Nieuw veilingcomplex Zuid-Beveland" te Goes vu Algemene vergadering voteerde 1,5 miljoen Schoolartsendienst W alcheren-Beveland Prachtig succes voor G.O. te IJzendijke A. van 't Westende te Hansweert 40 jaar bij Prov. bootdiensten K De heer Korstanje sprak voor smeden te Middelburg Raad van Westdorpe keurt woningbouwlening goed Pa rid( Veilir Geldleningen Bedevaart naar Sittard „Rijbewijs" voor scholieren Interessante herinneringen Rund\ te DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 JUNI 1957 55 Systematisch onderzoek kwam in het gedrang Opgravingen in Zeeland Cen trum-Ti/burg erkend door de L O K. Walcheren MIDDELBURG De eerste paal voor „Stromenwijk" Z-Vlaanderen Ergerlijke diefstal Een rare duikeling Zuid-Beveland GOES Bouw nieuwe techn. school een feit Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Mgr. Jo verg Gistermorgen viel op de algemene vergadering der veilingsver. ,,Zuid Beveland" te Goes, een belangrijk besluit. Na enige discussie werd n.l. het voorstel van het bestuur om het machti ging te verlenen tot de bouw van een nieuw veiling-complex aan de zuidzij de van het Goese spoorwegemplacement met alg. stemmen aanvaard. troffen gebieden gewerkt aan verjon ging van de fruitteelt. De uitrusting van de veiling zal hiermede in de naaste toekomst rekening moeten houden. Daarnaast is het dringend nodig dat een sorteer- en pak-station wordt gebouwd, dat in staat zal zijn het handelsklaarmaken van het produkt, deels met het oog op de export, vol gens de steeds strenger wordende ei sen te verzorgen. Het ligt in de bedoeling om bij dit nieuwe complex zoveel mogelijk staal of beton-constructies toe te passen. Het kreeg tevens toestemming over te gaan tot het aangaan van geldle ningen, zodra er toestemming voor de bouw is, tot een bedrag van an derhalt miljoen. Architect is de heer J. de Bruijne te Goes In de uitvoerige toelichting op zijn voorstel wees het bestuur o.m. op het feit, dat de tegenwoordige gebou wen, die van 20 tot 40 jaar oud zijn, in toenemende mate aan onderhoud gaan kosten. Ook de inrichting en indeling laat veel te wensen over. De neerzet-ruimten zijn donker en onoverzichtelijk, ongerieflijk en gedu rende 15 a 20 weken van het jaar is er plaatsgebrek. Het afmijnlokaal is uitgewoond en onaantrekkelijk. De kantoor-ruimte is ondoelmatig voor de tegenwoordige behoefte en bepaaldelijk te klein. Accommodatie voor kopers. U.C.B. en technisch vei ling-personeel ontbreekt vrijwel ge heel. Het pakstation. destijds een der eerste in Nederland, voldoet niet meer aan de eisen, die men daar aan thans mag stellen. Het is niet in staat de aanvoer naar behoren op te vangen, te verwerken en af te voeren. Het koelhuis zal, hoewel niet nieuw meer, nog een vrij groot aantal jaren nuttige diensten kunnen blijven be wijzen. Reeds in 1951-'52 werden plannen gemaakt voor de nieuwbouw van een veiling-complex bestaande uit een sorteer- en pak-station voor fruit, 'n veilinghal en een kantoor annex af- mijnzaal. Deze plannen hebben toen geen verdere voortgang gevonden, onder meer omdat tengevolge van de watersnoodramp in 1953 ongeveer 'n vijfde deel van de boomgaarden in het werkgebied van de veiling ver loren is gegaan. Intussen blijkt dat heraanplant reeds heeft plaats gehad of binnen kort kan worden verwacht. Boven dien is ook in niet door de ramp ge- Maquette van het nieuwe veiling complex, dat de „Zuid-Beveland" zich voorstelt te Goes te bouwen zodra de toestemming daarvoor afkomt. Hierdoor zal, ondanks de omvang der plannen, relatief weinig gebruik gemaakt behoeven te worden van de diensten van bouwvak-arbeiders. Resumerend wordt opgemerkt, dat de ontworpen plannen tot doei heb ben de rationalisatie van de bedrijfs voering en de verhoging van de pro- duktiviteit. Op grond van het bovenstaande meent de Veilingvereniging Zuid-Be veland" aanspraak te mogen maken op een zekere prioriteit bij het verle nen van de door haar aangevraagde rijksgoedkeuring voor de bouw van een veilingcomplex. De architect deelde o.a. nog mee, dat de nieuwe veilinghal een opper vlakte krijgt van 3000 M2; de tegen woordige heeft er 1800 M2. Zodra het nieuwe complex gereed is zal het oude verhuurd of verkocht worden. De afdeling Walcheren van de bond voor smeden en constructie- en