RADIO Financieel geknoei f Wonderlijke v vereld TELEVISIE RAK0NA HET SPOOR VAN DE VERRADER Klein drama Bnitenbijts PasWaD Pc Stem ADENAUER BRENGT NIEUWE TROEVEN MEE UIT AMERIKA Schaduw over de verhouding tussen Londen en Washington ZORG VOOR BRABANT BURGERLENING Opperpotsenmaker van de Tsaar bleef liever op de Botermarkt A //at een r Kna p öp d ie e schuur met Ceta- ■Beve 1 R A D O P R O G R A M M AS Minder belasting op overwerk TWEEDE BLAD ZATERDAG 1 JUNI 1957 Deze week in het buitenland Gedood door radar Twee Amerikaanse studenten vermist Rekenkamer controleerde Nieuw-Guinea Liturgische Kalender Griep woedt voort TELEVISIEPROGRAMMA Door WILLIAM L. WORDEN 5, 4, 6.15 rin. Café ig staan- ing. irSchie- ir: Schie- i society, ur: Ker- ur: Duis- goes. Kees ;t 3 uur: f)E Ver. Staten zullen ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk niets doen, wat de kwestie van de Duitse hereniging kan schaden. De hereniging van Duitsland is een aangelegenheid, welke moet worden opgelost, vooraleer er een alom vattende ontwapeningsovereen komst met de Sovjet-Unie zal wor den afgesloten. Met deze toezegging van presi dent Eisenhower werd het bezoek besloten, dat kanselier Adenauer de afgelopen week aan Washington heeft gebracht. Het doel van dit bezoek was juist opheldering te verkrijgen over de Amerikaanse steun voor de Duitse hereniging in verband met het stre ven naar een ontwapeningsover eenkomst. Op de conferentie van de subcom missie der Ver. Naties voor ontwa pening te houden is de kans toe genomen, dat er een beperkte ont wapeningsovereenkomst tot stand komt, o.a. omdat de Sovjet-Unie en Amerika elkaar op het punt van wederzijdse luchtinspectie een eind- weegs genaderd zijn. Hoe berpoedigend dit op zichzelf ook mag klinken, voor West-Duits- land stak er iets verontrustends m, omdat men in Bonn de opvatting koesterde, dat de hereniging van Duitsland en de ontwapening moes ten samengaan. Vóór ontwapening moest er eerst een politieke ont spanning komen en daarom moest ook een der ernstigste haarden van spanning in Europa, de splitsing van Duitsland, worden opgehesen. Kanselier Adenauer rekende voor dit standpunt op de instemming van de grote NAVO-bondgenoten, met name van Amerika en kon daarmee de suggestie van de Westduitse so cialisten weerstaan om liever met de Sovjet-Unie en zelfs met de door Bonn niet erkende Oostduitse re gering over de hereniging te gaan onderhandelen. De uitzichtloosheid hiervan heeft Adenauer als het wa re vóór zijn vertrek naar Washing ton nog eens willen onderstrepen door zijn antwoord op de Russische nota, waarin hij de Sovjet-Unie vraagt nu eens met een reëel plan voor de Duitse hereniging voor de dag te komen. Na tot nu toe telkens praktisch alleen nieuwe bezwaren daartegen in het midden te hebben gebracht. MET deze herinnering aan Rus sische onhandelbaarheid ging Adenauer naar Washington, waar het er intussen om ging te peilen, of Amerika de Duitse hereniging reëler wilde bevorderen. Wanneer de Ver. Staten ook aan het stand punt vasthielden, dat er geen ont wapening zonder hereniging van Duitsland mogelijk was, vond dit zeker bevestiging en werd de juist heid van Adenauers politiek hier mee onderlijnd, wat dan tevens van belang is met het oog op de aan staande Westduitse verkiezingen. Intussen hield men in Londen ontwapeningsbesprekingen, waarbij de Duitse eenheid niet in het ge ding was. Er was dus wel reden voor enige opheldering of precise ring. Deze is nu gekomen mpt het ge zamenlijk Westduits-Amerikaans communia.ué aan het slot van Ade nauers bezoek bij Eisenhower. De Duitse hereniging geldt ook in Amerikaanse ogen nog steeds als voorwaarde voor een alomvattende ontwapeningsovereenkomst. De ontwapeningsbesprekingen te Londen nu hebben slechts een be perkte overeenkomst in uitzicht gesteld. Een dergelijke overeen komst zou de spanning in de we reld kunnen verminderen. Toets steen daarvoor zou de houding van Sovjet-Rusland tegenover het vraagstuk der Duitse hereniging kunnen zijn. ]YJEN