In ontwapeningskwestie komt Amerika Sowjet tegemoet Koninklijke handtekeningen D Ministers over Deltaplan Eindhovens raadzaal prooi der vlammen Pineau zegt, dat hij bereikte, wat hij wilde bereiken 1 Lindbergh-herdenkingsvlucht van KLM met succes volbracht Amsterdam voelt zich miskend naar Londen Stassen terug Duits antwoord op Sowjetnota inrCtfypW* DAGBLAD VOOR ZEELAND Kranslegging in Stockholm Vondeling vóór vondst overleden Het proces Montesi Michele Simola trok verklaringen in PMF afgetreden als leider der radicalen De SOWJET-UNIE is van plan grote kopen Egyptische katoen te Aanhoudend koud Ver, Slalen eisen schadevergoeding van Rusland Naar kabinetscrisis in Israël? e mooiste zomerjapon voor U. hangt gereed bij 4 5 Los Angeles - Parijs in 21 uur 53 minuien Loonovcreenkomst in metaalindustrie van Engeland De IJ- en Coentunnel 97e JAARGANG No. 22462 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 24 MEI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse. Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG^Nieuwstiaai 41, tel. no. 35) Z.K.H. Prins Bernhard en Prins Bertil met elkaar in gesprek, nadat zij aan de voet van het monument voor Linnaeus in Stockholm een krans gelegd hebben. (ANP telefoto) In Washington is men over liet algemeen van mening, dat president Eisenhower en (1e Nationale Veiligheidsraad besloten hebben een krachtige poging te doen om de Sovjet-Unie inzake het ontwapeningsvraagstuk „halver, wege" tegemoet te komen. De speciale adviseur van Eisenhower voor ontwapening, Harold Stassen, keert deze week naar Londen terug met nieuwe instructies, die zouden moeten leiden tot een „eerste stap" om tot een onlwapeningsovereenkomst te komen. dollar te besnoeien ,.in feite neer komt op een onverstandige wedden schap met de veiligheid van de natie als inzet." Volgens Wilson bestaan er in Euro pa en het Verre Oosten nog talrijke moeilijke, onopgeloste Vraagstukken. „De gevechten in het Midden-Oosten zijn gestaakt, maar de problemen in dit gebied zijn niet opgelost. Tegen de tijd dat de begroting voor defensie bij het congres wordt ingediend, kun nen wij geplaatst worden tegenover nieuwe, moeilijke toestanden in het Midden-Oosten of ergens anders", al dus Wilson. Hij besloot met op te merken dat zijn 'standpunt gedeeld wordt door de De Amsterdamse brandweer j kreeg in de nacht van woensdag op donderdag om twee uur tele- I fonisch de mededeling, dat er op j de Mozartkade een kind te von- j deling was gelegd. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en vond in de voortuin van een woning het lijkje van een ongeveer één week oud jongetje. De baby, die slechts gewikkeld was in een luier en een molton deken, moet kort voor de aan komst van de politie zijn over leden. Daarmee zijn de geruchten weer legd. dat de Ver. Staten wel eens zouden kunnen vragen om uitstel van de besprekingen in Londen'. Stassen deelde zijn besluit om naar Londen terug te keren mede na af loop van de gisteren gehouden bijeen komst van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad, een lichaam, dat president Eisenhower adviseert in zake bewapening en ontwapening. Stassen wilde verder geen enkele i commissie van stafchefs. verklaring afleggen, omdat de ver- i gaderingen van de nationale veilig heidsraad geheim zijn. Wilson niet optimistisch Of zijn nieuwe missie inderdaad een lichtpunt zal gaan beteke nen...? De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson heeft op een bijeenkomst van de subcom missie voor toewijzingen van de senaat verklaard, dat er naar zijn mening geen werkelijke grond be staat om aan te nemen dat het internationale gevaar verminderd is. Hij zei, dat het voorstel om de be groting voor defensie voor het ko mende fiscale jaar met 2.587 miljoen Bij de hervatting van het proces- Montesi heeft de getuige Michele Si mola, die door de openbare aanklager van meineed was beschuldigd, al haar verklaringen ingetrokken. Zij had o.a. gezegd, dat Wilma Montesi betrokken was bij de activiteit van een bende handelaars in verdovende middelen. Nu verklaarde zij snikkend, dat zij Wilma nooit had gekend. Zij had het tegendeel beweerd, omdat zij zich „in zeer moeilijke omstandigheden be vond". Pierre Mendes-France is gis teren afgetreden als leider van de Franse linkse radicalen, na dat op een bestuursvergadering een voorstel van hem om twee radicale afgevaardigden uit de partij te stoten was verworpen. Hij had de uitstoting van deze af gevaardigden geëist, ómdat zij dins dag bij de vertrouwensstemming in ae nationale vergadering voor de re- gering-Mollet hadden gestemd, zo hebben radicale afgevaardigden giste renavond in Parijs na de vergadering van het bestuur bekendgemaakt. Mendes-Frances eis werd ^net 17 tegen 15 stemmen verworpen. Het aftreden van Mendes-France rnoet nog door het volledige partij bestuur, dat op 14 juni bijeenkomt, worden aanvaard. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren- tano, heeft de Sowjetrussische ambas sadeur te Bonn gisteren een nota over handigd, die het antwoord bevat op de Sowjetrussische nota, waarin West- Duitsland werd gewaarschuwd tegen uitrusting van zijn strijdkrachten met atoomwapens. De officiële tekst wordt vandaag bekendgemaakt. Men verwacht in Bonn, dat West- Duitsland er in beide nota's op zal wijzen, dat het bereid is opnieuw te verzekeren dat het rekening zal houden met de Russische wen sen op het gebied der veiligheid, mits de Sowjet-TJnie instemt met hereniging van Duitsland. Aaagaande het vraagstuk van een eventuele uitrusting der Westduitse strijdkrachten met atoomwapens zal de Westduitse regering erop wijzen, dat dit in de komende twee of drie jaar nog niet aan de orde is. Ver romen wordt, dat in de nota's wordt ontkend, dat de Westduitse regeering at oomwapens voor haar strijdkrachten heeft gevraagd. Tenslotte is in beide nota's in on dubbelzinnige bewoordingen uiteen gezet dat West-Duitsland er geen be zwaar tegen heeft, wanneer zijn bond genoten besluiten hun op Westduits gebied gelegerde eenheden met atoom wapens uit te rusten. DE EERSTE trein van een directe verbinding tussen Moskou en Peking, via Mongolië, is op weg naar de Chi nese hoofdstad. De reis zal tien dagen duren. De afstand is 8.000 km. IN ITALIË hebben 45.000 arbeiders in de ijzerindustrie het werk voor 24 uur neergelegd. Zij willen een 40- urige werkweek met behoud van het huidige loon. HET VERTREK naar Nieuw-Guinea van de minister van zaken overzee, de heer Helders, is opnieuw uitge steld. Een nieuwe datum voor zijn reis kon nog niet worden bepaald. PRESIDENT José Figueres van Cos ta Rica heeft bekend gemaakt, dat drie Cubanen, die onlangs te San José zijn gearresteerd, hebben be kend, dat zij van de Dominicaanse regering opdracht hadden hem uit de weg te ruimen. Hun was hiervoor 200.000 dollar beloofd. BLIJKENS een rapport van de Chi nese academie van wetenschappen te reking wordt er in China uranium, thorium en ander splijtbaar materiaal «cdolven, COMMUNISTISCH-CHINA zal zijn strijdkrachten reorganiseren om ar beidskrachten vrÜ *e maken voor in dustrie en landbouw. K??® de stichting van de Tech- j Hogeschool te Delft In 1905 tol!l r mensen tot doctor in de v». j cie wetenschappen gepromo- inVi 500ste promovendus kon gisteren gefeliciteerd worden. DE WESTDUITSE minister van de- jensie. Franz Strauss, is gisteren in jonden aangekomen voor overleg «ver militaire samenwerking met zijn -Britse ambtgenoot Duncan Sandys. (Van onze correspondent) j Het oude gemeentehuis van j 1 Eindhoven, waarvan een be- j langrijk deel nog in gebruik j was als raadzaal in afwachting I van de bouw van een nieuwe vleugel aan het Eindhovense nieuwe raadhuis, is in de nacht van woensdag op donderdag door tot nu toe nog onbekende oorzaak vrijwel geheel door brand verwoest. In het afge brande houten gebouw waren tevens de Vreemdelingendienst, de afdeling Bijzondere Wetten en een patrouillepost van de Gemeentelijke Politie gehuis vest. Aangezien nog niet bekend is welke officiële waardepapie ren zich op het ogenblik van de brand in het gebouw bevonden, kan de schade nog niet worden geraamd. Een agent, wiens surveillancedienst om twee uur 's nachts begon en die zich vanaf de patrouillepost naar zijn wijk wilde begeven ontdekte de brand in het gedeelte van het gebouw, dat grenst aan de Elzentlaan in Eindho