Oranjeboom NEUROTONIC De Zeehondenwerf heeft meer land en te Vlissingen water nodig Lagere Landbouwschool te Aardenburg hield eindles Geen schoolmelkvoorziening te Waterlandkerkje Ned. Reisvereniging te Middelburg in congres Aanleg van riolering in west-Souburg ZENUWEN Provinciaal subsidie voor vier cultuurmonumenten Yerseke heeft nieuw export artikel Gemeenteraad van Kruiningen staat achter B. en W. 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 MEI 1957 2 Werkgelegenheid wordt ruimer TRHIMPIÏ Negen geslaagden Goudgeel Oranjeboom Pilsener onweerstaanbaar voor mensen met „smaak"i Krimpen van pijn Medische diensten Dienst dierenartsen Onprettige kwestie vraagt om oplossing Vakan tiespreiding broodnodig Zwemmers moeten één week offeren In „Vebenabos" 60 zomerwoningen niet verdovend maar genezend Algcm. vergadering veilingvereniging Zuid-Beveland Raad van Arbeid Geschenkzendingcn belastingvrij Z-\laanderen TERNEUZEN Walcheren MIDDELBURG ULO-Olmeiilaan krijgt veertien lokalen VLISSINGEN Voorlopig 4 ton voor lagere t.s. AGENDA Vandaag Morgen Maandag De raad van Vlissingen verleende vorig jaar toestemming aan de ven noten der „Zeehondenwerf" om de erfpacht van de terreinen over te dragen aan de heer A. Couperus te Hilversum, die er een scheepswerf wilde vestigen en dit inmiddels ook deed. B. en w. is gebleken, aldus schrij ven zü aan de raad, die tegen woens dag a.s, werd bijeengeroepen, dat de heer Couperus er ernstig naar streeft deze scheepswerf te verbeteren en uit te breiden en wel zo, dat hierop in de toekomst schepen tot ten hoogste 1000 ton kunnen worden gebouwd en gerepareerd. Wat dit laatste betreft, denkt hij voornamelijk aan het repa reren van kustvaarders en dergelijke kleine schepen. het zogenaamde „knippen en scheren". Vooral met het oog op de uitvoe ring van de Deltawerken, ziet hij in dit opzicht grote mogelijkheden voor deze werf, mits deze verbeterd en Uitgebreid kan worden. Voor wat dit laatste betreft moet men zich wel realiseren, dat het, om tot een uitbreiding te komen, nood- gakelijk zou zijn, dat het aangren- r«nd terrein met arsenaal bij het be staande werfterrein werd getrokken en in eigendom zou overgaan aan de heer Couperus. Dit zou noodzakelijk zijn om voldoende ruimte te krijgen voor het plaatsen van een bouwkraan, een afbouwkade en de nodige be drijfsgebouwen. De mogelijkheid om deze terreinen van de Staat aan te kopen, is aanwezig, al zal dit nog wel enige tijd in beslag nemen. Het bestaande arsenaal zou in de tegen woordige vorm en omvang gehand haafd kunnen blijven, al zou men een nieuwe toegang moeten maken en er inwendig veranderingen moeten aan brengen. De mogelijkheid is daarbij niet uitgesloten, dat door de heer Couperus bovendien in het arsenaal nog een andere industrie zal worden gevestigd. V isser shaven Voorts zou de vissershaven voor een groot deel ter beschikking moeten komen van deze werf, zodat het ge wenst zou zijn te overwegen om de enkele visserschepen, welke van deze haven gebruik maken, een andere lig- en losplaats te bezoi-gen binnen de zeesluizen van het Kanaal door Wal cheren. Dit zou ook nodig zijn, omdat het voor zal kunnen komen, dat de waterstand, hetzij bij hoog of bij laag water, door afsluiting van de vloed of ebdeuren van de keersluis, benut (Advertentie) kan worden in het belang van de werf. Hierdoor zou hinder kunnen ont staan voor de vissersschepen, welke daardoor niet te allen tijde zouden kunnen in- en uitvaren. Verplaatsing van de visserschepen b.v. naar de le binnenhaven, zou het voordeel opleveren, dat slechts één vismijngebouw nodig zou zijn en niet zoals thans, twee: één voor de sche pen in de vissershaven en één aan de kop van de landtong tussen de le en 2e binnenhaven ten behoeve van de haringvisserij. Een ander voor deel zou zijn, dat de vissershaven zou kunnen worden verhuurd en tegen over