ma chinereparatiebedrijven kwam onder voorzitterschap van de heer S. Hille- brand van St. Laurens in Middelburg in vergadering bijeen. Na afhandeling van een aantal huishoudelijke zaken kreeg de heer Korstanje, rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, het woord, die een aantal problemen van het smedenbedrijf aan de orde stelde. Na elke probleemstelling was er ge legenheid tot discussie, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Het eerst probleem was dat van een efficiënte boekhouding en kostenstabi- lisering. De meeste boekhoudingen hebben een fiscale inslag en daardoor heeft de ondernemer geen inzicht in het kostenverloop van zijn bedrijf, waardoor een zekere bedrijfsblindheid kan optreden. De heer Korstanje meende, dat de bedrijfsboekhouding zodanig moet worden opgesteld, dat deze een kom pas wordt voor de bedrijfsvoering. Eerst dan is een gezond bedrijf met rationele bedrijfshandelingen mogelijk. Vervolgens werd het kredietpro bleem besproken, waarmee de. consu ment ten nauwste betrokken is. Uit De schoolartsendienst op Walche ren, N.-Beveland en Z.-Beveland wordt waargenomen door twee art sen Walcheren kwam in 1956 voor rekening van mej. dokter Tazelaar en na haar vertrek door dokter J. Fregeres. De Bevelanden worden waargenomen door dokter J. Fransen v.d. Putte. Het verslag van laatstgenoemde is het uitvoerigst en meest mar kant. Wij ontlenen het volgende eraan: Ten opzichte van 1955 wordt 1956 gekenmerkt door het feit, dat op de kleuterscholen en lagere scholen in ons district (behalve N,-Beveland) bij het onderzoek naar tuberculose gebruik werd gemaakt van de reac tie van Mantoux in plaats van de gebruikelijke reactie van Von Pirquet Voordeel een grotere nauwkeurig heid en aanleiding het duidelijk gro ter aantal nieuwe t.b.c.-gevallen in Walcheren dan in Zuid-Beveland. Door tijdsgebrek van de drie teams van T.N.O., welke de toepas sing van de reacties verzorgden moest het onderzoek m maart 1957 worden afgesloten. De voorlopige in druk is, dat er geen duidelijke afwij kingen aan het licht traden ten aan zien van de regelmatig met de reac tie van Von Pirquet opgedane erva ringen. Dit is gunstig daar dus de eenvou dige reactie van Von Pirquet vol doende betrouwbaar blijkt. Ook wer den voorlopig evenmin als met Von Pirquet duidelijk verschillen tussen Walcheren en Zuid-Beveland gevon- den. Een tweetal kinderen werd een rust- kuur voorgeschreven. Daar een en ander nogal tijdro vend was en ons verzocht was ook in de beide aangrenzende districten (waar tijdelijk geen schoolarts was) de nodige voorbereidingen te treffen, moest op enkele scholen het jaarlijks systematisch onderzoek helaas ach terwege blijven. Hieruit blijkt wel dat het schema van systematisch onderzoek met kleuterscholen middel baar onderwijs en nijverheidsonder wijs erg scherp gesteld is en het aantal te onderzoeken leerlingen te groot is geworden. Een tweede verschil met 1955 was het toch wel vrij uitgebreide optre den van de kinderverlamming. Dit was voor ons Teden nog eens extra de nadruk te leggen op het goed in orde zijn van het sanitair °P de J^ho- len. Hier blijkt over het algemeen nog wel het een en ander te verbe- 1 e" werd op aangedrongen kleine verbeteringen in de grote vakantie tot stand te brengen. Bij de grotere veranderingen bestond soms een ze kere terughoudendheid in verband met de toestand van het gehele schoolgebouw. Dit brengt weer het punt ter sprake van de nieuwbouw waarin nu wel erge stagnatie plaats heeft. ..Zou het niet mogelijk zijn een soort schema te ontwerpen en de schoolgebouwen in bijvoorbeeld een drietal groepen te verdelen", vroeg de dokter, die daarna het idee aan de hand doet een achtjarenplan op te stellen. Bij niet ingrijpen v'erwacht hij deplorabele toestanden. Het normale systematisch onder zoek verliep over 1956 vlot. Op het gebied van de afwijkingen in gezichtsvermogen, voeten, hou dingsafwijkingen e.d. waren geen bij zonderheden ten opzichte van andere jaren. Het gebit is belangrijk aan het verbeteren. Het systematisch onderzoek naar de leerlingen in de laagste klassen van de lagere school, die hier gees telijk nog niet rijp voor zijn en waar over in ons vorig jaarverslag werd gesproken, moest ook wegens tijdge brek helaas