Eerste W aarde stuk Zeedijk te op delta-hoogte 57 85- Vernieuwde bedrijfsgebouwen der CHV te Sas van Gent geopend Jeugd geeft probleem realistische kijk Vervolgde Kerk op O.K.K. Schoondijke won vaandel op het muziek concours te Schoondijke VERIQHROMEl PAN FILM Totale verzwaring langs de W.-Schelde kost 30 miljoen VROOM Cr DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 MEI 1957 r 'n Alleen morgen ZATERDAC kunt U profiteren van deze oorspron kelijk voor export bestemde INTERIEUR- MATRATS IEN Profiteer hiervan Haast U Sandor Iharos liad heimwee KODAK Iakontwikkeling in beeld Ook kapitaal voor Taylor Onderzoek naar vervuiling der waterleiding Breda - Bergen op Zoom Hoogwaterstanden Boeiende tentoonstelling te Hulst Zuid-Beveland Z-l laanderen PIUMA HARPET AGENDA Vandaag Morgen DE (Van onze verslaggever) De Commissaris der Koningin is niet alleen provincie-bestuur der: Bij de opening der geëlek trificeerde Zeeuwse lijn nam hij •,het roer" in handen en woens dagmorgen zagen wij hem te Waarde als chauffeur van de bulldozer, om de laatste plooi glad te strijken van het nieuwe stuk zeedijk, het eerste dat langs de Westerschelde-oever op Del ta-hoogte is gebracht.. De zeedijk van het waterschap Waarde is 4200 meter lang en het nieuwe diiklichaam van on geveer 1300 meter torent hoog uit boven de oude dijksgedeel- ten en is tevens enkele malen breder. De kruinhoogte van de nieuwe dijk is 8.50 meter cn van de oude 5 me ter. Het waterschap Waarde heeft dus de spits afgebeten cn de wakkere dijkgraaf, de heer M. v Traassen en zijn gezworenen hopen dat ook de overige dijkvakken binnen niet al te lange tijd op hoogte zijn gebracht. De verzwaring van het dijksprofiel (Advertentie) is in hoofdzaak tot stand gekomen door het aanbrengen van een met klei bekleed zandlichaam landwaarts van de oude dijk. Ter verbetering van het tracé is plaatselijk een bocht afgesneden en moest een geheel nieuw dijkgedeelte (240 m) aan de buitenzijde worden uitgevoerd. Verwerkt zijn 260.000 m3 zand, 25.000 m3 klei, 3000 m2 betonbekle- ding. De totale kosten van het werk met inbegrip van grondaankoop e.d. zullen naar het zich laat aanzien 1.050.000.bedragen. Nadat jhr. de Casembroot over het door hem geëffende deel nog graszaad had gestrooid de enige keer ger dan 80 procent zou worden, om dat de lasten op de grondeigenaars toch al zwaar genoeg zijn. De commissaris der koningin uitte zijn grote voldoening over het ini tiatief van het waterschap dat daar mee de primeur verwierf en ver trouwde dat de dijkverhogingen langs de W. Schelde in goed tempo zouden doorgaan; vooral het deel tussen Waarde en Kruiningen is urgent. Ir. H. Swaters, directeur prov. Wa terstaat, complimenteerde het water schap, dat de beslissende stap zette. De totale verzwaring der dijken langs de W. Schelde zal 300 miljoen vergen en 12 a 15 jaar in beslag nemen. Volgende sprekers waren ir. J. Sprenger van de Rijkswaterstaat; ir. G. Snip van het bureau bijzondere werken; ir. A. de Koning, burge meester Lokker en de directeur van de Amsterdamse aannemersmij, de heer v. Kampen, die en passant wees op de bezwarende gevolgen voor de zijn leven dat hij probeerde ergensgrondwerkfirma's van de bezuinigin gras over te laten groeien verenig den autoriteiten, genodigden en be trokkenen zich in café Kloet, waar de dijkgraaf de geschiedenis dezer dijk-revisie memoreerde. Hij hoopte dat de rijksbijdrage ho gen. Het laatste woord was voor dijk graaf v. Tra assen, die een extra