ti en het de ilerlaag Unieverdrag geeft geen moeilijkheden meer Pflimlin formateur onder voorbehoud AMSTERDAM ZAL DE TUNNELBOUW VOORTZETTEN Engeland verruimt handel met China De doden herdacht Relletjes in Beiroet Van tegenstellingen is geen sprake meer FdffÊT GERAMD 10 DAGBLAD VOOR Vruchtbaar werk van Benelux-ministers Zuidslaaf in Hongarije gearresteerd Nog nooit zo succesvol Ontsnapte gevangene gegrepen DE BRAAL IN HOGER BEROEP Franse kabinetscrisis Droog weer De Kerk in Polen Staat moet instemmen met benoemingen Weer moord op Algerijn Nederlandse vloot ruim 4 miljoen brt Poolse primaat nam bezit van titelkerk VS-tankboot op „zwarte lijst" Londen zegt .nee legen Makarios Sovjet-diplomaat in Warschau uilgewezen Spaak krijgt Karclsprijs Tot misnoegen van VS: Steekpartij in Helmond Kredietbeperking in Indonesië Torpedobootjager ramt kotter Geen nachtdienst meer nlaag schoven als je de enige troost was en dai, dat verrukke- iedere meter die we we dan toch bij die n, een merkwaardige café en boerderij, Ihe slaapgelegenheid, lagden. den we gewekt door f de wereld verging. _juren en ramen en ;end loei-geluid. Zwa- it nu de Föhn of en hij sloot met het raam, na eerst lid het hoofd in de bui- ben gepriemd. Iiorgen was het koud. loven de rotsen was End blauw, met witte ..Daar komt regen oude boer, die bin- ring van de hut de r het hoofd streelde, irzelde zwager geen de klok zeven wees Kr op pad. De top was ht. De boomgrens ech- achter ons gelaten en lagen in de glooiing ilinkend witte sneeuw- l vervelend doen. Hij ren. Het pad naar de ie langs een afgrond, e beloften inhield van tele val. Heel in de erspreid de poppe-hui- mte, vond ik, maakte zelig. Mijn vrouw had ,fde gewaarwording. Integendeel. Die ging Inde punt van een rots- om te kijken hoe hoog g iwas. Hij schopte wel* i een losse steen, die beneden suisde en hij l ïoedigend aan toe, dat k een minuut of wat wel R grond zou zijn. vat hadden we gelopen, oad doodliep op een Een enorme witte og boven onze hoofden omlaag priemde naar ar ze overging in een daar moeten we over- I ager. 1 meer klimmers over- Ze hadden zich een j n de witte poeder, ge- i snindrukken die we za- gat er nu maar niet i Een meter of wat on- :appen was de sneeuw En over de rots, die ïtbaar werd, stroomde smeltwater. Enigszins ;raden we het sneeuw- )uw en ik. En toen w® begonnen we te schui- in de sneeuw leek een en ijlings zijn we te- Op hetzelfde moment at de berg het gew0"" 2200 meter had hij ZU" iemonstreerd op twe glanders, die zich zon- training op zijn flanken c-6is met twee Zwitsers ;egaan. Zijn vroUW_f net als wij..... Maar vraagt of we het nog iroberen, zullen we, nee zeggen. Wer en- icrgen war, den laszen los...." Dat zeggen de er zit wel degelijk we overigens tegenover zullen toegeven.... J. 97e JAARGANG *'-■** No. 22467 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. V. t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70 p. week (uitsl. bii niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt bLkend Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ DAG 31 MEI 1357 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. erekend. Losse nun™. ^^^riT^euwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zel^^n^TliuLST, Dubbele Poort TT^nT^TTi^eaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OQSTBUJIG, Nieuwstraat 41. teL no. J) De ministers van België, Nederland en Luxemburg, die woensdag de gehele dag bijeen zijn geweest in de vergaderzaal van het secretariaat van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse Douane-Unie te Brussel, hebben vrijwel de laatste hand gelegd aan het verdrag der economische Unie. Toen de middagverga dering door minister Luns werd gesloten, had men alleen nog een aantal artikelen van de overgangsregeling te behandelen. Op 15 juni zal men verder gaan met deze overgangsregeling en de artikelen, betrekking hebbende op de