Tweeling gedoopt HET SPOOR VAN DE VERRADER Kunstschilder Otto van Rees omgekomen PafiWaS SeSUm MENING EN COMMENTAAR Felle brand teisterde Haagse kousenfabriek Eerste „kunstsatelliet zou al öp reis zijn - ZHB t Examen DWAASHEID CONFLICT EENVOUDIGER SNELPONIijmtderaarstestukkenaaneen VELPON de Intromat AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 21 MEI 195 8 Encycliek bij 300ste sterfdag Poolse Heilige Voedselnood in oost-Pakistan Bij verkeersongeluk in Utrecht Uitgeweken minister bleek spion India voelt niet voor een tweede „Bandoeng" Fotografeer eens in kleuren maar dan met Administratieve problemen? lost ze vrijwel alle op! van den Akk tern.v. V bier om in U\ ie bji TELEVISIEPROGRAMMA Autobus in India reed in ravijn Door WILLIAM L. WORDEN !*y-. J-JET debat over de aard en de betekenis van het zogenaamde processieverbod, onlangs in de Tweede Kamer gehouden, heeft professor Gerretson in „De Tele graaf" aan het schrijven gezet. Hij betoogt met aanhalingen uit de me morie van toelichting, in 1848 ver schenen, dat de toenmalige regering er toch niets anders mee bedoelde dan handhaving van openbare orde en rust. Tegenover de heer staats secretaris, die ook uit deze memorie putte om dit standpunt te verde digen. heeft ten eerste de heer Blaise duidelijk citaten gesteld, uit de rapporten van enkele staats commissies, welke zich met deze materie bezig hielden. Die citaten tonen duidelijk aan, dat mensen als Donner, Rutgers, Schouten en Tila- nus hierbij het beginsel van de verdraagzaamheid in het geding brachten. Dus niet alleen de hand having van de openbare orde. Pro fessor Oud heeft in aansluiting hierop gewezen, welk een wonder lijke indruk het maakt, dat de eisen der openbare orde in 1957 zouden moeten worden beoordeeld aan de hand van een toestand, zoals deze in 1848, dus ruim honderd jaren geleden bestond. Dit is gelijk de liberale woord voerder het noemde een dwaas heid. Hoe willekeurig werkt trou wens ook de tans bestaande bepa ling! Het is niet gevaarlijk voor de openbare orde, als op 24 juni in het zeer „gemengde" Laren een processie met volle luister uittrekt, maar het is dat wel, als het ge schiedt in tal van Brabantse plaat sen, waar de overgrote meerderheid katholiek is... De logica is hier vol komen zoek. F)E nieuwe gouverneur van de Ned. Antillen, drs. Speeken brink, staat aanstonds voor een zeer moeilijke beslissing. Naar men heeft kunnen lezen, heeft de mi nister van justitie mr. van der Meer de uitwijzing bevolen van een jour nalist, die de regering voortdurend met scherpe kritiek bestookte. De wnd— procureur-generaal ziet hier in niet zonder reden een aantasting van de persvrijheid en hij weigort deze uitwijzing door te voeren. De minister van justitie ontsloeg nu de wnd. procureur-generaal. Aan de gouverneur zijn nu twee stuk ken ter tekening voorgelegd: Het uitwijzingsbesluit en het ontslag. Aangezien de juridische gronden voor beide zeer zwak staan, zal het hem moeilijk zo niet onmogelijk vallen zijn handtekening te zetten. 7,o kan er een conflict ontstaan, waarin de Rijksregering in Den Haag tenslotte zal moeten bemid delen. Doch zal die anders kunnen doen dan afkeuren wat in wezen een aantasting van de persvrijheid betekent? Op de Ned. Antillen schijnen bij bepaalde vooraanstaan de personen opvattingen te heersen, welke niet stroken met de in de westerse wereld algemeen geldende rechtsopvattingen. Met gouverneur Struycken is er ook al eens een conflict geweest, dat slechts met moeite kon worden bijgelegd. MAAR aanleiding van de misluk king der .jongste onderhande lingen in de Stichting van de Ar beid stelt „De Katholieke Werk gever" de vraag, of niet de huidige wijze van besprekingen in verschil lende fasen: SER Stichting van de Arbeid College van Rijksbe middelaars Regering, ertoe leidt, dat moeilijker