wachten. Hopelijk dat hier dit jaar gelegenheid voor zal zijn, daar het toch zeer zeker in het belang van de betreffende kinderen geacht mag worden. In dit verband mag ook gezegd worden, dat er een zij het zeer pril begin is gemaakt met het scheppen van een mogelijkheid om enkele kin deren. die hiervoor in aanmerking komen psychologisch nader te be schouwen. Een medisch pedagogisch bureau staat natuurlijk op de verlanglijst. De mogelijkheden tot zwemonder- richt werden helaas in het afgfelopen jaar niet meer uitgebreid. Dokter Fregeres schrijft over Wal cheren, dat er geen verontrustende dingen aan het licht zijn gekomen bij het t.b.c.-onderzoek Ook hij klaagt over slechte school gebouwen en belooft in een volgend verslag daar uitvoeriger op terug te komen. de vergadering kwam naar voren, dat een smid meer werker dan boekhou der is en hij dikwijls het land heeft aan het schrijven van nota's. De con sulent stelde daar tegenover, dat de leveranciers steeds meer op contante betaling aandringen, hetgeen niet als een ernstige omstandigheid is te be schouwen, roaar doordat de smid zo laat zijn nota bij de gebruiker van zijn diensten indient, ontstaan er liquiditeitsmoeilijkheden. De heer Korstanje wees in dit ver band op de schilders in Zuid- en Noord-Beveland, die zojuist hebben aangekondigd, dat in den vervolge rekeningen per maand zullen worden afgegeven. Hij raadde, de smeden aan dit goede voorbeeld te volgen. Het volgende belangrijke onderwerp, was het inruilprobleem. Steeds meer wensen de afnemers voor hun te ver vangen duurzame verbruiksgoederen hoge bedragen te ontvangen. Voor zichtigheid zij hierbij geboden, daar de toch al niet hoge. winstmarge op deze wiize nog schraler wordt. Vervolgens werd de omschakeling van de dorpssmid op de landbouw mechanisatie besproken. Deze om schakeling is snel verlopen en heeft vrij veel aanpassingsvermogen van de dorpssmid geëist. Gelukkig worden de cursussen dienaangaand door zeer ve len bezocht. Er zijn momenteel reeds 50.000 trekkers op landbouwbedrijven aanwezig met een gezamenlijke waar de van 400 miljoen guldeft. Tenslotte heeft de heer Korstanje, die. zelf vele jaren middenstander is geweest, gewezen op de vele schone zijden van het beoefenen van een am bacht in de middenstandssector. Er moet uiteraard hard worden gewerkt, maar men kan zijn zaken zelf orga niseren. is baas in eigen huis en kan een bedrijf tot ontwikkeling brengen. Voor flinke jonge middenstanders, die. durven aanpakken, is zeker een be hoorlijk bestaan in uitzicht te stellen. Met de wens. dat ook de smeden de noodzakelijkheid van bedrijfseco nomische discussieclubs gaan inzien, besloot de heer Korstanje zijn met aandacht gevolgd betoog. Uit het jaarverslag van het Rijks instituut voor oudheidkundig bodem onderzoek blijkt, o.a. dat vermoede lijk slechts tweemaal Nijlpaardresten zijn gevonden in Nederland, waarvan eenmaal een van onbekende ouder dom in de Westerschelde. Bij de herverkaveling op het eiland Tholen zijn in een oude dijk twee fragmenten van kleine overnaads ge bouwde schepen gevonden. Het on derzoek wees uit dat men te doen had met 't dichten van 'n voormalige dijk doorbraak met behulp van scheeps wrakken. Deze methode was wel uit overlevering en uit historische bron nen bekend, maar werd tot nu toe nog niet in een opgravingstekening i vastgelegd De gemeenteraad van Westdorpe besloot in zijn vergadering tot het aangaan van een geldlening van 42.200,- bij de N.V.Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage, ter bestryding van de kosten van in aanbouw zijnde woningen en de nog in 1957 aan te vangen wo ningbouw. De geldlening zal worden aangegaan tegen een rente van 4 pet. met een looptyd van 30 jaar. Bij de behandeling van de ingeko men stukken werd aangetroffen een verzoek van de Centrale van Katho lieke Militaire Tehuizen voor het be komen v. subsidie. Dit verzoek werd aangehouden tot de behandeling van de begroting 1958. Een verzoek om subsidie van de St. Radboudstichting te Nijmegen werd voor 1957 toegestaan tot een bedrag van 100,- per ingeschreven student, woonachtig in Westdorpe. Voor de volgende jaren zal dit ver zoek worden behandeld bij de begro ting. De r.k. School voor maatschappe lijk werk te Sittard kreeg voor 1957 een subsidie van 40,-. Van de N.V. P.Z.E.M. was een schrijven ontvangen betreffende de verkaoeling van het elektrisch net. De verkabeling van het net langs Kanaalzicht zal plaats hebben in 1958. Stroodorpe zal later aan de beurt komen, doch besloten werd om de straatverlichting te Stroodorpe reeds in orde te maken, waarbij er dan rekening mee zal worden gehou den, dat er lichtmasten zullen komen, die ook dienst zullen kunnen doen, wanneer de verkabeling van het net op Stroodorpe plaats vindt. Het Stedebouwkundig Bureau Schat en Schut te Middelburg had een ont werp toegezonden van het uitbrei dingsplan Stroodorpe. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting be treffende de wijziging en samenstel ling van dit plan. Van de opzichter van de Centrale Dienst is een begro ting ontvangen voor het aanleggen van het trottoir ter breedte van 1 meter voor de vier nieuw gebouwde woningen op Stroodorpe. Besloten werd om tot aanleg van dit trottoir over te gaan. In geheime zitting werd beraad slaagd over de aankoop van grond van de gebr. van Waes, ten behoeve van het uitbreidingsplan. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde wet houder Janssens of nog van toepas sing is de bijdrage van 10 pet. van de werkelijke kosten voor het aan brengen van de verbeteringen aan de weg van de Graafjansdijk voor be paalde personen. De voorzitter zei, dat deze regeling inderdaad nog van kracht is. De heer van Acker merkte op, dat bij het uitkappen van de voegen aan de gevel van het gemeentehuis veel stenen beschadigd worden. De direc teur van de Centrale Dienst heeft medegedeeld, dat hiervan niets te merken zal zijn, zodra de gevels zijn gezandstraald. De heer Klaassen deelde mede, dat de riolering op Ka naalzicht dringend moet worden na gezien. Hij klaagde bovendien over baldadigheid van de jeugd en vroeg strenger politietoezicht. De voorzit ter zal dit met de Groepscomman dant van de Rijkspolitie bespreken. Aan de vergadering werd voorge legd een plan voor het aanbrengen van bloemen in de groenstroken in de kom der gemeente. Dit plan werd door de raad goedgevonden. De voorzitter wilde nog naar voren brengen, dat de winkeliers, die ijs verkopen, zullen worden aangeschre ven om een doos of iets dergelijks te plaatsen, waarin de papiertjes van het ijs kunnen worden gedeponeerd, teneinde te voorkomen, dat de weg met deze papiertjes wordt bezaaid. ,,Het bestuur van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrij ding heeft" zo deelt het mede besloten om het r.-k. ziekenhuis te Tilburg tezamen met het radiothera peutisch instituut aldaar, te erken nen als centrum binnen het landelijk verband van de kankerbestrijding. Hiermede is dus de opname van dit vierde centrum voor de drie zuide lijke provincies, naast die te Maas tricht, Eindhoven en Middelburg, een feit geworden". Sittard heeft bij onze katholieke Zeeuwen een bekende klank, omdat aldaar de H. Maagd en Moeder Gods vereerd wordt onder de titel: „Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart". Elk jaar neemt een groot aantal Zeeuwen deel aan de bedevaart, wel ke onder auspiciën van de processie Broederschap van O.L.V. van het H. Hart te Nederhorst-den-Berg gehou den wordt. Ook dit jaar trekt de processie uit en wel op zaterdag 22 en zondag 23 juni. Evenals vorige jaren verwacht men, dat ook dit jaar een groot getal Zeeuwse pelgrims bijzonder uit de parochie Hansweert een bepaalde kleur en stijl zal geven aan deze 78ste bedevaart. De gemeenten Groede en Nieuws- vliet in west-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben een „rijbewijs" uitgereikt aan die leerlingen van de lagere scholen die vorig jaar reeds een verkeers- diploma hebben behaald en nu weer voor het examen slaagden. Eventuele overtredingen zullen door de politie op dit rijbewijs worden genoteerd. Bij 5 overtredingen wordt het ingetrokken, van welk feit op alle plaatselijke scholen mededeling ge daan zal worden. De muziekvereniging „Geduld over wint" te IJzendijke, nam deel aan het groot 3-daagse internationaal muziek concours te Rijckevorsel in België, waaraan 49 korpsen uit België, Duits land, Luxemburg en Frankrijk deel namen. Als verplicht nummer speelde men „Suite Montagnarde" van Jos. Moe renhout, en als vrij nummer „Beelden