde hij reeds, dat de regering aan de uitbeta ling hoge prioriteit wil geven, maar dat nog niet gezegd kan worden wanneer het in feite zo ver zal zijn. Na de aanvaarding Socialisten vonden het naar hun smaak wel wat verwaterd, maar ze zagen er toch altijd nog iets in voor hun ideaal: het invoeren van een be stemmingsreserve, waarmee de nieuw- bouw^ krotopruiming en vernieuwing van bestaand huizenbezit kan worden gefinancierd. Daarna was de moeilijke kwestie van de looncompensatie aan de orde. Drie sprekers hebben hierover hun mening gezegd. De socialist Roemers was met alles wel tevreden, namens de C.H. sprak de heer van Mastrigt, die o.m. een gevaar zag in het scheef- trekken van de loonopbouw omdat nu aan bepaalde groepen loontoeslagen zullen worden gegeven. ut&hw DE BURGEMEESTER van Amster dam, mr. G. van Hall, zal vandaag de Boerhaave-kliniek verlaten, waar hij 9 mei jl. ter verpleging werd op genomen. DE WESTDUITSE invoerraad heeft toestemming gegeven voor de invoer van gezouten haring uit Nederland tot een bedrag van 1,25 miljoen mark. MARGARET TRUMAN, dochter van de Amerikaanse ex-president Harry Truman en sinds 21 april 1956 me vrouw Margaret Clifton Daniël, heeft het leven geschonken aan een zoon. IN DE REPUBLIEK Georgië heeft het centrale comité van de commu nistische partij twee van zijn secre tarissen ontslagen. INDIA heeft verzocht een vertegen woordiger te mogen zenden naar de ontwapeningssubcommissie der vijf mogendheden, die thans te Londen vergadert, om de afgevaardigden toe te spreken. Het Westen voelt er niet veel voor. MARSHALL, die tien jaar geleden de stoot gaf tot de Amerikaanse hulp verlening aan Europa (Marshall plan), is bij het tweede lustrum van zijn plan gehuldigd. Hij ontving een zilveren medaille van de OEES. AANHANGERS van Peron, ten getale van 1500, hebben te Cordoba in Ar gentinië een mars door de stad ge maakt, waarbij een volstrekt stilzwij gen werd bewaard. Na afloop hieven zij het Peronistische strijdlied aan. Honderd demonstranten werden gear resteerd. VERTEGENWOORDIGERS van so cialistische partijen uit 22 landen en koloniale gebieden van het Britse rijk hebben zich op een bijeenkomst in het Engelse graafschap Surrey alge meen uitgesproken tegen de wedloop in het vervaardigen van waterstof bommen. VOLGENS de Melbourne Herald heelt de Australische regering de mi nister van defensie, sir Philip McBride, gemachtigd Amerika proef- terreinen voor atoomwapens aan te bieden in ruil voor modern oorlogs materiaal. ker tot een belangrijke overcompen satie zal voeren, die hij wilde be schouwen in het licht van de beste dingsbeperking. Hij vroeg de regering of zij van plan is om maatregelen te nemen tegen de gevolgen van inflatoire aard, die hiervan moeten worden verwacht. Hij hield een pleidooi voor fiscale tege moetkoming voor kleine zelfstandi gen. Men zal ook door een verder gaande verhoging van de kinderbij slag deze groep, die wederom in moei lijkheden dreigt te komen, kunnen te gemoet komen. Minister geprikkeld Een eerste ministerieel woord heeft reeds geklonken. Het was van minis ter ir. Witte, die nogal geprikkeld sprak „over Kamerleden, die meer met' kwalificaties dan met werkelijke argumenten regeringsvoorstellen te lijf waren gegaan". „Ik zal verder niet ingaan op de gewetensconflicten van deze leden, die zij op die manier me nen te moeten afreageren". De minis ter zal met een zekere vreugde de kritiek verder beantwoorden. Origineel man Dit nogal scherpe woord klonk niet erg vriendelijk. Mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) had opgemerkt, dat hij deze wet een wan gedrocht vond. Hij had zich destijds wel met het akkoord kunnen vereni gen dat tot stand was gekomen bij de eerste formatiepoging van dr. Drees in de zomer van 1956. (Advertentie) FMM Breda: Karrestraat 23, tel. 7620 MYeersverwachting van het K.N. Ml. tot vanavond, opgemaakt w9^nsdagavond