Twee hoge onderscheidingen r. Jos. Baeten voor Mgi Minnetwist leidde tot moordaanslag Sowjet terug uit satellietlanden als Westen elders ook zo doet V.S. willen beperking aantal kernproeven Verdachte in moordzaak Nieuwland hield tot laatste zijn onschuld staande Toto-bedrag in drieën jjj ZIJ VERLIETEN HET VLOT MAANDAG 3 JUNI 1957 DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinetscrisis dreigt in Israël Jordanië verbiedt Egyptische kranten Tweemaal een ton als geschenk Negcrsoldaat uit Amerika in Metz vermoord Wa Verkoop van Hongaarse werklozen Kroestjef voor Amerikaanse televisie Tandartsen stellen condities voor arbitrage Nasution voert besprekingen met Sumual Engeland kwam Nasser tegemoet Dertig arrestanten slachting Algerije Bravour echter aangetast Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reiger*tr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Fostrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland 97e JAARGANG No. 22469 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertentie» van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG,JSTieuwstraat 41, tel. no. 35) De Israëlische coalitieregering onder premier David Ben Goe- rion dreigt vandaag een neder laag te lijden naar aanleiding van haar onderschrijving van de leer van president Eisenhower. De twee linkse partijen in de coa litie, de verenigde arbeiderspartij (MAPAM) en de socialistische een heidspartij (Achdoeth Haavoda), heb ben gedreigd, dat zij tegen het voor stel van Ben Goerion om het besluit goed te keuren, zullen stemmen. De premier zal het debat vandaag openen met een uiteenzetting van zijn standpunt. In tegenstelling tot de an dere regeringen in het Midden-Oosten die de leer van Eisenhower hebben aanvaard, heef.. Ben Goerion met op zet niet ..het communistische gevaar" als argument gebezigd. De Jordaanse regering heeft zater dag alle Egyptische kianten en tijd schriften verboden. Deze kranten en tijdschriften worden niet meer in het land toegelaten. De maatregel is gnomen, aldus de Jordaanse overheid, <indat in Egypti sche tijdschriften de laatste tijd arti kelen zijn verschenen met het doel de orde te verstoren. Op bovenstaande foto wenst de burgemeester van Breda, mr. Kortmann, de jubilerende bisschop geluk Ter gelegenheid van het veertigjarig priesterfeest van de bisschop van Breda, Z.H. Exc. Mgr. Jos. Baeten, heeft Z.H. de Paus de herder van het Bredase diocees benoemd tot assistent bisschop bij de Pauselijke Troon en tot huisprelaat van Z.H. Het feest, dat eenvoudig werd gevierd, zette officieel in met een drukbezochte receptie. Daarop verscheen o.m. een deputatie van de r.k. werkgeversvereniging uit het bisdom Breda, ver gezeld van de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koop handel voor westelijk Noord-Brabant. Zij bood de jubilerende hogepriester een bedrag van 100.000.aan, bijeengebracht door de industrieën uit het diocees als fonds voor het bedrijfsapos- tolaat. Reeds eerder had de vicaris-generaal, mgr. dr. W. Koenraadt, de bisschop het totaalbedrag overhandigd, dat allerwegen in het bisdom verzameld was als bouwfonds voor het uit te breiden klein-seminarie IJpelaar. Het bleek een bedrag van meer dan één ton te zijn. Voor het verslag van deze viering verwijzen wij naar pa gina 2. Twee in Frankrijk wonende Noord afrikanen hebben zaterdag een Ame rikaanse negersoldaat vermoord en een sergeant ernstig gewond. De vier mannen hadden gezamen lijk een aantal cafés in Metz bezocht. Vervolgens hadden de Noordafrikanen die over een auto beschikten, de twee Amerikaanse negermilitairen aange boden hen naar hun kazerne te ver voeren. Op een gegeven ogenblik hield de auto aan de oever van de Moezel halt en de Noordafrikanen verzochten de Amerikaanse militairen uit te stap pen, omdat zich een „motorstoring" had voorgedaan. Terwijl de Amerikanen zich over de motorkap bogen, werden zij door de Noordafrikanen van achteren aan gevallen, waarbij de soldaat werd ge dood en de sergeant ernstig gewond. Hoof is het motief van de overval geweest. TE RHENEN is op 73-jarige leeftijd