overeenstemming wordt bereikt dan het geval zou zijn, wanneer in een eenvoudiger structuur, één paritair of tripartite samengesteld college verantwoor delijk zou worden gesteld voor een definitieve uitkomst van besprekin- gen. Deze vraag verdient zeker over weging. Het is nu wel gebleken, dat een aanvankelijk soepel lopen de onderhandelingsmachinerie is gaan haperen. Al een paar keer zijn de partijen in onenigheid van elkaar gescheiden. «De kentering in de con junctuur zal daartoe ook wel bij gedragen hebben. Doch nu ontstaat er juist dubbel behoefte aan een snel en effectief werkend onder handelingsorgaan. Op dezelfde dag dat kardinaal Wys- zynski, primaat van Polen, uit han den van de H. Vader de rode hoed ontving, gaf Z.H. Paus Pius XII een encycliek uit ter gelegenheid van de 300e sterfdag van de Poolse jezuiet en heilige Andres Bobola. De ency cliek begint met de woorden „Invicti Athletae (Onoverwonnen kamp vechter). De Paus spreekt in deze encycliek over het apostolaat van deze Heilige uitgeoefend in een tijd, waarin Polen bloot stond aan de aanvallen van de genen, die het van Rome wilden los scheuren. De H. Vader gaat in op de martelingen, die de belijder moest verduren en schrijft, dat zijn voor beeld van het hogste belang is voor onze tijd, waarin men probeert het geloof uit te roeien met het idool van de materiële welvaart. De encycliek is ook een vermaning: daar waar de vijanden van het Chris tendom de kerk bestrijden, moeten priesters en leken de waarheid verde digen. aldus spoort de H. Vader de gelovigen van Polen aan. (Advertentie» De centrale regering van Pakistan zendt in allerijl duizenden tonnen graan naar de 45 miljoen inwoners van oost-Pakistan dat door een plot selinge voedselnood wordt gedreigd, aldus is officieel bekendgemaakt. Dit is de tweede keer in negen maanden, dat oost-Pakistan zich ge plaatst ziet voor het spook van de honger. Volgens de centrale regering is vol doende voedsel in de provincie oost- Pakistan aanwezig, maar dobr een hamsterpiek als gevolg van geruch ten die door anti-sociale en onder mijnende elementen" waren verspreid was een crisis ontstaan. Het besluit tot het zenden van graan naar oost-Pakistan is genomen na een spoedvergadering van het kabinet en hoge functionarissen die door pre mier Soehrawardy werd belegd. (Advertentie) A ZWAAR DEMAKER vruchtenjams ÈftJÜSMEaï Bij een verkeersongeval in Utrecht is, in de nacht van zaterdag op zondag, de kunst schilder Otto van Rees om het leven gekomen. Hij is 73 jaar oud geworden. De heer van Rees, die op zijn fiets de Biltstraat wilde oversteken, werd door een personenauto gegrepen. Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed even later in het Sint-Antoniusziekenhuis. Hoewel van Rees verschillende jaren in Noordbrabant heeft ge woond met name in Deurne en er zijn vrienden had, mag men hem niet als een Braoantse figuur be schouwen. Het is zelfs de vraag, of men zijn persoon en werk niet tekort doet, door van een Nederlandse schil- der ^te sprelien. Otto van Rees heeft nooit zijn liefde verloochend voor de zuidelijke zon en de klaarheid van de latijnse en gallische cultuur. Hij werd in Freiburg geboren. Zijn vader was een bekend Utrechts hoog leraar. Van Rees begon zijn artistieke loopbaan als leerling van Toorop, maar al gauw wilde hij zijn vleugels breder uitslaan. Hij ging naar Parijs en leefde daar in dat wonderlijke artistieke wereldje, waarvan Picasso, Braque, Van Dongen en andere ,,mo- derhisten" het middelpunt waren. Hij werd daar ook bevriend met Pieter van der Meer de Walcheren, die grote invloed op zijn bekering naar het katholicisme heeft gehad. Een bekering, die spoedig zijn stem pel drukte op zijn werk. het rustig en klaarder maakte, uithief boven het loutere experiment. Het intellectuele en artistieke klimaat van Parijs, de