te 23.15 uur: Koud weer met veranderlijke bewolkmg en enkele buien. Ma- 2 ige tot krachtige wind tussen west en noordwest. at- ,wachting van het Belgische Instituut: Matige en tijdelijk vrij sterke wind uit noordwest tot west. Vrij mooi des nachts. Afwisselend zwaar bewolkt en opklaringen. Neerslagvlagen en kans op on- weer. .Vandaag: zon onder 20.55 uur. Maan op 14.09 uur. Z Morgen; zon op 4.22 uur. Maan onder 1.31 uur. Mr. H. J. Schoelvinck, loco-secre- taris-generaal bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, heeft in het Rijksmuseum te Amsterdam aan dr. Max I. Fried laender, kunsthistoricus te Amster dam, de versierselen uitgereikt be horende bij de onderscheiding van ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, welke dr. Friedlaen der bij k.b. is verleend ter gelegen heid van zijn negentigste verjaar dag. De uitreiking geschiedde tij dens een intieme huldiging door autoriteiten en vakgenoten. De foto geeft een beeld van de plechtigheid. van de motie gaf de minister verder geen enkel commentaar. Zaken Overzee De vraag of het ministerie van Za ken Overzee (en ere overzeese rijksdeelen) nog van bestaan heeft is nog stecd beantwoord. Ook minister Helde. .on gisteren in de Eerste Kamer, waar zijn begroting werd behandeld, nog geen definitief oordcel geven. Het onderzoek, dat hij destijds pn de Tweede Kamer heeft toegezegd, is nog steeds niet voltooid. De leiders van de Franse socia listische partij hebben zich uit gesproken tegen het zitting ne men in een regering met de MRP-leider Pierre Pflimlin aan het hoofd. Nadat dit besluit was gevallen (74 stemmen tegen deelneming aan de regering en 11 voor), heeft Pflimlin zijn op dracht aan president Coty terug gegeven. I Zijn „nationale regering" voor het i oplossen van 's lands dringendste vraagstukken komt er dus niet. De socialistische leider Guy Mollet heeft daarop een uitnodiging van Coty om een nieuwe regering te vor men. van de hand gewezen. Mollet verklaarde, dat de president hem ge vraagd had zijn ontslag in te trek ken of besprekingen voor de vorming van een nieuw kabinet te beginnen, nadat zijn ontslagaanvrage zou zijn aanvaard. De aftredende premier bleef echter bij zijn besluit. Het ver zoek van Coty om de zaken als pre mier en raadgever te blijven waar nemen tot de vorming van een. nieuw kabinet, heeft hij echter ingewilligd: De tweede man, die Coty op deze dag polste, was Billeres, radicaal socialist en minister van onderwijs Voor de geschillenafdeling van de Raad van State is gisteren het ver zoek behandeld tot opgraving en her begrafenis van het stoffelijk over schot van Rost van Tonningen, die een der vooraanstaande figuren van de N.S.B. was. Rost van Tonningen is in juni 1945 gearresteerd en heeft kort daarna zichzelf van het leven beroofd door van een trap te springen. De burgemeester van Den Haag heeft het verzoek tot heropgraving geweigerd op grond van het feit, dat de plaats waar het stoffelijk over schot zich bevindt, moeilijk te vinden zou zijn. De weduwe heeft zelf voor de Raad gepleit en gezegd over gegevens te beschikken, waardoor zij het graf zou kunnen vinden. Het standpunt van de burgemeester werd bevestigd door mr. P. C. Breed- veld, hoofd der afdeling bevolking der gemeente 's-Gravcnhage. De kroon zal later beslissen. in het aftredende kabinet-Mollet. Hij achtte zich echter als nieuweling in de regering aldus zijn verklaring niet het meest geschikte lid van de radicale partij om een dergelijke poging te wagen. Tenslotte boekte Coty toch nog succes, toen hij Maurice Bourges- Maunoury, de radicale minister van defensie in het aftredende ka binet Mollet, ontving. Deze heeft het verzoek van de presi dent om te pogen een nieuwe Franse regering te vormen, aanvaard. (Van onze correspondent) Tegen half zeven loeide gis teravond te Kaatsheuvel de brandweersirene. Zware rook wolken, gedreven door een harde noordwester, bleken