ONTWAPENING ZONDER HERENIGD DUITSLAND GEEN EEN D 3f M )od in HUURBLOKKERING Tandartsen: Conflict moet van de baan STERK VERZACHT Acht jaar geëist wegens poging tot moord op pensionhoudster Eisenhower verzekert Adenauer: Overheid moet boeren vrij laten Atoomproef in de V.S. Sabre-jager neergestort bij verpleeginrichting Vijf maanden geëist Fr ankrijks geldnood bemoeilijkt formatie Inleidend akkoord als basis voor verder overleg FEEST BIJ DE AFSLUITDIJK Jordanië beschuldigt Syriërs Geld onmiddellijk vrij na verbeteringswerk DOOR VUUR GETEISTERD Niets mee te maken.... lleen er staat land leeft arote voet pidemie in Indonesië DAGBLAD VOOR ZEELAND Overwinning voor Bondskanselier Mertens (KVP) Droog weer Eerste van nieuwe serie Dr. Houben Huisarts moet moderner werken gaan Jubileum van mgr. Baeten e mooiste blouse voor U hangt gereed bij Amerikaanse piloot omgekomen Dodelijk ongeluk met motor Tegen ex-legionair te Amsterdam Belasting ontdoken Ptéven ervaart 'E joregore ere een ■.elfde leeftijd zijn bnd acht uur ver- '.at zij vermoedelijk bbere losgemaakt van ie kleine vrachtwa- uwe Achtergracht te larin zij aan het spe- t het gevolg, dat de >oven in het water Pas een half uur na- in de gracht was ge- men dat er kinde- i, gezeten. Nadat de aren geborgen heeft me tijd gedregd naar l, maar dit bleek la te zijn. De foto toont brandweer bij de op re wagen, bezig met reggen. vertentie) se president, Hans evens minister van heeft het Zwit- yewaarschuwd, dat [room leeft en dat n te ontwaken om inflatie het hoofd het jaarcongres van rtij zeide Streuli, dat ^en zijn stand begint vraag naar goederen te groot en er wordt aard, met als resul- lerland deviezen ver gewezen te hebben, de vraag naar ver is toegenomen, maar vactiviteit een buiten- ing te zien geeft en gen zijn op de kapi- ste Streuli op, dat het van de handelsbalans ar maanden van 1957 laai zo groot was als .omstige periode van van de gestegen in- st nadelige saldo van as in de eerste vier dit jaar 770 miljoen Streuli een dreigend mie, die al enige tijd aantal Zuidoostazia- leeft zich thans uitge- 1 Indonesië. =che blad „Abadi' hoofdartikel de rege- en preventieve maat- jenomen onmiddellijk berichten over de nabuurlanden waren 97e JAARGANG No. 22466 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, PV. M. Vercauteren, L. J. v. 't Vestende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 29 MEI Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeiand uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Bondskanselier Adenauer van West-Dnitsland heeft in .Washington de verzekering gekregen, dat de hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een alomvattende out- wapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie, Volgens Ade. natter zou wel een inleidend akkoord over de ontwapening kunnen worden gesloten, waarna de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier over Duitslands hereniging zouden kunnen praten. De V.S. zullen hierover met Enge land en Frankrijk van gedachten wisselen. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat Eisenhower de Bondskanselier heeft toegezegd, dat de N.A.V.O.- landen zullen worden gekend in alle maatregelen op het gebied van de ontwapening. (Van onze parlementaire verslaggever) Onzekerheid onder de boeren over het landbouwbeleid is in de Eerste Kamer aanleiding ge worden tot scherpe woorden aan het adres van minister Mansholt bij de behandeling van diens begroting. Het woord ..onrendabel" dat vaak' wordt gebruikt als men het over klei ne bedrijven heeft, wekt verbittering aldus de voorzitter van de Katholie ke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, de heer Mertens, die namens de K.V.P. sprak. Kost. noch con sumentenprijzen zullen ook maar iets veranderen wanneer deze bedrijven verdwenen zijn, zo meende hij. Maat regelen tegen de kleine bedrijven achtte de heer Mertens onnodig, om dat zich reeds een natuurlijke sa nering voltrekt. Veel boerenzoons trekken immers naar de industrie. Helemaal uit den boze noemde de heer Mertens het stellen van vesti gingseisen aan bedrijven. Veeleer zag hij de oplossing in het geven van goed landbouwonderwijs en voorlich