overleden ir. J. H. Telsers, onder wiens directe leiding onder meer de Afsluitdijk tot stand kwam. MEVROUW HELENE Schweitzer, echtgenote van dr. Albert Schweitzer, is te Zuerich overleden. Zij was 79 jaar. HET UITGAANSVERBOD, dat sinds de anti-Amerikaanse ongeregeldheden van 24 mei in Taipeh van kracht was, is gisteren opgeheven. De staat van beleg blijft evenwel van kracht. OUD-GOUVERNEUR Adlai Steven son, die twee maal als democratisch kandidaat bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen door generaal Ei senhower (republikein) werd versla gen, heeft verklaard, dat hij zich niet voor de derde maal kandidaat zal la ten stellen. DE BURGEMEESTER van Potsdam (Oost-Duitsiand), Promnitz, is van zijn functie ontheven wegens ver waarlozing van zijn plicht". BIJ EEN BRAND op de vierde ver dieping van een huis te Amsterdam is een 69-jarige man in de rook ge stikt. Dl 22-JARIGE Cyprische journalist Sampson is zaterdag in Nicosia ter dood veroordeeld wegens verboden wapenbezit.. DE FRANSE parachutespringster Odette Rousseau zal, vergezeld van haar man Vincent Balesi een van do voormannen in de parachutisten' wereld op de Ilsy komen. rm weer .Weersverwachting van het K.N. M.I. te De Bilt tot vanavond, op- gelaakt zondagavond 23.15 uur: 2 Overwegend zonnig en warm weer met een kans op onweer in de namiddag in het zuiden van het land. Zwakke veranderlijke wind. Verwachting var het Belgische Weerkundig Instituut: Kalme of lichte wind uit ver- 2 an 2rlijke richtingen. Mooi weer. 2 Plaatselijk nevel des morgens. 2 Onweersachtige neigingen midden 2 op de dag. 2 Vandaag: zon onder 20.52 uur. Morgen: zon op 4.25 uur. Maan op 11.32 uur. Maan onder 0.16 uur. Te Oploo (gemeente St. An- tonis in Noordbrabant) is giste renmorgen een moordaanslag gepleegd. De 23-jarige H. C., zonder beroep, liep op het erf van een zekere B. Rutten, oud 20 jaar. molenaar van beroep. C. had een oogje laten vallen op de zuster van Rutten. Toen laatstgenoemde de man had ver zocht om van zijn erf af te gaan, weigerde C. dit. Na een woor denwisseling trok C. een zware browning. Vervolgens loste hij een drietal scho ten. Een schot kwam in de deur van de woning terecht, het tweede trof Rutten in de onderbuik en het derde was gericht op de zwager van Rutten, die het slachtoffer te hulp kwam. De zwager werd echter niet getroffen. Het slachtoffer is onmiddellijk over- Ondanks de officiële tegen spraak van de Hongaarse autori teiten op berichten van de Ween- se ,,Neuer Kurier", volgens welke 50.000 Hongaarse werklozen in de Sovjet-Unie moeten gaan werken, brengt dit blad nieuwe bijzonder heden die het uit Boedapest heeft ontvangen over „verkoop" van arbeidskrachten voor 100 dollar per stuk aan de Sovjet-Unie. Volgens het blad begon het.wegzen den van de 50.000 werklozen in de loop van de vorige week. Elke werk loze, die in aanmerking komt moet een contract voor drie jaar tekenen. In die periode krijgt hij geen verlof. Zijn vrouw en kinderen mogen niet mee. De arbeiders krijgen hetzelfde loon „als in de Sovjet-Unie geldt". De Russen hebben beloofd voor el ke arbeider per jaar goederen ter waarde van honderd dollar te leve ren. De Hongaarse regering zal ook 40.000 arbeiders aan communistisch China verkopen, aldus het Weense blad. gebracht naar het ziekenhuis te Box meer, waar operatief is ingegrepen. De toestand van de getroffene is ern stig. De dader is door de rijkspolitie gearresteerd. Hij had zich verscholen op de vliering van zijn woning en bood geen tegenstand. Op hem werd het wapen gevonden, waarmee hij de schoten had gelost. Het vraagstuk, dat ten aanzien van de betrekkingen tussen de V. S. en de Sowjet-Unie het dringendste om een oplossing vraagt, is „de normalisering van de betrekkingen tussen onze landen, tussen alle landen ter wereld en in de eerste plaats tussen de V. S. en de Sowjet- Unie", zo heeft de Sowjetrussi- sche partijsecretaris Nikita Kroestjev verklaard in een vraaggesprek met de Ameri kaanse radio- en televisiemaat schappij „Columbia Broadcas ting System", dat gisteren door de C.B.S. in het programma „Face the