wijdheid van de Italiaanse hemel en de kunst schatten van Italië.,., ze hebben hem blijvend bekoord. Zijn werk werd steeds minder problematisch, vond steeds meer zijn inspiratie in de „schoonheid der orde", de schepping als afglans van het goddelijke. Graag maakte hij wandschilderin gen. Graag ook illustreerde hij boe ken, waarvan de inhoud hem per soonlijk aansprak en waarin hij zich zelf terugvond. Hij maakte o.a. de illustraties voor enkele werken van zijn vriend Pieter van der Meer de Walcheren, met wie men hem ook de laatste jaren nog vaak kon zien. Zijn dood is niet alleen een ver lies voor Nederland. Ook buiten de landsgrenzen zullen er velen zijn, die het bericht van zijn tragisch ver scheiden met een schok vernemen. (Advertentie) Op het kasteel te Betzdorf heeft de bisschop van Luxemburg, mgr. Lommei, zaterdag de groothertoge lijke tweeling gedoopt. Het prinsje, de eerstgeborene, kreeg de namen Jan Felix Maria; het prinsesje werd Margaretha Antonia Maria Felicitas gedoopt. (Tefefoto) De gewezenOostduitse minister dr. Gillesen is dezer dagen te München als communistisch agent in hechtenis genomen. Gillesen gaf bij zijn aanhouding toe dat hij tegen betaling opdrachten voor Oostduitse autoriteiten had ver- rich. De gewezen minister van bevoorra ding in Thuringen was, na zijn vlucht in augustus 1950, in West-Duitsland als politiek vluchteling erkend. In zijn nieuwe woonplaats te Was serburg (Beieren) had hij zich bij de C.S.U.-partij, de zusterpartij van de C.D.U. van kanselier Adenauer aan gesloten en bij gelegenheid trad hij op bijeenkomsten van die partij als officieel spreker op. De eenheid en de geest van kame raadschap, die zich destijds te Ban doeng hebben geopenbaard, zijn sterk verzwakt. India is geen voorstander van het bijeenroepen van een nieuwe conferentie van Bandoeng. Dit heeft de Indiase minister van binnenlandse zaken, G. B. Pant, in het Indische Hogerhuis verklaard. De minister sprak namens premier Nehroe, die op terugweg is van een officieel bezoek aan Ceylon. Een felle uitslaande brand, die in de nacht van zondag op maandag enige uren lang heeft gewoed in de kousenfa briek N.V. v/h van den Heuvel aan de Loosduinseweg in 's- Gravenhage, heeft, naar voor zichtige schatting een schade van ruim honderdduizend gul den aangericht. Omstreeks kwart voor vier in de (Advertentie) _/Jcjpicdcr morgen ontdekte de echtgenote van de bedrijfsleider, die naast de fa briek woont, de brand. De brandweer, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, pakte het vuur met acht stralen en enige nevelspuiten aan. Het duurde toch nog enige uren voordat de hard nekkig voortwoekerende brand het aflegde tegen de enorme hoeveelhe den water, die de brandweer erop in spoot. De sorteer- en inpakafdeling, het garenmagazijn, de kantine, de werk plaats en de garderobe brandden uit. Het machinepark van de fabriek, waarbij twee nieuwe Amerikaanse breimachines, die een waarde van ongeveer een half miljoen vertegen woordigen. kon worden gered. Dit lag namelijk in een apart gebouw. Enige tienduizenden paren kousen, die gereed lagen om verzonden te worden o.m, naar het buiteland zijn verbrand, evenals 'n half miljoen kousenzakjes en de gehele werkvoor- raad aan garens. De fabriek, een van de negen kou- senfabrieken in ons land, is verze kerd. Volgens de Londense correspondent van de Gazet van Antwerpen" cir kelt de eerste door mensen gemaakte satelliet al met een snelheid van 27.000 km per uur rond de aarde. Hij werd zonder veel tam-tam door Ame rikaanse geleerden verscheidene 35 Jaw Administratiesystemen en boekhoudmachines TILBURG TEL. 26349 1EZUIDENH0UTSEWEG 80 - 't-GRAVENHAGE - TEL 720077 maanden vóór het begin van hun of ficiële experimenten met talrijke kunstmatige „aardewachters" gelan ceerd. De Amerikanen hebben de proef ge daan omdat