ting, met name ook op het gebied van de beroepskeuze. Ook de A.R. voelt niets voor vesti gingseisen. EEN PARLEMENTAIRE commissie, waarvan o.a. de heren Derksen, de Graaf en van Meel (van de KVP) deel uitmaken, gaat van 4 augustus tot 1 september een bezoek aan Nieuw-Guinea brengen. AMERIKA wil zijn personeel op For mosa burgers zowel als militairen gaan inkrimpen. Dit mede naar aanleiding van de recente onlusten in Taipeh. OOSTDUITSE studenten mogen niet meer naar de westelijke landen rei zen. Meer dan 86000 jonge mensen worden door dit verbod getroffen. EERST in november zal het wetsont werp voor de Euroverdragen in het Belgische parlement besproken kun nen worden. Dit is de mening van de Kamercommissie voor parlemen taire werkzaamheden. NEDERLAND en Hongarije hebben n bilaterale luchtvaartovereenkomst gesloten, die voorziet in wederzijdse rechten op geregelde luchtvaartdien sten tussen beide landen. PRESIDENT COTY, die zijn bezoek aan Washington moest uitstellen we gens de Franse kabinetscrisis, zal nu waarschijnlijk in de herfst naar de V-S. gaan. een nieuwe betalingsover- enkomst met Japan zullen voortaan ie betalingen tussen Nederland en lY-üff w°r£ien verricht in guldens of transferabele ponden sterling. De president beloofde, dat de Ver enigde Staten de Westduitse regering nauwkeurig op de hoogte zullen hou den van alles wat op de ontwapenings besprekingen van belang voor Duits land is. De V.S. zijn van plan, aldus het commuriiqué, troepen in Europa, met inbegrip van Duitsland, te hand haven, zolang dit gebied wordt be dreigd. „Beëindiging van de onna tuurlijke en onrechtvaardigde verde ling van Duitsland is één van de be langrijkste doelen van de buitenlandse politiek van beide landen". Indien de Sovjet-heersers werkelijk vrede en vermindering van de inter nationale spanning wensen, zo besluit het communiqué, kunnen zij dit niet beter bewijzen dan door hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen mogelijk te maken. In dipolmatieke kringen te Was hington is dinsdag gezegd, dat de 81- jarige bondskanselier een grote diplo matieke overwinning he, t behaald door de toezegging van de Verenigde Staten te verwerven, dat hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een ontwapeningsovereenkomst. Adenauer heeft in een rede in het Amerikaanse huis van afgevaardigden gezegd, dat de Duitse Bondsrepubliek met scherpe oplettendheid en sym pathie het streven van de Verenigde Staten volgt tot vermindering van liet oorlogsgevaar. Verder zei hij, dat niemand in de Duitse Bondsrepubliek eraan denkt gebruik te maker van geweld of oor log, ook niet als het om de hereni ging van Duitsland gaat. De harte lijke vriendschap tussen het Duitseen het Amerikaanse volk is gebaseerd op vertrouwen, aldus Adenauer. Premier MacMillan van Groot-Brit- tannië heeft dinsdag in het Lagerhuis gezegd, dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat er op het gebied van de ontwapening een belangrijke voor uitgang mogelijk is. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft meegedeeld, dat het bestuur zich gis teren uitvoerig heeft beraden over de wijze waarop thans zo snel mogelijk een oplossing voor het tandartsencon flict kan worden bereikt. Het bureau van de maatschappij zal het besprokene nader uitwerken waarna het hoofdbestuur op 31 mei a.s. opnieuw bijeen zal komen ter voorbereiding van een antwoord aan minister Suurhoff. Op dezelfde dag zal de bestuursraad de ontwikkeling bespreken. Het hoofd bestuur heeft het tevens wenselijk geoordeeld de leden van de maat schappij te raadplegen, die daartoe in een buitengewone algemene verga dering op 1 juni a.s. zijn bijeengeroe pen. Het hoofdbestuur van de maat schappij is van oordeel, dat in ieder geval het door de ziekenfondsen ge geven advies, om slechts in de uiter ste noodzaak de hulp van de tandarts in te roepen, dient te worden inge trokken. Het hoofdbestuur is tevens van mening, dat de kosten die ver zekerden sedert 1 april voor tandheel kundige behandeling hebben gemaakt, J Verwachting van het K.N.M.I. i rii„ woensdagavond opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: J doTr??g weer met zonnige perio- 1 sA?' °ver_,wegend matige wind tus- - W- r. oost en noord. Middag- lemperaturen van 14 tot 17 graden Verwachting van het Rplsisrhc Weêrk,ma- f V?n het Belgische Zwakke gJInstltuut: Matige tot oost MnWlntd uit oost tot noord- -°« onder S2tUeZOa op 428 uur> zon maan ,u,r' "wan op 5.26 uur, maan onder 21.47 uur op e!27auur.