Z.-Vlaanderens kust en kreken Heling en diefstal van metalen berecht Een schrijver, die de stilte zocht Middelbare scholieren gingen het pad van de misdaad op Paradijs voor hengelaars Tropen adel rov. subsidie voor lectuur voorziening op de helling Licht in nieuwe straten te Kloosterzande Engeland heeft het hek van de dam getrokken 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 JUNI 1957 11 tTropen adel Middelburgers voor politierechter Jan H Eekhout vond haar te St.-Anna ter Muiden Politierechter Middelburg Dorstige man had hele markt nodig Ontstellende jeugdcriminaliteit in Frankrijk Inbrakenovervallen en zelfs een koelbloedige moord Driejarige cursus revalidatie-assistent Meer handel met China eens een methode gevonden zou wor den om het afvalwater der warm- waterroterijen weg te werken zon der dat het viswater er nadeel van zou ondervinden. Groots dorado Een groots dorado voor de hengel sport wordt t.z.t. de ingedijkte Braakman. Op het ogenblik is het hoofdzakelijk palingvisserij die er Een bijzonder mooie sport, de zeehcngelsport, wordt in Zeeuwsch-Vlaande- ren steeds meer populair. Geen wonder, want de Wester-Schelde is een machtig interessant viswater, dat de zeehengelaar praktisch alle mogelijk heden biedt. Men kan er over vele tientallen kilometers terecht: 'n pracht van een kust voor deze sport. Slechts hier en daar is een gedeelte te vinden vaar het vissen onmogelijk .is. Iedere zondag kan men de zeehengelaars er aantreffen: van Cadzand tot Hoofdplaat, want West Zeeuwsch-Vlaanderen is het eerste en voornaamste zeehengelsportgebied. der op prijs stellen als er eindelijk Grote toekomstmoge lijkheden Men heeft er de vereniging „Lukt het vandaag niet, dan lukt het mor en .een filosofische naam, welke duidelijk maakt dat het de zeehen- :;elaar, als een goed sportman, niet ,ii de eerste plaats om de vis be gonnen is, doch dat de rust die de visser ondergaat, gedurende zo'n dag aan de kustlijn, en de ontspan ning die zijn deel wordt (ondanks de .lining die de wiebelende dobber oproept) de hoofdzaak vormen. Dit jaar heeft de west Zeeuwsch- Vlaamse Zeehengel-sportvereniging voor het eerst een concours georga niseerd, dat een grandioos succes geworden is. Met medewerking van de IJzendijkse V.V.V. is er een con cours op touw gezet, dat voor meer dan vierhonderd enthousiaste zee hengelaars een onvergetelijke zondag is geworden. Het gevolg van dit conours is ge weest, dat thans iedere zondag hele rijen hengelaars de kust van weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen opzoeken; vooral Belgen, maar zelfs vele Fran sen en tenslotte ook enkele „noorde lingen" het puike zeehengelwater langs de kust tussen Cadzand en Hoofdplaat te vinden. Tenslotte zijn er zelfs Luxemburgers, die hun fraaie bergen achter zich laten en hier de hengel komen uitwerpen, in de hoop een gladde zeebewoner aan de haak te slaan. Wat er allemaal te vangen is? Bot ten, geep, paling, puitaal („lompen" zeggen de Zeeuwseh-Vlamingen) en met te vergeten de zeebaars, die als hij een flinke jongen, van zo'n twee of drie kilo is, de zeehengelaar han den vol werk geeft. Een vechters baas is zo'n zeebaars, die zich niet zo gemakkelijk overgeeft. Ook de haven van Breskens is een goed en al bekend viswater; er is bij hoog en laag water te vissen cn het moet al gek gaan, wil men er geen flinke zwik vis vangen. Langs de machtige dijken van Zeeuwsch-Vlaanderen, als de lijst van het gigantische en immer van kleu ren cn vormen wisselende „schilde rij" dat de Westerschelde lijkt te zijn. is het goed toeven, zelfs als men er 'n hele dag niets zou vangen. Maar dat is een zeldzaamheid; de visgron den zijn uitstekend en bij hoog tij zijn alle omstandigheden voor de zeehengelsport gunstig. De oost Zeeuwsch-Vlaingen die de renoegens van de zeehengelsport kennen (en die ook meermalen in 1 westen gevist hebben) richtten tnlangs ook een Zeehengelsportclub op, die zij ,,De Doortrappers" noem- ii. Ze hebben ook een machtige i i tstrook tot hun beschikking, want op enkele kleine stukjes na is in feile de