Het paleis in Stockholm Gillette Rocket Jpagtrtafl P* jiletw Koningin sprak aan staatsbanket Reebok in de straten van Wij negen Zestig jaar geleden stierf Marconi n KNMB Gillette ring van Zweedse variant Franse stijl 2e lijst VIERDE BLAD DONDERDAG 23 MEI 1957 De burcht Tre Kronor beheerst het stadsbeeld In Kempen nog 75 reeën BOEKENPLANK In Christus Licht III Een nieuwe lente een nieuwe Dat frisse voorjaarsgevoel IV ieuiV'Guinea n de Tweede Kamev an Meel (K.V.P.) en de Eerste Kamer r.ul. intaire missie vormen tinea, die binnenkort uropese markt rtenhorst heeft mede- de eerste week van openbare behandeling 'ii inzake de Europese lijke Markt en het Tweede Kamer ver- den. ?t kinderbijslag is dr. van Rhijn heelt at de definitieve wet /aarbij ook de kleine in deze sociale verzon an profiteren, binnen >e tijd tegemoet kan im-aan-actie ndsbestuur van de K.A.B. en het be- e Nederlandse Ka- 'nwerkersbond heb- nd met de menings- welke gerezen zijn iing van de lang- tie, de volgende fgelegd. van de actie, gevoerd ederlandse Katholieke bond op 1 en 2 april jl. sverschillen ontstaan erbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders- de Nederlandse Ka nwerkersbond. gsverschillen zijn uit- •oken door een delega- /erbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders- het bondsbestuur van ndse Katholieke Mijn- werd vastgesteld, dat strie in ons land, ook en economisch opzicht zondere en eigen-geaar- .neemt. htenwisseling heeft rijke mate bijgedragen r begrip van de weder- es. Over een aantal welke in deze bespre- oren zijn gekomen, zal bnijn binnen het raam :i landse Katholieke Ar- ging nader beraad 8843 9011 10119 1838 1U241 13729 633 695 718 719 9bU t>3U 711 529 550 783 846 8t>U 882 748 797 358 393 456 483 958 959 530 ob4 356 381 914 916 437 438 361 385 9"19 968 621 622 816 957 667 794 606 651 647 806 629 666 497 678 491 517 694 741 543 558 569 571 761 778 906 920 128 133 154 203 391 397 449 454 686 696 704 740 875 880 961 962 223 225 259 265 457 469 471 483 595 609 656 672 915 916 970 976 108 168 199 342 447 469 486 546 779 819 958 965 399 201 202 207 327 341 362 376 600 659 674 690 i 159 176 184 243 i 469 499 520 566 700 721 728 758 871 964 986 i 133 145 153 209 L 432 454 499 502 787 792 808 918 226 420 645 888 228 427 662 900 260 263 454 492 741 744 932 944 206 214 241 279 440 468 477 511 756 771 792 850 906 908 922 991 263 384 396 397 592 637 722 752 275 310 324 326 544 582 585 602 914 916 936 949 rzelig was gewor- lervraging van de plotseling genoeg comedie en hij .Kiruna heeft zich jke gastvrouw ge- wan ^er het Uw haar met mij te moet ik U zeg- iaaraan niet kan arne wilde ik zo elijk naar mijn eni" Op de plaats waar het tegenwoordige Koninklijk Paleis in Stockholm is gelegen, werd reeds in de 13e eeuw een burcht ge bouwd, die in de daaropvolgende eeuwen meermalen uitgebreid en verbouwd werd. De burcht, „Tre Kronor" (drie Kronen) ge naamd, naar de in het rijks wapen voorkomende drie gouden kro nen, die de hoge burchttoren sierden, droeg het kenmerk van zijn bont verleden en tegen het einde van de 17e eeuw begon men plannen te maken om het bouwwerk te vervangen door een nieuw paleis naar de in die tijd heersende smaak. De kamers voor de gasten in het paleis. koninklijke In hef jaar 1690 gaf Koning Karl XI de vooraanstaande Zweedse bouw meester Nicodemus Tessin junior op dracht de oude burcht geheel en al te restaureren. Bij een grote brand in 1697 werd het slot echter vol komen verwoest en het bleek zinloos de begonnen restauratiewerkzaamhe den voort te zetten. Tessin toonde korte tijd daarna een gedetailleerd ontwerp voor een geheel nieuw pa leis, dat men spoedig begon te bou wen. Wegens economische moeilijk heden gedurende