Winst bij de PZEM IBAAYENS uw OPTICIEN i Vlaamse toneelgroep speelt in Hulst Louison Bobet leiderstrui in verspeelde bijna Giro Stroomverbruik met sprongen omhoog Vrouwendag te Eede 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 JUNI 1957 13 Stijgend kostenpeil .,Kapelle-Biezelinge" in 1956 LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, TELEF 2159 'i Hourl Nederland schoon! SCHERVEN HEBBEN DIKWIJLS ARCHEOLOGISCHE WAARDE Goede campagne bij de .JDinteloord" Bestuurscrisis bij Oostburg Pijl van het Zuiden PSV noteerde 's werelds jongste I supporter.... I Weer vijf nieuwe Zeeuwse records Korfbalfestij n in Middelburg Veerse Boys niet fortuinlijk Nederlanders deden t kalmaan Geen reactie in het peloton Gewoon maar doorgaan.... Wim van As won in Lewedorp Titel voor Jos de Clerck Promotie le klas Taxandria met volle startte winst SPORTWt KORT EXAMENS MARKTEN Vijf Brabantse kruisboog schutters naar Salzburg WATERSTANDEN In het jaarverslag-1956 van de N.V. P.Z.E.M. wordt gepubli ceerd dat inplaats van het geraamde verlies van ruim drie ton, een winst werd gemaakt van bijna één ton. Ondanks deze verbetering verkeert de directie der N.V. in zorg om het stijgende kostenpeil. Bij je huidige gunstige belasting zou het bedrijf in staat moeten zijn uit de exploitatie een reserve op te bouwen, waarmee althans een deel der nieuwe investe ringen in centrale en netten te dek ken zou zijn. In de plaats daarvan moet nog een bedrag van f 1.216.900 aan in 1954 en in 1955 geleden verlies worden ingehaald. De ontvangsten bedroegen f 15.227.u00 tegen f 12.550.000 in 1955, wat een stijging betekent van 24.3 proeent. De uitgaven beliepen f 15.128.000 tegen f 12.409 000, een stijging dus van 21.9 procent. Energie-verbruik Het "nergie-verbruik ontwikkelde zich in gunstige zin. Ten behoeve van eigen verzorgingsgebied werd in to taal 160.000.000 kwh opgewekt en in gekocht, tegen 135.000.000 in 1955. Voor licht- en huishoudelijk ver bruik bedroeg de stijging 15.4 pro cent en voor industrieel gebruik 22.6 proc. Export van stroom Verschillende malen is door de P.Z. E.M. deelgenomen in export-transac ties met het buitenland. Deze trans acties worden door de N.V. Samen werkende elektriciteitsproduktiebe- drijven (S.E.P.) tot stand gebracht; Nederlandse elektriciteitsbedrijven, die gedurende de perioden van bui tenlands vermogenstekort hun pro- duktiemiddelen niet volbezet hebben, kunnen hieraan deelnemen tegen te voren vastgestelde prijzen. Natuur lijk geschiedt deze deelname steeds onder het voorbehoud dat de eigen stroomvoorziening er nimmer door kan worden gehinderd; het stemt niettemin tot voldoening dat wij alle afgesproken leveringen onverkort hebben kunnen volvoeren. Aan de N.O.K. (Zwitserland) wer den in februari en maart vermogens van 5 resp. 2.5 MW geleverd en aan de R.W.E. (Duitsland) in februari, april, oktober, november en decem ber vermogens van 10 MW, met da gen van 5 resp. 15 MW. Eerstge noemd bedrijf had te kampen met watertekort voor zijn hydraulische centrales, bij het andere bedrijf De ientoonstellingsdagen die de joinm/ssie voor de Streekverbeteriog te Eede .,oudt, zijn een nieuwe ailing van de grote activiteit van deze instelling die al veel goed werk heeft verzet. In het kader van deze actie wordt morgen, zondag, een speciale Vrouwendag gehouden. Hier wordt oja breed terrein alle mogelijke voorlichting verstrekt in take huishoudelijke problemen. Mej. W. Arts, de huishoudconsulente, zal er demonstraties verzorgen (o.a. in zake tafelverzorging, het bereiden van maaltijden enz.en ook is er een traaie collectie moderne huishoude lijke apparaten te bewonderen. Daar- mee om te gaan en bij aankoop de luiste keuze te maken, is het doel vr de voorlichting die op de Vrou wendag in zeer ruime mate te ver krijgen is. (Advertentie) speelde een tekort aan bedrijfsvaar- dig machinevermogen een rol. In to taal werd door de P.Z.E.M. 8.996.000 kWh voor exportdoeleinden aan de S E P. geleverd. Behalve tot verbetering van de be zettingsgraad en dus van het rende ment van de centrale droegen deze leveringen ook bij tot de goodwill van het bedrijf temidden van de zus terbedrijven, een factor van niet te onderschatten betekenis in het ge heel van via de koppelnetten samen werkende centrales. Het aandeel van de P.Z.E.M. in de door Nederland in 1956 geëxporteerde energie bedraagt 5 proc. Uitbouw centrale Het verslag memoreert dat de Prov. Staten in 1956 aan de P.Z.E.M. 