wil het er dus op wagen met de ontwapening te beginnen, in de hoop dat daarna terwille van de Duitse hereniging ontspanning wordt verkregen. Adenauer is hier mee akkoord gegaan een grote concessie van zijnentwege maar niet zonder een waarborg op de agenda te brengen voor het nader- bijbrengen van een oplossing voor het herenigingsvraagstuk. Hij heeft voorgesteld een conferentie van de Grote Vier te houden met het ver werkelijken van een eerste ontwa peningsfase, waarop dan de Duitse hereniging behandeld moet worden. Amerika zou zich hierover met En geland en Frankrijk verstaan. Deze landen hebben reeds ver klaard hiertegen geen bezwaar te maken. De grote vraag blijft nu, hoe Rusland hiertegenover staat. Een negatieve reactie is voor Mos kou echter al bijna even bezwaarlijk als een positieve, omdat het daar mee Adenauers verkiezingskansen al evenzeer in de kaart speelt. INTUSSEN is er weer een schaduw over de verhouding Londen-Was- hington gevallen, omdat Engeland op eigen houtje het handelsembargo ten opzichte van communistisch China gaat verzachten. Dit is voor Amerika een teer punt, omdat het de regering in Peking nog steeds niet wil vergeven, dat ze indertijd de Koreaanse oorlog door haar in terventie zo zeer verlengd heeft. De Britten minden echter, dat Chi- niet slechter behoeft behan deld te worden dan de overige com munistische landen. Wat zullen nu de andere landen doen, die ook het strenge embargo handhaafden? En geland de handelsvoorsprong gun nen of Amerika alleen laten staan? In Los Angeles is bekendge maakt dat in '54 'n man is over leden, 14 dagen nadat hij in wendige brandwonden had op gelopen door de straling van een radar-antenne. De man stond, toen het ongeluk gebeur de, op korte afstand van een een radar-antenne en kreeg binnen enkele seconden een gevoel alsof hij verbrandde. Uitwendig was er niets aan hem te zien, doch uit een on derzoek bleek dat zijn „inge wanden" gekookt waren". Dit ongeluk is tot op heden uit veiligheidsoverwegingen geheim gehouden. Aan de Oostenrijks - Hongaarse grens worden sedert zondag twee Amerikaanse studenten vermist, die een trektocht door Oostenryk maak ten. Een Oostenrijkse douanebeambte heeft zondag gezien dat Hongaarse grenswachten, wier signalement over eenkwam met dat van de vermiste studenten hebben meegevoerd. De studenten, Myron Gilbert en Warren William Hair, die ongeveer 20 jaar zijn, hadden voor hun ver trek in een jeugdherberg gezegd, dat zij een kijkje in het grensgebied wil den gaan nemen. I-JET naar voren schuiven van het Deltaplan naast enkele andere grote projecten zoals de Rijnkana lisatie en de Zuiderzeewerken kan allicht de indruk wekken, dat an dere dringende taken op water staatsgebied uitstel zullen moeten lijden. In de Memorie van Antwoord be treffende de Deltawet verklaren de ministers gelukkig echter, dat het tijdsprogramma voor de grote wer ken voldoende ruimte zal moeten laten om ook andere werken, die wellicht minder spectaculair, maar daarom in hun kader niet minder belangrijk behoeven te zijn, in het daartoe gewenste tijdsbestek tot uitvoering te brengen. Tot deze andere werken van groot belang behoren ook de noodzake lijke waterstaatswerken in west- Brabant. Dat hier met name ook op deze urgente werken wordt ge doeld, bewijst de door minister Al- gera in dezelfde Memorie uitge sproken verwachting, dat binnen kort kan worden overgegaan tot uitvoering van de werken, die in de zo dringende behoeften van Bra bant moeten voorzien. Op één punt moeten we echter van teleurstelling gewagen. Dit betreft de watervoorziening voor de landbouw in droge perioden waaromtrent de Memorie zegt, dat het hier om een samenstel van uit gebreide waterstaatkundige en cultuurtechnische voorzieningen gaat. waarover vooralsnog geen doorwerkt schema ter beschikking staat. Het werd daarom prematuur geacht thans op de vraag naar de financiering dezer voorzieningen in te gaan. Na het verschijnen van het eerste rapport der provinciale commissie over de