afkomstig uit het achterste gedeelte van de schoenfabriek Nobel van de fa. W. J. Aus- sems in de Hoofdstraat. Toen de brand ontdekt werd, sloe gen de vlammen reeds uit de ramen van de benedenverdie ping. In zeer korte tijd werk te de brandweer op volle ca paciteit en het is te danken aan dit krachtig ingrijpen, dat de brand tot het achterste ge deelte van de fabriek werd beperkt. De schade is echtei daarom niet minder groot want juist daar zaten de grote voorraden laarsjes, bestemd voor de export, en leer om de ruime orders, die reeds bin nen waren, te kunnen uitvoe ren. Ook het machinepark leed door water en vuur aanzien lijke schade. In een goed uur was de brandweer het vuur meester. Omtrent de oorzaak is nog niets te zeggen. De fir ma is tegen brand en bedrijfs schade verzekerd. De schade is nog moeilijk vast te stellen, doch in verband met de voor raden schoenen en leer wordt deze toch zeker op drie a vier honderdduizend gulden ge raamd. Ruim veertig arbei ders komen door 'deze brand zonder werk. Prins Bernhard zal vandaag het op leidingscentrum voor de Franse luchtmacht in Salon (Provence) be zoeken. Vandaar vliegt hij door naar Cannes om het congres van Europees- Amerikaanse verenigingen, waarvan hij ere-voorzitter is, bij te wonen. Dan wacht hem nog de tweedaagse vergadering van de internationale rui tersportfederatie te Parijs, die hij pre sideert. Op 12 juni keert hij terug. Dit fleurige ensemble, waarin Mar garet Brown een bezoek bracht aan het feestterrein in het Battersea Park te Londen, maakt deel uit van de zomercollectie van Elizabeth Winter. De rok is van witte Soedan- katoen met de originele decoratie van Arabische vazen in terracotta, gentiaan-blauw, petunia en zwart. De bloese is van katoenen popeline. Ter completering van het toiletje dient de brede zwart lederen band bezet met zilveren figuurtjes. Een speciale afgezant van het Hongaarse verzet, die twee we ken geleden in de Ver. Staten is aangekomen, heeft voor een subcommissie van de Ameri kaanse senaat verklaard, dat 40.000 jonge Hongaren, w.o. meisjes van nog geen twintig jaar. in zes Russische concen tratiekampen zijn geïnterneerd. Voorts deelde hij o.m. mede, dat 1.600 overlevenden van een be legering van de fabrieken te Csepel naar communistisch- China zijn gedeporteerd. In Londen is meegedeeld, dat de influenza-epidemic, die op het ogenblik in Azië heerst, zich nog steeds over nieuwe gebie- den verder verspreidt. Geleerden in Groot-Brittannië en de V.S. werken aan een entstof om de ziekte tq, kunnen be rit n als zij het Westen mocht bereiken. De epidemie, die het vorig, jaar de cember in Japan be bonnen, is, heeft nu Zuid-Korea bereikt. Ook uit India en centraal Malakka komen berichten van nieuwe geval len. In v,ele delen van het Verre Oosten zijn de scholen gesloten In Thailand zou het aantal gevallen 100.000 bedragen. In dit land zijn vijf mensen het slachtoffer van deze ziekte geworden. Ook Djakarta is door de ziekte aan getast. De epidemie heeft zich over het grootste deel van Java en Suma tra verspreid. Op de Philipijijnen zouden 150.000 ziektegevallen geconstateerd zijn. Sinds de epidemie hier het hoofd op stak, zijn er in Manilla 131 mensenon in de provincies 396 mensen aan de griep overleden. De nationale radio-actie „Goed Zo" die de N.C.R.V het afgelopen seizoen via radio en televisie heeft gevoerd ten bate van lichamelijk gehandicap te kinderen, heeft in totaal ƒ2.870.439.65 opgebracht. Uit welingelichte bron te Lon den wordt vernomen, dat de Amerikaanse voorstellen voor een akkoord over gedeeltelijke ontwapening wel eens zouden kunnen worden opgenomen in een gezarrfenlijk plan van Enge land. de Verenigde Staten, Ca nada en Frankrijk. Men acht de kans groot, dat de voorstellen pas over tien da^en worden in gediend. Waarnemers mérken op, dat do Russische afgevaardigde Zorin aan vankelijk Weinig bezwaar maakte? t - gen de lange besprekingen -van de Westelijken op de ontwapeningsconfe rentie, maar dat hij zich nu tot echo maakte van de Sowjet-pers en pro testeerde tegen de trage gang van zaken. 