Huurwetten maken een gerede kans op aanvaarding DE GROENE DRAECK TE WATER Nieuwe garantieprijsbeleid inzake landbouw twistpunt in Eerste Kamer Miljoenen zullen ongelukkig worden door atoomstraling Voortbestaan oestercultuur nog steeds zeer onzeker Gastvrijheid in Kerkrade Belglsche 1 Weer brand in Belgische mijn Zwaar weer in Frankrijk Militaire rouw in Duitsland Noors schip mag niet door Suezkanaal V.S. geen lid Pact van Bagdad Twee mannen verdronken Wild West in Birma DAGBLAD VOOR ZEELAND Storm verwacht in vorm van diverse amendementen Moeilijke positie voor min. Zijlstra Nu en dan zon j ^Aanvan- Pastoor J. Oomen geridderd Praktijkproef in Veerse Cat Aziatische griep eist slach toilers Motorbootje overvaren 97e JAARGANG No. 22470 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteü.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Konintfin en Vaderlafti W O E N S D A G 5 JUNI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per mm. (Ingezonden Mede- delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBITRG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze parlementaire medewerker) De algemene indruk na de beschouwingen van de eerste aclit sprekers hij het huurdebat in de Tweede Kamer is, dat de regering de wetsontwerpen wel in veilige liaven zal kunnen loodsen, al zal er nog wel wat storm in de vorm van amendementen aan te pas komen. Helemaal zeker is de veilige aankomst nog steeds niet. De A.R., die met de C.H. en de V.V.D. talloze ernstige bezwaren over de wets ontwerpen naar voren liehhen gebraehl, zouden nog poli tieke moeilijkheden kunnen doen ontstaan. Wanneer de A. R. minister Zijlstra, die in het kabinet de prijsstabilisatie voor zijn meer persoonlijke verantwoordelijk heid neemt, niet in staat zou zijn zijn partijgenoten in de Kamer te overtuigen, vraagt men zich af wat er zal gebeuren. Zal de minister dan. omdat hij het ver trouwen van zijn eigen partij niet meer heeft, zijn portefeuille ter beschikking stellen? Of zal hij zijn partij loslaten? Het laat ste ligt het minst voor de hand en een ministercrisis (dat hoeft nog lang geen kabinetscrisis te worden) zou dus het gevolg kun nen zijn. Maar minister Zijlstra is een zeer knap econoom. Hij zal ongetwijfeld een sterk be toog houden om aan te tonen, dat de looncompensatie met twee procent, ROESLAN Abdulgani, de vroegere Indonesische minister van buitenland se zaken, zal waarschijnlijk waarne mend voorzitter en secretaris-gene raal worden van de Nationale Raad, waarvan president Soekarno voorzit ter is. IN WEST-BERLIJN zijn in de nabij heid van het hoofdkantoor van het anti-communistische comité van vrije juristen twee bommen ontploft. Ér werd niemand gewond, de schade is gering. DE SAARLANDSE landdag heeft zich met 31 stemmen tegen één, bij tien onthoudingen, uitgesproken voor be kleding van het premierschap door Egon Reinert, (christen-democraat). Hiermede is een einde gekomen aan een regeringscrisis, die tien weken heeft geduurd. EEN JONGETJE van anderhalf jaar is gisteren te Haarlem gestikt, toen het met zijn halsje bekneld raakte in een riem, waarmee hij in een wan delwagentje was vastgebonden. De moeder was heel even boodschappen doen. VERDACHT van verduistering van f 8.000,- ten nadele van de Stichting Het Vierde Prinsenkind, stond giste ren de 36-jarige mevr. H. B. uit Rot terdam voor de rechtbank terecht. Zij had vele verdiensten voor de Stichting gehad. Nu hoorde zij zes maanden tegen zich eisen. DE AMERIKAANSE regering heeft ermee ingestemd, dat de Amerikaan se sergeant William Girard, die er van beschuldigd wordt een Japanse vrouw te hebben doodgeschoten, door een Japanse rechtbank wordt be recht. DE DRIE mannen en de vrouw, die op 21 mei jl. door de Maastrichtse rechtbank schuldig werden bevonden aan moord en uitlokking van moord op de motorhandelaar Mohnen te Heer, hebben hoger beroep aangete kend tegen hun veroordeling. DE VOORMALIGE commandant van het Duitse concentratiekamp Strutt- hoff bij Danzig, de SS-kolonel Paul Werner Hoppe is in hoger beroep, na dat hij eerst tot vijf jaar was veroor deeld. wegens medeplichtigheid aan mooord op honderden gevangenen, tot negen jaar dwangarbeid verobrdeeld. J ^eersverwaehting van het KNMI i vanavond, opgemaakt dins- J I K„g?von<1 te 23.15 uur: J 5 kin Weer met wisselende bewol- M J. en plaatselijk enkele buien. 