Tweede H-bom Britse ontploft T waa if i aar geëist in Nieuwlandse moordzaak De „Cornet" in Nederland Prijsstabilisatie is nu bijna onmogelijk Opstandelingen brengen driehonderd dorpelingen om Deugdelijker basiscursus voor technisch onderwijs Monstrans met H. Hostie gestolen Explosie van 15 mei was slechts voorbereiding DAGBLAD VOOR ZEELANl Militaire jeep tegen twee bromfietsers Dode en één gewonde Overeenkomst lussen Polen en Ver. Staten Rode Kruis krijgt Nansen- medaille Dr. Hugenholtz Dierenbescherming overheidstaak Iets warmer Nagy terug in Boedapest Miller schuldig bevonden Nederlander gewond bij ongeval in Spanje Drama in de bergen In Eindhoven Middenstand over huurcompensatie Ontstellend bloedbad in Algerië „Kunst" komt onder Staatssecretaris Verkeersonderricht in Rusland Chocolade voor vluchtelingen Opgejaagd dier Necropolis ontdekt door middel van elektro-peilingen 97e JAARGANG No. 22468 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Heigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numra. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Z A T E R D A G 1 JUNI i:i7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitbuitend in de Zeeuwse editie r 0 14 per mm. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 pei mm>. Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTRURG, ~NiIuwstraat 41, tel. "Q-_35)_ Het prototype van de „Cornet 4" van de Havillandfabrieken uit En geland heeft vrijdag een bezoek aan Schiphol gebracht voor demonstra tievluchten met K.L.M.-vliegers en deskundigen. We zien het toestel hier tijdens de start van de demon stratievlucht. Vrijdagmiddag is op de Sliffertse straat te Eindhoven een militaire jeep die een paard en wagen wilde passe ren, in botsing gekomen met twee van de andere kant komende brom fietsers. Een van deze, de 85-jarige J.B. uit de Zeelsterstraat te Eindho ven, werd op slag gedood. De andere de 17-jarige van de K. uit Veldhoven werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Waarschijnlijk zal dinsdag a.s. de Amerikaans-Poolse economische over eenkomst, waarover sedert 26 februari j.l. onderhandeld is, geparafeerd wor den. Naar men meent te weten omvat de overeenkomst o.a. het verlenen van een krediet van 15 miljoen dollar aan Polen, de levering door de Ver. Sta ten van landbouwproduktcn tot een bedrag van 70 miljoen dollar en voor bereidende maatregelen voor de her vatting van de in dollars luidende vooroorlogse buitenlandse Poolse schuld. Boven de Stille Oceaan, in het gebied van Christmas-eiland, hebben de Britten gisteren een waterstofbom tot ontploffing ge bracht. Het zou hier de eigenlijke, grote H-bom betreffen, waar om het bij de proeven begonnen is. De ontploffing van 15 mei jl. zou slechts een experiment met een „werkmodel" zijn geweest. Een aantal verslaggevers is getuige geweest van de explosie. De Liga van Rode Kruisver enigingen heeft voor haar bui tengewoon verdienstelijk werk ten behoeve van de vluchtelin gen de Nansenmedaille voor dit jaar gekregen. De onderscheiding, genoemd naar de Noorse ontdekkingsreiziger en Ho ge Commissaris voor vluchtelingen bij de voormalige Volkenbond dr. Fridtjof Nansen, werd in 1954 ingesteld door de toenmalige Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, wijlen mr. G. J. van Heuven Goedhart. Het comité, dat de Nansenmedaille toekent, had in het bijzonder de bui tengewone verdiensten van de Liga ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen op het oog. De eerste Nansenmedaille werd in 1954 aan mevr. Roosevelt verleend, zowel voor haar eigen hulp als die van haar echtgenoot aan vluchtelin gen. In 1955 viel de onderscheiding ten deel aan Koningin Juliana wegens haar persoonlijke stappen bij de pre sidenten