RODENT G. S. willen subsidie V.V.V. met f 10.000 voor prov. verhogen Ontslag voor dertig Zeeuwse arbeiders V ogelwaardse raad bood beeld van een aardrijkskundeles Mattie Vader en Middelburg te Bram Calliber gehuldigd Zomershow Ylissingen verrassend Afdeling Oostburg vierde 25-jarig bestaan Aandacht proeven in in Kamer voor Veerse Gat Pastoor A. v. Eekelen overleden Bedevaart naar Zuiddorpe van K.A. B.o.Z.-Vlaanderen Franerex Woensdrecht: Particuliere bijdragen gestegen Vlasopmaakcursus te Eede RAT MUIS R.-K. BOUWVAKARBEIDERSBOND De mossel- en oestercultuur Doktersdiensten Diepvrieskluis te IJzendijke Aandenken voor redders Oostkerk Horloge en aktentas Walcheren MIDDELBURG ZEEUWS! H- VLAANDEREN Raadsvergadering HULST KERMIS IN OPBOUW OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgen Vrijdag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 MEI 1957 Ged. Staten stellen de leden der Prov. Staten voor om de subsidie aan de provinciale V.V.V., die voorheen 6000. per jaar was. te verhogen tot 16.000. In hun toelichting wijzen G. S. er op, dat in 1954 besloten werd om de vereniging gedurende drie jaar een extra-subsidie te verlenen, om de uitgave van het propagandablad „Zeeland - vakantieland" mogelijk te maken. Dit blad kan zich vrijwel bedruipen. De ontvangsten ad f 12.500 staan te genover de uitgaven ad f 13.500, in deze uitgaven is echter geen omslag begrepen in de personeels- en bu reau-lasten. De begroting van de V.V.V. toont echter aan, dat de vereniging onmo gelijk met haar zeer belangrijke werkzaamheden zal kunnen doorgaan, indien zij de extra-subsidie van f 10.000 in de volgende jaren zou moeten missen. G.S. vestigen er nog de aandacht op dat de bijdragen uit de particuliere sector (middenstand, bedrijfsleveh) dus van hen, die onmiddellijk belang hebben bü het vreemdelingenverkeer, in de laatste jaren zeer belangrijk zijn gestegen en in totaal op rond f 100.000.- per jaar worden becijferd (contributies, „diversen", waaronder advertenties enz., middenstandsac ties, eigen reclame). De hogere sub sidie van de provincie heeft daarbij ongetwijfeld zeer stimulerend ge werkt. G. S. juichen dit toe, omdat Op een bespreking, welke wij giste ren hadden met het comité „Vlissin- gen Zomershow", vernamen we ver rassende dingen. De royaal opgezette middenstandsactie is gekoppeld aan de De Ruyterherdenking en kreeg daarom een grootse allure. Hoewel de zomershow bijna twee maanden duurt, is men er in geslaagd al die weken op te vullen met evenementen, die even afwisselend als boeiend zijn. Op 5 juni begint de show met een sportief toernooi, dat over verschil lende dagen is verdeeld. De Tromme- laere van Roessendaele marcheren, 85 man sterk, twee dagen later de Scheldestad binnen en voorts volgen dan nog, behalve allerlei sportieve ontmoetingen, het openluchtspel; op treden van een Joegoslavische volks dansgroep; een levend schaakspel; een maritiem sprookje door het bal let $oesman; een Zeeuwse avond; een jeugddrumwedstrijd; concerten en een openluchtbal. Naast deze evene menten staan er een op De Ruyter afgestemde verkoopactie, etalage- en fotowedstrijd op het programma. Het De Ruytercomité vult dit nog aan met de historische landing van De Ruyter, een openluchtmaaltijd met 17e eeuws menu en een schitterend vuurwerk op 6 juni met een apotheo se, waarin De Ruyter bij losbranden de knallen een plaats krijgt. In navolging van Koewacht, Stan- daarbuiten en plaatsen in de pro vincie Zuid-Holland heeft het be stuur van de Bond van Oud-Leerlin gen van de r.-k. Vlassersschool te Eede besloten ook dit jaar weer een opmaakwedstrijd in gezwingeld vlas lint te organiseren. Aangezien ge bleken is, dat bij de diverse lande lijke wedstrijden de west Zeeuwsch- Vlamingen nu niet bepaald als de besten naar voren zijn gekomen, werd tevens besloten om een cur sus te organiseren als voorbereiding voor de wedstrijden. De cursus wordt gegeven door de leraar aan de r.