waterbeheersing in Noord brabant is dit wel 'n domper op de verwachtingen. In dit rapport werd overigens voor de watervoorzie ning gerekend op het tot stand ko men van het Zeeuwse zoetwater- meer, waarop men in ieder geval toch nog 15 tot 25 jaar zou moeten wachten. Doet men niet beter zijn aan dacht te concentreren op de moge lijkheden van watervoerziening, welke de Maas Noordbrabant biedt? Het Amsterdamse gemeentebe- heeft als antwoord op het be sluit van de regering inzake de IJ- tunnel o.m. besloten een lening uit te schrijven in kleine coupures, om de werkzaamheden van dit jaar te financieren. Het doet ons deugd te vernemen, dat een college, waarin socialisten de boventoon voeren, naar dit middel grijpt. Als er in het kader van de beschouwingen over bezitsvorming gesproken wordt over spreiding van kapitaal door middel van obligaties en aan delen in kleine coupures, dan hoor den we in de rode hoek nogal eens erg skeptische geluiden. Nu men een levensbelang van de hoofdstad bedreigd acht, is dit middel opeens uitstekend. We hopen, dat er in die lening nu ook eens ernstige aan dacht besteed wordt aan een denk beeld, in het V.V. van de Eerste Ka mer over de begroting van finan ciën geopperd. Het denkbeeld na melijk om een volkslening voor de woningbouw in kleine coupures en op aantrekkelijke voorwaarden uit te schrijven. De IJ-tunnel is be langrijk. Het sneller opruimen van de woningnood dunkt ons nog be langrijker. Als men een brede mas sa warm weet te maken voor het bijeenbrengen van gelden te dezen behoeve, dan is dit een vorm van bestedingsbeperking, heel wat sym pathieker dan het verder afromen van de inkomsten door middel van belastingen. De aanwending van die gelden wordt dan doelbewust gericht op een groots doel. En het sparen, dat men de massa tegenwoordig zo aan- preekt, wordt er op aantrekkelijke wijze door bevorderd. (Advertentie) Toen Tetje Roen op verzoek van het Amsterdamse stadsbestuur eens op trad voor Tsaar Peter de Grote, was deze zo verrukt, dat hij Tetje Roen de positie van opperpotsenmaker aan het Tsarenhof aanbood. Deze voor stelling vond plaats bij Tsaar Peter's bezoek aan Nederland in het Heren logement, waar de tsaar verbleef. Tot ieders verbazing antwoordde deze merkwaardigste aller markt- clowns op dit aanbod, dat hij liever bleef op de Botermarkt het hui dige Rembrandtplein. En de geschie denis heeft Tetje Roen gelijk gege ven. Want. Lees dit en vele andere kostelijke geschiedenissen in het prachtige cir cusalbum ..De Bonte Droom van het Circus". Voor uw ogen ontrolt zich het interessante schouwspel van het circus vanaf het allereerste begin tot groots opgezette massastukken in drie pistes tegelijk, zoals Barnum Bailey. Het is een boeiend en afwis selend verhaal met talloze penteke ningen en vele kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus kenners bij uitstek J. van Doveren en Fred. Thomas. U kunt dit ^boek werk kopen voor slechts f 2.50 bij uw room boter leverancier of recht streeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteral- bum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk Uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor rijksbo- termerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag 667-00 Bij een onderzoek van de Al gemene Rekenkamer naar het beheer van kassen en voorra den op Nieuw-Guinea is geble ken, dat de rekeningen over 1950 en 1951 vele onjuistheden bevatten. Hetzelfde was het ge val met de cijfers van de maan delijkse overzichten van de kas- mutaties. Het onderzoek heeft drie maanden geduurd. De vergelijkende begrotingsre- kening-kasoverizht leverde, nadat alle correcties waren aangebracht, voor 1950 per saldo een verschil op van ruim 33.000 gulden en voor 1951 van ruim 12.000 gulden. Dit blijkt uit bet verlsag van de Al gemene Rekenkamer, dat de mi nister van Zaken Overzee aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Ook in de begrotingsrekening over 1952 bleken na onderzoek nog eni ge correcties noodzakelijk. Het vermoeden, dat de ambtenaar, belast met het opmaken van begro tingsrekeningen, de cijfers daarvan voor het indienen had veranderd om ze te laten kloppen met de cijfers ZONDAG 2 juni. Wit. 6e zondag na Pasen. 