uit de Vogezen" van Meindert Boe kei. „Geduld Overwint" behaalde met deze heide nummers de eerste prijs met lof der jury met 380 punten. De jury werd gevormd door de he ren Jos. Moerenhout uit Antwerpen, E. Elzenaar (Nederland), professor J. Jessnitz (Duitsland) en A. Courtain (België). Na afloop werd de dirigent J. Anthonisse door de voorzitter der jury, J. Moerenhout, gefeliciteerd met de bijzondere uitvoering en de sublieme vertolking van zijn „Suite Montagnarde". Het Duitse jurylid, professor Jessnitz zei, dat het kleine orkest voor hem een werkelijk impo nerende prestatie geleverd had. In de verschillende rubrieken wer den de volgende punten behaald: Samenspel en klankgehalte 9 en 10, juistheid en homogeniteit 10 en 9, nuancering en stijl 10 en 9, ritme en voordracht 9 en 9, opvatting en ver tolking 10 en 10. Het eerste cijfer is voor het ver plichte nummer en het tweede voor het vrije nummer. Men mag de dirigent Anthonisse met zijn mannen gelukwensen met deze bijzondere prestatie. Het was veertig jaar geleden, dat de heer A. v. 't Westende te Hansweert in dienst trad bq de provinciale bootdiensten en dit betekent ook tevens bijna het einde van zijn loopbaan, want dit jaar bereikt hij de 65-jarige leeftijd en is het afmonsteren geblazen. We maakten met de jubilaris eens een praatje en hoewel het niet in de aard ligt van onze Zeeuw, veel over zichzeive te zeggen, hoorden we toch wel Interessante dingen van hem. 's-Heerenhoek is de geboorteplaats van de bootdienst-veteraan en hij ge raakte in zijn jonge jaren terecht op de scheepswerf te Hansweert. In 1917 het was midden in de eerste wereld oorlog en op de werven doodstroom, kwam de functie van pontonknecht bij de dienst Hansweert - Walsoorden vrij. Een overheidsbetrekking met pensioen in het vooruitzicht beteken de in die dagen een zeer begerens waardig doel. Van 't Westende mikte er op en schoot in de roos. Nu moet men zich de bootdienst uit die dagen niet denken als die van thans. Er voer van Hansweert uit zesmaal een klein scheepje naar de overkant. Het vaartuig heette de „Walsoorden" en had een paar knusse kajuitjes voor eerste- en tweede klas passagiers aan boord en verder ruimte voor stukgoed, fietsen, post, vee en wat zich zo al meer aanbood. De eerste klas was bovendeks en de tweede tussendeks, maar in die dagen dacht geen mens er aan om daar deining over te maken. Bij het laden was het altijd poot aan spelen, want men reed, met het geen naar Zeeuwsch - Vlaanderen moest, niet aan boord. Het moest voor zover het stukgoed en post be trof er opgedragen worden, wat heel wat spierkracht eiste. De ponton knecht had ook te zorgen, dat er genoeg steenkool voor de ketel was en zijn eerste werk 's morgens was, ,het zwarte goedje per kruiwagen aan te voeren en naar de stookplaats te transporteren. Voor 1920 was er nog nooit 'n auto te Hansweert overge zet; na die tijd begon het druppels gewijs en alleen met 'n klein for maat personenwagentje. Ja, het was een knusse boel in die eerste jaren, dat de jubilaris sloofde en sjouwde om de dienst op gang te houden. Er was slechts 'n paar man perso neel en men d^ed maar wat er voor de 'hand lag. 'n Autobus reed er niet op de boot, want die waren nog onbekend. Een hakkepoffend stoom- trammetje onderhield de verbinding tussen boot en het speelgoedstation netje Vlake. Later sloeg de dienst zijn vleugels wijder uit en kreeg men er de „Ko ningin Wilhelmina". een wat stoer der schip voor. Het verkeer werd drukker en het ge beurde immers wel dat men per week zes auto's, met kunst- en vliegwerk aan boord gebracht, moest overzet ten. Bezadigde passagiers schudden dan het hoofd en vroegen waar het heen moest, als da* nog erger werd! Wat er evenwel ook veranderde: de heer van 't Westende ging onver stoorbaar en plichtsgetrouw zijn gang en miljoenen kilogram goederen gin gen door zijn handen. Een omwenteling in zijn leven was evenwel het vervallen van de dienst Hansweert - Walsoorden, toen het, om de route te bekorten, Kruinin- Nassau-orde, kwam opspelden. Hedenmiddag zal door burgemees ter mr. N. Bolkestein de eerste paal worden geheid voor de bouw van de eerste serie van 336 woningwetwonin gen in het nieuwe uitbreidingsplan ..Stromenwijk". Het architectenbureau Götzen te