-k. Vlassersschool te Eede A. Vandeput- te en richt zich op het zich bekwa men in het opmaken van vlaslint om zodoende voldoende vakmanschap te verkrijgen om met succes aan de wedstrijden te kunnen deelnemen. De cursus zal bestaan in een aantal oefenavonden met deskundige advie zen. (Advertentie) en uitgeroeid met by vorige gelegenheden van de zijde van de provincie werd gesteld, dat een belangrijke financiële interesse van de zijde van het bedrijfsleven met betrekking tot de propaganda voor het vreemdelingenverkeer gebo den was. Voorts wijzen zij op het feit, dat het vreemdelingenverkeer een be langrijke welvaartsbron voor Zeeland werd en in 1956 ongeveer 35 miljoen opbracht. „Stellig is het daarom van belang ten behoeve van ons gewest niets on beproefd te laten deze welvaartsbron te stimuleren en te behouden en de provinciale vereniging voor vreemde lingenverkeer in staat te stellen de met succes verrichte taak op dit ge bied te blijven vervullen. Temeer' moet naar onze mening deze vereniging in staat gesteld wor den haar werkzaamheden te blijven verrichten, omdat verwacht mag wor den, dat na de uitvoering van het Drie-Eilandenplan tn het Delta-plan nog grotere mogelijkheden op dit ge bied zullen ontstaan". G.S. menen daarom de Staten in overweging te mogen geven aan het verzoek van de vereniging te voldoen en het besluit te nemen, dat in ont werp hierna volgt. Zij voegen hieraan nog toe. dat door de snelle ontwikkeling van het vreem delingenverkeer en het sociaal toeris me in onze provincie en door de nieuwe taken, die terzake nog zijn te vervullen, een verdere uitbouw van het apparaat van de vereniging nood zakelijk zal zijn. Met het thans voor gestelde subsidie kan het huidige ap paraat, zij het niet zonder moeite, in stand worden gehouden, doch bij de ontwikkeling van de verdere noodza kelijke plannen zal wellicht: opnieuw een beroep op de provincie gedaan moeten worden. In aanwezigheid van de Deken van Oostburg, wethouder Geuze en echtgenote, de districlsbestuurder, de heer van Kaan, en van verschil lende vertegenwoordigers van de K.A.B. en van de Bouwvakpatroons, werd door de bouwvakarbeiders op feestelijke wijze herdacht, dat het 25 jaar geleden was, dat de Oostburgse afdeling van hun bond was opgericht. De voorzitter, de heer P. de Loos, releveerde in zijn openingswoord het ontstaan van de afdeling, die oor spronkelijk tesamen met IJzendijke was opgericht. Ook de moeilijkhe den tijdens de laatste oorlog liet hij de revue passeren. Deze moeilijk heden hebben o.m. tot gevolg gehad dat alle bescheiden van tijdens en voor de oorlog zijn verdwenen, zodat het hem moeilijk viel een geschied kundig overzicht te geven. Onderscheidingen Hierna verzocht hij de Deken het zilveren insigne wegens langdurig lidmaatschap van de bond uit te willen reiken aan de heren Alphons Gijs, C. v. d. Bossche en Florent Rodts. Alvorens hiertoe over te gaan bood de Deken zijn hartelijke gelukwen sen aan de jubilerende afdeling en aan de onderscheiden leden aan. Hij wees er in dit verband op, dat hij als bouwpastoor steeds de meest aan gename herinneringen aan de Oost burgse bouwvakarbeiders heeft ge had, terwijl hij voorts een beroep op hen deed hem op de bekende wijze bij te staan bij de objecten, die nog gebouwd moeten worden, o.a. een nieuwe kleuterschool. De echtgenoten van de heren Gijs en van den Bossche en de dochtertjes van de heer Rodts werden voorts bedacht met een prachtig bloemstuk, terwijl ook een der eerste oprichters, de heer Theofiel Gijs, die de afde ling nog steeds met zijn waardevolle adviezen terzijde staat, een cadeautje in ontvangst mocht nemen. Diverse belangen Hierna kwam aan het woord de districtsbestuurder, de heer van van Kaan, die een overzicht gaf van de resultaten, die de thans machtige bouwvakarbeidersbond in de loop der jaren heeft bereikt. Hij wees in dit verband op de sociale zekerheid, die er thans door de sociale