ver en Ardennen: niet verrassend mooi en Warm was het begin beschamend het trieste einde Schoon zijn de oevers van de Taag A BOSCH Droste Opname Nederlaag Denk om de ..groene kaart Bergtocht met getrainde zwager Portugal wordt steeds meer toeristenland Men moet zich niet haasten Voor België BOEKENPLANK 'n Engelse sleutel 'n Symfonie in chocolade Altijd welkom 10 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 MEI 1957 10 Een prachtige rotspartij, een S brede bocht van de Maas en in een bootje de man, die het ideale plekje voor zijn vakantie gevonden heeft. 2 (Cliché C.G.T. - Foto Burton; Belgisch Verkeersbureau 2 Amsterdam.) 2 De hotels in de Belgische Ardennen staan weer gereed, hun gasten te ontvangen. Ook dit jaar zullen, behalve talloze Belgen, weer tienduizenden buitenlandse toeristen in de vermaarde Ardennen-stadjes neerstrijken, om er hun va kantie door te brengen. En zo als gewoonlijk zullen de Ne derlanders weer een belang rijk deel van het buitenlandse contingent uitmaken. De ver wachtingen voor het komende seizoen zijn hoog gespannen. In de belangrijkste toeristen centra rekent men op meer be zoekers dan het vorig jaar en alle maatregelen zijn geno men, om het hun zo goed mo gelijk naar de zin te maken. Niets voor de gehaaste reiziger De gehaaste reiziger zal in de Ar- dennen weinig van zijn gading vin den. Wel kan hij met zijn snelle au to langs brede wegen over Namen, Marche en Aarlen naar het Groot hertogdom Luxemburg rijden of, van Charleroi uit, over Philippeville (Advertentie) koolzuurhoudende, alcohol vrije drank. Daar knapt een mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank. Drink méér fris. KOOlZUURHOUDEND-tLCOHOlVRII publicatie van de stichting collectieve reclame b.b-m en Givet naar Frankrijk. Maar wie de Ardennen wil leren kennen, moet van Heer-Agimont uit, waar de Maas België binnenkomt, deze ro mantische stroom volgen. Hij moet met overleg zijn pleisterplaatsen uitkiezen, om rustig het natuur schoon van deze streek te kunnen genieten: Dinant, Namen, Hoei, Luik, Visé; een gordel van interes sante steden, rijk aan monumenten. Voorbij Luik wachten Ourthe, Ves- der en Amblève met vermaarde plekjes zoals de waterval in Coo, de stuwdam van de Gileppe en het dal van de Amblève. Remouchamps Chaudfontaine (bekend om zijn war me bronnen), La Roche, Houffalize, Spa, Stavelot zijn slechts enkele van de namen, waaraan de toerist dank bare herinneringen bewaart. Wie het zuidelijk deel van de Ardennen wil bezoeken, moet de kronkelende Semois-vallei volgen, befaamd om haar tabaksteelt. Hij komt dan in Aarlen, waar de rivier ontspringt en telkens zal hij nieuwe verrassend- mooie landschappen ontdekken. Bouillon bijvoorbeeld, waar de herinnering aan de Kruistochten nog voortleeft. Meer naar het zuiden liggen de blauwe heuvels rondom Virton. Even verder schuilt in de bossen de abdij van Orval en tussen Maas en Semois bruist de Lesse. Meer oostelijk ligt Bastogne, eens vermaard om zijn notenjaarmarkt en gerookte hammen en nu alom be kend door het Duitse Ardennen-of fensief tijdens de Tweede Wereld oorlog. Rondom Bastogne liggen plaatsjes, die in dit offensief zwaar geleden hebben, maar waar de we deropbouw thans grotendeels vol tooid is. Bastogne en Spa zijn de twee be langrijkste plaatsen in de Ardennen. De laatste is door zijn bronwater en geneeskrachtige baden al sedert de zestiende eeuw in de gehele we reld bekend. Maar in de dertiger jaren was de roem van Spa onder invloed van de concurrentie van mo dernere buitenlandse badplaatsen gaan tanen. Na 1945 heeft de Belgi sche regering echter een aantal maatregelen genomen, die tot doel hadden, Spa weer zijn glorie te doen herwinnen. De baden en hotels wer den gemoderniseerd en Spa kreeg er tal van toeristische aantrekkelijkhe den bij. Het heeft nu een casino, prachtige parken en golflinks en liefhebbers van automobielsport kunnen genieten op het beroemde circuit van Francorchamps. Met recht wordt Spa ,,De parel der Ar dennen" genoemd. (Advertentie) Nu het toeristenseizoen begonnen is en weer vele tienduizenden Ne derlanders plannen maken voor reis jes naar of door België, is het wel licht nuttig, eraan te herinneren, dat sedert 1 januari 1957 de onbeperkte W.A.