com pliment had voor de hoofdopzichter Warren van het waterschap en zijn collega van de prov. waterstaat de heer Philipse. merk „Reclame" (export) binnenwerk van prima gehard verenstaai 10 jaar garantie op het stalen binnenwerk voorzien van een warme „winter" afdekking en een koelere zomerkant Een zeer bijzondere satijn damast, die enigszins „Amerikaans" aandcet, en van prima kwaliteit is in de kleuren grijs/zwart/groen grijs/zwart/goud grijs/zwart/bordeaux rood Normale prijs een persoons72.50 twee persoons 107.50 Maar alleen morgen, zater dag 1 juni bieden wij U deze aan voor de fantastische h— g' hfl prijs van .ZJ n een persoons 80 x 190 cm 1 delig Twee persoons 120 x 190 cm 2 delig en 2h BIJPASSEND KUSSEN 7.90 el ig Op Hemelvaartsdag werd op de Markt te Terneuzen het 11e Bonds- concours gehouden van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Door aansluiting bij de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- faregezclschappen was dit de eerste maal dat een concours in federatief verband werd gehouden. Het college van b. en w. heeft de bestuursleden van de Kon. Ned. Fe deratie, de bond van Muziekvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en de voorzitters en secretarissen der tien deelnemende gezelschappen (Aarden- burg was op het laatste ogenblik uitgevallen) in hotel Rotterdam ont vangen. Burgemeester Tellegen verheugde zich speciaal over de aanwezigheid der Belgische vrienden (Watervliet) en had de prettigste herinneringen aan het bondsconcours nu juist tien jaar geleden. De heren E. J. van Omme, alge meen secretaris van de Kon. Ned. Federatie, C. L. de Smidt, voorzitter van cle Harmonie Terneuzen en P. A. Ocké, voorzitter van het bondsbe- stuur, dankten op de eerste plaats het Terneuzense gemeentebestuur voor het hartelijk welkom en de spon tane medewerking. Zij allen verheug den zich over het feit dat dit de eerste maal was dat het concours in federatief verband zou worden ge houden en hadden daarvan de beste verwachtingen. Gelukkig wordt in de laatste jaren vooral door rijk en gemeente meer aandacht besteed aan dit culturele werk. aldus de heer van Omme, zo dat de gezelschappen in de toekomst wellicht niet meer met zo grote fi nanciële moeilijkheden te kampen zullen hebben. Zij zullen daardoor wellicht beter in de gelegenheid zijn de prestaties van de gezelschappen boven de Schelde te volgen. Hij noemde hetgeen in Zeeuwsch- Vlaanderen op dit gebied wordt be reikt zeer lovenswaardig. De uitslag is als volgt: Fanfare 3e afdeling: St. Kruis, 91 punten, 2e prijs. Fanfare 2e afdeling: Nieuwvliet. 90 punten, 2e prijs. Fan fare le afdeling: Zuidzande. 96 pun ten, 2c prijs, waaraan verbonden de medaille van de Bond van Muziek verenigingen in Zeeuwsch-Vla ande ren ;Groede 93 punten, 2e prijs; Wa tervliet, 79 punten, 3e prijs. Fanfare uitmuntend: Breskens, 69 punten, 3e prijs. Harmonie, uitmuntend: Terneuzen, 108 punten, le prijs. Wisselbeker plus medaille, geschonken door de Konin gin: Zaamslag, 103 punten, le prijs en lauwerkrans, geschonken door de gemeente Terneuzen. Fanfare ere-afdeling: Oostburg, 103 punten, le prijs, medaille van de voorzitter van de harmonie Terneu zen. Vaanclelafdelhig Harmonie: Schoon dijke, 104 punten, le prijs, met me daille van de commissaris van de Koningin. De algemeen secretaris van de K.N.F., de heer J. van Om me, reikte namens het hoofdbestuur het vaandel uit aan Oefening Kweekt Kunst te Schoondijke, die daarmee de eerste harmonie in Zeeland is, die het vaandel in ontvangst mocht ne men. Het slotconcert werd door de har monie Terneuzen verzorgd. De me ning van de jury was. dat er over het algemeen ernstig is gestudeerd, terwijl de hogere afdelingen toonden meer routine te hebben. Uit dit concours is tevens geble ken, dat de Z.