Truman en Eisenhower, waarbij zij een nieuwe benadering van de oplossing van het vluchtelin genprobleem voorstelde. In 1956 werd een speciale postume onderscheiding verleend aan dr. G.J. van Heuven Goedhart wegens zijn verdienstelijk werk als Hoge Commis saris der V.N. voor de vluchtelingen. In de jaarvergadering van de Ne- derlandsche Vereniging tot Bescher ming van Dieren te Enschede, heeft de voorzitter, dr. mr. W. Hugenholtz gezegd dat de dierenbescherming en zeker de verplegende dierenbescher ming in de asiels tot de sociale taak der overheid behoort. De gemeenten zei hij, incasseren al het geld van de hondenbelasting (soms wel tienduizen den guldens) maar laten de zorg voor de zwervende, gewonde en zieke die ren rustig over aan de particulieren. Gelukkig zijn er op deze regel enkele moedgevende uitzonderingen. Een viermotorige straalbommenwer- per heeft de bom hoog boven de oceaan afgeworpen. Tevoren had een groep vliegtuigen een uitgestrekt zeegebied afgezocht, om er zeker van te zijn dat geen enkel schip zich in de buurt be vond. De plaats van de explosie bevindt zich op ongeveer 6700 kilometer ten oosten van Japan en op bijna 2000 km afstand van de Hawaii-eilanden. De waterstofbom heeft, zoals men weet, een veel krachtiger uitwerking dan c«e „eenvoudige"' atoombommen, zo als die boven Hirosjima en Nagasaki werden afgeworpen. Voor de splitsing van waterstofatomen moet een gewo ne atoombom als „slaghoedje" worden gebruikt, omdat de hitte die ervoor nodig is, op geen enkele andere ma nier kan worden verkregen. BOVEN Singapore is ,,gele regen" gevallen. Sommigen geloven, dat het verschijnsel veroorzaakt is door de Britse H-bom-explosie boven Christ mas-Island. TE KöNIGSTEIN komt dit jaar van 29 augustus tot 1 september het ze vende congres ..Kerk in Nood" bij een. In het bijzonder zal men zich bezig houden met de nationalisti sche tendenzen van de Russische po litiek. EEN ROTTERDAMSE schilder, 64 jaar oud, die op een balkon aan het verven was en een keukentrapje ge bruikte, verloor het evenwicht en sloeg over de balkonrand. Hij kwam twaalf meter lager op de stenen te recht en overleed op weg naar het ziekenhuis. OOST-DUITSLAND zou zijn Volksle ger met 35.000 man willen verminde ren. HONDURAS en Nicaragua hebben toegezegd, dat zij alleen met vreed zame middelen zullen trachten hun meningsverschillen uit de weg te rui men. Verwachting van het K.N.M.I. j tot vanavond, opgemaakt gister- 2 avond te 23.15 uur: Aanhoudend 2 2 droog en op de meeste plaatsen 2 jonnig weer. Weinig wind. maar 2 2 'atigs de kust in de middag zee- 2 wind. Iets warmer dan gisteren. 2 Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte wind uit veranderlijke richtingen. Over a^8emeen mooi tot bewolkt. Maximum temperaturen 16 - 22 5 graden. J Vandaag: zon onder 20.50 uur, 2 maan onder 23.14 uur. Morgen: 2 zon op 4.25 uur, zon onder 20.51 2 uur, maan op 8.55 uur, maan onder 23.48 uur. Maandag: zon op 4.«o uur, maan op 10.13 uur. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen in Wenen zouden er in Boedapest .hardnekkige" geruchten gaan, dat de voormalige Hongaarse premier Nagy uit Roemenië naar Boedapest is teruggebracht. Nagy was het vorig jaar, na eerst zijn toevlucht bij de Zuidslavische ambassade in Boedapest te hebben gezocht, naar Roemenië gebracht. Hij zou zich op het ogenblik in de staats gevangenis van de veiligheidspolitie in Boedapest bevinden. De 41-jarige Amerikaanse toneel schrijver Arthur Miller, echtgenoot van de Amerikaanse filmster Marilyn Monroe, is vrijdag door een Washing- tonse rechter schuldig bevonden aan „minachting van het congres". Er waren tegen Miller twee aan klachten ingediend en hij is aan beide schuldig bevonden. Dit betekent