2e gebed (in stille Missen) H.H. Marcellinus. Petrus en Eras mus. 3e (2e) voor de Missie. Credo. Prefatie van Hemelvaart. MAANDAG 3. Wit. Mis van Hemel vaart. 2e gebed voor de Missie. Prefatie van Hemelvaart. DINSDAG 4. Wit. H. Franciscus Car- raciolo. 2e gebed voor de Missie. Prefatie van Hemelvaart. WOENSDAG 5. Rood. H. Bonifatius. 2e gebed voor de Missie. Prefatie van Hemelvaart. DONDERDAG 6. Wit. H. Norbertus. 2e gebed voor de Missie. Prefatie van Hemelvaart. VRIJDAG 7. Wit. Mis van Hemel vaart. 2e gebed voor de Missie. Prefatie van Hemelvaart. ZATERDAG 8. Rood. Vigilie van Pinkteren. Prefatie, Communican- tes en Hanc Igitur van Pinksteren. Gloria. Geen Credo. (Advertentie) Een 24-jarige Hongaarse vluch teling uit Oostenrijk heeft donder dag bijna zijn leven verspeeld toen hij nog een keer op Hon gaarse bodem wilde staan. Op een wandeling langs de grens verliet hij even een groep vrien den om een paar stappen op Hongaars gebied te doen. Hij trapte op een landmijn die ont plofte. Met een gebroken been en andere verwoningen slaagde hij er evenwel in naar Oosten rijksgebied terug te kruipen. van de kasoverzichten, werd beves tigd. De Algemene Rekenkamer rap porteerde haar bevindingen aan de gouverneur. Naar aanleiding hiervan werd de betrokken ambtenaar over zijn onjuiste handelwijze onderhouden Ter verontschuldiging van 't gebeur de werd gezegd, dat de administra tie, vooral in de laatste jaren, met grote moeilijkheden had te kampen door gebrek aan personeel en door het tussentijds veranderen van de boekhouding en de begrotingsopzet. Uit een aan de Rekenkamer toe gezonden proces-verbaal over een kasinspectie bleek, dat uit een der landskassen in 1954 gelden waren ontvreemd tot een bedrag van ruim 184.000 gulden en een aan particu lieren toebehor enden som van ruim 12.000 gulden. De rekenkamej verzocht de gou verneur haar mede te delen welke maatregelen waren genomen naar aanleiding van deze diefstal. De gou verneur heeft hierop geantwoord, dat het ontvreemde geld kort na ontdek king van de inbraak, op een bedrag van 1574,35 gulden na, was achter haald en dat de schuldigen, die niet tot het ambtelijke apparaat behoor den. in hoogste ressort waren ver oordeeld. Voor een betere beveiliging van de landsgelden zijn enige maat regelen genomen. (Advertentie) ONTDEKKING Een studente in Florence, J verl-oofd met een Indiër, hie J zei een koopman uit Calcutta te zijn, ontdekte enkele uren voor haar huwelijk dat hij in werkelijkheid de maharadjah J van Simla was. A pparaat In Londen is een nieuw apparaat gedemonstreerd dat pasgeboren ba by's in de eerste dagen van hun le ven helpt ademhalingsmoeilijkheden te overwinnen. Dit apparaat, de „pneumotion", is in Glasgow uitge vonden door de kraamafdeling van de universiteit. De werking van het toestel berust hierop, dat de ge ringste drukverandering in het ademhalingsmasker het gevoelige ventiel van een elektronische rege laar in werking stelt. Botsingen In Tours, Frankrijk is het tot botsing gekomen tussen politie en Poujadisten, die probeerden een beslaglegging op een winkel wegens belastingschuld van de eigenaar, te verhinderen. Ver scheidene politiemannen en Pouja disten liepen verwondingen op. Er werden negen arrestaties verricht, (onder de Poujadisten) woont, vaart moeten minderen. Er is een „stilzone" van drie km vóór tot drie km na het dorp ingesteld. Wijden In stukken onder de rubriek „In gezonden'' in de Oostduitse pers wordt voorgesteld bij de huwelijks sluiting een „wijdingsplechtigheid" in te stellen, waarbij door vertegen woordigers van de grote organisaties het woord gevoerd zou moeten wor den en op de taak van het gezin „in onze staat" gewezen, een en ander naar het voorbeeld van de reeds eerder ingevoerde „jeugdwijdin- gen". Klimaten Volgens het Russische blad „Troed" is in de omgeving van Moskou een „phytotron" bestaande uit 33 kas sen, in werking gesteld. Door dit instrument zijn de Russische geleer den in staat alle klimaten van de wereld kunstmatig op te wekken, en dientengevolge de aanpassings vraagstukken op te lossen, die ont staan als planten aan de invloed van verschillende klimaten worden blootgesteld, aldus nog steeds „Troed". Kaartjes Een rechtbank te Sofia heeft on langs drie Bulgaarse spoorwegbe ambten ter dood veroordeeld, omdat zij een groot aantal spoorkaartjes hebben nagemaakt en verkocht. De drie terdoodveroordeelden zouden sedert 1949 ongeveer 500.000 gulden met het verkopen van valse kaartjes hebben verdiend. Stilte Het Westduitse ministerie van ver- Wat heb ik toch een peeh: eerst voer en verbindingen heeft bepaald. |jjdcn we schipbreuk en juist nn Sc dat de schepen op de Rijn voortaan ,e wilde ffaan eten komt er ter hoogte van Rhoendorf bij Bonn, schip, waar bondskanselier Audenauer (Advertentie De griep epidemie in het Verre Oosten blijft onverminderd voortwoe den. In Bangkok zijn tot op heden elf doden gevallen. Er zijn 20.000 zie ken in Thailand. In Japan zijn meer dan 100.000 kinderen ziek. ZONDAG, 2 JUNI 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. '8.25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst, 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Anders dan u denkt, ca us. 10,15 Muz. met co-mm. 10.30 Kerkdt 11,30 Vra- genbeantw. 11,45 De kerk in' de spiegel van de pers, caus. NCRV: 12,00 Vocaal ens. en sol. KRO: 12,15 Gram. 12,20 Wat is het missiewerk in oos en west u waard?, caus. 12,40 Lichte muz 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath.' nws. 13,10 Radio dansconc. 13,45 Eoekbespr. 14,00 Viool en piano 14,30 Koorzang 15,00 Klankb. over het Friese land en volk 15,30 Gram. 15,45 Muz caus. 16,15 Sport 16,30 Vespers NCRV: 17,00 Geref. kerkd. 18.30 Koorzang 19,00 Kerkelijk nws. 19,05 Gram. 19,25 Zondagavondgespr. KRO: 19,45 Nws. 20.00 Gevar.progr v.d. mil. 20,30 Act. 20,45 Symrf.ork. en sol. 21,15 U bent toch ook van de partij? caus. 21,25 De berg der verschrikking,hoorsp. 22,20 Prom.ork. en sol. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Studentenork. 23,35-24,00 Kanvermuz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8,00 Nws. en postduivenber 8,18 V.h. platte land 8,30 Weer of geen' weer 10,00 Geest, leven, caus. 10,15 Amus.muz, 10,40 In de tuin der poëzie 11,00 Strijkork. 11,20 Ca baret AVRO: 12.00 V.d. strijdkr. 12,50 Even afrekenen, Heren! 13,00 Nws.' 13,05 Meded. of gram. 13,10 Carillonspel 13,20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14,20 Radio Filh. ork en sol. 15,10 Het intern, geofysisch ja-ar caus. 15,30 Disco-caus. 16,10 Dans- muz. 16.30 Sportrevue VARA: 17,00 Gram. 17,30 Hoorsp. v.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl 18,05 Sportjourn. VPRO: 18.30 Remon'str. kerkd. IKOR: 19.00 Kerkd. v.d. jeugd 19,30 Radiozondagsblad AVRO: 20.00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,35 De gouden vlinder, hoorsp. 21,15 Gevar.proj|T. 22,00 Journ. 22,10 Hersen- gym. 22,35 Gram. 23,00 N-WS. 23,15-23,55 Lichte muz. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerber 12,34 Amus. ork. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Gram. 16.45 Omr.ork. 17,15 Sportuitsl. 17.30 Gram. 18.05 Volkszang 18,25 Gram. 18.30 Godsd.halfuur 19.00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Gevar.-progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22,11 Gram. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12.15 Gram, 13.00 Nws. 13,10 Gevar. muz. en sportber. 17,00 Nws. 17,05 Gram. 17,15 V.d sold. 18,00 Gram. 19,00 Kath. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22,10 Lic-hte muz. 22,55 Nws. 23,00 Gram. 23,55 Nws. Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 BREDA. Telef. 38685 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t.o. Raming) Telef. 