kwesties vanverkeer en waterstaat bespreken. Inmiddels wordt de definitieve tekst door een juridische commissie uitgewerkt. Het is zeer waarschijnlijk, dat in die bijeenkomst te Brussel ook de datum van de ondertekening van het verdrag zal worden vastgesteld. Radio - Boedapest heeft donderdag gemeld dat een Zuidslaaf, Ekarem Kemel, is gearresteerd en beschul digd van deelneming aan de contra revolutionaire activiteit tijdens de op stand in oktober. De radio maakte hiermee voor het eerst melding van een beschuldiging van deelneming aan de opstand door een buitenlander. Kemel zou het be vel hebben gevoerd over de contra revolutionaire strijdkrachten in een district van Boedapest. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Boedapest is woensdag vernomen, dat de politie de vorige week Istvan Bibo, die vorig jaar tijdens de op stand voor de Boerenpartij minister in de regering-Nagy is geweest, heeft gearresteerd. Een woordvoerder van het Hongaar se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft een krantebericht uit We nen tegengesproken, dat Hongarije van plan zou zijn ,50.000 werklozen voor werk naar de Sovjet-Unie te sturen. IN DE ST. PIETER heeft gisteren de H. Vader 35.000 pelgrims in audiëntie ontvangen. Het was de grootste audiëntie die de Paus de laatste tijd heeft verleend. GEORGE HUMPHREY, de Ameri kaanse minister van Financiën, is woensdag afgetreden. Hij wordt op gevolgd door de veel jongere Robert Anderson, die onderminister van De fensie was. DE HOGE belastingdruk en het woonprobleem voor de ongehuwden waren de voornaamste onderwerpen op de wereldvrijgezellendag, die gis teren te Amsterdam werd gehouden en die door 750 personen werd bijge woond. IN JAPAN is een dissidente commu nistische partij opgericht, die onaf hankelijker wil komen te staan tegen over de politiek van. Moskou en Pe king. EEN STUDENTE van 19 jaar, mej. J.D., werd woensdagavond bij het oversteken van een straat in Doorn door een personenauto gegrepen en dodelijk gewond. WOROSJILOV. de Sovjetrussische president, is in Moskou teruggekeerd van zijn reis door het Verre Oosten. Hij heeft o.a. Indonesië bezocht. OP FORMOSA zijn. alle vergaderin gen, betogingen en stakingen verbo den. In Taipeh geldt een nachtelijk uitgaansverbod. BIJ VALENCIA is woensdag een vliegtuig van de Spaanse luchtmacht neergestort. De acht inzittenden kwa men allen om het leven. EEN DRAADLOOS bestuurd onbe mand vliegtuig is woensdag in de Amerikaanse staat Washington aan de controle van de basis ontsnapt en tachtig kilometer van het vertrekpunt neergestort. ANNA BLAMAN heeft in de Ridder zaal van het Muiderslot de P.C. Hooft- prijs 1956 in ontvangst mogen ne men. De prijs is toegekend voor het gehele oeuvre van de schrijfster. Minister Luns, die de leiding der besprekingen had, heeft in het bijzijn van de eerste minister van Luxem burg, J. Bech, en de nieuwe Belgische minister van Buitenlandse Zaken, La- rock, de journalisten mededelingen ge daan en een communiqué voorgele zen. Een beknopt communiqué, dat eigenlijk niet voldoende zei over het vele werk, dat die dag was verricht. Want er kon met recht gesproken wor den over een vergadering van het werkcomité der ministers. Artikel voor artikel werd behandeld. Minister Bech, die van het begin af aan de wording van Benelux heeft meegemaakt, maakte onmiddellijk de spontane opmerking, dat het commu- vele werk, dat die dag was verricht. En hij voegde daaraan toe, dat alle delegaties zeer tevreden en vol opti misme waren. De ministers Luns en Larock heb ben zich daarbij direct aangesloten. Er is geen sprake van grote tegen stellingen, evenmin als er sprake zou zijn van haastige spoed met de vast stelling van het verdrag, omdat thans de nieuwe Europese verdragen reeds op ratificatie door de parlementen wachten. De tekst van het verdrag moest al leen op een aantal punten een zekere wisselwerking hebben met het