dat hij in beide gevallen maximaal tot een jaar gevangenisstraf of duizend dollar boete kan worden veroordeeld. Miller, die geweigerd had te ant woorden op vragen omtrent voormali ge connecties met de communisten, is nog niet veroordeeld. De Utrechtse arts J.B. Bussemaker is ernstig gewond geraakt, toen zijn auto bij Burgos In Spanje in botsing kwam met de auto van de heer P, Fournicr, hoofdingenieur van het Ma' rokkaanse elektriciteitsbedrijf. Dr. Bussemaker, de heer Fournier die eveneens ernstig werd gewond en drie andere inzittenden van de beide wagens zijn in een ziekenhuis te Bur gos opgenomen. (Van onze redacteur) Op initiatief van het ministerie van O., K. en W. zullen alle bestaande V.M.T.O.-cursussen van de nijver heidsscholen in het land, met ingang van september van naam wijzigen en heten: cursus O.B.A.O., d.w.z. cursus voor Opleiding Bewijs Algemene Ont wikkeling. Daarmee vinden in het leerplan van de huidige V.M.T.O.- cursus diverse wijzigingen plaats. Deze wijzigingen hebben tot gevolg dat de cursus uitermate geschikt wordt ge maakt voor leerlingen, die na de ambachtsschool uitgebreid, of tech nisch onderwijs willen volgen. Uitgegaan wordt van het leerplan van de V.M.T.O.-cursussen, zoals dat tot dusver bestond. Indien een bestuur van een Nijverheidsschool kan aan tonen, dat er een bepaald aantal leer lingen naar een dagschakelklas van een M.T.S. of een eerste leerjaar van een U.T.S. wil gaan, dan kan dat be stuur worden toegestaan ten behoeve van bovengenoemde groepen van leer lingen drie extra lessen te geven, na melijk één les Engels en twee lessen Duits. De cursus is bestemd voor: a. leerlingen, die het bewijs alge mene ontwikkeling willen behalen, dat toelating geeft tot de cursussen, dieoverleed korte tijd later, nadat hij opleiden tot leraar bij het Nijverheids- eerst nog met zijn vrouw een schuil- onderwijs; hut op een besneeuwde berghelling b. leerlingen, die het examen voor had gebouwd. De vrouw heeft zich al rechtstreekse toelating tot de U.T.S. die dagen met enkele chocoladerepen willen doen; in het leven gehouden. c. leerlingen, die het toelatingsexa men voor de schakelklasse van een M.T.S. willen doen; d. leerlingen, die de B.M.-opleiding voor scheepswerktuigkundige willen volgen. De leerlingen, die het gehele pro gramma van vier avonden per week, gedurende twee jaren volgen, kun nen op deze wijze hun keuze tot aan het examen uitstellen. Voor het Be wijs Algemene Ontwikkeling alleen kan met drie avonden per week wor den volstaan. In Bergen op Zoom zijn de gewenste veranderingen in de V.M.T.D.-cursus, die overigens niet zo omvangrijk ble ken, reeds aangebracht. O In de bergen bij Sinclair, in de Amerikaanse staat Wyoming, is een 45-jarige vrouw gered, die na het ver ongelukken van haar particuliere vliegtuigje 19 dagen naast het lijk van haar man op redding heeft zitten wachten. Ook haar man had aanvan kelijk het ongeluk overleefd, doch hij overleed korte tijd later, Uit de Sacramentskapel van de dekenale kerk te Eindhoven is vrijdagochtend een monstrans gestolen, waarin zich een H. Hostie bevond. De verontwaar diging over deze heiligschen- nende diefstal is groot. De gestolen monstrans is een ju weel van edelsmeedkunst. Het is een antiek zilveren werkstuk, bezet met edelstenen en geheel in barokstijl uit gevoerd. De hoogte is 55 centimeter, het gewicht 2200 gram. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Om eerherstel te geven voor het gebeurde zal zondag in de dekenale kerk het Allerheiligste ter aanbidding worden uitgesteld. Zondagavond wordt op het Wilhelminaplein een plechtige openluchtmis van eerherstel opgedra gen. De gezamenlijke middenstands bonden hebben in een adres aan de Tweede Kamer gezegd, dat de regeringsbeslissing om trent de huurcompensatie bij de middenstand grote ongerustheid heeft gewekt en dat het, gezien de lastenverhogingen van de laatste tijd, bijna onmogelijk wordt nog langer aan de prijs stabilisatie mee te werken. In het adres haalt de commissie van overleg van de middenstandsvak centrales het communiqué van de werkgevers aan, waarin gesproken wordt van een „overcompensatie", vooral in de lagere gemeenteklassen. Deze overcompensatie, zo wordt ge zegd, betekent een beduidende lasten verzwaring van het bedrijfsleven. Verder, aldus het adres, hebben de vastgestelde minimum-bijslagen Een grote groep Algerijnse opstandelingen heeft na een overval op het dorp Meloeza meer dan 300 dorpelingen ver moord. Voor de ogen van vrou wen en kinderen sneden de overvallers alle mannen en jongens de keel af of schoten hen neer. Volgens sommige berichten zou het bloedbad aangericht zijn, omdat dorpelingen contact met de Fran sen hebben gehad. Andere berich ten echter spreken van een ver geldingsactie van het Nationale Be vrijdingsfront in Algerië tegen de Algerijnse Nationale Beweging. Bei de groepen eisen de leiding van het verzet tegen de Fransen voor zich op. De mannen werden uit Meloeza en andere dorpen in de omgeving in het dorpje La Casbah bijeengebracht en daar gedood. La Casbah ligt in een uiterst moeilijk toegankelijk gebergte in oost-Algerije. Het bloedbad werd in de nacht van dinsdag op woensdag door ongeveer 150 opstandelingen aangericht. Men gelooft, dat het de ergste slachting sinds het begin van de opstand is. Verscheidene hutten van de dorpe lingen werden ook in brand gestoken. Het eerste nieuws over de slachting werd bekend, doordat een verken ningsvliegtuig branden in La Casbah waarnam. Militairen begaven zich toen naar het dorp, dat duizend inwoners telde en vonden daar stapels lijken in de straten. Vrouwen waren bui ten zichzelf van verdriet. Sommige mannen waren doodgeschoten, van an deren was de keel afgesneden. Slechts enkele mannen waren in leven geble ven. Op 18 mei zou een veldwachter, vergezeld van zijn twee zoons, naar een Franse officier zijn gegaan en deze bescherming hebben gevraagd voor de bewoners van het gebied. Later werd hij en zijn beide zoons dood gevonden. Overigens ontaardt de controverse tussen het Nationale Bevrijdingsfront en de Algerijnse Nationale Beweging steeds meer in een openlijk conflict. Fien caféhouder in het gebied van Parijs, Amar Medjkoene, die een van de voornaamste leiders van de Alge rijnse Nationale Beweging is, werd gisteren bij een aanslag ernstig ge wond. Gisteravond laat vernamen we nog, dat in de nacht van donderdag op vrij dag bij Saida, in westelijk Algerië, 35 Mohammedaanse arbeiders door opstandelingen zijn gedood en 21 ge wond. De verslagenen zijn eerst ge marteld. Uit Tunis wordt gemeld dat de se cretaris-generaal van het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Hajeri. vrijdag ernstig gewond is bij een schietpartij tussen Franse troepen en Tunesische gendarmes aan de Tu- nesisch-Algerijnse grens. voor het midden- en kleinbedrijf tot gevolg dat aan het betrokken perso neel als regel een aanmerkelijk gro ter percentage dan 2 procent in sommige branches zelfs 5 procent van de rechtsgeldende lonen zal moe ten worden gegeven. Deze bezwaren krijgen extra-accent door het uitblij ven van een beslissing inzake het ver lagen van de kinderbijslagpremie. De verhoging van de inkomstenbe lasting bemoeilijkte reeds de mede werking aan het prijzenbeleid aldus het adres maar nu komt daar ook nog de huurverhoging van de bedrijfs panden bij. Weliswaar is die verho ging niet verplicht, maar de praktijk wijst uit dat de eigenaars haar vrij wel altijd toepassen op het maximum