35227 MAANDAG, 3 juni 1957 HILVERSOM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Gew. muz 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 S'portuitsl. 8,25 Gram. 9.00 V.d. zie ken 9,25 V.d. vrouw 9,30 Gram. 9,35 Wa terst. 9,40 Mastklimmen. 10,15 Gram. 10,35 Theologische etherleergang 11,20 Gevar. progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,45 Wordt uw vakantie een succes?, caus. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Striikkwart. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17.30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugd- uitz. W. A. Leeuwin: Een dagje uit met de school in Paramaribo 18.00 Orgelconc. 18,30 Sport 18,4o Gram. 18,45 Boekbespr. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Houtbla- zersens. 19,25 Gram. 19.35 Volk en staat, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,45 Jan steen, hoorsp. 21.55 Gram. 22,15 Kamerork. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Gram. 23,40- 24,00 Evangelie in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram, 8,00 Nws. 8.18 Gram. 8,50 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Mor gen w, VARA: 10,20 Gram. 10.50 Lichte muz. 11,15 Pianovoordr. 11,40 Voordr. 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.d. platteland 12.38 Pianoduo 13,00 Nws. 13,15 V.d. middenst. 13,20 Lichte muz. 13.45 V.d. vrouw 14,00 Strijktrio 14,25 Gevar.progr. 15,25 Zestig minuten voor boven de zestig 16,25 Gram. 16.50 Orgel, harp viool en zang 17,15 Vakan- tietips 17.50 Mil. comim. 18,00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18,50 Cursus open baar kunstbezit 19,00 Gram. 19,35 Act. 19,45 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: 1 Pas o-p de zwarte rat. 2 Mechanisatie bij de oogst. 3 De runderhorzelbestrijding 20,00 Nws. 20,05 Operetteconc. 20,45 Horen en bezorgen 21,25 Lichte muz. 21,50 De gro te kans van 1957, caus. 22,05 Met de plaat op reis 22,30 Cello en piano 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. ERUSSEL. 324 m. 12,00 Gra/m. 12,30 Weerber. 12.34 V.d. landb. 12,42 Gram 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V.d. zie ken 17,00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17,45 Meisjeskoor 18,00 Franse les 18,15 Grarru 18,20 Prot. caus. 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Idem 20,00 Kamermuz. 20,50 Gram. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,13 Gram 21,30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22,11 Gram! 22,47 Idem 22,55-23,00 Nws. BRUS'SEL, 484 m. 12.00 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Verz.progr. 15,00 Gram. 15,30 en 16,05 Idem 17,00 Nws 17,10 Gram. 17,30 Kamermuz. 17.50 Gram. 18,40 en 19.10 Idem 19,30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22,10 Symf.ork. en sol. 22,55 Nws. ZONDAG, 2 JUNI 1957 FRANS BELG.: 19,00 Avonturen fn het Verre Westen 20,00 Act. 20,40 Cabaret 22,15 Bienvenue Mr. Marshall, film. Hier na: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14.30 V.d. kleuter* 14,45 V.d. jeugd 14.55 Feuill. 15,10 Reis routes. 15,45-17,45 Eurovisie: Sportrep. uit Parijs 19,00 Feuill, 19.25 Journ. 19,45 Met een luipaard op' schoot, film 20,10 Intern, variété-progr. 22,10 Nws. en sportact. MAANDAG, 3 juni 1957 NCRV: 20,30 Gazoully. film 20.40 V.d. vrouw 21,05 Filmkader 21,25 Voordr. 21,50 Dagsluiting. FRANS BELG.: 19.00 Sport 19,30 Kook- praatje 20.00 Act. 20,40 Télé-matoh 21,40 Gevar.muz. 22,10 Wereldnws. ,,Om de bereidheid tot overwerk te bevorderen" heeft de minister van Financiën, H. J. Hofstra, besloten per 1 juni de loonbelasting op over werk loon te verlagen. Dit meldt „De Telegraaf". Met ingang van die datum zullen overwerkionen worden belast volgens het tarief van bijzondere lonen, wat in feite betekent, dat de overwerkers in tal van bedrijven minder belasting gaan betalen. Als overwerk wordt be schouwd de arbeid, die wordt verricht buiten de normale arbeidsduur van het bedrijf. Niet als overwerk wordt beschouwd: a. De nacht- en zondagsdiensten in bedrijven, die hier normaal op zijn aangewezen; b. Een verlenging van arbeidsduur, die later wordt gecompenseerd door verkorting van arbeidsduur. 