-verzekering in dat land ver plicht is gesteld. (Voor bromfietsen, waarvan de cilinderinhoud de 50 cm3 niet overtreft, geldt deze verplichting pas met ingang van 1 januari 1958). Motorrijtuigen uit het buitenland worden tot het verkeer in België toe gelaten op vertoon van een bewijs, afgegeven door een bureau, ingesteld voor de afgifte van internationale bewijzen van verzekering. De buiten landse automobilisten kunnen dit be wijs, de zogenaamde ..groene kaart", bij hun verzekeringsmaatschappij aanvragen. Buitenlandse automobilisten, die de grens willen, overschrijden zonder in het bezit te zijn van de groe ne kaart" kunnen bij de grenspost een verzekering afsluiten, die het hun mogelijk maakt, België binnen te komen. Deze verzekering kost: 1. Voor een personen-auto of vracht wagen, geldig gedurende 10 dagen Bfrs 250; 2. Voor een motorfiets of scooter, geldig gedurende 10 da gen Bfrs 100; 3. Voor autobussen, geldig gedurende 5 dagen Bfrs 500; 4. Voor autobussen, geldig geduren de 10 dagen Bfrs 1000. Voor een verblijf van langere duur dient de buitenlandse automobilist, die niet in het bezit is van een groe ne kaart, zich in België tot een al daar erkende verzekeringsmaatschap pij te wenden Dit boek is er een in een reeks. In ternationale Abecedaria geheten, waarin aan de hand van alfabetisch gerangschikte woorden, typische ka raktertrekken, gewoonten, taaleigen aardigheden, historische anekdotes, ongeijkte bezienswaardigheden van een land en volk op luchtige wijze worden geschilderd. Dit boek van Roset E. Pool gaat dan over ,,het perfide Albion" en het tracht ons in te leiden in de paradoxale psyche van onze overburen aan de andere kant van de Noordzee. Een levendige opmerkingsgave en een goed ontwik- geld begrip voor humor hebben de pen van de schrijfster bestuurd, waardoor er een alleraardigst geheel is ontstaan. Voor hen, die de Britten reeds meenden te kennen, zal er nog heel wat nieuws in staan en zij, die er kennis mee willen maken, kunnen deze genoegelijke informatie goed ge bruiken naast hetgeen reisgidsen ple gen te brengen. Mooie foto's en pret tige tekeningen ondersteunen de tekst. C. de Boer jr. te Amsterdam gaf het boek uit. (Advertentie) dessert melk mokka bitter-zoet PASTILLES reeds meer don 50 jaar de bougie voor iedere mororl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 4/5 Adam Iel 8621 1 (7 lijnen) Telei 12282 Ieder jaar doet mijn zwa ger er een paar honderd meter bij. Evenals de meeste andere Nederlanders lieeft hij een hobby, maar die van hem is heel wat hoger dan postzegels verzamelen of vlinders prikken. Hij be. klimt hergen en als hij door. gaat zoals nu, moet hij over een jaar of vijf aan de Mount Everest toe zijn. Voorlopig houdt hij het nog bij de Alpen. Die bieden nog redelijke mogelijkheden, als T J 'de zaak was al lang beslist. Zowel men in aanmerking neemt, luit het oogpunt van zuiver sportief I genoegen als om historische motie dat lllj eerst kortelings de I ven, had zwager zijn keus laten val- 3000 nieter heeft overschre- ■|len op de Uri-Rotstock,. een reus .ten den en de kaarten van Mat. terhorn en Mont Blanc nog niet in hestelling heeft. Wat tussen de drie- en vierdui zend ligt, heeft