toelaatbare niveau..." De organisaties spreken de verwach ting uit, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de wetsontwer pen rekening zal willen houden met de moeilijkheden in het midden- en kleinbedrijf. i Met ingang van het komende par lementaire jaar zal de directe ver antwoordelijkheid voor de kunst door de staatssecretaris van de minister van O. K. en W. worden overgeno men. De belangen van de kunst wor den op deze wijze het beste gediend. Dit heeft minister Cals meegedeeld in zijn toespraak op het derde congres van de federatie van beroepsvereni* gingen van kunstenaars te Amster dam. ..Als geruststelling" voegde de mi nister er aan toe, dat er eenheid van het beleid blijft. Het kwam de bewindsman juist voor dat bij de volgende grondwetswijzi ging de zorg van de overheid voor de kunst grondwettelijk wordt vastge legd. Twee punten op dit congres achtte minister Cals van belang voor de overheid: 1. dat de overheid dui delijk wordt wat er onder de kun stenaars leeft; 2. het belang van de ontmoeting van de kunstenaars met elkaar. (Van onze redacteur) In een zitting van de Middelburgse Rechtbank, die gisteren van 9 uur 's morgens tot 6.30 uur 's avonds duurde, heeft de offi cier van justitie de 39-jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuwland schuldig verklaard aan opzettelijke doodslag, gepaard gaande met diefstal van ongeveer f 6.000 ten nadele van zijn slachtoffer, de weduwe Fr. Kodde-Roose. Ter bepaling van de juiste strafmaat in deze Nieuwlandse moordzaak vroeg de Officier aan de recht bank, de zaak terug te wijzen naar de rechter-commissaris, om naar de aard en geestesgesteldheid van de verdachte een onder zoek in te stellen. De rechtbank wees dit verzoek af en daarna eiste de officier tegen L. H. twaalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Vandaag komt de verdediging aan het woord. Het Nederlandsche Jeugd Rode Kruis zal dezer dagen op verzoek van de Liga van Rode-Kruisverenigingen honderdduizend repen chocolade ter beschikking stellen van Hongaarse vluchtelingen in kampen in Joego slavië. De aankoop hiervan is moge lijk geworden door bijdragen van scholen en jeugdverenigingen via gi ro 777. Het verhoor van de 34 getuigen 1 begon met dat van de vier politieman nen, onder leiding van majoor van Ballegoyen-de Jong en wachtmeester van der Ster, die het onderzoek had den geleid. Zij schetsten hoe zij de situatie in de woning van het slacht offer, op de middag van 8 januari vonden en hoe zij te werk waren ge gaan. Wachtmeester van der Ster verhaalde, hoe de verdachte eerst uiterst joviaal en praatzaam was ge weest en later achterdochtig werd, tot stilzwijgen verviel en tenslotte een opgejaagd dier geleek. Verdachte zakte psychisch ineen, toen zijn vrouw eerst afgelegde ver klaringen introk, waardoor het ver weer van H. ineenstortte. Dr. Brons uit Nieuwland gaf even eens bijzonderheden over de toestand waai m het slachtoffer werd gevon den. Hij kreeg het even met de offi cier aan de stok, die vond dat hij niet vlug genoeg naar de woning van de weduwe Kodde was gegaan, toen een buurjongen hem alarmeerde. Dr. Brons zei hierop, dat, waar de deur volgens de jongen gesloten was, hij het beter had gevonden op de politie te wachten. Getuigen uit de bankwereld vertel den het een en ander over manipula ties van verdachte met deposito's, briefjes van duizend enz. Een getuige uit een ijzerzaak te Middelburg zei nog, dat de weduwe K. in gezelschap van H. begin december 1956 een geld kistje had gekocht. Belangrijk in de ochtendzitting was het relaas van de deskundige dr. Zeldenrust uit Den Haag. die rustig en objectief zijn bevindingen meedeel de. Opvallend weinig sporen had het laken om de hals van de vrouw achtergelaten