de jaarlijkse lasten van onder houd en baggerwerk enz. grotere ont vangsten zouden kunnen worden ge boekt. B. en w. kunnen hierbij nog ver melden, dat uit een voorlopig gehou den gesprek met de vissers is geble ken, dat deze niet ongenegen zijn hun tegenwoordige ligplaats te verwisse len met een ligplaats in een der bin nenhavens. De heer Couperus verwacht, dat na verwezenlijking van zijn plannen, in zijn bedrijf 100 tot 200 arbeiders te werk gesteld zullen kunnen worden. H"t onttrekken van arbeiders aan ,.De Schelde" is slechts denkbeeldig, omdat :eer werkgelegenheid juist het tegenovergestelde tengevolge kan hebben, n.l. dat gezinnen eerder ge negen zijn naar Vlissingen te komen of hier te blijven, indien men niet op één bepaald bedrijf voor werkgele genheid is aangewezen. De bezwaren, welke men zou kun nen hebben tegen een uitbreiding van de Zeehondenwerf, zijn, naar b. en w. menen, gering te achten tegenover het voordeel, hetwelk verbonden is aan het scheppen van meer werkge legenheid bij dit van ouds hier ter stede gevestigde bedrijfje. Zo zal ook de winkeldrijvende middenstand wel varen als kustvaarders naar de hel ling komen. i Advertentie! chr ij {machines Perieki lot m elk detail RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Traditiegetrouw vond de eindles van de vierjarige cursus aan de r.-k. lagere landbouwschool te Aardenburg plaats in het gemeentehuis in tegen woordigheid van burgemeester en wethouders, de commissie van toe zicht, de rijksinspecteur Aran het landbouwonderwijs en de ouders van de leerlingen. In zijn openingswoord heette burge meester J. M. A. C. van Dongen allen hartelijk welkom, in zijn kwali teit van burgemeestter der gemeente Aardenburg en als voorzitter van de commissie van toezicht. Hij vond het verheugend, dat zovele ouders blijk gaven van hun belangstelling voor de ze eindles en zeide, dat het gemeente bestuur het op prijs had gesteld deze eindles te doen plaats vinden in de raadzaal, om hierdoor het belang van deugdelijk landbouwonderwijs voor de streek te accentueren. Burgemeester van Dongen vond de eindles dit jaar een enigszins historische en wel om dat thans in den lande het alarm signaal heeft geklonken om de drei gende nood in de landbouw te voor komen. Oranjeboom brouwt inderdaad een onweer staanbaar glas Pilsener voor U, goudgeel met een royale manchet romig schuim, waarin U kunt happen. Goed brouwen is een kunst, een kunst die d' Oranjeboom sinds 1671 betracht én met succes! Het verrukkelijke Pilsener is één van de drie voortreffelijke bieren waar aan d' Oranjeboom zijn faam te danken heeft. Oud-Bruin, het iets zoetere bier met z'n iets lager alc. gehalte én niet te vergeten, het meer dan voortreffelijke Super PilsnerI Proef ze en overtuig U zelf! 2 super pilsner pilsener oud bruin 1671 6ESTEI ORANJEBOOM EN LET OP OAT U HET OOK KRIJGT t In de raadsvergadering van Wa- terlandkerkjje werd mede op advies van de schoolarts besloten het plan om melk te verstrekken tjjdens de schooltijd aan leerlingen der o.l.school en kleuterschool niet uit te voeren. Het verzoek van het Juliana-zie- kenhuis te Terneuzen om een sub sidie werd afgewezen. B. en W. stelden voor het aan vankelijk geraamd bedrag voor in terne verbouwing van het gemeente huis ad 4000,- te verhogen tot 6500,-. Het bij de oorspronkelijke begro ting geraamd bedrag van 11.000,- voor verbouwing van het Dorpshuis wordt op voorstel van b en w van de begroting afgevoerd. Het is ge bleken, dat een aanmerkelijk hoger bedrag nodig zal zijn voor deze ver bouwing. Van het voornemen om het Dorpshuis te verbeteren wordt niet afgezien, doch de plannen worden naar een later tijdstip verschoven. Er werd een verordening ingevolge de winkelsluitingswet vastgesteld. kels op de kermisdagen geopend zul len mogen blijven tot 9 uur 's avonds. Besloten werd het krediet in reke ning-courant