momenteel zijn aandacht. stond hij om de andere dag voor de deur, altijd in gezelschap van berg-attributen. De ene keer zette hij met een klap een paar formi dabele bergschoenen op tafel, de an dere keer spreidde hij een kaart uit, waarop de klimroute nauwkeurig was aangegeven en die tevens liet zien, waar tevoren even moedige klim mers als hij te pletter waren geval len. We mochten dan al voorkeur la ten blijken voor een bepaalde berg (liefst de Cauberg, zei mijn vrouw), Nog is mei een uitzonderlijke maand om zich zuidwaarts te begeven en diegenen die zich niet gedwongen voelen om per se in juli of augustus met vakantie te gaan het heet dat het in die maanden het mooiste weer is zouden we willen aanraden hun vakantie te nemen en naar het zuiden af te zakken. Portugal is bij ons weinig bekend doch van jaar tot jaar neemt de be langstelling voor dit uitzonderlijk-mooie land steeds toe. De toerist die Portugal bezoekt heeft dikwijls de indruk zich in een gloednieuw land te bevinden. Wat slechts denkbeeldig is, vermits Por tugal zijn eenheid heeft gesmeed sedert de 12e eeuw. Dit neemt niet weg dat een ver blijf in dit gedeelte van het Iberisch schiereiland ze r aangenaam is, want weinig landen bezitten streken die zo sterk van elkaar verschillen en met dat al toch een homogeen ge heel vormen. Een ander genoegen dat Portugal u verschaft is de vriendelijkheid van zijn inwoners, die trouwens om hun hartelijkheid bekend zijn. Lissabon is doorgaans het eerste werkelijke contact dat de toerist met het land opneemt. Net zoals Rome, is de stad gebouwd op zeven heuve len. Aanvankelijk was het een zeer Arabisch gebleven middeleeuwse stad, waarvan een hele wijk Mouraria een Muzelmaans cen trum was. Daarna werd Lissabon de stad der ontdekkingen, die, onverpoosd in welvaart gedijend, uiteindelijk de stad is geworden die wij thans ken nen. Het is waarschijnlijk dit geheel van steile heuvelen en diepe ravij nen dat aan Lissabon zijn eigen ka rakter verleent, zijn geheel bijzon dere sfeer en zijn buitengewone ver scheidenheid. Elke wijk van de Portugese hoofd stad draagt de naam van de heuvel waarop zij werd gebouwd of van de kerk die haar beheerst. Natuurlijk heeft men er de bovenstad en de benedenstad, het zogenaamde Baixa. Voor iemand die nooit door de wirwar van straten heeft gelopen die de hellingen der heuvelen be dekt; of niet, al was het maar een paar uren, het tegelijk nonchalante en vurige leven van de zuidelijke .stad heeft meegemaakt, is het wel- 'licht moeilijk zich een beeld van Lissabon te vormen. 's Zomers duren de dagen er tot laat in de nacht; wat dan aan de Avenida de Liberdade. met haar bon te terrassen en veelkleurige gloei lampen een feestelijk uitzicht schenkt. Lissabon is wel voor alles de stad der kleuren. De huizen met hun vlakke gevels die aan wit-en-zwart mnzaïekstenen trottoirs staan, zou den stellig eentonig aandoen, waren daar niet de frisse en prettige lak- tinten waarmee zij zijn bedekt. Maar Lissabon heeft nog wat meer dan zijn mild klimaat en zijn stra lende hemel. Nauwelijks heeft men de stad langs de westzijde verlaten of men ontdekt een reeks stranden die zich eerst langs de Taag en daarna langs de oceaan aan elkaar rijgen. En dit alles amper een half uur van de hoofdstad. Bakermat Een der mooiste landstreken van Portugal, en zonder twijfel de rijk ste aan afwisseling in haar vrij eng kader, is de zone die zich uitstrekt tussen de Spaanse grens en de be nedenloop van de Douro. Daar zijn we in de bakermat van het Portu gese volk, want het is aan de mon ding van de Douro dat in de oud ste tijden de haven van Oporto werd gebouwd. Oporto, tegenwoordig de tweede grootste stad van Fortugal, is amfitheatergewijze