wetgeving voor de werknemers is verkregen. Nu de materiële belangen voor een groot deel veilig zijn gesteld, moet men volgens spreker thans, meer nog dan vroeger, proberen voor de geestelijke belangen van de arbei ders op de bres te staan. Hij deed dan ook een beroep op alle leden van de bond er aan mee te werken dat de christelijke sfeer op de bouwwer ken en in de bedrijven wordt ge handhaafd c.q. verworven. Dit is een prachtige taak. die vooral voor de jeugdige werkkrachten, die pas van schooi komen, van enorm belang is, aangezien velen van hen, vooral in de eerste jaren vroeger zijn be dorven door de verderfelijke sfeer in en op de werkplaatsen en bedrijven. Wethouder Geuze bood hierna na mens het gemeentebestuur de afde ling zijn gelukwensen aan, waarbij hij zich persoonlijk gaarne aansloot bij de vorige spreker ten aanzien van de geestelijke waarden, die ook bij de arbeid gehandhaafd dienen te worden. Toneel Nadat diverse traktaties op voor treffelijke wijze waren geserveerd door de dames van de V.K.A.J., werd door de zustervereniging van de K.A. B. uit IJzendijke het toneelstuk op gevoerd ,,'n Duvel", die op het lest nog in de hemel kwam! een spel in vier bedrijven van David Le Feber. Dit stuk werd op verdienstelijke wijze vertolkt, waarbij de rollen van de kwieke kastelein en van de pas toor op puike wijze werden voorge dragen door de heren van Hijfte en Geernaert. Een bijzonder woord van De Zeeuwse mossel- en oes tercultuur heeft gisteren veel aandacht gekregen in de Eerste Kamer van de heren Geuze (C.H.) en de Middelburgse wet houder, jhr. mr. Schorer (P.v. d.A.) De eerste sprak over het mysterie van de Oosterschelde". Met de heer Schorer vroeg hij aandacht voor de proeven in het Veerse Gat, die van groot be lang zijn voor deze cultuur om dat zij de mogelijkheid bieden van een omdamd zoutwaterbas sin, temidden van het zoetwater. De heer Schorer bestreed de cijfers, die de minister heeft genoemd, waar bij de nadelen van de ontzilting op 450 miljoen werden geraamd en waar tegen staat een bedrag van 250 mil joen als nadeel van de visserij. Wan neer men het plan van het Veerse Gat uitvoert, zouden de kosten veel ge ringer zijn bij een minimaal verzil- tingsnadeel. Jhr. Schorer vroeg wij ziging van de vaststelling van de cij fers. die de mosseladviescommissie te Bergen op Zoom vaststelt voor de te leveren hoeveelheid. De mosselkwe kers zijn hierover terecht niet te spreken. Hij vroeg tenslotte waar de Veerse vissersvloot heen zal moeten, wanneer het Drie-eilandenplan vol tooid is. Het uitblijven van de beslis sing over de toekomst van Colijns- plaat schept onzekerheid. Ir. Roebroek vroeg minister Mans- holt, zijn collega van verkeer en waterstaat ervan te overtuigen, dat het oester-polderplan bij Yerseke van groot belang is voor de oesterkwekers lot komt toe aan de heer R. de Pauw, die onvoorbereid de rol van de veld wachter moest spelen en zich toch nog verdienstelijk uit de slag trok. Ook de andere rollen vielen niet uit de toon, zodat de toneelclub uit IJzendijke een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. Verloting Tussen de bedrijven van het to neelstuk werd ten bate van de meis jes van de V.K.A.J. en van de heer Jo Maas, welke laatste de eer van de bouwvakkers in de Missie belange loos hoog houdt, een verloting ge houden. Nadat de kapelaan als geestelijk adviseur de leden nog een riem onder het hart had gestoken, werd de avond met een gezellig dansje be sloten. Op Hemelvaartsdag wordt te Goes de doktersdienst waargenomen door dokter v. d. Feen; te Middelburg door dokter Pel; te Vlissingen door dokter Detmar en te Terneuzen door dokter v. d. Griek. Te Axel wordt de dienst waarge nomen door dokter Schiltmann. Gisteravond om half tien is in het Lieve Vrouwe Gasthuis te Amster dam overleden pastoor A. v. Eekelen van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Bergen op Zoom. De pas toor was sinds een week