bij de N.V.Bank voor Nederlandse Gemeenten te verhogen tot 75.000,-. Met het waterschap „Het Vrije van Sluis" werd het on derhoud van enkele wegen geruild. De gemeente neemt de onderhouds plicht van de Molenstraat over van genoemd waterschap en draagt aan dat waterschap over de overgebleven gedeelten van de vroegere grind weg van Waterlandkerkje naar Oost burg. Bij het slot werd een uitvoe rige bespreking gevoerd over de ge meenschappelijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse muziekschool. De raad verklaarde zich in principe bereid met de rege ling akkoord te gaan. Aangezien de financiële consequenties voor de ge meente nog niet te overzien zijn, kan de raad de vrijheid niet nemen de regeling thans reeds te aanvaar den. De gemeente is echter binnen bepaalde grenzen bereid een bijdrage te geven in de kosten van het alge waarbij bepaald werd dat de win- meen vormend muziekonderwijs. Hij merkte op, dat de directeur- generaal van de Landbouw, ir. van de Plassche, gewezen heeft op het belang van het landbouwonderwijs. De onderwijsmogelijkheden in de landbouw moeten daarom, aldus bur gemeester van Dongen, gelijke tred houden met de mechanisatie van de bedrijven, cn hij betreurde het, dat men in landbouwkringen soms zo wei. nig het belang van landbouwonder wijs beseft. Hij wees er op, dat men thans zelfs spreekt van een vesti gingsvergunning om een landbouwbe drijf te beginnen. Het is daarom heel goed mogelijk, dat dit in de toekomst verplichtend wordt gesteld en daar om, aldus burgemeester van Dongen, moeten de ouders inzien dat het nood zakelijk is hun kinderen, die in de landbouw zullen blijven, landbouwon derwijs te geven, zodat zij later niet voor moeilijkheden komen te staan. Het is daarom ook van belang dat de plaatselijke landbouwschool goed flo reert ten bate van de streek. Na de toespraak van burgemeester van Dongen, die met veel belangstel ling werd gevolgd, werd de eindles gegeven door de leraren E. Lansu, kapelaan B. de Vos en B. J. Kint. De diploma-uitreiking vond plaats door ir. J. Roest uit Schoondijke, rijksinspecteur van het landbouwon derwijs in deze streek. Ook ir. Roest wees de ouders op het belang van het landbouwonderwijs om hen in staat te stellen later behoorlijk hun bedrijven te kunnen voeren, en hen de kans te geven zich behoorlijk door het leven te slaan. Aan 9 leerlingen kon het einddiploma van de vierjarige cursus worden uitgereikt. Dit waren Johan van de Wynckel, Hubert Buijs- se. Johan Blondeel, Arnóld Lohman, Frits van Bellegam, Pierre Lampart en Herman Heijndrikx, allen uit Eede en Theo van den Bossche en JoS Qumtens uit Sluis. Namens de leerlingen werd door Pierre Lampaert dank gebracht voor het genoten onderwijs, terwijl aan de leraren Lansu, de Vos en Kint ca deaus werden overhandigd. Op deze bijeenkomst was tevens aanwezig mej. Aarts, de landbouw- huishoudlerares, die speciaal naar Eede is gekomen in verband met de streekverbetering aldaar. Door de leerlingen van de r.-k. la gere landbouwschool te Aardenburg zal voor het eerst ook worden deelge nomen aan de melkwedstrijd, die in het kader van de landelijke wedstrijd te Goes zal worden gehouden, en waar een diploma melken te behalen is. Voor deze wedstrijd, die dinsdag 28 mei a.s. wordt gehouden, werden de leerlingen praktisch voorbereid door mevr. L. van Bellegem-Breijaert te Eede, echtgenote van de voorzit ter van de kring Oostburg van de N.C.B. De vissers van Yerseke hebben een nieuwe bron van inkomsten. Naast oesters, mosselen en kreeften worden thans duizenden kilo's inktvissen aan gevoerd. Voor de vissers blijken deze inktvissen een zeer winstgevend ar tikel te zijn. Dagelijks worden de inktvissen door exporteurs in Yerseke opgekocht en in ijs verpakt naar Frankrijk en Italië vervoerd. De prijs bedraagt 11 cent per kg. Deze vis soort wordt in visserskringen „Zee kat" genoemd. Voorheen werden de ze zeekatten ook wel gevangen, maar aangezien er tot op heden geen lief hebbers voor waren, werden de inkt vissen weer overboord gezet. Nu wordt er druk op zeekat gevist. Het nieuwe export-artikel vormt voor de vissers een welkome bijverdienste. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag, Bij apoth. en drog. 0.95. 2,40. 8,88, De zondagsdoktersdiensten werden als volgt geregeld: Goes: dr. Griep; Middelburg: dokter Ruiter; Vlissin gen: dokter Bouwman; Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter Zonnevylle Arendskerke; en op oost- Z.-Beveland: dokter Allewijn te Kruiningen. Dokter Folmer te Drie wegen neemt waar voor dokter Luyckx; dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom en dokter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Axel neemt dokter Boor waar, te Terneuzen dokter Nijsten. Voor Cadzand, Sluis, Zuidzande, dokter Beek te Zuidzande; voor Bres- kens, Groede, Schoondijke, dokter van der Maas; voor Biervliet, IJzen- dijke, dokter Kalkman, Biervliet; voor Oostburg, Aardenburg dokter Hage. De zondagsdienst wordt op Z. Be veland waargenomen door de heren J. Klaassen, Heinkenszand en G. Bonenhanser, Kruiningen. Voor Oostburg, Groede. Sluis door J. Ris- seeuw, Groede; voor Biervliet, IJzen- dijke. door H. A. M, v. d. Vijver, Biervliet. In de raadsvergadering van Krui- te hebben gesproken, die vcrklaar- ningen is een onverkwikkelijke kwes tie ter sprake gekomen. Zoals bekend heeft de raad op 16 april jl. besloten tot ruiling van het verenigingsgebouw voor het zondags- schoolgebouw. Immers de kerkvoog dij der Ncd. Herv. gemeente had zich tot de gemeente gewend am tot deze transactie te geraken, met de bedoeling dit verenigingsgebouw te slopen, en zodoende de omgeving van het pas .eretaureerde kerkgebouw te verfraaien. Een tweetal voorwaar den, die de kerkvoogdij in haar ver zoek stelde, nam de raad over en het geheel scheen tot beider tevre denheid te zijn geregeld. Evenwel dd. 4 mei jl. schreef de kerkvoogdij heel lakoniek, dat do gestelde voor waarden onaanvaardbaar waren en dat de ruiling mitsdien niet kon door gaan. De voorzitter, bleek over deze gang van zaken zeer ontstemd te zijn, vooral omdat deze kwestie in middels in de gemeente de gemoe deren reeds danig in beweging heeft gebracht. Volgens de voorzitter wordt een verkeerde voorstelling van zaken gegeven en worden zijn woorden ver draaid. Men beticht hem, dat hij niet bereid zou zijn het besluit van de raad uit te voeren, terwijl hij nog niet aan de uitvoering toe is, omdat het besluit de vereiste goed keuring van Ged. Staten behoeft. De heer J. Witte (vrije lijst) was er voor van verdere onderhandelin gen af te zien en het oude vereni gingsgebouw zonder meer te behou den. Voor de heer C. van Iwaarden (prot. chr.) was het bericht van de strubbelingen gekomen „als een don derslag bij heldere hemel". Hij deed een beroep op de voorzitter alsnog te trachten de zaak tot een oplos sing te brengen. De heer W.J. Pouwer (C.H.) schaarde zich volledig achter het standpunt van B. en W. en drong er op aan in ieder geval recht te zoe ken. De heer A. Lokerse (SGP) consta teerde, dat de kerkvoogdij en het zondagsschoolbestuur grotendeels uit dezelfde personen bestaat en kon niet anders zeggen, dan dat deze tegenover het gemeentebestuur een onwaardige houding hebben aange nomen. De voorzitter hoopte van harte, dat de raad overtuigd zou zijn van zijn goede trouw en betreurde het, dat door bovengenoemde handelwijze een groot belang van zowel de ker kelijke als de burgerlijke gemeente onopgelost zal dreigen te blijven. De raad was het hiermee volkomen eens en keurde het beleid van B, en W. tot het inwinnen van een rechtskun dig advies te dezer zake goed.' De heer J. van Ballegooijen (P.v. d.A.) zeide de president-kerkvoogd Gistermiddag werd in de Middel