Middelburg, heeft het ontwerp ge maakt voor bedoelde woningen. Domburg BROMMER CONTRA AUTO Op de hock van de Herestraat reed een bromfietser met zo'n kracht bo venop een juist passerende personen auto. dat hij enkele gebroken ribben opliep en per ambulance-auto naar het Middelburgse Ziekenhuis moest worden vervoerd. gen - Perkpolder werd. Ontrouw aan Hansweert, waar hij met zijn groot, opgroeiend gezin woonde, wilde hij niet worden en evenmin aan de bootdienst en zo heeft hij de laatste 15 a 16 jaar da gelijks de reis, per fiets, op en neer gemaakt naar Kruiningen. Veerha ven om er, onverstoorbaar als altijd, zijn werk aan de boot te doen. Bar re tochten zijn het, vooral 's winters geworden, maar v. 't Westende man keerde niet en ging zijn gang. Het drama in zijn lange loopbaan was de stormramp '53. 's Avonds had hij het veer en zijn vertrouwde om geving verlaten en 's morgens was er van het havenplateau en al wat zich daarop had bevonden niets meer over; zat de bootdienst-agent van Ta- tenhove met ue zijnen in doodsangst op een van alle kanten door de zee omspoeld stuk dijk, waar men hen slechts met grote moeite af kan ha len. Toen de dienst na 'n klein jaar weer functioneerde, kreeg de heer v. 't Westende het wat gemakkelij ker en werd kaartverkoper aan de wal. De toename van het verkeer op het veer werd na 1954 stormach tig. Uit de zes auto's, die weleer per week naar de overkant gingen groeiden er 'n duizend per dag en het passagiersvervoer ging eveneens met sprongen omhoog. Kon. onderscheiding Gistermorgen is de jubilaris, die vergezeld was van zijn vrouw en en kele van zijn kinderen, op het kan toor van de bootdienst te Ylissingen, door de heer Vierhout namens de directie hartelijk gehuldigd en werd hem de gebruikelijke enveloppe over handigd. Nog groter verrassing was de komst van de commissaris der ko ningin, die de jubilaris de bronzen medaille, verbonden aan de Oranje- Sluiskil ONDERGRONDS LICHTNET. Langzamerhand begint het in Sluis kil geplaatste bord in een der palen, met als opschrift ,,Door eigen kracht tot stand gebracht" scherp af te te kenen met de wijze waarbij men thans hyper-modern de lichtnetdistributie ter hand neemt. Bovengrondse palen gaan verdwijnen en op Kanalweg Noord is men begonnen met de aan sluitingen binnenshuis. Binnen zeer afzienbare tijd zullen de eerste aan sluitingen plaats vinden. Tevens zal men de neon-palen doortrekken tot het begin van Kanaalweg Noord. Ook de bij avond zo donkere Spoor- en Middenstraat zullen uit dit isolement verlost worden. REMMINGSWERK. Niet minder belangrijk dan een on dergrondse licht-kabelvoorziening is de wijze waarop de provinciale wa terstaat thans het remmingswerk ten noorden en zuiden van de brug in revisie neemt. Oude zwakke punten in de blkeniomheining verdwijnen en een forse nieuwe ommanteling wordt aangebracht. Philippine WOONWAGENMISERE OPGELOST Het woonwagenkamp dat hier voor het gemeentebestuur een probleem was, is thans opgelost, hoewel deze oplossing dan nog maar een noodop lossing is. Het is in ieder geval toch al een grote opluchting voor het schoolper- soneel, dat de wagens niet meer voor de school komen te staan. Als er nu nog wagens komen, moe ten ze in de oude spuikom. Er is geen verdere gelegenheid meer, want het havenplein is nu voorzien van borden met „verboden voor woonwa gens". St.-Jansteen Ten bate van de plaatselijke T.B.C.- verenigingen hadden J. R. en P. H. zich gedurende de tentoonstelling 6 dagen vrijwillig en ongesalarieerd in gezet in de consumptieafdeling om de winst voor dit mooie doel zo hoog mogelijk te doen zijn. Na deze in spannende en slopende dagen moes ten beide heren constateren, dat een dief zich over hun fietsen ontfermd had. Door de politie wordt alles in het werk gesteld om deze zwijntjes jagers op te sporen. Clinge RAADSVERGADERING. Op donderdag 6 juni a.s. om 20 uur zal een openbare raadsvergade ring plaats hebben. In deze vergade ring zal gesproken worden over het aangaan van een geldlening met de Bank van Nederlandse Gemeenten. De geleende gelden zullen besteed worden voor het financieren van de woningbouw. Verder zal er nog ge sproken worden over een verzoek van het schoolbestuur van Clinge over het aankopen van verschillende kasten. Kloosterzande Toen de