ver drag der Europese Economische Ge meenschap. De drie ministers van Buitenlandse Zaken waren zichtbaar verheugd en tevreden over het gedane werk. Mi nister Luns was zelfs van mening, dat er nog geen Beneluxvergadering is geweest, welke zo bevredigend en succesvol is verlopen. Waarop de Luxemburgse en Belgische ministers van Buitenlandse Zaken hun Neder landse collega lof toezwaaiden voor de levendige wijze waarop en het goe de humeur waarmede hij de bijeen komst had geleid. Er zijn geen nadere mededelingen over de inhoud van het verdrag ge daan. Dat zal na 15 juni geschieden. De Enschedese politic heeft dins dagavond de 34-jarige W.V. gearres teerd, die in de strafgevangenis te Groningen verbleef, maar sinds 4 april voortvluchtig was. Hij bracht die dag onder bewaking een bezoek aan zijn zieke moeder in Leiden en slaagde erin te ontsnappen. Tot nu toe waren alle nasporingen vruchteloos. Dinsdagavond echter trof de Enschedese politie de man aan, toen hij juist uit een huis kwam met een bromfiets. Bij fouillering kwamen uit zijn zakken o.a. inbrekerswerk tuigen, een alarmpistool en een be drag van 450.De bromfiets, waarmee V. er op uit wilde gaan, was jl. zaterdag gestolen. V. heeft na zijn ontvluchting in ver schillende plaatsen in het westen des lands inbraken gepleegd. De heer H. de Braai, die op grond van „ondermijnende activiteit tegen de Indonesische staat" door het land- gerecht te Madjalengka tot een ge vangenisstraf van zes jaar is ver oordeeld. heeft hoger beroep tegen dit vonnis aangetekend. De officier van justitie had tegen r>1 „..i de Braai, die elke subersieve actie mque geen goede indruk gaf van het ontkende, tien jaar geëist. Verwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gister- avond te 23.15 uur: a 'e ".15 uur: Droog weer met aanvankelijk in het midden „"m""" ,0," van hct land nog wolkenvelden, die echter geleide- i „i ,°Plossen. Daarna op vele t plaatsen zonnig weer met mid- dagtemperaturen van 16 tot 20 i graden. Weinig wind Verwachting van hét Belgisch J J weerkundig instituut: Lichte tot matige wind uit noord tot noord- oost. Bewolkt tot mooi. Zacht weer. Vandaag: zon onder 20.49 uur, f maan onder 22.34 uur. Morgen: J zon °P uur, maan op 7.38 u. J Pierre Pflimlin, de leider van de (katholieke) Volksrepubli keinen, heeft onder voorbehoud de opdracht aanvaard tot het vormen van een nieuw Frans kabinet. Pflimlin wilde eerst de andere leiders van de M.R.P. raadplegen, alvorens een defini tieve toezegging te doen. President Coty had woensdag aan de informateur Pleven gevraagd, of deze bereid was een formatiepoging te doen op basis van diens eigen rap port over de beraadslagingen van de laatste dagen. Pleven echter was hier voor niet te vinden. Ook Pinay, lei der der conservatieven, wees een for matieverzoek van de hand. „Het is niet aan ons", zei hij, „een oplossing voor de kabinetscrisis aan de hand te doen. Wij hebben geen deel uitge maakt van de regering Mollet". Dit standpunt staat lijnrecht tegenover dat van de socialisten. Die zijn namelijk van oordeel, dat Pinay en zijn partij genoten de regering ten val ^bben gebracht en dat zij de zaak dus ook maar moeten lijmen. De socialisten nebben angstvallig geweigerd op vage suggesties van de informateur in te gaan. Zij willen „concrete voorstellen" zien. Dwars door de Franse kabinetsmoei lijkheden heen spelen de grote finan ciële en politieke kwesties. Het par lement aanvaardde in buitengewone In de Libanese hoofdstad Beiroet nebben zich donderdag ongeregeldhe den voorgedaan tussen betogers en politie. Volgens een officieel commu- nique zijn er vijf doden onder de be togers gevallen. Het aantal gewon den wordt op dertig geschat. Er was een demonstratieverbod in gesteld, maar de leden van de oppo sitiepartijen wilden desondanks een betoging houden tegen de regering De oppositie is van mening, dat de regeringsgezinde ambtenaren corrup