'n krediet verleenden van f 12.000.000 voor de eerste uitbreiding der cen trale en dat reeds verschillende be stellingen in eigen land zijn gedaan. De minister van Economische Zaken betuigde zijn instemming met het uitbreidingsplan en noemde de kos tenraming verantwoord. Op 15 juni werd begonnen met de eerste werkzaamheden: het afsluiten van het bouwterrein, het uitgraven van de bouwput en het vervaardigen van 81 heipalen. Doordat het noodza kelijk bleek eerst het project in de tails uit te werken ontstond een on derbreking van de bouwactiviteit, welke echter in het kader van het bouwprogramma toelaatbaar was. Begin december werd het werk her vat en met heien begonnen. Aan het einde van het verslagjaar waren er 20 palen ingeheid. De lengte en draagkracht der palen bleken hierbij juist te zijn berekend. Tenslotte meldt de directie, dat de centrale-Westdorpe, die nog lang in semi-bedrijfsvaardige toestand werd gehouden, op 4 januari j.l. definitief verlaten is. i vei 1" Het jaar 1956 is voor de veiling vereniging ,,Kapelle-Biezelinge en Omgeving" geen ongunstig jaar ge weest. De omzet van de veiling steeg met bijna anderhalf miljoen tot 7.839.071,26. De omzet over het boekjaar 1955 - 1956 bedroeg 6.376.738,78. Het boekjaar 1956-1957 kon voor deze veiling worden afgeslo ten met een netto batig saldo van 55.072,38. De exploitatierekening geeft een totaal in debet en credit aan van 394.871,23 en de balans van 1.212.871,67. De exploitatie van het koelhuis sloot met een verlies van 29.340,43, de exploitatie van het sorteer- en pakstation met een winst van ƒ4072,28. Op de algemene ledenvergadering welke zaterdag 8 juni as. zal wor den gehouden, zal onder meer een bestuursvoorstel worden behandeld om in plaats van 1 pet., waartoe reeds besloten was, 1,5 pet. van het bruto geveilde bedrag over het boek jaar 1956-1957 bij te schrijven op de ledenrekening. Verder is er nog een bestuursvoorstel tot aankoop van grond. Naast de rekening en verantwoor ding vermeldt de agenda onder meer vaststelling van de contributie en vaststelling van de veilingpercenta ges. i De traditionele toneelvoorstelling tijdens de meikermis een oud ge bruik van de vroegere St.-Joseph Ghesellen, overgenomen door de Ca- mere van Rhetorica ,,De Transfigu ratie" wordt deze keer iets bijzon ders. Niet de Hulstenaren komen op de planken, doch hun vrienden uit het Vlaamse Oost-Rozebeke, met wie de rederijkers een vruchtbare uitwisse ling op touw hebben gezet. De toneelkring ,,Meer Vreugde" uit Oost-Rozebeke zal zaterdag- en zondagavond in het St.-Joseph patro naat het blijspel Eigen haard is wel wat herrie waard" opvoeren, een vlot en vrolijk stuk van Philip King en Anthony Armstrong. ,,Meer vreug de" is niet zo maar de eerste de bes te: deze groep is laureaat in de ere- categorie van het provinciaal toer nooi van west-Vlaanderen (1954-'55) en een der speelsters, mej. Frieda van Outrive won in dit toernooi de eerste actriceprijs. Ze heeft in het tijdens de kermisdagen te Hulst te spelen stuk een hoofdrol. Uiteraard kunnen er maar twee opvoeringen gegeven worden, want het bezoek aan Hulst betekent voor de oost-Rozebekers toch al een hele reis. Ze zullen de gasten zijn van de rederijkers, met wie ze de beide da- De natuur zegt kauw Wrigiey P.K. kauwen is gezond. Kauwen helpt U om Uw tanden mooi schoon te houden en geeft een frisse mond. De Nederlander heeft de naam helder te zijn. Toch klopt daar iets niet. Deuren, kozijnen en straatjes zijn helder genoeg, maar die vreselijke pindadoppen. Op een Pinkstermaandag vond de A.N.W.B. op een aantal pick nickplaatsen zoveel pindadoppen, lege blikjes en oud papier, dat 100 man de rommel niet konden dragen. Houd de natuur schoon, dan behoudt u natuurschoon. srhc )Verkfem?enai! dC ArcheoIoS'- iiik c,laP voor weste rner Hp Hp heeft zich beraden Snen bil !