ven. Het werk van de brandweerlieden, die 2d man sterk ter plaatse waren, werd zeer bemoeilijkt door het onop houdelijk neerstorten van gloeiende dakspanten en de verzengde hitte. AI gauw moest men de bluspogingen be perken tot dat gedeelte van het ge bouw, waar zich het archief van de vreemdelingendienst bevond. Gedekt door de waterstralen, die de brand weer hier het gebouw inspoot, slaag den vier politiemannen er in het grootste deel van dit archief in vei ligheid te brengen. Toen tenslotte het waterkanon in werking was gesteld, was de strijd vlug beslist. Weliswaar was het ge hele houten gedeelte van ..Sancta Ur sula" het houten gebouw heeft vroeger dienst gedaan als kapel van Weersverwachting van het K.N. M.I tot vanavond, opgemaakt don- J derdagavond 23.15 uur: i J Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind, 1 j in hoofdzaak tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. I ,„Ver,wachting van het Belgische Z Weerkundig Instituut: I Lichte tot matige noordoosten tot noordwesten wind. Zwaar bewolkt J tot betrokken met enkele neerslag- I vlagen. Kans op opklaringen Vrij zacht weer. Vandaag: zon onder 20.40 uur. Maan onder 15.13 uur M-fen: zon op 4.33 uur. Maan op 2.28 uur. De Amerikaanse regering heeft gisteren van de Sovjet-Unie een schadevergoeding van 756.609 dol lar geëist wegens het neerschieten van een Amerikaanse bommenwer per door Russische jagers in no- november 1954 boven het Japanse eiland Hokkaido. In een nota, die de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou heeft over handigd, verwerpt de Amerikaanse regering de Sowjet-lezing over dit in cident, volgens welke de bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, een B-29, het eerst had geschoten. De Amerikaanse regering zegt het tegendeel te kunnen bewijzen. de Zusters Ursulinen totaal ver woest, maar het stenen front bleef behouden. In het verwoeste gedeelte bevond zich ook de fraai ingerichte raadzaal van de gemeente Eind hoven, waarin zich onder andere een kostbaar schilderij, voorstel lende de beeltenis van Prinses Wilhelmina bevond. Van het inte rieur kon echter niets worden ge red. Het toeval wil, dat dit gebouw, waarin in de bezettingstijd het Eind hovense Bevolkingsregister was on dergebracht, diverse malen door ille gale werkers met forsforbommen is bestookt om op deze wijze kostbare gegevens aan de bezetter te onttrek ken. Deze brandstichtingen zijn ech ter nimmer geslaagd. Naar aanleiding van het feit, dat de uiterst-links-socialistische partij „Mapam" besloten heeft tegen elke regeringsverklaring ten gun ste van de leer van Eisenhower te stemmen, vraagt men zich in politieke kringen te Tel Aviv af, of er een regeringscrisis in Israël voor de deur staat. Zoals bekend, heeft de Israëlische "egering zich dinsdag jl. na langdurig beraad in meerderheid ten gunste van die leer uitgesproken, echter zonder in bijzonderheden te treden. De neutralistische Mapam zou de betrekkingen met de Sowjet-Unie niet in gevaar willen brengen. De Franse minister van bui tenlandse zaken. Pineau, die Frankrijk in de Veiligheidsraad heeft vertegenwoordigd bij de behandeling van het Franse be roep inzake het Suezkanaal, is gisteren per vliegtuig uit New- York te Parijs teruggekeerd. „Wij wilden het Egyptische memo randum betreffende het Suezkanaal interpreteren en het laten omwerken tot een definitief document, waaraan Egypte en de Kanaalgebruikers ge bonden zullen zijn. Ik besprak de kwestie uitvoerig met minister Dulles en de Amerikanen deelden dit stand punt. De secretaris-generaal van de V.N. kan nu met Egypte besprekin gen openen over zekere punten. Er zijn mogelijkheden voor overleg in geschillen te regelen, heeft aanvaard. Bijgevolg zouden er besprekingen over het schadeloos stellen van aan deelhouders van de oude Suezkanaal- maatschappij kunnen worden ge- i opend. Proefschip „Wij zullen spoedig weten, of de Israëlische regering een proefschip door het kanaal wil sturen, eventueel voorafgegaan door het zenden van een schip onder andere vlag. gechar terd door Israël en met lading voor dat land aan boord," zo meende Pi neau. Over de kwestie van een Israëlisch proefschip