26) ••Het is een verduivelde schande", zei hij, „maar ik kan het niet hel pen. Buiten staat een vrouw, die een geweldige herrie schopt. Ze wil alleen jou spreken, en ze moet je op gaande voet een boodschap overhan- raken"^ ^an ^aar onm°geHjk kwijt- Carter schudde zijn hoofd en tracht- ...1zlJngedachten te ordenen. Het het Tamil-meisje zijn, dat oor haar toch betaald wilde wor- o, en dat had ze dan ook dubbel en dwars ve diend. Maar op welke manier kun je iemand betalen en hoe veel voor je leven?" Het was echter niet de Tamil- vrouw. Het was een heel vuile en bovendien een heel woedende Malei- se vrouw, die dreigend naar Mau Keek en naar de deur wees. Pas toen hij naar buiten was ge- g5ai?1 cn deur achter zich had dichtgemaakt wendde de vrouw ziel tot Carter. Plotseling was haar vui le gezicht een en al glimlach. ,,Veel mijlen gelopen", zei ze. „Ali-Hamid- ik". De vrouw frommelde wat in haar sarong en bracht een gekreukt pa piertje te voorschijn. ,,Van Ali", zei ze. „Toean: John Weid heeft vroeger in China gewoond. Zijn vrouw en kind zijn daar nog steeds. Bandieten bezoeken hem dikwijls. Ali". Het bezoek aan Kuala Lumpur had iets van een anticlimax. Gedurende het grootste deel van de rit mopper de Frank Mau tegen zichzelf: „Ik ben een snert detective. In Oakland zou ik nog geen hondenvanger kun nen worden. Dat zoiets juist mij moet overkomen. In de eerste plaats zou ik hebben moeten onderzoeken waar zijn familie ergens verbleef. Maar hij is net een klein schrikachtig konijn tje. De gedachte kwam helemaal niet bij me op, dat...." Ook Richlander was knorrig en bleef bijna de hele tocht in gedach ten verzonken. Eenmaal slechts zei hij wat. „Ik heb heel wat glaasjes met hem gedronken. Altijd als ik in de club ben is hij er ook. Ik mocht hem altijd nogal maar nu.." Carter zei niets. Ali Hamid's vrouw, die achter in de auto zat. lachte iede re keer tegen hem als hij zich om draaide. Voortdurend kwam dezelfde gedachte bij hem op: De inlichting moet juist zijn. Telkens en telkens moest hij zichzelf opnieuw geruststel len, dat Ali Hamid, of hij nu in een ziekenhuis lag of niet, er niet de man naar was om in dit soort dingen een vergissing te maken. In het hotel van de spoorwegen pikten ze Ian Mc Lees op, die met een speciaal vliegtuig van Singapore was overgekomen, maar die al even weinig spraakzaam was als de ande ren. De grote Schot sukkelde achter de drie mannen van Ulu Laong aan, toen ze naar binnen liepen langs de zelfde Sikh, die nog altijd bij het kantoor van de rubbermaatschappij op wacht stond, zijn tulband nog even smerig als vroeger en met min der uitdrukking op zijn gezicht dan ooit. In het kantoor maakte de kleine John Weid, op wiens gezicht de spo ren van de koorts altijd zichtbaar zouden blijven, aanstalten om op te staan, lachte dan alleen maar en bleef zitten. ..Heren", zei hij, „dat doet me plezier. Ik heb al van de overwinning gehoord.. Je zou hier voor een promotie moeten krijgen, luitenant." Richlander ging in een stoel zitten en McLees en Carter volgden zijn voorbeeld. Maar het was Mau die begon te praten. De Chinese stem klonk zacht. „Mijn ouders woonden in Kanton", zei hij. „Het waren boeren en ze wil den hun grond niet verlaten toen de communisten kwamen. Een lijd lang dachten ze, dat ze goed gehandeld hadden. De nieuwe regering was even goed of zelfs nog beter dan de oude. Maar toen kwamen er geen brieven meer en direct daarna kreeg ik be zoek van een man. Om moeilijkhe den te vermijden voor mijn ouders de mensen waar ik van hield zou ik met geld over de brug moe ten komen". Hij pauseerde even, terwijl hij Weid schérp in het oog hield. Weids ge zicht vertrok zenuwachtig en zijn han den beefden, toen hij een sigaret aan stak. Nog altijd op zachte toon ging Mau's stem verder. Hij vertelde het verhaal van de betalingen, de grote moeite, die hij moest doen om aan geld te komen soms was het hem onmogelijk geweest om