'êe tot vrij krachtige wind 'ui(lu'est en noordwest. I kon mWa.ar bewolkt tot betrok- vanaf ™gen. Daarna 1 kina *v! Westen zware bewol- klaHngen.neerSlagvlagen met op" Zon onder 20.54 uur. nnIl Jon °P 4-23 uur. Maan onder 1 07 uur. J die wordt gegeven om de vierde na oorlogse huurverhoging van 25 per cent op te vangen, niet het nadelige effect op zijn prijsbeleid zal hebben, dat zijn kritische partijgenoten ervan verwachten. Wij zijn aan een breuk in de A.R. dus nog niet toe. Verdere politieke spanningen zullen waar schijnlijk minder om het lijf hebben. K.V.P. grotendeels akkoord Wel hebben K.V.P. en P. v.d.A. enkele niet onbelang rijke amendementen inge diend en nog andere in het vooruitzicht gesteld, maar daarvoor zal ongetwijfeld een oplossing te vinden zijn: principiële bezwaren zijn door deze partijen zeker niet gemaakt. Men mag zich wel licht zelfs afvragen of de De K.V.P. heeft heel dui delijk laten weten, dat zij in overgrote meerderheid de drie wetsontwerpen aan vaardbaar vindt. Het compromis, dat bij de kabi netsformatie is gesloten, was nood zakelijk om uit de impasse te gera ken, aldus de heer Andriessen. De heer van Vliet, die met hem de KVP- fractie vertegenwoordigde, was van oordeel, dat de 25 percent verhoging beslist niet te groot is, terwijl ook de compensatie door loonsverhoging juist nu zeer hard nodig is. De heer Andriessen noemde de blokkering. ..niet in strijd met de strikte recht- waardigheid", maar in het algemeen belang noodzakelijk. Dit zou er nl. toe leiden, dat de huurverhoging voor verbeteringen van woningen wordt besteed en niet voor afschrijvingen. Het peil van ons nationaal woningbe- zit vereist het eerste. Opmerkelijk was, dat de heer An driessen de blokkering slechts onder zeer bepaalde omstandigheden kan aanvaarden. Hij wilde bij volgende huurverhogingen dan ook eerst vast stellen of deze omstandigheden we derom aanwezig zijn, dit o.m. om onbillijkheden tegenover de huiseige naren te voorkomen. Er zijn er onder hen, die hun hui zen zo goed onderhouden, dat zij geen verbetering behoeven. Een van de meest ingrijpende al gemene wensen van de Kamer die na de reeds gedane conces sie van de regering echter wel niet in vervulling zullen gaan. was, dat de huurverhoging niet voor alle gemeenteklassen onver anderd 25% zal zijn. De KVP en nog sterker de AR heb ben naar voren gebracht, wat in huurniveau voor de verschillende klassen zou moeten variëren; anders zou de kloof tussen de verschillende gemeenteklassen nog verdiept wor den. Slechts 12,5 percent....? Verder was er nogal belangstel ling voor een amendement van de C.H., om de huren ditmaal slechts met 12,5 percent te ver hogen en dan geleidelijk verder te gaan. De WD-er Toxopeus stond met veel enthousiasme ach ter dit amendement en was be nieuwd of het voorstel een kans zou maken nu het door een re geringspartij is ingediend. Zowel de C.H. als A.R. en de VVD waren fel gekant tegen de blokkering van de helft van de 25% huurverho ging. Een omslachtige procedure, die veel rompslomp zou brengen en die overbodig is en voor huiseigenaren een discriminatie betekent, zo was het oordeel van de oppositie. De be langstelling voor het debat was op de publieke tribune groter dan achter de regeringstafel. Dr. Drees kwam al leen onder de beschouwing van de A.R.