zij bij de aanvang van het internationaal geofisisch jaar he lemaal zeker willen zijn van hun zaak. Het geheim is thans uitgelekt, door dat vijftig ploegen van Amerikaanse sterrenkundigen verzocht waren te oefenen met het opsporen van een ingebeelde satelliet" die een tevo ren opgegeven weg zou volgen. De leider van een dezer ploegen heeft thans medegedeeld, dat hij een echte kunstmatige satelliet in de ga ten heeftg ekregen. Hij heeft daaruit geconcludeerd, dat het de ,,proef-aar- dewachter" is, die reeds lang vóór het begin van het officiële lanceerpro- gramma het heelal werd ingestuurd. Deze eerste kunstmatige satelliet is niet veel groter dan een gewone voet bal en bevat wetenschappelijke instru menten om, via de radio, observaties naar de aarde te zenden. Volgens Britse deskundigen heeft het maken van dit apparaat 500.000 ond sterling gekost. De bol cirkelt op een hoogte van 450 km rond de aarde. De zwaarte kracht zal het ding binnen enkele we ken naar beneden doen komen. Merkwaardig genoeg kwam er gis teren ook een bericht, dat het lan ceren van de eerste Amerikaanse kunstmaan wel enkele maanden (tot begin 1958) zou worden uitgesteld, omdat het net van proefstations nog nietk laarw as. HAAR De heer John Sailing vit Siant, die nog heeft meege vochten in de Amerikaanse burgeroorlog, is dezer dage. 111 jaar géworden. De bezoe kers, die het feest ter gele genheid van deze verjaardag bijwoonden, verbaasden zich voornamelijk over het feit, dat John nog steeds ravenzwart haar heeft. De jarige vond dat echter niet zo bijzonder. „Het is gewoon een kwestie van het nooit wassen", verklaarde hij. ste uit, laadden dat op hun brede schouders en verdwe nen. Sinaasappelsap Etentje Vierenveertig van Italië's dikste mannen ep vrouwen hebben onlangs de jaarlijkse bijeenkomst in Turijn gehouden, waarop ze het wel en wee van hun lichaamsomvang bespraken. Er was ook een etentje aan verbon den. De dikkerds aten op: 52 kip pen, 15 lammeren, GO kilo asperges, 46 kilo aardappels, 40 kilo fruit en een enorme taart. Dit alles over spoelden zij met 100 flessen wijn. Ziekte In een Londens ziekenhuis zijn 80 personeelsleden, onder wie verschei dene dokters, plotseling ziek gewor den. Zij schijnen een soort buikgriep te hebben. Het merkwaardige is, dat de patiënten van het ziekenhuis er geen last van hebben. Catalogus Dieven schaften zich de cata logus aan van artikelen, die de volgende dag in Fleet zou den worden geveild, zochten er 's nachts het beste en duur- Sinaasappelsap, dat in de V.S. mis schien wel de populairste drank is, zal vooral voor de oostelijke staten belangrijk in prijs dalen, wanneer het verse sap met tankers over de oceaan wordt aangevoerd. Het eer ste schip vertrok met een lading van ruim 2.460.000 liter vanuit Co coa in Florida naar New York. Men neemt aan dat het schip elke 9 da gen een lading sap van 5.677.000 li ter naar New York kan brengen. Tot dusver ging het heel wat be scheidener. T erng Ongeveer 39 jaar geleden verloor mevrouw le Quesne haar trouwring, die ze toen pas enkele dagen droeg. Gelukkig is het ding terugge vonden, al duurde het dan wat lang. Het moet in Jersey gebeurd z(jn. (Advertentie) CD WOENSDAG 22 MEI HILVERSUM I 402 m - NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9.30 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,15 De leegte, hoorspel 12,15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Zigeunerkwintet 12,53 Gram. en .act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Negro-spirituals 13,40 Gram. 14.00 Bondsdag v. d. Bond var» Verenigingen v. Geref. vrouwen 14,45 Gr. 15,30 Interscholair jeugdtoernooi 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Staatsiebezoek 18,00 Gemengd koor 18,20 Spectrum v. h. Chr. org.