wordt te Tel Aviv nog het volgende vernomen: Van een 25-tal buitenlandse bladen, nieuwsbureaus e.d. zijn reeds aanvragen ontvangen om vertegenwoordigd te mogen zijn op een eventueel Israëlisch proef- dit opzicht en wij hebben voldoening j schip, dat door het Suezkanaal zou gekregen", aldus Pineau. -varen, aldus is te Tel Aviv vernomen. Hii voegde hieraan toe, dat Egypte j De aanvragers is bericht dat kun opnieuw het gezag van het Interna- j verzoek is genoteerd en nader behan- tionale Gerechtshof te Den Haag om j deld zal worden wanneer eventueel een proefschip uitvaart. Ondertussen is in officiële Isra ëlische kringen twijfel tot uiting ge bracht of het zenden van een proef schip verstandig zou zijn, daar reeds openlijk te verstaan is gegeven, dat Nasser geen Israëlische schepen in het kanaal wil toelaten. (Advertentie) v fi-ssssa m ;^jMk Breda: Karrestraat 23, tel 7620 De Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ter zake het Deltaplan is verschenen. Elders in dit blad wijden we een hele pagina aan de inhoud van dit belangrijke do cument. Samenvattend kunnen we zeggen dat daarin wordt behandeld: Hoeveel tijd vergen de Deltawerken (ruim 20 jaar); Hoe staat het met de dijken (zwakke plaatsen binnen korte periode geheel versterkt); Oestercultuur zorgenkind: verplaatsing of schadever goeding wordt bestudeerd; De kosten; Waarschuwingsdienst gewijzigd; Onze zoetwater-voorraad; Biesbosch-nota over een paar weken; Binnenkort uitvoering werken in west-Brabant. 8 Het K.L.M.-vliegtuig DC 7-C, „Zwarte Zee" met gezagvoerder Jan Stroeve is na een non-stop- vlucht van Los Angeles over ongeveer 10.000 kilometer om 11.57 uur op het vliegveld van Le Bourget bij Parijs geland. Om vier minuten over twee Nederlandse tijd is woensdag de machine van Long Beach opge stegen, zodat de zuivere vlieg- tijd 21 uur 53 minuten heeft be dragen. De Lindbergh-herden kingsvlucht is met succes vol bracht. De „Zwarte Zee" taxiede na de landing snel naar het platform, waar de machine de ereplaats kreeg, na- die bijna 22 uur aan een stuk had den gedraaid, waren stilgezet, open: de prestatie was volbracht, er was weer een belangrijk hoofd stuk aan de historie van de Ne derlandse Luchtvaart toegevoegd. Op het platform werd de bemanning van de „Zwarte Zee" met een warm applaus door talrijke belangstellenden ontvangen en toen wij gezagvoerder Stroeve vroegen, of hij tevreden was, bracht hij de vinger aan de mond met een gebaar, dat wilde zeggen: we1sAnedneres\raUeeliie volb^ht de waterdamp uit de lucht, van Kansas, waar de „Zwarte Zee" overheen vloog, tornado's hebben ge woed en dat ook enkele depressies op de Atlantische Oceaan waren gemeld. Veilige vlucht Navigator De Bruijn deelde mede, dat aUe leden van de bemanning zeer hard gedurende de vlucht hadden,ge werkt. Op de dag vóór de start had men drie uur zitten „plannen" om een difiniticve route te kunnen vast stellen. De dag voor de start was de „Zwarte Zee" naar Long Beach bij Los Angeles gevlogen. De benzine werd onderkoeld en met een tempe ratuur van min 36 graden Celcius in de tanks gebracht, terwijl op dat ogenblik de vleugels bespoten werden met een soort alcohol, om te voorko- dank zij een prima samenwerking meljjk vlak voor de gedenkplaat, die tussen alle leden van de bemanning. daar ter herinnering aan de histo rische vlucht van Charles Lindbergh, nu dertig jaar geleden, in het beton is gelegd. Een lachende gezagvoerder Jan Stroeve schoof het zijraampje van de koepel, toen de vier motoren, De vlucht is dermate gunstig verlo pen, dat een plus negentien compo nent over de gehele route kon wor den geboekt, dit ondanks het feit, dat de weersomstandigheden toch verre van gunstig zijn geweest. Gisteren meldden wjj reeds, dat in de buurt wanneer deze in aanraking zou ko men met de vleugels, zou bevriezen. Men had volgens de navigator 48.157 pound brandstof meegenomen en toen de „Zwarte Zee" op Le Bourget landde, bevonden zich nog 2.700 pound in de tanks, waaruit duidelijk bleek, dat de non-stopvlucht over deze enor me grote afstand op zeer veilige wijze was volbracht. Engeland en Egypte Volgens radio-Cairo zullen de volgende onderwerpen ter spra ke komen bij de Brits-Egypti sche besprekingen die vandaag in Rome beginnen: 1 De blokkering van de Egyp tische pond sterling-tegoe- den in Londen. 