vond hij. Eveneens vond hij het merkwaardig, dat er ook enkele lichte kneuzingen en vlek jes op het gezicht van het slacht offer waren geconstateerd. Zelfmoord leek hem niet waarschijnlijk, hoewel niet absoluut uitgesloten. Vreemd was ook de rustige houding van het slachtoffer geweest. Positieve verklarin" De zenuwarts, dr. Plaelzer uit Mid delburg, die de weduwe K. vorig jaar had behandeld, had haar niet tot zelf moord in staat geacht, al leek ze, voor haar huwelijksplannen met de dragline-machinist Janse wel wat neerslachtig. Zeer positief was deze Janse in zijn verklaringen aangaande de geestes toestand van de weduwe K. Hij was serieus van plan geweest met haar te trouwen. Op de avond voor haar dood, hadden ze opgewekt huwelijks plannen besproken. Van zelfmoord kon zijns inziens geen sprake geweest zijn. Ook de sorteerproef met de po litiehond bleek ongunstig voor H. te zijn uitgevallen. In de middagzjtting legden de bu ren bezwarende verklaringen af. Het slachtoffer was kort voor haar dood bang geworden en had o.m. gezegd dat H. haar bedreigd had, omdat ze eind december met Janse in relatie was getreden. In de Kerstnacht had een buurjongen duidelijk gehoord, hoe H. ruzie met de weduwe had ge maakt. De tocht naar Vlissingen, met de Verenaar B., in de nacht van de moord, gaf ook veel aanleiding tot discussie, temeer omdat het alibi van H. niet geheel daarmee klopte. Be paald benard werd het voor H. toen de geheimzinnige geschiedenis met de vreemde, geheimzinnige passa gier" ter sprake kwam. Zijn verkla ringen hierover werden zeer verward en even bezwarend leek het voor hem dat hij de naam van de passagier nooit had willen noemen, toen bleek dat zijn verklaring, dat het zijn vrouw was geweest, niet gehandhaafd kon worden. Het requisitoir van de officier duur de twee uur. Logisch bouwde deze zijn beschuldiging op en onthulde, hoe liet bij de weduwe gestolen geld ten dele teruggevonden was in de woning van H. en ten dele op de Rotterdamse Bank, waar hij het begin januari ge bracht had. De verklaring die H. over dit geld gaf, bleek bij nader onder zoek niet steekhoudend. In straffe woorden schilderde hij, hoe H. zijn greep op de weduwe kwijt raakte en tot moordplannen kwam na haar kennismaking met Janse. Geld en vrouwen, aldus de officier, beheersten het leven van H. Hij kwam tenslotte tot zijn eis. zoals in de aanhef hierboven gemeld. Ook in Rusland ivordt op de scho len veel gedaan om de kinderen de regelen van het verkeer bij te bren gen, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op de speciale regels voor voetgangers, die het kennelijk ook in de Sovjet-Unie kwaad te ver duren hebben. Bij de lessen wordt gebruik gemaakt van verkeerslich ten; de verkeersregels zijn op rijm gezet, zodat ze gemakkelijk te ont houden zijn. Deze foto toont v.l.n.r. Kolya Koz- lov, Tanya Kuzmetsova. en Alla Konovalova, die een verkeersversje opzeggen voor de (derde) klas van school in Stalingrad. Door de toepassing van een uiterst moderne werkwijze, nl. die der elek trische peilingen, heeft men in de buurt van Cerveteri, een zeer belang wekkende archeologische ontdekking gedaan. In 12 dagen tijds heeft men er een veertigtal Etruskische graven ontdekt, die tot een uitgebreide ne cropolis behoren. Afwijkingen in de plantengroei, waargenomen op lucht foto's, waren de eerste elementen die wezen in de richting van onderaard se bouwsels. Men heeft toen deze ge lokaliseerd door middel van elektri sche peilingen. De graven, die belangrijke over blijfsels bleken te bevatten, werden onmiddellijk blootgelegd, zodat in en kele uren een reeks werkzaamheden kon worden verricht, die anders en kele weken in beslag zouden hebben genomen.

de Stem | 1957 | | pagina 1