Karl XII's landgdu- Tige oorlog met Rusland lag de ar beid efchter van 1708 tot 1727 stil. Bij Tessins dood het jaar daarop waren nog slechts de muren opge trokken. De leiding werd overgeno men door Tessins zoon - Graaf Carl Gustaf Tessin -, in nauwe samen werking met de bekwame Zweedse bouwmeester C. Harleman en een aantal Franse kunstenaars Taraval en anderen. Onder zijn leiding werd o.m. de slotkapel en gedeeltelijk ook de troonzaal in weelderige rococo stijl ingericht. Restauraties In het jaar 1754 betrok de ko ninklijke familie het nieuwe paleis, dat toen wat het uiterlijk aangaat klaar was - op één vleugel na, die tussen 1757 en 1760 werd gebouwd. Een reeks vooraanstaande kunste naars en architecten nam deel aan de werkzaamheden die in het inwen dige van, het paleis moesten wor den verricfit! De arbeid aan het nieu we paleis werd - en bleef een halve eeuw lang een centrum voor het artistieke leven van Zweden en droeg in hoge mate bij tot de ontwikkeling van een speciale Zweedse variant van de in die tijd dominerende Fran se stijlsoorten. Het paleis onderging io n *nSrÜPende restauratie tussen 1398 en 1902. Zijn vier facaden zijn verschillend van karakter en geniaal aangepast aan hun ligging in het stadsbeeld. Tot de interessantste in terieurs behoren de galerij van Karl 1' de troonzaal, de slotkapel en de jn rococostijl ingerichte oostelijke ge- bouwenxeeks. Het Paleis in Stockholm staat bekend als hei meest opmerke lijke Ziveedse bouwwerk van de nieuwere tijd en het heeft aan zienlijke invloed uitgeoefend op de Zweedse architectuur en wo ninginrichting van de volgende eeuwen. Het paleis, op hoger terrein lig gend dan zijn omgeving, neemt een dominerende positie in op de noor delijke oever van het eiland van de oude stad. De grootte is opvallend. Het bevat ongeveer 600 vertrekken en is groots en simpel van opzet: vier omvangrijke vleugels, die symme trisch een binnenhof omsluiten en met kleinere vleugels aan de ooste lijke en westelijke hoofdvleugels. Het paleis is gebouwd in 17e eeuwse ba rokstijl en het is mogelijk er Ita liaanse invloeden in te bespeuren, maar het gebouw in zijn geheel is iets unieks geworden en niet te verge lijken met welke bestaande gebou wen ook. Het paleis doet gedurende het grootste gedeelte van het jaar dienst als verblijf voor Koning Gustaf VI .idolf en Koningin Louise. Prinses Sibylla, echtgenote van de in het jaar 1947 omgekomen Prins Gustaf Adolf, bewoont samen met haar kin deren, vier dochters en de elfjarige Kroonprins Carl Gustaf, een verdie ping in de oostelijke vleugel van het paleis. Het koninklijk Paleis gefotogra feerd bij spreid-licht. Het paleis werd gebouwd volgens de plannen van Nic. Tessin jr. (Advertentie) Kleuren-harmonie voor Uw lippen en nagels I Alleen Cutex biedt U de nieuw- ste mode-tinten voor Uw lippen en nagelsCutex Stay-Fast ti|> stiek (roet super lanoline) geeft U verlokkend mooie lippen ge durende heel de lange dag. Cutex nagellak schilfert niet, breekt niet af. Kies Cutex voor blijvende schoonheid! charme I Reebokken behoren tot het grof-wild, waarvan wij vermoedden dat de be schaving ze uit België weggedrongen had of die hoogstens nog in de bos sen der Ardennen te vinden waren. Het blijkt echter dat ze in de Antwerpse Kempen van jaar tot jaar in aantal toenemen, ingevolge het sinds enkele jaren vigerende verbod reeën te schieten. Thans zyn de dieren stout genoeg geworden om zelfs tot in de omgeving van de sad door te stoten. Hetgeen dezer dagen te Wynegem gebeurde is daar het beste bewys van. Na de middag hadden wandelaars aan het Albertkanaal, langs de zijde van Wijnegem-dorp een reebok op gemerkt die in volle vaart naar de tuinwijk rende. In de Zandstraat sprongen de