burgse concertzaal het 51e congres der Ned. Reisvereniging geopend met een rede van de algemeen voorzitter, dr. A. Ramaker, waarin deze de onge kende toename van het toerisme, dank zij gestegep welvaart en meer vrije dagen besprak. Geheel zonder zorg bleek spr. daar niet over. Zo constateerde hij, dat het resultaat der vele conferenties over vakantie-spreiding niet veel betekent. De overheid zal van bovenaf moeten ingrijpen in het schoolvakantie-sy- De raad van Souburg heeft door kwiek in een spoedeisende vergade ring bijeen te komen die hooguit twintig minuten heeft geduurd zo'n slordige f 5400,- voor de gemeen te verdiend. Dat is bestedingsbeper kend werk van puur gehalte! Het ging om het leggen van een zinker in het Kanaal door Walcheren, hetgeen de eerste fase betekent van de aanleg van een riolering in west- Souburg. Hier treft men namelijk nog een zestigtal tonprivaten. Omdat de Souburgse raad dit besluit zo rap heeft genomen, kan men het werk laten aansluiten op een soortgelijk karwei, dat momenteel voor de Wa terleiding Maatschappij „Midden- Zeeland" in het Kanaal wordt uitge voerd. De kosten blijven thans be perkt tot f 65.000,-, Door de zinker zal de persleiding worden geleid. De tweede fase van de verwezenlijking van west-Souburgs riolering zal de bouw van een pompstation zijn. Voordat men tot goedkeuring van het voorstel overging wees de heer G. J. Janse (C.H.) op de bezwaren, die er, juist in het zomerseizoen, aan het leggen van deze zinker voor ,1e zwemlustigen verbonden zijn. De wnd, burgemeester, de heer M. A. v. d. Putte, antwoordde hierop, dat de baders hiervan inderdaad enige Op 13 juni a.s. zal de Stichting „Vebenabos" herdenken, dat tien jaar geleden op haar terrein te Koude- kerke de eerste symbolische paal werd geslagen. Er is sedert die eerste paal heel wat gebouwd in het Vebenabos: tot op heden verrezen er 54 woningen, terwijl er vijf in aanbouw zijn. Men verwacht dan ook terecht, dat het Vebenabos dit jaar nog zestig zomer woningen zal tellen. Alle zomerwonin gen hebben thans een aansluiting op de riolering; de zuiveringsinstallatie is nu al weer meer dan een jaar in bedrijf. hinder zullen ondervinden. Dit zal echter slechts gedurende één week zijn, als het graven van de sleuf het water erg troebel zal maken. In to taal zal het werk 15 weken vergen. In die éne week zal er van zwemmen niet veel komen. Het leggen van een zinker is echter voor west-Souburgs riolering zeer urgent; er dient nu niet langer gewacht te worden. B. en W. hebben zich verder voorgenomen, de zwemvereniging zoveel mogelijk te gemoet te komen. Bij het begin van deze spoedeisende vergadering werd het nieuwe raads lid, de heer J. de Grave (arb.), be ëdigd. (Advertentie) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden steem, wil men hierin de broodnodige verbetering krijgen. Het tekort aan recreatieruimte benauwde spr. even eens en in verband hiermee bepleitte hij verplaatsing der leger-oefeningen naar Duitsland, bijv. in Oldenburg. Ook gaf de overheid z.i. geen al te best voorbeeld bij het reserveren van vakantie-oorden ten eigen profijte, Het gebrek aan logiesgelegenheid was z.i, het beste op te lossen met de bouw van motels. Na de jaarvergadering, welke van vertrouwelijke aard was, volgde een officiële ontvangst van de 180 con gressisten in de Statenzaal door het provinciaal bestuur. Gisteravond werd in Schuttershof een diner gegeven. Vandaag staat o.m. op het program een ontvangst in de Burgerzaal door B. en W. van Middelburg; een lezing van ir. de Vink over Toerisme en Del taplan; e endiner in Britannia en een feestavond in het Schuttershof te Mid delburg. Morgen maakt men rondritten door Walcheren en Zuid-Beveland en met een thee in hotel Korenbeurs wordt besloten. De algemene vergadering van de veilingvereniging Zuid-Beveland te Goes wordt 4 juni a.s. gehouden. De totaalomzet in tiet boekjaar 1956- '57 bedroeg 7.411.000 gulden waarvan 6.761.000 gulden aan fruit. In het vo rige boekjaar was de totaal-omzet 6.460.000 gulden. Door de staatssecretaris voor sociale zaken is benoemd tot werkgever-lid van de Raad van Arbeid te Middel burg. de heer C. Vroom te Middelburg Ged. Staten stellen de Statenleden de volgende subsidies voor: Herv. kerk te Waarde, die gerestaureerd moet worden 3350.