in het zie kenhuis opgenomen. Maandag was zjjn toestand plotseling zo verergerd, dat het onderzoek moest worden ge staakt en dat hem de Sacramenten der Stervenden moesten worden toe gediend. Pastoor van Eekelen, die 74 jaar oud is geworden, was op 21 december 1907 tot priester gewijd. Achtereen volgens was hij kapelaan te Koewacht en Breda. In 1921 volgde zijn benoe ming tot pastoor te Bergen op Zoom, waar op 10 september 1928 zijn kerk kon worden ingewijd. In de meer dan 35 jaren van zijn pastoraat heeft pastoor van Eekelen een grote mate van sympathie weten te verwerven, niet alleen in zijn pa rochie, maar in geheel Bergen op Zoom. Er bestaan nu vaste plannen om een diepvrieskluis te IJzendijke op te richten. Om dit doel te verwezenlij ken werd een comité opgericht waar in zitting namen mevrouw Salomé- De Blaay, mevrouw Verplanke-Rie- mens, mevrouw E. Haverbeke-Cam- maert, mej. A. Hiel en de heer J. van Oers. Reeds werd enige tijd geleden voor de belangstellenden een vergadering gehouden in hotel Lievens. Om de uitvoering zo perfect mogelijk te kun nen verzorgen, werd de expert op dit gebied in Nederland, drs. J. Coe- nen uit Den Haag. die op het gehele terrein van diepvries deskundig is, uitgenodigd, op deze vergadering, waar hij advies gaf zowel op orga nisatorisch als op financieel ge bied. Ondertussen is het comité reeds zover gevorderd, dat men overtuigd geworden is van voldoende deelname en men daarom onderhandelingen voert over het verkrijgen van een ge schikte ruimte voor de kluis. (Van onze verslaggever) De directie van de Frans-Neaerlandse Maatschappij van On derzoek en Exploitatie N. V. „Franerex" te Woensdrecht heeft zich opnieuw genoodzaakt gezien personeelsleden ontslag te geven. Ditmaal betreft het 23 mannelijke en 8 vrouwelijke werkne mers uit de produktie-afdeling, allen afkomstig uit Zeeland. Enkele maanden geleden kregen zestien personeelsleden ontslag. Het ontslag gaar vandaag in, waarbij uiteraard de wettelijke opzegtermijn in acht wordt genomen. De oorzaak van dit ontslag ligt in het inkrimpen van de werk zaamheden als gevolg van gebrek aan orders. De raad van Vogelwaarde had een wijziging van het uitbrei dingsplan op het programma staan en aan deze materie werd heel wat tijd besteed. Aan de muren van de raadszaal waren grote kaarten geprikt en de als schooljongens opdringende raadsleden en de docerende bur gemeester Hendrikse maakten het schoolbeeld van een les in aardrijkskunde volkomen. Overigens waren het geen makke jongens, die zich rond de kaarten verdrongen. Er kwam althans heel wat meer kritiek los dan dit in een schoollokaal het geval pleegt te zijn. Vooral voor het dorp Ossenisse leek het heel moeilijk om tot een bevredi gende oplossing te komen. Ook met de geprojecteerde nieuwe straat ach ter de lagere school te Stoppeldijk voelde de raad zich niet erg geluk kig. Algemeen was men van oordeel, dat de oplossing gezocht diende te worden in het aaneen bouwen van Stoppeldijk en Boschkapelle via een parallelweg naast de Bossestraat. B. en w. zouden de wensen van de raad ter kennis brengen van de Centrale Dienst voor bouw. en woningtoezicht. Ook n.a.v. een verzoek van de Kath. Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging om medewerking voor de bouw van 8 woningen bouw plan 1957, kwamen de tongen los en ook hier voerden de kritische gelui den de boventoon. Op de eerste plaats was de raad het er niet mee eens, dat er van het contingent 1956 van de zes woningen nog slechts twee gerealiseerd zijn. Het door de woningbouwvereniging in 1956 ge voerde beleid om alle te bouwen wo ningen te gunnen aan één aannemer, werd als de oorzaak van dit trage tempo aangewezen. Het wekte bovendien bevreemding bij de raad, dat de gemeente wel tijdig de bouw- en grond voorschot ten aan de woningbouwvereniging moet verstrekken, maar van de an dere kant de vereniging in gebreke blijft om tijdig aflos en rente te be