-spreker van Eibergen laat in de namiddag even luisteren. De vice- ministerpresident en minister Struy- cken waren afwezig. Wel was minis ter Luns even in de Kamer, terwijl de minister van wederopbouw ir. Witte, werd gesecondeerd door zijn ambtgenoten van financiën en sociale zaken. Voor deze laatste wordt het debat eerst vandaag interessant, wanneer de compensatie nader zal worden besproken. Ds. Zandt (SG) verklaart, dat de voorstellen voor hem onoverkome lijke bezwaren bevatten. Wel zal hij zijn steun geven aan het amende ment, dat voorstelt de verhoging op 12,5 percent te bepalen. Bezwaren Weiter De heer Weiter (KVP) zegt, dat zijn standpunt afwijkt van dat der meer derheid van zijn fractie. Tegen de 25% huurverhoging op zichzelf heeft hij geen bezwaar, maar omdat hij niet houdt van regeren met schokken, zou hij de voorkeur hebben gegeven aan een gematigder verho ging, bijvoorbeeld van 10%, gevolgd door latere verhogingen. Onoverkomelijk bezwaar beeft hij tegen de aan de huurverhoging ver bonden blokkering. Maandagavond is brand uit gebroken op de verdieping 615 meter van een mijn van de „Charbonnage Patience et Beau- jonc" te Ans, nabij Luik in Bel gië. De brand ontstond in een ga lerij, waarover de gedolven ko len worden afgevoerd. Hij zou zijn ontstaan door warm lopen van een drijfriem. Het vuur breidde zich snel uit. In de galerij bevonden zich 74 arbeiders; 71 hunner konden vrijwel onmiddellijk naar boven worden gebracht. Men vreest echter, dat de drie andere mijnwerkers, Italianen, om het leven zijn gekomen. Gisteren was de brand nog niet geblust. De redders staan voor een moeilijke taak, daar de galerijen nauw zijn. Tegen compensatie voor de huurver hoging heeft hij in beginsel geen be zwaar. De grondslag van het ontwerp inzake de huurblokkering is z.i. niet aanvaardbaar en bovendien in tegen spraak met de toelichting op het ont werp nopens fiscale voorzieningen. Zwaar noodweer heeft gewoed in verschillende streken van Frankrijk. Er is veel schade aangericht. In het zuid-westen hebben de regens van de afgelopen dagen het peil van de Ga ronne en haar zijstromen hier en daar tot alarmpeil doen stijgen. Enkele grote wegen zijn overstroomd, met name bij Selhan, Lombez en Gimat. OOOOOOOOOOOOOOOOC OOOOOOOOOO^OOOOOOOOCxXKKrOOOOOOO- O (Van onze parlementaire medewerker) De regering zal niets nalaten om het onderzoek naar een oplossing voor de oestercultuur, die bedreigd wordt door het Deltaplan, te stimuleren. Maar of hiervoor een werkelijke oplos sing mogelijk is hangt ook af van de kosten, die er eventueel mee gemoeid zijn. Dat zei minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. De bewindsman zag het onderzoek in drie fasen. Allereerst zal theoretisch worden onderzocht of er mogelijk heden zijn om de oestercultuur te redden, op de tweede plaats zal dan een praktijkproef worden uitgevoerd in het Veerse Gat en naar aanleiding van de resultaten hiervan kan men nader beschouwen of er inderdaad reële mogelijkheden zijn. De minis ter was echter van oordeel, dat men zich wel moet realiseren, dat er waarschijnlijk zeer grote kosten mee zullen zijn gemoeid. (Van onze parlementaire medewerker) Het is mijn persoonlijke me ning, dat het voor de boer, voor de agrarische wereld en het Nederlandse volk een weldaad zou zijn indien de grond als zo danig ter beschikking van de boeren zou worden gesteld, dat zei minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van Landbouw. De bewindsman on derscheidde deze persoonlijke mening echter scherp van het beleid, dat hij als lid van de re gering volgt. Dat beleid is, zo verklaarde hij, gericht op het geven van bestaanszekerheid aan de boeren. Het biedt de beste kansen, dat het bedrijf de zetel blijft van het boerenge slacht. Met dat doel is ook het nieuwe garantieprijsbeleid op gesteld. Motie Over dit laatste kreeg de minister het aan de stok met de vertegen woordigers van AR, KVP en VVD, die rich keerden tegen de voorgestel de uitkering van de vergoeding op de eigenaarslasten. Het