—; herstel toren spits herv. kerk te Kruiningen 1220.voor herstel orgel in her vormde kerk te Kloetinge 1375. en voor de restauratie van pand 17 in de Nieuwstraat te Vlissingen. dat da teert uit de 17e eeuw 605. De laatste drie subsidies vormen 10 procent van de werkelijke kos ten. Het rijk verleent bijdragen die va rieren van 50 tot 20 procent der werkelijke kosten. De in oorsprong laat 14e eeuwse kruiskerk te Waarde werd door een brand in 1589 ten dele vernield, waar na zij niet in haar oude luister werd hersteld. De kerk bestaat thans uit een aan drie zijden vrijstaande laat 14e eeuwse toren, een langs de toren doorgetrokken schip, een 16e eeuw se transeptarm, een koor en een te gen de noodmuur aangebouwde 17e eeuwse grafkapel met natuurstenen graftombe voor Gillis van der Nisse, overleden in 1657. De betrekkelijk geringe oorlogs schade, die df kerk cn de toren ge leden hebben is omstreeks 1947 her steld. Thans vraagt een gedeelte van het kerkgebouw, de zg. wandelkerk, om restauratie. De voor subsidie in aanmerking komende kosten van de ze restauratie zijn door de minister bepaald op rond 37.000.Hierin is een rijksbijdrage toegekend van 50 pet. de, dat hij de burgemeester niet kon overtuigen dat de kerkvoogdij ge noodzaakt was wegens haar verplich tingen tegenover hét Dorpshuis de voorwaarden inzake het gebruik van het zondagsschoolgebouw scherp te stellen. De voorzitter repliceerde hierop, dat de voorwaarden, zoals die door de raad waren aanvaard, dezelfde waren als die welke door de kerkvoogdij waren bedongen. Tot hulpkeurmeestcr voor de keu ring van vee en vlees in de keu ringskring Kruiningen werd be noemd de heer D. H. Volbeda te Hoensbroek, thans als. zodanig in tij delijke dienst werkzaam. Besloten werd om met ingang van 1 maart 1959 uit te treden uit de ge meenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en gemeen tewerken in de Bevelanden. Na al hetgeen reeds bij vorige gelegenhe den hierover werd besproken, werd thans over deze zaak weinig meer gediscussieerd. Wel zal nog onder het oog worden gezien hoe in de toekomst samengewerkt zal worden met de naburige gemeenten. Over het al of niet belastingvrij zijn van de geschenkzendingen, welke in zo'n rijke mate naar Zeeland kwamen in 1953 en 1954, is een proefproces ge-- voerd. De raad van beroep Rotter dam II had deze onbelast verklaard. De minister van financiën tekende hiertegen cassatie aan. De hoge raad heeft nu in een arrest van 8 mei 1957 beslist, dat deze geschenkzendingen niet belast zijn. K.A.V. AVOND IN HET PAROCHIEHUIS In haar welkomstwoord op de laat ste K.A.V.-bijeenkomst van het sei zoen herinnerde de voorzitster, mevr. Duurinck, aan de bedevaart naar Zuiddorpe, die door de K.A.B. a.s. zondag wordt gehouden. Zij wekte de leden van de K.A.V. op zoveel mogelijk aan deze bedevaart deel te nemen. Aalmoèzemer A. Kimmel uit Bre da sprak zijn erkentelijkheid uit voor de uitnodiging deze avond bij te wonen daar deze avond in de mei maand viel. Hij gaf een inleiding over het Moe derschap van Maria en vergeleek daarmee de taak van onze moeders. Zij moeten altijd bereid zijn ande ren hehulpzaam te zijn, aldus spre ker. De pauze werd benut om dcor middel van een verloting de kas voor de ,.Romq-b£d.eva,art aan te vullen. Philippine GROTE MARIAHULDE Tijdens een plechtig lof werd een grote Maria-bulde gehouden door de vrouwengemeenschap. Na een gloed volle preek van de pastoor over de verhevenheid van Maria's moeder schap, hebben de kinderen in pro cessie talrijke bloemstukken bij de Mariakroon gelegd. Een klein meis je deed dit vergezeld gaan van een mooi gebed voor de moeders. West dor pe DAMESKOOR IN UNIFORM Het r.k. dameskoor „Crescendo" zal binnen afzienbare tijd in uniform gestoken worden. Het zal bestaan uit een donkergroene rok met crème blouse. Verschillende acties worden uitgevoerd om tot aanschaffing te kunnen overgaan. St.