gebouwd op de rechteroever van de rivier, zowat 5 kilometer van haar monding. Het is de stad der twee graniet heuvelen. geprikt in een uitzonder lijk schilderachtig landschap. Dit agglomeraat van huizen en terras sen, opklauterend tot de top der heuvelen en zich aldus meer dan 70 meter verheffend boven de diep ingesloten bedding van de Douro, ligt in het midden van een reus achtige tuil van groen. En laat dan de hemel van üporto minder door schijnend zijn dan die van Lissabon, dan toch maakt de lichte nevel waar in de plaats haast voortdurend baadt, de horizonten zoveel zachter en wa ziger. Maar te Preixo, dat zowat als een voorstad van Oporto nag gelden, be vindt zich het ..palacia" een zeer fraai kasteel uit de 18 eeuw, van welks terras men een prachtig ge zicht heeft op de Douro. Tegenover Oporto, op de linker oever van de rivier, rijst Vila Nova de Gaia, de oude ,,cale" der Ro meinen, thans een industriestad die met haar aardewerkfabrieken doch vooral met haar wijnopslagplaatsen (de vermaarde Boven-Douro-wijnen) een der hoofdraderwerken vormt van het Portugese bedrijfsleven. En daar we 't nu toch over wijn hebben, dient men te weten dat de authentieke wijnsoorten van de Dou- rostreek de enige zijn die in de pak huizen van Gaia binnen mogen en de enige tevens die het recht heb ben de naam ..Porto" te dragen. Een zeer lief hoekje, nog altijd in de omgeving van Oporto, is Leca de Balio. Daar bevindt zich het be roemde klooster van de op het einde van de 11e eeuw gestichte Orde der Hospitaalridders, waarvan de goti sche, driebeukige kerk met kante len is bekroond zoals een vesting en geflankeerd door een van borstwering en schietgaten voorziene hoge toren. De fraaiste produkten van gouden en zilveren filigraanjuwelen, waar van de vorm door oude modellen werd geïnspireerd, kan men kopen te Gondomar, een befaamd kunstam- bachtelijk centrum, waar al de vrou wen getooid lopen met zware oor hangers, ketens, harten en drierijïge halssnoeren. Evenwel dient gezegd dat, zo de toerist ook al een uitstekende her innering meedraagt aan de Portu gese landschappen en het Portugese leven, hem een kleine teleurstelling wacht als hij toevallig enig belang hecht aan lekker eten. Neen, Portu gal is niet het land van de onge wone schoteltjes. Het is zelfs nutte loos „eieren op z'n Portugees" te bestellen, want het is waarschijnlijk het enige land ter wereld waar dit „beetje" onbekend is. Daarentegen zal men u graag ver gasten op „tortilla's", dat wil zeg gen op „eierstruif op z'n Spaans"! Voor 't overige maken de risotto's, de rijst- en visschotels de grondslag uit van de restaurantmenu's. Waar naast de biefstuk-frites" in heel Portugal hoog staat aangeschreven en door de bewoners in schrikwek kende hoeveelheden wordt geconsu meerd. Wijn is de nationale drank bij uit stek en is er zeer goedkoop. Dérma- zuidwesten van het Vierwoudsteden' meer. die steil genoeg was voor be ginnelingen en waaraan bovendien de attractie vastzat, dat hij Wilhelm Teil schuilplaats had geboden in een tijd, toen bergklimmen nog niet je dat was. De reisbeschrijving kan ik U be sparen. Laat ik volstaan met te zeggen, dat aan de voet van de Uri- Rotstock het dorpje Isenthal ligt en dat men dit dorp bereiken kan door Toen hij mijn vrouw en mij ieen half uur lang opwaarts te bus- VOOr een bergtocht strikte, isen over een rotsweg die perma- nnr\r\ inent uitzicht geeft op het Vierwoud- WRS hij nog niet aan de 3000 stedenmeer en die door het aantal toe. Dat was maar goed ook, haarspeldbochten die hij rijk is, van i de chauffeurs zenuwen vergt als ka- want de armzalige 2900 meter, i beltouwen. Over het weer mochten we niet klagen. Het kwik in de thermome ter probeerde om negen uur in