°n °P 4'2'7 UUr' maan geheel of gcdeejtelijk behoren te wor den vergoed. Dat de tandartsen bereid zijn tot een snelle liquidatie van het geschil, vindt mede zijn aanleiding in het feit dat de ziekenfondsen arbitrage hebben aanvaard. De V.S. hebben dinsdag in de woes tijn van Nevada de eerste atoomont- ploffing van dit jaar teweeggebracht. Hiermee is de serie proefnemingen die in Nevada gehouden zullen wor den, geopend. Het tot ontploffing gebrachte appa raat had een kracht van 10 miljoen kg t.n.t. Een onwerelds licht straalde boven het proef terrein na de ontplof fing. De top van de reusachtige ..pad destoel" dreef weg van de steel. Ver geleken met de proeven die in de afgelopen vijf jaar ziir gedaan, was de ontploffing klein. Na de explosie vlogen 31 vliegtuigen het radioactieve terrein binnen om de paddestoel op de plaat vast te leggen. De paddestoel bereikte een hoogte van 10.500 meter. In een causerie voor de Nijmeegse Medische Faculteilsvereniging, die haar eerste lustrum vierde, heeft dr. H.M. Houben uit Breda aangedrongen op modernere efficiënte werkmetho des in de praktijk van de huisarts. De heer Houben. die over ,.Het dagelijkse leven van de huisarts", sprak, merkte op, dat ongeveer de helft van de tijd en van de gemeen schapsgelden in het werk van de huis arts borden gebruikt voor mensen die niet ziek zijn, maar wier klachten voortspruiten uit onlustgevoelens. De u-acht- en spreekkamers van de huisartsen, zei hij, konden over het al gemeen wel wat moderner worden in gericht. Voorts waarschuwde dr. Hou ben voor verambtelijking van het medisch beroep. In verband met het Hoog feest van 's Heren Hemel vaart zal ons blad op donderdag 30 mei niet ver schijnen. Grietje Bokser, een 62-jarige dame uit Hipolytushoef, heeft gisteren officieel eer gekregen voor wat zij 25 jaar geleden zeer onofficieel heeft gedaan. Even voordat toen het laatste gat in de afsluitdijk gedicht zou worden, sprong ze on gevraagd, maar stoutmoedig over de .izee-engte en daarmee was ze de eerste, die de dijk recht deed wedervaren. In Kornwerderzand mocht Grietje Bokser de hand drukken van minister Algera en nog verschillende andere autoritei ten, die het zilveren jubileum van de afsluitdijk kwamen vieren. Aan beide uiteinden van de dijk was het feest. Op de foto ziet men het moment, waarop minister Algera een krans legt bij het monument voor ir. Lely dat in Den Oever staat en waaromheen zich de plech tigheden voor een groot deel afspeelden. Elders in dit blad treft men een aantal beschouwingen aan aangaande het veertig jarig priesterjubileum van mgr. Baeten, op 2 juni a.s. We vestigen er de aandacht op, dat in het daar opgeno men programma een fout is geslopen. De receptie vindt namelijk niet plaats van 13 tot 14 uur, maar van 12 tot 13 uur. Het opperbevel van het Jordaanse leger heeft de beschuldiging geuit dat de Syrische strijdkrachten, die Jordanië thans hebben verlaten, deel hebben genomen aan het jongste kom- plot om het regime omver te werpen. Kolonel Abdoel Hamid Sirraj, hoofd van de geheime dienst te Damascus, had het komplot beraamd, aldus de verklaring. De Syrische officieren in Jordanië worden ervan beticht, dat zij de samenzweerders en ondermij nende elementen hadden geholpen naar Syrië te ontsnappen. De Britse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad. sir Pierson Dixon. heeft dinsdag in de raad verklaard, dat Syrische klachten tegen de uitvoering van Israëlische projecten, voor droog legging van de Hoeleh-moerassen in de gedemilitariseerde zone tussen beide landen, verworpen moeten wor den. (Advertentie) Breda: Karrestraat 23, tel. 7620 De huurblokkeringsregeling is door minister Witte niet on belangrijk verzacht als gevolg van het overleg dat hij de vorige week, samen met zijn ambtgenoten van Economische Zaken en Financiën heeft gevoerd, met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer. De