-Jansteen TRAGEL GEOPEND TIJDENS TENTOONSTELLING In verband met de te verwachten drukke toeloop op de tentoonstellings- dagen te St.-Jansteen. zijn de be stratingswerkzaamheden op de Tra gel zo geregeld, dat deze weg van af zaterdag 25 mei tot en met don derdag 30 mei voor alle verkeer ge opend zal zijn. Slechts het fietspad is op een en kele plaats een 50 m. opgebroken. Clinge AMBTENAAR I EN A OVERGEPLAATST De ambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen H.J. van Schendel is met ingang van 1 juli overgeplaatst naar Goirle in de post Visitatie. IJzendijke OPENBARE SCHOOLVERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer Verkruysse hield de openbare school vereniging van de kleuterschool haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Slechts matige belangstelling werd door de leden getoond, waarover de voorzitter in zijn openingswoord zijn spijt uitsprak. De rekening sloot met een nadelig saldo. Van gedachten wer4 gewisseld over de slechte toestand van de speelplaatsen en de omheining daarvan. Door de gemeenteraad werd reeds de gevraagde medewerking voor het betegelen van de speelplaats en het vernieuwen van de omheining toegezegd, zodat hiermede een aan vang kan worden gemaakt, als de goedkeuring van G.S. hiervoor is ver kregen. Tot slot werd nog het be sluit genomen het schoolgebouw op nieuw te schilderen. ZWAAR KARWEI. Door de bebouwing en het leggen yan een weg door de Gaaipersweide is de staande wip een sta in de weg geworden. Aan de heer Groosman werd daarom opgedragen het stalen gevaarte te verhuizen naar een an dere plaats. Het bleek niet mogelijk het geval te verplaatsen, door het beton, waarin het staat. Met snij branders is men toen het gevaarte te lijf gegaan, waarna het met staal kabels omver getrokken is. Door een goede berekening kwam het ge vaarte op de goede plaats terecht. Slechts de top werd enigszins ver bogen. De staande wip zal op een nader aan te wijzen plaats heropge richt worden. In de vergaderingen van 5 april 1955 cn 3 december 1956 besloot de raad medewerking te verlenen, res pectievelijk tot bouw en uitbreiding van een school voor ulo aan de Ol menlaan, de ulo van de vereniging ,,De Christelijke Burgerschool". Zoals wij reeds eerder meldden, verzoekt het schoolbestuur de ge meente thans medewerking te ver lenen het aantal leslokalen van de nieuwe school met nog twee uit te breiden en daardoor te brengen op totaal 14 lokalen. Ook deze uitbreiding is wederom een gevol'g van de grote toeneming van het aantal leerlingen. Bedroeg dit leerlingenaantal op 16 september j.l. 273, een schatting voor 16 sep tember van dit jaar bedraagt 310, ter wijl voor september 1958 een raming van 350 leerlingen gerechtvaardigd is. Hierdoor zullen 12 leerkrachten aan de school zijn verbonden. Op het verzoek een urgentieverklaring af te geven voor deze uitbreiding met twee lokalen, heeft de minister van O., K. en W. gunstig beschikt. De kosten van deze uitbreiding worden geraamd op ea. f 43.000,-. B. en W. stellen de raad thans voor de Bevraagde medewerking te ver lenen, waardoor het aantal lokalen, met inbegrip van de beide vakloka len, op 14 zal worden gebracht. OPLEIDING KLEUTERLEIDSTERS In de vergadering van 4 februari j.l. besloot de raad de aan de rijks kweekschool verbonden cursus tot opleiding voor kleuterleidster met in gang van 1 september 1956 over te nemen. Thans moet