-Vlaamse muziekgezel schappen zich met succes kunnen me ten met hun zusterverenigingen van boven de rivieren. De Hongaarse middenafstandloper en wereldrecordhouder Sandor Iha ros, die tijdens de opstand uit' het land vluchtte, is naar Hongarije te ruggekeerd in gezelschap van zijn vrouw, de discuswerpster Ilona Lac- ze. Iharos heeft sinds november jl. in België gewoond; hij trouwde mét- Ilona Lacze te Brussel. Iharos verklaarde te Boedapest, dat hij voortdurend heimwee had gehad naar zijn geboorteland. Hij zei, dat zij spoedig de training zouden her vatten. (Advertentie) betrokken In alle gangbare rolfilmformaten. Koop vandaag nog een paar rolletjes - of beslist morgen Voor oen werkelijk getrouwe weergave van elk onderwerp bij elk licht VERKRIJGBAAR 8$ UW FOTOHANDELAAR De Middelburgse kunstschilder Andries Minderhout, een van de jonge leden van de Zeeuwse Kunste naarskring, gaat een wandschildering aanbrengen in de nieuwe Rijkswerk plaats voor Vakontwikkeling te Mid delburg, die op het Industrieterrein verrijst. Het gebouw is reeds onder de kap. De wandschildering het ontwerp werd dezer dagen goedge keurd krijgt de respectabele lengte van 7.5 meter! In deze wandschildering is de gang van de ongeschoolde arbeider naai de industrie versymboliseerd. Naar verluidt, heeft de bekende club Internazioriale (Milaan) een bod van 65.000 pond (6,5 ton!) gedaan op Tommy Taylor, dé 24-jarige midden voor» van- Manchester United en van het Engelse elftal. Van dit bedrag zou Taylor zelf 10.000 ontvangen. ta'ylór vrtYd in maart 1953 door Manchester United van Barnsley overgenomen. Het transferbedrag be droeg toen 30.000 pond. (Advertentie) Goed geluid voor Sluiskil Geheel onverwachts en nadat reeds alle hoop was verflauwd, is na vier volle jaren plotseling weer een sprankje hoop in Sluiskil ontstaan. Sinds de laatste actie, ditmaal onder presidium van de heer J. C. Bleijen- berg in 1953. inzake Sluiskils ver guisde en verwenste LEIDING, is een dezer dagen een schrijven van de minister van Verkeer en Waterstaat ontvangen. Hierin werd melding ge maakt van het feit dat een onderzoek naar de vervuiling van de westelijke rijkswaterleiding van Sas van Gent tot Terneuzen reeds ter hand is ge nomen. Het onderzoek zal geschieden onder leiding van het provinciaal bestuur met de vertegenwoordigers van de bij dc vervuiling van bedoelde waterlei ding betrokken instanties, waaronder ook de Rijkswaterstaat. Het ligt in de bedoeling een technisch rapport inza ke de te nemen maatregelen tot het tegengaan van deze vervuiling samen te stellen. V'ooi de provincie Zeeland gelden vuui morgen, zaterdag 1 juni, de volgende hoogwaterstanden: te Hans weert om 4.59 en 17.15 uur; te Ter neuzen om 4.13 en 16.30 uur en te Vlissingen om 3.43 en 16.00 uur. (Van onze verslaggever) Met een druk op de knop stelde jhr. mr. A. F. C. de Casem broot woensdagmiddag te Sas van Gent de vernieuwde en uitge breide bedrijfsgebouwen van de C.H.V. in werking. De installatie te Sas van Gent wordt door vele deskundigen als het modernste en grootste brouwgerst-bewerkingsHedrijf ter wereld beschouwd. Het heeft een droogcapaciteit voor gerst van 5 a 600 ton per dag