de ochtend al aan de dertig graden te reiken en toen we van Isenthal uit - een kwartiertje of wat gelopen had den, snakten we naar de koelte van een bakkersoven. En wanneer we nu boven waren? vroeg mijn vrouw. Waarop zwager zei. dat vrouwen altijd moesten zeu ren en dat ze heel goed kon we ten, dat we nog moesten beginnen. We zouden in een berghut over nachten, op 1700 meter en de andere dag verder gaan. Biwald-Alp heette die hut. Een klein bordje, half ver scholen tussen het groen, duidde er op dat we in elk geval niet de ver keerde richting hadden genomen. Zwager gordde zich, met een forse ruk aan zijn rugzakriemen ten strij de, gaf zijn eigen echtgenote (die nooit verstek laat gaan) een bemoe digend klopje op de rug en wenkte met een korte hoofdbeweging uitno digend naar mijn vrouw en mij. ,,Ik val aan, volg mij...." In die trant ongeveer. Het eerste half uur was er ten minste nog een pad. Daarna kwa men er stenen en vervolgens ont waarden we op een niet al te malse bergweide een paar klingelende koei en, die een niet aflatend gevecht leverden met een paar miljard hor zels. Zwater is niet alleen een verwoed klimmer, maar een even verwoed filmer. Lopen jullie maar door," zei hy, ,,ik maak hier een paar op namen." We liepen dus door. En na een minuut of wat hoorden we achter ons een geluid als van een lawine, die haar reis juist begonnen is. Het was zwager en hy was omstuwd door de horzels, die we tevoren op en rond de koeieruggen hadden ge zien. „Kyk, k^k," dachten ze, „lek ker mollig en lekker bruin". En ze staken zwager in armen en benen met waarlijk laaiende geestdrift. Bergen hebben de eigenschap 'dat ze steeds onherbergzamer worden naarmate men hoger stijgt. Na de gewone stenen kwamen er puntige die hij met de kwalificatie „bergwandeling" afdeed, riep al genoeg bedenkingen op. Mijn vrouw zei, dat ze geen vakantie ging houden om het trappen lopen van de 350 da gen in een enkel weekje nog eens dunnetjes over te doen. „Mij een luie stoel", zei ze, „en een boek en liefst zoveel moge lijk zon". „Onzin", zei zwager, „daar bekom je niet van". En eigenlijk was daarmee het pleit beslecht. Mijn vrouw mocht dan al moe dig te kennen geven, dat de familie- alpinist naar de pomp kon lopen, als zwager eenmaal een plan bij de hals heeft, laat hij het niet meer los. In de weken die ons nog scheid den van de langverbeide vakantie, te zelfs dat het merendeel der res taurants hem in de prijs van het menu bevatten. De groene wijn uit het noorden van Portugal, die naar de smaak nauw verwant is aan de „blanc de blanc" uit Champagne, verdient heel in 't bijzonder te worden aanbevo len. Wat de fameuze Portowijn be treft, die heeft in de verste verte niets gemeens met het gelijknamige vocht dat wij zo graag als aperitief drinken. Interessant voor automobilisten is het feit dat er garages zijn in al le steden, grote of kleine, en dat zelfs de onbeduidende vlekken hun ben zinestation hebben. In Portugal wordt vrij veel Frans gesproken en in alle hotels vindt men ten minste één bediende die als tolk kan optreden. Zelfs op straat is het niet zeldzaam zo dienstvaardige als spontane vertalers aan te treffen. Logies Wat de hotel- en restaurantprijzen betreft, die zijn zeer veranderlijk en hangen zowel van het tijdstip en de verblijfplaats af als van de categorie tot dewelke de etablissementen be horen. Nochtans worden alle bepaald krachtens 'n vigerende wet en wor den zij gecontroleerd door het lande lijk secretariaat voor voorlichting en toerisme. Aan ditzelfde lichaam dankt men het ontstaan van de poussada's, kleine hotels in speciaal om hun natuurschoon uitgekozen plaatsen en gebouwd in de stijl van de streek. Het eten is uitstekend en de kamers, zowel