^.re.n' weIke zi<* voer- den Hef kl i Sraafwerkzaamhe- voor dat \v namelijk wel eens voor'wevpon vn V""e Ravens en verkwansel soed vernietigd nf van de Ned ï.orden- De inspecteur Aartsen uit Vn j* W' de heer J- werk^roen /p ies' e *s van de een vereaderin heeft hier°ver in nen. ffaaer,n8: zijn licht laten schij- gekomTn r datrtvenpis tot het inzicht worden upcpoJ ten niet moeten dienen tè wnta n' maar centraal functie tan W rbeWaard' In 2«n Heide Mii njPecteUr van de Ned. tamheden"in' ,Ve? Araa«- hij trarhfpo eeiand uitvoert, zal mensen begrip® bu\arbi! betrokken het i *e brengen van wetensih de theologie. De werl/ PP/lljk adviseur van de 3fMidHP,KZeeland' dr" W s- Unger richting 8' sprak in dezelJde deDhoebr'rHCU °Bter Van Gl'iP-'kerke vergade,-in»J' bouwman. die in deze en contTftnl™™0*0?^ voorzitter en contactpersoon voor Scheren H^te werd benoemd, merkte op, dat men onbedoeld de mensen wel eens de indruk geeft, dat het de archeologi sche werkgemeenschap te doen is om de financiële waarde i.p.v. om de geschiedkundige waarde van scherven en voorwerpen. Men zal daarom moeten trachten de mensen het juiste begrip bij te rengen; wellicht dat de mensen die bij graaf werkzaamheden betrokken zijn, dan ook eerder bereid zijn te helpen. Als contactpersonen werden verder aangewezen de heren: J. Aartsen te Goes (voor Zuid-Be veland), die tevens bereid werd gevonden in het voorlopige bestuur op te treden als secretaris-penning meester J. van Hinte te St. Kruis (voo- w. Zeeuwsch-Vlaanderen), P. Brand te Hulst, chef van het Gew. Arbeidsbureau aldaar (voor o. Z. Vlaanderen), ,.M. de Nooijer, school hoofd te Renesse (voor Schouwen- Duiveland) en P. Jasperse, opzich ter Centr. Dienst Bouw- en Woning toezicht Noord-Zeeland te St. Maar tensdijk (voor St. Philipsland en Tho- len). Voor noord-Beveland wordt nog naar een contactpersoon uitgekeken. Verder namen in het voorlopige be stuur zitting als lid de heren J. van gen natuurlijk gezellig zullen door brengen. Zaterdagavond na de voorstelling houdt men in het Bonte Hert een verboederingsavond en na de opvoe ring van zondag is er in het patro naat een afscheidsavond voor de gas ten en hun gastvrouwen en -heren. De vlotte campagne heefl éen gun stige invloed uitgeoefend op de be drijfsresultaten, zo lezen wij in het jaarverslag van de ,,Dinteloord". De exploitatierekening '55 - '56 toont een resultaat uit opbrengst van produkten van 72.139.338.De ont vangsten uit verschillende baten wa ren 749.984.—. De exploitatiekosten bedroegen 27.715.509.Voor ver nieuwingen werd een bedrag van 2.920.909.gereserveerd. In het verslagjaar werd het kookstation vernieuwd, terwijl een stoomturbine werd bijgeplaatst. Twee jaar geleden verkeerde de voetbalvereniging Oostburg in ern stige moeilijkheden. De sportieve prestaties lieten veel te wensen over en de financiële toestand was uiterst kritiek. Op dat moment deed men 'n beroep op Frans Kolijn. de Zeeuwse atletiekvoorzitter en een vooraan staande persoonlijkheid in de Zeeuw se sportwereld. Kolijn heeft twee jaar lang als voorzitter van Oostburg getracht met straffe hand te regeren en niet hele maal zonder succes. In korte tijd werd de vereniging financieel ge zond en ook de oetere prestaties ble ven niet uit. De interne moeilijkhe den konden echteir kennelijk niet helemaal worden opgelost en deze hebben thans opnieuw tot een crisis geleid. Het gehele bestuur zal op 13 juni tijdens een ledenvergadering aftre den. Voorzitter Kolijn stelt zich niet meer herkiesbaar en de heren H. Lastdrager, A. de Croo, H. Cruson, J. Zwemer en J. de Kok wensen zich nog slechts beschikbaar te stellen voor het jeugdwerk. Oostburg zal het dus weer met een gloednieuw bestuur moeten