gehele Zeeuwsch-Vlaamse ust vanaf de schorren van Saeftin- e tot aan Cadzand toe, uitermate ceschikt voor de zeehengelarij. Schubvis Ook de gewone hengelsport is in Z euwsch - Vlaanderen populair, Zondags kan men in de buurt van de vele kreekjes en overige vis iters rijen auto's zien staan, waar onder veel Belgische. Hun eigena ren zitten dan ergens aan de kant, met het hemels geduld van de ware visser en van de man die er eens een dag helemaal uit is. Straks, op 1 juni, is de zoetwatervis zijn leven niet meer zeker: iedere spartelende wurm kan met een geniepig lijntje verbonden zijn met zo'n vredige hen- velaar, die, als de dobber duikt, plotseling vol leven en actie is ge- i aakt. De hengelaarsverenigingen die de s reek telt, krijgen de laatste tijd ^elfs dames als leden en ook de jeugd schijnt meer belangstelling te krijgen voor deze al zo oude en altijd sterk bekorende sport. Een nadeel van de visserij in -ceuwsch-Vlaanderen is het nog steeds niet opgeloste rootwaterpro- bleem, dat heel wat viswaters ver knoeit. Uiteraard nemen de hen gelaars 't de vlassers geenszins kwa lijk, maar ze zouden het toch bijzon- beoefend wordt, maar als het water voldoende verzoet is kan er schub vis uitgezet worden. Overigens is nog lang niet alle water van de Braakmanpolder voor de sportvisse- rij vrijgegeven. De enthousiaste hen gelaars van de streek hopen dat dit er toch nog wel van komt. Er is dan een prachtige gelegenheid om de sportvissers van de streek, die thans veelal palingpeurders zijn, hun hart aan het vangen van schubvis op te doen halen. Het ziet er wel naar uit, dat het toekomstige recreatie-centrum in de Braakmanpolder snel populariteit zal krijgen, omdat het de henge laars zoveel genoegen weet te ver schaffen. Er ligt voor de sportvis- serij een pracht van een kans tus sen de1 dijken van de vroegere Braakman en voor het toerisme van Zeeuwsch-Vlaanderen evenzeer, want men kan er op rekenen dat er telkendage hele drommen vissers, ook en vooral van over de grens, op af zullen komen! (Advertentie) EIST NU NATUUR-MARGARINE Uw proeven wórdt smullen Uw smullen gezondheid! ^PI>NTEN-MM«»MMNE Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker DINSDAGMORGEN is het lood- en kopercomplot, dat onlangs door de Middelburgse gemeenterecherche werd opgerold, door de politierechter te Middelburg gevonnist. De opgeleg de straffen zijn zodanig, dat vijf van de zeven verdachten niet meer het cachot in hoeven; het onvoorwaar delijke deel van hun straf komt over een met de tijd, die zij in preventieve hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg hebben doorgebracht. De kopstukken", de koopman F. M. S. en de koopman A. H., zullen alsnog voor enige tijd worden ingesloten. S., die negen gevallen van heling ten laste waren gelegd, vyerd conform de eis van de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mie- rop, veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Dit betekent voor S., die reeds één maand preventief ingesloten is ge weest, dat hij nog één maand zal moeten zitten. H. had sedert september van het vorig jaar zijn register niet bijgehou den. Hij maakte zich schuldig aan opzettelijke heling. Eveneens conform de eis, is H. veroordeeld tot drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis (die tien dagen beloopt), waarvan twee maanden voorw. met 3 j. proeftijd. Mr. P. C. Adriaansen, die hem verdedigde, constateerde in zijn pleidooi, dat van de vier ten laste gelegde feiten er slechts twee zijn bewezen. S. werd verdedigd door mr. H. Bruin, die zijn cliënt afschilderde als een beslist niet criminele man. Hij stond alleen wat slap in de schoe nen, aldus de raadsman. Mr. P. van Empel kon in S. echter alleen maai de kwade genius zien. Tegelijk met S.. stcr.d de inkoper van H.. R. J. van V. terecht. Hem werden drie gevallen van heling, subs, schuldheling, ten laste gelegd. Van V. beriep zich vanzelfsprekend op zijn ..knechtschap"; zijn rol in het complot was niet zo belangrijk als die van S. en zijn werkgever H. Hij werkte evenwel mee. terwijl hij