resultaat was een motie, waarin de regering wordt uitge nodigd het gevraagde zo spoedig mogelijk uit te betalen, waarbij reeds thans de betalingstermijnen moeten worden vastgesteld. De stemming over de motie werd echter door de voorzitter mr. Jonkman vastgesteld op heden morgen, nadat minister Mans holt had verklaard, dat de rege ring aan de uitbetaling hoge pri oriteiten zou geven, maar dat hij over de termijn niet meer kan zeggen dan dat het zeker niet voor 1959 mogelijk zal zijn. T egengaan kleine bedrijven Over het tegengaan van de kleine boerenbedrijven zei de minister in antwoord op de heer Mertens (KVP), dat inderdaad al enige vrijwillige sa nering heeft plaatsgevonden. Toch was hij van mening, dat de sanering ook langs niet vrijwillige weg moet worden bevorderd. Het is niet de be doeling om hen die thans op de kleine bedrijven zitten te dwingen het be drijf op te geven. Maar wel moet worden voorkomen, dat er kleine be- 1 drijven ontstaan en moet kunnen wor- Drie vooraanstaande Amerikaanse genetici hebben gisteren voor het Amerikaanse Congres verklaard, dat er voor de erfelijkheidsleer geen „veilige dosis" straling bestaat en dat de kern proeven er reeds voor gezorgd hebben dat mil joenen mensen ziekelijk of mismaakt ter wereld zullen komen. Volgens de drie geleerden, dr. J. Crow, dr. Bentley Grass en dr. H. J. Muller, is er reeds onherstelbare schade aan het erfelijk systeem berokkend, volgens hetwelk het men selijke ras wordt gevormd. Dr. Crow verklaarde voor een subcommissie van de senaat voor atoomenergie dat men mag verwachten, dat de mensen die thans aan radio-actieve neerslag zijn blootgesteld twee miljard kinderen zullen krij gen en dat ruw geschat 80.000 van deze „met bepaalde ernstige geestelijke of lichamelijke af wijkingen van erfelijke oorsprong zullen zijn behept." Hij zei dat er fti de eerste generatie 8000 zullen worden geboren. Dr. Muller verklaarde, dat er een merk waardig officieel stilzwijgen heeft geheerst over de bevinding, dat straling van matige intensi teit „de weerstand van het lichaam verraderlijk verzwakt" tegen ziekte, hetgeen zijn neerslag vindt in een minder lang leven. Gisteren heeft H.K.H. prinses Bea trix het Lemsteraakjacht De Groe ne Draeck, dat zij ter gelegenheid van haar 18de verjaardag op 15 juni a.s. krijgt aangeboden als nationaal geschenk door het comité Varend Nederland, gedoopt. H.K.H. de prin ses (links) wuift het jacht na, als het na de doop van de helling glijdt (rechts). De Westduitse minister van defensie F'-anz-Josef Strauss, heeft order gege ven drie dagen lang de vlag halfstok te laten waaien van alle militaire ge bouwen, als teken van rouw over het ongeluk, dat aan vijftien soldaten van het Westduitse leger het leven heeft gekost. Minister Strauss, die gisteren in het huwelijk trad, heeft alle militaire plechtigheden bij gelegenheid van zijn huwelijk afgelast. den ingegrepen wanneer een boer geen opvolgers heeft, omdat het be drijf dan in te kleine omvang aan een derde wordt verkocht of ver pacht. In Bombay, waar sinds twee weken een griepepidemie heerst, pijn tot dusver 21 personen over leden. In het ziekenhuis voor besmettelijke ziekten worden zevenhonderd patiënten ver pleegd. In totaal hebben tiendui zend mensen aan de ziekte ge leden. Engelse voorzorgen Te Londen is meegedeeld, dat alle schepen, die uit Singapore in Enge- Jand aankomen, speciaal zullen wor den onderzocht om te zien of er zich geen grieppatiënten aan boord bevin den. Enige schepen uit Malakka zijn in India en Australië in quarantaine ge houden. Het 11.916 ton metende Noorse tankschip „Vestvard" heeft gis teren van de Egyptische autori teiten geen toestemming gekre gen door het Suezkaanal te va ren. Het schip staat op de Egyp tische zwarte lijst, omdat het meer dan driemaal Tel Aviv heeft aangedaan. De „Vestvard" is op weg van Tel Aviv naar de Perzische Golf. Verwacht wordt, dat