mensen de straat op want een reebok in het volle dorps centrum: dat hadden ze nog nooit ge- «Als ik nog 25 jaar heb te le ven, ben ik even bedreven in de rechtspraak als in de radio-tech niek". Deze historische woor- den, gesproken in de beginjaren van deze eeuw door Nobelprijs winnaar Guglielmo Marconi, vormen als het ware een zelf portret van het leven van een grote geleerde, die op 13 mei 1897 zestig jaar geleden dus voor het eerst geluiden draad loos overbracht en daarmede de grondslag legde voor wat nu gemeengoed is: de radio. Radio-techniek en rechtspraak. h»t ,?,n deze twee heeft 7inh i feven van Marconi a-nJal?espeeld. Neen, de Itali- rkt al ^zoon was geen ju- technio!8 ,ln zÜn vrüe uren de mini, l 5' Sezel had, noch een liefhehhUn-ige' wiens grootste SbberlJ, het was na de lang- h 'j®e werkdag in rechtsgeleerde fv 1 snuffelen. Marconi was ..ii zonder meer, maar het was zijn belangrijkste vinding - rfif uan de draadloze telegrafie - ^hem m veelvuldige aanraking macht met Vrouwe Justitia. Pioniers ^namelijk het geval? Se- oert de Duitser Hertz in 1886 het be- 1, aan van elektro-magnetische gol- "i (hagers als het ware van sei nen klanken en beelden - had aan getoond en zelfs al vóór die belang- ontdekking, hadden vele getracht die golven aan pi aktische bruikbaarheid te onder werpen, met andere woorden: hen in werkelijkheid te maken tot dragers van geluiden en beelden. De Engels man Preece en de Amerikaanse tand arts Loomis trachtten een goed ef fect te breiken met geleidings- en inductiesystemen. Hun pogingen faal den. Een ogenblik bleek de verwer kelijking van een groot idee nader bij, toen de machtige Edison zich op het spoor zette. Maar alras moest hij zich terugtrekken om zich te be moeien met andere op stapel staan de uitvindingen. De pogingen van de Bengalees Chandra Bose - die draad loos klapperpistooltjes afvuurde - van de Engelsman Flemi g en de Cana dees Fessenden, faalden al evenzeer, evenals die van Crookes, die niet verder kwam dan zijn kathodestraal- buis cn de Servische tovenaar Tesla, die later verklaarde, dat hij de ra dio wel zou hebben uitgevonden, als hij maar over een miljoen gulden voor researchwerkzaamheden had kinnen beschikken, Jenkins en Ru therford, Slaby en Lodge, Stone en Pupkin, het waren evenzovele geleer den, die aan het verschijnsel ..radio" de grootste aandacht besteedden. Radioboot gemist Zij en vele anderen misten op een klein golfje na de radioboot, die door Marconi werd tewatergelaten. Alleen de Russen handhaven voor binnen lands gebruik hun Alexander Popow, die reeds in 1895 draadloze seinen zou hebben overgebracht. De Rus sische Marconi" had, zo verklaren de Russen nu, geweigerd patenten te nemen op zijn vinding, omdat hij die ,,in dienst van de mensheid wilde stellen." Maar Westerse rechtbanken hebben later verklaard, dat uit mets 'lijkt, dat Popow van zijn uitvindingen iets beschreven of gedemonstreerd heeft. Maar het was niet alleen Popow, die de rechtbank te hulp riep. Dat de- don ook de tientallen anderen die juist iets later dan Marconi het radioverschijnsel aan het licht brachten. De Italiaan ech ter was een stevige tegenpartij, die in elk proces zijn eigen be langen verdedigde en niet één maal het hoofd moest buigen. Vele honderden uren heeft de ge leerde daarvoor moeten wijden aan een zaak, die eigenlij. niet de zijne was. Maar Marconi had zijn trots Eerste zendstatior Marconi was een gezegende knaap Zijn welgestelde ouders stelden hun begaafde zoon tot alle experimenten in staat. Tijdens een vakantiereis la: de jonge geleerde een artikel ovei de Hertzgolven en - als tevoren bu zovele anderen - drong zich ook bij hem de gedachte op, dat deze gol ven wel eens de dragers zouden kun