talen. Dat het menens was bij de raad bleek wel uit het debat, in de loop waarvan zelfs het woord „deur waarder" viel. Na de harten gelucht te hebben, verleende de raad de gevraagde medewerking. Besloten werd tot deelneming en toe treding tot de stichting Hulster- Ambacht, de stichting, welke de op richting van een beschuttende werk plaats voor minder-validen in de ge meente Hulst beoogt. De raad ver klaarde zich vervolgens met de ove rige deelnemende gemeenten garant voor de tijdige betaling van rente en aflossing van de door de stichting aan te gane kasgeldleningen tot een maxi mum bedrag van f 65.000. In verband met de ongunstige fi nanciële resultaten van de vleeskeu ringsdienst Hontenisse-Vogelwaarde werd besloten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling. In de plaats daarvan werd toegetreden tot de vleeskeuringsdienst Hulst. In verband met de vele kapitaals uitgaven werd besloten tot het aan gaan van een geldlening met de co- operatieve boerenleenbank te Stop peldijk tot een bedrag van f225.000. Ten behoeve van de wegverbetering Rapenburg - Boschkapelle - Stoppel dijk veer, wegvak Kerkdreef, werd besloten tot verkoop van ongeveer 70 ca van het perceel, Boschkapelle sec tie C 1329, voor de prijs van f2 per ca. Ten behoeve van de nazorgdienst van het instituut voor doofstommen te St. Michielsgestel werd voor elke in deze gemeente woonachtige oud leerling van dit instituut een subsidie verleend van f 20. Een verzoek om subsidie van de r.-k. jonge boeren stand te Stoppeldijk werd afgewezen. Het comité ouden van dagen te Bosch kapelle kreeg een subsidie van f 1 per bejaarde. Ook op een verzoek om subsidie van het Juliana ziekenhuis te Terneuzen werd goedgunstig be- MATTIE EN BRAM zyn gehuldigd! Gisteravond in de vergadering van kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk te Middelburg. Mattie en Bram" is zo langzamerhand een bekend duo geworden in de Zeeuwse hoofdstad, maar het zy nogmaals vermeld, de 6-jarige blonde Mattie Vader, die zaterdag middag 18 april j.l. het begin van brand op de steigers van de monumentale Oostkerk ontdekte en de zonodig nog blondere, 21-jarige huisschilder Bram Calliber, die onvervaard de steigers bestormde en met behulp van doeken de reeds lekkende vlammen doofde. je geven, dap zouden jullie allebei een lintje krijgen", zo zei de kerk voogd. Waardering De president-kerkvoogd, de heer (notaris) R. Batten, die in deze intie me samenkomst het woord voerde, zei o.m.: ,,Die zaterdag, Mattie en Bram, is een heel bijzondere zaterdag in jullie leven geworden, maar zij be tekent ook veel in het leven van de kerkvoogden. Ik ben die dag hard naar de kerk gefietst, maar gelukkig was Bram er al bezig om de brand te blussen. De brandweer behoefde alleen maar na te blussen, wat ze inderdaad ook prima heeft gedaan. Het is eigenlijk een zegen van God, dat Hij jullie gegeven heeft zo actief op te treden". Tot de kleine, opmerkzame Mattie zei de heer Batten: ,,Het was bijzon der attent van je. Mattie, om je ver der zo vlug te waarschuwen. Wij ho pen natuurlijk, dat zoiets nooit weer zal voorkomen. Maar als jij zit te kij ken, dan is het wel in orde!" En tot Bram zei de kerkvoogd: ,,We vinden het buitengewoon actief van je. Je bestormde eigenlijk een toren met een edeler doel dan wijlen Michel de Ruyter". De oorzaak van de brand, zo viel nog uit de mond van notaris Batten te beluisteren, is niet bewezen. Maar de kerkvoogdij hoopt niet, dat er nog mensen zullen zijn, die de euvele moed zullen hebben om bij de lan taarn van de kerk te roken. De heer Batten vond het eigenlijk jammer, dat de Ned. Herv. Kerk niet zoiets kent als de r.