nation" is uitgezon den. Kroestjev was van mening, dat men moet beginnen met het ophelfen van alle handelsbeperkingen. Vervolgens zou men moeten overgaan tot uitwis seling op cultureel gebied. Desgevraagd zei hij, dat de Sovjet regering bereid is, de Westelijke di- De Amerikaanse regering heeft besloten te pogen tot een beper king bij wijze van proef van kernproeven te komen, zo meldt de New York Times uit Was hington. Dit besluit zou een ge volg zijn van de opvatting van president Eisenhower, dat *de Ver. Staten de Sowjet-Unie hal verwege tegemoet moeten ko men om een ontwapeningsover eenkomst te bereiken. Op de vlakte van Yur'-i in de Ame rikaanse staat Nevada is gisteren- ochtend de tweede atoomontploffing teweeggebracht van de reeks van de ze zomer. De explosie had plaats op een toren van negentig meter. Het was een ontploffing van geringe om vang, met een kracht van naar schat ting twee kiloton. De paddestoelvor- mige wolk steeg tot omstreeks drie duizend meter en was toen spoedig verdwenen. rijgekom en energie Op grond van de toeneming van de radioactiviteit in de atmosfeer kan men berekenen, dat de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland sinds de tweede wereldoorlog bij hun proeven met kernwapens ontplof fingen hebben teweeggebracht met een gezamenlijke kracht van ongeveer honderd miljoen ,t°n t.n.t. Genoemde drie mogendheden heb ben minstens tien waterstofbommen en meer dan honderd kleinere atoom bommen tot ontploffing gebracht. De energie, die hierbij vrij is gekomen, kan men gelijk stellen aan die van twintig miljoen ton steenkool. Naar schatting is bij de kernproe ven tot dusver omstreeks vijf ton zeer radio-actief materiaal vrijgeko men, dat meer of minder schadelijk is voor het menselijk leven. Over de schadelijkheid van deze vrijgekomen radio-activiteit zijn de meningen ver deeld. De moeilijkheid hierbij is, dat de twee grote gevaren, die aan radio activiteit zijn verbonden het optre den van beenderkanker als gevolg van het vrijgekomen strontium 90 en het ontstaan van afwijkingen bij vol gende geslachten tengevolge van gammastralen pas na jaren zijn te constateren. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft in Zeist een buitengewone ledenver gadering gehouden, tijdens welke de leden zich schaarden achter de voor stellen van het hoofdbestuur inzake de voorwaarden, waaronder de tand artsen bereid zijn hun medewerking aan de ziekenfondsen te hervatten. Hierbij staat voorop het streven om tot een meer verantwoorde tand heelkundige behandeling van de zie kenfondspatiënten te komen. In dit opzicht wordt o.m. verlangd de invoering van heb nieuwe schema van tandheelkundige behandelingen waarover reeds vroeger overeenstem ming met de ziekenfondsen was be reikt. Wat de honorering betreft onder steunde de vergadering het denkbeeld om met behulp van arbitrage het verschil van mening daarover tot op lossing te brengen. Nadrukkelijk werd echter ter vergadering vastgesteld, dat deze arbitrage o.m. slechts aan vaard kan worden indien uitgegaan wordt van de vier oorspronkelijke uit gangsstellingen, zulks in overeen stemming met ingewonnen rechtskun dige adviezen. Bij de komende besprekingen, zo deze mochten worden hervat, zal de Koninklijke Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde, zich op het standpunt stellen, dat het billijk geacht moet worden, dat door patiën ten tijdens de conflictperiode betaald tandartshonorarium door de zieken fondsen gerestitueerd wordt. plomaten in de Sovjet-Unie meer vrij heid toe te staan, als er een „weder zijds akkoord tot stand wordt ge bracht". Ontwapening Wat de ontwapening betreft, zei hij, dat de Sovjet-regering in plaats van te pogen onmiddellijk tot een veelom vattend akkoord te komen, bereid is genoegen te nemen met een beschei den maatregel, zodat dit tot iets be- langrijkers kan leiden. Overigens ver klaarde hij, dat zijn land veel heeft gedaan om tot een vergelijk te ko men, maar dit kon men van de V.S., Engeland en Frankrijk zijns inziens niet zeggen. Ten aanzien van het vraagstuk van de wederzijdse veiligheid