bewindsman heeft zich bereid verklaard de volgende wijzigingen in het ontwerp aan tc brengen: J Deblokkering van op het grootboek ingeschreven gelden zal reed» dadelijk na de totstandkoming van de verbeteringswerken mogelijk worden. Om versnippering tegen te gaan is hiervoor echter «en minimum gesteld van ca. 30% van de na verhoging geldende jMr- huur. 2 Deblokkering zal ook plaats kunnen vinden voor schilders- en stukadoorswerkzaamheden binnenshuis, mits deze zijn verricht bia» nen bepaalde tijdvakken, afhankelijk van de situatie op de arbeid»/ markt. J Ook de gemeenten zullen onder de stortingsplicht worden gebraeht. Volgens de aanvankelijke opzet waren de gemeenten van blokkering vrijgesteld. De huurverhoging en de blokkering zullen in verband met de ver traging in de wettelijke procedure eerst op 1 augustus ingaan. Een op Soesterberg gestationeerde Super-Sabre van de Amerikaanse luchtmacht is gistermiddag om 14.32 u. door nog onbekende oorzaak neer gestort in 'n heideveld bij de spoor lijn Utrecht - Amersfoort, ter hoogte van Den Dolder. De piloot wrerd ge dood. Het terrein behoorde tot de ver pleeginrichting voor geesteszieken ..Willem Arntzhoeve". Een brand, die ontstond op de open plek in het bos, waar het toestel in vlammen aan de grond kwam. was om ongeveer kwart over drie geblust. Een halve hectare heide is verloren gegaan. Behalve de piloot van het vliegtuig zijn er geen slachtoffers te betreuren. Het toestel kwam neer juist tussen de paviljoens voor de verpleegden en de woningen van de artsen aan de Dolderse weg. Tijdens schietoefeningen boven de Vliehors bij Vlieland is, eveneens gis termiddag, een van de vliegbasis Te Doeveren, onder de gemeente Eethen raakte een zekere J.V. uit Delwijnen de macht over zijn motor kwijt, na het springen van een band. De duo-zitster mej. A. v. H. uit Bru- chem, verloofde van V., werd van de motor geslingerd en kwam in de langs de weg gelegen sloot terecht. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij aan haar verwondingen bezweek. Zij was 23 jaar oud. Het paar zou binnen enkele weken in het huwelijk zijn getreden. Tegen de 45-jarige gedeti neerde bordenwasser (ex-legio- nair) B. S. heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam, wegens poging tot moord op de 62-jarige pension houdster J. Pot te Amsterdam, acht jaar met aftrek van het voorarrest geëist. De verdachte, die in mevrouw Pots pension woonde, had op 12 januari jl. de pensionhoudster op de zolder overmeesterd met de bedoeling de vrouw van haar portemonnee te be roven. De dame had echter kans ge zien haar op de zolder slapende doch ter te hulp te roepen, waardoor S. zijn plan niet kon volvoeren. De verdachte, die reeds vier von nissen op zijn strafblad heeft staan, woonde in het pension, waar hij zich onder valse naam had laten inschrij ven omdat hij meende, dat de vreem delingendienst hem zocht. Hij was werkzaam in de keuken van een hotel aan het Damrak, dochhad ontslag genomen. Hij wilde in Den Haag of Rotter dam een nieuwe betrekking zoeken, doch daarvoor ontbrak hem het geld. Toen was bij hem het plan opgeko men zich op gewelddadige wijze geld te verschaffen. Hij wist dht de pensionhoudster elke morgen naar zolder ging en dan haat- portemonnee bij zich droeg. S. had zijn kamer op de zolder, naast die van de dochter van zijn hospita. De bewuste morgen had hij eerst de ka mer van de nog slapende dochter met het hangslot aan de buitenkant afge sloten om er zeker van te zijn niet gestoord te worden. Toen de vrouw op de zolderverdieping verscheen, had hij haar onverhoeds van achteren aangegrepen met een hand op haar mond en de andere om haar keel. Moeder geef je portemonnee of ik maak je van kant", had hij geroepen. Verdachte ontkende dat hij gedreigd had haar van kant te zullen maken. Wel zei hij: ,.Ik wilde haar geld af dreigen". Op de bedreiging van S. reageerde de vrouw, die ook iets puntigs in haar Eindhoven afkomstige Thunder- streak" in moeilijkheden gekomen. De piloot, tweede luitenant-vlieger W. de Jong. verliet het toestel met zijn schietstoel en is ongedeerd op de Vliehors terechtgekomen. Het vlieg tuig is neergestort in