tie plegen bij de voorbereiding van de verkiezingen, die 9 juni beginnen. Ook beschuldigt zij de regering er van, dat zij de onafhankelijkheid van het land „voor dollars van de Eisen- howerleer verkoopt". Ordetroepen zouden een komplot hebben verijdeld, dat ten doel had het staatshoofd en de regering ten val te brengen. vergadering een regeringsvoorstel c... de Bank van Frankrijk te machtigen 80 miljard francs aan de schatkist te lenen. Mollet heeft ook met de fracties overleg gepleegd over de hervatting van de scheepvaart door het Suez- kanaal. Er bleken geen bezwaren te bestaan tegen dit voornemen, zodat men binnen enkele dagen de ophef fing van de boycot tegemoet kan zien. Pflimlin, die nu formateur-onder- voorbehoud is, was minister van Fi nanciën in het kabinet Faure in 1955. Zijn partij beschikt over 74 van de 595 zetels in de Nationale Vergadering. De Volksrepublikeinen hebben te ken. nen gegeven, dat zij in geen geval een regering zonder socialisten en con servatieven wensen. De Poolse Landdag heeft op zijn zevende voltallige zitting, een wet aangenomen, waarin wordt bepaald, dat benoeming van hoogwaardigheids bekleders in de katholieke Kerk al leen met instemming van de Poolse regering kan geschieden. Alle kerkelijke functionarissen moe ten, voordat zij in functie treden, een eed van trouw aan de Poolse volksrepubliek afleggen. De Landdag is twee dagen in vol tallige zitting bijeengeweest. De Noordafrikaan Mohammed Ma- liiddine, die beschouwd werd als de leider van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in het zuidoosten van Frankrijk, is woensdag te Mar seille door een lid van de Algerijnse Nationale Beweging vermoord. Mahiddine liep met de andere Al gerijn, die plotseling een revolver greep en zeven schoten op hem loste. De Franse regering heeft besloten een staatsbegrafenis toe te kennen aan de Frans gezinde Algerijnse po liticus Ali Sjekkal, die zondag in Pa rijs door een Algerijnse nationalist vermoord werd. In de hotelkamer van Bed Saddock de 27-jarige moordenaar van Ali Sjekkal, zijn tekeningen gevonden van een grote olieraffinaderij in Rouaan. Voor de eerste maal in de ge schiedenis is, volgens de cijfers van Lloyd's register, in de loop van 1956 de tonnage der Neder landse vloot de 4.000.000 brt ge passeerd. Zij heeft per 30 juni 1956 het totaal bereikt van 4.006.077 brt, yerdeeld. over. 1797 schepen. In verhouding tot de wereldkoop- vaardijvloot. welke in 1956 met 4,6 groeide, is de Nederlandse vloot met een toename van 8,4 relatief meer gestegen. Door deze belangrijke ver groting kon Nederland op de wereld ranglijst twee plaatsen opschuiven en bezet het nu de zevende plaats, aldus wordt medegedeeld in het ver slag over 1956 van de Koninklijke Ne- dcrlandsche Reedersvereeniging. Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, heeft donderdagmiddag bezit genomen van zijn titelkerk Santa Ma ria Trastevere. Onder klokgelui trad de kardinaal met zijn gevolg cte kerk binnen, waar het kapittel met aan het hoofd de prior hem de cappa magna de grote kap. overhandigde. Dc geestelijkheid van de kerk be loofde gehoorzaamheid aan de kardi naal. De titel van Santa Maria Traste vere was vrijgekomen door het over lijden van kardinaal Segura, bisschop van Sevilla. Egypte heeft de Amerikaanse tank boot „Kern Hills" (10.441 t.) op de „zwarte lijst" geplaatst, omdat hij her haalde malen olie heeft vervoerd naai de Israëlische haven Elath aan de Golf van Akaba. De tankboot zal geen havenfaciliteiten meer genieten in de Arabische landen die Israël boycot ten. Engeland heeft een voorstel van aartsbisschop Makarios, dat hij zal deelnemen aan bilaterale besprekin gen met de Britse regering over de toekomst van Cyprus, verworpen. In het antwoord wordt gezegd, dat de Britse regering zijn voorstel, dat over de toekomst van Cyprus door besprekingen tussen hem en Engeland alléén zal worden beslist, niet