- en ver enigingsleven 18,30 RVU: dr. H. Groot: Sterrenbeelden, sterrenmythen en ster' renreligies 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Klankb. ter herd. v. d. geboortedag van Carolus Linnaeus, 250 jaar geleden 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Opwekkingssamenkomst 21,20 Promenade ork., omr. koor en sol. 22,05 Filmbeschouwing 22,15 Strijkwart. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. en SOS- ber. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II 208 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 De Ontbijtclub 8,00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 8,50 V.d. vrouw VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Gram. 12,45 Kon. bezoek aan Zweden 13,00 Nws. 13,15 Ten- toonstellingsagtnda 13,18 Orgelspel 13,50 Medische kron. 14,00 Kamermuz, 14,30 V. de jeugd 16.00 V. d. zieken 16,30 Gram, 17,00 Instr. trio 17,20 Dansmuz. 17,50 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee: De ABC- eilanden, geologisch bekeken, II, door P. H. de E-uisonjé 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 18,35 Act. 18,45 Om de rech ten van een minderheid, caus. 19,00 Pia nospel 19,10 Van Afoela tot Eilath, klank, beeld. VPRO: 19,30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nws. 20,05 Tussen de regels door. 20,15 Lichte muz. 20,40 Vaders en zonen, hoorsp. 22,25 Gram. 22,35 Kon. bezoek aan Zweden 22,45 Tussen mens en nevel vlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50- 24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 I Gram 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Ork, conc. 16,50 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Lekenmoraal en filosofie 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 en 19,45 Gram. 20.00 De geliefden van Falun, hoorsp. 21,00 Bastien. et Bastienne. zangspel 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22.11 Vocaal kwart. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 404 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10. 14,10 en 14.15 Gram. 15,15 Koorzang i5.30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,10 Gram. 17,30 Idem 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Volksmuz 22,55 Nws. WOENSDAG ZZ MEI 17,00-17,45 KRO: V. d. kind. AVttO; 20,00 Televizier 20.15-22,00 De weg door de nacht, spel. NTS: 22,00-22.10 Kon. be zoek aan Zweden. NTS: 22,25-23,00 Euro visie: Ballet. FRANS BELGIë: 19,00 Reflets du libé ralisme 19,30 V. d. kind. 20,00 Act. 20.30 Filmprogr. 21.50 Literair progr. 22,40 Wereldnws. VLAAMS BELGIë: 16,55-18,30 Voetbal wedstrijd Duitsland-Schotland 19,00 V. d. jeugd i9,30 Nws. 20,00 Eilmrep. 20.30 Op TV-visite bij Terry Lester 21.30 Fih"nrep. 22,00 Poëzie in 625 lijnen 22,15 Nw«. en journ. Een autobus met bedevaartgangers is nabij Garhwal in de Himalaja ge slipt en in een ravijn gestort, waar door 26 personen het leven hebben berloren. aldus is maandagochtend uit New-Delhi vernomen. Advertentie) ftustTf dtenfc*i» M ij n h a r dVt uw'tablettqn 17) Toen het al geruime tijd donker nas geworden slipte Ali Carters ka- JJ?er binnen om te rapporteren, dat hJj klaar was met de aansluiting op li.'n, die de labriek verbond met b'jna alle andere plantages in de f "eek alsook met de politie in het dorp en nu en dan met Kuala Lum pur of Port Swettenham. ,,Ik heb de aftakking goed geca moufleerd", zei Ali. „Niemand kan weten, dat er aa- de lijn is ge knoeid totdat ze meter voor meter aan een onderzoek zal worden on derworpen. Wat nu?" „Een vervelend karwei." antwoord de Carter, „(k wens aantekening van alle nachtelijke gesprekken en een controle op de gesprekken overdag, ais ik met in de fabriek aanwezig ben. Op deze manier lukt het ons misschien een definitief verband te leggen tussen twee gesprekken en dat wat er op volgt." Ali haalde ^zijn schouders op en trok dan grijnslachend zijn lippen omhoog, waarbij