nen zijn van draadloze seinen. Hij onderbrak zijn trip en keerde voor proefnemingen terug naar het land goed van zijn vader, „Griffone" in het dorpje Pontecchio bij Bologna. Het was daar, dat hij het eerste experimentele radiozend- en ont vangststation bouwde. Hij bereikte een geniale opstelling van zender en ontvanger en wel zo, dat deze beide op dezelfde frequentie resoneerden en bracht beslissende verbeteringen aan in het luchtantennestelsel. De eerste geluiden, die hij de ether in zond. geleken, zo schreef hij later, op krekelgesjierp, maar het begin van succes was er. Afstanden overbrugd In 1897 kwam zijn grootste succes. Toen seinde hij in het openbaar en kele woorden over de Golf van Spe- zia, een afstand van ruin- 18 kilo meter. Een jaar léter bereikte hij eenzelfde resultaat in Engeland bij een draadloze telegraafverbinding tussen het eiland Wight en Bourne mouth. De gebeurtenissen volgde el kaar toen snel op: in 1899 „over seinde" hij Het Kanaal, twee jaar later de Atla sche Oceaan, daarmede tevens bewijzende, dat radio verder reikt dan de hori zon. In 1903 stond hij op het hoogtepunt van zijn carrière, toen op Ca Codd zijn eerste radio station geopend werd door een telegrafische groet, gewisseld tus sen de staatshoofden van de Ver enigde Staten en Engeland, Pre sident Roosevelt en Koning Ed ward de Zevende. Voor zijn pioniersarbeid werd Mar- oni geëerd met de Nobelprijs, met le benoeming tot Italiaans senator, lot markies en tot president van de Italiaanse academie voor wetenschap pen. Kort nadien overleed de man, wiens vinding vandaag-de-dag geluk brengt in miljoenen gezinnen ter we reld en wiens creatie - de radio - niet meer is weg te denken uit het leven van nu. zien. Het dier zelf was met al die be langstelling echter niet ingenomen en opgejaagd door de kreten der mensen en het getoeter der auto's op de nabije drukke Merksemse baan, rende het in volle galop naar een drietal spelende kinderen. Een 12-jarig meisje, dat aan het spelen was werd door het dier gegrepen en omver geworpen. Het kind liep enkele kwetsuren op aan het oog en gezicht en moest door een geneesheer ver pleegd worden. In de huiskamer Daarna stak de bok de betonbaan over. koerste kriskras tussen de rem mende auto's naar een rij voortuin tjes waar bloemen en beplanting in een oogwenk vertrappeld werden en vloog liefst dwars door een ijzeren tuinhek, waarvan de staven helemaal opengewrongen werden. Op die wijze wist het beest zich toegang te ver schaffen tot de tuin van een echtpaar in de Tuinwijkstraat. Met één sprong moet de reebok dan door het venster raam de huiskamer binnengespron- gen zijn. Dadelijk sneuvelde een gan se rij bloempotten. Door glasscherven gewond (bloedsporen werden op be hang en tapijten opgemerkt) is de bok recht op het televisietoestel af gerend, verplaatste het roltafeltje on- g-eveer 1,5 meter, waarbij de TV- ontvanger op vallen kwam te staan en Het godsdienstig leven is in ons christenen niets minder dan een mee-bezitten en mee-leven van het goddelijk leven. Het is het leven van God in ons. De viering van het paasmysterie heeft ons dit weer ver duidelijkt en verdiept. In Christus immers vloeit dit goddelijk leven ons toe. Hij is gekomen, opdat wij „het leven zouden bezitten en het overvloedig bezitten". ,.Dit „overvloedig'' bezit is het ge lukkig deel der heiligen. In de levens des heiligen, de beeldenaren Gods, kunnen we a.h.w. het goddelijk leven waarnemen. Het is goed voor de christen na der kennis te maken met de bij zondere vrienden van God, die ook de vrienden der mensen zijn, in hun heerlijkheid nóg onze deelnemende en begripvolle broeders en zusters. Het loutere feit dat ze er zijn of geweest zijn. is voor ons een rijk