wist, dat H. er lelijk naast zat. Daar om vorderde de officier 30 dagen met aftrek (slechts drie dagen), waarvan 20 d. voorw. met 3 j. proeftijd, het geen er dus op neer zou komen, dat van V. nog een week het hok in moest. De politierechter was milder in zijn vonnis en veroordeelde van V. tot 30 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. „Leveranciers" Ook in deze uitgebreide zaak gold, dat de heler erger is dan de steler. De „leveranciers" van lood en koper kwamen er genadig af. Voornamelijk van de spoorwegen betrokken de monteur W. A. K. en de stations assistent P.H.K. grondkabel en rub berkabel. W. A. K. deed het eerst alleen in Vlissingen en later samen met P. H. K. in Middelburg. Zo sta len zij op het emplacement van de Zeeuwse hoofdstad koperkabel van een haspel, met behulp van een ijzer zaag. W. A. K. haalde zelfs het aar- In november 1951 stelden de prov. staten een subsidie-regeling vast ten öehoeve van de lectuurvoorziening in eland. -^eze regeling hield in het subsidiëren van boekenzendingen (wis seikisten) vanuit een bepaald punt naar P-attelandsbibliotheken en het nf l €1? van .e€n bijdrage van 5 cent per boek per jaar aan bestaande com mercie le bibliotheken. Dit systeem ']0Qst gekozen worden, omdat in Zee- f uSe5n ovei'koepelende organisa ties bestonden. De subsidieregeling rit0"1™ gezien aIs een poging de lectuurvoorziening in de pro- ï'rstanH Peren' daar een ach" hot'i j6 en kü andere delen Va^et.land. in te halen was. Hof „„n naien was. van Ged. Staten delen ïdie reffelin I"0^' dat deze sub" - t' b™, i? inderdaad stimulerend 0n aaa haar doel heeft 00 'ierinp' Plattelandslectuur- bracht mfa 1S op ho«er PIan 8e" "ve 1 "non i J omdat verschillende "evicht no" 'l or.sanisaties zijn op- 3ed staton uaba van thans geeft aanleiding een andere ovankefiiko"8 Vas/ stellan de lengen regeling niet te ver- •'•'den «ïloibfitrth0^ de openbare lees- v -Uo *h{Se"--Léén derde der vat kracht ljk Êeeft) bIijft Apenbar» '!e '^1 'en aanzien van de -hfed aldus G1 f "f6" ioicri ware de sub- voorzi nine danken'^iandslebtuur" d 01 v aties kan de°Pgebou^- idio a" nu ook rrjkssub- ■i'ovincie vn ??noten' waarvan deze vonèën. ,V°°rdien verstoken bleef - vair,,,m" baseren op het subsidie- re een ,aet rijk' Bovendien wa- nsw, sidie te verlenen in de wend ,J"\ 5' Provinciaal leiding- -evt id a eik der overkoepelende or- welke subsidie dan in de laats kan komen van de bijdrage van ce b„ek aan de plaatselijke ibhotl eken Deze „5 cents regeling" er^nodrh"Jon?e overtuiging min- 2oed bn de taak van de provin cie en heeft bovendien als bezwaar, dat het behouden van verouderde boeken in een bibliotheek er door wordt in de hand gewerkt. De be doeling, die aan deze ,,5 cents rege ling", die slechts werd verleend in dien ook de betrokken gemeente een bijdrage verleende, voorzat, nl. om de verlening van subsidies door de gemeenten te bevorderen, is in vele gevallen bereikt. Nu de gemeenten eenmaal tot subsidiëring zijn over gegaan verwachten wij niet, dat zij daarmede niet zullen doorgaan indien de band met het subsidie der pro vincie wordt verbroken. Indien aan de kath. wisselbi bliotheek geen rijkssubsidie zou wor den toegekend, willen G. S. die jaar lijks f 3525 geven.. De wel door het rijk gesubsidieer de instellingen op het gebied der plat telandslectuurvoorziening willen G. S steunen met een subsidie ten be drage der helft van de rijkssubsidie. digheidje uit om bij de opkoper H., terwijl hij de boel afleverde, nog een accu mee te nemen De K.'s staan echter niet ongunstig bekend en zo eiste de officier tegen W. A. K. 180 dagen, met aftrek, waarvan 26 d. onvoorw. en 154 d. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht en tegen P. H. K. 100 d. met aftrek, waarvan 10 on voorw. en 90 voorw. met 3 jaar proef tijd en toezicht, hetgeen betekende, dat zij hun straf al hebben uitgeze ten; het vonnis was conform. Eenzelfde mild vonnis werd geveld over de hoofden van de vormer P. T. en de bankwerker S. P. T., die tesamen drie diefstallen pleegden. In december van het vorig jaar haalden zij brons weg uit de opslagplaats van de Gebr. van Oorschot te Middel burg. In januari en nog eens in fe bruari van dit jaar kreeg het filiaal van de fa. Stokvis te Middelburg de aandacht van de beide T.'s. Met een ijzerdraadje openden zij de deur van het finiaal, dat nu niet di rect was voorzien van een gecompli ceerd slot. Het bladlood en koper, dat zij hier stalen, ging naar S. De eer ste keer kregen zij ieder f 75.-, de tweede keer ruim f 100.-. Ook namen zij verschillende rijwielaccessoires mee. Beiden hebben zij ook een maand in preventieve hechtenis doorgebracht, die officier en politierechter voldoen de achtten als onvoorwaardelijk deel van de straf. (Zes mnd. met aftrek, waarvan vijf mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en toezicht). Mr. A. J. van der Weel jr., hun raadsman, schetste het grote aanpas singsvermogen van zijn cliënten, die, geboortig uit Ambon, zich in Neder land buitengewoon thuis voelen. Als verstekeling kwamen zij indertijd per schip naar Nederland; thans zijn zij min of meer slachtoffer van een woe lige tijd. Van het gering getal schrij vers en dichters, dat Zeeland opbracht is Jan H. Eekhout, die zowel in proza als poëzie excel leert, er een van. We troffen de nu 57-jarige auteur aan in de kring van zijn familie te Middelburg, waar hij enige tijd verblijft om te beko men van de schok, welke hem het overlijden van zijn levens gezellin heeft gegeven. Ofschoon het publiceren Jan Eek hout in het bloed zit en zijn groot creatief vermogen nog volkomen in tact is, zoekt hij voor zichzelve de publiciteit allerminst. En zo kostte het hem wel enige aarzeling, uit zich zelf te treden tegenover de intervie wer, die hem opzocht. Eigenlijk is Eekhout een in zichzelf gekeerd mens, die de stilte, de rust zoekt, omdat hij die nodig heeft voor het opvoeren van de concentratie, le vensbehoefte voor de kunstenaar, wel ke zijn ontbloeide verbeelding vorm en vastheid wil geven. Geen stadsmens De omstandigheden brachten Eek hout jarenlang in de stad Groningen en later weer in Leeuwarden, maar het best en gemakkelijkst werkt hij in een omgeving, waar het rumoer niet stoort. Zo lang hij in de steden verbleef, moest hij die sfeer kunstma tig aanbrengen, door te werken in de late avond en de nachtelijke uren en dit zal wel de reden zijn geweest, dat hij twee jaar geleden terugkeerde naar zijn geboortestreek en een huis huurde te St.-Anna ter Muiden, het doodstille gehucht, dat bestaat uit enkele huizen om een eeuwenoude kerk. „Heerlijk is het daar te schrij ven", zei Eekhout ons en komende herfst zal hij zich er weer vestigen, om verder te spinnen aan zijn ro mans, verhalen en gedichten, waartoe hij zich geïnspireerd voelt. Tot schrijver geroepen Jan Eekhout bracht zijn jeugd door in Sluis en leek bestemd voor het winkelbedrijf, dat zijn vader en later zijn moeder daar dreef. Maar nergens voelden hij zich min der toe geroepen dan juist tot dat. Reeds als kind wilde hij schrijven en immer nam de drang in die richting toe. Heel wat weerstanden moesten echter gebroken worden, eer hij zijn roeping kon volgen en als journalist startte. Enkele jaren werkte hij aan de Haagse „Avondpost" en een tijd lang ook aan de Middelburgse Cou rant, maar bevrediging schonk dit werk hem toch eigenlijk niet. De zui ver literaire arbeid trok hem meer aan en zijn vruchtbare pen ontspro ten steeds meer gedichten en bijdra gen in proza, welke hun weg vonden naar allerlei tijdschriften. Hij werd de gewaardeerde medewerker van de Gids; de Stem: de N. Rott., maar ook van het christelijke „Opwaartse we gen" cn het orgaan der kath. jonge ren „de Gemeenschap" uit welke pe riode zijn nimmer verflauwde vriend schap met Anton van Duinkerken en verschillende kunstgevoelige geestelij ken stamt. Zijn eerste novellen-bundel ver scheen bij de uitgeversmij. „Holland" en trof door de sterk-beeldende taal en pakkende verteltrant. Met zijn eerste, grote roman, „De boer zonder God", die omstreeks 1930 uitkwam, was zijn naam gemaakt. Evenals de novellen speelde de ro man in