het schip van daag wel toestemming zal krijgen voor de vaart door het kanaal. De V.S. hebben besloten voorlopig niet tot het Pact van Bagdad toe te treden, aldus is van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. De V.S. hebben de raad van de Verdragsorganisatie, die op het ogen blik in Karatsji bijeen is, hiervan in kennis gesteld. De V.S. zullen in de raad wel vertegenwoordigd blijven door een waarnemer. Volgens ambtenaren van het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken is dit besluit ingegeven door de wens van de V.S. om landen als India en Egypte, die vijandig staan tegenover de Verdragsorganisa tie, niet tegen het hoofd te stoten. Tijdens de viering van het veertig jarig bestaan van de Katholieke Werkgeversvereniging in het dio cees Breda, werd de geestelijk ad viseur, pastoor J. Oomen te Breda, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het was burge meester Kortmann van Breda die deze onderscheiding uitreikte, waar na voorzitter mr. P. van Boven (zie foto) de nieuwe ridder hartelijk de hand drukte. Verslagen vay. de f eestvergadering en de rede van de voorzitter publiceren wij elders in deze editie. Gisteren is er op de Nieuwe Maas voor de dokhaven te Rotterdam door onverklaarbare oorzaak een aanvaring geweest tussen de „Esso-Nederland 60" een tankschip van 800 ton, en een motorbootje van 5 tot 10 ton, de Wetering 2". Het motorbootje is ge zonken, waarbij twee opvarenden om het leven kwamen, nl. de kapitein, de 45-jarige J. H. van Veldhoven uit Rot terdam en de 26-jarige lasser P. Th. Decrauw uit Schiedam. Drie andere opvarenden konden door de „Esso- Nederland 60" worden gered en een andere boot van de firma Junius nam er nog twee op. Het motorbootje, met zeven werk lieden aan boord, voer van de Schie- mond dwars de rivier over naar de Maashaven. Op ongeveer honderd me ter van de Dokhaven verwijderd had de aanvaring plaats. Het bootje sloeg om. werd onder water gedrukt, kan telde onder het schip door en zonk, waarbij twee mannen het leven lieten. Elf gewapende bandieten hebben maandag j.l. op zestien kilometer van de Birmaanse hoofdstad Ran goon, een trein aangehouden en de driehonderd passagiers van de voor werpen van waarde, die zij bij zich hadden, ontdaan. De rovers werkten wagon na wagon af. Zij wisten zich met hun buit uit de voeten te ma ken. Zaterdag j.l. is een veerboot op dertig kilometer van Rangoon door rovers overvallen. De 25 passagiers, waaronder zich zakenlieden bevon den, moesten hun geld en kostbaar heden afgeven. Vervolgens maakten de bandie ten zich, met medeneming van twee passagiers als gijzelaars, uit de voeten. Een der gijzelaars wist te ontsnappen, waarbij hij echter ver scheidene messteken opliep. Van het lot van de tweede is nog niets bekend. Twee vrolijke Hoensbroeke- naren, die in Kerkrade, de stad van het wereldmuziekconcours, eens flink de bloemetjes hadden buiten gezet en bijgevolg geen acht hadden geslagen op het onverbiddelijke politie-uur, zul len zonder twijfel hun leven lang de gastvrijheid, waarmede Kerkrade zijn bezoekers ont vangt. roemen. Het min of meer geestrijke vocht had zijn uit werking niet gemist, toen de Hoensbroekenaren onder de met sterren bezaaide hemel liepen in de richting van hun woon plaats. De schoonste liederen kwelend, konden zij niet weer staan aan de drang om nog eens belletje te trekken. Nu plegen Kerkradenaren des och tends om vier uur in Marpheus1 armen te vertoeven, maar wie verwacht, dat de slapende be woner van het huis bleef waar hij wasvergist zich. Hij spoedde zich naar bene den en even later stond de.... Kerkraadse commissaris van politie, de heer J. Tans, oog in og met de twee nachtbrakers. Een gezellige ontmoeting overi gens, want dank zij de bemoeie nissen van de commissaris kre gen de beide Hoensbroekenaren gratis logies in de cel van het politiebureau.

de Stem | 1957 | | pagina 1