en een opslagcapaciteit van 10.000 ton. En wat even belangrijk is: het is het hart van liet beste brouwgerst- gebied van ons land en tot ver daarbuiten: Zeeuwse brouwgerst is sedert de laatste jaren nog nergens geëvenaard, laat staan overtroffen. het begrip prima brouwgerst" ver eenzelvigden met Zeeuwse brouw gerst". Ook hij bracht de boeren in Zeeland warme hulde voor hun werk, dat van geweldige betekenis is ge worden. Hierop hield de commissaris van de Koningin een korte en bijzonder kernachtige toespraak tot de feesten den, allereerst zijn grote vreugde uit sprekend over het feit dat hij thans, nu de bisdommen heringedeeld zijn, alle katholieke boeren van Zeeland Dit grandioos succes is voor enkele sprekers aanleiding geweest de Zeeuwschvlaamse boeren van harte te huldigen: zij zijn het geweest, al dus zowel de heer P. V. M. Vercaute- ren als ir. H. Steenbergen (directeur van de C.H.V. Vcghel), die de naam van het brouwgerst groot gemaakt hebben. Een van de enorme hallen in het be- drijfscomplex te Sas van Gent was woensdagmiddag feestelijk versierd en naar schatting ruim tweehonderd gasten hadden zich rond de lange ta fels geschaard. Onder de velen die de ondervoorzitter van de C.H.V., de heer P. V. M. Vercauteren, verwel komde, waren behalve de commis saris van de Koningin en het G.S.-lid de heer M. J. van Poelje, de burge meester van Sas van Gent. de heer R. A. J. den Boer, het dagelijks be stuur van de N.C.B., afgevaardigden van de Belgische Boerenbond, van de Z.L.M. en de C.B.T.B., en kringbe stuurders uit oost- en west-Zeeuwsch- Vlaanderen en van de Bevelanden. De heer Vercauteren schetste in het kort de groei en ontwikkeling van de C.H.V. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij bracht dank aan het hoofdbe stuur van de C.H.V. voor het ver strekken van de grote investeringen die telkens nodig waren en. tensloite huldigde hij de directeur, de heer E. van Campen, aan wiens onvermoeide werkkracht en initiatieven een zeer groot deel van het succes te dan ken is. Beste brouwgerst Ir. H. Steenbergen gaf een uiteen zetting van de capaciteiten: theore tisch kan per dag 960 ton gedroogd worden, doch wegens de langduriger droging van gerst (tot 14 a 15 pet) komt deze capaciteit in de praktijk op 5 tot 600 ton per dag neer. Dank zij de opslagcapaciteit van 10.000 ton heeft men tot nog toe de enorme kwantums die aangevoerd werden (record: duizend ton per dag!) goed kunnen houden. Hij schilderde hoe in Zeeuwsch-Vlaanderen met de brouw gerst gepionierd is, waardoor de nieuwe rassen (voornamelijk Kenya) aanvankelijk puike oogsten van #de Zeeuwse bodem leverden en allengs Woensdagavond heeft deken A. Koopman te Hulst, in de huishoud school St. Martha, de tentoonstelling ,,De vervolgde kerk" geopend. Deze expositie is samengesteld uit teken en handwerk van de schooljeugd, waarmede door het Apostolaat des Gebeds en het Comité Middagklok een wedstrijd was uitgeschreven. Hulst is de tweede plaats in Neder land die deze tentoonstelling, die tot zondagavond geopend is. ontvangt. Ze is samengesteld uit het beste werk dat n.a.v. de wedstrijd werd ingezon den. Met enige schaamte moet men er ervaren dat de jeugd blijkbaar minder snel vergeet dan de volwas senen doen. Het leed dat de vervolg- de-om-het-geloof doorstaat, spreekt ons wel sterk aan, maar de wereld draait snel door en na enkele maan den denken we er nog slechts spora disch aan terug. Welk een indruk de gebeurtenissen van oktober en