gaan proberen. De tweede etappe van de Pijl van het Zuiden, van Steinfort naar Rume- lange, over 150 km, is gewonnen door de Luxemburger Simon in 4 uur 19 min 54 sec. Bernheine (Did.) werd tweede. De eerste Nederlander was v. Fck, die twaalfde werd op 5 minuten. Van Kollenburg legde beslag op de 17e plaats en Scholte 40ste. In het al gemeen klassement leidt Simon. Van Eek staat veertiende. Voor Oiize landgenoot Rentmeester, die na de eerste dag de tweede plaats in het algemeen klassement bezette, was de snelle ontwikkeling minder gunstig. Hij zakte af tot achter in het peloton, verloor het contact met de andere renners en staakte toen de strijd. Sehietiiig te Biervliet in de Braakman werd door de jagers vereniging te Biervliet een interna tionale kleiduivenschieting gehouden. Winnaar werd J Ortichem uit Gent. 1 Baron Borggraaf-Altena-Gent, 3 P. Dieleman, Hoek; 4 A. Dieleman, Hoek; 5 M. Manneke, Breskens, 6 H. van den Hemel, Biervliet; 7 P. Pladdet, Biervliet; 8 L. van Tilo, Antwerpen; 9 A. van Hoeve, Hoek. Op de vrije baan (78 deelnemers) werd de beker gewonnen door H. v.d. Hemel uit Biervliet. 's Werelds jongste voetbalsuppor- J ter woont in Eindhoven is enkele Z dagen oud en in het voeteneinde Z van zijn wiegje liggen een levens- Z grote voetbal en een rood-witte das, overeenkomend met de kleur 1 van zijn lievelingsclub: PSV. Die jongste supporter heet John l Hollander en de roem die men J over hem uitstrooit heeft hij na- tuurlijk aan een enthousiaste papa Z te danken. Papa heeft twee lief- Z des: zijn gezin en PSV. Beide J liefdes, verenigden zich, toen de J dokter hem de geboorte van een stamhouder berichtte. Z Met de grootste spoed begaf hij J zich naar het secretariaat van de supportersvereniging van zijn club en liet John, toen amper en- Z kele uren oud, als lid inschrijven. J Pas daarna begaf hjj zich naar 5 het gemeentehuis voor officiële Z aangifte. PSV op zijn beurt bereidde de J jongste aanwinst een grootse en- J tree. Vrijwel alle eerste elftalspe- Iers, vergezeld van het bestuur Z van de supportersvereniging, Z maakten hun opwachting bij de J krijsende baby en honoreerden Z hem met een splinternieuwe voet- Z bal en een supportersdas. De ge- J lukkige papa schonk bij de be- schuiten met muisjes een pittig glaasje vreugdewijn. Z De regionale atletiekwedstrijden, wel ke Marathon te Schoondijke organi seerde, hebben niet minder dan vijf nieuwe Zeeuwse records opgeleverd. Deze werden alle door de jeugd ge vestigd. Kees de Munck van AV '56 en Kal van Marathon leverden op de 100 yards en op de 300 meter junioren A geweldige strijd om de eerste plaats met als resultaat, dat beiden een re cord deden sneuvelen. Kal met 10.2 op de 100 yards en de Munck met 36.9 op de 30 meter. Rini Mondeel van EMM haalde het kunststukje uit om twee Zeeuwse re cords scherper te stellen. De 800 me ter liep hij in 2.02.terwijl hij de 3000 meter aflegde in 9.36.6, waarby hij zes seconden heneden het oude re cord bleef. Zyn clubgenoot Piet Ver- sluys tenslotte verbeterde het record discuswerpen met een worp van 38.66 meter, met niet minder dan 5 m. Het jaarlijkse massale korfbaltoer- nooi van Swift te Middelburg is weer uitstekend geslaagd. Niet minder clan 70 twaalftallen speelden van 's mor gens vroeg tot laat in de middag op tien velden. De dag werd besloten met een propagandawedstrijd tussen de beide Haagse eerste klassers HKV en Ons Eibernest, een schitterende de monstratie van het korfbalspel, snel, vaardig en zonder enige vorm van tföwheid. De uitslag werd 15-11 in het voordeel van HKV. De eindstanden van het toernooi waren: Afdeling I: 1 Pams. 7 p.: 2 Swift 2 5; 3 TOGO 4, 4 Gentse KC 3, 5 Animo 1. Afdeling 2A: 1 Luctor 8, 2 Swift 3 6; 3 Vitesse 3; 4 Volharding 2; 5 Neer- laodia 1. Afdeling 3A: 1 VOPO, 2 Tjoba, 3 TOP, 4 Animo 2 en Pams 2. Afdeling 3B: 1 BKC en VEDO 5; 2 Blauw Wit 2, 3 De Poel 0. Afdeling 3 C: 1 Luctor 2 5, 2 ONDO 3, 3 Stormvogels en Swift 5 2. Afdeling 3 E: 1 VOPO 2 6, 2 DOS '55 4. 