bezit, afgezien zelfs van hun voorbeeld, leringen en vermaningen. Het ver heugt mij daarom de tweede druk van Baur's meditaties te mogen aan kondigen. De belangrijkste heiligen worden ons ter meditatie aangeboden. Het is prettig dat de auteur ons enkele historische notities geeft over de be treffende heilige. En vaak wordt doorheen heel de meditatie op deze historische situatie gewezen, want dan pas leren we de heilige goed begrijpen in zijn werk en zijn ver maan. Ik wil hiermee allerminst de in druk wekken, als zouden de medita ties vol staan van historische bijzon derheden. Het belangrijkste van deze beschouwingen is voornamelijk, dat ze gebaseerd zijn -> teksten van het misformulier. En Baur weet rond deze teksten heerlijke gedachten te we ven. die voor de praktische bele ving van ons christendom zeer be langrijk zijn. Ook als geestelijke lezing laten de meditaties zich uitstekend gebrui ken. De kanunnikessen van het H. Graf te Lochem hebben de Duitse uitgave uitstekend bewerkt. J. H. (Foreholte Voorhout 't Groeit, Antwerpen) vierde vervolgens op alles wat onder zijn horens kwam zijn woede bot. Een kostbaar vaasje werd aan digge len gegooid, een voetbankje volkomen vernield, een hoek uit behang en be pleistering getrokken, en tenslotte werd ook de buis der waterleiding een eindje van de muur weggetrok ken. Dit alles speelde zich af tijdens de afwezigheid der bewoners, die, toen ze 's avonds thuiskwamen aanvanke lijk geloofden dat heel de ravage het werk was van een inbreker. Een ge luk voor hen was nog dat de waak hond in de achterkeuken opgesloten was. Want de strijd die tussen hond en bok zou geleverd zijn zou voor zeker de ganse inboedel tot inzet ge had hebben. De reebok is uiteindelijk, naar getuigen meldden, weggevlucht naar de bossen van Hoogmolenburg. Moet de Staat betalen? De benadeelde personen in Wijne- gem dienden bij de politie een klacht in tegen ,,een onbekende reebok en zijn eigenaar". Maar wie moet beta len en van wie is de reebok? Die beesten hebben geen paspoort bij zich en aangezien reeën vrij mogen leven behoren ze in feite aan niemand toe, tenzij misschien aan de Staat, die in Deze telefoto uit Stockholm toont H.M. Koningin Juliana tijdens de redewelke zij hield ter gelegen- heid van het luisterrijke staatsban- ket in de naar Karei de Elfde ge noemde zaal van het Zweedse koninlijke paleis. Koning Gustaaf luisterde geboeid toe. dat geval.... ook de scherven zou moeten betalen. Staatsboswachter D. Ceuleer, die tevens agent is van de St.-Hubertus- club, deelde ons mee dat het aantal reeën ieder jaar toeneemt. Tussen Herentals en Antwerpen leven er thans zeker 75. Vooral in Zandhoven, St.-Job, Br echt, Pulle, Schoten en Herentals worden ze aangetroffen. Enkele jaren geleden toen deze die ren met uitsterven bedreigd werden ingevolge de intense klopjachten werd het verbod uitgevaardigd voortaan nog reeën te schieten. Op die wijze kon het wild zich ongemeen verme nigvuldigen. In de gegeven omstan digheden is het te verwachten dat het jachtverbod binnen afzienbare tijd zou kunnen gemilderd worden. (Advertentie) OtfAAl Opporoot ts opeo KlIK mes|e er ORAAt V beifl fctoor em U perfect ee snél te scheren krijgt als U-zich sefeeert met een nieuwe Giflerte. Doe Üw oude apparaat weg. Neem - een - Gil lette - Rcx&et, baarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, rot avonds- toe. voor super - snel scheren De nieuwe Italiaanse eerste minis ter en formateur van de zestiende na-oorlogse regering in Italië, Ado- ne Zoli, is op het Quirinaal te Rome door president Giovanni Gronchi beëdigd. Op de foto ziet men pre mier Zoli (links) tijdens de eedf aflegging ten overstaan van president Gronchi.

de Stem | 1957 | | pagina 1