-k. Kerk, nl. een De kerkvoogdij toonde haar waar dering nu met een aandenken; een aandenken dat, zoals de heer Batten zei, niet kan opwegen tegen de daad, die Bram en Mattie stelden. Want de waarde van de prachtige Oostkerk gaat ieder belang te boven. Voor Mattie was er een bijzonder fraai polshorloge, dat de heer Batten haar rond de pols deed. ,,Vind je het mooi?" vroeg hij haar. ,,Ja...." klonk het vol bewonde ring, een heel fijn meisjesstemmetje. Voor Bram was het moeilijker ge weest. Die had al een polshorloge. Daarom kreeg hij eenzelfde waarde in geld in een enveloppe aangeboden. Daarvoor kan hij, zoals zijn keuze is, beslist een heel bijzondere aktentas voor kopen, als men het horloge van Mattie heeft gezien De traditionele jaarlijkse bedevaart van de K.A.B. van oost-Zeeuwsch- Vlaanderen naar Zuiddorpe, heeft weer plaats gehad en is zeer ge slaagd. Het aantal deelnemers, waar bij ook de vrouwen en de jeugd goed vertegenwoordigd waren, was on danks het wel zonnige maar zeer gure weer, bijzonder groot. De verschillende groepen, elk met haar vaandel, werden ontvangen door de plaatselijke afdeling, die gezorgd had voor een feestelijke vlagversie- ring rondom het kerkplein. Pastoor van Tilburg deed het lof dat in de openlucht plaats had. Er waren luidsprekers opgesteld zodat de gezangen, die af waren, vanuit de kerk door het orgel konden worden begeleid, hetgeen wel een unicum mag worden genoemd. Na het lof trok de lange processie met kleurige vaan dels, lantaarns en een kleine stoet bruidjes door het dorp en de proces siegang. Pater Pisters uit Hulst hield daarna lintje van de Paus. Konden wij het een predikatie aan de grot. Hij koos als onderwerp: ,,Toon dat gij onze Moeder zijt". Na de pauze had aan de gi'ot de gebruikelijke meeting plaats, die aan deze bedevaart een bijzondere bete kenis geeft. Als spreker trad hier op de heer Jan Mertens. Hij gaf een meesterlijke uiteenzetting van het in gewikkelde wezen van de organisatie, haar werken en streven. De heer v. d. Voorde, die de mee ting sloot, betoonde zijn waardering voor de rede van de heer Mertens Nog lang na het vertrek van de be devaartgangers stonden in de grot honderden kaarsen te branden. Sluis RAADSVERGADERING. Vrijdag om half acht komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt 12 punten ter behandeling. schikt, al werd dan het gevraagde bedrag van f 1,50 per verpleegdag te ruggebracht tot f 1. hetzelfde bedrag dat voor het r.-k. ziekenhuis te Sluis kil geldt. Voor de fokveedagen te Axel en Kloosterzande werd een be drag van f 25 uitgetrokken. De heer Vink merkte tijdens de rondvraag op, dat vergoedingen voor de afrasteringen langs de Bossestraat in sommige gevallen niet worden toe. gekend. De voorzitter maakte duide lijk, dat de meeste gevallen voor re kening van de provincie komen, maar de gemeente zou in deze misschien kunnen bemiddelen. De heer Serrarens vroeg of er nog uitzicht bestaat op wegsverbetering te Ossenisse. De voorzitter antwoord de dat het plan nog niet is ingeko men van de centrale dienst en dat overigens ook hier weer het geld een belangrijke rol zal spelen. GEMEENTE MIDDELBURG VERZETTEN WEEKMARKT EN OPHALEN HUISVUIL te Middelburg In verband met Hemelvaartsdag zal de weekmarkt gehouden worden op woensdag 29 mei a.s. in plaats van op 30 mei a.s. Het huivuil van de wijk van don derdag 30 mei a.s. zal worden opge haald op woensdag 29 mei a.s. GEMEENTE MIDDELBURG PUBLIKATIE Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis dat op donderdag 6 juni a.s. des namiddags van 2-3 uur in het ge bouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg. (ka mer li, Stadhuisstraat 5, alhier, kaar ten a f 0,10 verkrijgbaar zijn voor on- en minvermogenden voor het concert van de Vereniging voor Instrumentale Muziek, dat op vrijdag 7 juni a.s. des avonds om 8 uur in de Nieuwe Kerk zal worden gegeven. Middelburg, mei 1957 Burgem. en weth. van Middelburg, N. Bolkestein, burgemeester J. Ph. Koene, s'ecretaris W'estdorpe GESLAAGDE TONEEL UITVOERINGEN. De verkenners en oud-verkenners hebben met de uitvoering van het blijspel „De geslaagde generale" veel succes gehad. De belangstelling was zeer groot en alle aanwezigen hebben