kan aanvaarden. Andere belanghebbenden hebben het recht te worden geraad pleegd, zo wordt gezegd. Het Amsterdamse gemeente bestuur heeft met instemming van de gemeenteraad besloten, het werk aan de IJ-tunnel niet stop te zetten. In een verklaring van B. en W., die wethouder van 't Huil voor de raad aflegde, werd de uitgifte aangekondigd van een lening, waarmee de tunnelwerken kunnen worden gefinancierd en waarvoor ook de medewerking van de burge rij wordt gevraagd. Verder zal het stadsbestuur, om recht te doen aan de eis van bestedings beperking, andere werken van de urgentielij st schrappen. B. en W. betreuren het, aldus de verklaring, dat de regering deze be slissing heeft genomen zonder voor afgaand overleg met het gemeente bestuur van Amsterdam. Zij achten het de plicht van het stadsbestuur om in het kader van de gemeentelijke autonomie en binnen het raam der financiële mogelijkhe den die projecten tot stand te bren gen, welke voor de ontwikkeling van de stad noodzakelijk zijn. Het snel in omvang en intensiteit toenemende verkeer tussen de noord en zuidoever van het IJ en de nieuwe ontwikkeling van het noordelijk stads deel dwingen Amsterdam tot het in het vereiste tempo tot stand brengen van de noodzakelijke oeververbindin gen. De IJ-tunnel is zowel voor de ver binding van de noordelijke provin cies en van Noord-Holland benoorden het IJ met Amsterdam en zijn ach terland als voor de verbinding van de stad ten zuiden van het IJ met het stadsdeel-noord van bijzonder grote betekenis. In het stadsdeel-noord is een belangrijk deel van de industrie samengetrokken, de bevolking van dat stadsdeel zal na de uitbreiding, welke omstreeks 1963 tot stand zal zijn ge komen, stijgen van ongeveer 50.000 inwoners tot ongeveer 100.000 inwo ners. B. en W. zijn van oordeel, dat het standpunt van de regering een mis kenning van deze belangen betekent. Het college sprak het vertrouwen uit, dat de regering overtuigd zal kun nen worden van de redelijkheid van het standpunt van Amsterdam en dat uiteindelijk een gunstige financiële regeling zal worden getroffen. Na een debat, dat vijf uur in be slag nam, heeft de raad zich achter de verklaring van B. en W. gesteld. .ken.e In doorgaans goed ingelichte Pool se kringen wordt vernomen, dat de tweede secretaris van de Russische ambassade in Warschau. Nikolai Mas- lennikov, door de Poolse regering tot persona non grata zou zijn verklaard. Hij zou de vorige week Polen hebben verlaten. Maslennikov zou activiteit hebben ontplooid die onverenigbaar met zijn diplomatieke status werd ge schat. Ter hoogte van Den Helder heeft woensdagmiddag de on derzeebootjager Hr. Ms. Gronin gen de kotter Texel 24 geramd. De kotter is vrijwel onmiddel lijk na de aanvaring gezonken, terwijl de Groningenernstige schade aan de voorsteven op liep, zoals de foto boven laat zien. Gelukkig kon de „Gronin gen'' de vijf bemanningsleden van de Texel 24 uit zee oppik ken en had geen van hun enig letsel. Zij gingen in IJmuiden van boord. De „Groningen" stoomde voor een reparatiebeurt naar Amsterdam op. In het kader van Memorial Day vond op Hemelvaartsdag op het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten een plechtige dodenher denking plaats, waarbij een groot aantal kinderen bloemen legde bij de kruisen. Paul Henri Spaak, de secretaris generaal van de Navo, heeft donder dag de Karclsprijs van de stad Aken ontvangen wegens zijn werk voor de eenmaking en beveiliging van Euro pa. De klokken van Akens oude kathe draal luidden toen de burgemeester van de stad, Herman Heusch, Spaak het zware medaillon met de beelte nis van Karei de Grote om de hals hing. Er waren bij de uitreiking meer dan duizend eregasten uit verscheide ne landen aanwezig. Vorig jaar is de prijs toegekend aan Winston Churchill. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft donderdag in het Lager huis meegedeeld, dat Engeland de beperkingen op de handel met China gedeeltelijk zal af schaffen en die handel op dezelf de voet zal drijven als met de Sovjet-Unie en de andere com munistische landen. Tot de soorten goederen die voort aan uit Engeland naar communis tisch China mogen worden uitgevoerd behoren bepaalde werktuigmachines, elektro-motoren en generatoren, ma chines voor de bewerking van rub ber, de meeste motorvoertuigen en trekkers, de meeste locomotieven, rollend en ander spoorwegmateriaal, de meeste inwendige - verbranding motoren, bepaalde wetenschappelijke instrumenten, rubber en de meeste banden en diverse chemicaliën. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de regering ,,zeer teleurgesteld" is over het Britse besluit. Vele landen die betrokken waren bij de handelsbesprekingen in Parijs hebben zich voor een voortzetting van de tot dusver jegens China gevoer de handelspolitiek uitgesproken, aldus het departement, dat daaraan toe- Tijdense en vechtpartij in de Hel- mondse Haagbuurt heeft donderdag morgen de 25-jarige fabrieksarbeider J.H. zijn veertigjarige oom J. van L. een levensgevaarlijke steekwond tus sen de schouderbladen toegebracht. Het slachtoffer moest in ernstige toe stand naar bet ziekenhuis worden gebracht. Al geruime tijd heerste er een vete tussen de beide mannen. Op een communiefeest kwam het opnieuw tot een ruzie en om erger te voor komen ging J.H huis. Zijn oom echter, ging hem met enkele anderen achterna en ten huize van H. kwam het toen tot een twist die zo hoog liep, dat er messen aan te pas kwamen. Met bovengenoemd gevolg. voegt, dat de Verenigde Staten geen wijziging beogen van hun totale em bargo op de handel met communis tisch China. In Parijs had men een dergelijk besluit van Engeland verwacht. Men vreest in Franse kring, dat de Britse houding het gehele stelsel van em bargo's op de handel met communis tische landen zal ondergraven. De Bank van Indonesia heeft woens dagavond kredietbeperkingen aange kondigd, teneinde verder verslechte ring van de alarmerende toestand vin 's lands financiën tegen te gaan". Particuliere banken die deposito's hebben ten bedrage van 75.000.000 rupia's zijn in het vervolg verplicht de eerste en de vijftiende van elke maand tenminste tien procent van hun kasgeld te registreren als staats- schatkistpapier. De banken zijn voorts verplicht met ingang van één juli a.s. een minimum-verhouding van dertig op honderd te handhaven tussen hun kas gelden en het totaal van het bedrag dat wordt gevormd door hun tijde lijke deposito's en de voor overma king naar het buitenland bestemde gelden. De torpedobootjager „Groningen" heeft woensdag, vrij kort nadat hij uit Den Helder was uitgevaren, in het Schulpengat een kotter geramd. Het scheepje zonk kort na de aanvaring. De vijf opvarenden echter konden worden gered. Zij werden door de „Groningen" naar IJmuiden - ge bracht. Dat niemand het slachtoffer is ge worden van de aanvaring, mag bijna met zijn vrouw naar een wonder heten. De kotter name- lijk kwam met de kiel omhoog te liggen en eerst na vijf minuten draai de hij zich langzaam weer om. Daardoor kregen de opvarenden ge legenheid van boord te gaan. Ze be vonden zich, op het moment van de botsing, allen benedendeks. De eerste secretaris van de Russische communistische par tij, Nikita Kroestjev, heeft in een gesprek met Poolse jour nalisten in Moskou verklaard, dat de Sovjet-leiders sedert de dood van Stalin in een nor male icerkroutine" hun arbeid verrichten. Voordien was het anders: Stalin, aldus Kroestjev was een man die ervan hield 's nachts te werken en over dag te slapen. Dit was tra gisch voor zijn medewerkers. Wij moesten overdag werken en 's nachts bij hem zijn. Na Stalins dood was besloten dat iedereen om negen uur op zijn werk zou zijn. Op een vraag der journalisten, of Kroestjev moe was, antwoord de deze: „Neen, ik word niet zo gauw moe".

de Stem | 1957 | | pagina 1