november op de kin deren (ook de jongste) gemaakt heb ben, ervaart men met enige beklem ming bij deze tentoonstelling. De fan tasie van de jeugd van onze tijd is realistisch, soms bijna wreed van werkelijkheidszin. Uit vele inzendin gen blijkt dat bepaalde begrippen uit de wereldpolitiek, tot cliché's versle ten, de kinderen sterk aanspreken. Bijna nergens ziet men in dc werk stukken de suikeren zoetelijkheid, waarmee de jeugd, naar men eerder verwachten zou. een onderwerp als ..de vervolgde Kerk" zou uitwerken. Neen, tanks en prikkeldraad, pop petjes die gesneuvelden voorstellen, klanteknipsels over het proces Mindszcnty en dergelijke attributen: vertolken de gedachten der kinderen. Hun werk is het bekijken, lang en aandachtig, waard. Men kan er iets van leren. GOES Spoed-eisende raadsvergadering Vanmiddag is de raad bijeengeroe pen in spoedeisende vergadering, voornamelijk om te beslissen over het voorstel van b. en w. in te gaan op het aanbod der Bank van Neder landse gemeenten van een geldlening, groot f 421.600 tegen 4 1/4 pet. De ene helft der lening is bestemd voor de financiering van de woning bouw 'in-' uitvoering en consolidatie der vlottende schuld woningbouw en de andere helft voor de financiering van de woningbouw waarmee dit jaar begonnen wordt. Ook is er nog een voorstel om een kortlopende lening van f 500.000 aan te gaan tegen 5 1/8 pot. In verband met de afwezigheid van de burgemeester hebben b. en w. nog niet beslist of zij al dan niet in be roep zullen gaan tegen de uitspraak inzake de kwestie-Scherphuis. CONCERT „HOSANNA" Het muziekgezelschap „Hosanna" geeft morgenavond een volksconcert op de Grote Markt. Jaarverslag openbare leeszaal In 1956. aldus het jaarverslag van de openbare leeszaal, stegen de cij fers op elk gebied. De uitlening ging met 5.4 pet vooruit; er werden 35.715 boeken uitgeleend tegen 33.890 in 1955. In percentages van de totale uit lening uitgedrukt waren hiervan 52 pet Nederlandse romans, 20 pet jeugdboeken en 28 pet romans in vreemde talen en studieboeken. Ook kon men weer verschillende leden behulpzaam zijn door voor hen boeken in andere bibliotheken aan te vragen: dit is 98 maal gebeurd. Er werden in het afgelopen jaar 127 studieboeken aangekocht. 56 bui tenlandse romans. 118 Ned. romans cn 168 jeugdboeken, totaal dus 469. Het ledental liep voor volwassenen terug van 998 tot 960 cn steeg bij de jeugdleden van 164 tot 255. Het leeszaalbezock steeg tot 2588 (2344) en het totale boekenbezit be draagt 6333 (5998). Kruiningen RAADSVERGADERING. De gemeenteraad zal vandaag in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt als voor naamste punt het aangaan van een vaste geldlening van f 505.000,met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Rilland'Bath RAADSVERGADERING. Hedenavond om half acht komt de Raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voornaamste agendapunten Verzoek van Alg. Burg. Armbe stuur om subsidieverhoging. Voor stel om met de N.V, Mij. tot gas- voorziening midden - Zeeland een overeenkomst aan te gaan tot het huren, van gasgeisers voor gemeen tewoningen. Voorstel om uit bouw- en woningtoezicht te treden. Voorstel om met de Bank voor Ned. Gemeen ten een geldlening aan te gaan, groot f 295.100.