3 DIOS en VIOS 2 1. Afdeling 3 F: 1 VOTO 4, 2 Swift 6 en Zeelandia 2 3. Veerse Boys heeft niet erg geluk kig gespeeld tegen Woenselse Boys. De gasten verloren met 21, of schoon ook Woenselse Boys geen groots voetbal wist te produceren. Pas tegen het einde stelden de gast heren de zege veilig. Al met al werd het geen grote vertoning. Vooral aan het schot" ontbrak nogal wat. De 1500 toeschou wers zagen de Veerse Boys als eer sten succes boeken. Reeds in de 14e minuut werd het duidelijke overwicht van de gasten uitgedrukt in een goal van de rechtsbinnen. Nog voor rust wist Sengers echter gelijk te maken en aangezien Woenselse Boys na de thee iets sterker terugkwam, was de winnende goal niet zo'n verras sing. Toch wisten de Veerse spelers tot 10 minuten voor het einde stand te houden. Toen was een doelpunt van Kemedae voldoende om de zege veilig te stellen. Een gelijk spel had de verhouding ongetwijfeld beter weergegeven. GENUA, vrijdagavond. (Van een speciale verslaggever) Bijna was Louison zijn rose trui kwijt, bijna was de dertiende Giro-etappe de grote Bobet noodlottig geworden. In Sarzana, nauwelijks 28 kilometer na de start in Forte dei Marmi, kwam hij te vallen. Bobet smakte tegen de straatstenen, terwijl zijn fiets enkele meters doorgleed. Tot verbazing van alle ooggetuigen vielen de verwondingen van de Fransman nogal mee. Hij had schaafwonden aan linker elleboog en linker-knie opgelopen, die \eel pijn deden. Maar aan opgeven (iaclit hij niet en onmiddellijk wilde hij de strijd voortzetten. Geminiaxii moest zijn fiets afstaan, want de ma chine van Bobet was met een gebro ken pedaal voorlopig onbruikbaar. Met behulp van Antonin Rolland kon Bobet veer spoedig het peloton bereiken. Hij slaagde er in zich te handhaven en toen Monti met een halve minuut voorsprong op het pelo ton als eerste in Genua over de streep kwam, wist Bobet, dat hij zaterdag opnieuw in het ere-tricot zou starten. Het Nederlandse zevental Piet van de Brekel, die in de tijdrit van Hemelvaartsdag twee seconden te kort kwam, en uit de strijd werd genomen, reed de etappe in een der volgwagens mee heeft zich deze dag rustig ge houden Wagtmans, Donker en Voor- ting kwamen in het peloton binnen, de Groot volgde op 30 seconden. Heerlijk weer Eindelijk heeft de karavaan zich weer eens in het heerlijke zonnetje kunnen koesteren. Er stond weinig wind en het tempo was hoog. De val van Bobet had in het pe loton, geen reactie teweeggebracht. Men wenste, als was het bij gent lemen's agreement overeengekomen geen gebruik te maken van de pech van de rose trui-drager en zo had ook Geminiani, die op de reserve- fiets van de materiaalwagen had moeten wachten, weinig moeite weer bij te komen. De vliegende etappe van Lerici (36 km) werd een zege voor Padovan vóór van Steenbergen. Gerrit Voorting was daarna de gangmaker van een uitloop poging bij de beklimming van Foce. Met Ba rale en Gismondi nam hij een kleine voorsprong, maar ernst werd het niet. Toen probeerde Wagtmans het met Gismondi en Poblet, doch ook deze vlucht kon niet worden door gezet en op die manier duurde het tot Borghetto di Vara (76 km) voor een aanval succes liad. Felle vlucht Het was een solovlucht van de Ita liaan Grassi. Er werd een jacht ont ketend door Nolten, Poblet, Botella, Giudici, Fabbri, Bartolozzi, Baffi en GeriTiniani On niet lang daarna'was een achtervolgingspatroüille gefor meerd door 22 renners, bij wie zich ook Louison Bobet, Gaul, Fornara en Defilippis bevonden. Op de 600 meter hoge Braccopas (94 km) kwam Grassi door met een voorsprong van een halve minuut op Geminiani, Bobet, Baldini en de groep met Nolten. Ook Wagtmans en van Est waren toen nog voor de hoofd- De „Molentoer" in Lewedorp, die op Hemelvaartsdag voor de eerste maal werd verreden, trok behoorlijke belangstelling van de zijde van het publiek, maar het rennersveld dat van start ging was niet groot. Slechts 22 pedaalridders verzamelden zich voor de start, die voorafgegaan werd door een huldiging van ..Theo Mid delkamp" wielerploeg