zei de par tijsecretaris, dat zijn land nergens bang voor is. Hij vroeg waarom „de V.S. en de andere landen hun troepen niet uit West-Duitsland en de andere westelij ke landen Frankrijk, Italië, Tur- Volgens uit Makassar in Djakarta ontvangen berichten heeft de chef-staf van de Indonesische landstrijdkrach ten, generaal-majoor Nasution, zater dag in een zwaar bewaakte conferen tiezaal in de gouverneurswoning be sprekingen gevoerd met plaatselijke autoriteiten aldaar. Meer dan 20 vrachtauto's met ge wapende soldaten begeleidden hem naar Makassar, nadat hij in het ge heim de reis van Djakarta naar Ce lebes had gemaakt. In een mededeling van het leger is gezegd, dat Nasution het nieuwe mi litaire commando in zuid- en zuid- oost-Celebes zal installeren. Het is echter niet bekend, wanneer hij deze installatie zal verrichten. De eerste berichten uit Makassar meldden, dat Nasution en twee adju danten besprekingen voerden met de afgezettemilitaire commandant van Oost-Inöonesië, overste Ventje Su mual, die drie maanden geleden in verzet kwam tegen de centrale rege ring. kije, Griekenland kunnen terug trekken". De Russen zouden dan hun strijdkrachten uit Oost-Duitsland, Po len, Hongarije en Roemenië terug trekken. „Elders hebben wij geen troepen", aldus Kroestjev. Hassan Zaki, leider der Egyp tische financiële afvaardiging, die te Rome besprekingen heeffc gevoerd met een Britse delega tie, heeft te Cairo tegenover journalisten verklaard, dat Groot-Brittannië er mede heeft ingestemd een bedrag van 6.000.000 pond sterling van het bevroren Egyptische tegoed in Engeland vrij te geven voor Egyptische aankopen van ver- bruiksgoederen en grondstoffen in het Verenigd Koninkrijk en het Sterlinggebied. Zaki zei ook nog, dat de Brits-Egyp. tische financiële besprekingen „lang zullen duren en in fasen zuilen wor den gevoerd, waarbij beide delegaties na elk nieuw, afgehandeld stadium haar regeringen zullen raadplegen". Een dertigtal Algerijnse bewo ners van tenten in de omgeving van het tentendorp Beni Ile- man is gearresteerd wegens deelneming aan de gruwelijke slachtpartij in het Algerijnse dorp La Kashba, waar Algerijnse opstandelingen meer dan drie honderd Mohammedaanse jon gens en mannen de keel af sneden. De arrestanten hadden zich voor deze gelegenheid onder de rebellen gemengd, die La Kashba aanvielen en alie mannelijke inwoners van boven de vijftien over de kling joegen. Bij de voortgezette zitting te Middelburg van de Nieuw- landse moordzaak is zaterdag de verdediger, mr. P. Adriaan- se aan het woord gekomen. Hij achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd, concludeerde tot vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. De rechtbank wees dit verzoek af. De raadsman maakte eerst een compliment aan de recht bank voor haar tegemoetko mendheid te zijnen opzichte. De eis had hij mild gevonden en zijn cliënt ook. Die had gezegd: „Als ik het gedaan had, zou ik meer verdiend hebben". Pleiter zei verder te vrezen, dat de slechte reputatie van H. hem parten had gespeeld en vond dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was door de officier. Hij verontschuldigde het gedraai van zijn cliënt, die het niet gemak kelijk heeft gehad en wiens fout het is, dat hij teveel kletst. Breedvoerig bestreed pleiter de theorie van de dood door geweld en zei dat H. nog nooit iemand naar het leven heeft gestaan. De presi dent wees toen op de eerste ver oordeling van H., die in verband stond met het schieten op een po litieman. Pleiter zei verder dat niet bewezen was, dat H. in de bewuste nacht de woning van de weduwe was binnengedrongen en vroeg uit eindelijk vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling. Mr. Kurtz vulde op enkele onder delen de verdediging aan, speciaal t.a.v. liet alibi en de geldkwestie, waarbij hij de president nogal prik kelde, die hem beschuldigde kleine onwaarheden te lanceren en hem aanspoorde tot opvoering van het tempo. Enig opzien wekte de verkla ring van mr. Kurtz dat hij de naam van de geheim?dnnige pas sagier kende en billijken kon dat verd. die