heer L.L. uit Oudelande op zijn motor uit Hulst kwam gereden richting Perkpolder, waar hij de laat ste boot nog wilde halen, maakte hij net voor Kloosterzande een rare dui keling. L. kreeg te laat in te gaten dat er bij garage Cappendijk een bocht in de weg zit en daardoor kon hij z'n stuur niet houden en reed in de richting van de sloot, die naast de weg loopt. L. sprong van de motor, die in het gras omver viel, maar de ooggetuigen konden L. niet meer vin den, die even later uit het onfrisse water van de sloot naar boven kwam. Wonder boven wonder mankeerde L. niets dan een snijwond in de kin en enkele schaafwonden. De drenkeling werd van droge kleren voorzien en naar een hotel gebracht om de schrik te boven te komen, wat hij op z'n gemak kon doen, want de laatste boot was natuurlijlk inmiddels al ver trokken. Overslag FIETSER AANGEREDEN Toen onze dorpsgenoot de heer Ro ger Dherdt huiswaarts keerde werd hij door een motorrijder, die uit een zijweg kwam, aangereden en tegen de grond geslingerd. Wonder boven wonder liep hij slechts lichte ver wondingen op, maar zijn rijwiel werd vernield. De motorrijder en de duo- passagier kwamen eveneens tegen de stenen terecht, maar liepen ook maar lichte verwondingen op. Hun kleren en motorrijwiel werden zwaar beschadigd. Overgeplaatst. De ambtenaar der I en A G.Audenaert alhier, werd als assistent overgeplaatst naar Nw. Namen. TECHNISCHE HOGESCHOOL Aan de technische hogeschool te' Delft is de heer H.R.J. Stieltjes te Vlissingen geslaagd voor het kandi daatsexamen werktuigkundig inge nieur. Sclioondijke VERBOUWING R.K.NOODKERK In de gemeenteraadsvergadering, die morgen gehouden wordt, zal o.a. een voorstel ter tafel komen om de voormalige r.k. noodkerk ter plaatse om te bouwen tot gymnastieklokaal, repetitielokaal en vergaderruimte. Verbouwing ter plaatse komt op 2000,-; verplaatsing op 10.000,-. De jaarlijkse gebruiksvergoeding wordt berekend op 1800,-. Ook de benoeming van een gemeen tewerkman zal aan de orde komen. Aanbevolen worden in volgorde W. Feijtel, C.Kotvis - de Groote en W. Hubregtse - Verkerbrugge. Aardenburg Hoofdplaat MOTOR TEGEN AUTO In de Oude Kerkstraat vond een botsing plaats tussen een motorrij der en een Belgische auto. De mo torrijder P.d.V. afkomstig uit Sint Kruis kwam uit de richting Eede naar Aardenburg gereden, toen de Belgische personenauto van de fami lie C. uit Maldegem, komend uit de richting Aardenburg plotseling de weg overstak en de inrit van het garagebedrijf Hoogerwerf opreed. Hierdoor reed de motorrijder tegen de auto op en werd met enkele ver wondingen aan het onderlichaam door de ter plaatse verschenen auto van de verkeerspolitie naar zijn wo ning vervoerd. ZWEMBADBEZOEK Ondanks de gure oostenwind van de afgelopen maand mei had het gemeentelijk zwembad toch niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Sedert de opening op 18 mei tot het einde dier maand telde men 817 be zoekers, waarvan evenals vorige ja ren de meisjes weer het leeuwe aandeel hadden met 509 bezoekers. Er kwamen in dat tijdvak 243 jon gens, terwijl de ouderen het meest bevreesd bleken te zijn van de kou de, zodat er slechts 41 heren en 24 dames kwamen zwemmen. Eede AUTO BIJ BOTSING OVER DE KOP Op het kruispunt Eedeweg-Haze- wegeling vond een autobotsing plaats die gelukkig slechts materiële schade opleverde. Uit de richting van de vlasroterij kwam een Belgische per sonenauto gereden, terwijl uit de richting Aardenburg de Eedenaar O.G. kwam aanrijden. Door het min der goede zicht ter plaatse bemerkte G. de van rechts komende auto te laat, zodat beide auto's elkaar raak ten. Hierdoor kreeg de Belg een dus danige schok, dat hij over de kop vloog en een eind verder aan de overzijde der Hazewegeling op zijn kop bleef liggen. De chauffeur werd uit de wagen geslingerd, doch bleek er met enkele kneuzingen te zijn af gekomen, terwijl de inzittende dame uit de omgeslagen wagen kroop en ook zo goed als ongedeerd bleek te zijn. Het bleek een jong paar te zijn afkomstig uit Eekloo, dht een pleziertochtje aan het maken was. BAL TEN BATE VAN H L. Ten bate van Herwonnen Levens kracht werd in zaal Martens een bal gehouden met verloting. Gezien de behoorlijke belangstelling mag de avond, vooral financieel goed geslaagd worden