uit Goes, die in Olympia's Toer door Nederland eerste werd in het ploegenklassemcnt. De Middelkampers, voor wie velen naar Lewedorp waren gekomen, heb ben in deze koers geen potten kunnen breken. De Toer zat hen blijkbaar nog in de benen, terwijl tevens nog wel mag worden opgemerkt, dat zij pas donderdagmorgen na een slape loze nacht in hun woonplaatsen arri veerden. De één na de ander verdween dan ook van het toneel en alleen V. d. Zande, die de laatste etappe in de Toer niet reed arriveerde aan de finish Van strijd is er maar weinig sprake geweest, enkele schermutselingen daargelaten. Pas vier ronden voor het einde gingen Wim van As en Jos Hee- ren op de pedalen staan. Dit was met een de beslissing. Van der Zande wist zich in de voorlaatste ronde nog uit het peloton los te maken en kwam als derde door de finish, maar werd gedeklasseerd na een protest van en kele renners, wegens gebruik van zijn derailleur. Dit was n.l. niet toege staan. Van As toonde zich in de eind sprint de sterkste over Heeren, maar het werd toch een dubbele Roosen- daalse zege. De uitslag luidt: 1 Wim van As (Roosendaal) 100 km in 2 uur 41 min.; 2 Jos Heeren (Roosendaal); 3 Ch de Nijs (Beverwijk); 4 H. Brinkman (Overschie); 5 L. Timmermans (Roo sendaal); 6 H. Hendriks (Heemskerk) 7 J. Duinkerken (Borsele); 8 J. Ro llings (Rucphen); 9 P. Goorden (Nis pen); 10 P. Verschuure (Hansweert); 11 C. Oosthoek Cs-Heerenhoek)12 op 1 ronde A. Nu ij ten (Terheijden); 13 J. Kopij (Oosterhout); 14 op 2 ron den M. Dominicus (Nieuwdorp); 15 J. Gennep (Made); 16 C. v. d. Zande (Halsteren, gedeklasseerd). macht te vinden. Daan de Groot had bandepech gehad en was wat terug gevallen. Intussen vormde zich een grote groep achter Grassi en steeds feller werd de achtervolging. In Rapallo (30 km voor de finish) werd Grassi door Monti ingehaald en in één lange ruk van 30 km zette Monti de tocht alleen voort. Met een voorsprong van anderhalve minuut stoof hij de cementen baan van San Martino op om zodoende weer eens voor een Italiaanse etappe zege te zorgen In de laatste heuvels voor de finish was het tempo van de groep-Bobet de Nederlanders van Est, Kersten en Nolten te hoog en zij kwamen met oen kleine achterstand op het peloton binnen. Uitslagen ETAPPE-UITSLAG: De dertiende etappe van Forte dei Marmi naar Ge nua (163 km) is gewonnen door de Italiaan Monti in 4 uur 14 min 15 sec met een gemiddelde snelheid van 33.466 km per uur. 2 Poblet (Sp.) 4.15.46; 3 Fantini (It.) 4 Sorgeloos B5 Sabbadini (It.); 6 ?JauIe (It.); 7 Louison Bobet (Fr.); 8 Bagnara (It.); 9 Nencini (It.); 10 Vlayen (B.) Allen in dezelfde tijd als Poblet. De plaatsingen van de Nederlanders (Koningschieten te Sluiskil). Traditiegetrouw heeft de Sluiskilse Handboogmaatschappij ,,De Herle ving" wederom haar jaarlijkse schie ting om de zo fel begeerde konings titel gebonden. Voor de acht en dertigste maal toog men gewapend met pijl en boog vanuit clublokaal Krijger naar het schietterrein om elkaar te gaan be kampen. Ondanks het feit dat het door de hevige wind moeilijk was goede schietpositie te bepalen zag men toch schietkunst van zuiver ge halte, De voorzitter van de vereni ging. Jos de Clerck, trof reeds in de tweede ronde de hoogvogel, doch niet voldoende om deze te doen tuimelen. Maar in de 19e ronde zag koning Octaaf Obrie zijn titel voor goed wan kelen. Wederom was het de voorzit ter, die geheel uitgebalanceerd staan- ri*.de pees trok,, richtte herricht- te en met venijnige kracht ditmaal de koningsvogel naar beneden haal de.' D'e' nieuwe? titelhouder van Sluis kil verwierf hierdoor tevens het recht deel le nemen aan de prov. kampi oenschappen welke 22 juni te Ter- neuzen worden gehouden. Hierna volgde de prijsschieting waarin schutter Goethals de hoog vogel neervelde en de heren de Nijs en Cortvriendt de zijvogels op hun naam wisten te brengen. Eremaal en jaarvergaderi n g Na dit sportief samen schieten ging koning de Clerck met zijn discipelen naar Clublokaal Krijger waar het ko