een volle avond kunnen ge nieten van het goed gespeelde stuk. De leiding was in handen van de heer G. Dehulsters. MUZIEKVERENIGING BEHAALDE TWEEDE PRIJS. De muziekvereniging „Eikels wor den Bomen" heeft op het te Roo sendaal gehouden bondsconcours een tweede prijs behaald in de derde afdeling. Ze behaalden 271.5 punten, 142 voor het verplicht en 129,5 voor het vrije nummer. Zuiddorpe Besloten werd o.m. tot de bouw van twee woningen van het type zo als men nu bezig is te bouwen. Zij zullen komen te staan ongeveer in de open plek naast de vier eerste woningen. Met de bouw wordt spoe dig een aanvang genomen. Ook is besloten de commandant en onder commandant van het brandweer korps in nieuwe uniformen te ste ken, opdat zij bij belangrijke verga deringen de gemeente meer passend zullen kunnen vertegenwoordigen. Verder is nu definitief het besluit genomen tot deelname aan de Hul sterambachten" welbekend als hulp actie voor invalide arbeiders. Zaterdag start de traditionele „Meikermii". die deze keer (doordat Pasen Iaat inhef jaar viel) geheel in juni wordt gehouden. De kermis ondernemers zijn al druk bezig de Markt te bevolken met hun spullen: scooter, molens, goktenten en wat er allemaal verder te beleven is. Er zal weer gedanst worden, de frites- bakkers hebben hele bergen „pa tatten" gereed gezet en de bierkelders liggen stampvol. Nu nog een beetje fatsoenlijk kermisweer, en het zal alle kermisgrage Hulstenaren èn de be zoekers uit de omgeving naar de zin gaan. Concert Nieuw-Hulst Zoals wij reeds berichtten, zal de kon. Stedelijke Harmonie op He melvaartsdag om 4 uur n.m. een con cert verzorgen in Nieuw-Hulst. Het programma ziet er als volgt uit; 1. Promina Regina, G. de Roeck; 2. Tschaikowsky Herinneringen, arr. A. Meyns Wzn. 3. Danses Hongoises, Brahms. 4,'Marche du 1, er Regiment de Ligne, arr. V. Bury. 5. Méhul, G. Gadenne. 6. Amor au Printemps, Faust. 7. Marche du 23. me de Ligne, G. Morau. St.-Jansteen RAAD WIL GELD LENEN. Vrijdagavond om 8 uur vergadert de gemeenteraad. Op de korte agen da staat als belangrijkste punt een voorstel van b. en w. om een vaste geidlening aan te gaan met de Bank vcor Nederlandse Gemeenten van f 112.400 tegen vier en een kwart procent, looptijd 30 jaar. Verder wor den er enkele subsidiekwesties be handeld. Stoppeldijk DANSAVOND. Nu er voor de toneelclub geen andere activiteiten op het programma staan, gaat men het eens met een dansavond proberen. De avond wordt belegd in café Compiet en de opbrengst is bestemd voor verster king van de kasmiddelen van de to neelvereniging. TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING. Op de Provincialeweg kwam de bremfietser J. de M. uit Stoppeldijk in aanrijding met een hem passerende wielrijder, de heer G. uit Koewacht. De botsing kwam vrij hevig aan en voor beide slachtoffers moest medi sche hulp worden ingeroepen. De heer de M. werd door dokter du Puy naar huis vervoerd, waar na onderzoek bleek, dat hij een zware he*senschudding had opgelopen. Ook het Koewachtse slachtoffer moest per auto naar huis worden vervoerd. Ook hij bekwam waarschijnlijk een hersenschudding. Ossenisse JAARVERGADERING BOEREN LEENBANK. De coöperatieve boerenleenbank hield haar jaarvergadering. Ofschoon de vergadering was uitgeschreven te gen 4.30 uur, kon deze wegens het niet verschijnen van de kassier pas aan aanvang nemen om 6 uur. Toen verschillende leden blijk gaven van ongeduld en aanstalten maakten om huiswaarts te keren, wist de voorzit ter, de heer E. Verdurmen, het spookbeeld van een slecht bezochte vergadering te verdrijven door het aanbieden van een extra consumptie Uit de jaarstukken van de kassier bleek o.m. dat het saldo winst over 1956 bijna vierduizend gulden be droeg. De voorzitter van de raad van toe zicht, de heer R. G. A. Hermans, die periodiek aftrad, werd met alge mene stemmen herkozen. De heer Hermans werd tevens benoemd tot plaatsvervangend bestuurslid. Het