zijn vuile tanden bloot kwamen. „Mijn grootvader", zei hij. „heeft nooit lezen of schrij ven geleerd. Hij zei altijd, dat je er alleen maar door in moeilijkheden kon raken. Niettegenstaande dat zal ik zorgen, dat U in het bezit komt van de gewenste aantekeningen. U moet echter klachten verwachten van Quon en de anderen, dat ik altijd en immer op mijn strozak lig, zo als de Amerikaanse soldaten zeggen. Het is gemakkelijk voor me om van mijn bed in het fabrieksgebouw te komen." Hij draaide zich om om te gaan. „Bovendien rust er nu op u een gioie verantwoordelijkheid, toe an. Blijf uit de buurt van schermut selingen terwijl ik hier bezig ben. Tij dens een gevecht moet er een goed Mohammedaan naast u staan. Dan is Allah met u." Carter antwoordde: „Ik zal het proberen." De volgende morgen vroeg nam Carter Jimmy Quon mee op zijn dagelijkse controletocht, die ditmaal ging naar het westelijke verzamel punt, waar aMeen maar Chinezen werkten. Tijdens de rit in de Rover keek de dikke klerk ongelukkig en zelfs zijn blikken en de stem toon den zijn onbehagelijkheid. Niettemin deed hij het hem opgedragen werk goed. Hij vergeleek snel het rapport van de voorman-tapper met de voorraad latex, die lag te wach ten op de vrachtauto en nijdig dwong hij de man zijn cijfers te herzien. „Als zich een geleg»nheid voordoet zullen ze niet nalaten de plantage af te zetten." zei hij. „Je kunt er geen een vertrouwen." Tijdens de rit terug sprak hij lange tijd geen enkel woord Plotseling verbrak hij het zwijgen. De tappers spraken over een niéuwe tactiek van de politie - een heel dorp in Perak werd verhuisd, alle inwoners met hun vee en al hun be zittingen werden als verdachte „mi- nyuen" over andere dorpen verspreid Het gebeurde gisteren en de mensen zijn erg kwaad." Carter vroeg. „Minyuen? Wat zijn dat?" Terwijl Quon vertaalde kreeg zijn gezicht een dreigende blik. „Je zou het in het Engels kunnen vertalen met „hulp-bandieten" Zo worden de dorpelingen genoemd, die de mannen in de rimboe voorzien van geld en voedsel. Als zij er niet waren" - hier stopte hij en fronste zijn voorhoofd - „zou de noodtoestand snel ten einde lopen, omdat het leger in de rimboe niet langer in staat zou zijn te ope reren." ,Dat zou helemaal niet in je kraam te pas komen." Op het vette Chinese gezicht was nauwelijks enige verandering in uit drukking te zien, maar toch meende Carter, dat de bijna onmerkbare spiertrekkingen duidden op verras sing en dat even een merkwaardige wreedheid over het gelaat lag, die even spoedig onder het weer onbewo gen masker schuil ging. Quon zei: „Natuurlijk maakt meneer CarteiVn grapje." Carter vroeg: „Nog meer nieuws?" Quons onbewogenneia was nu weer vol vertrouwen. „Al ik een der aan voerders was van de bandieten." zei hij weloverwogen, „zou ik van me ning zijn, da we zoiets juist moe ten hebben. Er is niets dat de men sen de Britten meer doet haten dan zo'n stommiteit van de politie of het kwellen van de onschuldigen tesa- men et de schuldigen. Een heel dorp verhuisd en verspreid - maakt de Amerikaanse geschiedenis niet mel ding van een soortgelijk incident, me- néér Carter? Ik meen me een lang en slecht gedicht te herinneren" Carter zei: „Ja. Het gedicht heet Evangeline, de plaats was Acadia en de Britten deden het toen ook al. Je hebt een goed geheugen". Teruggekeerd bij de fabriek ging Carter zijn kantoor binnen en enkele ogenblikken later reeds hoorde hij Ali's kuch aan de achterdeur. De Maleier kwam binnen en stak een sigaret op. Hij zei: „Zou u het laatste nieuws willen weten over de ziekte van Mrs. Cavendish in Berjun- tai. ot welke woorden de kleine O'Da- niël, de trots van de plantage Ker Soh heeft bijgeleer „Dat interesseert me niets," ant woordde Carter. ..Dan denk ik," zei de Maleier, „dat u niet veel zult hebben aan de oogst van mijn nachtelijke