zee. rug voelde drukken, met ,,die heb ik niet (de portemonnee), die is bene den". Zij zag kans zich wat los te rukken uit de worgende greep en riep met hese stem de naam van haar dochter Annie. Deze, nog slaapdron ken, reageerde eerst met ,,houd jul lie je mond, ik wil slapen". Toen zij echter nogmaals haar naam op die vreemde manier hoorde roepen en wist, dat dit alleen haar moeder kon zijn, kwam zij in actie. Zij bemerkte, dat haar kamerdeur was afgesloten en forceerde de deur. Toen zij op de zolder kwam zag zij haar bedreigde moeder en S. staan. ,,Bcnt u gek geworden", riep zij te gen verdachte en deze antwoordde hierop: ,,Bel de politie maar op, ik heb het in een vlaag gedaan". De dochter belde de politie op en ver dachte wachtte rustig tot zij hem kwamen halen. Hij ontkende nu hardnekkig de hem primair ten laste gelegde poging tot moord. ..Ik heb haar alleen maar angst willen aanjagen". De raadsman achtte de poging tot moord niet bewezen. Het was z.i. diefstal, waarbij geweld was gebruikt. I Vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en een boete van 5000.of twee maanden hechtenis, eiste de of ficier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen de 52-jarige direc teur T.A.S. te Doorn, die was gedag vaard wegens overtreding van de wet op de inkomsten- en vermogensbelas ting en wegens valsheid in geschrifte. De verdachte gaf toe, dat hij over het jaar 1954 zowel aan inkomsten als vermogensbelasting een bedrag van 35 mille te weinig had opgege ven. Niet om de fiscus te benadelen maar om geld te onttrekken aan zijn zaak voor de bouw van een nieuw huis voor hem en zijn tweede echt genote, zonder medeweten van zijn zoons. Bovendien had hij in een notariële akte voor de aankoop van bosgrond een onjuiste koopsom genoemd, na melijk 7000.terwijl deze in werke lijkheid tweeduizend gulden hoger was. Aan dit feit had eveneens zijn echt genote medewerking verleend. Tegen haar eiste de officier drie maanden gevangenisstraf. Dit is het trieste overschot van de opslagruimte en het deel van de verwerkingsafdeling van de papier fabriek in Gennep, die maandag door een zware brand werd geteis terd. Slechts een spookachtigver wrongen skelet bleef er van de verbrande gebouwen over... De produktie in de fabriek zal des- ondanks volgende week weer kunnen beginnen. De financiële moeilijkheden van Frankrijk lieten gisteren hun invloed voelen bij de pogingen, die door René Pléven werden gedaan, om de grote partijen tot een compromis over een nieuw regeringsprogramma te bren gen. Alvorens een definitief rapport aan president René Coty op te stellen heeft Pleven vertegenwoordigers van socialisten en conservatieven bij zich ontboden. Beide huizen van het parlement vergaderen vandaag, om een over eenkomst goed te keuren met de Ban- que de France, waarbij deze gemach tigd zal worden aanvullende voor schotten aan de Franse schatkist te verstrekken. Men verwacht dat de nieuwe regering genoodzaakt zal zijn op zijn minst 250 miljard frank aan voorschotten van de bank te vragen. In een café te Horn kreeg een dronken Britse militair van de kastelein te horen: „Jij krijgt niets meer!" „Dan ga ik ergens anders naar toe", zei de Brit (in het Engelsen hij maakte aanstalten om achter het stuur van zijn militaire vrachtauto te kruipen. Een burger uit Roer mond trachtte tevergeefs hem hiervan te iveerhouden. Toen de Brit toch startte, reed de Roermondenaar hem met zijn eigen auto achterna. Onderweg gelukte het hem de hevig slin gerende Brit te passeren. Vol gas spoedde de Roermondenaar zich naar de politie te Weert, om deze te bewegen de dron ken chauffeur, die een ernstig gevaar opleverde voor zijn me de-weggebruikers, aan te hou den. Hebben wij niets mee te ma ken", antwoordde de Weerter politie verstoord, „roept U de militaire politie er maar bij..." Op dat ogenblik weerklonk bui ten een harde klap. „Daar is- ie", antwoordde de Roermon denaar. Tegelijkertijd ging het licht uit, 'zowel op het politie bureau als in heel Weert. De dronken Brit had namelijk een verdeelkast van het elek trisch net geramd. En toen had de Weerter politie er, ongewild opeens tóch iets mee te maken.

de Stem | 1957 | | pagina 1