Zeeuwsch-Vlaanderen, onder de hoge hemel der landse luchten, welker ruimte de schrijver nog steeds behoeft. Na zijn huwelijk in 1931 vertrok Eekhout naar Groningen en begon een uiterst vruchtbare schrijversperiode. Het machtige „Warden, een koning", dat in de Nobeireeks verscheen, maakte hem in nog veel ruimer kring bekend. Herdruk op herdruk volgde en Warden, de trotse, vorstelijke boer, werd een figuur, die onvergete lijk bleef voor wie er kennis mee ge maakt had. Boek na boek gaf Eek hout in het licht en zijn veelzijdigheid bleek toen, na de reeks van ernstige werken, in „Pastoor Poncke", de goe de en geestige Vlaamse „paster", een lichter toon door hem werd aangesla gen en de gezonde humcr hoog op spoot, wat eveneens het geval was met zijn „Tijl Uilenspiegel". Als kind had Tijl het hem al aangedaan; diens lotgevallen lezend zuchtte Jan toen: ,,0, als ik zó eens schrijven kon!" In de oorlogstijd, welke Eekhout „als ieder gevoelsmens drukte", schreef hij niets anders dan het grote gedicht „Ainayitha". geïnspireerd op de middeleeuwse ballade: „De sou- daen (sultan) had een dochterkijn". Ongeschokt talent De na-oorlogse tijd was er een van zwarte beproeving voor de kunste naar en even leek het of de schrij ver en dichter in hem gestorven was. Gelukkig bleek dit niet het geval en de laatste jaren is de geest weer vaardig geworden over Eekhout, vooral sinds hij na zijn Groningse en Friese jaren, de Zeeuwsch-Vlaamse bodem weer onder zich heeft. Zijn „Vlucht naar de vijand", een aangrijpende belijdenis, verscheen bij Paul Brand, met een inleiding van Anton van Duinkerken. Eveneens gaf Brand de ,,P erenlegende" uit, met tekeningen van Frans Bank. De grote roman „De ondergang van de „Waerdycke", wist Callenbach voor de Nobeireeks te verwerven. Het verhaal heeft Zeeuwsch-Vlaanderen weer als plaats van handeling, met de hofstede „de Waerdycke" als cen traal punt en zijn eigenaar als hoofd figuur. Sterk van compositie, met rake te kening der karakters en levendige handeling, viel het boek op een kreeg goede kritieken. Op de pers bij Callenbach ligt mo- mentee1: „De zonderlinge avonturen van mijnheer Peacock", dat de lezers naar Engeland zal brengen. Het is de roman van mijnheer Peacock, die steeds wonderen verwacht, maar ze niet bespeurt als ze plaats hebben. Pan staat nog op stapel „Sint Nie mand", terwijl onlangs in eigen be heer werd uitgegeven de dichtbundel „Eiland der ballingschap", een cy clus van merendeels blanke verzen, de mooiste en zuiverste, welke Eek hout tot nu toe schreef. Wonder der inspiratie Op onze vraag of Eekhout gemak kelijk schreef, antwoordde hij ontken nend. Door elkaar heeft hij acht maanden aan een roman werk. De inspiratie is echter het beslissende en daarmee is het wonderlijk gesteld. Alleen de na^m ..Poncke" bijvoor beeld bracht zijn fantasie op gang en deed ..Pastoor Poncke" ontstaan. Soms staat hem een denkbeeldig per soon v. ,r de geest, die plotseling be gint te leven voor hem en wiens da den hij dan ziet gebeuren, spontaan en echt. Om een enkel feit kunnen zich ook een reeks van gebeurtenis sen kristalliseren, welke een boek vullen. Het wonderlijkste geval beleefde Eekhout, kort na het verschijnen van „De ondergang der Waerdycke". Het gehele verhaal was pure fantasie en geen enkel hem bekend persoon had hem als model gediend of voor de geest gestaan. Toch ontving hij een brief uit Holland van iemand die Waerdycke heette en die hem vroeg, hoe hij toch achter de geschiedenis van zijn voorouders gekomen was en of hij hem misschien kon inlichten over de zijtak van de familie, welke naar Frankrijk vertrokken was. Onbewust bleek Eekhout tot in fi nesses te hebben neergeschreven wat vele jaren terug een familie overko men was! Eekhout hoopt straks in St.