2 Raming van de materiële schade als gevolg van de Brits-Franse interventie in Egypte met het oog op een toekomstige eis tot schade vergoeding aan Engeland. 3 Schadeloosstelling van Egypte voor de schade ver oorzaakt door de staking van de scheepvaart door het Suezkanaal. Gisteren is een definitieve regeling tot stand gekomen tus sen werkgevers en ongeveer drie miljoen werknemers in de Britse metaalindustrie over een loongeschil. Met ingang van maandag zuUen ongeschoolde arbeiders een mini mumloon krijgen van 7 pond, 11 shil ling en vier pence en geschoolde ar beiders acht pond, 19 shilling en vier pence per week. De regeling houdt een loonsverhoging in van 2 shilling per week. Daartegenover zullen de werknemers een jaar lang afzien van verdere looneisen. Deze nieuwe loons verhoging betekent een verhoging van 6,5 pet. Met het nieuwe akkoord Is een langdurig geschil, dat omvangrijke stakingen veroorzaakte, van de baan. Zij komt de werkgevers te staan op een extra-uitgave van 75 miljoen pond sterling aan lonen per jaar. Het Nederlandse staatsieban ket, gisterenavond in het Grand Hotel te Stockholm, vormde een luisterrijke afsluiting van drie zonnige en feestelijke dagen, die ons Koninklijk Paar in Zweden heeft doorgebracht. Waren bij alle vorige plechtigheden in de afgelopen dagen de bloemver- sieringen in rood, wit en blauw opgemaakt, thans stonden op de tafel, waaraan honderd gas ten aanzaten, grote bloemstuk ken van gele rozen en blauwe hortensia's, in de Zweedse na tionale kleuren. Voor de zetel van de Zweedse koning stond" een kleurrijk bloem stuk van orchideeënplanten. Ko ning Gustaaf is een hartstochte lijk verzamelaar van orchideeën en dit zeldzame bleomstuk was dan ook bedoeld als een vorstelij ke gift aan de gastheer. Het be vatte juist die zeldzame soorten orchideeën, dit tot dusver aan de verzameling van de koning ont braken. Des ochtends had onze vorstin een bezoek gebracht aan de automobiel fabriek Scania Vabis. Prins Bern hard bezocht in de ochtenduren het Zweedse laboratorium voor bos- bouwonderzoek. Onderweg naar dit laboratorium legde hij een krans bij het Linnaeus-monument. In de loop van de middag hebben koningin en prins het Nationale Museum bezocht, waarbij vooral de collectie Rem- brandt-schilderijen de aandacht had. Bovenstaande tele-foto van het ANP geeft het moment weer, waarop ko ning Gustaaf zijn handtekening zet op een speciaal aangebrachte wit marmeren plaat in de voorgevel van de Scania Vabis-fabriek. De koningin had haar plicht reeds vervuld, maar toen zij koning Gustaaf in actie had gezien, drong zij erop aan, dat zij haar handtekening, die fors had moe ten uitvallen, doch slechts een lichte J als resultaat te zien had gegeven, opnieuw mocht zetten. Welnu, dat mocht. Even na het moment, dat hier in beeld is gebracht werd haar op een zilveren blad pen en papier aan geboden en kon zij een nieuwe hand tekening zetten, die fotografisch wordt vergroot en dan op het mar mer zal worden overgebracht. B. en W. van Amsterdam heb ben met grote bevreemding ken nis genomen van de namens de regering door minister Algera mondeling aan de waarnemend burgemeester gedane medede ling inzake de IJ-tunnel, aldus een officiële verklaring, die gis teren in het hoofdstedelijke ge meentehuis aan een groep jour nalisten werd verstrekt. „Burgemeester en wethouders ach ten het standpunt van de regering een miskenning van de levensbelan gen van Amsterdam. Zij zullen de kwestie in de eerstvolgende raads vergadering van 29 mei a.s. aan de orde stellen." Vlaggen halfstok De vereniging van bedrijven in Amsterdam-noord heeft tot dé autori teiten en burgers van de stad een op wekking doen uitgaan, om op maan dag 27 mei a.s. haar voorbeeld te volgen en van gebouwen etc. de vlag halfstok te laten waaien „als uiting van diepe teleurstelling over en als protest tegen het regeringsbesluit tot het opschorten van een beslissing over de Coentunnel en bijdragen in de bouwkosten van de IJ-tunnel.*'

de Stem | 1957 | | pagina 1