ningsmaal wachtte. Nadat de inwen dige mens versterkt was, werden de aftredende bestuursleden de heren Colsen, Meert en Beghein herkozen. Na het wel en wee der vereniging over het afgelopen jaar te hebben belicht, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de in velerlei opzichten ondervonden steun. Het Limburgse Irene (Tegelen), was in het veld de meerdere. Hun aanvallen waren gevaarlijk, maar voor doel was 't telkens 'n hopeloos geval. Taxandria zegevierde met 'n kopbal van Kruitwagen na 38 minu ten in de eerste helft. De belangstelling was groot, doch de wedstrijd viel tegen. De leiding was in handen van arbiter v. Geel uit Breda. bijgestaan door de scheidsrechters Ilozen en Koenen, eveneens uit Breda, als grensrech ters. Het was een vlugge wedstrijd van beide partijen waarbij de ach terhoedes voortdurend redding brach ten. Na 38 minuten wist zoals ge zegd Kruitwagen bij een Taxandria- aanval met een kopbal de leiding te nemen 1-0. Na de thee kwam Tax andria wat meer op de voorgrond ook Irene kreeg pracht kansen. Maar de gelijkmaker bleef uit. ZONDAG wordt dc wedstrijd WVO- Axel (2e kl. B) uitgespeeld. De ont moeting werd 6 minuten voor tijd bij 2-1 stand afgebroken. ARNEMUIDEN heeft de serie-wed strijden voetbal gewonnen, die te Rilland werden georganiseerd. waren: 16 Wagtmans 4.15.46; 20 ex aequo een groep renners bij wie Don ker en Voorting 4.15.46; 49 de Groot 4.16.16; 51 vnn Est 4.20.18; 55 Nolten z.t.; 58 Kersten z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Lou- son Bobet (Fr.) 60.40.35; 2 Baldini (It.) op 2 sec.; 3 Nencini (It.) op 15 sec.; 4 Defilippis (It.) op 27 sec.; 5 Gaul iLux.) op 55 sec.; 6 Fornara (It.) op 1 min 28 sec.; 7 Impanis (B.) op 1.34; 8 Poblet i Sp.) op 1.43; 9 Fabbri (It.) op 2.24; 10 Geminiani (It.) op 4.42: 11 Rolland (Fr.) op 4.53: 12 Fallarini (It.) op 5.29; 13 Boni (It.) op 5.55; 14 Wagtmans op 6.94; 15 Fantini (It.) op 7 min.; 18 Voorting op 9.46; 19 van Est op 11.06; 24 Nolten 60.59.48; 31 de Groot 61.95.58; 52 Kersten 61.18.13; 55 Honker 61.18.37. PLOEGENKLASSEMENT: In het ploegenklassemcnt heeft de ploeg van Fabbri de leiding met 562 punten. Nederland bezet de zesde plaats met 705 punten. JUDO EN JIU-JITSU In de loop van deze week werden in sportschool Felix Janssens de vol gende examens afgenomen: Judo groene band: W. Geelhoed, Halsteren; J. v. Loon, Halsteren. Judo aspirant groene band: L. Ver steeg. Goes. Judo oranje band: K. v. d. Wegen, Halsteren; H. Buys, B.o.Zoom; P. Cruson, Breskens. Judo aspirant oranje band: A. de Hullu, Retranchement: E. Fortuin, Oostburg; P. de Hullu, Retranche ment. Judo gele band: P. v. Loon, Hal steren: P. Jaspers, Heerle; J. Jas pers, Heerle; L. Mercx, B.o.Z.T. Smeesters. Vlissingen. Judo witte band: H. de Vries, V. de Vries, G. de Bruin, J. Sorber, K. Elich, H. Prenger, E. Borghouts, J. v. d. Vijver, F. Asselbergs, Joke Pauw, Janny Markusse, K. Markus- se, N. v. d. Burgt, H. v. Arkel, P. v. Duuren, J. Hopmans, allen uit Ber gen op Zoom. Dré Somers, André So- mers, B. Nelisse, allen uit Tholen. Th. v. Isselt, H. v. Schilt, beiden uit Lepelstraat. G. Hukom, K. de Bart, C. de Vlieger, P. Verstelle, C. J. Ma- zure, T. Weststraten, A. Olieslagers. J. Leynse, L. Kieboom, allen uit Middelburg. Carin Dagevos, Digna v. Boven, Jaap v. Kleunen, allen uit Goes. Coby Meulpolder, Nelly Wijk huis, Jozien de Witte, allen uit Kloe- tinge. A. Vissia, L. Holthuisen, K. Mulder ij. P. Timmermans, F. Gris- pen, K. Heeren, A. Doggen, allen uit Roosendaal. F. Hoebens, Wouw. Jiu-jitsu le graad: G. Ventevogel, S. P. Ventevogel, I. Filius, B. Vogel, C. v. d. Sande, W. H. Kosten, allen uit Vlissingen. W. Antheunisse, P. J. Faasse. P. Faasse, allen uit Middel burg. Mej. C. v. d. Meulen, IJzen- dijke. Mej. S. Faas, Cadzand. Mej. T. Rosseei, St.