verzweeg; bovendien zou de bewuste persoon toch wel ontkennen! De onbekende Na de pauze wees de rechtbank het verzoek om onmiddellijke in vrijheidsstelling af en plaatste de officier nog enige opmerkingen. O.m. zei hij dat H. bij zijn lessen in wurggrepen voorliefde toonde voor een greep bij iemand in lig gende houding. De uitspraak werd bepaald op 14 juni a.s. Tot het laatste toe hield H. zijn onschuld staande. Ruiten en in de rechtszaal Daarmee is het doek van het eerste bedrijf gevallen, een bedrijf, waarin de verdachte L. H. bij tijd cn wijle zijn bravour en zelfverze kerdheid toch verloor. Onze redacteur geeft hier over nog enkele markante bijzonderheden. Toen de zit ting begon en de Nieuwlandse chauffeur haast monter werd voorgeleid, sneerde hij naar het publiek: „Bedankt voor de belangstelling" De eerste getuigen konden voor het merendeel weinig positiefs mee delen. Wel was dit het geval met wat de politiehondgeleider over de sorteerproef met het laken, die ten ongunste van H. was uitgevallen, meedeelde. Verdachte, die op ieder getui genis zijn commentaar leverde, kwam nu met iets nieuwshij zou 's morgens een bokking hebben schoongemaakt en op die lucht zou de hond hebben gereageerd. Theoretisch bleek dit mogelijk, maar een later ingesteld onder zoek wees uit, dat verdachte op ie dag van de sorteerproef geen vis in handen had gehad. Dramatisch Een dramatisch moment was het nog. toen de politie-deskundige, dr. Zeldenrust de lugubere situatie waarin hij het slachtoffer had ge vonden, koel-zakclijk meedeelde en diverse foto's overlegde. H., die over de dokter gebogen, meekeek, verloor toen even zijn zelfverzekerd heid en werd wat schuchterder. De conclusie van de deskundige was overigens voorzichtig. De zelf moord-theorie vond hij wankel; de houding waarin hij de dode aantrof was daarvoor te mooi; van de an dere kant durfde hij ook weer niet als vaststaand te zeggen dat er ge weld was gebruikt: de sporen daar voor waren gering. Vreemd vond hij weer enige bloedsporen en vuile ve gen op het laken, waarmee de hals dichtgesnoerd was. (Vervolg op pagina 2) Na tweehonderd dagen op de open zee te hebben doorgebracht, hebben de vijf bemanningsleden het hout vlot „Tahiti Nui" verlaten. Zij wer den hiertoe gedwongen doordat een woeste storm het vlot volkomen onhandelbaar had gemaakt. Op de foto ziet men de vijf mannen, die trachten het vlot langs het Chileen se fregat Baquedano te krijgen, om dan te kunnen overstappen. Voor de laatste maal in dit seizoen draaide onze Stem-toto, maar.... Een werkelijke winnaar kwam deze keer weer eens niet te voorschijn. Wat schijnt het toch ontzettend moeilijk te zijn om nu juist alle tien I de wedstrijden goed in te vullen Maar hoe dan ook, de pot moet er deze keer toch echt uit, want immers dit was onze laatste toto en we willen niet met de prijs blijven zitten. We hebben daarom zo gerede- I neerd: Hij of zij die de juiste uitslag het dichtst benadert, krijgt de prijs. Natuurlijk betekende dit een hele uitzoekerij, omdat we er in eerste aanleg vanuit moesten gaan, dat degene die slechts één wed- m strijd foutief had ingevuld het eerst aan bod zou komen. En laten er I dat nu veel, heel veel zijn. Zo veel zelfs, dat een verdeling van de prijs onder die inzenders geen enkele zin had. We hebben daarom dan ook besloten, de prijs in drieën te splitsen. Zodat er dus prijzen zijn van 8.33. Deze prijzen werden na loting toe gekend aan de volgende inzenders: M. BASTIAANSEN Nassaustraat 2A Breda J. v. KOEVERINGE Doclstraat 66 Krabbendijke ANT. v. d. BERG Burg. Fr. v. Waesberghestraat 9 Hulst. Wij wensen deze gelukkige inzenders van harte geluk en in de loop an deze week kunt U een postwisseltje tegemoet zien. En hiermede zijn wij dan gekomen aan het slot van onze voetbal- oto. Gezien de zeer grote aantallen inzendingen, die iedere week jpnieuw binnenkwamen, menen wij te mogen concluderen, dat de toto in de smaak is gevallen en U er veel sportgenoegens aan heeft beleefd. Onzerzijds danken wij U allen voor Uw medewerking om onze toto zó te doen slagen. Els

de Stem | 1957 | | pagina 1