—. Een kasgeldlening te sluiten groot f 250.000,bij de Rij kspostspaarbank. Voorstel verlenen van garantie aan N.V. Bouwfonds Nederl. Gemeenten voor 'n te bouwen woning Voorstel het bedrag per leerling voor l.o. voor 1957 te verhogen. Voorstel om in principe medewer king te verlenen aan samenstelling bestuur der toekomstige stichting Verpleeg- en rusthuizen midden-Zee land Voorstel: aan de gemeente Zaan dam ter afsluting van adoptie een geschenk aan te bieden. Voorstel: het geven van namen aan de straten in het uitbreidingsplan Zandbaan. Het vernieuwde gebouw van de CH'V te Sas van Gent, dat door de Commissaris der Koningin werd ge opend. eens tezamen kan zien en uiting ge vend aan de hoop dat nu ooit de algemene N.C.B.-vergadering eens in Zeeland gehouden mag worden. Jhr. mr. de Casembroot „laakte" vervolgens de verbazing waarmee de Zeeuwen aanvankelijk de hoge uit verkiezing van hun brouwgerst beje genden. „Een Hollander of een Gro ninger zou er tevoren al op gerekend hebben", zei hy. „Die mentaliteit, als zou een nationaal succes voor Zee land iets buitenissigs zijn, moet uit- geband worden!", riep de commissa ris met een fikse klap op de lesse naar uit. Daarna stelde hij de bedrijfsgebou wen in werking en na een rondgang door het machtige complex, dat met zijn hoog oprijzende droogtorens over de ganse omgeving heerst, kwamen de genodigden bijeen aan de feeste lijk gedekte tafel, waar nog talrijke hartelijke en waarderende woorden gesproken zijn. (Advertentie) TERNEUZEN OLIEBOLLEN-ACTIE. Teneinde de kas aan contanten te helpen zullen de gidsen a.s. za terdag een grootscheepse oliebollen dag organiseren. Men kan nu al zijn bestelüngen opgeven. Wesldorpe RAADSVERGADERING. Hedenavond om 7 uur komt de raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda komt o.a. voor: Verlenging termijn opstal recht grond woning Molenstraat 32, aankoop grond voor uitbreidingsplan, aangaan van een geldlening van f 42.200.voor woningbouw, wijzi ging gemeentebegroting 1956 en wij ziging begroting Burgerlijk Arm bestuur 1956. IJzendijke RAADSVERGADERING Vanavond om half acht zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. Behandeld zal worden het voorstel van burgemeester en wethouders tot het bestemmen van enkele percelen in de gemeente tot industrieter rein. Sluis BRIEVENBESTELLER BEVORDERD. De plaatselijke brievenbesteller A. Aalbrechts is met ingang van 11 maart 1957 bevorderd tot besteller 1ste klas. (Advertentie) VOOR EEN N. V. JAN HENDRIKX Boschstraat 1 Breda ENORME KEUZE - LAGE PRIJZEN OOSTBURG Ledel 8 uur: Duistere driften. SAS VAN GENT Oiympia 8 uur: High society. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Moun tain. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Charleys tante. DE KLINGE Kineina van Dijk 7.30 uur: Sissi. GOES Grand Theater: High society. HULST Bioscoopgebouw 6 en 8.30 uur: De jonge keizerin; G. Nijs 4 uur: schie ting. MIDDELBURG Schouwburg: De laatste jacht; Electro: High society, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Duistere driften. SAS VAN GENT Oiympia 8 uur: High society. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Moun tain; Concertgebouw 8 uur: De dief van Damascus. VLISSINGEN Alhambra: De Hofnar; Luxor: Het geheim van de zwarte tent ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Ca Valeria Rusticana, Paljas. ge rappi sie s het Waa: mer] inl De| het hun zicht! land'' hun fen. Westl ven dankl dat zj ten plich| bestu vraa^ ver de zijn raakt! 25) Heal te geil Darl Ze kil op oil te do<| over zich grond! zijil flitser! traiUsl uit dl het hl bomc f zelf |l meer I sleeptl nutenl uur k| twee van slecht was tien, ren. wangfl een b

de Stem | 1957 | | pagina 2