als de bediening, onberispe lijk. Maar wegens onvoldoende plaats ruimte kunnen de toeristen er met langer dan vijf achtereenvolgende dagen verblijven. De „estalagcns" of herbergen, zijn inrichtingen van hetzelfde soort, maar behoren toe aan de Staat In de serie Albert de Lange's reis gidsen is nu ook een gids versche nen voor Portugal, die een groot aantal nuttige wenken geeft aan de toerist, die het land wil bezoeken. We kunnen dit boekje iedereen van harte aanbevelen. steentjes, die omlaag schoven als je erop trapte en de enige troost was het uitzicht op een dal, dat verrukke lijker werd bij iedere meter die we klommen. Tenslotte zijn we dan toch bij die berghut gekomen, een merkwaardige combinatie van café en boerderij, met provisorische slaapgelegenheid, voor de onversaagden. 's Nachts werden we gewekt door een lawaai alsof de wereld verging. Klapperende deuren en ramen en een angstaanjagend loei-geluid. Zwa ger zei, dat dit nu de Föhn o! valwind - was, en hij sloot met ijzige kalmte het raam, na eerst nog eens keurend het hoofd in de bui tenlucht te hebben gepriemd. De andere morgen was het koud. De hemel boven de rotsen was van een afstotend blauw, met witte wolkenslierten. „Daar komt regen van," zei een oude boer, die bin nen de omheining van de hut de familiegeit over het hoofd streelde. Niettemin aarzelde zwager geen ogenblik. Vóór de klok zeven wees waren we alweer op pad. De top was nog niet in zicht. De boomgrens ech ter hadden we achter ons gelaten en hier en daar lagen in de glooiing van de rotsen blinkend witte sneeuw- vlekken. De berg ging vervelend doen. Hr begon te treiteren. Het pad naar de gletscher voerde langs een afgrond- die allesbehalve beloften inhield va: een comfortabele val. Heel in de diepte lagen verspreid de poppe-hue zen en de ruimte, vond ik, maakte een beetje duizelig. Mijn vrouw had blijkbaar dezelfde gewaarwording. Zwager niet. Integendeel. Die gir; op de uitstekende punt van een ros- wandje staan om te kijken hoe hooi i het eindelijk was. Hij schopte we. I bewust tegen een losse steen, ds J prompt naar beneden suisde en h; voegde er bemoedigend aan toe, da: I het ding over een minuut of wat well op de begane grond zou zijn. Een uur of wat hadden we gelopen, I toen het rotspad doodliep op een I sneeuw-couloir. Een enorme witte i streep, die hoog boven onze hoofden i. begon en steil omlaag priemde naari de plaats, waar ze overging in een bergbeek. „En daar moeten we over-l heen," zei zwager. Er waren al meer klimmers over-l heen gegaan. Ze hadden zich eenl pad getrapt in de witte poeder, ge-I tuige de schoenindrukken die we za-r gen. I En als dat gat er nu maar niell was geweest. Een meter of wat on-r der de voetstappen was de sneeuw I weggesmolten. En over de rots, die I daardoor zichtbaar werd, stroom™ I kolkend het smeltwater. EnigsziM J aarzelend betraden we het sneeuw- pad, mijn vrouw en ik. En toen wl halfweg waren, begonnen we te schui ven. Het gat in de sneeuw leek een krokodillemuil en ijlings zijn we te ruggekrabbeld. Op hetzelfde momen. I wisten we, dat de berg het gewon' I nen had. Op 2200 meter had hij njn I overwicht gedemonstreerd op twee j onervaren laaglanders, die zich zon-l der voldoende training op zijn flanken fl hadden gewaagd. Mijn zwager is met twee Zwitsehp naar de top gegaan. Zijn vrouw gu!j de weg terug, net als wij..... Mal-1 als men ons vraagt of we het Ml eens willen proberen, zullen we, C' I loof ik, geen nee zeggen. „Wer eis- F mal in den Bergen war, den lava sie nie wieder las--- Dat zeggen J® Zwitsers. En er zit wel dejWl iets in. Wat we overigens tegenover I zwager niet zullen toegeven..., J» Dreigende en uitdagende flanken...

de Stem | 1957 | | pagina 14