genoemd. BEROEPSGOEDERENVERVOER Voor het examen beroepsgoederen- vervoer met vrachtauto's, dat te 's-Gravenhage werd gehouden, slaag de Mevr. J.I. van Esbroek-Plas- schaert te Westdorpe. Gistermiddag kon de directeur van de Goese ambachtsschool, bij de aan vang der openbare lessen de verheu gende mededeling doen. dat juist des morgens bericht van het ministerie was binnengekomen, dat overgegaan mag worden tot aanbesteding van de nieuwe technische school. Daar het met de financiën ook in orde is kan de aanbesteding over twee maanden plaats vinden. Dankbaar was de heer Buurman, dat het, na jaren vechten eindelijk zo ver was gekomen en hulde bracht hij aan het gemeentebestuur, dat zijn volle medewerking had gegeven. De directeur kondigde nog enkele wijzigingen ten goede aan in het leer- program en zei dat, zodra de nieuwe school gereed is, alle cursussen drie jarig worden. Ook aan het algemeen vormend on derwijs zal meer aandacht worden geschonken en o.m. komt er onderwijs in de Engelse taal, maatschappij-leer, enz. In verband met het werven van „de Schelde" te Vlissingen voor de eigen foedrijfsschool met gratis vervoer en dergelijke, vestigde de heer Buurman er de aandacht op, dat ook de Goese ambachtsschool vergoeding in de reis kosten en studie-boeken kent; in het afgelopen leerjaar is daar f 11.000 aan uitgekeerd. Overigens, zo voerde hij nog aan, is het niet in het belang van de ondernemingen in eigen ge west, wanneer de jongens naar Wal cheren trekken. Nadat wethouder van Melle de di recteur had gecomplimenteerd en een applaus van de ouders had gevraagd voor hem, kreeg ieder gelegenheid om de jongens in de verschillende afde lingen bezig te zien. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 6 juni. de volgende hoogwaterstanden, te Hans weert te 919 en 21.36 uur, te Ter- neuzen om 8.42 en 21.09 uur en te Vlissingen om 8.12 en 20.39 uur. GOES Grand: Losgeld. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De jonge keizerin. MIDDELBURG Electro: Mijn zoon is onschuldig. OOSTBURG Ledel 8 uur: Duistere driften. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Many rivers to cross. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Anything goes VLISSINGEN Alhambra: Met dieven vangt men dieven. Luxor: Een vrouw aan boord. GOES Grand: Het glazen muiltje. MIDDELBURG Electro: Zijn grote be proeving. VLISSINGEN Alhambra: Goud van Napels. Luxor: Een vrouw aan boord. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Zwarte viooltjes. Een va van de ka dat gistere dere missii Kortmann, bijzondere geestelijk aan de ver „Als zodan gepresteerd", kennen. Hij bouw van door pastoor onder de ar rochie. Die heid had w het hoogste seur Oomen in de orde va Pastoor Oo hem toegezw deren. Hij m die hij in d die veertig js men in prini ciale geest. dat de ideei meijer die re die jaren n< werden ond< deel van zijn hij toen reed aldus de niet Mr. P. van van de bijeer had uitgespri wijzen naar een groot aa Onder hen 1 ter van binr Struycken, mgr. Jos Bae van het bisd Koenraadt. het presidiun van der Sch kamer van Brabant; de bert, generaa vertegenwoor dustrieel con voor nijverhe Mgr. Jos. bS de vergade sproken. Hi; lukwens o.n zindheid va: zichte van uw verenigi hout, Roose: en de Kan; Vlaanderen mijn aandac] zorg. Gij zi. Hij was verl mer door de dig wordt ge Dit geldt eci nemer, die d als zijn met laste leider, waardering wat, misschi werknemer Voor de eer donderdag 6 j de voormidda landbouwer C. keuring hebbe Er zullen onge den aangevoer rengroepen gesteld, welke Vercauteren zi Behalve van d ten van alle medegebracht, gen mond- en De Rijksveel Harmsen zal t ven, de eisen, tiedieren moet Het ziet er ste veekeuring Deze idee is u club van de Clinge. De algemene lingsverenigin* te Goes gehou de heer J. Ler de record-omzi reerde, die f Het nieuwe zet geweest e, taten der veili Dank brach' Nooteboom, ad overige persor Ook in het A door de heer directie gehulc Bekend were y^lag. die ni jWia.s. overg, te Breda ,Het verslag S'e werd uftg n Jonge De bruto-wi dragen en die februikt voor f 4o.000 op welke nu f 42.000. De commissi, ook het restar afgeschreven 2 Het bouwfoi f 62,200. De nadelige s pakstations te renhoek en Ou rustend en he dat bij een nor de

de Stem | 1957 | | pagina 2