luister- wacht, uitgezonderd misschien één gesprek?" „Het heelt waarschijnlijk niet veel te betekenen," zei AÜ, „alleen dat het ongebruikelijk was - een gesprek met Kuala Lumpur over de levering van een of ander stremmingsartikel. Het was nogal laat voor een zakelijk gesprek, maar het was niettemin za kelijk. Er werd echter ook wat tussen door gezanikt. In het Dijzonder - mis schien ben ik wat erg wantrouwig, toean - werd er wat gekletst over de familie Ross van de Ulu Gom- bak plantage. Volgens het telefoon gesprek waren ze met vakantie in de Cameron Highlands, maar van daag komen ze terug. Vamiddag rij den ze via Rasa naar huis, echter niet vroeger dan twee uur en niet later dan de schemering. Hierop werd nogal dr nadruk gelegd." Ondanks de hitte voelde Carter een koude rilling over zijn rug. Hii vroeg: „Wie voerde het gesprek en wie ant woordde?" „Het gesprek," zei de Maleier, werd gevoerd van Ulu Laong. Toean Heath en dat varken van een Jimmy Quon hebben allebei gesproken. Zij spraken met het kantoor van de maatschappij in Kuala Lumpur - met toean Weid." Ali rekte zich. „Dat was het enige gesprek van be lang. toean. De nachtwacht heeft me slaperig gemaakt. Vindt u het goed, dat ik ga slapen?" Carter zei: „Ga je gang. Ik zal zelf ook eens telefoneren. Hij was reeds bezig het politiebureau in het dorp te bellen, maar het duurde lang voor er geantwoord werd. Toen hij eindelijk antwoord kreeg, kwam het niet uit het dorp. maar van de dicht bij gelegen Caledonian plantage. „Denk niet." zei de stem. „dat je Richlander aan de lijn kunt krijgen, oude jongen. Nu niet." Carter vroeg: „Waar is hij naar toe?" Toen zijn vraag met een veelbe tekenend zwijgen erd beantwoord, corrigeerde hij zichzelf - „Het spijt me", zei hij, „dat had ik niet moe ten vragen. „Zou je hem kunnen vra gen om mij op te bellen?" De bedrijfsleider van de Caledo nian plantage was nog steeds voor zichtig. „Ik zou er maar niet op rekenen," zei hij, „althans niet de eerste uren, Carter, oude jongen. Ik denk niet, dat ik nu meer kan zeggen, wel?" Carter antwoordde: „Nee. Ik zal er wat anders op moeten vinden." Maar hij kon er niets anders op vinden en kort na de middag stond Carter voor een voldongen feit. Hij Het Ali roepen. „Ik heb vijf mannen nodig," zei Carter. „Kom zelf mee en kies de anderen zorgvuldig uit. Meer dan zes gaan er niet in de Rover." Ali overwoog de mogelijkheden. „Ik heb het oog op vier van de politie agenten," zei hij. „Het zijn wel niet allemaal scherpschutters, maar ze kunnen tenminste behoorlijk de trek- ker overhalen. Heelt het iets te ma ken met het Gombak-verhaal, toean? „De politie is niet te bereiken." AU geeuwde. „Dan zit er niets an ders op dan er weer op uit te trek ken en bloed te vergieten voor die Christenhonden. Ofschoon mijn groot vader niet kon lezen, zou hij toch ge weten hebben, dat dit vloeken is. Bo vendien is het misschien wel een goede daad, omdat het alleen maar Chinees bandietenbloed is." Carter zei: „Neem wat handgra naten mee uit de kist onder mijn bed." „Je kunt ei niet zo van op aan als van een mes," zei Ali, „maar ze zijn toch wel handig. Ik zal ze alle maal meenemen." De chauffeur, die door All was uitgezocht, reed bijna even goed als Ali zelf. De Rover schoot goed op langs de zijweg en de motor kwam pas goed op toeren toen ze de hoofd weg opdraaiden. Carter zei: „Zeg hem in het dorp te stoppen, Ali. We zullen een boodschap achterlaten voor Richlander, dan kan hij ons vinden als hij terugkomt." AH gromde wat, toen hij rijn kris wegborg, die hij bezig was te slij pen. Hij zei: „Ai. Maar reken niet op hulp van de Britten, toean. Ze komen altijd pas op tijd om de ge sneuvelden op te rapen. Dat ligt in de aard van hét ras." Carter vroeg: „En hoe staat het met de Maleiers?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5