periodiek aftredende bestuurs lid, de heer J. P. Neve werd even eens met algemene stemmen herko zen. Tenslotte werd besloten tot wij ziging van de statuten en het huis houdelijk reglement, SUBSIDIEVERZOEKEN IN DE RAAD Vrijdagavond om half acht zal de gemeenteraad een openbare vergade ring houden op de bovenverdieping van de openbare lagere school. De agenda bevat 13 punten w.o. diverse verzoeken om subsidie, ver legging aansluiting Markt-Ledel- plein. voorstellen tot vaststelling van verordeningen op het kamperen en op de heffing van schoolgeld voor het openbaar kleuteronderwijs. Tevens zal aan de orde komen de aankoop van een woning en van diverse percelen grond alsmede de verkoop en uitgifte van bouw grond. IJzendijke DEDÉMVAARTSE COURANT OVER CONCERT FLANDRIA. Over het concert dat door de Phil-Harmonicaclub „Flandria" te Dedemsvaart op uitnodiging van de Avereester kunstkring werd gege ven, lezen wij in de „Dedemvaart- sche Courant" het volgende ,,De IJzendijkers oogstten veel succes met hun accordeonorkest Phil—Harmonica Flandria", dat on der de energieke leiding van de heer J. Anthonisse bewees, dat een accordeon ook zeer geschikt is voor het uitvoeren van klassieke werken. Na ieder nummer dat het orkest ten gehore bracht, gnoeide het applaus uit tot een daverende ovatie, zo zelfs, dat de spelers zich gedwongen voelden een toegift te geven. Er werden o.a. ten gehore gebracht mar sen als Alte Kameraden en Colonel Bougey. Op sublieme wijze vertolk te men het voorspel tot de eerste acte van de opera La Traviata van Verdi. Wij hebben bezoekers gezien die met ontroering naar deze uitste kende muziek hebben geluisterd. De leden van het orkest speelden vol overgave en leefden geheel met de muziek mee. Het enthousiasme, waarmee gespeeld werd, sloeg spoe dig over op het talrijke publiek. VIJF KAJ-ERS NAAR ROME. Aan de KAJ Rome-bedevaart wordt door de afdeling IJzendijke nu met vijf leden deelgenomen. Vier van deze leden zullen gratis de reis kunnen maken. Het geld hier voor werd door alle leden gezamen lijk verdiend met de diverse gehou den acties. De eerste drie gratis rei zen werden reeds enige tijd geleden verloot. In de nu gehouden vergadering was het de heer J. Suurmond die zo ge lukkig was om de vierde gratis reis te loten. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Rock around the clock en Drang naar goud. GOES Grand: The Kentuckian. MIDDELBURG Electro: Buiten loert de dood. Schouwburg: Middelburgs dilettantentoneel. OOSTBURG L^del 8 uur: Zarak. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De voddenrapers van abbé Pierre. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zarak. VLISSINGEN Alhambra: Onrust in Marseille. Luxor: Verboden planeet. GENT Kon- Ned- Schouwburg 8 uur: Deutsches Theater Berlin. AXEL Het Centrum 3,45 en 8 uur: Abbot en Costello als loodgieters. CLINGE Schieting staande wip. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7,30 uur: Rock around the clock en Drang naar goud. GOES Grand: Inspecteur Callaghan. HULST Bioscoopgebouw 2.30, 6 en 8.30 uur: Bloed in de zon. J. v. Helsland 3 uur: Schieting. ST. JANSTEEN Vermeersen 3 uur: Schieting Weemaes: Dansen. KOEWACHT J. Aerens 3 uur: Schie ting. P, van Hove 3 uur: Schieting staande wip. MIDDELBURG Electro: My sister Eileen. OOSTBURG Ledel 2 en 8 uur: Picnic; 4,30 uur: Zarak. SAS VAN GENT Olympia 2.30. 5 en 8 uur: Wien bleibt Wien. TERNEUZEN Luxor 2 uur: San Fran cisco, 4.30 en 8 uur: Picnic. Concert gebouw 3 uur: Kindervoorstelling; 8 u.: San Francisco VLISSINGEN Alhambra: The Ken tuckian. Luxor: Niets dan pech. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: De dood vloog mee ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De bedelstudent OOSTBURG Ledel 8 uur: Duistere driften. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: High society. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Moun tain.

de Stem | 1957 | | pagina 2