-Kruis. E. Cracau, Ter- neuzen. M. Clarisse, Groede. A. v. Houte, Groede. Jiu-jitsu 2e graad: H. de Hoon, B.o.Zoom; P. Maurer, B.o.Zoom. AUTO-MONTEUR De heer Th. Dobbelaar te Bosch- kapelle slaagde te Sclieveningen voor het examen Ie monteur automobie len. GOES, 31 mei. Aardbeien per kg. 110-200, per doos II 41-52, afw. 28-37. Groenten: kropsla A II 12-18 B II 6; bloemkool A I 45-49 A II 39-54 B I 31-34 B II 26-29 afw. 24-41; komkommers A I 48 B I 34-46 C I 28; rabarber 60-61; spinazie 32-48; zee kraal 75-7»; wortelen 55-64; rammenas 14-17; bosselderij 11-17; oude aardappelen 12; eerstelingen grote 58-64, drielingen 45-50. kriel 40-44. KAPELLE, 31 mei, exportveiling; kruis bessen 112; aardbeien regina I 57-76 II 28-48; D. Evern I 56-1 II 21-30; mach. frühernte I 50-72 n '9-48; mad. lefeber I 42-59, alles per doo3 van 2 ons; aard beien per kg. II 87-123, afw. 50-86; golden delicious K 55-57; aardappelen oud I 11- 12 II 7.5; eerstelingen drielingen 38; spi nazie 27; bosselderij 7-11. LEEUWARDEN, 31 mei. Aanvoer 150 stieren van f 2.90-3.40, 300 vette koei en le kw. f 2.90-3.48, 2e kw. f 2.70- 2.89. 3e kw. f 2.20-2.69, 671 melk- en kalfkoeien van f 600-1000, 100 pinken van f 250-525, 317 vette en graskalve ren van f 200-385, 663 nuchtere kalve ren van f 38-60. 498 vette en weide- schapen van f 100-125, 1069 lammeren van f 60-75, 174 vette varkens, oude varkens noteren f 145-160, vette big gen f 165-170, zouters f 170-173, 341 biggen en lopers, biggen noteren f 35- 54, lopers f 55-95, 34 bokken en geiten geen notering. 78 paarden van f 500- 925, totale aanvoer 4395. Overzicht: stieren aanvoer minder, stemming wil lig, prijzen hoger; melk- en kalfkoeien aanvoer korter, stemming rustiger, prijzen lager; pinken: aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk; vette en graskalveren: aanvoer ruim, stem ming rustiger, prijzen hoog; nuchtere kalveren: aanvoer korter, stemming kalm, prijzen gelijk; varkens: aanvoer kort. stemming beter; vette biggen iets hoger, andere soorten gelijk in prijs; biggen en lopers: aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk; scha pen: aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen niet hoger; lammeren: aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen niet hoger; paarden: aanvoer ruimer, voor de dood is de stemming minder, en de prijzen ongeveer gelijk. TERNEUZEN. 31 mei sla A II 12,60-16.- B 10.- B afw. 3-9: 'bloemkool A 26-30 A afw. 10-32 A H 25-33 B 18-23 B TI 10-24 peen II 59-65; sjalotten 4-9; eerstelingen I 43-45 II 38; kriel 32-38; bintjes I 16,20- 16.30: asperges B 2,42-2.76; peulen 2.46; sav. kool 15-32; apitkool 9-11; spinazie 8.5-10; postelein 41-45, radijs 17-18; aard beien per doosje I 40-54 II 21-47. Tt St. Johann in Pongau, nabij Salzburg (Oostenrijk) wordt van 20 tot 23 juni a.s. een internationaal kruisboogtournooi gehouden, waar aan met België. Duitsland. Frankrijk, Italië. Zwitserland en Oostenrijk ook Nederland deel zal nemen. Na diverse ziftingswedstrijden zijn door het bestuur van de Ned. Kruis- boogbond naar dit zevenlanden-tour- nooi afgevaardigd: Chr. Both, Breda: F.J. van Gils, Ulvenhout, J. de Bie en Jos Gom- mers uit ZUNDERT E NM Biermans uit Dorst. Konstanz 317 (onv.), Rheinfelden 224 (-1), Breisach 140 (-13), Straats burg 217 (-9), Maxau 396 (-10), Mann heim 233 (-3), Mainz 239 (-3), Bingen 158 (onv,), Kaub 165 (+2), Trier 113 1), Koblenz 170 (+1), Keulen 124 (-3), Ruhrort 319 (-6), Lobith 925 (-7) Nijmegen 703 (-12), Arnhem 740 (-6), Eefde IJssel 263 (-9), Deventer 176 (-6), Monsin 5550 (+22), Visé 4963 (-7). Borgharen 3882 (-28), Belfeld 1108 (+13), Grave beneden de sluis 463 (-10). De gepeilde minste water diepten, welke heden worden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: Pannerden-IJsselkop 263, IJsselkop-Heveadorp 225, Heveadorp- Amsterdam-Rijnkanaal 195, Amster- dam-Rijnkanaal-Lekkanaal 210, IJssel- kop-Doesburg 185, Doesburg-Zutphen 230, Zutphen-Eefde 240, Eefde-Spoor- brug-Deventer 235, Spoorbrug-Deven- ter-Katerveer 255. Toegelaten grootste diepgang van Millingen tot St. An- dries 285 cm. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komen de nacht niet gestremd.

de Stem | 1957 | | pagina 15