-Anna ter Muiden nog veel en goed te kun nen schrijven; eerlijk en verantwoord zoals altijd. Man van een hoog ideaal en diep-religieus voelend, wil hij evenwel nooit concessies doen aan dat deel van het publiek, dat voor zijn slechte smaak grove prikkels behoeft. Jan Eekhout voelt als dichter en schrijver zijn verantwoordelijkheid te genover God. die hem zijn gaven schonk. Dat hij nog lang met zijn talenten mag woekeren! Nadat hij in Terneuzen enkele boodschappen had gedaan, bezocht een landbouwer uit Zaamslag alle aan de Markt liggende café's. Ver volgens probeerde hij nog, hoever hij in ,de Terneuzense Dijkstraat waar men ook café's aantreft, wel kon komen. En zo stond hij voor de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, die hem vol helang- langstelling vroeg: „Is dat een spel letje? Doet U dat wel meer?" „Het voorlaatste café was ik nog zo nuchter als wat", verweerde ver café dat deed de deur dicht. Men kan zich nochtans verbazen, dat de dor- zich nochtans verbaen, dat de dor stige man niet eerder door de knieën is gegaan.. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenburg van Mierop, zag voor deze wonderlijke wijze van bood schappen doen graag f 50,uit ver- dachtes portemonnee vloeien, met een waarschuwing daarbij van één week voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. „Maar iets minder café's bezoeken, De F.!" vermaande de politierechter en vonniste conform. De straatmaker A. C. B. uit Vlissingen zou op 7 april een ze kere Van N. in de woning van diens schoonmoeder hebben mishandeld door hem vast te grijpen en boven het trapgat los te laten, alles na een vechtpartij op het trapportaal. Het slachtoffer viel met het hoofd naar beneden en bleef halverwege hangen. De verdachte straatmaker gaf een geheel andere lezing van het geval; het gevecht zou zich in een kamer hebben afgespeeld. Weshalve de zaak werd aangehouden; volgend keer zal de verbalisant als getuige worden gehoord. Duitse krijgsgevangene, gespeciali seerd in de diefstal van automobie len, die in de vorm van onderdelen in Nantes en Parijs werden verkocht. Verveling ("an onze Parijse correspondent) De ontstellende stijging van de criminaliteit onder de stude rende jongens van goeden huize in Frankrijk heeft een nieuwe climax gevonden in de arrestatie van de >,drie J's" te Angers, die trots hebben bekend de moord te hebben gepleegd op de spoor weginspecteur met pensioen, die met ingeslagen schedel in de sneltrein Quimper-Parijs werd aangetroffen. In het vriendelijke Franse provin ciestadje Angers is de laatste jaren een degelijke opruiming gehouden en vele banken op de middelbare scho len zijn leeg. Het begon in juni 1955 toen de politie tenslotte de hand legde op Jean C. en zijn vijf kornuiten. Deze Jean, een zoon van een bekende houthandelaar, had een bende ge vormd van jongens tussen de 16 en de 18 jaar. Deze knapen hielden zich be zig met diefstal van benzine, waarvan ze een aantal liters verkoch ten en een hoeveelheid voor hun eigen motors en auto's bewaarden. Tijdens de weekends vertrokken deze jongens met meisjes uit dezelfde kringen naar Le Mans, Nantes en Parijs, waar ze de bloemetjes buiten zetten. Enkele maanden later liepen de twee zoons (16 en 17 jaar) van een arts tegen de lamp. Ze waren vol- leerd in de inbraak. Ze stalen uitslui tend om op grote voet met hun „meisjes" te kunnen uitgaan. Ook deze vriendinnetjes waren dochtertjes van gezeten burgers. In oktober 1956 een nieuw drama. De politie rolde in Angers de bende van de jonge D. op. Hij en zijn drie medeplichtigen, ook weer leerlingen VLn de middelbare scholen, hadden zich onder leiding van een vroegere, De raad van Hontenisse moest kort na zijn vorige vergadering opnieuw bijeen komen om met spoed een be sluit te nemen inzake een door de Bank voor Nederlandse Gemeenten aangeboden vaste geldlening. Het is een lening ten bedrage van f 140.500.