er toe worden overgegaan het daaraan verbonden personeel te benoemen. De cursus draagt, in afwachting van de rijks subsidie, een tijdelijk karakter. B. en W. stellen de raad daarom voor de krachten in tijdelijke dienst aan te stellen, voor de duur van het cursus jaar 1956-1957. De betrokken leer krachten zijn de dames C. C. M. M. Barens (kinderverzorging), H. W. Dorleijn (onderwijs, spel en spellei- ding), M. Minderhout! (Ned, Taal), en E, T. Witkam (spreken) en de heren A. de Jonge (directeur), J. W. Almekinders (geschiedenis), G. van BruBgen (aardrijkskunde), I. J. van Houte (godsdienstonderwijs), J. van Kasteel (handenarbeid), A A. Lich- tendahl (muziek), F. L. Maandag (tekenen), P. Minet (Engels), A W van Nunen (biologie), E. A van Selms (biologie), A. Steketee (Ned. Taal) en K. de Vries (lich. oefening). In november j.l, besloot de raad over te gaan tot het bouwen van een houten lagere technische school en dit werk op te dragen aan de aanne mer W. Christiaansen. De voorbereidende werkzaamheden voor deze bouw zijn thans zo ver ge vorderd, dat binnenkort met de uit voering zal kunnen worden begonnen. Zoals reeds bekend, zal in de loop van dit jaar alleen de eerste fase worden uitgevoerd. De kosten van de eerste fase van de bouw dezer school, met inbegrip van verwarming, eerste inrichting en elektrische installatie, worden ge raamd op f 400.000.-. Teneinde in staat te zijn tot uit voering over te gaan stellen b. en w. de raad voor om hun t enbehoeve van de realisering van het bouwplan der eerste fase van de genoemde school voor het jaar 1957 een krediet te ver lenen van f 400.000.-. AXEL Centrum 6.30 en 9 i^ur: Safari DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Lacy Gallant. GOES Grand: Johnny knapt het op. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Mijn man, de testpiloot. ST. JANSTEEN R. Everaard 3 uur: Schieting staande wip. Tentoonstellings terrein 3 uur: TE<C-schieting. MIDDELBURG Electro: De onbekende soldaat. Schouwburg: De blanke In diaan. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zarak. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: 08/15 tweede deel. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zarak. Concertgebouw 8 uur: Opmars der vrouwen. VLISSINGEN Alliambra: Het trottoir. Luxor: De laatste jacht. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera* 20 uur: De bedelstudent. AXEL Centrum 3.45 uur: Safari; 3.45 en 8 uur: Vrouwenbungalow. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7.30 uur: Lucy Gallant. GOES Grand: Johnny knapt het op. GRAAUW-ZANDBERG P. Leeraert 3 uur: Schieting HULST S. Blommaert 3 uur: Grote schieting. Bioscoopgebouw 2.30 en 6 uur: Mijn man, de testpiloot; 8.30 uur: Schuldig bloed. ST. JANSTEEN J. der Weduwe 5 uur: Dansen. KLOOSTERZANDE Schieting staan de wip. MIDDELBURG Electro: De onbekende soldaat. Schouwburg: De blanke In diaan. OOSTBURG Ledel 2 uur: Picnic4.30 en 8 uur: Zarak. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Oorlogsfilm; 5 en 8 uur: 08/15 tweede deel. TERHOLE Wed. de Cock 5 uur: Dansen TERNEUZEN Luxor 2 uur: Opmars der vrouwen: 4.30 en 8 uur: Zarak. Concertgebouw 8 uur: Opmars der vrouwen. VLISSINGEN Alhambra: Het trottoir. Luxor: De laatste jacht. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 15 uur: Walsdroom; 20 uur: Hoffman's vertellingen AXEL Centrum 8 uur: Vrouwenbun galow. DE KLINGE Kinema kr. Dijk 7.30 uur: Lucy Gallant. GOES Grand: Johnny knapt het op. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Schul dig bloed. MIDDELBURG Electro: De onbekende soldaat Schouwburg: De blanke In diaan. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zarak. SAS VAN GENT Otympia 8 uur: 08/15 tweede deel. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zarak. VLISSINGEN Alhambra: Het trottoir. Luxor: De laatste jacht.

de Stem | 1957 | | pagina 2