'WÉlH'ïl J De Daily Express meldt, dat de Israëlische koopvaarder „At- lit", die een reis om Afrika heeft gemaakt, maandagavond uit de Oostafrikaanse haven Djiboeti (Frans Somaliland) naar Eilath, aan het noordelijk uiteinde van de Golf van Akaba is vertrokken, waarbij het schip door de Straat van Tiran zal varen. De reis van de „Atllt" heeft onder meer ten doel de waarde in de prak tijk te toetsen van de internationale verzekeringen, dat de vrijheid van scheepvaart in de straat Tiran en de Golf van Akaba zal worden gehand haafd. De communistische premier van Oost-Duitsland, Otto Grote wohl, heeft het denkbeeld, dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland een eerste stap op de weg naar hereniging moeten zijn, verworpen. Sprekend op een bijeenkomst in een werkplaats van de spoorwegen in Oost-Berlijn zei hij, dat deze opvat ting, onlangs verkondigd door de lei der van de Westduitse socialisten, Ollenhauer. „heden ten dage slechts een gevaarlijke illusie is". Grotewohl zei: „Wij wensen geen zo genaamde vrije verkiezingen in een land met atoomkanonnen, voor over eenstemming over onze voorstellen is bereikt, n.I.: 1. Stqpzetting van alle propaganda en voorbereiding voor een atoomoorlog op Duits gebied. 2. Overeenstemming tussen Oost- en West-Duitsland over verbod van atoomwapens en de produktie er van in Duitsland. 3. Het verbod van het legeren van atoomwapens op Duits gebied". De Arabische staten hebben, zoals bekend, verzekerd, dat Israëlische schepen „nimmer" door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba zul len varen. Volgens de „Daily Express" wordt de „Atlit" op een bepaalde afstand gevolgd door Franse, Britse en Amerikaanse oorlogs schepen. De gezagvoerder van de „Atlit" rekent erop 8 juni, dat is de datum van het vaarschema, in Eilath te zijn. V estvard door Suezkanaal De bijna 12.000 ton metende Noorse tankboot „Vestvard", die dinsdag niet door het Suezkanaal mocht om dat zij enkele malen de Israëlische haven Tel Aviv had aangedaan, heeft gisteren toestemming gekregen het kanaal te gebruiken. Dit is een recente foto van prins Albert van België, die vandaag zijn 23ste verjaardag viert. De opname werd gemaakt toen de prins bij het paleis te Laeken in zijn wagen stapte. De Vughtse politie heeft gis- steren het avontuur van haar leven meegemaakt, of eigenlijk méér nog de man die de hoofd persoon van het hier volgende verhaal was. Op een bank bij de vijver in het park Reeburg bij het Vughtse gemeentehuis werd gisterenmorgen de boven kleding van een man gevonden. De eerste reactie van de politie was uiteraard het aanrukken met uitgebreid dregmateriaal, maar omdat de kledingstukken ook identificatiemateriaal be vatten, werd volledigheidshalve ook even thuis geïnformeerd of mijnheer daar misschien was aangekomenHij was er en de toedracht van het geval was toen spoedig duidelijk. De man had de middag en de avond te voren in feestelijke stemming doorgebracht, zo feestelijk dat hij, eenmaal in het park Ree burg beland, de bank voor zijn bed aanzag en zich daar volgens de regelen van de kunst te sla pen heeft gelegd. In de vroege ochtend is hij, nog niet ont nuchterd maar erg koud, wak ker geworden en heeft hij het op een lopen gezet naar het huis van zijn dichtstbij wonende vriend, die zich over hem ont fermd heeft en hem de andere dag, voorzien van andere kle ding, naar huis heeft gestuurd. Hij kon zich met de beste wil van de wereld niet meer her inneren waar hij zijn eigen kledij was kwijtgeraakt en be grijpelijke gevoelens van gêne weerhielden hem ervan, bij de politie te informeren. In ieder geval is er aan beide zijden reden geweest tot een zucht van verlichting......

de Stem | 1957 | | pagina 1