- tegen een rente van vier en een kwart procent, looptijd der tig jaar. Dit geld komt uit de speciale „pot" om de woningbouw, ondanks de minder gunstige financiële om standigheden van het ogenblik, gaan de te houden. Een opmerking uit de raad over de 2% „bereidstellingsprovisie" liet uit komen dat de door de regering vast gestelde rente dus met een handig heidje toch op een hoger peil ge bracht was. Volgens voorstel van B. cn W. werd plan Kloosterzande straatverlichting aan te brengen. De PZEM is bereid hiertoe over te gaan en de kosten van de aanleg bedragen ruim 12000 gulden. Het worden dubbele TLS- buizen. Naar aanleiding van dit voor stel kwamen uit de raad nog enkele wensen op verlichtingsgebied naar voren. Nadat besloten was de begroting overeenkomstig de zojuist gevallen besluiten te wijzigen, liet in de rond vraag de heer J. Cornelissen nog we ten dat hij een begrotinkje had laten samenstellen inzake de bouw van tien kleedhokjes en een bergplaats op het sportveld. Dit zal in totaal circa 3000 gulden kosten, naar hij meedeel de. en deze uitgave was z.i. tegen een huurprijs van b.v. een kwartje alleszins verantwoord. De voorzitter tevens besloten in het uitbreidings-aegde toe deze zaak eens te bekijken. Sedert drie weken staat de naam Angers weer in alle Franse bladen. De politie arresteerde toen drie jon gelui van 17. 18 en 19 j., die onmid dellijk bekenden ongeveer een vijftig tal inbraken te hebben begaan. Zo wel de beide broers Jean-Paul en Jacques D., als hun vriendje, de 17- jarige Jean-Claude G., waren zoon tjes van hoofdofficieren. Met ons zullen vele Franse ouders versteld hebben gestaan toer. ze ver namen, dat deze knapen thuis hun eigen kamer hadden, die altijd was afgesloten en ook nimmer door hun ouders mocht worden betreden. Hier in, en op een zolder, lag een deel van de buit, die ze de laatste maanden hadden gemaakt, plus hun gleufhoe- den en maskers. De politie vond ook een agenda, waarin haarfijn alle misdaden ston den opgetekend, waaruit onder meer bleek, dat hun geest en moraal zo verwrongen waren, dat ze nog slechts het romantische en avontuurlijke van hun operaties zagen. Op „13 mei 1956" stond slechts een vraagteken. Opnieuw verhoord gaven ze met cy nische koelbloedigheid toe op die dag de treininspecteur met pensioen om het leven te hebben gebracht. Men vermoedt ook nog. dat dit drie tal de hand heeft in andere, nog niet opgeloste misdrijven. Oorzaken? Gebrek aan zakgeld speelt geen rol. De drie jongens kregen voldoende geld van hun ouders. Wel spelen an dere factoren mee: verveling, gebrek aan toezicht, voortdurende afwezig heid van de moeder en/of vader. Hoeveel nog? Angers gaat door de pers. want in korte tijd werde.i er vier jeugdcom- plotten opgerold. Maar hoeveel ben den van jonge misdadigers bestaan er nog? Niemand durft deze vraag te beantwoorden m- aA er zijn deskundi gen, die volhouden, dat er minstens in drie van de tien middelbare scholen groepjes jongeren zijn, die het pad der misdaad zijn opgegaan In de gevallen Angers is duidelijk, dat de film invloed op de jongens heeft uitgeoefend. Verschillende van de overvall n, tot in de maskers toe, zijn zuiver geïnspireerd op filmpassa ges. Ook hun houding tijdens de ver horen bewijst, dat ze hun masker nog niet hebben laten vallen. „U maakt ons niet bang met de valbijl. We zijn er te jong voor. Bo yendien wat u nog niet bekend iswe werken voor het Tweede Bureau", aldus de oudste. De jongste wilde zich niet door zijn ontstelde moeder laten omhelzen: „Ik ben geen kind meer...." De politie speurt nu hardnekkig naar de meisjes, waarmee deze kna pen hun geld in Parijs verbrasten. Hoewel de drie J.'s volhouden, dat ze geen vriendinnen hadden in Angers, maar in Parijs gelegenheidsmeisjes opzochten, blijkt uit alles, dat het te gendeel waar is. Dochtertjes van de gegoede middenstand uit Angers wa ren op de hoogte, dat de drie jon- fgens de ene misdaad na de andere bedreven. Niettemin gingen ze met hen mee naar Parys om de buit op te maken. In Angers heeft de arrestatie van de drie J.'s grote indruk gemaakt. Tal van ouders leven in angst, dat er straks nog meer zal worden ontdekt en dat ook hun kinderen in moeilijk heden blijken te zijn. De zo moderne cocktailpartijtjes, die in deze „goede" stand vrijwel wekelijks werden gege ven en die ook altijd trouw door de drie J.'s werden bijgewoond, zijn plotseling taboe geworden. In september van dit jaar begin nen de r.k. leergangen in samen werking met het Groot Ziekengast- huis in Den Bosch een