op tijd te be talen. „Ik had evenwel geen andere keus", zei hij, „tenzij ik misschien de zaak van de communisten in Ma- lakka op een of andere manier van dienst had kunnen zijn. Ik werd er over aangesproken, omdat ik voor de regering werkte, ofschoon toen niet als inspecteur van politie'.' Weids ogen staarden naar het vloei- blad, dat op zijn burau lag. „Mijn ouders zijn nu al lange tijd dood", zei Mau, mijn moeder stierf aan een besmettelijke ziekte, mijn va der werd terechtgesteld. Maar pas gisteren gelukte het mij om de man te vinden en te doden die mij belogen had en zich mijn geld had toegeëi gend". Ditmaal duurde de pauze heel lang en de stilte* hing als een wolk in de kamer. Mau vroeg: „Hoeveel heb je moe ten betalen om je vrouw en je kind te redden, meneer Weid?" Misschien was de man achter het bureau werkelijk wat in elkaar ge schrompeld, maar toen hij eindelijk opkeek waren er geen zenuwtrekkin gen op zijn gezicht meer te bespeu ren en zijn handen leken bijna kalm. Hij zei: „Tienduizend Amerikaanse dollars, voordat mijn geld op was. Ik zag geen andere weg om hen te beschermen en het was me niet ge lukt om hen hier te krijgen. Mijn vrouw is half Chinees". „Wat deed je daarna, meneer Weid?" Mau's slem klonk nog altijd even zacht. Weid draaide zijn hoofd van links naar rechts, niet om nee te schudden, maar op de manier van iemand, die zich van een onaange name reuk wil ontdoen of tracht zijn hoofd uit een net te bevrijden. „Je zult het wel weten", zei hij, „anders zouden jullie niet hier zijn. Al zes maanden lang heb ik inlich tingen verstrekt. Ik luister naar de telefoongesprekken en lees de gehei me berichten en geef de inlichtingen door aan iemand, die me elke dag op straat ontmoet. Hij geeft de in lichtingen per radio door aan de men sen in de rimboe. Daardoor heb ik mijn vrouw uit de gevangenis kun nen houden en mijn kind heb ik van de hongerdood gered. De planters zijn onachtzaam en niemand verdacht me. Ik voerde zelf ook onbedachtzame te lefoongesprekken om de verdenking op het net van de telefoon te doen vallen, opdat het er op zou lijken, dat de lijn afgetapt was. Heel langzaam richtte hij zijn bleke ogen op Carter en zei: „Ik wist wel, dat we jou snel uit de weg zouden moeten ruimen om te voorkomen dat dit zou gebeu ren. Jij \vas vanaf het begin gevaar lijk". Het gebrom van Ian McLees ver brak de doodse stilte. „Wie was er nog meer bij betrokken?" vroeg hij. Weid lachte zwakjes. „In Ulu La ong", antwoordde hij, „de halfbloed Jimmy Quon. Niet ver van de fa briek had hij een radio in de rimboe verborgen. Hij stond in verbinding met Kuala Lumpur en met de man nen, die de rimboe-troepen aanvoer den. Ik hoop. dat hij een onbehaaglij ke dood gestorven is". Nu lachte Weid breeduit. „Het is zo simpel", zei hij, „wanneer iemands onschuld niet in het geding is. Ik overtuigde. Heath ervan, dat ik in verbinding stond met de geheime inlichtingen dienst met u, heren en dat zij verlangden, dat hij mij telefonisch al zijn inlichtingen zou verstrekken. Ik vertelde hem, dat alleen op deze wijze verdere geweldplegingen en moorden te voorkomen waren. Heath is onschuldig, ofschoon hij een grote gek is geweest". Hij wachtte even al vorens verder te gaan. „In werke lijkheid". zei hij, „zal hij zich mis schien wat geruster gevoelen als hij weet, dat zijn ongeweten medewer king niet veel schade heeft gedaan. Via de radio kregen wij altijd van Quon dezelfde inlichtingen. Op die ba sis werden de bewegingen van de troepen alsmede de overvallen en hinderlagen geregeld". Richlanders stem kraakte. „Twaalf mannen en een vrouw zijn in hin derlagen gevallen en vermoord!" Hij hield even plotseling op als hij was begonnen. Weid slaagde er in om zwakjes en op bijna sympathieke wijze te glim lachen. „Ik kon er niets aan veran deren", zei hij. „Ik had geen geld meer". Hij stond op uit zijn stoel. „Ik zal op het toilet mijn hoed pak ken, dan kunnen we vertrekken, hoofdinspecteur". (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3