cursus voor opleiding tot revalidatie-assistent. De opleiding houdt in: opleiding le en 2e deel staatsexamen heilgymnastiek en massage, opleiding voor diploma physotechniek en opleiding in bijzon dere technieken van revalidatie. De cursus duurt drie jaar. Het Engelse besluit tot verzachting van de beperkingen op de handel met China zal door verscheidene andere landen gevolgd worden. Dit verklaar den kringen die in nauw contact staan met de besprekingen van de ,,Chin- com", de commissie welke toezicht houdt op de handel met communis tisch China. Het is bekend dat Frankrijk voor stander is van een geleidelijke ver mindering van het verschil tussen de lijst van verboden exportprodukten voor de handel met China en die voor de handel met de Sovjet-Unie. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat het waarschijnlijk is, dat de verbonden regeringen, ook die van de Verenigde Staten genoodzaakt zullen zijn na het Engelse besluit de houding tegenover de handel met Chi na te wijzigen. In een commentaar van radio-Mos kou op het Engelse besluit werd ge zegd, dat Engeland dit besluit moest nemen wegens zijn grote economi sche moeilijkheden en ondanks het sterke verzet van de Amerikaanse regering". Een omvangrijke Britse economi sche missie, bestaande uit vertegen woordigers van grote industriële en handelsondernemingen, zal zich spoe dig voor overleg naar Peking bege ven. sonenwagens aantrof, een ongekend (maar verdiend) rijgenot voor de vrachtwagenbestuurder garandeert. Met het oog op een zo effectief mogelijk gebruik van de laadruimte, koos Ford voor deze serie de front besturing. Niet zonder berekening heeft de fabriek van de „Full Speed"-sigaretten de auto als reclamehulpje ge kozen. Dezer dagen kwam het bedrijf met een tweede boek voor de dag, getiteld „De auto in de moderne tijd Met tekst van ir. van Wamelen en met afbeeldingen van de specifieke auto-tekenaar Olyslager geeft men daann een beeld van de auto en de plaats, die ze in neemt in onze dagen. Daarmee speculeert het bedrijf op de massale beiangtelling, die hiervoor bestaat. Over de auto in al haar verschijningsvormen (onge- dachter dan de stoutste verbeelding van Jules Verne) kan men breeduit praten. Dat hebben de samenstellers dan ook gedaan. Via een beschouwing over „Auto's voor smalle beurzen" (de scootmobiles en de kleinste krachtpatsertjes van de weg), belandt men bij een praatje over de autosport en tenslotte bij de rensport. De tekst wordt op de voet gevolgd door de tekeningen van Olyslager. Zo ontstond een boek, dat boeiend is, alleen al omdat het zich zo modern toont. Uitgave: United Tobacco Agencies, Eindhoven. V rachtwasen-comfort Bijna twee miljoen 'est-kilometers staan achter ont werp en uitwerking van de nieuwe serie bedrijfswagens van Ford Dagenham. die thans onder de naam „Thamer Trader" wordt uitgebracht. De geheel stalen cabine is geïsoleerd tegen hitte en geruis van de motor. Vierpunts rubberophanging be schermt de cabine tegen trillingen en schokken, terwijl bovendien het goed ingerichte interieur met de schuim rubberzittingen, de aantrekkelijke kleurenschema's en talrijke snufjes, welke men tot nu toe alleen in per- De nieuwe Thames Trader truck Sterke T,T.-bezetting Het staat nu reeds vast, dat de Dutch TT (die op 29 juni wordt verreden) kan rekenen op een grote deel name. Vooral de Italiaanse motorindustrie toont grote belangstelling. Gilera zal in alle vier klassen te Assen uitkomen met een nog nader vast te stellen bezetting. Ook de MV Augusta zal het beste van het beste uit de „stallen" halen. Moto Guzzi heeft voor de 350 en 500 cc eveneens ingeschreven, terwijl Mondial in de lichtere klassen van de partü zal zyn. Hoe krijg ik mijn rijbewijs Onder de vermoedelijk „eeuwig" durende titel „Hoe krijg ik mijn rijbewijs?" heeft H. Peppink de twaalfde druk van zijn werkje het land ingestuurd. Hij vulde het boekje aan met het modernste documentatiemateriaal en werd daarmee weer up to date in een branche, die dag na dag andere (en moeilijker) eisen stelt.

de Stem | 1957 | | pagina 13